MY.UAНовини
Камери спостереження на дорогах. Чому штрафи отримують ті, хто нічого не порушив?
Камери спостереження на дорогах. Чому штрафи отримують ті, хто нічого не порушив?

Камери спостереження на дорогах. Чому штрафи отримують ті, хто нічого не порушив?

Якщо громадянин комусь дав свою машину у користування і його знайомий перевищив швидкість, то штраф отримає власник. Це стосується саме тих штрафів, які фіксують камери спостереження (ст. 14-2 Кодексу України про адмінправопорушення). 

Водночас Конституція гарантує всім презумпцію невинуватості. І дуже символічно, що саме в день Конституції відбувся Пленум Верховного Суду, на якому у порядку денному було питання звернення до Конституційного Суду України щодо конституційності такої норми закону, але судді це звернення не підтримали

Проте і без рішення Пленуму Конституційний Суд вже має на розгляді п’ять скарг з цього ж приводу. 

Громадська ініціатива «Голка» з’ясовувала, чи є в цій ситуації порушення прав громадян, зокрема презумпції невинуватості, яку гарантує Конституція.

Чому ввели автоматичну фіксацію?

В Україні перші засоби автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху на трасах з’явилися ще за часів Віктора Ющенка (ст. 14-1 Кодексу України про адмінправопорушення).

Зазвичай відеокамери ставлять на аварійно-небезпечних ділянках дороги, з метою зменшення аварійних ситуацій. Додатковою метою запровадження системи було також наповнення держбюджету. 

А ось офіційно повноцінну систему відеофіксації за допомогою камер запустили 1 червня 2020 року. Про це повідомив тогочасний міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький зазначає, що за всі роки роботи цієї системи автоматичної відеофіксації до бюджету надійшло понад 2,1 млрд грн.

Допис у Facebook Олексія Білошицького

Білошицький наголошує: «Швидкість залишається однією з найпоширеніших причин дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками. Проте, за чотири роки роботи камер автоматичної фіксації, кількість ДТП з тяжкими наслідками знизилася втричі на ділянках, де вони є».

Камери фіксують не лише перевищення швидкості, а й проїзд на червоне світло, рух тротуаром, зустрічною смугою чи смугою для автобусів За допомогою системи фіксуються такі порушення як перевищення дозволеної швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал світлофора, порушення правил зупинки, а також рух по смузі для громадського транспорту, по зустрічній смузі чи тротуаром.

За останні роки з’явилося чимало додатків, які допомагають водіям знизити швидкість, коли треба, але ці застосунки можуть виконувати превентивну дію.

Скрин з Google-карти з камерами спостереження на території України

Система ніколи не з’ясовує, хто був за кермом. Вона лише фіксує інформацію про транспортний засіб, на якому було вчинено адміністративне правопорушення. 

Тому відповідальність несуть власники машини. І от тут виникають питання.

Як проходить тест на конституційність?

Питання до конституційності такої норми в адміністративному кодексі виникло ще 14 років тому. Саме тоді до Конституційного Суду надійшла перша скарга, подана громадянином Артемом Багінським.

«Положення частини першої статті 14-1 Кодексу презюмують відповідальність власника транспортного засобу без потреби доведення його вини у вчиненні правопорушення. Виходячи з принципу верховенства права, конституційна презумпція невинуватості особи поширюється і на обвинувачення її у вчиненні адміністративного правопорушення», – йшлося у зверненні.

Щодо конституційності норми тоді свої позиції висловлювали і спікер парламенту, і Верховний суд України, і Міністерство внутрішніх справ. Залучили навіть науковців з Київського національного університету внутрішніх справ, Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого. І зрештою Конституційний суд визнав, що норма Кодексу України про адмінправопорушення, яка передбачила відеофіксацію та штрафи була неконституційною. 

Таке рішення Конституційний Суд ухвалив, бо відповідальність за адміністративні правопорушення може нести лише фізична особа, а формулювання, яке на той час прописали законотворці – «власники (співвласники) транспортних засобів» – допускало відповідальність юридичної особи.

За часів Петра Порошенка, кодекс доповнили іншою нормою (ст. 14-2 КУпАП), яка фактично продублювала те, що вже було написано. Законотворці уточнили в новій нормі, що відповідальність за порушення несе фізична особа, яка є власником або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб.

Киянин Микола К. торік здав на права і отримав тимчасове посвідчення, яке видається на два роки і за цей час можна отримати не більше 2 адмінправопорушень. У той же час Микола є керівником однієї зі столичних фірм і йому доведеться скоро складати іспит знову, бо на його фірму зареєстровані кілька десятків авто. «Усі штрафи приходять на керівника, тобто на мене. Відповідно, якщо ти нещодавно отримав права і є керівником компанії, яка має машини, то у тебе автоматично буде порушень більше, ніж два на рік. Ти маєш ще раз витрачати час на повторний іспит. Зараз на мені вже понад 70 штрафів, з яких справді мій – один, а 60 штрафів взагалі були отримані в той час, коли у мене навіть не було водійських прав. Але немає часу з усім цим розбиратися, доводити свою непричетність і навантажувати цим юристів компанії, тому простіше просто перескласти екзамен з водіння», – пояснює він. 

Адвокат Антон Кравченко, який захищає права водіїв зазначає, що чинна стаття Кодексу, по суті, дублює подібну норму статті, яку вже визнано неконституційною: «Свого часу разом зі зміненою статтею, яку Конституційний суд розглядає на предмет конституційності, запровадили штрафні бали. Це було компромісне безкоштовне адміністративне стягнення, яке формально проіснувало до 2020 р. і далі його скасували. Кожному водієві щороку пропонувалася кількість балів, які б «знімалася» замість сплати адмінштрафу, доки баланс залишається позитивним. Зараз же застосовується одразу грошовий штраф, хоча знову з’явився проєкт про штрафні бали, але і тут не планують визначати, хто саме був за кермом».

Кравченко переконаний, що закон не може ігнорувати той факт, хто фактично кермував: «Відповідальність має бути строго індивідуальною, а презюмувати вину власника майна як правопорушника недопустимо (ст. 61 та 62 Конституції). Ще 2010 року парламенту було рекомендовано привести у відповідність до Рішення увесь порядок автоматизованого покарання на дорогах. Натомість з 2015 року у Кодексі вже згадана нова норма, яка схожа на ту, яку визнали неконституційною. Суди чомусь продовжують її застосовувати стосовно незгодних із «автоматичними» штрафами власників авто – хоча давно повинні діяти інакше. Конституція має найвищу юридичну силу та норми прямої дії. І будь-який суд зобов'язаний їх безпосередньо застосовувати. А у разі невизначеності, чи відповідає Конституції закон – кожен суд повинен зупинити справу і звернутися через Верховний Суд до Конституційного Суду».

Технічні параметри камер часто недостатні для того, щоб дистанційно розпізнати обличчя водія. Аби штрафувати саме порушника, можна йти до кращої якості відеофіксації. Це, звісно коштуватиме дорожче, але у пояснювальній записці проєкту ще у 2015 році зазначили: «Реалізація проєкту не потребуватиме видатків з Державного бюджету України». 

Система ніколи не з’ясовує, хто був за кермом. Вона лише фіксує інформацію про транспортний засіб, на якому було вчинено адміністративне правопорушення
фото: autokyiv.info

Членкиня профільного комітету Верховної Ради, який відповідає у тому числі й за транспортні питання, Юлія Клименко («Голос») зазначає, що наразі дійсно неможливо ідентифікувати водія, а тому відповідно до прийнятих законів відповідальність несе власник автотранспорту: «Це загальноприйнята світова практика. Наприклад, у Сполучених Штатах Америки, де дія така ж система, якщо хтось постійно користується вашим автомобілем, можна підписати декларації між власником і водієм автотранспорту про те, що водій відповідає за штрафи. Тоді всі штрафи, які приходять власнику, легально перенаправляються на водія».

Інша частина змін до статті 14-2 Кодексу завдячувала своїй появі буму на ввезення автомобілів з-за кордону, так званих «євроблях».

Законодавець додатково передбачив, що у разі якщо транспортний засіб зареєстровано за межами України, до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, притягається особа, яка ввезла такий транспортний засіб на територію України.

Тож всі ці компанії, що займалися пригоном авто з-за кордону, діяли на свій страх та ризик, бо могли стати заручниками «чужих» штрафів на дуже довгий час. 

Але всі зміни до законодавства мають відповідати Конституції, яка передбачає презумпцію невинуватості, що незмінно навіть під час воєнного стану. Коли мова йде про кримінальні чи адміністративні правопорушення, то обов’язок доводити, що порушником є саме ви, покладається на державу.

У самому Кодексі зазначено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.

А в ситуації з автоматичною фіксацією порушень, все працює зовсім навпаки. Вказані вище норми не діють, що створює можливість притягнення до адміністративної відповідальності власників транспортних засобів навіть у разі, якщо ці особи не вчиняли адміністративного правопорушення.

Така розбіжність в підходах до різних категорій адмінправопорушень і створює у суспільстві запит на їх перегляд та зміну наявної системи. Але під час розгляду питання на Пленумі Верховного Суду суддя Василь Крат пояснив свою позицію, чому немає підстав для подання звернення до Конституційного Суду: «Відповідно до статті 3 Конституції, життя людини це найвища соціальна цінність. І безпека людини це найвища соціальна цінність. Я не побачив підстав для звернення із поданням, а це питання стосується лише правозастосування. Там де працюють камери автоматичної фіксації, статистично значно менше порушень, чим зберігається життя та здоров’я людини».

Але попри те, що судді Верховного Суду це питання не підтримали, воно з 2020 року на розгляді в Конституційному Суді.

Усі ці звернення та скарги були об’єднані судом в одну справу, у якій Конституційний Суд вже перейшов до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення. Тому є шанси, що найближчим часом таки з’явиться роз’яснення з цього приводу.

А тим часом власники авто мають розуміти, що їм робити, коли надходять штрафи.

Як довести що ти не порушник?

Протягом 20 календарних днів з дня вчинення правопорушення або з дня набрання постановою по справі про адміністративне правопорушення законної сили, можна надати до поліції документи, що підтверджують вибуття з володіння транспортного засобу або факт незаконного використання власних номерних знаків.

Або можлива «особиста явка порушника». Тобто водій авто, який керував ним на момент вчинення порушення, може звернутися особисто до поліції із заявою про визнання своєї вини та квитанцією про сплату штрафу.

Також було створено можливість внесення відомостей про належного користувача (особи, яка на законних правах користується транспортним засобом) до Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Таким користувачем може бути працівник компанії або особа, яка взяла автомобіль в оренду.

Зробити це можна через Електронний кабінет водія

У випадку, якщо інформація про належного користувача внесена до реєстру, вже він нестиме відповідальність за вчинення адмінправопорушень, зафіксованих автоматично.

Перевірити, чи є на вас накладені штрафи, можна у такий спосіб: Офіційний сайт МВС України, мобільний застосунок МВС України – «Штрафи ПДР» (версія для Android та для IOS), Чатбот «Штрафи ПДР». 

Юрій Мельник
Aдвокат громадської ініціативи «Голка»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Лікарі заборонили відомій співачці виходити на сцену - що сталося
GlavRed
2024-10-02T23:27:46Z
Анджеліна Джолі закрутила роман з британським репером - ЗМІ
GlavRed
2024-10-02T21:27:24Z
Історія братів, які вбили своїх батьків: чи варто дивитися нову кримінальну драму Netflix
24tv
2024-10-02T21:18:11Z
Найвища цінність – воля: португальський художник з піску створив картину на підтримку України
TSN
2024-10-02T20:51:35Z
"Валерія зі мною розлучиться": путініст Йосип Пригожин розповів, як зненавидів дружину
GlavRed
2024-10-02T20:27:17Z
На тлі скандалу з P Diddy: в мережі обговорюють смерть легендарного Майкла Джексона
24tv
2024-10-02T20:06:02Z
"Ледь витерпіла": співачка Альона Тополя розповіла про свою помилку
GlavRed
2024-10-02T19:27:56Z
Камалія вперше зізналася, скільки "пластик" зробила
GlavRed
2024-10-02T19:27:22Z
Оголошені переможці премії «Слушно-2024» від Megogo Audio
Детектор М
2024-10-02T18:47:24Z
Російські війська просунулися на Донбасі: карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-10-03T02:12:28Z
Дощі та до 24°C тепла: прогноз погоди на 3 жовтня
ГЛАВКОМ NET
2024-10-03T02:12:22Z
Хтось отримає вигідну пропозицію: гороскоп на 3 жовтня для всіх знаків зодіаку
24tv
2024-10-03T02:00:50Z
Гороскоп на завтра 4 жовтня: Овнам - критика, Водоліям - велике щастя
GlavRed
2024-10-03T01:51:04Z
На Сумщині пролунало 168 вибухів
TSN
2024-10-03T01:18:02Z
Загроза для п'яти міст: стала відома наступна ціль РФ після окупації Вугледара
GlavRed
2024-10-03T01:09:49Z
Син захисника України загинув у боях на півдні Лівану
TSN
2024-10-03T01:09:14Z
Овнам варто спробувати щось нове, а Тельцям потрібно додати пристрасті: гороскоп за картами Таро на 3 жовтня 2024 року
TSN
2024-10-03T01:03:04Z
Синоптики розповіли, як довго повітря в Україні залишиться запиленим
УкраинФорм
2024-10-03T00:57:47Z
Росія скоїла в Україні понад 4700 екологічних злочинів - Лубінець
УкраинФорм
2024-10-03T02:15:02Z
Податки, проїзд, комуналка: які пільги нададуть пенсіонерам у жовтні
Знай
2024-10-03T02:12:07Z
На АЗС рекордно подорожчав автогаз: що з цінами на бензин та дизель
Хвиля
2024-10-03T02:06:50Z
США купили 6 млн барелів нафти для стратегічного резерву
Хвиля
2024-10-03T01:09:02Z
Єврокомісія відтерміновує заборону на продукцію з вирубаних лісів
ZN UA
2024-10-03T00:49:53Z
Індія готується до рекордного врожаю – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-10-02T23:30:37Z
Свиняча чума в Італії: мільйонні збитки та заборона експорту
ГЛАВКОМ NET
2024-10-02T23:00:52Z
USAID виділяє Україні понад 1 мільярд доларів допомоги: куди підуть кошти
ZN UA
2024-10-02T22:48:34Z
Енергетики відновили пошкоджену через обстріли лінію живлення ЗАЕС
УкраинФорм
2024-10-02T21:12:04Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
На полях сесії ПАРЄ свідчили про російські тортури
УкраинФорм
2024-10-03T01:33:19Z
Іран у складному становищі: як це може позначитися на допомозі Росії
24tv
2024-10-03T01:30:49Z
Росія використовує конфлікт на Близькому Сході для просування власних ініціатив
ГЛАВКОМ NET
2024-10-03T01:27:42Z
Посол Японії завершив свою дипломатичну місію в Україні
ZN UA
2024-10-03T01:13:47Z
Мобілізація громадян до 25 років: у Раді дали пояснення
TSN
2024-10-03T01:09:57Z
Проти Трампа представили нові докази у справі про спробу зірвати вибори-2020
УкраинФорм
2024-10-03T01:09:28Z
ЦРУ розширює програму вербування агентури у РФ
TSN
2024-10-03T01:09:15Z
Ізраїль завдав авіаудару по Бейруту: загинуло шість осіб
ГЛАВКОМ NET
2024-10-03T00:45:10Z
Зарплата вчителів: від чого залежить її розмір та які є надбавки
ZN UA
2024-10-03T02:01:25Z
"Це страшенно погано для військових": на армію України чекають нові труднощі – Ступак
GlavRed
2024-10-03T01:54:42Z
Мешканці Гонконгу потерпають від масштабної хвилі кіберзагроз
InternetUA
2024-10-03T01:01:23Z
"Поводилися як з тваринами": іноземець розповів про службу в армії Росії
Фокус
2024-10-03T01:00:39Z
На благодійному аукціоні для прикордонників продали гітару Вакарчука
УкраинФорм
2024-10-03T00:27:52Z
На Київщині працює ППО
УкраинФорм
2024-10-02T23:48:20Z
Міністр оборони Нідерландів: Можемо поділитися з Україною багатьма технологіями у сфері БПЛА
УкраинФорм
2024-10-02T22:27:34Z
На Алясці російський винищувач пролетів всього за метр від американського F-16
InternetUA
2024-10-02T22:16:55Z
3 жовтня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-10-02T21:06:22Z
Будуть проблеми зі здоров'ям: як правильно обрати взуття на осінь
GlavRed
2024-10-03T01:33:29Z
ВООЗ попередила про ризик нової глобальної епідемії невиліковної вірусної інфекції
TSN
2024-10-02T20:51:58Z
В Україні зареєстрували першу аптеку, яка відпускатиме ліки на основі канабісу
УкраинФорм
2024-10-02T20:36:37Z
Медики зрозуміли, чому вакцина від грипу гірше допомагає людям похилого віку
Portaltele
2024-10-02T18:34:50Z
USAID анонсувало масштабну допомогу Україні на енергетику та гуманітарні потреби
Хвиля
2024-10-02T18:34:14Z
Який вид спорту спалює найбільше калорій: секрети, що допоможуть схуднути і втримати вагу
24tv
2024-10-02T18:24:28Z
5 найпоширеніших міфів про оливкову олію: це має знати кожен
TSN
2024-10-02T17:03:40Z
Як легко вичавити сік з лимона до останньої краплі: лайфгаки від барменів
TSN
2024-10-02T17:03:36Z
Стало відомо, за яких хвороб українцям призначатимуть медичний канабіс
AgroNews
2024-10-02T16:22:40Z
Другий тур Ліги Європи: де дивитися матч Хоффенхайм – Динамо в Україні
24tv
2024-10-02T22:12:13Z
Провал Шахтаря, драма Жирони та тріумф Бенфіки: результати матчів Ліги чемпіонів за 2 жовтня
24tv
2024-10-02T21:21:13Z
Ліга чемпіонів. Перемоги «Ліверпуля», «Ювентуса», «Бенфіки», поразки «Реала», «Баварії»
УкраинФорм
2024-10-02T21:18:29Z
Реал сенсаційно програв у Лізі чемпіонів: Лунін зіграв вперше у сезоні та вразив крутими сейвами
24tv
2024-10-02T21:12:49Z
Гоффенгайм – Динамо: онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
TSN
2024-10-02T20:00:38Z
Шовковський – про Гоффенгайм: Чудово розуміємо, що з німецькими командами завжди непросто грати
Football.ua
2024-10-02T19:57:41Z
Багато хто наговорив, що ніби був з бутилкою, – Усик у віршах розповів про скандал у Кракові
24tv
2024-10-02T19:57:02Z
Кабаєв: Зробили висновки, і завтра в нас є гра, щоб реабілітуватися за поразку від Лаціо
Football.ua
2024-10-02T19:49:18Z
Повний провал "гірників": Аталанта знищила Шахтар у другому турі оновленої Ліги чемпіонів
24tv
2024-10-02T18:51:56Z
У Києві затримали чотирьох паліїв військових автомобілів
УкраинФорм
2024-10-03T01:54:24Z
Вибухи пролунали у низці регіонів України
TSN
2024-10-03T01:09:28Z
В Івано-Франківську пролунали вибухи: туди ворог запустив "Шахеди"
24tv
2024-10-02T23:45:06Z
У Хмельницькому судитимуть жінку, яка викрала з магазину одягу на ₴27 тисяч
Украина Криминальная
2024-10-02T23:33:52Z
"Шахеди" долетіли до заходу України, у Хмельниччицькій області пролунали вибухи
ZN UA
2024-10-02T23:07:11Z
У Києві працювала ППО: уламки БпЛА впали у Деснянському районі
TSN
2024-10-02T22:54:19Z
На Хмельниччині пролунали вибухи
24tv
2024-10-02T22:48:21Z
За вбивство знайомого судитимуть жителя Чернівців
Украина Криминальная
2024-10-02T22:45:10Z
Обстріл багатоповерхівки в Харкові: кількість постраждалих зросла, серед них є дитина
24tv
2024-10-02T22:27:16Z
Помиляються більшість водіїв: яке авто порушує правило - спецзадача з ПДР
GlavRed
2024-10-03T00:27:10Z
Міхаель Шумахер з'явився на весіллі дочки: перший публічний вихід за 11 років
ГЛАВКОМ NET
2024-10-03T00:00:29Z
Автомобілям Grosse Mercedes виповнилося 94 роки
AutoCentre
2024-10-02T19:37:05Z
В Америці спорткар 70-х простояв майже 40 років покинутим у гаражі
360ua.news
2024-10-02T19:15:24Z
Топ-10 найпопулярніших нових авто в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-10-02T17:45:29Z
На виставці Security 2.0 показали новітні українські бронеавтомобілі
AutoCentre
2024-10-02T17:43:11Z
Чому пральна машина стукає: основні причини та їх рішення
TSN
2024-10-02T17:03:37Z
Caterham анонсував проєкт електричного спорткара Project V
AutoCentre
2024-10-02T16:13:53Z
Німеччина запровадила фінансові зміни для українців: доведеться заплатити за безкоштовне
Знай
2024-10-02T16:06:32Z
Іспанський курорт виховуватиме туристів штрафами
ГЛАВКОМ NET
2024-10-03T02:12:58Z
Як правильно садити лохину: поради та секрети від професійних фермерів
Политека
2024-10-03T00:03:15Z
Залишатиметься свіжою та хрусткою: лайфхак, як зберігати моркву
GlavRed
2024-10-02T23:27:14Z
Хрусткі огірки на зиму: зірка "Мастер Шеф" розкрила родинний рецепт
Политека
2024-10-02T23:01:38Z
День ангела 3 жовтня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-10-02T22:54:40Z
Коли висаджувати сажанці винограду для щедрого врожаю: садівники назвали ідеальний час
Политека
2024-10-02T22:06:15Z
Ці помилки можуть зламати холодильник: що саме ви робите не так
24tv
2024-10-02T21:44:10Z
Такої смачної печінки ви ще не куштували: як перетворити субпродукт на делікатес
24tv
2024-10-02T21:27:37Z
Які продукти мають бути на осінньому столі: названо найкорисніші овочі та фрукти
24tv
2024-10-02T20:48:15Z
Єврокомісія перевіряє TikTok, YouTube та Snapchat щодо відеорекомендацій
InternetUA
2024-10-03T02:01:08Z
Заощадження грошей на приготуванні чаю: чоловік здивував Мережу цікавим способом
GlavRed
2024-10-03T00:39:17Z
У Каліфорнії ухвалили закон про захист даних мозку від нейротехнологій
InternetUA
2024-10-03T00:01:37Z
З Google Play видалили російський застосунок Rutube
InternetUA
2024-10-02T23:01:26Z
Google може випустити стабільну версію Android 16 до середини літа 2025 року
InternetUA
2024-10-02T22:31:46Z
NASA збирається будувати станції на Місяці та Марсі із грибів та ґрунту
ГЛАВКОМ NET
2024-10-02T22:03:24Z
Єврокомісія розслідує, як алгоритми рекомендацій контенту YouTube, TikTok і Snapchat впливають на психічне здоров'я користувачів
Детектор М
2024-10-02T21:24:20Z
Дуров запевняє, що політика Telegram не змінилася: чи так це насправді
InternetUA
2024-10-02T20:55:12Z
Фотофлагмани Vivo X200 — рекорд Android в AnTuTu, офіційні зображення та можливості камер
ITC
2024-10-02T20:46:57Z