MY.UAНовини
З боку Брянської та Курської областей РФ можливі несподіванки. Інтерв'ю із ізраїльським оглядачем Давидом Шарпом
З боку Брянської та Курської областей РФ можливі несподіванки. Інтерв'ю із ізраїльським оглядачем Давидом Шарпом

З боку Брянської та Курської областей РФ можливі несподіванки. Інтерв'ю із ізраїльським оглядачем Давидом Шарпом

Російсько-український кордон де-факто є лінією фронту, зокрема і та його частина, яка безпосередньо межує з Брянською та Курською областями Росії, і потребує оборони та постійного моніторингу ситуації. Українська армія має бути готова будь-якої миті відбити ворожі атаки, які можуть виявитися несподіваними. Сценарій прориву армії РФ на Харківщину не має повторитися.

Найближчі цілі ворога – просунутися на Покровському напрямку, захопити Торецьк, далі – вийти до шосе Костянтинівка-Покровськ, а ще краще взяти його під контроль. При цьому найважливіше завдання Сил оборони – не просто створювати оборонні укріплення, а й прикривати їх відповідними силами.

Таку думку в ексклюзивному інтерв'ю OBOZ.UA висловив ізраїльський військовий оглядач Давид Шарп.

– В ОК "Захід" повідомили, що ситуація вздовж кордону з Білоруссю повністю контрольована, захист кордону посилено. Водночас турбує також кордон із РФ у районі Брянської та Курської областей. Чи слід посилити його захист? Як це можна зробити за умови, що прикордонні території України прострілюються ворогом?

– Я не маю всієї повноти інформації, яку мають мати командувачі ЗСУ на підставі розвідданих. Але у цілому можна говорити про таке.

На кордоні з Білоруссю бойові дії наразі не ведуться, однак, звісно, це потенційний противник, і теоретично звідти можна чекати будь-чого. У зв'язку з цим ведуться розвідувальні заходи, у тому числі союзниками та партнерами України. На базі отриманої інформації можна робити висновки, чи готує противник щось.

Крім того, без зв'язку з розвідувальною інформацією, має бути якась власна базисна готовність для відбиття різноманітних дій противника. Що стосується Білорусі, то якщо не помічається формування якогось російського наступального угруповання, можна припустити, що звідти в найближчій перспективі нічого не загрожує.

Але щодо Брянської та Курської областей, то тут ситуація інша. По суті це лінія фронту. І тут важливо, щоб не трапилося те, що трапилося на Харківщині 10 травня, коли російський наступ призвів до захоплення територій.

Необхідно ретельно відстежувати ситуацію з того боку кордону: чи готує противник угруповання, чи накопичує резерви наступальної конфігурації тощо. Якщо ризики підвищуються і щось спостерігається, має відбуватися посилення кордону. Це стосується і оборонних ліній та військ. Важливо запобігати таким речам, які були в Харківській області.

Але є й об'єктивні труднощі, адже йдеться про лінію фронту, і деякі речі робити складно. Все робиться залежно від реалій. Іноді укріплення будуються дещо в глибині, іноді війська перебувають трохи в тилу, щоб не потрапляти під удар. Загалом, все відповідно до обстановки та постійного моніторингу ситуації.

У будь-якому випадку потрібно бути в стані готовності, оскільки не завжди розвідка може доповісти точно. Можливі несподіванки. Необхідно також стежити за тим, що відбувається на тій стороні та відповідним чином реагувати. Мабуть, все так і відбувається протягом більшої частини часу, коли немає серйозних загострень та ситуацій, подібних до наступу на Харківщині.

– Про яку безпечну відстань від кордону може йтися, де можна зводити фортифікаційні споруди, будувати лінії оборони?

– Було б за визначенням неправильно говорити про безпечну відстань. Багато залежить від рельєфу місцевості, від часу доби. Але загалом умовна відстань у 10 кілометрів від лінії бойового протистояння, зіткнення сьогодні дуже небезпечна. Відстань у кілька кілометрів – це взагалі погано.

Але там, де активно діють дрони, у тому числі FPV-дрони, легко розвідується обстановка та завдаються артилерійські та мінометні удари, і там все дуже складно та непросто. Однак іноді деякі роботи мають вестись, навіть незважаючи на ризики. Бо якщо очікується ворожий наступ, треба діяти попри все.

Але загалом ситуація на полі бою саме цієї війни проблематична, тому що сторони – це стосується і українців, і росіян – непогано слідкують за територією та здатні завдавати ефективних ударів. Багато залежить ще й від конкретних ділянок. Якщо на них є засоби артилерії, розвідки та ударні безпілотники, то це одне. Але якщо, припустимо, ці засоби не виділено, то це може бути безпечнішим.

Загалом тут немає якогось універсального рецепту, але загалом поблизу лінії фронту, поблизу кордону дуже небезпечно.

– За інформацією морських піхотинців із 35-ї бригади, які перебувають у Кринках на лівобережжі Дніпра, там проводиться чи не найскладніша операція у цій війні, оскільки там утворився так званий автокотел, і ворог має можливість штурмувати українські позиції одночасно з трьох боків. Як ви бачите перспективи Сил оборони на цьому плацдармі? Що тут можна зробити, щоб розширити, посилити плацдарм тощо?

– Майже завжди все спирається на відсутність достатньої інформації. Ми користуємося тільки відкритими джерелами, уривчастою інформацією, і туман війни тут дуже сильний.

Звичайно, дуже важливо знати розстановку сил, як вдається працювати постачанню, які втрати тощо. Насправді тут все проблематично. Розширити цей плацдарм? Насамперед виникає питання: а навіщо? Чи є якийсь сенс у таких діях оперативного характеру?

Досить очевидно, що постійно діючу переправу, міст чи ще щось у цьому районі налагодити не можна. Тому немає можливості перекинути на лівий берег велике угруповання, щоб розширити плацдарм, щоб він був серйозною загрозою противнику. Тим більше, що ЗСУ для цього не мають додаткових резервів.

Тому якщо тим, хто тримається на цьому плацдармі, вдається завдавати супротивникові дуже серйозних втрат у пропорції, яка влаштовує українське командування, якщо при цьому відволікаються значні сили противника від інших ділянок, а свої сили відволікаються не дуже значні – тоді триматися там доцільно. І навпаки. Якщо ці умови не дотримуються, якщо є шанс бути розгромленими на цій ділянці, якщо великі втрати, то варто зважити доцільність перебування на цій ділянці. І це завдання українського командування.

У будь-якому випадку ситуація там недостатньо ясна, ми користуємося уривчастими відомостями. І було б неправильно з мого боку на великій відстані робити якісь далекосяжні висновки.

– Справді, інформація уривкова, але Генштаб озвучує точну статистику бойових зіткнень за добу. Так, за 1 липня сталося 189 бойових зіткнень. Ще місяць тому середня кількість боїв була близько ста, наразі цифра фактично подвоїлася. Чи це означає, що ворог активізувався і веде активну наступальну кампанію? Найбільше атак 1 липня було на Покровському напрямку, на захід від Авдіївки та Очеретиного. Бачимо, ворог намагається ще більше вклинитися в українську оборону та розширити позиції. Чи достатньо ефективних оборонних споруд та фортифікацій, щоб зупинити просування, чи потрібне щось більше?

– Я вважаю, що росіяни ще з осені ведуть доволі активні наступальні дії на різних ділянках фронту у рамках своєї стратегії – стратегії постійного тиску на різних напрямках. Можливо, за поодинокими винятками, невеликими силами, але на постійній основі. Ціль – пошук слабких місць, далі, якщо такі місця вдається знайти, їх використання та створення умов для додаткових успіхів.

Наприклад, якщо вдається охопити якісь позиції за рахунок вклинення, створюється вигідніша конфігурація фронту, яку можна використовувати для подальших досягнень. Іноді бувають відносні затишшя, які, певне, пов'язані з ротацією, з втратами, з накопиченням резервів. Але загалом усе це триває.

Наскільки можна судити, російські втрати, незважаючи на те, що вони великі, не перевищують поповнення. А якщо так, то це дозволяє їм вести наступальні дії в нинішньому темпі.

Покровський напрямок – найважливіший. Той самий прорив під Очеретиним, який був реалізований досить давно, призвів до того самого вклинення. Це приклад того, як вклинення в українську оборону надає ті чи інші можливості для атак із флангів та спроби взяти щось в оперативне оточення. І ми бачимо ці спроби просунутися ще.

Спроба захопити Торецьк, який опинився в невигідному становищі з погляду військової географії, є досить очевидною. І тиск у цих місцях – на Покровському напрямку та в районі Торецька – продовжуватиметься. Більш глобальна та амбітна мета – вийти до дороги Костянтинівка-Покровськ. А загальний стратегічний план, як мені бачиться – повністю, на усій довжині вийти до шосе Костянтинівка-Покровськ.

При цьому Часів Яр – це найважливіший пункт оборони на шляху до Костянтинівки. Не забуваємо також про Курахове та Куп'янськ. Це ті місця, де вони докладають основних зусиль. Немає причин вважати, що ці зусилля помітно спадуть. Це може статися хіба на тлі дуже серйозних втрат, коли просто не вистачає поповнення чи боєприпасів. Поки що ми цього не бачимо.

Є ще й така глобальна політична подія, як вибори президента США, після яких дещо проясниться. У всякому разі, щодо підтримки України. Очевидно, Кремль цей фактор також враховує. Вони мають бажання досягти якихось максимально можливих територіальних успіхів ще до того, щоб на момент виборів мати більший запас міцності.

Щодо укріплень, ліній оборони, вистачить чи не вистачить… Я не знаю, які і на яких ділянках на фронті та в тилу укріплення створено, це досить секретна інформація. Але дуже важливим є інше: жодні укріплення не працюють самі по собі. Важливо, щоб їх прикривали відповідними силами, що мають необхідний запас вогневої потужності. І головне, що знають, що вони роблять.

Без того, щоб на укріпленнях сиділи ті, хто вміють оборонятися, укріплення не спрацюють. Більше того, якщо противник їх захоплює, він може ними скористатися для власного закріплення. Тому основа основ – це резерви і ті, хто планує на них тримати оборону.

Але самі по собі укріплення, безумовно, дуже посилюють оборонний потенціал, їх варто готувати заздалегідь. У тому числі у населених пунктах, у великих містах, які потрібно готувати до оборони. Це абетка.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кіану Рівз дебютував у професійних трекових гонках
УкраинФорм
2024-10-05T20:27:55Z
Осінній плейлист: нові пісні про кохання, розставання та підтримку, які не можна пропустити
24tv
2024-10-05T18:33:45Z
Трендові головні убори на осінь: що в моді цього року
24tv
2024-10-05T18:18:46Z
Музична колаборація поколінь: Святослав Вакарчук і YAKTAK — «На нічному небі»
Storyboom
2024-10-05T18:13:58Z
Рок-музикант INTUI презентує альбом «Емпатія»
Storyboom
2024-10-05T17:55:21Z
Олена Кравець замилувала фото з молодшими 8-річними дітьми вдома: "Рідкісні хвилини"
TSN
2024-10-05T17:51:34Z
Відпрацював багато в Харківській області, – Злата Огнєвіч розповіла про батька-добровольця
24tv
2024-10-05T16:03:46Z
На Lviv BookForum презентували книгу про журналістику незалежної України «Від майданів до війни»
УкраинФорм
2024-10-05T15:45:39Z
Дружина Решетніка виловилася про ставлення до свекрухи та як уникає з нею непорозумінь
TSN
2024-10-05T15:42:48Z
В Одесі пролунали вибуїи: що відомо
TSN
2024-10-05T21:51:19Z
Україною кружляють ворожі безпілотники: названо напрямок руху та кількість дронів
TSN
2024-10-05T21:51:16Z
Окупанти обстріляли рейсовий автобус на Сумщині: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T21:51:08Z
Росіяни на Донеччині втратили новітній дрон “Охотнік”: хто і чому збив повітряну ціль
TSN
2024-10-05T21:51:00Z
Українські сили залишають Вугледар, зосереджуючись на виснаженні росіян
iPress
2024-10-05T21:34:24Z
В Одесі чули вибухи: працює ППО
24tv
2024-10-05T21:27:31Z
В Одесі пролунало чимало вибухів, місто масовано атакуть "шахеди"
ZN UA
2024-10-05T21:19:57Z
На фронті 147 бойових зіткнень, частина боїв триває
УкраинФорм
2024-10-05T21:06:44Z
Українські військові на Донбасі застосовують тактику відступу
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T20:24:42Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Україна “зависла” у невизначеності після візиту Зеленського до США — The Washington Post
TSN
2024-10-05T21:51:53Z
Новий контрнаступ України: коли і якими силами він розпочнеться — The Times
TSN
2024-10-05T21:51:12Z
Затримання "Тринадцятого": у телеграм-каналі воєнного злочинця справжня істерика
TSN
2024-10-05T21:51:08Z
На кордоні з Польщею не працюють деякі пункти пропуску: у чому причина
24tv
2024-10-05T21:49:27Z
Депутат Олег Дунда: Форум вільної Росії позитивно сприймає концепцію розпаду РФ
УкраинФорм
2024-10-05T21:45:25Z
NYT розкрило, як Путін заманив Трампа в українську "пастку"
Хвиля
2024-10-05T21:12:03Z
"Навіть у команді Трампа не всі вірять в його перемогу": політолог зауважив цікаву деталь
24tv
2024-10-05T21:09:39Z
У Росії затримали Z-блогера, який критикував владу і «одного дідуся»
Украина Криминальная
2024-10-05T21:09:16Z
Купівля та продаж доларів: чи впливає рік випуску на вартість валюти
24tv
2024-10-05T21:21:45Z
Верховний суд Бразилії заявив, що соцмережа X сплатила штрафи не на той банківський рахунок
УкраинФорм
2024-10-05T20:51:35Z
Буде ще дорожче: сметана, сир та інша "молочка" стане справжньою розкішшю
Знай
2024-10-05T20:51:12Z
Обмін "старих" доларів на "нові": що варто знати про цю операцію
24tv
2024-10-05T19:48:19Z
Ціни на продукти та товари в Україні стрімко летять вгору: НБУ розкрив причини
GlavRed
2024-10-05T19:27:42Z
Пенсіонерів змусять платити: важливе звернення податківців
Знай
2024-10-05T18:36:12Z
Газ подорожчає для всіх: як новий тариф вдарить по гаманцю
Знай
2024-10-05T17:36:21Z
Укренерго не планує відключень світла у неділю
1News
2024-10-05T17:21:15Z
"Будемо взагалі виходити з шоку": українцям описали найгірший сценарій відключень на зиму
Политека
2024-10-05T16:01:14Z
Чоловік різко змінив спосіб життя і відклав понад $50 тисяч за короткий час
TSN
2024-10-05T21:51:05Z
День ангела 6 жовтня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-10-05T21:51:02Z
В Умані продовжується святкування єврейського свята Рош га-Шана
ZN UA
2024-10-05T21:49:37Z
Творчого натхнення і професійного розвитку: гарні привітання з Днем вчителя у прозі та віршах
24tv
2024-10-05T21:36:32Z
З Днем вчителя 2024: тематичні картинки-привітання з професійним святом
24tv
2024-10-05T21:15:06Z
6 жовтня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T21:06:44Z
6 жовтня 2024 року: апостола Фоми — що сьогодні не можна робити
Фокус
2024-10-05T21:00:43Z
Найкращою вчителькою України у 2024 році стала Леся Павлюк з Івано-Франківська
24tv
2024-10-05T20:45:23Z
«Проводиться службове розслідування»: 123 бригада прокоментувала смерть військовослужбовця
УкраинФорм
2024-10-05T20:33:29Z
Інтер — Торіно 3:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-10-05T21:49:11Z
Карвахаль у сльозах покинув поле на ношах у матчі з Вільярреалом
Football.ua
2024-10-05T21:43:39Z
Лунін провів перший "сухий" матч за Реал в сезоні: шалена гармата принесла мадридцям перемогу
24tv
2024-10-05T21:10:04Z
Реал з Луніним обіграв Вільярреал
Football.ua
2024-10-05T21:02:57Z
Вінісіус Жуніор отримав травму в матчі з Вільярреалом
Football.ua
2024-10-05T20:55:00Z
Хет-трик Тюрама приніс Інтеру перемогу над Торіно
Football.ua
2024-10-05T20:46:41Z
Ребров викликав у збірну України новачка з Олександрії: через нього був скандал у грі з Шахтарем
24tv
2024-10-05T20:19:38Z
Манчестер Сіті — Фулгем 3:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-10-05T19:43:46Z
Дубль Буркардта допоміг Майнцу обіграти Санкт-Паулі
Football.ua
2024-10-05T19:22:19Z
У Китаї поширюється смертельна хвороба: 4 людей померли від нової інфекції
24tv
2024-10-05T20:24:30Z
Їжте квашену капусту якомога частіше і позбавтеся целюліту: чим ще корисний зимой смаколик
Знай
2024-10-05T18:51:56Z
«Майбутнє є!»: Danone спільно з МОЗ запускає масштабну соціальну ініціативу, що посилить систему медичної реабілітації
VGorode
2024-10-05T17:12:46Z
Вчені розкрили причини слухових галюцинацій
360ua.news
2024-10-05T15:00:54Z
Низка популярних трав'яних добавок погіршують здоров'я печінки – це може бути смертельно
24tv
2024-10-05T14:15:04Z
Вчені знайшли можливе просте рішення від болю в спині
Portaltele
2024-10-05T13:55:18Z
Це перетворює їжу на отруту: в жодному разі не розігрівайте страву в такий спосіб
24tv
2024-10-05T13:24:33Z
Лікар розповів кому і чому не можна пити каву
360ua.news
2024-10-05T12:57:23Z
У тампонах виявили токсичні метали: чи варто непокоїтися
24tv
2024-10-05T11:03:21Z
У Карпатах заблукав киянин, прямуючи за кордон до Словаччини по «карті» за $2000
InternetUA
2024-10-05T20:40:38Z
На Сумщині війська РФ скинули з дрона вибухівку на автобус - троє поранених
УкраинФорм
2024-10-05T20:03:59Z
На Рівненщині зіткнулися Mazda та мікроавтобус, загинув підліток
1News
2024-10-05T19:48:01Z
Тонни вибухового вантажу з Росії: небезпечне судно зайшло у Ла-Манш
24tv
2024-10-05T19:42:43Z
Пневмонія, набряки легенів і головного мозку: жителька Мелітополя померла в російському ув’язненні
TSN
2024-10-05T19:42:10Z
На Херсонщині внаслідок ударів безпілотниками тяжко поранені жінка та водій «швидкої»
УкраинФорм
2024-10-05T19:29:08Z
На Полтавщині під час пожежі загинула родина з двома 4-річними дітьми
24tv
2024-10-05T19:09:28Z
Ураган в США завдав удару по світовому ринку чипів
InternetUA
2024-10-05T18:46:02Z
На Рівненщині в ДТП загинули двоє людей, серед них - дитина, четверо травмованих
УкраинФорм
2024-10-05T18:45:36Z
Вас не зможуть обманути: як легко відрізнити сир від сирного продукту
24tv
2024-10-05T21:51:45Z
Після багаторічної перерви відновили будівництво найвищого хмарочоса світу
InternetUA
2024-10-05T20:52:34Z
Як обрізати сливу для щедрого врожаю у наступному році: хитрощі садівників
Политека
2024-10-05T20:31:21Z
Курка в клярі з бататом: "Мастер Шеф" Хіменес-Браво дав ситну вечерю без клопоту
Политека
2024-10-05T20:00:14Z
Як доглядати за ґрунтом восени, щоб покращити родючість: важливі поради городників
Политека
2024-10-05T19:35:16Z
Затхлий запах з шафи щезне назавжди: цей засіб допоможе
24tv
2024-10-05T19:15:18Z
Справжній закарпатський суп: як зробити ситну страву з крильцями на всю родину
Политека
2024-10-05T18:45:59Z
Від потреби у виживанні до високої моди: відколи й навіщо ми носимо одяг
24tv
2024-10-05T18:09:29Z
Кури знову почнуть активно нестися, якщо додати до зерна кілька продуктів: простий рецепт для осені
TSN
2024-10-05T17:51:51Z
Нові правила оренди автомобілів: що пропонують змінити для водіїв
Хвиля
2024-10-05T20:18:09Z
В Україні оновили вікові обмеження для водіїв: хто не зможе сісти за кермо
Хвиля
2024-10-05T19:45:38Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого кузовного ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T16:46:03Z
Молодший брат Juke: представлено найдешевший кросовер Nissan за $7100
Фокус
2024-10-05T16:00:35Z
Більше ця проблема не потурбує: як впоратися із запріванням скла в авто
Знай
2024-10-05T14:51:01Z
У Києві помічено рідкісний електрокрос Fisker Ocean
AutoCentre
2024-10-05T14:17:25Z
На аукціон виставили вінтажний суперкар Ferrari Анджеліни Джолі
Фокус
2024-10-05T14:15:37Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T12:37:05Z
Пітеру Фальку довелося обирати машину для Коломбо, і ось чому він зупинився на Peugeot 403
24tv
2024-10-05T11:54:07Z
У Windows 11 24H2 швидкість копіювання файлів збільшена на 94%
InternetUA
2024-10-05T20:46:24Z
У США двоє шахраїв замінили 6000 підроблених iPhone на оригінальні за гарантією Apple
InternetUA
2024-10-05T20:13:26Z
Вчені розкривають секрети «м’яких» напівпровідників нового покоління
Portaltele
2024-10-05T19:59:22Z
Facebook боротиметься за молодь: платформа запускає декілька цікавих оновлень
InternetUA
2024-10-05T19:46:46Z
Лід на Землі стає дедалі небезпечнішим: що робить його таким слабким і ламким
Фокус
2024-10-05T19:45:31Z
Відкладіть телефон негайно: важливо відмовитись перед сном
Знай
2024-10-05T19:21:47Z
На дні озера Мічиган знайдені таємничі кратери
Portaltele
2024-10-05T18:58:48Z
Учені знайшли "пожирачів пластику": це може допомогти краще очищувати воду
24tv
2024-10-05T18:57:18Z
На дні Арктики заховані дивні крижані структури: щось залишило їх там нещодавно
Фокус
2024-10-05T18:36:15Z