MY.UAНовини
Інфекціоніст Тетяна Єгорова: Якщо є симптоми ботулізму, негайно викликайте швидку допомогу
Інфекціоніст Тетяна Єгорова: Якщо є симптоми ботулізму, негайно викликайте швидку допомогу

Інфекціоніст Тетяна Єгорова: Якщо є симптоми ботулізму, негайно викликайте швидку допомогу

Літня спека, холодильник без електрики... А їсти треба все одно. Що треба знати, щоб убезпечити себе від кишкових інфекцій і найнебезпечнішої із них – ботулізму?  Про це  Коротко про розповіла завідувачка інфекційного відділення Київської міської клінічної лікарні №5, головний позаштатний експерт з інфекційних хвороб столичного Департаменту охорони здоров’я Тетяна Єгорова.

Симптоми можуть проявлятися буквально з перших годин

- Тетяно Андріївно, влітку багато кишкових інфекцій. Чому стільки уваги та пересторог саме до ботулізму?

- Ботулізм вважається однією із найнебезпечніших інфекцій, тому що токсин, який виробляється бактеріями Clostridium botulinum, несе ризик високої летальності. Симптоми хвороби можуть проявитися буквально з перших годин після вживання отруєної їжі або через кілька днів. Чим коротший інкубаційний період, тим важчий перебіг захворювання.

Причиною ботулізму найчастіше стає домашня консервація, приготована без доступу кисню, копчена, в’ялена риба.

- Який відсоток летальності?

- Все залежить від перебігу, від важкості стану хворого. Зараз назвати реальний відсоток летальності  важко, бо допомога, як правило, надається вчасно, і це рятує життя. Раніше при ботулізмі вводили спеціальну сироватку, а зараз - глобулін, який нейтралізує збудник.

Симптоми ботулізму. Фото: Інфографіка - dpssko.gov.ua

Сітка перед очима і ком у горлі

- Влітку часто доводиться хапатися за живіт. Як відрізнити ботулізм від звичайного кишково-шлункового розладу?

- Ботулізм теж відноситься до кишкових інфекцій, тому перші прояви можуть здатися знайомими – незначна нудота з одноразовою блювотою або без, слабкість, зниження апетиту, пронос. Але є відмінності: пронос не триває довго, після послаблення у хворого починаються закрепи, здуття живота. А найхарактерніша ознака – це порушення зору: сітка перед очима або двоїння предметів. Хворий може добре бачити те, що далеко, але не здатен прочитати текст із книги. 

Також людина може страждати від сухості у роті, порушуються функції ковтання – хворий відчуває ком у горлі, через який навіть важко випити води. Ще може змінюватися або пропадати голос.

- Що робити: записуватися на прийом до сімейного лікаря чи викликати швидку допомогу?

- Отруєння ботулотоксином вимагає невідкладної реакції, тому треба викликати швидку допомогу. Особливо, якщо ви вживали, перед тим як занедужати, консерви, в’ялену чи копчену рибу.

-  Але швидка не завжди готова приїхати на пронос чи блювоту. Що треба говорити?

- Якщо ви не можете правильно описати те, що з вами відбувається, фельдшер, який чергує, має переключити на консультацію лікаря – у швидкої допомоги є така функція. Лікар поставить фахові запитання, визначить таким чином загрозу і надішле медичну карету.

Треба дивитися на стан банки

- Чимало людей досі не з’їли тушонку чи консервовані салати, якими торік  запасалися на “голодну зиму”. Що з тим добром робити? Викинути шкода...

- Підступність ботулізму в тому, що він не змінює зовнішній вид продуктів, їхній запах та смак. Насамперед треба дивитися на стан банки. Якщо вона “бомбасна”, як кажуть у народі, то нічого жаліти не треба – однозначно викидати. Навіть якщо кришка лише трошки здулася. Це стосується не тільки тушонки, а й усіх консервованих продуктів, включаючи помідори та огірки.

Якщо банка в нормальному стані, кришка тримається міцно, без деформацій, вміст рекомендується термічно обробити – переварити або пересмажити.

- Ботулізм пов’язують з консервами та рибою. А чи може він бути у інших продуктах? Наприклад, якщо в таку спеку купити свіже сало.

- Сало, коли воно оброблене без доступу кисню, не несе загрози ботулізму. Але може стати причиною інших кишкових інфекцій, якщо продавець порушив санітарні правила. Тому сало, м’ясо треба купувати на офіційних ринках, де є контроль, а не поруч з дорогою.

Це стосується не тільки сала, а й молочних продуктів. У спеку на ринках рекомендую купувати тільки ті, які можна термічно обробити, наприклад, молоко та м’який сир.

- Любителі в’яленої чи копченої рибки можуть придбати її в супермаркеті. Так само, як і консерви. Можна довіряти офіційним виробникам?

- Чому ми застерігаємо проти домашнього консервування та копчення? Тому що там людина робить так, як вважає за потрібне. Продукція, яка реалізується в торговельних закладах, виготовляється за технологіями, що включають температурний режим, умови зберігання тощо. На прилавок така продукція потрапляє, пройшовши перевірки, а тому можна говорити, що вона захищена.

Останніми роками не було зареєстрованих випадків, коли люди заражалися ботулізмом від магазинної продукції.

Консерви можуть бути на вигляд нормальні – без неприємного запаху чи цвілі, але токсин може бути. Колаж: dpssko.gov.ua

Лікуватись дорожче, ніж пожертвувати продуктами

- Влітку люди виїжджають на природу на день, на всі вихідні. Найпростіше взяти з собою консерви. Наскільки це безпечно?

- Насамперед, треба розуміти, що не можна брати із собою продукти, які швидко псуються. І не залишати на завтра відкриті рибні консерви в томаті. У будь-якому разі, якщо ми хочемо, щоб на відпочинку нам було смачно, треба запастися сумкою-холодильником. А якщо ні, то віддати перевагу продуктам, які не псуються або не швидко псуються. Це сухе печиво, водичка, твердий сир.

- Сумка-холодильник - це добре, а от що робити з просто холодильником? Добре, якщо електрику вимикають на 3 – 4 години, а якщо на 8 годин?! Не всі господині готові готувати свіже щодня. Зазвичай страви розраховуються на кілька днів.

- Якщо готуєте із запасом, вибирайте страви, які можна піддати повторній термічній обробці. Наприклад, суп. Вчорашній треба не просто підігріти, а прокип’ятити. Другу страву пропарити під кришкою на сковорідці. Ботулізму це не стосується, але стосується інших кишкових інфекцій.

Якщо немає можливості термічно обробити, то від їжі, яка довго була без холоду, краще відмовитися. Лікуватися буде дорожче, ніж пожертвувати продуктами.

- Мікрохвильова піч вбиває шкідливі бактерії?

- Якщо вибрати правильний режим з високими температурами. Але краще все-таки прокип’ятити. Наш міністр Віктор Ляшко попереджав, що у зв’язку з відключеннями електрики збільшиться кількість кишкових інфекцій через неправильне зберігання продуктів. Йдеться не тільки про домашні страви, а й готові куплені.

- М’ясо, ковбаску, що “грілися” у холодильнику, можна обсмажити?

- Якби не реалії сьогодення, я б радила відмовитися від такої їжі. Але з огляду на те, що багато людей через війну змушені економити, ми наголошуємо на необхідності термічної обробки.

Пацієнти, які прибувають до нас з різними розладами та інфекціями, розповідають, що їли суп, зварений чотири дні тому, кашу, яка три дні простояла в мультиварці. Або випили сирі яйця, придбані на стихійному ринку. Спека сама по собі збільшує ризик інфекцій, а з відключеннями додається ще один чинник.

Чому ботулізм небезпечний. Інфографіка: dpssko.gov.ua

Пожиттєвого імунітету немає і вакцин також

-  Буває так, що одні й ті самі консерви або в’ялену рибу їли троє людей, а захворіли лише двоє. Може бути стійкість організму до отруєння ботулізмом?

- Будь-який інфекційний процес має три складові: збудник, шлях передачі і організм, що вживає. Захворіє чи не захворіє людина, важче чи легше буде перебіг хвороби, залежить від кількості збудника і реакції на нього імунної системи.  Коли йдеться про кишкові інфекції, то ще й грає роль кислотність шлункового тракту. Люди зі зниженим рівнем мають більший ризик підхопити інфекцію.

Якщо говорити про ботулізм і рибку, то має значення, яку її частину спожили учасники застілля. Більша кількість токсинів накопичується біля голови, особливо, якщо рибу перед в’яленням не патрали.

- Якщо вже ботулізмом перехворів, чи можна захворіти вдруге?

-  Так, і втретє. Для всіх кишкових інфекцій пожиттєвого імунітету немає. Тому культура харчування – це дуже важливо.

- У наш час пропонується багато вакцин, чому  їх немає від ботулізму?

- Від ботулізму немає вакцини, бо збудником хвороби є не сам мікроорганізм, а токсин, який він виробляє. Захворіти можна навіть від косметичної процедури, коли для омолодження шкіри використовується ботулотоксин  з порушенням дозування.

Важливе питання!

- Припустимо, що біда сталася, людина відчуває перші симптоми і кидається до домашньої аптечки. Що з неї можна взяти для превентивної самодопомоги?

- В аптечці, і це особливо актуально влітку, мають бути ентеросорбенти. Це ліки, які всотують в себе токсини, їх треба прийняти обов’язково. Також треба пити багато води, бажано мінеральної підсоленої. В аптеках продається спеціальна вода, що полегшує стан при отруєннях. Або у звичайній воді треба розчинити регідрон – це порошок.

Чого категорично не можна – це ковтати антибіотики і препарати на кшталт імодіуму. Ці ліки приймаються тільки за рекомендацією лікаря.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МИД раскритиковал разговор Шольца с Путиным
Comments UA
2024-11-15T22:45:17Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Путин воспринял звонок Шольца как признак слабости, а не силы — Le Monde
TSN
2024-11-16T15:51:28Z
Решение Зеленского, навязанное Трампом, приведет к массовым беспорядкам в Украине
Comments UA
2024-11-16T15:48:29Z
Войска НАТО могут быстро "выгнать россиян из Украины": почему не будут этого делать
Comments UA
2024-11-13T14:28:05Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Медиум, говорящая с мертвыми, утверждает, что ее преследовал дух актера Пола Уокера
Фокус
2024-11-16T13:21:07Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В социальной сети покойной Заворотнюк появились новые фото
GlavRed
2024-11-16T12:31:58Z
7 самых красивых китайских супермоделей
Marie Claire
2024-11-16T11:00:00Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Что происходит с вашей кожей после горячего душа: важные советы дерматологов
Знай
2024-11-16T15:51:23Z
Почему вредно принимать горячий душ ежедневно: названа главная причина
Comments UA
2024-11-16T13:36:54Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
Верните деньги: посетители океанариума недовольны демонстрацией робота вместо настоящей акулы
Фокус
2024-11-16T15:48:12Z
Работники кинотеатров рассказали, что не стоит есть перед большим экраном
Фокус
2024-11-16T15:48:02Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
В 5 раз больше энергии: стареющие ветряные турбины "возродят" в виде нового проекта
Фокус
2024-11-16T16:00:53Z
Эксперт назвал 5 городов Украины, которые зимой останутся без света
Знай
2024-11-16T15:30:39Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Золотой картофель и бриллиантовые яйца: какие продукты взлетят в цене уже к зиме
Знай
2024-11-16T14:21:10Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как быстро снизить тревожность и успокоиться: психолог дал советы
TSN
2024-11-16T15:51:37Z
4 знака китайского календаря, которые поймают удачу до конца осени 2024
Marie Claire
2024-11-16T15:46:20Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Как приготовить рыбные котлеты с насыщенным вкусом: пошаговый рецепт
Политека
2024-11-16T14:30:08Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Матч с Албанией рассудит рефери, при котором Украина уже разгромно побеждал
Корреспондент
2024-11-16T15:45:44Z
Матч між Грузією та Україною можуть перенести через погодні умови - журналіст
Корреспондент
2024-11-16T15:45:37Z
"Он нуждается во мне": Пол нацелился на другого зменитого соперника после победы над Тайсоном
Корреспондент
2024-11-16T15:03:13Z
Криштиану Роналду отметился шикарным голом в Лиге наций и установил очередной рекорд
ZN UA
2024-11-16T09:24:16Z
Жизнь Джейка Пола вне ринга: с кем встречается и чем владеет скандальный боксер-блогер
Фокус
2024-11-15T20:12:29Z
"Он должен умереть": Джейк Пол пообещал убить Майка Тайсона за пощечину перед боем
Фокус
2024-11-15T16:27:39Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
«Хорошо сдаются в плен»: военный рассказал, как россияне проводят сбросы на своих за попытку сдаться ВСУ
Апостроф
2024-11-16T16:00:14Z
Процент уничтоженных новых БМП/БТР вырос: OSINT-исследователь о потерях россиян
Апостроф
2024-11-16T15:45:30Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T15:18:48Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Враг атаковал дроном авто в Херсоне
Корреспондент
2024-11-16T15:52:43Z
Россияне ударили по Харьковщине КАБом. Пострадали три человека
ZN UA
2024-11-16T13:25:52Z
В Аргентине обнаружили арсенал нацистского оружия
Корреспондент
2024-11-16T12:27:03Z
В КГВА сообщили о последствиях атаки беспилотников на Киев
Корреспондент
2024-11-16T04:33:38Z
В Сумской области раздался 71 взрыв
TSN
2024-11-16T03:36:51Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2024-11-16T00:15:16Z
Стрельба под Киевом: в Сухопутных войсках сделали заявление
Апостроф
2024-11-15T18:21:47Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Топ-6 функций, которые важно учитывать при покупке дешевого Android-смартфона
Фокус
2024-11-16T12:00:12Z
10 конкретных подарков для Него, которые можно купить в Черную пятницу и подарить на Новый год
VGorode
2024-11-16T11:21:41Z
Третья часть ремейка Final Fantasy VII перешла на стадию разработки — сюжет и концепт готовы
GameMag
2024-11-16T11:18:40Z
Dying Light 2 обновилась под PS5 Pro в преддверии добавления в PS Plus — детали новых режимов
GameMag
2024-11-16T11:07:57Z
Чан-чан-чан! Создатели Patapon представили геймплейный трейлер Ratatan
GameMag
2024-11-16T10:55:42Z
Новые машины и поддержка PS5 Pro: Gran Turismo 7 получит обновление на следующей неделе
GameMag
2024-11-16T10:55:42Z
Корейский Splinter Cell: Появились новые ролики экшена Project TH с демонстрацией стелса
GameMag
2024-11-16T10:36:08Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z