MY.UAНовини
Уроки історії. Про «цікаву революцію» у Києві, яка сталася в 1068 році
Уроки історії. Про «цікаву революцію» у Києві, яка сталася в 1068 році

Уроки історії. Про «цікаву революцію» у Києві, яка сталася в 1068 році

1

Спорчатку старші сини Ярослава Мудрого, Ізяслав, Святослав та Всеволод, трималися разом. Це виявилося в середині 60-их років, коли вони вирішили «поставити на місце» полоцького князя Всеслава Брячиславовича. Останній, поводячись як незалежний від Ярославовичів правитель, вирішив розбудувати свій домен. Спочатку він націлився на Псков, який захопив у 1065 р. Далі – на Новгород, котрий, як уже говорилося, належав Ізяславові. Про ці події так розповідає «Повість минулих літ» під 1067 р.:

«Розпочав війну Всеслав полоцький, син Брячиславів, і зайняв Новгород. Ярославичі ж троє, – Ізяслав, Святослав, Всеволод, – зібравши воїв, рушили на Всеслава, коли була велика зима, і прийшли до Мінська. Та мінчани заперлися в городі, і брати ці взяли Мінськ, посікли чоловіків, а жінок і дітей забрали в добичу і пішли до [річки] Немиги. Всеслав також рушив насупроти. І, зібравшись на Немизі місяця березня в третій день, пішли вони одні проти одних. А був сніг великий, і сталася січа люта, і впали многі [у битві]. І одолів Ізяслав, Святослав, Всеволод, а Всеслав утік.

Потім же, місяця липня у десятий день, Ізяслав, Святослав і Всеволод, цілувавши хрест чесний Всеславу, сказали: «Прийди до нас, а ми не вчинимо тобі зла». Він же, надіючись на хресне цілування, переїхав у човні через Дніпро. І коли Ізяслав попереду йшов у шатро, а Всеслав за ним ішов, – тут і схопили вони Всеслава на [річці] Рші коло Смоленська, переступивши хреста. Ізяслав тоді привів Всеслава до Києва, і всадили його в поруб із двома синками».

Як бачимо, Ізяслав схопив Всеслава підступом. Останній аж ніяк не був чимось винятковим у тогочасній руській політиці. Щоправда, літописець осудив такі діяння київського князя, давши зрозуміти, що за це він поплатився.

2

Справді, невдовзі сталися неприємні для Ізяслава події. На той час про себе почали давати знати половці, які стали господарями степів нинішньої України. У 1068 р. їхнє величезне військо з’явилося на південних кордонах Русі. Ярославичі, зібравши військо, пішли на них. Однак на ріці Альті зазнали поразки. Після неї Святослав подався до свого Чернігова, а Ізяслав із Всеволодом до Києва. Далі події розвивалися доволі цікаво. Ось як їх описує «Повість минулих літ»:

«Коли ж Ізяслав із Всеволодом прийшов до Києва, а Святослав до Чернігова, то люди київські прибігли до Києва і вчинили віче на торговищі, і сказали, пославши [послів] до князя: «Осьо половці розсипались по землі. Дай-но, княже, оружжя і коней, і ми ще поб’ємося з ними».

Але Ізяслав цього не послухав. І стали люди говорити на воєводу на Коснячка, і пішли з віча на Гору, і прийшли на двір Коснячків, і, не знайшовши його, стали коло двора Брячислава [Ізяславича], і сказали: «Підем висадимо дружину з погреба». І розділилися вони надвоє, і половина їх пішла до погреба, а половина пішла по мосту, і ці прийшли на княжий двір.

Ізяслав сидів на сінях із дружиною своєю. І почали вони сперечатися з князем, стоячи внизу. Коли ж князь із оконця дивився, а дружина стояла біля князя, сказав Туки, Чюдинів брат, Ізяславу: «Бачиш, княже, люди завили. Пошли, нехай стережуть Всеслава».

І коли він це говорив, то друга половина людей прийшла од погреба, відкривши погреб. І сказала дружина князю: «Се лихо є велике. Пошли до Всеслава, нехай, прикликавши його обманом до оконця, просадять його мечем».

Та не послухав цього князь, а люди зняли крик і пішли до поруба Всеславового. Ізяслав же, бачивши це, із Всеволодом побігли з двора. Люди ж висікли Всеслава із поруба в п’ятнадцятий день вересня і поставили його [князем] посеред княжого двора. А двір княжий розграбували - незчисленне множество золота і срібла, і кунами і хутром. Ізяслав же втік у Ляхи».

Ці події в радянській літературі трактувалися як «антифеодальне» повстання. Проте, радше, в цьому випадку маємо боротьбу за владу, яка велася в Києві.

3

У цій «матері городів руських», попри владу князя, багато що залежало й від городян, особливо заможних. Схоже, Ізяслав, який намагався зосередити в своїх руках владу, далеко не всіх городян влаштовував. І вони були б не проти поміняти його на більш поступливого правителя.

Поразка на ріці Альті Ярославовичів якраз стала для цього доброю нагодою. Городяни почали вимагати, щоб їм роздали зброю й коней. Хоча, здавалося, потреби в цьому не було. Адже, по-перше, половці, за повідомленням літопису, пішли не на Київ, а на Чернігів, де їх розгромив князь Святослав. А, по-друге, місто було добре захищене. І кочівникам взяти його було б нелегко.

Роздавати зброю Ізяслав не хотів. Адже вона могла повернутися проти нього.

Скориставшися цією відмовою й поширюючи чутки про половецьку небезпеку, противники Ізяслав повстали. Вони вирішили зробити ставку на Всеслава Брячиславовича, котрий, як уже говорилося, знаходився в Києві у в’язниці. Все таки цей князь був нашадком Володимира Святославича і міг претендувати на престол київський.

Можливо, ще до цього повстання склалася в Києві «партія Всеслава», представники якої сподівалися, що при правлінні цього князя вони отримають преференції та зуміють зміцнити своє становище.

4

Повстання виявилося вдалим. Як бачимо, противникам Ізяслава вдалося визволити Всеслава з поруба й проголосити його князем київським. Законному київському князеві нічого не залишалося, як втікати зі свого стольного града.

Показово, що за поміччю подався він не до свого рідного брата Святослава, а до польського князя Болеслава – брата його дружини. Очевидно, він побоювався, що Святослав може скористатися ситуацією й захопити київський престол – що з часом сталося.

Болеслав погодився допомогти своєму своякові. «Повість минулих літ» детально розповідає про боротьбу Ізяслава за Київ:

«Рушив Ізяслав з Болеславом, [князем лядським], на Всеслава, а Всеслав пішов насупроти. І прийшов Всеслав до Білгорода, а коли настала ніч, він, утаївшись од киян, утік із Білгорода до Полоцька.

Назавтра ж, побачивши, що князь утік, вернулися люди до Києва. І вчинили вони віче, і послали [послів] до Святослава і Всеволода, говорячи: «Зло ми ото вчинили єсмо, князя свойого прогнавши, а тепер веде він на нас землю лядську. Підіть-но удвох у город отця свойого. Бо якщо ви не схочете, то доведеться нам, запаливши город свій, рушити в Грецьку землю».

І сказав їм Святослав: «Ми пошлемо до брата свойого, що коли він піде на вас із ляхами погубити вас, то ми удвох [підемо] проти нього раттю. Не дамо ми погубити город отця свойого. Якщо ж він хоче [прийти] з миром, то [хай] прийде з невеликою дружиною». І заспокоїли вони оба киян.

5

Тим часом Святослав і Всеволод послали до Ізяслава [послів], говорячи: «Всеслав од тебе втік. Тож не води ляхів до Києва, противника тобі нема. Якщо ж ти хочеш із гнівом іти і погубити город – то знай, що нам жаль отчого стола».

Коли почув це Ізяслав, він оставив ляхів і пішов з Болеславом, небагато ляхів узявши, а перед собою послав до Києва сина свого Мстислава. І, прийшовши, Мстислав порубав киян, що висікли були [з поруба] Всеслава, числом сімдесят чоловік, а других осліпили, а інших він без вини погубив, не вчинивши дізнання.

Коли ж Ізяслав ішов до города, то вийшли люди назустріч з поклоном. І прийняли князя свого кияни, і сів Ізяслав на столі своїм місяця травня у другий день.

І коли розпустив він ляхів на покорм, то побивали [руси] ляхів потайки, і вернувся Болеслав у землю свою. Ізяслав же вигнав торг на Гору, і прогнав Всеслава з Полоцька, і посадив сина свого Мстислава в Полоцьку, який незабаром тут помер. І посадив [Ізяслав] замість нього брата його Святополка, а Всеслав же втік».

Начебто зрозуміло про що йдеться. Хоча… Здається, за цим описом ховалися політичні інтриги.

6

Ізяслав не дбав про те, щоб мати велике військо. Тому й утратив престол київський, злякавшись повстання киян. Але і Всеслав, сівши на київський престол з допомогою городян, великого війська не мав. Ймовірно, кияни не допускали того, щоб їхній князь посилювався у плані військовому.

Не дивно, що коли військо польського князя Болеслава разом з Ізяславом приступило до Києва, Всеслав не ризикнув із ним вступити в бій. Занадто нерівними були сили. Він зраджує киян, принаймні ту «партію», яка посадила його на престол, і втікає до рідного Полоцька.

Ця «партія» посилає послів до Святослава й Всеволода, сподіваючись, що вони стануть на їхній захист. Пропонують їм зайняти Київ: «Підіть-но удвох у город отця свойого». При цьому заявляють: «Бо якщо ви не схочете, то доведеться нам, запаливши город свій, рушити в Грецьку землю». Наскільки серйозно виглядали ці погрози?

Звісно, всі кияни б не вирушили в землю Грецьку, тобто Ромейську імперію. Але якась їхня частина (а серед них чимало «кращих людей») могли б покинути місто й податися в Ромейську імперію. Це передусім були такі собі «олігархи», що вели торгівлю з ромеями.

Чи погубило б це місто? Сумнівно. Але коли б багатії лишили його, це стало б ударом для Києва, по його економічному потенціалу.

7

Однак Святослав і Всеволод не ризикнули на цей раз зайняти Київ. Це означало порушити порядок престолонаслідування, а також заповіт їхнього батька. Тому ця Ярославичі взялися вирішувати питання шляхом переговорів. Були послані посли до Ізяслава, які запропонували йому йти до Києва з невеликим військом. При цьому посли Святослава й Всеволода заявляють приблизно таке, що й представники київської бунтівної «партії»: «Якщо ж ти хочеш із гнівом іти і погубити город – то знай, що нам жаль отчого стола».

Ізяслав начебто на це погоджується. Насправді, він грає свою гру. Князь не йде в Київ. Натомість посилає свого сина Мстислава – ймовірно, з невеликою дружиною. Це на позір не становить якоїсь загрози для бунтівних киян. Адже то не князь – лише його син. Нічого поганого він повстанцям, передусім їхнім провідникам, не мав би чинити. Проте вони помилилися в своїх розрахунках. Мстислав (ймовірно, неочікувано) напав на активістів повстання й повбивав їх. Справу було зроблено. Ізяслав міг повертатися на свій престол.

Він йде до Києва. Йому виходять «люди назустріч з поклоном». Звісно, знаходяться такі, щоб придобритися до князя.

Ізяслав розпускає ляхів на покорм. Прийшле військо треба годувати. Це не дуже подобається киянам. І вони потайки побивають ляхів.

Далі в літописі йде інформація, що «вернувся Болеслав у землю свою». За великим рахунком, польському князеві нічого було робити в Києві. Свого родича він посадив на престолі, з постоєм війська, схоже, були проблеми. Зрештою, треба було тримати в руках свій польський домен.

Очевидно, Ізяслав, повернувшись на київський престол, відчував себе впевнено. Він здійснив низку кроків, щоб укріпити своє становище. У літописі буквально кількома словами сказано, що князь «вигнав торг на Гору». На жаль, на ці слова історика не звертали особливої уваги. А вони багато що пояснюють, зокрема справжню природу київського повстання.

8

Торг – це було «серце Києва». Саме він давав доходи, був джерелом багатств для заможних верств киян, а також для князя. Тут же, на торговищі, як свідчить літопис, було скликане віче (не важко здогадатися ким!) і почалося повстання. Не зовсім зрозуміло, звідки відбулося перенесення торгу. Можливо, з Подолу? Важливо, куди був торг перенесений. Літопис чітко вказує: «на Гору», тобто в ту частину Києва, де знаходилася резиденція князя. І якщо раніше торг контролювався місцевими «олігархами», «кращими людьми», то тепер він опинився під князівським контролем. Можна говорити, що Ізяслав, перенісши торг, здійснив «антиолігархічну революцію».

Наступним кроком київського князя стало позбавлення уділу свого противника – Всеслава. Він виганяє його з Полоцька й садовить туди княжити свого сина Мстислава. Таким чином Полоцьк, який практично довгий час не контролювався київськими князями, тепер опинився в сфері їхнього впливу. І хоча скоро після того, як Мстислав сів на полоцькому престолі, він помер (невідомо з якої причини), то цього князя заступив його брат Святополк. Отже, Полоцьк і далі лишався «київським». А Всеслав, представник «полоцької династії», втік звідси.

У історичній літературі можна зустріти думку, ніби повстанців підтримали монахи Печерського монастиря, зокрема їхній настоятель Антоній. Вона не безпідставна, хоча бракує джерел, що її однозначно підтверджують.

9

Справді, як уже говорилося, Києво-Печерський патерик веде мову про конфлікт між Ізяславом та Антонієм. Але пов’язувався він не з повстанням, а з тим, що без дозволу в монастир був прийнятий один з княжих слуг.

Проте у літописі, котрий, ймовірно, писався при Києво-Печерському монастирі, відчувається неприязнь щодо Ізяслава. Літописець вдається до розлогих моралізаторських пасажів, де дається зрозуміти, що князь согрішив, ув’язнивши Всеслава в порубі в Києві, порушивши перед цим клятву. Негативне ставлення до Ізяслава прочитується і в Києво-Печерському патерику. Тому цілком могло бути, що печерські монахи якщо не підтримували безпосередньо повстанців, то могли їм симпатизувати. Адже серед їхніх спонсорів могли бути й київські «олігархи».

Показово й те, що Антоній, згідно свідчення Києво-Печерського патерика, збирався полишити Київ і піти в іншу землю. Нею могла бути Чернігівщина, де його б охоче прихистив князь Святослав, який був не проти опинитися на київському престолі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Губка Боб став Луффі, а Патрік – Зоро: McDonald's запустив шалену колаборацію
24tv
2026-08-21T17:36:48Z
Українська телеведуча народила первістка
Вива
2026-08-21T17:09:22Z
Мультфільми з глибокими сенсами, які треба подивитись дорослим і малим
24tv
2026-08-21T16:12:31Z
Наталка Денисенко на початку кар'єри: як змінилася акторка та як вона доглядає за собою
24tv
2026-08-21T16:00:03Z
Prime Video воскресив серіал, який усі вже списали: Кріс Пратт повертається у "Список смертників
24tv
2026-08-21T15:15:30Z
Здається, що вона босоніж: зірка "Субстанції" здивувала "голими сандалями" на червоній доріжці
24tv
2026-08-21T15:12:22Z
Переможець "МастерШеф" із США звернувся до брата, який воює
Фокус
2026-08-21T15:06:54Z
"Сильна депресія": Камалія заговорила про проблеми Захура
GlavRed
2026-08-21T14:54:00Z
Голлівудський актор Лієв Шрайбер на власні очі побачив руйнування в Солом’янському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2026-08-21T14:27:43Z
Є група крові, яку кліщі обирають найрідше: кому пощастило більше
TSN
2026-08-13T08:36:54Z
Пʼять ознак, що ви приймаєте душ занадто часто: на що звернути увагу
Gazeta UA
2026-08-12T09:51:49Z
Авокадо не потемніє так швидко: простий спосіб зберегти його зеленим після розрізання
TSN
2026-08-13T08:36:35Z
Цукор у крові "стрибає" після їди: 7 простих правил, які допоможуть це контролювати
TSN
2026-08-13T08:36:53Z
Не могла ковтати й говорити: Стоцька стрімко втрачає голос
GlavRed
2026-08-21T17:27:07Z
Яблуня "скидає" яблука: чого їй бракує і як врятувати врожай
24tv
2026-08-21T15:45:55Z
Чому морква тріскається у землі: головна причина, яку не знають городники
24tv
2026-08-12T08:45:57Z
Як захистити томати від фітофтори без використання хімії: найкращі способи
TSN
2026-08-08T02:02:31Z
Підсумки пандемії. Лікарка-інфекціоністка назвала вакцини від Covid-19, які виявилися найбезпечнішими
ГЛАВКОМ NET
2026-08-21T15:33:25Z
Помер Олег Котов, якого у червні після чотирьох років полону повернули в Україну
ГЛАВКОМ NET
2026-08-08T09:30:46Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Дніпрі: чим саме можуть допомогти українцям
Политека
2026-08-21T19:00:30Z
Пентагон замовив розробку дешевого перехоплювача балістики та гіперзвуку: що відомо про X-Bow
InternetUA
2026-08-21T18:48:54Z
Грошова допомога в Херсонській області: хто та як отримає 5 тисяч гривень на дитину
Политека
2026-08-21T18:42:49Z
В Україні вдвічі піднімуть стипендії для студентів: хто отримає 8000 гривень
Фокус
2026-08-21T18:42:44Z
Пенсія від 12 тисяч гривень: хто може розраховувати на такі виплати
24tv
2026-08-21T18:36:32Z
Федоров розсекретив, чи справді Міноборони планувало операцію "M&M's"
24tv
2026-08-21T18:18:38Z
Почав це ще в Міноборони, – Федоров розсекретив, чим займається зараз
24tv
2026-08-21T18:06:18Z
ЗМІ: український винищувач пролетів над Польщею
Европейская правда
2026-08-21T18:06:05Z
80% бачать кольорові сни через яскраве кіно в дитинстві: науковці пояснили різницю
Знай
2026-08-10T17:27:45Z
Чайник закипить швидше: простий спосіб назавжди позбутися накипу
GlavRed
2026-08-16T16:21:20Z
5 фатальних помилок при домашній консервації: розсіл мутніє і зриває кришки
24tv
2026-08-17T20:18:41Z
Мухи зникнуть із дому: простий трюк із лимоном та ще трьома інгредієнтами відлякає комах
TSN
2026-08-10T19:36:35Z
Навіщо гріти чайний пакетик у мікрохвильовці — секрет розумних господинь
GlavRed
2026-08-21T19:00:12Z
5 ознак стиглого гарбуза: фермери пояснили, коли вже час збирати врожай
24tv
2026-08-21T18:39:56Z
Як позбутися жучків у крупі всього за одну ніч: допоможе проста кришечка від пляшки
GlavRed
2026-08-12T19:15:49Z
Гороскоп на завтра, 15 серпня: Тельцям - хороші новини, Скорпіонам - радість
GlavRed
2026-08-14T03:27:44Z
5 режимів прання, які ви ігноруєте: вони можуть полегшити догляд за речима
24tv
2026-08-13T17:12:21Z
На Миколаївщині внаслідок удару ЗС РФ загинули четверо людей
Gazeta UA
2026-08-21T18:54:24Z
РФ вдарила дроном по маршрутці у Запоріжжі: момент атаки потрапив на відео
TSN
2026-08-21T18:51:56Z
Росія вбила трьох дітей під час удару по Миколаївщині
ГЛАВКОМ NET
2026-08-21T18:30:46Z
На Миколаївщині російський дрон убив чотирьох людей, серед них троє дітей
ZN UA
2026-08-21T18:18:35Z
Наживаються під виглядом «єПідтримки»: на Сумщині шахраї ошукали двох жінок на 37 тисяч гривень
InternetUA
2026-08-21T18:12:26Z
Росіяни вбили трьох дітей на Миколаївщині: безпілотник влучив у магазин
TSN
2026-08-21T17:36:07Z
100 метрів під землею. ЗМІ дізналися про будівництво секретних сховищ в Альпах
ГЛАВКОМ NET
2026-08-21T17:30:42Z
Обидва пілоти заснули, поки літак летів на висоті 11 кілометрів: як таке могло статися
24tv
2026-08-21T17:03:33Z
Чоловік з мечем напав на школярів у Швеції в перший навчальний день після канікул
Фокус
2026-08-21T16:51:33Z
Розрізняють навіть по звуку: як бійці "Хартії" вчаться протидіяти російським дронам
24tv
2026-08-21T18:45:09Z
ЗСУ зірвали наступ РФ і завдали контрудару: «гарячі» деталі боїв на сході
GlavRed
2026-08-21T18:27:25Z
Окупанти атакували маршрутку у Запоріжжі: що відомо
5 UA
2026-08-21T18:21:49Z
Відомий бренд втратив магазин через російський удар по Кривому Рогу
ГЛАВКОМ NET
2026-08-21T18:18:22Z
Кличко розповів, коли завершать відновлення пошкоджених обстрілами будинків у Києві
24tv
2026-08-21T18:12:39Z
До 80% харчів під загрозою: Києву прогнозують дефіцит через удари по складах-гігантах
Знай
2026-08-21T17:51:33Z
19 підземних шкіл відкриють на Харківщині: 100 тисяч учнів навчатимуться офлайн
Знай
2026-08-21T17:30:01Z
У Дніпрі автобус без фар курсував маршрутом №51: пасажири зняли порушення
Знай
2026-08-21T17:15:50Z
Харків 21 серпня: удар по Леб’яжому, подорожчання води, підготовка до зими
Мій Харків
2026-08-21T16:54:51Z
Повірка лічильників у 2026 році: хто має платити за процедуру та що загрожує за ігнорування
24tv
2026-08-21T18:51:47Z
Уряд звільнив з посади голову наглядової ради "Сенс Банку"
5 UA
2026-08-21T18:48:08Z
Eva зазнала збитків на 1 млрд грн внаслідок руйнування логістичного центру в Броварах
ГЛАВКОМ NET
2026-08-21T18:33:18Z
ДТЕК відзвітував про сплату податків за перше півріччя 2026 року
ГЛАВКОМ NET
2026-08-21T18:30:17Z
Перерахунок пенсії з 1 вересня в Миколаївській області: що зміниться у виплатах
Политека
2026-08-21T18:30:12Z
Квартира є, а запису в реєстрі немає: чи може власник втратити житло
24tv
2026-08-21T18:24:58Z
Ціни на продукти в Україні зростуть: що найбільше подорожчає восени
Политека
2026-08-21T18:21:11Z
Китай активізує декарбонізацію металургії до 2030 р
AgroNews
2026-08-21T18:18:26Z
Долар може здивувати українців наприкінці серпня: яким буде курс валют
24tv
2026-08-21T18:06:29Z
Названо чотири можливості Android, яких досі немає в iPhone
InternetUA
2026-08-21T19:03:02Z
В Україні підписка YouTube Premium подорожчала майже удвічі
Gazeta UA
2026-08-21T18:15:48Z
Рекордна спека загрожує рідкісним видам у Британії – вчені шукають спосіб їх врятувати
24tv
2026-08-21T18:06:36Z
Нова атака безпілотників на Україну: де зараз небезпечно
24tv
2026-08-21T17:57:08Z
За що платить абонент в тарифах мобільних операторів: експерт назвав усі витрати
InternetUA
2026-08-21T17:51:27Z
ТОП головних «пожирачів» електроенергії: які прилади обов’язково слід вимикати
GlavRed
2026-08-21T17:27:38Z
Зрада зі спецефектами: вчинок чоловіка перетворив виселення на шоу
GlavRed
2026-08-21T17:27:08Z
Мапа GTA 6 шокувала фанатів – геймери вирахували реальні масштаби Вайс-Сіті за злитим відео
24tv
2026-08-21T17:09:46Z
ChatGPT для підлітків уже запустили, але експерти мають серйозні сумніви
24tv
2026-08-21T17:03:43Z
Зеленський призначив 16 суддів до ВАКС та розблокував гроші ЄС
ZN UA
2026-08-21T19:03:43Z
Трагедія у Кривому Розі, кадрові рішення щодо Sense Bank. Головне за 21 серпня 2026
ГЛАВКОМ NET
2026-08-21T18:45:07Z
Зброя агентів РФ у Німеччині, коаліція охочих їде до Києва, ЄС підтримав НАБУ і САП: новини дня
Европейская правда
2026-08-21T18:39:37Z
Уряд припинив повноваження голови наглядової ради Sense Bank
ГЛАВКОМ NET
2026-08-21T18:33:37Z
Наступний президент Франції може пробити «величезну діру» в НАТО — Politico
ZN UA
2026-08-21T18:24:49Z
Залежить від команди та генерації ідей: Федоров відповів, чи збирається в президенти
Фокус
2026-08-21T18:15:35Z
Уповноважена уряду Польщі пішла у відставку через хейт довкола звіту, підготованого з ШІ
Европейская правда
2026-08-21T18:09:57Z
ЄС підтримав антикорупційні кроки України після переговорів із НАБУ та САП
iPress
2026-08-21T18:06:56Z
Зеленський підписав указ про нові призначення у ВАКС
ГЛАВКОМ NET
2026-08-21T18:06:48Z
Плагін-гібридний седан Volkswagen ID.Era 5S розкрив усі технічні деталі
AutoGeek
2026-08-12T12:15:05Z
Завдяки митам Трампа підприємство Hyundai у Джорджії може стати найбільшим у США автозаводом
Топ Жир
2026-08-21T18:30:21Z
Перший суперкар Cizeta-Moroder 1988 року з двигуном V16 від засновника продають за $1,5 млн
Топ Жир
2026-08-21T17:30:17Z
Mercedes-Benz E-Class 1995 року продають у стані капсули часу у Києві: яка ціна
Топ Жир
2026-08-21T17:18:48Z
Найміцніший компактний кросовер Jeep, цей месник у стилі Доктора Дума, вам так і не вдасться придбати
Топ Жир
2026-08-21T17:15:48Z
Із двигуном Lamborghini: у Києві засвітився потужний німецький суперкар на "бляхах"
Фокус
2026-08-21T16:42:20Z
Повернення росіян в автоспорт і мрія про Гран-прі України: розмова з Олександром Бондаревим
24tv
2026-08-21T16:06:42Z
Hyundai Ioniq V: Вигляд як у Lamborghini, габарити Camry, а ціна нижча за найдешевший новий автомобіль у США
Топ Жир
2026-08-21T15:42:59Z
Гонщик NAVI виборов путівку до фіналу Esports World Cup 2026 з Trackmania
24tv
2026-08-21T15:15:45Z
Боруссія Дортмунд — Баварія: прогноз букмекерів на матч Суперкубка Німеччини
Football.ua
2026-08-21T19:03:59Z
Три кандидати Суркіса на пост тренера Динамо: Ребров, Йовічевіч і Кравченко
Знай
2026-08-21T18:45:34Z
Роналду відсвяткував своє повернення 977 м'ячем у кар'єрі
Football.ua
2026-08-21T18:45:08Z
Мусіала не зіграє проти Борусії Дортмунд у матчі за Суперкубок Німеччини
Football.ua
2026-08-21T18:12:16Z
У матчі Кубка України з футболу було забито неймовірний гол із центру поля
ZN UA
2026-08-21T18:06:51Z
Мікі ван де Вен став новим капітаном Тоттенгема
Football.ua
2026-08-21T17:48:38Z
Інфантіно більше не на боці Аргентини: ФІФА жорстко покарала учасників бійки у фіналі Мундіалю
24tv
2026-08-21T17:42:13Z
Роналдіньйо відновив ігрову кар'єру в Італії через 11 років після її завершення
Football.ua
2026-08-21T17:21:52Z
Ультиматум для Джошуа: Ф'юрі готовий змінити суперника
24tv
2026-08-21T17:09:40Z