MY.UAНовини
Художник-геній з Маріуполя Архип Куїнджі, музей якого пережив дві світові війни, але був зруйнований росіянами у 2022 році
Художник-геній з Маріуполя Архип Куїнджі, музей якого пережив дві світові війни, але був зруйнований росіянами у 2022 році

Художник-геній з Маріуполя Архип Куїнджі, музей якого пережив дві світові війни, але був зруйнований росіянами у 2022 році

У свій час великий художник-пейзажист Архип Іванович Куїнджі входив до Товариства передвижників, через що його довго зараховували до російських художників. Насправді він не лише з'явився на світ на українській землі, а й присвятив їй більшу частину своєї творчості – постійно проживаючи у Санкт-Петербурзі, писав пейзажі з краєвидами України.

Нещодавно американський музей Метрополітен відновив історичну справедливість, назвавши Куїнджі українським художником. У рідному для художника Маріуполі завжди дбайливо зберігали пам'ять про нього: Художній музей, Художня школа та Міський центр сучасного мистецтва носили його ім'я, а на одній із центральних площ міста було встановлено погруддя, що зображує художника у молоді роки. У 2012 році до музею привозили оригінал його знаменитої картини "Місячна ніч на Дніпрі" – у його залах полотно було представлено цілих два місяці. Під час військових дій у 2022 році Художній музей імені Куїнджі було знищено – він згорів 21 березня через попадання авіабомби.

"Золотих справ майстер"

Архип Куїнджі – його прізвище у перекладі з грецької означає "злотих справ майстер" – народився у селищі Великий Ясенок (зараз воно входить до складу Маріуполя) Катеринославської губернії, нині – Донецької області. До Приазов'я його предки – греки – були депортовані з Криму, а перші два десятиліття свого життя він провів у Маріуполі. День його народження відомий більш-менш точно – 27 січня, а щодо року такої ясності немає – дослідники творчості художника називають 1841, 1842 і 1843 роки. Коли хлопчику виповнилося лише 6 років від народження, він став сиротою і виховувався у родичів – у тітки, а потім брата. З 11 років, щоб заробити на життя, йому довелося працювати: майбутній художник пас гусей, а коли підріс, відповідав за збереження будматеріалів на церковному будівництві та допомагав фотографу в ательє.

"Лінивий і не здатний до наук"

Повноцінну освіту Архипу здобути не вдалося – він закінчив лише кілька класів маріупольського парафіяльного училища, звідки його відрахували з невтішною характеристикою, назвавши "лінивим і нездатним до наук". Весь світ для Куїнджі був зосереджений на його захопленні – малюванні, а все інше, зокрема і шкільні предмети, не викликали в нього жодного інтересу. Все, що тільки можна, від уривків паперу та зошитових обкладинок до бетонних стін та кам'яних огорож, Архип прикрашав своїми малюнками. Одного разу гість його господаря, італійського хліботорговця, у якого він працював наймитом, помітивши, що у юнака безсумнівно є талант, порадив йому поїхати до Феодосії та попроситися в учні до Івана Айвазовського.

Відмова Айвазовського та довгий шлях до Академії мистецтв

Натхненний оцінкою своїх здібностей і слушною порадою, Куїнджі з обозом чумаків вирушив до Криму, де на нього чекало серйозне розчарування. На Айвазовського манера його письма враження не справила, ба більше, він не став приховувати, що вважає потенційного учня нездатним до живопису. Айвазовський заявив, що може довірити Куїнджі хіба що пофарбувати паркан. Приниження було настільки сильним, що Архип зважився на відчайдушний крок – вирушив до Петербурзької Академії мистецтв. На жаль, і тут його таланта спочатку не оцінили: він двічі провалив вступні іспити. І тільки після того, як йому вдалося представити на академічній виставці свою картину "Татарська сакля при місячному освітленні на Південному березі Криму", що не збереглася до нашого часу, йому дозволили відвідувати заняття в Академії як… вільному слухачеві. Виставити картину йому порадили, а потім і допомогли його нові знайомі – Іван Шишкін, Ілля Рєпін, Віктор Васнєцов та Іван Крамський.

Товариство передвижників, особисте щастя та любов до України

Завдяки цим художникам Куїнджі захопився ідеями передвижників і у 1873 році увійшов до їхнього Товариства, виставляючи свої роботи на їхніх виставках. У цей же час відбулася і приємна подія в особистому житті. У 1875 році він одружився зі своїм першим коханням – донькою багатого купця-грека з Маріуполя Вірою Кечеджі-Шаповаловою. У 1880 році Архип Іванович залишив Товариство передвижників і почав писати і виставляти свої роботи самостійно – саме до цього періоду належить найвідоміша картина Куїнджі "Місячна ніч на Дніпрі". Вона була однією з багатьох його робіт, присвячених батьківщині, серед його українських пейзажів – "Дніпро вранці", "Українська ніч", "Чумацький тракт у Маріуполі", "Райдуга", "Вечір в Україні" – над цією картиною він працював 23 (!) роки.

Секрет Куїнджі, бітум і дружба з Менделєєвим

Картини Куїнджі зачаровують і сьогодні, а за часів їхнього створення вони справляли на публіку приголомшливе враження, а художник ще й підігравав глядачам, влаштовуючи з їхнього показу справжні вистави. Так, демонструючи на виставці однієї картини свою "Місячну ніч на Дніпрі", він закрив світлонепроникними шторами вікна виставкового залу і підсвітив картину світлом від бувшої рідкістю в ті часи еклектичної лампи. В результаті місячна доріжка на картині була настільки яскравою і реалістичною, що деякі глядачі намагалися зазирнути за полотно, щоб знайти джерело світла, що виходило звідти. Були серед них і ті, хто вірив, що такий ефект дає флуоресцентна фарба, але вони помилялися.

Секрет майстра намагалися розгадати багато хто, але він був простий: Куїнджі писав фарбами, які виготовляв сам – він брав стандартну палітру і змішував відтінки в тільки йому відомих пропорціях. Іноді він додавав до них і зовсім несподівані інгредієнти – так, чорноту неба у "Місячній ночі на Дніпрі" посилив бітум. Щоправда, згодом це негативно позначилося на полотні – зображення почало темніти. Надавати фарбам вражаючу реалістичність допомагав Куїнджі і великий хімік, творець періодичної системи елементів Дмитро Іванович Менделєєв, з яким митець товаришував.

"Мовчазний період"

У 1882 році Куїнджі на піку слави несподівано для всіх зник з публічного простору на цілих 20 років. Причиною стала спрямована проти нього кампанія у пресі: у статтях, які були анонімними, Куїнджі звинувачували в "одноманітності" його творчості. Художник закрився у своїй майстерні і нікого туди не пускав, навіть своїх учнів та друзів-художників. Поповзли чутки про те, що він вичерпав себе як художник і йому нічого більше сказати світові. Цей період його життя дослідники творчості Куїнджі називали "мовчазним". Але не можна сказати, що в той час Архип Іванович нічого не робив – у нього виявилася комерційна жилка. Він займався бізнесом – володів прибутковими будинками, купував і перепродував земельні ділянки у Криму, робив авторські копії своїх робіт та продавав їх за пристойні гроші. В результаті йому вдалося заробити капітал у 3,5 мільйона рублів. При цьому, за спогадами сучасників, Архип Іванович не знав, що робити з такими статками – він чи не вмів жити в розкоші, чи не потребував її. Куїнджі багато допомагав художникам-початківцям, пожертвував 100 тисяч рублів Академії мистецтв, в якій навчався, а потім і сам викладав. Щоправда, педагогічна кар'єра Архипа Івановича тривала недовго. У період між двома революціями у студентському середовищі панували бунтарські настрої, і курс, з яким працював Куїнджі, взяв участь у страйку. Художника, який заступився за своїх вихованців, попросили написати заяву про звільнення.

Останні роки в Криму та смерть у Санкт-Петербурзі

В останні роки життя Архип Іванович часто хворів, тому багато часу проводив у Криму, де почував себе краще. До того ж він знову почав активно писати, відображаючи у своїх творах красу півострова, який митець полюбив ще під час свого приїзду до Феодосії до Айвазовського. За іронією долі саме в Криму він підхопив важке запалення легень, і дружина, сподіваючись на столичних лікарів, терміново відвезла його до Санкт-Петербурга. На жаль, медичні світила нічим не змогла йому допомогти – великого художника не стало 11 липня 1910 року. За розпорядженням Архипа Івановича його дружина отримала щорічну пенсію в 2600 рублів, не забув він і своїх родичів – кожен із них був згаданий у його заповіті. Значна частина спадщини Куїнджі – капітал і маєток у Криму, що залишився, відійшла Товариству художників Петербурга, яке він заснував у 1909 році. Після смерті художника воно носило його ім'я. Спочатку Архипа Куїнджі поховали на санкт-петербурзькому Смоленському цвинтарі, а в 1952 році його прах був перепохований у Пантеоні видатних діячів культури та мистецтва Олександро-Невської лаври.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Снег, дождь и сильный ветер: Диденко рассказала, какие регионы Украины накроет непогода
Хвиля
2024-11-22T05:03:50Z
Жилье в оккупации: в Мариуполе - по цене Киева, Донецк догоняет
Комсомольская правда
2024-11-22T05:03:35Z
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Новые красные линии Путина: в США ответили, что будет теперь с поставками оружия Украине
Comments UA
2024-11-22T05:33:06Z
Во время украинского удара по Курщине пострадал высокопоставленный генерал КНДР
Comments UA
2024-11-22T05:30:47Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Лидер Бумбокса отказался от международной премии за права человека: среди лауреатов – Юлия Навальная
Знай
2024-11-22T04:51:54Z
"Не замечаете?": Александру Зарицкую из "Kazka" заподозрили в беременности
Знай
2024-11-21T20:54:52Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Уникальные свойства кофе, о которых знают не все
Comments UA
2024-11-22T04:36:37Z
Трудная зима: как подготовиться к блекауту
ZN UA
2024-11-22T03:34:09Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Чисора узнал имя своего соперника
Корреспондент
2024-11-22T05:18:51Z
Дюбуа признался, почему бросил вызов Джейку Полу
Корреспондент
2024-11-22T05:09:56Z
Знаменитый футболист признался, что хотел бы получить "Золотой мяч" 2020 года
ZN UA
2024-11-21T23:33:56Z
Украинские волейболисты не вернулись домой после игр в Бельгии, — СМИ
Фокус
2024-11-21T17:51:02Z
После еврокубкового матча в Украину не вернулись волейболисты
Comments UA
2024-11-21T16:10:36Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Пенсионеры ВПЛ могут получить солидную надбавку: что для этого нужно
Знай
2024-11-22T05:06:37Z
В Украине могут запретить "нежелательные" звонки на мобильный: о чем речь
Хвиля
2024-11-22T04:39:52Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Уже проходит ВЛК: популярного ведущего мобилизовали
Comments UA
2024-11-19T19:45:26Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Пенсии, субсидии и больничные за ноябрь: ПФУ указал украинцам на важные детали
Хвиля
2024-11-22T05:21:23Z
В Китае обнаружили запасы золота стоимостью около 83 млрд долларов
Корреспондент
2024-11-22T04:39:05Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
РФ атаковала Сумы: двое погибших и 12 раненых
TSN
2024-11-22T05:33:06Z
Россия снова ударила «Шахедами» по Сумах: что известно о погибших
Comments UA
2024-11-22T04:42:26Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Польше столкнулись два товарных поезда
Корреспондент
2024-11-22T02:51:56Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Топ-3 самых страстных знака зодиака среди женщин и мужчин
Comments UA
2024-11-22T04:00:41Z
Почему нельзя давать воду 22 ноября и зачем закапывать яйца: приметы, запреты и обряды защиты на Прокопия
Знай
2024-11-22T03:03:25Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Четко и категорично: как научиться вежливо отказывать
Comments UA
2024-11-22T01:33:12Z
Классическая "Мимоза": как приготовить любимый салат для праздника
Comments UA
2024-11-22T00:12:21Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Представлений позашляховик Kia EV9 GT
Portaltele
2024-11-22T04:30:15Z
Никто не услышит вас в VR: Представлен сюжетный трейлер игры Alien: Rogue Incursion
GameMag
2024-11-22T01:25:22Z
Фиолетовый — не наш выбор: The Rogue Prince of Persia получила новый сюжетный акт
GameMag
2024-11-22T01:13:52Z
Ubisoft переделала стелс в Star Wars Outlaws 1.4, но не смогла заинтересовать игроков в Steam
GameMag
2024-11-22T01:01:07Z
Black Myth: Wukong — игра года: Объявлены победители Golden Joystick Awards 2024
GameMag
2024-11-22T00:48:06Z
Avowed будет работать «как минимум» при 30 FPS на Xbox Series X
GameMag
2024-11-21T22:13:22Z
CD Projekt RED не планирует выпускать патч для Cyberpunk 2077 на PlayStation 5 Pro — названа причина
GameMag
2024-11-21T21:48:34Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z
Культовый американский спорткар 70-х за $500000 простоял более 40 лет на складе
Фокус
2024-11-21T07:45:35Z
Не генератор, а электромобиль: как lifecell собирается решать проблемы во время длительных обесточений
Знай
2024-11-21T04:51:56Z
Нулевая толерантность к нарушителям: в новых ПДД для водителей авто и скутеров штрафы увеличены в разы
Новости Украины
2024-11-20T20:21:40Z