MY.UAНовини
Камери спостереження на дорогах. Чому штрафи отримують ті, хто нічого не порушив?
Камери спостереження на дорогах. Чому штрафи отримують ті, хто нічого не порушив?

Камери спостереження на дорогах. Чому штрафи отримують ті, хто нічого не порушив?

Якщо громадянин комусь дав свою машину у користування і його знайомий перевищив швидкість, то штраф отримає власник. Це стосується саме тих штрафів, які фіксують камери спостереження (ст. 14-2 Кодексу України про адмінправопорушення). 

Водночас Конституція гарантує всім презумпцію невинуватості. І дуже символічно, що саме в день Конституції відбувся Пленум Верховного Суду, на якому у порядку денному було питання звернення до Конституційного Суду України щодо конституційності такої норми закону, але судді це звернення не підтримали

Проте і без рішення Пленуму Конституційний Суд вже має на розгляді п’ять скарг з цього ж приводу. 

Громадська ініціатива «Голка» з’ясовувала, чи є в цій ситуації порушення прав громадян, зокрема презумпції невинуватості, яку гарантує Конституція.

Чому ввели автоматичну фіксацію?

В Україні перші засоби автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху на трасах з’явилися ще за часів Віктора Ющенка (ст. 14-1 Кодексу України про адмінправопорушення).

Зазвичай відеокамери ставлять на аварійно-небезпечних ділянках дороги, з метою зменшення аварійних ситуацій. Додатковою метою запровадження системи було також наповнення держбюджету. 

А ось офіційно повноцінну систему відеофіксації за допомогою камер запустили 1 червня 2020 року. Про це повідомив тогочасний міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький зазначає, що за всі роки роботи цієї системи автоматичної відеофіксації до бюджету надійшло понад 2,1 млрд грн.

Камери спостереження на дорогах. Чому штрафи отримують ті, хто нічого не порушив? - Фото 1
Допис у Facebook Олексія Білошицького

Білошицький наголошує: «Швидкість залишається однією з найпоширеніших причин дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками. Проте, за чотири роки роботи камер автоматичної фіксації, кількість ДТП з тяжкими наслідками знизилася втричі на ділянках, де вони є».

Камери фіксують не лише перевищення швидкості, а й проїзд на червоне світло, рух тротуаром, зустрічною смугою чи смугою для автобусів За допомогою системи фіксуються такі порушення як перевищення дозволеної швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал світлофора, порушення правил зупинки, а також рух по смузі для громадського транспорту, по зустрічній смузі чи тротуаром.

За останні роки з’явилося чимало додатків, які допомагають водіям знизити швидкість, коли треба, але ці застосунки можуть виконувати превентивну дію.

Скрин з Google-карти з камерами спостереження на території України

Система ніколи не з’ясовує, хто був за кермом. Вона лише фіксує інформацію про транспортний засіб, на якому було вчинено адміністративне правопорушення. 

Тому відповідальність несуть власники машини. І от тут виникають питання.

Як проходить тест на конституційність?

Питання до конституційності такої норми в адміністративному кодексі виникло ще 14 років тому. Саме тоді до Конституційного Суду надійшла перша скарга, подана громадянином Артемом Багінським.

«Положення частини першої статті 14-1 Кодексу презюмують відповідальність власника транспортного засобу без потреби доведення його вини у вчиненні правопорушення. Виходячи з принципу верховенства права, конституційна презумпція невинуватості особи поширюється і на обвинувачення її у вчиненні адміністративного правопорушення», – йшлося у зверненні.

Щодо конституційності норми тоді свої позиції висловлювали і спікер парламенту, і Верховний суд України, і Міністерство внутрішніх справ. Залучили навіть науковців з Київського національного університету внутрішніх справ, Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого. І зрештою Конституційний суд визнав, що норма Кодексу України про адмінправопорушення, яка передбачила відеофіксацію та штрафи була неконституційною. 

Таке рішення Конституційний Суд ухвалив, бо відповідальність за адміністративні правопорушення може нести лише фізична особа, а формулювання, яке на той час прописали законотворці – «власники (співвласники) транспортних засобів» – допускало відповідальність юридичної особи.

За часів Петра Порошенка, кодекс доповнили іншою нормою (ст. 14-2 КУпАП), яка фактично продублювала те, що вже було написано. Законотворці уточнили в новій нормі, що відповідальність за порушення несе фізична особа, яка є власником або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб.

Киянин Микола К. торік здав на права і отримав тимчасове посвідчення, яке видається на два роки і за цей час можна отримати не більше 2 адмінправопорушень. У той же час Микола є керівником однієї зі столичних фірм і йому доведеться скоро складати іспит знову, бо на його фірму зареєстровані кілька десятків авто. «Усі штрафи приходять на керівника, тобто на мене. Відповідно, якщо ти нещодавно отримав права і є керівником компанії, яка має машини, то у тебе автоматично буде порушень більше, ніж два на рік. Ти маєш ще раз витрачати час на повторний іспит. Зараз на мені вже понад 70 штрафів, з яких справді мій – один, а 60 штрафів взагалі були отримані в той час, коли у мене навіть не було водійських прав. Але немає часу з усім цим розбиратися, доводити свою непричетність і навантажувати цим юристів компанії, тому простіше просто перескласти екзамен з водіння», – пояснює він. 

Адвокат Антон Кравченко, який захищає права водіїв зазначає, що чинна стаття Кодексу, по суті, дублює подібну норму статті, яку вже визнано неконституційною: «Свого часу разом зі зміненою статтею, яку Конституційний суд розглядає на предмет конституційності, запровадили штрафні бали. Це було компромісне безкоштовне адміністративне стягнення, яке формально проіснувало до 2020 р. і далі його скасували. Кожному водієві щороку пропонувалася кількість балів, які б «знімалася» замість сплати адмінштрафу, доки баланс залишається позитивним. Зараз же застосовується одразу грошовий штраф, хоча знову з’явився проєкт про штрафні бали, але і тут не планують визначати, хто саме був за кермом».

Кравченко переконаний, що закон не може ігнорувати той факт, хто фактично кермував: «Відповідальність має бути строго індивідуальною, а презюмувати вину власника майна як правопорушника недопустимо (ст. 61 та 62 Конституції). Ще 2010 року парламенту було рекомендовано привести у відповідність до Рішення увесь порядок автоматизованого покарання на дорогах. Натомість з 2015 року у Кодексі вже згадана нова норма, яка схожа на ту, яку визнали неконституційною. Суди чомусь продовжують її застосовувати стосовно незгодних із «автоматичними» штрафами власників авто – хоча давно повинні діяти інакше. Конституція має найвищу юридичну силу та норми прямої дії. І будь-який суд зобов'язаний їх безпосередньо застосовувати. А у разі невизначеності, чи відповідає Конституції закон – кожен суд повинен зупинити справу і звернутися через Верховний Суд до Конституційного Суду».

Технічні параметри камер часто недостатні для того, щоб дистанційно розпізнати обличчя водія. Аби штрафувати саме порушника, можна йти до кращої якості відеофіксації. Це, звісно коштуватиме дорожче, але у пояснювальній записці проєкту ще у 2015 році зазначили: «Реалізація проєкту не потребуватиме видатків з Державного бюджету України». 

Система ніколи не з’ясовує, хто був за кермом. Вона лише фіксує інформацію про транспортний засіб, на якому було вчинено адміністративне правопорушення
фото: autokyiv.info

Членкиня профільного комітету Верховної Ради, який відповідає у тому числі й за транспортні питання, Юлія Клименко («Голос») зазначає, що наразі дійсно неможливо ідентифікувати водія, а тому відповідно до прийнятих законів відповідальність несе власник автотранспорту: «Це загальноприйнята світова практика. Наприклад, у Сполучених Штатах Америки, де дія така ж система, якщо хтось постійно користується вашим автомобілем, можна підписати декларації між власником і водієм автотранспорту про те, що водій відповідає за штрафи. Тоді всі штрафи, які приходять власнику, легально перенаправляються на водія».

Інша частина змін до статті 14-2 Кодексу завдячувала своїй появі буму на ввезення автомобілів з-за кордону, так званих «євроблях».

Законодавець додатково передбачив, що у разі якщо транспортний засіб зареєстровано за межами України, до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, притягається особа, яка ввезла такий транспортний засіб на територію України.

Тож всі ці компанії, що займалися пригоном авто з-за кордону, діяли на свій страх та ризик, бо могли стати заручниками «чужих» штрафів на дуже довгий час. 

Але всі зміни до законодавства мають відповідати Конституції, яка передбачає презумпцію невинуватості, що незмінно навіть під час воєнного стану. Коли мова йде про кримінальні чи адміністративні правопорушення, то обов’язок доводити, що порушником є саме ви, покладається на державу.

У самому Кодексі зазначено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.

А в ситуації з автоматичною фіксацією порушень, все працює зовсім навпаки. Вказані вище норми не діють, що створює можливість притягнення до адміністративної відповідальності власників транспортних засобів навіть у разі, якщо ці особи не вчиняли адміністративного правопорушення.

Така розбіжність в підходах до різних категорій адмінправопорушень і створює у суспільстві запит на їх перегляд та зміну наявної системи. Але під час розгляду питання на Пленумі Верховного Суду суддя Василь Крат пояснив свою позицію, чому немає підстав для подання звернення до Конституційного Суду: «Відповідно до статті 3 Конституції, життя людини це найвища соціальна цінність. І безпека людини це найвища соціальна цінність. Я не побачив підстав для звернення із поданням, а це питання стосується лише правозастосування. Там де працюють камери автоматичної фіксації, статистично значно менше порушень, чим зберігається життя та здоров’я людини».

Але попри те, що судді Верховного Суду це питання не підтримали, воно з 2020 року на розгляді в Конституційному Суді.

Усі ці звернення та скарги були об’єднані судом в одну справу, у якій Конституційний Суд вже перейшов до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення. Тому є шанси, що найближчим часом таки з’явиться роз’яснення з цього приводу.

А тим часом власники авто мають розуміти, що їм робити, коли надходять штрафи.

Як довести що ти не порушник?

Протягом 20 календарних днів з дня вчинення правопорушення або з дня набрання постановою по справі про адміністративне правопорушення законної сили, можна надати до поліції документи, що підтверджують вибуття з володіння транспортного засобу або факт незаконного використання власних номерних знаків.

Або можлива «особиста явка порушника». Тобто водій авто, який керував ним на момент вчинення порушення, може звернутися особисто до поліції із заявою про визнання своєї вини та квитанцією про сплату штрафу.

Також було створено можливість внесення відомостей про належного користувача (особи, яка на законних правах користується транспортним засобом) до Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Таким користувачем може бути працівник компанії або особа, яка взяла автомобіль в оренду.

Зробити це можна через Електронний кабінет водія

У випадку, якщо інформація про належного користувача внесена до реєстру, вже він нестиме відповідальність за вчинення адмінправопорушень, зафіксованих автоматично.

Перевірити, чи є на вас накладені штрафи, можна у такий спосіб: Офіційний сайт МВС України, мобільний застосунок МВС України – «Штрафи ПДР» (версія для Android та для IOS), Чатбот «Штрафи ПДР». 

Юрій Мельник
Aдвокат громадської ініціативи «Голка»
Джерело матеріала
Згадувані персони
На британском острове нашли 2000-летнюю "магическую" ложку
Апостроф
Как ученые помогают громадам найти решения для устойчивого развития
ZN UA
Официально: Студия Iron Galaxy анонсирует 4 марта новую Tony Hawk's Pro Skater
GameMag
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
Найден древнейший унитаз, которым пользовался принц: в чем его особенность
TSN
"Это победа для игроков": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о переносе эксклюзивов Xbox Series X|S на PlayStation 5
GameMag
Решает важную проблему: найден способ "объединить" солнечные панели с батареями
Фокус
90% людей ошибается: сколько минут можно держать чайный пакетик в чашке
TSN
Ракам - богатство, Козерогам - прибыль во всем: финансовый Таро-прогноз на март 2025 для всех знаков
Фокус
Практика «Путь героя»: 7 вопросов, которые помогут найти смысл жизни
Marie Claire
Почему нельзя хранить помидоры в холодильнике: разрушаем популярный миф
Знай
«Диета внимания»: пять техник, чтобы перестать скролить ленту и начать работать
Marie Claire
Замените муку другим ингредиентом и сырники получатся невероятно нежными: рецепт
TSN
Пройдите тест с оптической иллюзией, чтобы узнать, есть ли у вас проблемы с обязательствами
TSN
Лагман: рецепт вкусного блюда к ужину
Фокус
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
ВМС Германии сорвали попытку загрязнения водоснабжения на фрегате "Гессен": подробности инцидента
TSN
В российском Ростове вспыхнул мощный пожар
Корреспондент
Укрзализныця сообщила о гибели сотрудника от атаки БПЛА
Корреспондент
РФ атаковала Киев и область "шахедами": детали вражеского удара
Фокус
В Берлине мужчину тяжело ранили возле мемориала Холокоста, нападающего ищут
Европейская правда
В Германии задержан россиянин по подозрению в подготовке теракта
Корреспондент
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
Военный требовал деньги у знакомой, выдавая себя за работника СБУ
Корреспондент
Трубина отправят в запас Бенфики на ближайшие матчи - источник
Корреспондент
Назван соперник, ради которого Тайсон Фьюри может вернуться в большой бокс
Известия Киев
Уоррен назвал потенциальных соперников Дюбуа после срыва боя с Паркером
Корреспондент
Принцу Гарри на "Играх непокоренных" подарили браслет от Superhumans и Guzema Jewelry
Комсомольская правда
Багатскис оценил поражение Украины в отборе на Евробаскет
Корреспондент
"Динамо" – "Карпаты": видео онлайн-трансляция матча
ZN UA
Топ-клубы АПЛ готовы подписать звезду Аталанты, которая поссорилась с главным тренером
Корреспондент
"Аграрный колледж, немного связано с лошадьми": в Украине прошли соревнования по хоббихорсингу
Фокус
Больше половины участников Кубка мира выступили против возвращения российских лыжников
ZN UA
Келлог посетил раненых украинских военных
ZN UA
В Украину скоро придет потепление: синоптик рассказала, когда закончатся морозы
Фокус
Киев попал в топ-30 самых загрязненных городов мира
Комсомольская правда
452 рассвета в плену. История защитника Мариуполя, прошедшего российские застенки
Лига
Проседание фронта продолжается: в США рассказали, куда прорвались оккупанты
Comments UA
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 22 февраля в Украине
UAToday
Ночные обстрелы БпЛА и ситуация на фронте: главные новости ночи 22 февраля 2025 года
TSN
В течение суток враг продвинулся в Донецкой области — DeepState
TSN
21 февраля россияне ударили ракетой по Сумщине: в ОВА рассказали о последствиях этого и других обстрелов
ZN UA
Звезда "Лиги смеха" Настя Ткаченко шокировала исчезновением жениха после предложения: "Он испугался"
TSN
Core недели: расстегиваем куртку снизу, как Кайли Дженнер
Marie Claire
Могилевская перенесла операцию: "Была в стрессе"
TSN
Готовим попкорн, ждать недолго: объявлена дата выхода второго сезона "The Last of Us", свежие кадры
Знай
Что посмотреть на выходных: 10 фильмов, которые не оставят равнодушным
Comments UA
Netflix экранизирует Sifu при участии создателя "Джона Уика"
GameMag
НБУ выпустит новую монету номиналом 2 гривны: детали
Апостроф
Какие стрижки никогда не выйдут из моды: пять стильных причесок
TSN
"Старая бабка": путинистка Валерия прощается со своими поклонниками
GlavRed
Отсрочка от мобилизации с 1 марта: кто имеет право
Политека
Пенсионный фонд уменьшает выплаты без ведома людей
Знай
Россияне запустили по Украине 162 дрона: сколько из них смогло приземлить ПВО
ZN UA
Успешный бизнес: умный пес всего за три дня принес хозяину 27 тысяч долларов
Фокус
Чехия отменит временную защиту для украинцев: стало известно, когда это произойдет
GlavRed
Если завтра выборы: социологи показали, кому больше всего доверяют украинцы
Comments UA
В послевоенном восстановлении Украине важно использовать территориальный капитал громад: почему и как это сделать
ZN UA
Суд обязал выплатить деньги, но их нет: как пенсионерам добиться исполнения решения
Знай
Рэпер, который надел берцы: Ярмак рассказал о мобилизации с 18, победе в войне и возможен ли мир
Фокус
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
UAToday
Как созреть авокадо: простые способы, которые помогут сделать фрукт мягким
TSN
Принимая этот витамин, вы снизите риск образования камней в почках больше, чем на 20%
Comments UA
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
TSN
"Квантовая информация": ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
Фокус
Медицинские обследования: как бесплатно пройти КТ и МРТ
ZN UA
Жизнь после смерти: ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
TSN
Даже сыр сокращает жизнь: ученые исследовали факторы, приближающие нас к смерти
Знай
В Украине снизят цены на медпрепараты: исчезнут ли из продажи наиболее популярные лекарства?/Фарма поддержала решение властей, но как оно будет реализовано на практике?
Апостроф
Курс валют в Украине 22 февраля 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
Денежные переводы через платежные системы: поступления в Украину снова упали
ZN UA
Клиентка ПриватБанка потеряла средства с кредитной карты: "В отделении помочь не смогли"
Политека
Цены пошли вниз: в Украине подешевела капуста
ZN UA
Пенсия в Украине: как изменились выплаты за время полномасштабной войны
Фокус
Как Евросоюз покупает у Лукашенка масло из рапса украденного рашистами с оккупированной части Украины
Украина Криминальная
Крупнейший в мире золотодобытчик увеличил производство на четверть
Корреспондент
Онлайн-покупки выросли на 50%: какие категории товаров бьют рекорды спроса в Украине
Хвиля
Пенсия в 2025 году: в ПФУ объяснили, какая ошибка будет стоить денег
Политека
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
В России анонсировали еще одну встречу с США для обсуждения "раздражителей"
Европейская правда
Почему США отворачиваются от Европы и как Украине заключить приемлемое соглашение о недрах
Европейская правда
Джастин Трюдо подтвердил, что Канада в любом случае будет поддерживать Украину
Известия Киев
Мадонна раскритиковала Трампа, назвавшего себя "королем": Если это шутка, то не смешно
Комсомольская правда
США могут выйти из трибунала против россии: что известно о позиции Трампа
UAToday
РФ может предложить США полезные ископаемые с оккупированной части Украины, – WSJ
Фокус
США подали проект резолюции ООН по войне - СМИ
Корреспондент
Глава ЦПД: Starlink в Украине не отключат, а если это произойдет – есть альтернативы
Лига
В СНБО отреагировали на угрозу закрытия Украине доступа к Starlink
Апостроф