MY.UAНовини
Любомир Романків: український вчений-винахідник, без якого не було б Apple
Любомир Романків: український вчений-винахідник, без якого не було б Apple

Любомир Романків: український вчений-винахідник, без якого не було б Apple

Українець Любомир Романків – винахідник світового масштабу, він народився в Україні, навчався в Канаді та зробив блискучу кар'єру в США, ставши провідним спеціалістом компанії IBM. Мабуть, найвідоміший його винахід – тонкоплівкова магнітна головка для запису інформації, що уможливило появу жорстких дисків і, як наслідок, персональних комп'ютерів взагалі та Apple зокрема – перший такий екземпляр Стів Возняк зібрав у своєму гаражі.

Всього ж на рахунку Романківа – близько 180 винаходів, майже 90 з яких запатентовано. Сьогодні їх вивчають у провідних університетах світу, а портрет Романківа висить у Залі національної слави США поряд із портретом Стіва Джобса, він став другим після Ігоря Сікорського в історії українцем, удостоєним такої честі. В інтерв'ю пан Любомир неодноразово говорив, що, незважаючи на американське та канадське громадянство – він мав паспорти обох країн – у душі він завжди був і залишався українцем. Любомира Романківа не стало 28 червня 2024 року, видатний учений та винахідник помер на 93-му році життя.

Втеча від радянської влади

Любомир Романків народився у Жовкві Львівської області. Сім'я жила в будинку XIX століття з товстими стінами та величезними вікнами, який батько Любомира, відомий у місті адвокат та голова місцевого товариства "Просвіта", купив ще на початку 20-х років. Кінець щасливому дитинству настав у 1939 році, коли Західна Україна була приєднана до Радянського Союзу. Напередодні входу до міста більшовиків до мерії надійшов список жителів Жовкви, які підлягали розстрілу – у ньому значився і батько Любомира. Друзі встигли попередити його про небезпеку та допомогли тієї ж ночі виїхати до Львова, звідки йшли до Європи потяги з українцями, які втекли від радянської влади. Наступного дня тим самим шляхом вивезли за кордон самого Любомира, його матір та сестру, хлопчику на той момент було 9 років – достатній вік для того, щоб асоціювати себе з країною, в якій народився, її мовою та культурою. Родина Романківих залишила у Жовкві все, взявши лише найнеобхідніші речі та документи. Батьки були впевнені, що мине кілька місяців, все влаштується, і вони повернуться назад, а виявилося, що вони їхали назавжди.

Заслання чи розстріл

Першою країною на шляху родини Романківих стала Словаччина, але невдовзі радянські війська прийшли і туди, а потім підійшли і до місця наступного притулку – Відня. Довелося бігти далі на захід – у горах біля Зальцбурга у таборі для біженців вони дочекалися закінчення Другої світової війни. Місцевість, в якій вони перебували, контролювали американські війська, але за домовленістю з Радянським Союзом місцева адміністрація мала вислати всіх, хто прибув із радянських територій, назад – нібито для відновлення радянських міст. Згодом Любомир часто казав, що, якби він повернувся тоді в Україну, його в кращому разі очікувало б заслання, в гіршому – розстріл, і це не було перебільшенням – незабаром з'ясувалося, що потяги з біженцями відправляли до східних областей Союзу. Романківим вдалося уникнути насильницького повернення, і незабаром вони за допомогою Червоного Хреста на теплоході перебралися до своїх родичів до Канади.

Хімічна інженерія замість архітектури

На новому місці Любомир, який отримував непогану освіту в європейських таборах для біженців, де дітей навчали викладачі, що тікали від радянізації, пішов навчатися відразу у вищу школу. Молода людина добре встигала з усіх предметів, але особливі успіхи демонструвала у точних науках – фізиці, хімії та математиці, які він знав на 12 балів. Ну, а оскільки Любомир також чудово малював, не дивно, що він мріяв про вступ до університету на факультет архітектури. Але його сім'я не могла дозволити собі платити за навчання сина, тому ще в школі йому доводилося працювати до пізньої ночі і без вихідних, щоб допомогти батькам – сім'я знаходилася на межі виживання.

Майже рік Любомир служив поштою, де дуже до речі довелося його знання англійської мови, для того, щоб заробити на вступ до університету, рив рови для трубопроводу на нафтопереробному заводі. Він втомлювався так, що в нього не було сил навіть повечеряти – прийшовши додому, він буквально падав у ліжко і відразу засинав, тому мріяв про вищу освіту ще й тому, що вона дозволила б йому ніколи більше не працювати фізично. Зрештою, накопичивши необхідну суму грошей, Романків вступив до університету канадської провінції Альберта, але оскільки архітектурного факультету там не було, він вибрав як професію хімічну інженерію, яка, за його словами, раніше використовувалася лише у створенні біжутерії, що й визначило всю його подальше життя.

Щастя – це коли робота поряд із будинком

Найбільш перспективні компанії, в яких були потрібні інженери профілю Романківа, працювали у східних провінціях Канади, і тут все знову вперлося у фінанси – Любомир не мав грошей, щоб виїхати так далеко від дому. Тому він вступив на роботу до хімічної компанії в Едмонтоні, яку заснував його земляк – українець Володимир Мацків. Її робота полягала в тому, щоб – на відміну від інших таких підприємств – не випалювати, а розчиняти метал, перетворюючи його на руду, у ній Романків набув важливого для себе досвіду. Але найголовніше, робота знаходилася в безпосередній близькості до будинку, і це дуже тішило Любомира.

IBM та головний винахід життя

Коли Романків вирішив здобути докторський ступінь, його готові були прийняти три відомі університети, але він обрав МГГ, а коли він після цього почав шукати роботу, за такого співробітника боролися одразу 16 компаній. Найкращі умови та можливості пропонувала сьогодні знаменита, а тоді ще мало кому відома IBM. Електронна індустрія в той час тільки зароджувалася, і Романків зрозумів, що знання, отримані ним у двох університетах, можуть стати в нагоді саме там, та й він, який мав різнобічні знання, був вигідним співробітником для IBM. Так вийшло, що цій компанії вчений присвятив все своє життя – 45 років: він почав там працювати 1962 року, а пішов на пенсію 2007-го.

Творці перших комп'ютерів у той час якраз вирішували питання про те, де зберігатиметься інформація, що міститься в них. Диски, що застосовувалися на той час, були величезними – метр у діаметрі, а коли вони оберталися – зі швидкістю 3 тисячі обертів на хвилину – за словами самого Романківа, здавалося, що тремтять не лише стіни, а й земля. Вчений почав працювати над тонкими магнітними плівками, на яких можна було б зберігати інформацію на диску, і в результаті його відкриття її обсяг збільшився до секстильйону даних на один квадратний дюйм. За словами самого Романківа, спочатку вони призначалися для великих комп'ютерів, але Стіву Возняку спала на думку ідея створити ПК. На питання, чому вчений не назвав головний винахід свого життя - плівкові магнітні головки - на свою честь, він скромно відповідав: "У світі електроніки всі речі кимось винайдені, але ніхто не додав своє ім'я до назви своєї знахідки. Мені здається, що людина применшує свою значущість, коли хоче назвати щось своїм ім'ям". Проте вчені часто називають плівкові голівки "головками Романківа".

Хотів бачити Україну великою державою

Любомир Романків часто приїжджав до України, поки у 2013 році через проблеми із серцем лікарі не заборонили йому трансатлантичні перельоти. Він мріяв бачити нашу країну сильною та незалежною від сусідів, вірив у її науково-винахідницький потенціал, наводячи приклад "Мрію", створену на заводі Антонова, перші в Союзі ракети Південмашу (навіть Америка зверталася в Україну за їх технологіями) та двигуни для літаків і вертольотів, що вироблялися на підприємстві Мотор Січ. Романків наголошував на схильності українців до точних наук, яка у них набагато вища, ніж у тих же росіян, не дарма ж велика кількість вчених, які вважаються російськими, мають українське походження. Радив державі "викуповувати" за кордоном талановитих українських студентів, як це роблять у Японії та Південній Кореї, пропонуючи їм надхмарні стипендії. Вважав, що треба навчати в середніх і – особливо! – вищих навчальних закладах не лише теорії, а й практиці, приділяючи їй не менше, а, можливо, і більше навчальних годин. А ще він закликав українців бути разом і не сваритись, лише тоді наша країна зможе стати по-справжньому великою.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Гороскоп сегодня 27 июля: осторожность с финансами, возможны сплетни и недомогания
Знай
2025-07-27T01:45:56Z
Легкий и освежающий: салат с тунцом, который идеально подходит для жаркого дня
Telegraf
2025-07-26T18:09:05Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Эти пироги тают во рту: понравятся даже гурманам, а готовятся проще простого
Telegraf
2025-07-26T16:31:50Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Три знака Зодиака в списке победителей: август подготовил им удивительные изменения
Знай
2025-07-27T02:51:18Z
Новое начало: Джеймс Ганн показал трейлер второго сезона сериала «Миротворец»
GameMag
2025-07-26T23:45:42Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
День медика в Украине: как и кого нужно поздравлять с профессиональным праздником
Comments UA
2025-07-27T03:00:25Z
День медицинского работника: история
ZN UA
2025-07-26T21:33:05Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Не нефтебаза, а железная дорога: появилось уточнение по поводу атаки на РФ
Корреспондент
2025-07-27T03:39:22Z
Россия готовится к более масштабным ударам по Украине — ISW
TSN
2025-07-27T03:36:59Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Сэкономить не получится: почему ночной тариф на свет действует не для всех
Знай
2025-07-27T03:12:41Z
Наводить "шахеды" на цель россиянам, вероятно, помогают объекты, установленные на территории Украины — Сергей "Флеш"
ZN UA
2025-07-27T03:04:58Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россия содрогалась от взрывов: где горит стратегический объект после ударов дронов
Comments UA
2025-07-27T04:00:31Z
Россия атаковала Украину: где были слышны взрывы
Comments UA
2025-07-27T03:42:15Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Итоги 26.07: Украина и Россия обменялись ударами
Корреспондент
2025-07-27T04:00:56Z
Что остановит войну в Украине: военный рассказал об увиденном во время боев
TSN
2025-07-27T03:36:47Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Вратарь сербской сборной станет игроком Наполи
Корреспондент
2025-07-26T21:42:37Z
Пятилетняя Регина покорила Говерлу: самая молодая рекордсменка Украины без посторонней помощи
Comments UA
2025-07-26T21:24:56Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Дьекереш отметил особую радость от перехода в Арсенал
Корреспондент
2025-07-26T21:15:58Z
В игре за Слован против Прешова Кухаревич выделяется игрой с забитым мячом
Корреспондент
2025-07-26T20:33:55Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
ЕС уменьшил помощь Украине - NYT
Gazeta UA
2025-07-27T03:06:53Z
В РФ среди гражданских бизнесов растут только ритуальные услуги - разведка
Корреспондент
2025-07-27T02:39:55Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Археологи открыли нетронутую гробницу этрусков
Gazeta UA
2025-07-26T22:42:13Z
Вы удивитесь, насколько это просто: как увеличить время автономной работы любого iPhone - простой трюк
Знай
2025-07-26T18:51:11Z
Google представил ИИ-инструмент, который может расшифровывать древние тексты
UAToday
2025-07-26T16:51:59Z
Опубликованы фотографии портативной игровой ретро-консоли без стиков XU20 V32
Знай
2025-07-26T16:51:20Z
Ученые нашли новый вид динозавра, который мог щебетать и свистеть, как птица
TSN
2025-07-26T15:18:09Z
Arianespace вывела на орбиту пять спутников
Корреспондент
2025-07-26T15:09:26Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z