MY.UAНовини
Судова влада. Що гальмує реформу місцевих та апеляційних судів?
Судова влада. Що гальмує реформу місцевих та апеляційних судів?

Судова влада. Що гальмує реформу місцевих та апеляційних судів?

Судова влада. Що гальмує реформу місцевих та апеляційних судів?

5 липня в Українському Домі вперше з початку великої війни 248 нових суддів склали присягу Українському народові «незалежно, справедливо та кваліфіковано здійснювати правосуддя від імені України». За день до цього президент Зеленський призначив 214 суддів до місцевих судів та одного суддю Верховного суду. Ще 114 суддів були призначені у травні та очікували присяги майже два місяці (отримуючи, при цьому суддівську винагороду).

Зеленський під час присяги побажав суддям, щоб «кожне «рішення іменем України» зміцнювало повагу до судів та України в цілому». А Руслан Сидорович, заступник голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка і проводила конкурс до місцевих судів, зауважив, що «248 суддів — це 5% суддівського корпусу України». Він також висловив сподівання, що це «матиме відчутний позитивний вплив для громадян у доступі до правосуддя на всій території України».

Детально про конкурси ми писали в попередньому матеріалі. Нині ж розглянемо, що загалом відбувається в місцевих та апеляційних судах під час війни і як вони сприймають судову реформу, яка на цьому етапі стосується саме їх.

Спойлер — сприймають по-різному й часто їй пручаються.

Мовою цифр

Станом на 24 червня в місцевих судах працюють 3592 судді (за визначеної кількості в 5035 посад). В апеляційних судах — 650 суддів (за визначеної кількості в 1357 посад). Тобто вакантними є 29% посад у першій інстанції та 52% у другій. В апеляційних загальних судах ситуація ще критичніша, там вакантними є 62% посад.

Нагадаємо, що нещодавно Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) завершила конкурс на 560 посад суддів у місцевих судах. Однак рекомендації отримали лише 390 кандидатів. Також ВККС розпочала конкурс на 550 посад суддів в апеляційних судах, а наприкінці року обіцяє оголосити ще один конкурс до місцевих судів на рекордну кількість у 1000+ посад суддів.

Вважається, що хоча конкурси (найімовірніше) відбуватимуться близько двох років, однак 2027 року кадровий голод у судах переважно буде подолано, а основну кількість вакансій заповнено. Система при цьому отримає певну кількість професіоналів з-поза її меж: адвокатів, науковців — у апеляції, юристів і адвокатів — у першу інстанцію. Але чи це так?

Нова судова мапа

Щоб відповісти на це запитання, треба знати, якої кількості судів і суддів насправді потребує Україна.

Зазначені вище цифри пораховані ще до війни, коли в Україні працювало близько 700 судів.

Війна змінила все, зокрема й у судах: частину з них довелося закрити (70+ судів), а суддів відрядити здійснювати правосуддя в інші суди (500+ осіб); у всіх інстанціях і юрисдикціях з’явилися нові категорії судових справ (воєнні злочини, військові злочини, компенсації втраченого майна, соціальне забезпечення військовослужбовців тощо); чимало приміщень було зруйновано або частково пошкоджено (15 і 116 приміщень відповідно).

За останні два з половиною роки відбулася широка міграція населення між регіонами, до того ж чимало українців виїхали за межі країни. З урахуванням цього ніхто не береться чітко сказати, а скільки ж судів та суддів і в яких саме регіонах нам насправді потрібно. Розгорнутої аналітики цих процесів теж, на жаль, немає.

Погіршує ситуацію й той факт, що до початку повномасштабного вторгнення Україна не спромоглася розробити й затвердити нову мапу судів, яка б відповідала новому адміністративно-територіальному устрою, що діє з грудня 2020 року. Тож наразі навіть суди, які працюють, не відповідають своїм районам, а назви більш як 50 судів досі радянські. «Ленінський районний суд міста Кіровограда» звучить як знущання, правда ж?

Здавалося б, як таке можливо на одинадцятому році війни? А отак: реформа місцевих судів 2017 року, що передбачала їх укрупнення (й перейменування з радянських назв) і мала б бути реалізована в 2019–2020 роках, залишилася реформою на папері. А нової актуальної мапи за чотири роки так і не було затверджено.

І хоча є певні напрацювання, під час війни навіть у найвіддаленішій від фронту Закарпатській області наразі не можуть запустити розроблений із допомогою наших європейських партнерів пілотний проєкт із укрупнення судів. Мовляв, ми ж не знаємо, скільки людей проживатиме там після війни.

Це зрозумілий аргумент, але він консервує ситуацію на невизначений термін і гальмує «головну реформу країни». Адже спрямовує нові конкурси до місцевих судів хибним шляхом: якщо у 2026–2027 роках призначити суддів до «старих» місцевих судів, то потім іще кілька років можуть тривати процедури переведення цих суддів до нових.

То що ж робити?

У Верховному суді наполягають на якнайшвидшому розробленні й затвердженні нової судової мапи, наголошуючи: навіть якщо зараз укрупнити суди «на папері», без реального переміщення суддів між приміщеннями, це однаково буде кроком уперед, адже значно зменшить кількість випадків процесуальної передачі судових справ між маленькими судами. А кількість суддів після перемоги можна буде врегулювати додатково, й уже під них будувати нові приміщення в районах, де бракуватиме наявних.

Значною також є проблема з істотною нерівномірністю навантаження, яку мають судді в різних судах. Іноді воно відрізняється більш як удесятеро, й тоді кожен суддя такого суду працює за трьох, п’ятьох і навіть сімох суддів. За рівної зарплати та з однаковою кількістю помічників і секретарів судових засідань.

А загалом судова система розглядає 4,5 мільйона справ і матеріалів на рік (дані за 2023 рік). І коли це робиться руками 4,5 тисячі суддів, не всі витримують таке навантаження. Тільки минулого тижня звільнили десятьох осіб: вісьмох — у відставку, а ще двох — через низьку кваліфікацію та недоброчесну поведінку в межах процедур очищення судової влади.

Ще одним важливим питанням є доцільність розгляду судами всіх тих справ, які наразі віднесено до їхньої підсудності. Справи про торгівлю молоком чи яблуками на ринку без відповідного дозволу точно мають розглядати суди?

А без упорядкування питань підсудності та кількості судів і суддів неможливо буде вирішити питання з навантаженням, а отже, і з якістю правосуддя, адже надмірна кількість справ упливає й на строки їх розгляду, і на якість судового рішення.

На сьогодні питаннями нової мапи опікуються Рада суддів України та Комітет ВРУ з питань правової політики. Однак після внесення змін до Конституції України 2016 року (та з урахуванням рекомендацій Венеційської комісії, наданих щодо цих змін) «суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом», проєкт якого вносить на розгляд парламенту президент України.

Тож м’яч, безперечно, на полі офісу президента, який і має вирішити, коли робити цей крок: чи зараз затвердити нову мапу хоча б для регіонів, де не ведуться бойові дії, чи залишити все на «після війни».

«Вічні» голови судів

Та питання не лише в судовій мапі. Реформа гальмується й через дії значної кількості голів місцевих та апеляційних судів.

Річ у тім, що в межах реформи 2014–2018 років було встановлено нові правила строків перебування голів судів на їхніх посадах. З 2016 року суддя може обіймати посаду голови суду не більш як шість років поспіль (два строки по три роки). Це було зроблено, зокрема, в межах боротьби з корупцією в судах, а також для зменшення впливу голів судів на суддів і працівників апаратів та зменшення корупційних ризиків від такого впливу.

Нові правила не влаштували більшість голів, адже ті звикли десятиліттями правити судами. Тому майже відразу ж було вигадано декілька способів для обходу цих правил, якими більшість голів судів досить успішно користується. І цей складник судової реформи загальмував.

Так, голова Київського апеляційного суду Ярослав Головачов (це той суд, де пів року тому на корупції затримали відразу чотирьох суддів) за три місяці до закінчення граничного строку перебування на посаді достроково склав повноваження. Головою суду на два тижні обрали іншого суддю, а за два тижні Головачов повернувся на свою посаду й розпочав новий шестирічний строк.

Чи судді київської апеляції не розуміють, що це додаткові корупційні ризики? Чудово розуміють. Та ще й у суді, де судді серед білого дня носять одне одному хабарі, загорнуті в упаковку з-під кави чи заховані в пляшку з коньяком.

Чому ж вони так роблять? Може, тому що Ярослав Головачов — талановитий керівник і чудовий менеджер. А може, тому що він дозволяє їм безперешкодно носити одне одному «каву» та «шоколадки».

Історія з «третім строком» сталась і в Галицькому райсуді Львова, однак тут знайшлася суддя (Катерина Котельва), яка у ФБ розповіла її: «Щойно збори суддів обрали головою Галицького районного суду м. Львова Волоско Ірину Романівну на третій строк поспіль. Я голосувала «проти» затвердження рішення зборів».

Ще одна схожа історія — обрання на третій строк голови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області. Тут, щоправда, є нюанс: суд протягом певного часу не працював, однак його керівником є та сама особа (Олена Філь), що й до тимчасового закриття суду. Частина суддів була проти такого призначення, але кого цікавить думка меншості?

Не менш кричущий випадок стався в Господарському суді Чернівецької області. Там голова суду Олег Проскурняк, за словами суддів цього суду, отримав посаду в обмін на звільнення вагітної керівниці апарату. З цією історією вже рік розбираються суди трьох інстанцій і двох юрисдикцій, бо звільнена керівниця апарату намагається не лише поновитися на посаді, а й визнати батьком своєї дитини одного із суддів цього суду (Володимира Байталюка). Тобто збори суддів дозволили голові суду зберегти посаду за те, що він «підчистив бруд» за одним із суддів. Більше схоже на середньовіччя й часи інквізиції, а не на країну, яка намагається стати частиною ЄС і НАТО.

Київ, Львів, Чернівці, Донецька область… Перелік насправді набагато більший. Не хочуть судді сприймати цю частину судової реформи. А органи суддівського врядування та самоврядування мовчать.

Рада суддів України кілька років тому навіть «підіграла» головам судів і фактично легалізувала всі їхні схеми. У Верховному суді ж, навпаки, вважають, що жодних третіх строків бути не може. Голова ВС Станіслав Кравченко на наше прохання прокоментувати «третій строк голів судів» зазначив: «Верховний суд не сприймає й не толерує таких дій голів судів і зборів суддів. Якщо ми прагнемо розвитку судової влади, ротації осіб, які обіймають адміністративні посади, мають відбуватися з дотриманням загальної логіки судової реформи».

Водночас у ВС додають, що проблема має й інший складник — не завжди є ким замінити голову суду, в якого спливає другий строк, адже хороший суддя й хороший менеджер — геть не тотожні поняття.

Очевидно, що наявна ситуація потребує негайного втручання законодавця й чіткішого визначення в законі правил ротацій голів судів. Якщо більшість суддів у Україні досі не розуміє, що закон — не інструкція на пошті, яка каже «так роби, а так не роби», то доведеться таки внести до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» чітку норму й щодо кількості років перебування на адміністративних посадах, й щодо кількості років «відпочинку» від них, урахувавши при цьому й попередні роки керування судом.

Потребує уваги й питання лідерства в судовій владі, а також відповідного навчання (цим питанням ми присвятимо окремий матеріал, адже судова реформа майже не торкнулася Національної школи суддів України).

Прифронтові суди

Аналіз роботи місцевих та апеляційних судів був би неповним без опису умов роботи судів у прифронтових регіонах. 2022 року підсудність справ частини судів було змінено, а суддів переведено в усі куточки України. Нині поблизу лінії зіткнення працює частина судів Донецької, Херсонської, Запорізької та Харківської областей.

Найскладнішою є ситуація в Донецькій області. Приміщення частини судів, які працюють, зруйновані, тому судді переїхали до «сусідів». Так, у приміщенні вже згаданого Красноармійського суду працюють також судді з Димитровського міськсуду Донецької області.

Декілька судів працюють у дистанційному режимі. Водночас немає жодних критеріїв, які б визначали, коли суд має змінити підсудність, а коли й далі працювати дистанційно чи у звичайному режимі.

Ситуація ускладнюється відсутністю не лише світла, а й води, адже в Покровську, Селидовому та Кураховому вода є лише два дні на тиждень, і то по годинах. Як судам за таких умов пережити зиму, взагалі невідомо.

Судді намагаються отримати відрядження до інших, спокійніших регіонів, однак у більшості випадків ВККС відмовляє в переведеннях, посилаючись на прохання Верховного суду «не чіпати цих суддів».

Ми запитали Верховний суд, із чим пов’язане таке прохання. Невже судді з прифронтових регіонів не заслуговують на покращення умов життя та праці? У ВС пояснюють, що до них регулярно звертаються прокурори, представники правоохоронних органів і адвокати з проханнями не закривати прифронтові суди.

Тож коло замкнулося. Суди не можна закривати, інакше решта процесів також зупиняться, а забезпечити адекватні та безпечні умови праці неможливо.

От і виходить, що статус у суддів єдиний, зарплати — однакові, а умови — абсолютно різні. Це, звісно, впливає на бажання людей із цих регіонів працювати на своїх посадах.

Урегулювати питання роботи судів у прифронтових регіонах — давно на часі. Спроби зробити це були ще 2022 року, однак Верховна Рада відмовляється голосувати за дистанційний режим роботи судів, мотивуючи це тим, що парламент не працює онлайн. Однак ідеться саме про райони, наближені до лінії зіткнення. І щось непомітно, щоб парламент проводив свої засідання десь у тих регіонах.

Потребує уваги також той факт, що судді та працівники апаратів судів із прифронтових регіонів не отримують додаткових виплат за роботу у важких умовах, тоді як частина представників інших держорганів має такі надбавки.

Замість висновків

Нині Україна — в активній фазі реформування судів першої та апеляційної інстанцій. Ланка апеляцій не поповнювалася новими кадрами більш як десять років, ланка першої інстанції ще не сягнула критичного рівня оновлення, який не дозволив би їй відкочуватися назад. Саме тому спротив реформуванню на цих рівнях наразі є найвищим, а випадки корупції — на жаль, непоодинокими.

Конкурс до апеляційних судів, який ВККС розпочала минулого року, наступного року має завершитися призначенням 500+ нових суддів. Конкурс до місцевих судів, який ВККС планує оголосити наприкінці цього року, завершиться, ймовірно, у 2026–2027 роках призначенням 1000+ нових суддів.

Вони, безумовно, змінять ландшафт українського правосуддя. Однак нові судді приходитимуть у суди, де роками правлять «старі» голови (з усіма наявними схемами, позапроцесуальним спілкуванням зі сторонами справ (кейс голови Полтавського апеляційного суду Сергія Гальонкіна), «телефонним правом» та іншими атрибутами «старої» системи).

Тож нової якості судочинства, нового світогляду та істотного зниження корупційних ризиків можемо не побачити навіть із появою в судах нових суддів, які прийдуть на старі правила й не матимуть змоги щось змінити впродовж іще щонайменше п’ятьох років.

Це вже зараз ставить перед Україною суперважливе завдання: вирішити питання із царюванням «старих» голів судів і позбутися монополій на рівні всіх апеляційних судів, які активно пручаються новим правилам і намагаються забетонувати ситуацію на роки. Що, звісно ж, перешкоджає й ефективній боротьбі з корупцією в судовій владі.

Тож судова реформа завершиться в Україні лише тоді, коли судді, які найкраще розуміють закони, першими виконуватимуть їх і ставитимуть свої повноваження на службу суспільству, а не політичній владі, олігархам або ж власним корисливим інтересам. Але доти всередині судової влади доведеться виграти ще не одну війну.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Тіна Кароль розкрила, яких правил у харчуванні та спорті дотримується для стрункої фігури
TSN
2024-10-06T13:21:15Z
Тіна Кароль вперше відповіла на чутки про роман з молодшим на 9 років бізнесменом-іноземцем
TSN
2024-10-06T13:06:50Z
Це кіно надихає: 4 неймовірні фільми про вчителів та школу
24tv
2024-10-06T12:54:39Z
Син Назарія Яремчука висловився про відмову Ротару і Зінкевича знятися у фільмі про його батька
TSN
2024-10-06T12:24:17Z
Леопард та його друзі: як виглядають наймодніші принти осені
24tv
2024-10-06T12:03:08Z
Рецензія на фільм «Платформа 2» / El hoyo 2
ITC
2024-10-06T11:15:05Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-10-06T10:54:54Z
Леся Нікітюк захопила пікантним фото з напівоголеним бойфрендом вдома
TSN
2024-10-06T10:40:59Z
Відомий український співак натякнув на кінець роману з відомою росіянкою: "Багато змін"
TSN
2024-10-06T10:39:08Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Як завадити отриманню снарядів від КНДР: військовий аналітик назвав варіанти
24tv
2024-10-06T13:15:42Z
Трамп просив у Путіна поради щодо України: подробиці від The New York Times
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T13:12:46Z
Що потрібно Україні для перемоги у війні: у США назвали крок для Заходу
GlavRed
2024-10-06T12:54:09Z
Армія РФ атакувала Гуляйполе FPV-дронами, поранена жінка
УкраинФорм
2024-10-06T12:48:10Z
Загинув російський активіст Ільдар Дадін, який воював на боці України
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T12:45:01Z
Пейджерна операція «Моссада»: Washington Post дізналася, як Ізраїль проник у «Хезболлу»
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T12:42:24Z
Ізраїль завдав удару по Сектору Гази: повідомляють про 21 загиблого
24tv
2024-10-06T12:39:16Z
На війні з Росією загинув зять Ірини Фаріон
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T12:39:06Z
Росіяни вкотре вкрали та вивезли зерно з Маріуполя – Центр нацспротиву
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T13:12:15Z
Великий власник криптовалюти переказав рекордні 47 мільйонів у цифровому токені Ethereum
InternetUA
2024-10-06T13:01:23Z
Податок на пенсію в Україні: пенсіонерам пояснили, за що вони можуть не платити
Политека
2024-10-06T13:01:00Z
Скільки будуть коштувати 100 доларів у жовтні
24tv
2024-10-06T12:36:58Z
Закарпатська джелатерія випустила гарбузове морозиво
AgroPortal
2024-10-06T12:30:53Z
"Укрпошта" залишила ціни на свої тарифи у спокої: нові послуги на підході
Знай
2024-10-06T12:21:51Z
В Україні уповільнилось зростання реальних зарплат - висновки Нацбанку
ZN UA
2024-10-06T12:09:01Z
В Україні назріває комунальна криза: рішення Мінфіну ставить під загрозу тепло у будинках
Знай
2024-10-06T12:06:25Z
Інфляція в Україні прискорилась: продовольчі товари будуть рости в ціні через скорочення пропозиції
ZN UA
2024-10-06T12:06:13Z
Нічна атака на Одесу: росіяни пошкодили житлову двоповерхівку
УкраинФорм
2024-10-06T13:21:55Z
Якою є ситуація у Херсоні та що привертає увагу російських дронів у місті
24tv
2024-10-06T13:15:12Z
Відзавтра ускладниться проїзд через один із ПП з Угорщиною
AgroPortal
2024-10-06T13:00:49Z
Чергові жертви серед цивільного населення на Харківщині внаслідок ворожих обстрілів: один мирний мешканець загинув, ще троє — отримали поранення
Мій Харків
2024-10-06T12:57:43Z
Курська область в обмін на Донбас і південь України: ЗСУ принизили Путіна – журналіст
GlavRed
2024-10-06T12:51:59Z
Відомий український співак отримав травму на фронті й зізнався, як його змінила служба в ЗСУ
TSN
2024-10-06T12:33:39Z
Чи варто знищувати "вишки Бойка": експерт розповів про ситуацію у сірій зоні Чорного моря
TSN
2024-10-06T12:18:58Z
Вибухнув та розлетівся: український дрон феєрично знищив російський танк
TSN
2024-10-06T12:18:43Z
Київ накрила злива: дощова каналізація не може впоратись, по місту підтоплення
24tv
2024-10-06T12:12:14Z
Спілкування у школах змінять законодавчо: що підпаде під заборону
Знай
2024-10-06T13:21:30Z
У Харківській області армія РФ будує тунелі для наближення до позицій ЗСУ
ZN UA
2024-10-06T13:21:29Z
"Ану вийди і зайди ще раз": учитель розсмішив мережу крилатими висловами педагогів
24tv
2024-10-06T13:21:16Z
Чоловік не міг повірити своїм очам, коли відкрив чиюсь загублену валізу
Фокус
2024-10-06T13:15:49Z
Україна може почати новий контрнаступ у 2025 році – The Times
iPress
2024-10-06T13:15:45Z
"Гарна дівчинка та справжня геройка": як 13-річний собака врятував травмованого господаря від смерті
TSN
2024-10-06T13:09:34Z
На покинутій могилі Григорія Чапкіса з'явився пам'ятник із помилками - подробиці
GlavRed
2024-10-06T12:57:18Z
Україну можуть заселити африканці: на кількість населення впливатиме міграція — експерт
TSN
2024-10-06T12:51:16Z
Ракета вбила всю його родину: як живе Ярослав Базилевич після жахливої втрати
TSN
2024-10-06T12:51:01Z
Полісся — Ворскла 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-10-06T13:01:50Z
ЗСУ ліквідували ексгравця молодіжної збірної Росії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T12:51:33Z
Ювентус обмінявся реалізованими пенальті з Болоньєю
Football.ua
2024-10-06T12:39:35Z
Марселіно — після поразки від Реала: Вони зробили дуже мало в цій грі
Football.ua
2024-10-06T12:18:50Z
Фінал ЧС-2024 з футзалу: онлайн-трансляція матчу Бразилія – Аргентина
24tv
2024-10-06T12:06:37Z
Мудрик розпочне матч проти Ноттінгем Форест на лаві для запасних
Football.ua
2024-10-06T12:06:18Z
Полісся здобуло перемогу над Ворсклою
Football.ua
2024-10-06T12:04:39Z
Колишній півзахисник Реала очолить Бока Хуніорс — AM
Football.ua
2024-10-06T12:01:15Z
«Полісся» обіграло «Ворсклу» у чемпіонаті України з футболу
УкраинФорм
2024-10-06T12:01:15Z
Здоров’я за знаком Зодіаку: до яких хвороб ви схильні найбільше
Знай
2024-10-06T12:51:38Z
Причини виникнення епілепсії: знайшли нові варіанти генів
24tv
2024-10-06T12:51:34Z
Вчені розробили молекулу, яка імітує переваги фізичних вправ і голодування
Portaltele
2024-10-06T12:01:01Z
Знайшли простий спосіб зменшити біль в спині
24tv
2024-10-06T10:39:53Z
Вчені знайшли альтернативу канабісу "без кайфу": що може змінити це відкриття
TSN
2024-10-06T10:39:13Z
Неочікувана користь кави: вчені розповіли, як покращити здоров'я за допомогою напою
GlavRed
2024-10-06T10:27:59Z
Не їсти після 6, щоб схуднути - це не міф? Відома фітнес-тренерка назвала головне правило стрункості
Знай
2024-10-06T09:51:48Z
Назвали напій, який знижує ризик інсульту
24tv
2024-10-06T09:09:40Z
На племзаводі розповіли, як уникнути раннього вибуття свиноматок зі стада
AgroPortal
2024-10-06T07:30:59Z
Конфлікт та погрози: поліція відкрила кримінальне провадження через інцидент з Ніколасом Кармою
24tv
2024-10-06T13:12:02Z
Приставив до шиї пістолет: на Ніколаса Карму напали у Полтаві – що сталося
24tv
2024-10-06T13:09:54Z
У Кам’янському затримали жінку, яка зарізала сусіда
Украина Криминальная
2024-10-06T13:09:03Z
В Ізраїлі чоловік розстріляв людей на автостанції: є жертва і багато поранених
24tv
2024-10-06T13:00:09Z
Пішли по гриби та не повернулися: на Тернопільщині в лісі зникли дві пенсіонерки
TSN
2024-10-06T12:51:57Z
На Драгобраті знайшли велетенського гриба: його розміри вражають
TSN
2024-10-06T12:33:06Z
На Волині поліцейські оперативно встановили водія, який скоїв смертельну ДТП та втік
Украина Криминальная
2024-10-06T12:21:02Z
На Львівщині жінка зарізала коханця, який на 27 років старший за неї
TSN
2024-10-06T12:06:45Z
У Харкові внаслідок ДТП загинули двоє людей, ще троє дістали поранення
Мій Харків
2024-10-06T12:06:36Z
Прихована загроза: чому не можна використовувати прищіпки для сушіння одягу
GlavRed
2024-10-06T13:04:11Z
Як приготувати ідеальний осінній суп з беконом та чедером за 15 хвилин: простий рецепт
24tv
2024-10-06T12:21:27Z
Холодний солоний чізкейк із рибою: зірка "Майстер Шеф" розкрила рецепт вишуканого пирога без випічки
Политека
2024-10-06T12:01:32Z
Грибний суп з фрикадельками та галушками: переможниця "Мастер Шеф" розкрила улюблений рецепт
Политека
2024-10-06T11:00:37Z
Туристи знайшли у Карпатах гігантський гриб – важить майже 3 кг
Комсомольская правда
2024-10-06T10:45:07Z
Знак долі, який "не можна ігнорувати": що означають однакові цифри на годиннику
GlavRed
2024-10-06T10:27:06Z
Коли і як обрізати черешню восени 2024 року: унікальні методи від господарів
Политека
2024-10-06T10:01:30Z
Чому ніхто не показував цього раніше: як з супершвидкістю нашаткувати капусту
24tv
2024-10-06T09:48:23Z
Довгожителі назвали улюблений напій: як його правильно заварювати
24tv
2024-10-06T09:39:50Z
60-річний актор Кіану Рівз дебютував у професійному автоспорті
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T11:57:46Z
Гнав, "сидячи" у телефоні: 20-річний мільйонер розбив машину за 5 млн грн
Фокус
2024-10-06T11:12:45Z
Як з’явився один з найкрасивіших автомобілів – Alfa Romeo GTV
AutoCentre
2024-10-06T10:43:12Z
У Києві помітили новітній потужний спорткар Mercedes
Фокус
2024-10-06T07:51:34Z
Citroen готує ефектного суперника Toyota RAV4
AutoCentre
2024-10-06T07:06:28Z
General Motors розробляє нову систему автономного водіння L3
Portaltele
2024-10-06T07:01:02Z
Водіям варто протерти лобове скло цим овочем, щоб уникнути запотівання
24tv
2024-10-06T03:51:06Z
Нові правила оренди автомобілів: що пропонують змінити для водіїв
Хвиля
2024-10-05T20:18:09Z
В Україні оновили вікові обмеження для водіїв: хто не зможе сісти за кермо
Хвиля
2024-10-05T19:45:38Z
Ізраїльський «Моссад» розробив вибухові пейджери для членів «Хезболли»
360ua.news
2024-10-06T13:18:33Z
Під водою виявили добре збережені рештки вимерлих мавп Нового Світу
Фокус
2024-10-06T13:06:39Z
У США випробували дрон, здатний місяцями літати в стратосфері з 70 кг вантажу
InternetUA
2024-10-06T12:58:37Z
Вчені пояснили, що провокує зростання інтенсивності повеней та ураганів
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T12:45:59Z
Вчені створили революційний матеріал для акумуляторів: чим особливий
InternetUA
2024-10-06T12:31:35Z
В Антарктиді через зміни клімату фіксують стрімке озеленення
TSN
2024-10-06T12:06:50Z
Вкрадений Місяць: вчені запропонували "кримінальну" гіпотезу появи супутника у Землі
TSN
2024-10-06T12:06:33Z
«Комета століття» та два зорепади: які космічні явища побачать українці у жовтні
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T11:45:08Z
Комунікабельна чи закрита людина: у Мережі здивували цікавою оптичною ілюзією
GlavRed
2024-10-06T11:27:55Z