MY.UAНовини
Бум на альтернативну енергетику: чи врятують вітряки та сонячні станції Україну від колапсу
Бум на альтернативну енергетику: чи врятують вітряки та сонячні станції Україну від колапсу

Бум на альтернативну енергетику: чи врятують вітряки та сонячні станції Україну від колапсу

На тлі вкрай важкої ситуації з електропостачанням в Україні, що виникла через дії країни-терориста Росії, увагу суспільства все більше привертає тема відновлювальних джерел енергії. Наша країна має природний потенціал для застосування енергії вітру та сонця, що не поступається потенціалу більшості країн Європи, а в деяких регіонах навіть перевершує його. Чи може альтернативна енергетика врятувати ситуацію в Україні? Так, може. Це підтверджують останні тенденції.

Незважаючи на війну, відновлювальна енергетика в Україні стрімко розвивається. Звісно, з певними нюансами. Триває будівництво нових вітростанцій, а попит на сонячні панелі створив бум, за ними буквально шикуються черги.

Більш детально про те, як і коли вітер та сонце зможуть підставити українцям плече в цій складній ситуації, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Чи достатньо в Україні вітру та сонця, аби отримувати електрику у великих обсягах?

За словами голови правління Української вітроенергетичної асоціації Андрія Конеченкова, вітропотенціал в Україні дійсно непоганий. Середньорічна швидкість вітру в Україні досягає 7-8 м/с на висоті 120 м, що є "дуже гарним показником". "Не кожна європейська країна може похвалитись таким потенціалом".

За його словами, хороша новина в тому, що цей потенціал розосереджений по всій території, тобто вітер необхідної швидкості є скрізь. "Водночас варто розуміти, що швидкість різниться від регіону до регіону та залежить від багатьох факторів. Найкращий вітровий потенціал на півдні України, частина якого наразі тимчасово окупована. Проте через війну українські девелопери відкрили для себе захід, де вітровий потенціал не гірший", – додав він.

Для будівництва вітроелектростанцій також розглядається і Закарпаття з досить непоганим потенціалом. "Але там територія для будівництва більш обмежена через наявність природоохоронних зон, які необхідно оминати".

А що із сонячною енергетикою? Голова правління Асоціації сонячної енергетики України Владислав Соколовський запевнив, що і тут усе чудово. "Потенціал України є дуже великим. Він перевищує потенціал деяких країн Європи".

Вітровий і сонячний потенціал різних регіонів України можна дізнатися на цифровій платформі Re-Explorer. Для цього достатньо ввести координати тієї чи іншої ділянки.

Чи можуть сонячні та вітрові електростанції врятувати енергетику України, що зазнала важких втрат?

"Через війну ми отримали нову доступну територію, з якою в будь-якому випадку потрібно буде щось робити, включно з тією, де розташовані потужності традиційної енергетики, які не підлягають відновленню", – сказав Андрій Конеченков.

За його словами, вітростанції не такі вразливі для ворожих ракет, як ті ж ТЕС. "Ворог може знищити централізовану теплову електростанцію, що, власне, і робиться, проте вітрову електростанцію знищити неможливо, оскільки вона має децентралізований характер. Вітрові турбіни розташовані на відстані 500-700 метрів одна від одної. Так, можна пошкодити одну-дві турбіни. Проте станція продовжуватиме працювати. До того ж заміна чи ремонт вітрової турбіни набагато швидші ніж теплової станції", – сказав він.

Водночас велику роль у критичній ситуації з електрикою може відіграти й сонячна енергетика. "В Україні ніколи не було відключень електроенергії влітку. Якби у нас було достатньо сонячної генерації, цього літа вона б нас повністю врятувала, ми б проходили літо взагалі без відключень, а восени та взимку це була б хороша підтримка, сонячна енергетика підставила б плече", – наголосив Владислав Соколовський.

Проте варто також орієнтуватися на рішення, які вже було ухвалено на рівні держави або які заплановано ухвалити. Зокрема, йдеться про Національний план з енергетики та клімату до 2030 року, згідно з яким Україна має досягти 27% частки відновлювальної енергетики у загальному кінцевому споживанні, а також про Енергетичну стратегію до 2050 року, яка передбачає, що Україна до 2030 року збільшить частку ВДЕ до 30%, а у 2050 році вироблятиме понад 90% електроенергії з безвуглецевих джерел. Очікується на ухвалення Національного плану дій з розвитку відновлюваних джерел енергії.

В Україні справжній бум на малі сонячні електростанції

Через колосальні проблеми з електрикою українці почали активно встановлювати сонячні станції для забезпечення власних потреб, розповів Владислав Соколовський. Якщо до 2020 року в Україні будувалося багато промислових сонячних електростанцій, аби генерувати електроенергію у великих обсягах і продавати її, то зараз це стало фактично невигідно, адже "дія зеленого тарифу фактично закінчилася – він суттєво зменшився, і наразі він нижчий, ніж середня вартість електроенергії на ринку". Отже, на сьогодні акцент робиться на генерацію електроенергії для власних потреб.

Середня і мала генерація, тобто генерація для власних потреб, може бути доцільною у будь-якому регіоні України. Якщо ж ідеться про відносно великі сонячні електростанції – 10, 20 і більше мегаватів – із метою продажу електроенергії, то їх краще будувати у сонячних регіонах, уточнив глава правління Асоціації сонячної енергетики.

"Деякі підприємства будують відносно невеликі сонячні електростанції для самоспоживання, як правило, з акумуляторними батареями. Здебільшого вони не продають електроенергію в мережу. Або продають, якщо є зайва, – це називається "активний споживач". Власники домогосподарств установлюють сонячні станції на дахах будинків, щоб забезпечити свої потреби. Це так звана децентралізована генерація", – повідомив Владислав Соколовський.

Із середини травня на ринку спостерігається справжній бум на сонячні станції.

"У компаніях, які здійснюють інсталяцію, замовлення можна зробити лише на чотири місяці наперед. Проєктанти просто фізично не встигають проєктувати сонячні станції, адже спочатку треба створити проєкт, а вже потім закупляти під нього обладнання. Обладнання і панелі наразі також у дефіциті – черга щонайменше на місяць вперед", – пояснив глава правління Асоціації сонячної енергетики.

У червні Кабмін ухвалив постанову №673 про надання фінансової допомоги фізичним особам для встановлення у власних домогосподарствах установок генерації електроенергії потужністю до 10 кіловатів. Громадяни зможуть оформлювати цільові безвідсоткові кредити на суму до 480 тисяч гривень на придбання та встановлення сонячних чи вітрових станцій. Найближчим часом буде відібрано банки, через які населенню надаватимуть кредити, держава відшкодовуватиме відсоткову ставку.

Встановлення сонячної станції, порівняно з іншими джерелами отримання енергії, може бути ефективним рішенням. Вони відносно легко монтуються і не потребують значної уваги під час експлуатації. "Один з оптимальних варіантів для приватного будинку – сонячна електростанція на даху з акумулятором плюс газ. Узимку це дуже серйозно допомагає, а в деякі дні рятує. Але це не панацея", – попередив він.

Навіть під час війни в Україні будують вітроелектростанції

За два роки війни три українські компанії додали до енергомережі 238 МВт нових вітроенергетичних потужностей. Ідеться про "Еко-Оптіму" (яка ввела в експлуатацію Сколівську ВЕС на 54,6 МВт у Львівській області), Elementum Energy (яка добудувала другу чергу Дністровської ВЕС в Одеській області потужністю 60 МВт) і ДТЕК ВДЕ (яка в Миколаївській області ввела в експлуатацію першу чергу Тилігульської ВЕС потужністю 114 МВт). Причому "Еко-Оптіма" поставила вітрові турбіни вже під час воєнного стану, що створило позитивний прецедент на ринку, розповів Андрій Конеченков.

"Ринок не зупиняється і продовжує розвивати нові потужності", – наголосив він. Так, станом на сьогодні на різних етапах перебуває понад 50 вітроенергетичних проєктів загальною потужністю близько 7 ГВт.

Зокрема, будуються друга черга Тилігульської ВЕС потужністю 384 МВт, Полтавська ВЕС від ДТЕК потужністю 650 МВт, вітропарк "Островський" на кордоні Львівської і Закарпатської областей від компанії УК "Вітряні парки України" та інші ВЕС.

Станом на сьогодні понад 78% виробників вітроелектроенергії працюють на вільному ринку та мають намір продовжувати роботу, оскільки це дає певну прогнозованість продажу згенерованої електроенергії та отримання виплат. Водночас на ринку досі є певні проблеми й виклики, наявність яких дещо нівелює всі переваги. Наразі в Енергетичному співтоваристві розробляють дорожню карту для українського сектору ВДЕ, яка має врегулювати більшість проблемних питань.

Не варто також забувати, що "досі актуальним є питання воєнних ризиків і ризиків країни. Національні та міжнародні компанії, інвестори та їхні проєкти потребують ефективних механізмів страхування і захисту", – наголосив глава правління Української вітроенергетичної асоціації.

І, нарешті, для розвитку галузі потрібні робочі руки. "Всі розуміють важливість мобілізації для нашої країни, але є ті професії, від яких напряму залежить життєдіяльність галузі, в якій більша половина працівників – чоловіки, а якщо говорити про технічну частину, то це всі 100%. Отже, наша позиція: вітроенергетичні підприємства мають і надалі бути максимально укомплектовані персоналом", – підсумував Андрій Конеченков.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни вдарили по Дар’ївській громаді на Херсонщині, поранена жінка
УкраинФорм
2024-11-29T12:40:41Z
Нічні вибухи у Києві: містяни розповіли про пережите
TSN
2024-11-29T12:39:42Z
ЗСУ вдалося: на Курахівському напрямку темпи ворога змінилися, деталі - Коваленко
GlavRed
2024-11-29T12:36:56Z
Окупаційному «міністру інформації та зв’язку» Криму оголосили підозру в колаборантстві
Детектор М
2024-11-29T12:35:14Z
Терехов розповів, як Харків готується до зимових свят
Мій Харків
2024-11-29T12:31:48Z
У Криму засудили українця до 17 років колонії за «шпигунство»
УкраинФорм
2024-11-29T12:27:55Z
Крим здригається від масштабних вибухів: "прилетіло" по дуже цінному - ЦПД
GlavRed
2024-11-29T12:27:43Z
На Житомирщині за сприяння ЄС та ПРООН відновили 31 школу
УкраинФорм
2024-11-29T12:22:36Z
Миколаїв другу добу без світла: мер розповів про ситуацію в місті
УкраинФорм
2024-11-29T12:22:08Z
Більшість експертів позитивно оцінюють зовнішню політику української влади в умовах війни
УкраинФорм
2024-11-29T12:49:28Z
Захистять кордони: британські війська мають бути в Україні в будь-якому разі, — Джонсон
Фокус
2024-11-29T12:48:31Z
Армія Ізраїлю залишатиметься в Газі протягом кількох років — ізраїльський міністр
ZN UA
2024-11-29T12:45:20Z
Орбан захвилювався через нову ракету Путіна "Орешнік"
TSN
2024-11-29T12:43:35Z
Пропагандистське кіно про «Новоросію» ігнорують від Москви до Магадану: дайджест пропаганди за 28 листопада
Детектор М
2024-11-29T12:43:00Z
Макрон приїхав у Нотр-Дам, де завершилася 5-річна реставрація після пожежі
Европейская правда
2024-11-29T12:40:39Z
У розвідці Британії назвали найвірогіднішу мету запуску "Орєшніка"
Европейская правда
2024-11-29T12:39:54Z
Російський дезертир заявив, що Росія була готова використати "ядерку": що в його словах дивного
24tv
2024-11-29T12:39:27Z
Німеччина не стала би втручатися: у Берліні заперечують, що пропонували Києву знизити призовний вік
УкраинФорм
2024-11-29T12:36:03Z
Як часто потрібно мити підлогу насправді: несподівана відповідь
24tv
2024-11-29T12:09:42Z
Рак легенів: кому потрібно проходити регулярні обстеження
24tv
2024-11-29T12:06:17Z
З початку року до сімейних лікарів по психологічну допомогу звернулося 420 тисяч осіб
УкраинФорм
2024-11-29T11:12:38Z
95% людей роблять це неправильно: як розморозити м'ясо, щоб воно було безпечним для здоров'я
TSN
2024-11-29T10:39:08Z
Що їсти на вечерю після 50, щоб організм уві сні швидше оновлювався й омолоджувався
TSN
2024-11-29T10:07:04Z
Коли серце говорить SOS: розуміємо серцево-судинні розлади
Eco Town
2024-11-29T09:16:04Z
Через неправильне споживання цієї зелені можуть з'явитись камені в нирках
24tv
2024-11-29T09:12:42Z
Нещодавно виявлений нейрон може бути ключем до зупинки переїдання
Portaltele
2024-11-29T08:15:18Z
Бюджет-2025: скільки виділили на медицину та на що витратять гроші
24tv
2024-11-29T08:03:40Z
Гарпер Бекхем у стильному пальті приєдналася до батьків на публіці
Фокус
2024-11-29T12:45:53Z
Джессіка Альба продемонструвала струнку фігуру в бікіні
Фокус
2024-11-29T12:45:46Z
На Закарпатті презентували мультимедійне Королівське Євангеліє
УкраинФорм
2024-11-29T12:43:29Z
Відомий репер, який перебуває в ЗСУ, розчулив, як дружина прощалася з ним: "Можу загинути"
TSN
2024-11-29T12:39:22Z
Один елемент, який зробить образ дорогим і вишуканим: цей секрет знають не всі
24tv
2024-11-29T12:36:50Z
Померла Віра Карпова зірка серіалу Вулиці розбитих ліхтарів
360ua.news
2024-11-29T12:36:46Z
"Чотири роки разом": Ірина Горова вперше розповіла про свого коханого
GlavRed
2024-11-29T12:27:59Z
"Стане підтримкою": Джамала та Дмитро Монатік презентували проникливу пісню "КЛИЧУ"
GlavRed
2024-11-29T12:27:42Z
Продюсер Ірина Горова пояснила, чому приховує нового коханого
Комсомольская правда
2024-11-29T12:10:35Z
Граничні ціни обмежують імпорт електроенергії з ЄС – Харченко
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T12:48:04Z
Чи перерахують пенсії українців у грудні
24tv
2024-11-29T12:45:18Z
Держборг України у жовтні зріс на ₴4,35 мільярда
УкраинФорм
2024-11-29T12:45:04Z
Чи планують в Україні підвищувати пенсійний вік: в уряді дали відповідь
GlavRed
2024-11-29T12:36:48Z
Bleap: блокчейн-стартап від колишніх співробітників Revolut пропонує розрахунки Mastercard без комісій і кешбек до 2%
ITC
2024-11-29T12:31:41Z
З 1 грудня експорт зернових та олійних стане простішим: рішення уряду
Agravery
2024-11-29T12:30:48Z
Юрист назвав найбільший ризик режиму експортного забезпечення
AgroPortal
2024-11-29T12:30:19Z
Євро втратив популярність на тлі побоювань інвесторів - Bloomberg
УкраинФорм
2024-11-29T12:27:23Z
За тиждень ціна "підскочила" на 35%: в Україні "різко" дорожчає популярний овоч
GlavRed
2024-11-29T12:27:13Z
Львівщина стала першою областю в Україні, де не залишилося жодної релігійної єпархії московського патріархату
Комсомольская правда
2024-11-29T12:48:59Z
У військових є час до 1 січня, щоб повернутися із СЗЧ - Держбюро розслідувань
УкраинФорм
2024-11-29T12:45:59Z
ЗСУ отримають найпопулярнішу броньовану техніку як у армії США: деталі
Фокус
2024-11-29T12:45:27Z
Стало відомо, кому у 2025 році доведеться пройти базову військову підготовку
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T12:39:15Z
Одна із чотирьох петицій щодо скасування "тисячі від Зеленського" набрала 25 тисяч підписів
Комсомольская правда
2024-11-29T12:31:43Z
В Україні провели тестування 100 роботів: що відомо
InternetUA
2024-11-29T12:31:02Z
4 грудня — вебінар «Від емоції — до рішення: як вибудовувати ефективну комунікацію »
Детектор М
2024-11-29T12:24:58Z
Мінцифри співпрацюватиме з Meta в галузі штучного інтелекту
Детектор М
2024-11-29T12:23:37Z
Жінка отримала нервовий зрив через сніговика: як він виглядав
24tv
2024-11-29T12:15:48Z
На Житомирщині у будинку живцем згоріли троє людей
TSN
2024-11-29T12:48:09Z
У Кривому Розі судитимуть водія, який вчинив смертельну ДТП і втік
Украина Криминальная
2024-11-29T12:43:48Z
Страшне видовище: в Одесі – масштабна пожежа у закладі на березі моря
24tv
2024-11-29T12:39:24Z
На Вінниччині правоохоронці запобігли скоєнню вбивства засудженого у виправній колонії
Украина Криминальная
2024-11-29T12:33:23Z
Ютубер замерз на смерть у сніговій бурі: він записав останнє послання до сім’ї
InternetUA
2024-11-29T12:28:57Z
На два місяці у СІЗО відправили псевдожурналіста з Буковини, який обіцяв за гроші "відмазати" від мобілізації
InternetUA
2024-11-29T12:28:28Z
Викрито інженера енергопідприємства, який оформлював фальшиві броні
1News
2024-11-29T12:21:18Z
У Курській області спалили російський позашляховик із дронами - джерело
УкраинФорм
2024-11-29T12:09:52Z
У Кривому Розі чоловік 15 годин сидить в авто з мамою, протестуючи проти "беззаконня поліції"
Комсомольская правда
2024-11-29T12:01:13Z
Ще один українець в Англії: клуб Забарного зацікавився лідером Динамо
24tv
2024-11-29T12:45:09Z
Павлюк повернувся до стартового складу Ворскли на матч проти Інгульця
Football.ua
2024-11-29T12:42:35Z
Шахтар і Цинциннаті не дійшли згоди щодо повноцінного трансферу Келсі
Football.ua
2024-11-29T12:35:23Z
Марта Костюк готується до нового тенісного сезону у Франції
УкраинФорм
2024-11-29T12:27:02Z
Як Різник встановив абсолютний рекорд Ліги чемпіонів: відео зі всіма сейвами українця
24tv
2024-11-29T12:24:21Z
Розклад 1-го етапу Кубка світу-2024/2025 з біатлону: коли змагатимуться українці
24tv
2024-11-29T12:21:59Z
Вікторія Балабан з ФК «Нептунас» вийшла до плей-офф Єврокубка
УкраинФорм
2024-11-29T12:13:17Z
Жіноча збірна України вийде на Бельгію у вирішальному матчі
360ua.news
2024-11-29T12:00:42Z
Самар: Налаштовані нарешті перервати безгольову серію
Football.ua
2024-11-29T11:46:57Z
Чому над Тибетом відмовляється літати авіація: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2024-11-29T12:27:49Z
Хочеш вилетіти – плати: на Мальдівах підвищують один з податків
24tv
2024-11-29T12:24:10Z
Без кавомашини: 3 способи приготувати ароматне еспресо в домашніх умовах
24tv
2024-11-29T11:52:27Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: названі сприятливі та погані дні
Политека
2024-11-29T11:31:59Z
Скільки хвилин треба варити сушені гриби: яка помилка може зробити їх твердими й несмачними
TSN
2024-11-29T11:09:06Z
Ці 5 невеликих речей роблять ваш інтер'єр застарілим: змініть їх вже зараз
24tv
2024-11-29T11:00:43Z
Як зняти шпалери, не пошкодивши стіни: 3 простих способи
24tv
2024-11-29T10:24:59Z
Імбирне печиво: вірусний рецепт з TikTok, що здивує всіх
24tv
2024-11-29T10:18:50Z
Якраз для понеділків: чоловік встановив рекорд, зробивши найбільший стакан кави з льодом
24tv
2024-11-29T10:12:51Z
iPhone 17 показали на перших рендерах, створених на основі чуток․ Він жахливий
24tv
2024-11-29T12:36:35Z
Науковці навчили ШІ відтворювати особистість людини після двогодинного інтерв’ю
ITC
2024-11-29T12:31:07Z
Треба знайти заховану жабу за 7 секунд: загадка для найкмітливіших
GlavRed
2024-11-29T12:27:27Z
Що робити, якщо мікрофон не працює на смартфоні Android: 6 простих кроків
Фокус
2024-11-29T12:21:15Z
Створено першу у світі пральну машину для людей: який вона має вигляд і як працює
TSN
2024-11-29T12:21:08Z
Експерт попереджає про нову шахрайську схему в WhatsApp
InternetUA
2024-11-29T12:19:12Z
Українські науковці створили безпілотник з елементами штучного інтелекту
InternetUA
2024-11-29T12:01:43Z
Створено новий сплав для зміцнення термоядерних реакторів: це шлях до безмежної енергії
Фокус
2024-11-29T12:00:53Z
Вітрогенератори своїми руками: як підібрати елементи і встановити у себе вдома
Фокус
2024-11-29T12:00:36Z
Toyota Supra A90 Final Edition – лебедина пісня серії Supra нинішнього покоління, яка «дасть перцю» завдяки збільшеній до 429 к.с. потужності
ITC
2024-11-29T12:31:55Z
Спецназ «Донеччина» отримав бронемашини «Козак-5» та Senator
AutoCentre
2024-11-29T12:10:05Z
Яку кнопку в авто не варто натискати під час снігу з дощем: представник поліції дав важливу пораду водіям
ТСН
2024-11-29T12:06:02Z
Tiguan на максималках: новітній сімейний кросовер Volkswagen надійшов у виробництво
Фокус
2024-11-29T12:00:44Z
Jetour Dashing в комплектації преміум зі знижкою 60000 грн!
AutoCentre
2024-11-29T11:46:04Z
Норвегія прощається з ДВЗ: у жовтні електромобілі «захопили» 94% ринку нових авто
ITC
2024-11-29T11:27:35Z
Найменший у родині: тест-драйв нового кросовера Jeep Avenger
Фокус
2024-11-29T11:12:10Z
Volkswagen готує заміну Golf та покликав на допомогу Rivian
AutoCentre
2024-11-29T11:09:27Z
Rivian залучив мільярди доларів для виробництва дешевих електромобілів
AutoGeek
2024-11-29T10:39:03Z