MY.UAНовини
Україна підписала безпекову угоду з Люксембургом: що вона передбачає
Україна підписала безпекову угоду з Люксембургом: що вона передбачає

Україна підписала безпекову угоду з Люксембургом: що вона передбачає

Україна та Люксембург 10 липня підписали двосторонню безпекову угоду строком на 10 років. У ній Люксембург взяв на себе зобов'язання надавати військову допомогу та підтримку Україні упродовж усього терміну дії домовленостей.

Передбачено співпрацю у напрямку сухопутної, повітряної, кібермагнітної підтримки, зміцнення інформаційно-технологічної інфраструктури та спроможностей сил безпеки й оборони України, розиток оборонної промисловості, підтримку Люксембургом євроатлантичних устремлінь нашої держави та багато іншого. Повний текст двосторонної Угоди про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між Україною і Великим Герцогством Люксембург оприлюднили на сайті президента України.

Угоду між Україною та Люксембургом було підписано 10 липня у Вашингтоні, де нині проходить саміт НАТО. Від України свій підпис під документом поставив президент України Володимир Зеленський, від Люксембургу – прем'єр-міністр цієї держави Люк Фріден.

Згідно з угодою, яка ще потребує схвалення парламенту Люксембурга, ця країна зобов'язується упродовж наступного десятиліття надавати військову допомогу з такою ж динамікою, як вона робить це зараз: на 2024 рік Люксембург виділив на військову підтримку нашої держави 80 млн євро.

Зокрема, передбачено, що Люксембург надаватиме сухопутну, повітряну та кіберелектромагнітну підтримку, сприятиме зміцненню інформаційно-технологічної інфраструктури та спроможностей сил безпеки й оборони України, а також передаватиме Україні засоби для розвідки та спостереження, зокрема в космічній сфері.

Угодою закріплено наміри підписантів працювати над визначенням напрямків поглиблення взаємовигідної співпраці в оборонній промисловості. Окрім того, Люксембург допомагатиме Україні інтегрувати свою оборонку до стандартів оборони та безпеки НАТО і ЄС.

Сторони підтвердили, що Україна є частиною європейської та євроатлантичної сім'ї та що її майбутнє – в ЄС і НАТО. І Люксембург підтримає Україну у проведенні необхідних реформ.

Закріплено угодою також домовленості щодо зміцнення співробітництва задля безпечного, сталого та ефективного енергопостачання для України, працюватимуть разом для досягнення всеосяжного, справедливого та тривалого миру в Україні за широкої міжнародної підтримки та залишатимуться твердо відданими забезпеченню повної відповідальності за воєнні злочини та інші міжнародні злочини, скоєні у зв’язку з російською агресією проти України.

Угода також містить розділи про підтримку Люксембургом культури, мистецтва та культурної спадщини України.

Зазначено також, що у разі майбутнього збройного нападу на Україну під час дії угоди учасники протягом 24 годин проведуть консультації на двосторонній основі.

Загалом наша держава уклала вже 22 двосторонні безпекові угоди на виконання Спільної декларації G7, яку ухвалили у Вільнюсі 12 липня 2023 року: із Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією, Швецією, Ісландією, Норвегією, Японією, США, ЄС, Естонією, Литвою, Польщею та Люксембургом.

Повний текст Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Великим Герцогством Люксембург

I. Вступ

1. Україна і Велике Герцогство Люксембург ("Люксембург") (надалі разом іменуються як "Учасники") найрішучіше засуджують незаконну, невиправдану та неспровоковану агресивну війну Росії проти України в порушення міжнародного права, включно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй ("Статут ООН").

2. Учасники підтверджують принципи Статуту ООН, Гельсінського заключного акта та Паризької хартії, включно з незалежністю, суверенітетом і територіальною цілісністю держав, а також непорушністю кордонів, які є важливими для європейської та світової безпеки.

3. Учасники підтверджують свою відданість спільним цінностям, а саме: демократії, повазі до прав людини та основоположних свобод, а також верховенству права, як це закріплено, серед іншого, у Європейській конвенції з прав людини.

4. Люксембург знову заявляє про свою непохитну підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів 1991 року, включно з територіальними водами, а також її невід’ємного права на самооборону від агресії Росії відповідно до статті 51 Статуту ООН.

5. Учасники визнають, що агресивна війна Росії проти України є загрозою міжнародному миру та безпеці та що безпека України є невід’ємною частиною безпеки європейського і євроатлантичного регіону. Спільно вони продовжуватимуть боротися за всеосяжний, справедливий і тривалий мир в Україні, а також за мир, безпеку та стабільність на Європейському континенті.

6. Учасники беруть до уваги, що Люксембург надав Україні військову допомогу на загальну суму 74,4 млн євро у 2022 році та 96 млн євро у 2023 році. На момент підписання цієї Угоди Люксембург виділив 80 млн євро на військову підтримку України на 2024 рік. Люксембург продовжуватиме з такою ж динамікою надавати військову допомогу та підтримку Україні протягом строку дії цієї Угоди за умови схвалення парламентом.

7. Учасники також визнають, що з лютого 2022 року Люксембург надав понад 29 млн євро гуманітарної допомоги та підтримки для відновлення, зокрема через установи ООН, НУО та Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, а також підтримку в матеріальній формі.

8. Учасники знову підтверджують, що Україна є частиною європейської та євроатлантичної сім’ї та що її майбутнє – в ЄС і НАТО. Вони нагадують, що Україна продовжить реалізацію амбітної програми реформ і що Люксембург налаштований на підтримку зусиль України щодо проведення реформ. Вони визнають, що оборона, відновлення, реформи та європейські і євроатлантичні амбіції України підсилюють один одного і мають рухатися вперед узгоджено.

II. Сфера застосування

9. Ця Угода спрямована на подальше виконання Спільної декларації про підтримку України ("Декларація G7"), ухваленої "Групою семи" та ЄС на саміті НАТО у Вільнюсі 12 липня 2023 року, до якої згодом приєдналися й інші держави, включно з Люксембургом.

10. Цією Угодою Учасники спільно вирішили поглибити та зміцнити своє співробітництво й партнерство шляхом виконання двосторонніх зобов’язань у сфері безпеки та заходів підтримки на основі спільних інтересів у підтриманні миру, міжнародному порядку, заснованому на правилах, багатосторонності та захисті прав людини та основоположних свобод.

11. Люксембург, відповідно до своїх конституційних і правових вимог, а також разом із партнерами має намір забезпечити довгострокову підтримку потреб України та посилити стійкість України, щоб підтримати її невід’ємне право на самооборону від повномасштабної агресивної війни Росії, для стримування майбутньої агресії, а також для запобігання ескалації агресії, що триває проти України, та для підтримки функціонування української економіки.

12. Люксембург продовжуватиме надавати свою підтримку протягом строку дії цієї Угоди.

III. Європейська та євроатлантична інтеграція

13. Учасники знову підтверджують, що Україна є частиною європейської сім’ї та що її майбутнє – в ЄС. Люксембург визнає зусилля України, спрямовані на впровадження необхідних реформ у надзвичайно складних умовах. Учасники нагадують про характер процесу вступу до ЄС, який засновується на заслугах. Вони підтверджують свою відданість конструктивній роботі над прогресивною європейською інтеграцією України з перспективою її майбутнього членства в ЄС.

14. Учасники знову підтверджують, що безпека України є невід’ємною частиною євроатлантичної та глобальної безпеки. Люксембург відданий підтримці зусиль України щодо впровадження реформ на її шляху до майбутнього членства в НАТО через, але не обмежуючись цим, просування практичної та політичної співпраці через Комплексний пакет допомоги НАТО, адаптовану Річну національну програму України та новостворену Раду Україна – НАТО. Люксембург нагадує, що Україна належить до євроатлантичної сім’ї та стане членом НАТО.

IV. Всебічна допомога у сфері безпеки та військова допомога

15. Учасники працюватимуть разом над забезпеченням того, щоб Сили безпеки й оборони України були здатні захищати Україну зараз і в майбутньому. Люксембург продовжить надавати військову підтримку Україні в усіх відповідних сферах, включно із сухопутною, повітряною та кіберелектромагнітною сферами, у тісній координації та співпраці з відповідними міжнародними партнерами та установами. Учасники поділяють мету сприяти модернізації українських Сил безпеки й оборони, зокрема відповідно до проєкту майбутніх Сил оборони, а також вищого рівня оперативної сумісності зі стандартами НАТО та іншими відповідними міжнародними організаціями.

16. Учасники визнають, що військова підтримка, надана Люксембургом, використовуватиметься лише відповідно до міжнародного права, включно з міжнародним гуманітарним правом. Учасники погоджуються, що необхідно уникати нецільового використання та незаконного обігу військового обладнання, наданого Україні, та визнають зусилля української сторони та міжнародних партнерів щодо запобігання цьому.

17. Учасники визнають, що Люксембург узяв на себе провідну роль разом з Естонією та Україною в коаліції спроможностей "IT" і робить внесок у коаліцію "Спроможність Повітряних сил" і коаліцію "Артилерія класу земля – земля". Люксембург може визначити можливості для розширення своєї участі в інших коаліціях, враховуючи свої спроможності та військові потреби України. Усі коаліції спроможностей покликані забезпечити Україну засобами для стримування російської агресії та підвищити оперативну сумісність сил України та НАТО.

18. Люксембург підтримуватиме Україну шляхом надання засобів для розвідки та спостереження (ISR), зокрема в космічній сфері, а також кіберелектромагнітних спроможностей на додаток до інших ключових спроможностей, а також шляхом сприяння підвищенню оперативної сумісності з євроатлантичними партнерами. Як держава, що співголовує в коаліції спроможностей "ІТ", Люксембург продовжуватиме підтримувати зміцнення інформаційно-технологічної інфраструктури та спроможностей Сил безпеки й оборони України.

19. Люксембург продовжить надавати довгострокову підтримку в оснащенні та навчанні, включно з програмами підготовки інструкторів, навчанні Сил безпеки й оборони України необхідних можливостей, зокрема в межах Місії ЄС з військової допомоги на підтримку України (EUMAM Ukraine).

20. Люксембург підтримуватиме Україну у підвищенні спроможностей навчання в кіберсфері, зокрема шляхом надання у розпорядження України навчальних закладів Люксембургу, таких як Cyber Range.

21. Люксембург використовуватиме, де це доцільно, багатосторонні інструменти, включно з Комплексним пакетом допомоги Україні НАТО (UCAP) і Європейським фондом миру (EPF), щоб спрямувати військову підтримку Україні, а також вивчати варіанти допомоги у створенні стратегічних запасів.

22. Учасники прагнутимуть забезпечити, щоб у разі зовнішньої військової агресії проти Люксембургу військовий потенціал України був достатнім для надання Україною ефективної військової підтримки Люксембургу. Умови, формат і обсяг такої підтримки визначатимуться Учасниками.

23. Щоб оцінити ці цілі, Україна та Люксембург будуть проводити регулярний діалог на високому рівні щодо стратегічної політики оборони та безпеки.

V. Співробітництво у сфері оборонної промисловості

24. Україна та Люксембург працюватимуть над перетворенням оборонної промисловості України на потужний потенціал, який дасть Україні змогу відновити свою територіальну цілісність, слугуючи основним рушієм економічного відновлення та важливою частиною ефективного стримування майбутніх спроб агресії задля забезпечення миру та процвітання і для України, і Люксембургу, і всієї Європи.

25. Учасники працюватимуть разом, щоб визначити можливості для більш тісного та взаємовигідного партнерства та співробітництва в оборонній промисловості. Учасники зобов’язуються залучати, наскільки це можливо, люксембурзькі та українські малі та середні підприємства (МСП) до виробничих ланцюгів новопридбаного військового обладнання та спроможностей оборонної промисловості.

26. Учасники нададуть оцінку можливості залучення фінансових структур, розташованих та керованих у Люксембурзі, до розвитку оборонно-промислових спроможностей.

27. Люксембург співпрацюватиме з Україною для посилення захисту переданих технологій і прав інтелектуальної власності.

28. Люксембург підтримуватиме зусилля України щодо інтеграції її оборонної промисловості до стандартів оборони й безпеки НАТО та ЄС. Зокрема, Люксембург розгляне варіанти сприяння інтеграції оборонної промисловості України в європейську оборонно-технологічну та промислову базу, де це можливо та відповідно до можливостей, що надаються Європейською оборонно-промисловою стратегією та Європейською програмою оборонної промисловості.

VI. Співробітництво у сфері розвідки та безпеки

29. Учасники налагоджують співробітництво у сфері розвідки та безпеки відповідно до національного законодавства кожного Учасника та без шкоди для їхніх національних інтересів.

30. Учасники вивчатимуть можливість укладення Угоди про захист секретної інформації між відповідними країнами, що сприятиме обміну інформацією між компетентними державними органами України та Люксембургу.

VII. Кібербезпека та гібридна діяльність

31. Учасники співпрацюватимуть, щоб дати Україні змогу запобігати, виявляти та протидіяти російській та будь-якій іншій кіберагресії, кібершпигунству та гібридній діяльності, надаючи технічну допомогу Україні, а також збільшуючи її кіберстійкість шляхом обміну інформацією та досвідом. Учасники співпрацюватимуть у межах своїх можливостей для поглиблення співробітництва України зі структурами НАТО з питань кібербезпеки у правових межах та за наявності інформації та досвіду.

32. Учасники вивчатимуть співробітництво у сфері протидії дезінформації та ворожій інформації російської та будь-якої іншої сторони з метою взаємної підтримки зусиль одна одної щодо протидії маніпулюванню іноземною інформацією та втручанню (FIMI). Вони спільно сприятимуть розвитку спроможності України протистояти гібридним загрозам, російським та будь-яким іншим зловмисним пропагандистським і дезінформаційним кампаніям, що впливають на національну безпеку, і працюватимуть над організацією спільних освітніх і навчальних програм для експертів у межах міжнародних інституцій, зокрема шляхом регулярного обміну передовим досвідом.

VIII. Захист критичної інфраструктури

33. Учасники співпрацюватимуть з метою спільного розвитку спроможностей України виявляти, стримувати й реагувати на кіберзагрози в критичній інфраструктурі шляхом сприяння доступності сучасних технологій для захисту критичної інфраструктури, зокрема шляхом надання міжнародної технічної допомоги Україні.

34. Учасники зміцнюватимуть своє співробітництво у сфері покращення стійкості та готовності критично важливих суб’єктів, зокрема шляхом обміну інформацією, найкращими практиками та досвідом.

35. З огляду на європейську перспективу України Люксембург сприятиме Україні в гармонізації її нормативних актів зі стандартами ЄС у сфері захисту критичної інфраструктури. Учасники вивчатимуть можливості щодо спільних освітніх та навчальних програм для спеціалістів у сфері захисту критичної інфраструктури.

36. Учасники знову заявляють про свою рішучу підтримку діяльності Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) та його генерального директора після незаконного захоплення та окупації Росією Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Протягом свого членства в Раді керівників МАГАТЕ Люксембург підтримуватиме постійні зусилля Агентства щодо забезпечення ядерної безпеки та безпеки в Україні, зокрема щодо запобігання ядерній аварії на ЗАЕС чи будь-якому іншому ядерному об’єкті в Україні.

37. Учасники й надалі зміцнюватимуть своє співробітництво для забезпечення безпечного, сталого та ефективного енергопостачання для України. Спираючись на чинні структури, такі як Енергетичне співтовариство, Європейська мережа операторів систем передачі електроенергії, Міжнародна енергетична консультативна рада та Механізм цивільного захисту Союзу, це співробітництво може охоплювати технічну та фінансову підтримку, а також розбудову потенціалу за допомогою інвестицій, науки, досліджень та інновацій, зокрема у сфері децентралізованих і стійких систем відновлюваної енергетики.

IX. Гуманітарна допомога та стійкість

38. З початку повномасштабної агресивної війни Росії Люксембург надає цивільну підтримку для стійкості України та допомогу постраждалому від війни населенню.

39. Учасники знову підтверджують, що, коли Україна починає якнайшвидше відновлення та відбудову, вони забезпечуватимуть продовження добре скоординованої гуманітарної допомоги в рятівній формі та цивільного захисту в натуральній формі там, де це необхідно. Учасники працюватимуть разом, щоб забезпечити краще пріоритетне, цілеспрямоване гуманітарне реагування, яке спрямоване на надання допомоги тим, хто цього потребує найбільше.

40. Люксембург продовжить надавати гуманітарні фінансові внески та підтримку в натуральній формі Україні, зокрема у сферах охорони здоров’я, житла, продовольчої безпеки, енергетики, освіти, зв’язку, захисту, водопостачання, санітарії та гігієни, доки залишатимуться гуманітарні потреби.

41. Учасники визнають необхідність об’єднання зусиль, спрямованих на захист населення та територій України від негативних наслідків, спричинених масовим забрудненням Росією української землі боєприпасами, мінами та іншими залишками війни. Люксембург надав підтримку гуманітарному розмінуванню в Україні та має на меті посилити свою підтримку зусиль із гуманітарного розмінування та розвинути інституційну спроможність у протимінній діяльності разом із партнерами, зокрема через НУО HALO Trust, програми підтримки України Організацією з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), а також інші багатосторонні та двосторонні ініціативи.

X. Довгострокова підтримка відновлення та економічне співробітництво

42. Люксембург у співпраці зі своїми міжнародними та європейськими партнерами продовжить підтримувати стале відновлення та відбудову України, що спрямовані на задоволення нагальних та довгострокових потреб. Учасники погоджуються, що ці зусилля мають бути прозорими та відповідати планам України на європейське майбутнє та її статусу кандидата на членство в ЄС і держави – члена Ради Європи.

43. Люксембург продовжить активно працювати в межах ЄС для забезпечення макрофінансової підтримки України та подальшої міжнародної координації на всіх відповідних форумах. Люксембург продовжить підтримувати міжнародні та європейські структури та інституції, що існують, у їхніх зусиллях щодо надання регулярної та передбачуваної фінансової підтримки Україні.

44. Люксембург активно долучатиметься через своє двостороннє агентство розвитку Lux-Development до підтримки відновлення, стійкості та економічного розвитку в Україні у пріоритетних секторах, включно з освітою, технічною та професійною освітою і навчанням, а також розвитком місцевого бізнесу.

45. Люксембург прагне підтримувати розбудову потенціалу в Україні з особливою увагою на фінансуванні мікро-, малих та середніх підприємств (MSME), зокрема через ініціативи, що вже існують, такі як Фонд розвитку бізнесу.

46. Учасники підкреслюють важливість залучення приватного сектору, громадянського суспільства та муніципалітетів як рушіїв амбітного, інклюзивного та децентралізованого процесу відновлення. Учасники мають на меті сприяти обміну між бізнесом та громадянським суспільством обох країн.

47. Люксембург сприятиме залученню приватних компаній до процесу відновлення. Люксембург прагнутиме полегшити доступ України до приватних фінансових компаній та установ Люксембургу, страхової галузі, технологічних секторів та інших сфер з метою зміцнення двосторонньої торгівлі та інвестицій.

48. З цією метою Учасники посилять співпрацю у таких сферах, як будівництво та металургійна промисловість, кібербезпека, консультаційні послуги у сфері бізнесу та фінансів, а також у космічному секторі.

49. Люксембург продовжить підтримувати українську інноваційну сферу через обміни між системами взаємоповʼязаних проєктів та технологій для стартапів, включно з проєктом Seeds of Bravery, та двосторонню співпрацю між університетами та науковими установами.

50. Учасники прагнутимуть співпрацювати з місцевими підприємствами в процесі відновлення та відбудови України, оскільки їхній внесок відіграє ключову роль у підтримці місцевої економіки України та зміцненні стійкості громад, що постраждали.

51. Учасники заохочують співпрацю на місцевому рівні, зокрема через муніципалітети, з метою розвитку міжлюдських контактів шляхом співпраці та обміну передовим досвідом у різних сферах, включно із зусиллями з відновлення, екологічним переходом, стійкістю, належним корпоративним управлінням, культурними та спортивними обмінами, а також схвалюють наявну співпрацю та ініціативи.

XI. Захист та підтримка українських внутрішньо переміщених осіб

52. Люксембург продовжить приймати переміщених осіб з України відповідно до Європейської директиви про тимчасовий захист допоки це буде необхідно. Люксембург підтримує продовження дії Європейської директиви про тимчасовий захист після березня 2025 року та виступає за єдиний і загальноєвропейський підхід до захисту громадян України.

53. Учасники визнають підтримку та солідарність муніципалітетів Люксембургу з Україною, які відіграли важливу роль у прийнятті українських переміщених осіб та наданні допомоги для задоволення їхніх потреб із самого початку російської агресії проти України.

54. З лютого 2022 року до державних шкіл Люксембургу зараховано понад 1250 українських учнів. Люксембург продовжить розширювати освітні можливості та сприяти інтеграції українських учнів у шкільну систему Люксембургу.

55. Люксембург підтримуватиме Україну в межах своїх можливостей з метою сприяння негайному звільненню та поверненню всіх незаконно затриманих, примусово переміщених та незаконно депортованих цивільних осіб, насамперед українських дітей, зокрема в межах Міжнародної коаліції за повернення українських дітей, а також сприятиме міжнародним зусиллям, спрямованим на притягнення до відповідальності осіб, відповідальних за організацію незаконної депортації та переміщення українських дітей і цивільних осіб відповідно до міжнародного права та рішень міжнародних судових установ.

XII. Підтримка всеосяжного, справедливого й тривалого миру в Україні

56. Учасники визнають, що Україна та вся Європа не будуть у безпеці доти, доки не буде всеосяжного, справедливого й тривалого миру, за якого поважатимуться права України згідно з міжнародним правом і, зокрема, Статутом ООН.

57. Учасники працюватимуть разом для досягнення всеохопного, справедливого й тривалого миру в Україні за широкої міжнародної підтримки, ґрунтуючись на принципах Української формули миру та Резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/6. Люксембург продовжить свої дипломатичні зусилля з просування Української формули миру, зокрема пункту 7 щодо відновлення справедливості.

XIII. Сприяння відповідальності

58. Учасники залишатимуться твердо відданими забезпеченню повної відповідальності за воєнні злочини та інші міжнародні злочини, скоєні у зв’язку з російською агресією проти України.

59. Учасники продовжать сприяти ефективному внутрішньому та міжнародному розслідуванню та переслідуванню міжнародних злочинів, скоєних в Україні або проти неї. Учасники продовжать підтримувати роботу Офісу Генерального прокурора України та Міжнародного кримінального суду з метою забезпечення повного та справедливого розслідування звинувачень у воєнних злочинах та інших міжнародних злочинах за допомогою незалежних, ефективних і надійних правових механізмів.

60. Учасники підтверджують свою прихильність притягненню Росії до відповідальності за її дії на рівні міжнародних інституцій, включно з Міжнародним судом ООН – за порушення загального міжнародного права та Європейським судом з прав людини – за порушення, що підпадають під дію Європейської конвенції з прав людини.

61. Учасники погоджуються з необхідністю використання та підтримки всіх наявних міжнародних механізмів розслідування з метою документування широкомасштабних порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права з боку російських збройних сил на території України. До них належать Московський механізм ОБСЄ та Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні, створена Радою ООН з прав людини.

62. Учасники погоджуються забезпечити ефективну відповідальність за злочин агресії проти України, зокрема коли йдеться про керівництво Росії. Учасники продовжать свою роботу, зокрема в межах Коаліції щодо пошуку опцій для створення трибуналу щодо злочину агресії проти України, яку Люксембург приймав 19 січня 2024 року.

63. Під час свого головування в Комітеті міністрів Ради Європи з листопада 2024 року до травня 2025 року Люксембург забезпечить, щоб питання агресивної війни Росії проти України залишалося на порядку денному Ради Європи, зокрема для забезпечення повної відповідальності за порушення прав людини, міжнародні злочини та інші серйозні порушення міжнародного права, а також для надання компенсації жертвам російської агресії.

XIV. Відшкодування збитків, втрат та шкоди, завданих російською агресією

64. Учасники підтверджують, що Російська Федерація має бути притягнута до відповідальності за заподіяння втрат або збитків фізичним та юридичним особам, а також державі Україна в результаті її міжнародно-протиправних дій, вчинених у зв’язку з агресивною війною Росії проти України. Люксембург, працюючи зі своїми партнерами, продовжить вивчати всі законні шляхи, за допомогою яких російські активи можуть бути використані для підтримки України відповідно до чинних договірних зобов’язань та згідно з правом ЄС і міжнародним правом.

65. У пріоритетному порядку Учасники продовжать працювати разом із міжнародними партнерами над створенням компенсаційного механізму для забезпечення відшкодування збитків, втрат або шкоди, спричинених російською агресією, як це передбачено Статутом Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, ухваленим Резолюцією Комітету міністрів Ради Європи CM/Res(2023)3. У зв’язку з цим Учасники вивчатимуть відповідні варіанти фінансування компенсаційного механізму, який відповідатиме нормам міжнародного права, для забезпечення швидкої та належної компенсації постраждалим від російської агресії.

XV. Обмежувальні заходи (санкції)

66. Учасники продовжать працювати разом, аби забезпечити, щоб ціна для Росії за її агресію продовжувала зростати, зокрема за допомогою обмежувальних заходів (санкцій) та надійного експортного контролю. Учасники визнають важливість обмежувальних заходів (санкцій) для обмеження доступу Російської Федерації до фінансів, товарів, технологій та послуг у її агресивній війні для скорочення джерел надходжень Росії та для стримування майбутніх нападів.

67. Поки триває агресія Російської Федерації проти України, Люксембург залишатиметься відданим, у межах Європейського Союзу, жорстким обмежувальним заходам (санкціям) проти секторів російської економіки, а також тих, хто в Російській Федерації та за її межами підтримує війну, або отримує прибуток від неї, або допомагає обходити санкції в третіх країнах. Люксембург вживатиме рішучих заходів для боротьби з усіма формами обходу санкцій разом з іншими партнерами ЄС та Європейською комісією.

68. Учасники надаватимуть один одному актуальну належну інформацію про підстави для обмежувальних заходів (санкцій) та іншу необхідну інформацію згідно з відповідними зобов’язаннями та національним законодавством.

XVI. Підтримка культури, мистецтва та культурної спадщини в Україні

69. На основі двосторонньої угоди про культурне співробітництво, підписаної у 1994 році, та з огляду на те, що культура і мистецтво мають важливе значення для демократичних суспільств, збереження свободи вираження поглядів як фундаментальної європейської цінності, а також для підтримки української ідентичності та традицій Люксембург підтримує митців і працівників культури в Україні з метою відновлення та зміцнення стійкості культурної та мистецької діяльності в країні.

70. Люксембург робитиме все можливе для підтримки дій та ініціатив, започаткованих у межах ЮНЕСКО, Європейського Союзу та Ради Європи, з метою подолання наслідків війни Росії проти України для її культурного та творчого секторів, а також для сприяння їхньому майбутньому відновленню.

XVII. Процес реформ в Україні

71. Учасники підтверджують, що реформи є необхідними для підтримки та зміцнення демократії, верховенства права та стійкості України, а також для європейських та євроатлантичних прагнень України. Люксембург визнає значний прогрес, досягнутий Україною у впровадженні реформ, і закликає Україну продовжувати амбітний процес реформ.

72. Україна підтверджує свою незмінну відданість впровадженню реформ, визначених ЄС, Радою Європи, Міжнародним валютним фондом (МВФ), Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) і НАТО, що охоплюють, зокрема, урядування, верховенство права та основоположні права, правосуддя, правоохоронну діяльність, прозорість, боротьбу з корупцією, державне управління, бізнес-середовище та демократичний контроль над Силами безпеки та оборони.

73. Україна зобов’язується просувати антикорупційні зусилля на всіх рівнях суспільства в державному, приватному та громадському секторах. Це охоплює забезпечення достатніх ресурсів для незалежних антикорупційних інституцій, що піде на користь суспільству загалом.

74. Люксембург у співпраці з ЄС та його державами-учасницями продовжить усебічно підтримувати вступ України до ЄС, щойно будуть виконані відповідні умови, зокрема шляхом надання технічної допомоги та підготовки кадрів для здійснення необхідних реформ.

75. Україна зобов’язується просувати й розвивати всеосяжний демократичний контроль і нагляд над своїми Силами безпеки та оборони, а також у більш широкому розумінні сектору безпеки й оборони, зосереджуючи увагу на подальшому підвищенні підзвітності та прозорості в безпекових інституціях, а також на просуванні оборонних реформ і модернізації.

76. Люксембург продовжуватиме надавати допомогу та консультації на двосторонньому та багатосторонньому рівнях щодо реформування та подальшого розвитку Сил безпеки та оборони України, зокрема через місії Спільної безпекової й оборонної політики ЄС (CSDP) та інші міжнародні заходи на підтримку України.

XVIII. Співробітництво у випадку майбутнього збройного нападу

77. У випадку майбутнього збройного нападу на Україну Учасники, на прохання будь-якого з Учасників, протягом 24 годин проведуть консультації на двосторонній основі або іншими каналами, які вони вважатимуть доцільними, щодо потреб України у зв’язку зі здійсненням нею свого права на самооборону, закріпленого у статті 51 Статуту ООН, з метою визначення відповідних подальших кроків.

78. Люксембург підтверджує, що за цих обставин і діючи відповідно до своїх конституційних і правових вимог, зокрема європейського та міжнародного права, він надасть Україні підтримку у сфері безпеки та оборони, відповідне військове обладнання у відповідних сферах у межах наявних засобів і можливостей, економічну допомогу, а також шукатиме згоди в ЄС щодо накладення економічних та інших витрат на агресора.

79. З метою забезпечення найширшої та найефективнішої колективної відповіді на будь-який майбутній збройний напад Учасники можуть внести зміни до цих положень для узгодження з будь-яким механізмом, який Україна може пізніше узгодити з іншими міжнародними партнерами.

XIX. Консультації та взаємодія

80. З метою сприяння виконанню цієї Угоди та забезпечення постійного стратегічного діалогу між Учасниками будуть створені відповідні консультаційні структури.

81. Учасники, у разі необхідності, призначатимуть уповноважені органи для розробки та імплементації двосторонніх домовленостей відповідно до сфер співробітництва, визначених цією Угодою.

XX. Прикінцеві положення

82. Ця Угода набирає чинності з моменту її підписання і діє протягом десяти років з дати її підписання.

83. До цієї Угоди можуть бути внесені зміни та доповнення, зокрема шляхом додавання додатків, у будь-який час за письмовою згодою Учасників.

84. Будь-які спори між Учасниками, що виникають у звʼязку з тлумаченням та/або виконанням цієї Угоди, вирішуватимуться мирними засобами, шляхом переговорів або консультацій між Учасниками.

85. Учасники можуть спільно ухвалити рішення про продовження дії цієї Угоди шляхом повідомлення не пізніше ніж за 6 (шість) місяців до закінчення десятирічного періоду.

86. Водночас, відповідно до Декларації G7, Учасники поділяють думку, що ця Угода не перешкоджає Україні прямувати до свого майбутнього членства у євроатлантичній спільноті. У разі, якщо Україна стане членом НАТО до закінчення строку дії цієї Угоди, Учасники ухвалять рішення щодо її майбутнього статусу.

87. Дія цієї Угоди може бути припинена будь-яким із Учасників у будь-який час шляхом направлення письмового повідомлення про свій намір іншому Учаснику. Дія Угоди припиняється через 6 (шість) місяців з дати отримання такого повідомлення. Припинення дії Угоди не вплине на реалізацію поточних заходів або проєктів, рішення щодо яких було ухвалено до дати припинення її дії, якщо тільки Люксембург або Україна не ухвалять іншого рішення.

Підписано у Вашингтоні 10 липня 2024 року у двох примірниках англійською та українською мовами, при цьому тексти є однаково автентичними. У випадку будь-яких розбіжностей текст англійською мовою матиме переважну силу.

За Україну: Володимир Зеленський, Президент

За Люксембург: Люк Фріден, Прем’єр-міністр

Нагадаємо, трохи більше року тому, 14 червня 2023-го, Люксембург визнав Голодомор 1930-х років геноцидом українського народу.

Тоді ж Палата депутатів Люксембургу ухвалила додаткову резолюцію, в якій висловлює свою підтримку демократичним силам у Білорусі та рішуче засуджує участь Білорусі у конфлікті в Україні. Це рішення наголошуало на важливості підтримки демократичних принципів, прав людини та мирного вирішення конфліктів.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Рассматривают самые плохие сценарии: в Норвегии в новых зданиях должны появиться бомбоубежища
Апостроф
2025-01-11T17:06:02Z
Огни в ночном небе: крупный город назвали столицей наблюдений НЛО
Фокус
2025-01-11T17:00:34Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
75-летняя Вера Вонг продемонстрировала стройную фигуру: в чем ее секреты
Фокус
2025-01-11T16:30:47Z
Образы для встречи Старого Нового года: какие акценты оживят домашний наряд
Marie Claire
2025-01-11T16:00:29Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
В Германии определились два кандидата на должность канцлера
Корреспондент
2025-01-11T17:51:47Z
Силы обороны ударили по полигону российской армии на Белгородщине: в ГУР узнали о последствиях
TSN
2025-01-11T17:51:10Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
Банда мародеров орудовала в морге Днепра: подробности от прокуратуры
Новости Украины
2025-01-03T19:54:50Z
"Бусификация" дошла до Киева?: мужчину таскали по земле – что говорят в ТЦК
TSN
2025-01-11T17:39:36Z
Полсотни пострадавших и перекрытое движение: во Франции у вокзала столкнулись два трамвая
Апостроф
2025-01-11T17:39:09Z
Удар по Киеву: есть погибшие, дрон попал в квартиру известного ученого - он не выходит на связь
Хвиля
2025-01-01T15:36:06Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
"Валят ордой, как во времена Второй мировой": как изменилась тактика россиян на Курщине
TSN
2025-01-11T17:39:54Z
ВСУ могли зайти в Донецк во время контрнаступления летом 2023 года – военный
TSN
2025-01-11T17:27:20Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Если еще не выбросили новогоднюю елку: как можно с пользой использовать хвою на садовом участке
TSN
2025-01-11T17:21:39Z
Туристка показала наиболее сохранившееся место падения метеорита на Земле
Фокус
2025-01-11T17:21:08Z
Себе дороже: как общаться с грубыми людьми, не опускаясь до их уровня
Marie Claire
2025-01-04T15:01:29Z
Почему взрослые дети не уважают своих родителей: 5 главных причин
TSN
2025-01-03T19:06:58Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Бетіс мінімально поступився Вальядоліду
Football.ua
2025-01-11T17:36:39Z
Сборная Украины определилась с составами на смешанные эстафеты на Кубке мира по биатлону в Оберхофе
TSN
2025-01-11T16:33:45Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Украинская гимнастка Мария Высочанская объявила о завершении карьеры
Комсомольская правда
2024-12-29T10:12:51Z
"Шахтер" может вернуть бразильца на родину и подписать уругвайца – СМИ
ZN UA
2025-01-11T16:25:36Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Курс гривны к доллару обновит исторический минимум: в НБУ назвали дату
Comments UA
2025-01-04T07:42:37Z
За сутки энергетики вернули свет почти 5 тыс. семей после вражеских атак – ДТЭК
Апостроф
2025-01-11T16:42:30Z
Коллекционеры скупают в украинцев 50-копеечные монеты: как выглядят и сколько стоят
Знай
2025-01-11T16:21:15Z
Молоко подешевеет: ассоциация назвала неожиданную причину понижения цен
Хвиля
2025-01-04T04:24:37Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
На что обратить внимание при выборе бабушкофона
InternetUA
2025-01-11T16:52:57Z
Обречены задыхаться и болеть: ученые заявили, что многие люди не готовы к масштабным пожарам
Фокус
2025-01-11T16:21:46Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Разработчики The First Berserker: Khazan анонсировали демонстрационную версию
GameMag
2025-01-11T15:39:03Z
Marvel Rivals привлекла в Steam более 644 тысяч игроков одновременно — это новый рекорд
GameMag
2025-01-11T15:33:17Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
80% украинцев допускают ошибку: как правильно хранить сухофрукты — никакого полиэтилена
TSN
2025-01-11T16:33:39Z
Самые вкусные крученики из куриного мяса: этот рецепт захочется готовить еще и еще
TSN
2025-01-11T15:36:45Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Как безопасно водить зимой: советы, которые могут спасти каждого украинца
Знай
2025-01-11T15:51:49Z
21-летний Франко Колапинто получил реальный шанс вернуться в Формулу-1
Известия Киев
2025-01-11T11:36:25Z
Приобрел DAF и Tatra: Билл Гейтс стал совладельцем пяти известных автобрендов
Фокус
2025-01-11T10:45:44Z
Номер телефона на лобовом стекле сыграет злую шутку: водителей предупредили о роковой ошибке
Знай
2025-01-11T07:51:02Z
Водители старшего возраста обязаны использовать особый знак: где ввели правило
Хвиля
2025-01-11T06:06:18Z
Классика на новый лад: Nissan показал электрический Skyline GT-R
Фокус
2025-01-10T17:36:48Z
Гибрид, электрокар и пикап: американцы назвали лучшие авто года
Фокус
2025-01-10T15:45:28Z