MY.UAНовини
ЄС надав Україні вдвічі менше снарядів, ніж обіцяв, ще й зі значним запізненням: ЗМІ пояснили, в чому причина
ЄС надав Україні вдвічі менше снарядів, ніж обіцяв, ще й зі значним запізненням: ЗМІ пояснили, в чому причина

ЄС надав Україні вдвічі менше снарядів, ніж обіцяв, ще й зі значним запізненням: ЗМІ пояснили, в чому причина

Європейський союз переоцінює свої можливості з виробництва артилерійських снарядів калібру 155 мм. Фактичні обсяги можуть бути вдвічі меншими, ніж заявляють високопосадовці ЄС, через що вони не можуть повністю виконати свої обіцянки щодо постачання боєприпасів Україні.

Проєкт Радіо Свобода "Схеми", у співпраці з консорціумом європейських журналістів, протягом кількох місяців досліджував, чи відповідають дійсності публічні заяви посадовців ЄС щодо зростання потужностей з виробництва боєприпасів і обсягів постачання снарядів до України. Відтак журналісти з'ясували, що європейські виробники можуть виготовляти приблизно вдвічі менше боєприпасів, ніж заявляють у Брюсселі. 

Станом на червень 2024 року ЄС надав Україні вдвічі менше снарядів, ніж обіцяв, ще й зі значним запізненням.

У березні 2024 року Єврокомісія заявила, що завдяки її роботі європейські потужності з виробництва 155-мм снарядів у січні сягнули 1 мільйона боєприпасів на рік. Три місяці потому, у червні 2024-го, високопосадовець Єврокомісії Тьєррі Бретон зробив ще більш гучну заяву, що до кінця року виробники ЄС зможуть виготовляти 1,7 мільйона снарядів на рік, і ця цифра й надалі зростатиме. 

Однак, за словами високопоставленого джерела в європейській збройовій промисловості, яке говорило на умовах анонімності, нинішня спроможність становить лише третину від цієї цифри.

"Це беззаперечно менше від 500 тисяч снарядів на 2024 рік. Ось такі вони, спільні потужності. Це дуже далеко від 1,4 мільйона або 1,7 мільйона, про які казали Боррель і Бретон. Це дуже погана ідея – переконувати себе в тому, що ми маємо втричі більші виробничі потужності, та ухвалювати рішення, виходячи з цього. А потім може раптом виявитися, що з заводів нічого не виходить, і ви не можете забезпечити (снарядами – ред.) Україну та альянс НАТО", – заявив голландському виданню The Investigative Desk поінформований представник європейської промисловості на умовах анонімності.

Ще два документи оцінюють спроможність європейської індустрії на початку року приблизно в пів мільйона снарядів на рік. Відповідно до публічного звіту Міністерства оборони Естонії від грудня 2023 року, виробничі потужності ЄС становлять близько 600 тисяч пострілів на рік. Ця інформація також збігається з оцінкою німецького виробника Rheinmetall від січня 2024 року. Внутрішній документ компанії, який отримали журналісти, стверджує, що на початку року всі західноєвропейські виробники зброї разом здатні виготовляти близько 550 тисяч снарядів на рік.

У відповідь на запитання журналістів про невідповідність заяв посадовців ЄС фактичним даним, у Європейській комісії заявили, що їхня оцінка європейських виробничих потужностей ґрунтується на "фактах" і враховує поточні інвестиції в індустрію.

Причини повільного нарощування потужностей з виробництва боєприпасів

Журналістський консорціум, до якого увійшли "Схеми", німецький Die Welt, чеський Investigate.CZ, польські Vsquare та Frontstory.PL, фінський Iltalehti, словацький Ján Kuciak Investigative Centre, нідерландський The Investigative Desk та естонський Delfi Estonia, з'ясував причини повільного нарощування європейських потужностей з виробництва боєприпасів.

Представники збройових компаній зазначають, що проблема полягає у глобальному дефіциті пороху та вибухових речовин, а також у недостатньому фінансуванні промисловості через небажання західних країн підписувати з індустрією довгострокові контракти. 

Високопоставлені джерела в урядах та збройовій галузі ЄС, з якими спілкувалися "Схеми" та медіапартнери, звинувачують бюрократію та повільність ЄС у затримках надходження боєприпасів до України. Однією з причин скорочення обсягів постачання також називають невідповідну оцінку ЄС своїх виробничих потужностей.

Тим часом Україна самостійно закуповує боєприпаси за обмежені кошти і планує розпочати власне серійне виробництво 155-мм снарядів у другій половині 2024 року, що вкрай необхідно для стримування російської агресії. Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін зазначає, що Україна ніколи не зможе самостійно задовольнити внутрішню потребу у снарядах.

Боєприпасів стандарту НАТО не вистачає, насамперед тому, що Україна використовує їх у ході бойових дій швидше, ніж ЄС може поповнити свої запаси. Представники європейської збройової промисловості також визнають, що ЄС не встигає задовольнити оборонні потреби України. Євросоюз вживає заходів для підтримки цієї галузі. Проте цих зусиль видається замало.

"Досвід війни в Україні показує величезний попит на артилерійські боєприпаси. Наявні виробничі потужності в західному світі не відповідають цим обсягам", – заявив у червні один із провідних європейських виробників зброї Rheinmetall.

Країни ЄС залишають боєприпаси і для себе, оскільки вони повинні поповнювати власні запаси після передачі снарядів Україні. Крім того, вони намагаються виконати вимогу НАТО щодо наявності достатньої кількості снарядів на своїх складах

Журналістський консорціум також з'ясував, що ЄС передав Україні вдвічі менше снарядів, ніж обіцяв, та із значним запізненням. У березні 2023 року ЄС зобов'язався надіслати Україні 1 мільйон снарядів протягом року, але станом на кінець травня 2024 року Україна отримала від Євросоюзу лише понад 500 тисяч боєприпасів, повідомили "Схемам" у Міністерстві оборони України. Цю цифру підтвердили в Єврокомісії у червні.

Схожа ситуація склалася з так званою "чеською ініціативою" із закупівлі боєприпасів, яка в лютому 2024 року передбачала для України закупівлю 800 тисяч снарядів. Перша партія надійшла лише в середині червня.

"Минулого тижня чеський міністр сказав, що перша партія, а це 40 – 50 тисяч снарядів, має бути тут до кінця сьогоднішнього дня", – сказав міністр оборони Естонії Ханно Певкур в інтерв'ю Delfi Estonia 18 червня. Високопоставлене джерело в українському Міноборони підтвердило прибуття першої партії, але уточнило, що йдеться про менше ніж 50 тисяч снарядів.

Закордонне джерело, обізнане з чеською ініціативою, повідомило Радіо Свобода, що з 15 країн, які зголосилися спільно закупити боєприпаси для України, станом на середину червня лише шість переказали кошти, тоді як решта дев’ять лише обіцяють це зробити. Ексміністр оборони України Резніков вважає, що ще однією причиною затримки поставок може бути бюрократія.

"Думаю, що частина програм недовиконана не тому, що хтось не захотів, а тому, що відбуваються дискусії всередині – хто виготовляє, хто кому платить, чи виконані всі зобов'язання покласти в "спільну касу" гроші. Хтось каже – "я все віддав, компенсуйте мені", або якась одна країна все блокує", – розповів "Схемам" Олексій Резніков.

Після початку повномасштабного вторгнення Україна тричі відчувала критичну нестачу боєприпасів, останній раз — цієї весни. Дефіцит був спричинений затримкою американської допомоги на 60 мільярдів доларів. Україна також самостійно закуповує та виробляє боєприпаси, але обсяги національного виробництва і закупівель значно менші, ніж у західних партнерів.

Як повідомляв OBOZ.UA, Rheinmetall отримав найбільше замовлення у своїй історії. Йдеться про контракт на суму €8,5 мільярдів, який передбачає збільшення запасів боєприпасів для Бундесверу та його союзників, включно з Україною. Поставки снарядів розпочнуться у 2025 році.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Минималка вырастет втрое, а спецпенсии отменят: украинцам обещают новые социальные стандарты
Знай
2025-07-17T15:36:22Z
"Укрзализныця" назначила дополнительные рейсы "Интерсити+"
Апостроф
2025-07-17T14:49:50Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:03:20Z
"Каждый день страшно": Зеленский ответил на 50-дневный ультиматум Трампа
TSN
2025-07-17T15:36:22Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
РБК-Украина обратилась в полицию из-за препятствования журналистской работе
Новости Украины
2025-07-17T15:42:46Z
Не знает, где границы: Орбан "потерял" Украину, но в МИД помогли ее найти с помощью ИИ
Фокус
2025-07-17T15:42:44Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Почему крем с SPF — не только для лета: защита кожи от солнца круглый год
Gazeta UA
2025-07-17T15:00:33Z
Что нужно есть, чтобы не заболеть раком почек
Comments UA
2025-07-17T15:00:00Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Часть Львова снова уходит под воду, - соцсети
Комсомольская правда
2025-07-17T15:31:39Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 18 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-17T15:30:51Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В Украине вымирают птицы: эксперт назвал исчезнувшие навсегда виды
TSN
2025-07-17T15:36:43Z
В Резерв+ появятся новые отсрочки: кого освободят от мобилизации
Хвиля
2025-07-17T15:36:13Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Компания Вакарчука и стендап-шоу признаны критически важными
Корреспондент
2025-07-17T15:27:38Z
Умерла Конни Фрэнсис, исполнительница завирусившегося хита "Pretty Little Baby"
Комсомольская правда
2025-07-17T14:22:27Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
После каких бадов лучше не садиться за руль: мелатонин – особая осторожность
Знай
2025-07-17T15:21:30Z
Нежная зелень будет радовать вплоть до осени: что нужно сделать в июле
TSN
2025-07-17T15:06:20Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Главная сцена Tomorrowland сгорела за два дня до начала фестиваля
Корреспондент
2025-07-17T15:06:20Z
Нацполиция обезвредила "смотрящего" за югом Украины: руководил колониями, вымогал миллионы, действовал в интересах РФ
Новости Украины
2025-07-17T14:54:10Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Мбемо и 80 млн евро: пойдет ли Брентфорд на уступки Манчестер Юнайтед?
Корреспондент
2025-07-17T15:39:45Z
Прогноз на бой Усик – Дюбуа: букмекеры изменили шансы на победу
Comments UA
2025-07-17T15:30:52Z
На Евробаскете U-20 травмировался лидер украинцев Максим Кличко
Корреспондент
2025-07-17T15:18:32Z
Усик на пресс-конференции перед боем с Дюбуа отметил важность этого боя
Корреспондент
2025-07-17T15:09:17Z
Олимпийский призер погиб от удара молнии во время отпуска
Comments UA
2025-07-17T14:51:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z
Электрифицированная легенда: рассекречен новый Ford Bronco 2026
Фокус
2025-07-17T06:42:06Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Искусственный интеллект учится лжи: что произошло с Grok после обновления
TSN
2025-07-17T15:28:17Z
Рецепт мяса dry-aged могли изобрести неандертальцы — исследования
ZN UA
2025-07-17T15:21:01Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z