У питній воді в Європі виявлено вічний хімікат, що використовується в пестицидах і холодильному обладнанні, повідомляє коаліція неурядових організацій.
Дослідження, проведене Європейською мережею по боротьбі з пестицидами (PAN Europe), виявило тривожні рівні хімічних речовин PFAS у річках, озерах і ґрунтових водах Європи. Про це пише Phys.org.
PFAS широко використовуються в повсякденних предметах, таких як косметика, антипригарні сковорідки і вогнегасники. Ці речовини дуже довговічні і можуть розкладатися століттями. В останньому дослідженні проби бутильованої та водопровідної води в 11 країнах ЄС засвідчили присутність трифтороцтової кислоти (ТФА), яка є продуктом розкладання PFAS, використовуваного в деяких синтетичних пестицидах і холодильних газах.
Центр водних технологій у Карлсруе (Німеччина) виявив ТФА в 34 з 36 зразків водопровідної води і в 12 з 19 зразків бутильованої мінеральної та джерельної води. Значення ТФА у водопровідній воді варіювалися від невизначуваних до 4100 нанограм/літр, за середнього значення 740 нг/л. У мінеральних і джерельних водах значення ТФА варіювалися від невизначуваних до 3200 нг/л, при середньому значенні 278 нг/л.
PAN Europe підтримала пропозицію Нідерландського національного інституту громадської охорони здоров’я та навколишнього середовища встановити стандарт на рівні 2200 нг/л. Цей поріг було перевищено в мінеральній воді з Австрії (4100 нг/л), тоді як у Парижі аналіз водопровідної води показав 2100 нг/л.
Згідно з правилами Європейського союзу, з 2026 року вміст усіх PFAS у питній воді не має перевищувати 500 нг/л, і НУО вимагають включити ТФА до цього списку. Рішення класифікувати ТФА як «такий, що не має відношення до справи» відповідно до правил ЄС про пестициди, було визнано «неправильним», враховуючи його токсичність.
Недавнє дослідження кроликів, які зазнали впливу ТФА, виявило вроджені дефекти в потомства, що викликало серйозні побоювання з приводу цієї хімічної речовини. PAN Europe закликає до термінових заходів щодо усунення цієї «політичної невдачі», включно зі швидкою забороною на пестициди PFAS і переосмисленням загрози, яку становить ТФА.