MY.UAНовини
Україна готова до війни майбутнього: як вдалося стримати Росію, відстаючи в живій силі та техніці
Україна готова до війни майбутнього: як вдалося стримати Росію, відстаючи в живій силі та техніці

Україна готова до війни майбутнього: як вдалося стримати Росію, відстаючи в живій силі та техніці

Україна показала всьому світу, який вигляд має війна майбутнього, пише аналітик-економіст Радж Шах у колонці для The Atlantic. Не маючи в достатньому обсязі озброєнь і живої сили, вона встояла завдяки широкому застосуванню комерційних технологій.

Наприкінці лютого 2022 року президент Росії Володимир Путін протягом кількох місяців збирав сили вздовж кордону з Україною, вибудовуючи танки, піхоту, ракети й ударні гелікоптери по дузі довжиною 1000 миль від південної Білорусі до Чорного моря. Він заперечував намір Росії вторгнутися, і багато представників співтовариства національної безпеки повірили йому: вони вважали, що початок сухопутної війни в Європі був занадто надуманим — навіть для Путіна. Ця точка зору, схоже, підтвердилася, коли російські державні ЗМІ показали відео "демобілізації" і відправлення додому військових.

Але потім Пентагон опублікував безпомилкове зображення, зроблене з космосу, — бронетанкова російська колона, що перетинає білорусько-український кордон. Президент Джо Байден назвав цей знімок явним доказом брехні Путіна. Війна, по суті, вже почалася.

Супутникове зображення, передане CNN і трансльоване по всьому світу, було отримано не американськими військовими, а стартапом із Силіконової долини під назвою Capella Space, заснованим 24-річним інженером. Використовуючи сітчасті антени завширшки 11 футів, супутники Capella можуть виявити баскетбольний м'яч з висоти понад 300 миль, крізь хмарний покрив, вдень і вночі, за мізерну частину ціни військових систем. Як розповів нам засновник компанії Паям Баназаде, Capella запропонувала публіці "перші нетаємні супутникові знімки з відкритим вихідним кодом, що показують неминуче вторгнення". На початку війни новинні агентства використовували зображення Capella, щоб відстежувати російські підрозділи аж до Києва, надаючи звичайним людям майже те саме, що мав Пентагон.

Комерційні технології зіграли вирішальну роль не тільки в очікуванні путінського вторгнення, а й у його стримуванні. Українські сили, що поступалися за чисельністю та озброєнням, покладалися на геніальну мережу стартапів, щоб дати відсіч Росії на ранніх стадіях конфлікту. У багатьох випадках Кремнієва долина зміцнювала Збройні сили України швидше і з набагато меншими витратами, ніж системи відомих оборонних підрядників. Звичайні озброєння, як-от танки й артилерія, були необхідними, але вони ставали набагато ефективнішими, коли їх використовували в тандемі з продуктами, від початку створеними для комерційного ринку, як-от недорогі дрони й датчики космічного базування. Навіть найсмертоноснішою зброєю війни, ракетною установкою HIMARS, керували дрони, які можна купити на Amazon.

Доповнення традиційної зброї роботою стартапів — це саме те, що ми припускали у 2016 році, коли нас призначили керувати Підрозділом оборонних інновацій (DIU), підрозділом Пентагона, якому було доручено інтегрувати американські комерційні технології у воєнні дії. В українців було набагато менше звичайних озброєнь, ніж у Росії, але вони змогли випередити і перехитрити свого ворога, частково завдяки розгортанню більш ніж 30 систем, розроблених DIU і стартапів, які він фінансує, включно з Capella.

Дрони стали одним із найважливіших елементів війни майбутнього
Фото: Forbes

Комерційні технології змінили практично всі галузі війни: зв'язок, артилерію, розвідку, протиповітряну оборону. Коли Росія заглушила радіопереговори українців, вони переключилися на інтернет-термінали Starlink, здійснюючи управління і контроль через зашифровані додатки для смартфонів типу Signal і WhatsApp. Skydio, перший приватний виробник дронів у США, вартість якого оцінюють в 1 мільярд доларів, доставив автономні квадрокоптери з камерами із високою роздільною здатністю до українських піхотних підрозділів, які використовували їх для розвідки російських позицій і управління артилерійським вогнем. BlueHalo доставила на фронт системи "Титан", які збивали ворожі дрони. Anduril задіяв свій дрон "Привид", майже безшумний автономний вертоліт, який можна налаштувати за лічені хвилини. На відміну від американських супутників-шпигунів, такі стартапи, як HawkEye 360, надавали інформацію про цілі, якою можна було широко поділитися з передовими військами, не побоюючись компрометації секретних джерел. Будь-хто, у кого була кредитна картка, міг отримати доступ до розвідувальних даних, які колись були тільки у наддержав.

Завдання передачі цих технологій у руки України часто лягало на Міністерство оборони. Хоча у Пентагона були чіткі процеси транспортування танків і артилерії, доставлення комерційних товарів виявилося складнішим завданням. "Система придбання розрахована на постачання ракетних батарей Patriot протягом п'яти років. Вона не призначена для поставок дронів на завтра", — сказав нам Джаред Даннмон, старший радник DIU, який займався експортом комерційних систем в Україну. У результаті Пентагон не зміг задовольнити запити України щодо ракет.

Якщо війна в Україні є якимось орієнтиром, то наступний конфлікт великих держав визначатиметься технологіями, адаптованими з комерційного ринку. Стартапи впливатимуть на те, як держави фінансують, озброюють і мобілізують свої збройні сили. Сили, які максимально ефективно використовують дешевші, маневреніші та неортодоксальніші технології, отримають ключову перевагу над своїми супротивниками. Сполучені Штати починають засвоювати ці уроки, але ми засвоюємо їх недостатньо швидко. Якщо Україна пропонує зазирнути в майбутнє, вона також пропонує попередження: Америка не готова.

Минулої осені ми поїхали в Україну, щоб на власні очі побачити, як комерційні технології впливають на хід війни. Як ми й очікували, Кремнієва долина дала значний імпульс українським силам, але ми також виявили підпільну мережу українських стартапів, які працюють над заповненням прогалин, залишених Пентагоном. Технологи працювали в секретних майстернях по всьому Києву, захованих у провулках і немаркованих офісних приміщеннях, які діють за межами формальних структур Міністерства оборони.

Приблизно 200 компаній розробляли системи боротьби з дронами, безпілотні автомобілі, автономні роботи-розмінники, кулемети з дистанційним керуванням — і величезну кількість різноманітних дронів, які зіграли в Україні більшу роль, ніж у будь-якому попередньому конфлікті. Ми бачили "дрони-носії", які могли запускати менші ударні дрони на сотні миль за межі фронту, углиб Росії. У нас був дрон, який спочатку призначався для контрабанди цигарок до Євросоюзу, а потім був перепрофільований на бомбардувальник. Коли російські війська глушили сигнали GPS в Україні, тамтешні стартапи створювали дрони, які натомість покладалися на акселерометри і картографування місцевості за допомогою штучного інтелекту. Багато з них продавалися всього за 200 доларів. Військові літаки з аналогічною технологією зазвичай коштують значно дорожче.

На полігоні у Львові ми керували дроном далекого спостереження, використовуючи джойстик для повороту теплових і оптичних датчиків. Роздільна здатність була настільки чіткою, що ми могли ідентифікувати себе серед натовпу, що зібрався за 10 кілометрів від місця, де летів дрон. Система протидії дронам, поставлена західним оборонним підрядником, яка коштувала приблизно 250 000 доларів, спробувала вивести його з ладу, але не змогла.

Хоча українські стартапи виробляли технології на рівні технологій Кремнієвої долини, вони не мали нічого спільного з традиційними компаніями ранньої стадії. Ті створювалися для того, щоб вбивати росіян, а не долати вузькі місця в ланцюжках поставок або продавати себе військовим чи міжнародним інвесторам. Найбільше особисті стосунки розробників з окремими військовими частинами визначали, які нові технології та озброєння будуть використовуватися. Ці системи коштували копійки в доларах, як порівняти з тим, що виробляли західні фірми, але жодна з них не могла масштабуватися так, щоб змінити хід війни.

Хоча комерційні технології продовжують зміцнювати українські сили, їх виявилося недостатньо, щоб запобігти нещодавньому наступу Росії. Багато чинників схилили війну на користь Росії, не останнім з яких були довгі дебати в Конгресі. Ймовірне призупинення фінансування і постачань торкнулося як традиційних систем озброєнь (змушуючи артилерійські розрахунки нормувати снаряди), так і української стартап-спільноти, яка покладалася на допомогу американських програм, що їх довелося тимчасово призупинити. Дійсно, Росія змогла домогтися успіхів навіть тоді, коли українські стартапи працювали на повну силу. Якщо Україна продемонструвала обіцянку внеску приватного сектору, вона також показала, що самі лише інновації не дають змоги виграти війни.

У Пентагоні почалися дебати про те, які уроки слід винести з війни в Україні. З одного боку були ті, хто вважав, що Україна є доказом могутності комерційних технологій і доказом того, що американські військові витрачають на це занадто мало. Генерал-лейтенант Джек Шанахан належить до цього табору. Перший директор Об'єднаного центру штучного інтелекту Пентагона Шанахан вважає, що сьогоднішня війна є унікальним "перехідним періодом", у якому найефективнішими бійцями є ті, хто об'єднує обладнання старої школи з новими інноваціями. "Сторона, яка отримує перевагу, — сказав нам Шанахан, — це та сторона, яка придумує, як використовувати цю комбінацію технологій новими, різними і творчими способами".

Важливо В Україні розпочалися війни майбутнього: які технології впровадили ЗСУ та які ще будуть

З іншого боку була велика частина старої гвардії Пентагона, яка вважала, що результат війни в Україні вирішується здебільшого традиційними системами озброєнь і тактикою, і що стартапи Кремнієвої долини отримують надто багато похвал за всього лише скромні вклади. Вони стверджували, що бойові дії фундаментально не змінилися. Нові технології могли б змінити ситуацію на полях, але танки, ракети й оборонні траншеї — основні продукти війни протягом десятиліть — як і раніше панують.

Дебати стали надбанням громадськості, коли Білл ЛаПланте, головний закупівельник зброї Пентагона — людина, найвідповідальніша за те, як збройні сили США будуть озброюватися в майбутньому, — відкинув важливість технологій Кремнієвої долини. "Брати-технологи не особливо допомагають нам в Україні", — сказав ЛаПланте на оборонній конференції через вісім місяців після початку конфлікту. "Це жорстке виробництво дійсно серйозного озброєння — ось що важливо... Ми зараз не воюємо в Україні з Кремнієвою долиною, навіть незважаючи на те, що вони спробують привласнити собі це".

Переконання ЛаПланте про те, що традиційна зброя має для України більше значення, ніж комерційні технології, в жодному разі не помилкове. Танки, гаубиці та підприємства, які їх виробляють, незамінні, що підтвердив досвід України. Але було б помилкою розглядати війну виключно як підтвердження старих парадигм ведення війни. Один із найважливіших уроків, витягнутих з України, полягає в тому, що комерційні технології здатні послабити системи озброєння супротивника, посилити розвідку, а також удосконалити традиційні озброєння. Сили по всьому світу вже засвоїли це, про що свідчать вторгнення дронів Північної Кореї поблизу Сеула і доктрина Сі Цзіньпіна про військово-цивільне злиття в Китаї. ХАМАС представив ще один приклад 7 жовтня 2023 року, коли він використовував комерційні квадрокоптери для завдавання ударів по генераторах, що живлять ізраїльські прикордонні вежі. Легіони бойовиків увійшли до Ізраїлю практично непоміченими і вбили понад 1000 осіб, що спровокувало найжорстокіший конфлікт у регіоні, принаймні з часів арабо-ізраїльської війни 1973 року.

Якщо у військового і цивільного керівництва США була стратегія на майбутнє американських збройних сил, коли Путін вторгся в Україну, вона здебільшого була побудована на наявних бюджетах і зброї старої школи. Впровадження Росією комерційних технологій зробило більшу частину цих витрат застарілими. Наприклад, найсучасніший танк Америки, M1A1 Abrams, нещодавно був відкликаний з лінії фронту, оскільки недорогі російські безпілотники довели свою ефективність у його знищенні.

Але війна почала прискорювати реформи. У збройних силах США зараз більше підрозділів, що займаються новими технологіями, ніж будь-коли раніше. Оптимізований процес закупівель, розроблений DIU під назвою "Інший орган з транзакцій", дав змогу Пентагону прискорити контракти і зосередив понад 70 мільярдів доларів. Раніше цього року Конгрес значно розширив бюджет DIU, і міністр оборони попросив його реалізувати одну з найпріоритетніших ініціатив Пентагону, що отримала назву "Реплікатор", — спробу розробити автономні системи в достатньому масштабі для перемоги у війнах.

Однак кінцева мета полягає не в перемозі у війнах, а в їх стримуванні. Технологічний геній Америки — один із найкращих інструментів, якими вона володіє для підтримання миру. Україна показує, як наші військові не змогли повною мірою скористатися цим генієм — і наскільки далеко ми могли б випередити наших конкурентів, якби це зробили.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Україна – не в епіцентрі. Як розгорнеться Третя світова війна на думку фантастів
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Помилок було декілька: Росія сама себе підставила на переговорах у Стамбулі
24tv
2025-07-24T08:57:59Z
Ліквідація незалежності НАБУ та САП: аудиторська рада Ukraine Facility не обмежилась "занепокоєнням"
ZN UA
2025-07-24T08:57:32Z
"Це ультиматум": в МЗС прокоментували вимоги росіян під час переговорів у Стамбулі
24tv
2025-07-24T08:57:19Z
Сенатори США застерегли Україну від підриву антикорупційного прогресу
Европейская правда
2025-07-24T08:55:54Z
Трамп фігурує у справі Епштейна — WSJ
iPress
2025-07-24T08:55:11Z
ЄС закликає Китай вплинути на росію і зупинити війну проти України
iPress
2025-07-24T08:54:57Z
"Це його право": у Білому домі пояснили, чому Трамп хоче керувати санкціями проти Росії
Telegraf
2025-07-24T08:54:52Z
Мерц і Макрон планують "інтенсивно поговорити" з Зеленським про боротьбу з корупцією
Европейская правда
2025-07-24T08:54:52Z
Футбольні хулігани, які стали героями: телеканал 2+2 покаже документальний фільм "Вогонь трибун"
GlavRed
2025-07-24T08:45:12Z
Стрижки 90-х повертаються в моду: ці зачіски підкреслять індивідуальність
24tv
2025-07-24T08:42:41Z
Лілія Ребрик з чоловіком і дітьми поїхала на відпочинок за кордон і показалася в літаку
TSN
2025-07-24T08:33:12Z
Джей Ло – 56: найяскравіші образи акторки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:27:08Z
Чотири українські фільми потрапили до конкурсних програм кінофестивалю у Сараєві
Детектор М
2025-07-24T08:12:58Z
Називали "неонацистом" і забороняли його фільм про Донбас: як виглядає чоловік Супрун, з яким вона у шлюбі понад 30 років
Telegraf
2025-07-24T08:12:36Z
На Суспільному відбудеться премʼєра фільму «Шептицький. Між війною та вірою»
Детектор М
2025-07-24T08:03:30Z
Леся Нікітюк уперше після появи сина засвітилася на корпоративі у стильному образі
TSN
2025-07-24T07:51:59Z
«Казкове» весілля за $6,7 млн: донька Стіва Джобса виходить заміж
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T07:48:25Z
Росія вдарила по Харкову КАБами. Що відомо про влучання
Telegraf
2025-07-24T08:57:03Z
Окупанти масовано обстріляли ТЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:54:25Z
Сарана дісталась моря: на пляжах Одеси помітили навалу небезпечних комах
Фокус
2025-07-24T08:42:16Z
Створюють тиск на всю дугу: под Покровськом РФ мають успіхи і просуваються до тилових доріг
Фокус
2025-07-24T08:42:11Z
Мазут із танкера «Волгонефть-212» продовжує виливатися у Чорне море
УкраинФорм
2025-07-24T08:40:47Z
Коли в Україні спаде спека: стала відома точна дата
GlavRed
2025-07-24T08:39:10Z
Окупанти ударили по портам та залізниці Одещини: пошкоджено зернові склади
AgroPortal
2025-07-24T08:30:04Z
На Харківщині росіяни атакували енергетичний об'єкт, – Терехов
24tv
2025-07-24T08:27:42Z
11 000 доларів за «підряд» на капремонті: судитимуть посадовця КП в Одеській області
Украина Криминальная
2025-07-24T08:27:35Z
Не можна ночувати та мати душ: чому в німців такі строгі обмеження щодо дачних будинків
24tv
2025-07-24T08:51:56Z
У домі пов'яли квіти: ось що це може означати для вашого життя
24tv
2025-07-24T08:42:56Z
Літо відкриттів: як BROCARD змінює уявлення про красу
TSN
2025-07-24T08:21:25Z
Дешевше за лимонад і краще освіжає: рецепт квасу з цикорію
24tv
2025-07-24T08:15:31Z
Де в Карпатах шукати Сріблясті водоспади та чому їх так називають
24tv
2025-07-24T07:54:28Z
Найжорстокіші знаки зодіаку: вони пригнічують волю інших і не вміють вибачати
TSN
2025-07-24T07:51:27Z
Де поставити мікрохвильовку на кухні – 3 місця, яких варто уникати
24tv
2025-07-24T07:30:49Z
Ніколи не купуйте цей чай — отримаєте хімію замість корисного напою
Telegraf
2025-07-24T07:09:07Z
Ніби на морі. Де на півночі України можна влаштувати класний пляжний відпочинок
Telegraf
2025-07-24T07:06:56Z
Кацурін назвав причину масового отруєння і розповів, що тепер буде з його рестораном
24tv
2025-07-24T08:57:47Z
Чим небезпечна сарана, яка атакувала Україну: що робити в разі нашестя сарани
GlavRed
2025-07-24T08:45:34Z
Прорив у біомедицині: вчені розробляють препарат, здатний уповільнити старіння
TSN
2025-07-24T08:21:02Z
Чи можуть яйця захистити від деменції
24tv
2025-07-24T08:06:01Z
Чи є сенс ходити не менше 7000 кроків на день: учені винесли остаточний вердикт
Фокус
2025-07-24T06:36:51Z
Шосте відчуття знаходиться в нашому кишківнику: мозок слухає розмови мікробів
Фокус
2025-07-24T06:36:13Z
Нинішнє покоління 60-річних відрізняється від попереднього: що з ним не так
Фокус
2025-07-24T05:42:43Z
Як безпечно купатись на річках і озерах: основні правила та поради
24tv
2025-07-24T04:33:38Z
Вчені встановили, скільки годин слід спати, щоб зберегти молодість і довго жити
TSN
2025-07-24T04:21:58Z
Нацрада скасувала конкурс на державний мультиплекс МХ-7
Детектор М
2025-07-24T08:57:37Z
Китай продає Росії двигуни для дронів під виглядом холодильників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-24T08:54:57Z
Розкриті технічні характеристики індійського винищувача AMCA п’ятого покоління
InternetUA
2025-07-24T08:46:32Z
Ось ці 10 старовинних прізвищ давали найпривабливішим українцям: перевірте своє у списку
24tv
2025-07-24T08:45:51Z
Розміром з грейпфрут: найменша дитина у світі святкує перший день народження
Фокус
2025-07-24T08:42:06Z
В Україні хочуть змінити модель мобілізації: має задовольнити всіх
Знай
2025-07-24T08:36:57Z
Повністю китайський безпілотник вперше помітили в Україні, – The Telegraph
24tv
2025-07-24T08:27:57Z
Після масового отруєння Кацурін підтвердив відсутність медичних книг у персоналу: як він це пояснює
Фокус
2025-07-24T08:27:09Z
Турецькі розробники представили нову гіперзвукову ракету TRG-230-İHA
InternetUA
2025-07-24T08:19:22Z
У Миколаєві затримали агентів ФСБ, які готували подвійний теракт біля обласного ТЦК
УкраинФорм
2025-07-24T08:54:40Z
Групу шахраїв, організована уродженцем рф, заробляла на охочих незаконно перетнути кордон
Украина Криминальная
2025-07-24T08:48:56Z
Директора підприємства судитимуть за завдані громаді майже ₴500 тис. збитків під час ремонту доріг
Украина Криминальная
2025-07-24T08:36:07Z
Побитий, але не скорений. Як зараз виглядає легендарний "Привоз" після атаки
Telegraf
2025-07-24T08:33:48Z
В Одесі під завалами багатоповерхівки шукають людину, є ризик обвалення
УкраинФорм
2025-07-24T08:33:44Z
РФ вдарила КАБом по центру Харкова: є постраждалий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:30:22Z
Після відмови припиняти вогонь: росіяни частково зруйнували легендарний Привоз
GlavRed
2025-07-24T08:27:45Z
Двоє шахраїв під виглядом ремонту комп’ютерної техніки ошукали пенсіонерів майже на мільйон гривень
Украина Криминальная
2025-07-24T08:18:45Z
Атака на Одесу: є поранені, зруйновано дев'ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:12:48Z
Нестеренко: Ми ні в якому разі не підтримуємо дії Партизана
Football.ua
2025-07-24T08:54:24Z
Гейдаров виборов золото Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:54:18Z
Олімпійський дебют та ігнор росіян: що відомо про нову чемпіонку світу Владу Харькову
24tv
2025-07-24T08:51:34Z
Феліш прагне до Бенфіки, угода з Челсі наближається
Football.ua
2025-07-24T08:49:14Z
«Я і домогосподарка, і головнокомандувачка армії». Президентка Мексики прокоментувала заяву відомого футболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:45:50Z
Ас-Садд оголосив про підписання Фірміно
Football.ua
2025-07-24T08:40:42Z
45-річна старша сеста Серени Вільямс тріумфально почала виступ на турнірі WTA та встановила рекорд
Известия Киев
2025-07-24T08:36:56Z
Шешко може залишити РБ Лейпциг за €80 млн
Football.ua
2025-07-24T08:36:26Z
Визначився розклад матчів жіночої збірної у відборі на Євробаскет-2027
УкраинФорм
2025-07-24T08:30:07Z
Австралія почала рекордно експортувати руду: до чого тут Китай
24tv
2025-07-24T08:57:19Z
США і Китай готують новий етап діалогу
360ua.news
2025-07-24T08:51:39Z
Консервація огірків у розпалі. В Україні дефіцит солі, де купити
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:39:25Z
Експорт нафти Чорним морем заблокований через нові правила Путіна, – Reuters
24tv
2025-07-24T08:27:08Z
Ціни на чашку кави в Європі шокують покупців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:24:06Z
Мобілізованим нагадали про податкові пільги: на що можна розраховувати
Знай
2025-07-24T08:06:17Z
Черговий фінансовий удар по Tesla: у США скасували важливий податок для автовиробників
AutoGeek
2025-07-24T08:03:56Z
Агро-Регіон автоматизує елеватори
AgroPortal
2025-07-24T08:00:35Z
Укрзалізниця отримає нові пасажирські вагони: деталі рекордного замовлення
Хвиля
2025-07-24T08:00:30Z
Видалена функція, яка всіх дратує, знову повертається на iPhone: що відомо
Фокус
2025-07-24T08:51:07Z
Творець DOOM Джон Ромеро здивував геймерів, розповівши як виник жанр симуляторів полювання
24tv
2025-07-24T08:51:06Z
Хакери зламали урядове агентство США, відповідальне за ядерну зброю
24tv
2025-07-24T08:36:15Z
Турецькі розробники представили перший у світі роботизований лазерний комплекс Alka-Kaplan для боротьби з дронами
InternetUA
2025-07-24T08:31:52Z
Революція в космічних і земних технологіях: новий сплав кидає виклик фізиці, що відомо
Фокус
2025-07-24T08:27:13Z
Нова технологія може відстежити вас навіть без телефону: як це працює
Фокус
2025-07-24T08:21:28Z
Нашестя сарани в Україні: експерти розповіли, як зупинити стрімке поширення шкідників
TSN
2025-07-24T08:21:22Z
Український виробник представив систему подачі набоїв "Мурена" — у чому її унікальність
InternetUA
2025-07-24T08:04:34Z
В Антарктиді знайшли невидимі каньйони: вони ведуть у глибину на 4 тис. метрів
Фокус
2025-07-24T08:00:38Z
Перші партії Нового CITROЁN C3 прибувають в Україну – запрошуємо до знайомства з найяскравішою новинкою сезону!
AutoCentre
2025-07-24T08:48:16Z
В Японії випустили дешевий гібрид Suzuki Jimny та класичного Chevrolet
Фокус
2025-07-24T08:30:52Z
Представлено найшвидший електромобіль Opel в історії: всі подробиці
ЗаРулем
2025-07-24T08:21:31Z
Дизельні авто в Україні втрачають популярність: які моделі купують у 2025 році
Фокус
2025-07-24T08:06:49Z
Розсекречено салон нового BMW X5
AutoCentre
2025-07-24T07:04:01Z
Унікальний лімузин на базі старого VW Beetle продають за $200 000
ЗаРулем
2025-07-24T06:54:06Z
Renault презентувала кросовер із заводським ГБО за $7300
AutoCentre
2025-07-24T06:13:24Z
Де зараз Міхаель Шумахер: у якому стані легенда Формули-1
24tv
2025-07-24T04:15:29Z
Тесла фіксує зниження обсягів продажів та прибутків
Топ Жир
2025-07-24T01:18:53Z