Конкурс на посаду глави ДСА: чому міжнародні експерти відмовляються доєднуватись до робочої групи з відбору кандидатів
Серед 13 кандидатів на посаду голови Державної судової адміністрації громадські організації визнали доброчесним лише одного. Коли очікувати перезавантаження конкурсу на цю посаду й чи буде воно взагалі, розповів в інтерв’ю ZN.UA голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик, з яким поговорила Тетяна Безрук.
За його словами, у січні ВРП оголосила процедуру добору на вакантну посаду голови ДСА. При цьому Усик зазначив, що в умовах воєнного стану конкурси на посади державних службовців не проводяться. Тому Вища рада правосуддя могла б оголосити прийняття документів від кандидатів на вакантну посаду голови ДСА, і за день чи два на пленарному засіданні призначити його.
«Що ми робимо? Щоб показати відкритість і прозорість проведення цього добору, ВРП оголосила приймання документів від кандидатів на вакантну посаду голови Державної судової адміністрації, створила робочу групу, яка складається з п’ятьох членів ВРП», – додав Усик.
До робочої групи, за його словами, залучили представників міжнародних проєктів, як мають ті ж самі права, як і члени робочої групи від ВРП. Зокрема, міжнародні партнери мають право отримувати будь-які документи щодо кандидатів, надавати робочій групі документи з різних джерел, ставити питання кандидатам під час співбесіди, брати участь в обговоренні їхніх кандидатур, вносити власні пропозиції, надавати експертну допомогу членам робочої групи, брати участь у голосуванні під час визначення рейтингу кандидатів із правом дорадчого голосу.
Сама ж співбесіда з кандидатами, уточнив глава ВРП, мала б транслюватися онлайн. А остаточне рішення щодо призначення когось головою ДСА мало бути ухвалене в пленарному засіданні колегіально всіма членами Вищої ради правосуддя.
«Наразі наші міжнародні партнери відмовилися брати участь у робочій групі, оскільки вважають, що вони повинні мати право переважного голосу під час визначення рейтингу кандидатів», – зазначив Усик.
Нагадаємо, в липні минулого року тоді ще очільнику ДСА Олексію Сальнікову НАБУ повідомило про підозру за ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 27, ч. 4 ст. 369, ч. 2 ст. 190 КК України. Зокрема, його викрили на підбурюванні до надання хабарів суддям Верховного Суду за винесення рішення на користь комерційного підприємства. У лютому 2024 року справу передали в суд.
Главою ДСА Сальнікова призначив ексочільник Верховного Суду Всеволод Князєв, якого самого спіймали на хабарі. Таким чином він віддав у розпорядження своєму земляку усі фінанси, тендери та закупівлі системи судочинства. Сальніков керував ДСА до 7 грудня 2023 року, коли його притягнули до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення з посади. Про те, що відбувалося всередині судової системи та до чого може призвести політична катастрофа Верховного суду читайте на ZN.UA у матеріалі «Король помер. Хай живе король!» Інни Ведернікової.