MY.UAНовини
Художник-геній з Маріуполя Архип Куїнджі, музей якого пережив дві світові війни, але був зруйнований росіянами у 2022 році
Художник-геній з Маріуполя Архип Куїнджі, музей якого пережив дві світові війни, але був зруйнований росіянами у 2022 році

Художник-геній з Маріуполя Архип Куїнджі, музей якого пережив дві світові війни, але був зруйнований росіянами у 2022 році

У свій час великий художник-пейзажист Архип Іванович Куїнджі входив до Товариства передвижників, через що його довго зараховували до російських художників. Насправді він не лише з'явився на світ на українській землі, а й присвятив їй більшу частину своєї творчості – постійно проживаючи у Санкт-Петербурзі, писав пейзажі з краєвидами України.

Нещодавно американський музей Метрополітен відновив історичну справедливість, назвавши Куїнджі українським художником. У рідному для художника Маріуполі завжди дбайливо зберігали пам'ять про нього: Художній музей, Художня школа та Міський центр сучасного мистецтва носили його ім'я, а на одній із центральних площ міста було встановлено погруддя, що зображує художника у молоді роки. У 2012 році до музею привозили оригінал його знаменитої картини "Місячна ніч на Дніпрі" – у його залах полотно було представлено цілих два місяці. Під час військових дій у 2022 році Художній музей імені Куїнджі було знищено – він згорів 21 березня через попадання авіабомби.

"Золотих справ майстер"

Архип Куїнджі – його прізвище у перекладі з грецької означає "злотих справ майстер" – народився у селищі Великий Ясенок (зараз воно входить до складу Маріуполя) Катеринославської губернії, нині – Донецької області. До Приазов'я його предки – греки – були депортовані з Криму, а перші два десятиліття свого життя він провів у Маріуполі. День його народження відомий більш-менш точно – 27 січня, а щодо року такої ясності немає – дослідники творчості художника називають 1841, 1842 і 1843 роки. Коли хлопчику виповнилося лише 6 років від народження, він став сиротою і виховувався у родичів – у тітки, а потім брата. З 11 років, щоб заробити на життя, йому довелося працювати: майбутній художник пас гусей, а коли підріс, відповідав за збереження будматеріалів на церковному будівництві та допомагав фотографу в ательє.

"Лінивий і не здатний до наук"

Повноцінну освіту Архипу здобути не вдалося – він закінчив лише кілька класів маріупольського парафіяльного училища, звідки його відрахували з невтішною характеристикою, назвавши "лінивим і нездатним до наук". Весь світ для Куїнджі був зосереджений на його захопленні – малюванні, а все інше, зокрема і шкільні предмети, не викликали в нього жодного інтересу. Все, що тільки можна, від уривків паперу та зошитових обкладинок до бетонних стін та кам'яних огорож, Архип прикрашав своїми малюнками. Одного разу гість його господаря, італійського хліботорговця, у якого він працював наймитом, помітивши, що у юнака безсумнівно є талант, порадив йому поїхати до Феодосії та попроситися в учні до Івана Айвазовського.

Відмова Айвазовського та довгий шлях до Академії мистецтв

Натхненний оцінкою своїх здібностей і слушною порадою, Куїнджі з обозом чумаків вирушив до Криму, де на нього чекало серйозне розчарування. На Айвазовського манера його письма враження не справила, ба більше, він не став приховувати, що вважає потенційного учня нездатним до живопису. Айвазовський заявив, що може довірити Куїнджі хіба що пофарбувати паркан. Приниження було настільки сильним, що Архип зважився на відчайдушний крок – вирушив до Петербурзької Академії мистецтв. На жаль, і тут його таланта спочатку не оцінили: він двічі провалив вступні іспити. І тільки після того, як йому вдалося представити на академічній виставці свою картину "Татарська сакля при місячному освітленні на Південному березі Криму", що не збереглася до нашого часу, йому дозволили відвідувати заняття в Академії як… вільному слухачеві. Виставити картину йому порадили, а потім і допомогли його нові знайомі – Іван Шишкін, Ілля Рєпін, Віктор Васнєцов та Іван Крамський.

Товариство передвижників, особисте щастя та любов до України

Завдяки цим художникам Куїнджі захопився ідеями передвижників і у 1873 році увійшов до їхнього Товариства, виставляючи свої роботи на їхніх виставках. У цей же час відбулася і приємна подія в особистому житті. У 1875 році він одружився зі своїм першим коханням – донькою багатого купця-грека з Маріуполя Вірою Кечеджі-Шаповаловою. У 1880 році Архип Іванович залишив Товариство передвижників і почав писати і виставляти свої роботи самостійно – саме до цього періоду належить найвідоміша картина Куїнджі "Місячна ніч на Дніпрі". Вона була однією з багатьох його робіт, присвячених батьківщині, серед його українських пейзажів – "Дніпро вранці", "Українська ніч", "Чумацький тракт у Маріуполі", "Райдуга", "Вечір в Україні" – над цією картиною він працював 23 (!) роки.

Секрет Куїнджі, бітум і дружба з Менделєєвим

Картини Куїнджі зачаровують і сьогодні, а за часів їхнього створення вони справляли на публіку приголомшливе враження, а художник ще й підігравав глядачам, влаштовуючи з їхнього показу справжні вистави. Так, демонструючи на виставці однієї картини свою "Місячну ніч на Дніпрі", він закрив світлонепроникними шторами вікна виставкового залу і підсвітив картину світлом від бувшої рідкістю в ті часи еклектичної лампи. В результаті місячна доріжка на картині була настільки яскравою і реалістичною, що деякі глядачі намагалися зазирнути за полотно, щоб знайти джерело світла, що виходило звідти. Були серед них і ті, хто вірив, що такий ефект дає флуоресцентна фарба, але вони помилялися.

Секрет майстра намагалися розгадати багато хто, але він був простий: Куїнджі писав фарбами, які виготовляв сам – він брав стандартну палітру і змішував відтінки в тільки йому відомих пропорціях. Іноді він додавав до них і зовсім несподівані інгредієнти – так, чорноту неба у "Місячній ночі на Дніпрі" посилив бітум. Щоправда, згодом це негативно позначилося на полотні – зображення почало темніти. Надавати фарбам вражаючу реалістичність допомагав Куїнджі і великий хімік, творець періодичної системи елементів Дмитро Іванович Менделєєв, з яким митець товаришував.

"Мовчазний період"

У 1882 році Куїнджі на піку слави несподівано для всіх зник з публічного простору на цілих 20 років. Причиною стала спрямована проти нього кампанія у пресі: у статтях, які були анонімними, Куїнджі звинувачували в "одноманітності" його творчості. Художник закрився у своїй майстерні і нікого туди не пускав, навіть своїх учнів та друзів-художників. Поповзли чутки про те, що він вичерпав себе як художник і йому нічого більше сказати світові. Цей період його життя дослідники творчості Куїнджі називали "мовчазним". Але не можна сказати, що в той час Архип Іванович нічого не робив – у нього виявилася комерційна жилка. Він займався бізнесом – володів прибутковими будинками, купував і перепродував земельні ділянки у Криму, робив авторські копії своїх робіт та продавав їх за пристойні гроші. В результаті йому вдалося заробити капітал у 3,5 мільйона рублів. При цьому, за спогадами сучасників, Архип Іванович не знав, що робити з такими статками – він чи не вмів жити в розкоші, чи не потребував її. Куїнджі багато допомагав художникам-початківцям, пожертвував 100 тисяч рублів Академії мистецтв, в якій навчався, а потім і сам викладав. Щоправда, педагогічна кар'єра Архипа Івановича тривала недовго. У період між двома революціями у студентському середовищі панували бунтарські настрої, і курс, з яким працював Куїнджі, взяв участь у страйку. Художника, який заступився за своїх вихованців, попросили написати заяву про звільнення.

Останні роки в Криму та смерть у Санкт-Петербурзі

В останні роки життя Архип Іванович часто хворів, тому багато часу проводив у Криму, де почував себе краще. До того ж він знову почав активно писати, відображаючи у своїх творах красу півострова, який митець полюбив ще під час свого приїзду до Феодосії до Айвазовського. За іронією долі саме в Криму він підхопив важке запалення легень, і дружина, сподіваючись на столичних лікарів, терміново відвезла його до Санкт-Петербурга. На жаль, медичні світила нічим не змогла йому допомогти – великого художника не стало 11 липня 1910 року. За розпорядженням Архипа Івановича його дружина отримала щорічну пенсію в 2600 рублів, не забув він і своїх родичів – кожен із них був згаданий у його заповіті. Значна частина спадщини Куїнджі – капітал і маєток у Криму, що залишився, відійшла Товариству художників Петербурга, яке він заснував у 1909 році. Після смерті художника воно носило його ім'я. Спочатку Архипа Куїнджі поховали на санкт-петербурзькому Смоленському цвинтарі, а в 1952 році його прах був перепохований у Пантеоні видатних діячів культури та мистецтва Олександро-Невської лаври.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Не ігноруйте ці симптоми у спеку: МОЗ попередило про критичну небезпеку
Хвиля
2025-07-05T12:03:38Z
Після удару по "Охматдиту" лікарню швидко законсервували та розпочали повноцінне відновлення - Ляшко
Gazeta UA
2025-07-05T11:42:19Z
У МОЗ пояснили, чому відновлення Охматдиту триває вже майже рік
УкраинФорм
2025-07-05T10:12:41Z
Навіщо експерти радять занурювати ноги в каву: один раз спробуєте — робитимете так завжди
TSN
2025-07-05T09:36:00Z
Ці яблука шкодять більше, ніж допомагають: як правильно вибирати фрукт у магазині
Telegraf
2025-07-05T08:15:52Z
Сіпається око, пітніють руки та важко дихати під час розмови: чому тіло так поводиться та чи варто хвилюватись
Знай
2025-07-05T06:51:58Z
Сезон цвітіння амброзії: як захистити себе і чи можна вилікувати алергію
Комсомольская правда
2025-07-05T06:01:12Z
У Хмельницький пивзавод інвестують 250 млн грн
AgroPortal
2025-07-05T12:30:35Z
Європейські партнери готові вкласти в проєкт муніципального орендного житла $400 мільйонів - Кулеба
УкраинФорм
2025-07-05T12:30:34Z
Звідки береться газ в Україні — правда без міфів
GlavRed
2025-07-05T12:27:24Z
Хто такий Муртаза Лакхані, якого називають головним трейдером російської нафти
24tv
2025-07-05T12:06:32Z
Країни ОПЕК+ у серпні збільшать видобуток нафти на 548 тисячів барелів за добу
УкраинФорм
2025-07-05T12:06:29Z
Названо найкращого роботодавця в галузі енергетики
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T12:06:14Z
Мінімальну зарплату будівельникам, які працюють на обʼєктах відновлення, підвищили удвічі - Кулеба
УкраинФорм
2025-07-05T12:03:50Z
Ріпак у Європі подешевшав на 30 €/т на тлі слабкого попиту
AgroPortal
2025-07-05T11:30:08Z
Ціна обвалилась на 40%: у магазинах здешевшав улюблений сезонний продукт українців
GlavRed
2025-07-05T11:27:14Z
Україні потрібні Patriot: Трамп вийшов з рішучою заявою
GlavRed
2025-07-05T12:27:08Z
Мелоні обговорила з Трампом допомогу Україні й зробила заяву щодо поставок від США
24tv
2025-07-05T12:24:51Z
Кремль залучить інженерні війська Лаосу для розмінування в Курській області - ГУР
УкраинФорм
2025-07-05T12:13:06Z
Ердоган упевнений, що Трамп розблокує поставки F-35 Туреччині
Европейская правда
2025-07-05T12:10:59Z
Брюссель накопичуватиме запаси критично важливих мінералів через ризик війни — FT
ZN UA
2025-07-05T12:09:40Z
ХАМАС погодився на перемир’я на умовах Трампа
360ua.news
2025-07-05T11:51:31Z
Португальська декларація ПА ОБСЄ: основні пункти
УкраинФорм
2025-07-05T11:42:23Z
Парламент Косова евакуювали через повідомлення про бомбу
Европейская правда
2025-07-05T11:40:25Z
Ворожа пропаганда: у ДПСУ розповіли про російську провокацію на кордоні з Чернігівщиною
24tv
2025-07-05T11:39:51Z
Транзит Урана 7 липня 2025: кого звільнять і піднімуть на новий рівень
GlavRed
2025-07-05T12:27:46Z
Президент нагородив ще 88 військових
УкраинФорм
2025-07-05T12:24:47Z
Як РПЦ шпигує біля стратегічних об'єктів: Швеція викрила лігво "агентів в рясах" біля аеродрому НАТО
TSN
2025-07-05T12:21:33Z
У 2025 році поліція зафіксувала 62 факти диверсій за участю дітей
Детектор М
2025-07-05T12:18:54Z
Уряд ухвалив концепцію щодо сприяння вивченню англійської мови українцями: експерт назвав найкращий спосіб для її опанування
ZN UA
2025-07-05T12:18:47Z
"Навіть не міг собі уявити": захисник Києва розповів, як змінилися армії України та Росії
24tv
2025-07-05T12:15:37Z
Сором та стид. Які купальники забороняли носити в СРСР і хто наважувався їх вдіти
Telegraf
2025-07-05T12:09:48Z
Забув назавжди про комуналку і оренду: чоловік зробив собі будинок зі свинарника
Фокус
2025-07-05T12:00:57Z
Виплати для ВПО в Харківській області: частину переселенців чекають маштабні перевірки, кого зачепить в першу чергу
Политека
2025-07-05T12:00:06Z
Знадобляться у саду: 5 способів використання старих газет
24tv
2025-07-05T11:33:53Z
Коли ваше життя кардинально зміниться: про все розповість дата народження
GlavRed
2025-07-05T11:27:39Z
Гороскоп Таро на завтра 6 липня: Скорпіонам - перезавантаження, Водоліям - удача
GlavRed
2025-07-05T11:27:05Z
Не Карпати чи Одеса: названо неочевидний туристичний напрямок для літнього відпочинку в Україні
24tv
2025-07-05T11:21:00Z
Цей рулет зникне зі стола за хвилину: як приготувати бюджетну закуску
Telegraf
2025-07-05T11:18:22Z
Жінкам більше до вподоби чоловіки з животиком, ніж накачані
24tv
2025-07-05T11:15:09Z
Пожовтіло бадилля картоплі: зробіть це негайно, щоб врятувати урожай
24tv
2025-07-05T10:57:50Z
Ретроградний Меркурій з 18 липня по 11 серпня 2025 року: як пройти цей період без стресу
Фокус
2025-07-05T10:27:13Z
Вологий та ароматний: лимонний кекс, який будете готувати постійно
24tv
2025-07-05T09:51:52Z
Обмеження руху транспорту в Ужгороді: жителям зробили термінове оголошення
Политека
2025-07-05T12:30:06Z
Без дощів та до +33: прогноз погоди на 6 липня
24tv
2025-07-05T12:24:53Z
Сирський назвав напрямок на фронті, де ворог тисне кількістю
TSN
2025-07-05T12:24:11Z
На Південнослобожанському напрямку щодня точаться бої, загроза нових атак зберігається - Сирський
Gazeta UA
2025-07-05T12:09:29Z
Завтра в Україні без опадів, подекуди до +33°
УкраинФорм
2025-07-05T12:03:55Z
Атака на Харківщину: росіяни використовують «шахеди»з осколковим начинням
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T12:00:54Z
У Запоріжжі відбувся перший ярмарок вакансій для ветеранів
УкраинФорм
2025-07-05T11:54:55Z
У Дніпропетровській області боїв з ворогом не відбувається - Трегубов
УкраинФорм
2025-07-05T11:51:26Z
Росіяни захопили два населені пункти поблизу Дніпропетровської області — DeepState
ZN UA
2025-07-05T11:45:04Z
Соліст хору "Гомін" зізнався, чи пишуть дівчата в "Інстаграмі" і розповів про дружину
24tv
2025-07-05T12:15:07Z
Ви не можете це пропустити: в моду повернулась трендова стрижка Гайді Клум
24tv
2025-07-05T12:06:45Z
Соліст хору "Гомін" зізнався, чи хоче записати пісню зі Степаном Гігою
24tv
2025-07-05T11:51:18Z
Рецензія на фільм «Стара гвардія 2» / The Old Guard 2
ITC
2025-07-05T11:31:21Z
Невже "Время и Стекло" повертається: Дорофєєва і Позитив заінтригували фанів
24tv
2025-07-05T11:00:26Z
Помер Джуліан Макмегон: колеги з серіалу "Всі жінки – відьми" вшанували його пам'ять і довели до сліз
TSN
2025-07-05T10:18:07Z
Літні новинки: Віктор Павлік, KHAYAT і ще 6 українських релізів, які хочеться слухати на повтор
24tv
2025-07-05T10:03:13Z
Попросили говорити російською, – соліст хору "Гомін" про участь у "Голосі країни"
24tv
2025-07-05T09:39:36Z
Величезний жаль: Бред Пітт висловився про токсичне розлучення з Джолі
GlavRed
2025-07-05T09:27:52Z
Техас накрили сильні повені - загинули 24 людини, десятки дітей зникли безвісти
Комсомольская правда
2025-07-05T12:10:50Z
Поліція Буковини розшукує зниклого 15-річного хлопця
Украина Криминальная
2025-07-05T12:09:55Z
В аеропорту на Майорці загорівся літак, є постраждалі
Европейская правда
2025-07-05T12:00:15Z
У Запоріжжі судитимуть колишнього правоохоронця, який застрелив колегу та інсценував його самогубство
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T11:36:56Z
У Чугуєві внаслідок російської атаки пошкоджене відділення Нової пошти
УкраинФорм
2025-07-05T11:21:03Z
"Зробив зауваження": у Києві п'яний чоловік стріляв у натовп підлітків
TSN
2025-07-05T11:09:14Z
В Київському районі Одеси вибухнуло авто, постраждав чоловік
Украина Криминальная
2025-07-05T10:57:34Z
У Прилуках встановили особу неповнолітньої, яка виконувала пісні російською мовою на Алеї пам’яті загиблих Героїв
Украина Криминальная
2025-07-05T10:54:48Z
В Техасі вирує повінь: десятки загиблих і ще стільки ж безвісти зниклих
iPress
2025-07-05T10:27:50Z
Цей вражаючий концепт демонструє, яку модель BMW варто створити наступною
Топ Жир
2025-07-05T12:03:59Z
Водії хапатимуться за голову - уряд планує підвищення штрафів ПДД: які порушення зроблять банкрутом
Знай
2025-07-05T11:51:30Z
Tesla, посунься: новий Xpeng G7 пропонує до 702 км пробігу, адаптивну підвіску та ціну від $27325
ITC
2025-07-05T11:31:36Z
Як з’явився український мультикар – незвичайний транспорт для міста
AutoCentre
2025-07-05T11:16:33Z
Як убезпечити автомобіль від перегріву: догляд за салоном, акумулятором та шинами в спеку
24tv
2025-07-05T11:03:55Z
Land Rover показав дуже чорний Defender Octa
AutoCentre
2025-07-05T07:12:58Z
Більше не спорт для елітарного клубу: як «Формула-1» навчилась робити гроші та підкорила Голлівуд
AIN
2025-07-05T06:42:43Z
Не для краси чи "статусу": чому шкіряні сидіння в авто мають отвори
GlavRed
2025-07-05T03:27:43Z
Mercedes не встигає задовольнити попит на нову компактну модель седана
Топ Жир
2025-07-04T23:48:50Z
Директор Сток Сіті: Таловєров грає головою і серцем
Football.ua
2025-07-05T12:30:09Z
Україна здобула першу нагороду чемпіонату Європи з плавання серед юніорів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T11:54:49Z
Челсі веде перемовини щодо трансферу захисника Бенфіки — Record
Football.ua
2025-07-05T11:52:32Z
Чемпіонат України з футболу серед жінок: формат і дата початку турніру у першій лізі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T11:36:00Z
Таловєров офіційно змінив клубну прописку
24tv
2025-07-05T11:21:59Z
Таловєров: Я знаю, наскільки Сток Сіті великий та амбітний клуб
Football.ua
2025-07-05T11:21:44Z
Таловєров — гравець Сток Сіті
Football.ua
2025-07-05T11:18:40Z
Бернлі оголосив про підписання Вокера
Football.ua
2025-07-05T11:06:51Z
Кемкін наступний сезон проведе в Кривбасі
Football.ua
2025-07-05T10:49:17Z
Що готує Apple у 2025: всі головні премʼєри в одному матеріалі
InternetUA
2025-07-05T12:31:21Z
Процвітала задовго до Імперії інків: які секрети цивілізації Тіванако розкрили вчені
Фокус
2025-07-05T12:30:07Z
Найдавніші інструменти знайшли у Східній Азії: їм понад 300 000 років
Фокус
2025-07-05T12:12:20Z
Від iPad до Apple Watch. 5 гаджетів Apple, які побували в космосі
InternetUA
2025-07-05T12:01:18Z
У Великій Британії викрито «халяльний» сайт знайомств
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T11:57:06Z
Тут похований лицар Тевтонського ордену: археологи знайшли середньовічну могилу в Польщі
Фокус
2025-07-05T11:42:59Z
Який рік був найгіршим в історії людства: що було і як ми вижили
GlavRed
2025-07-05T11:27:33Z
Штучний інтелект допоміг подружжю стати батьками після 18 років безпліддя
24tv
2025-07-05T11:18:07Z
Песиголовці тюркської міфології: де жили істоти з людським тілом та собачою головою
Фокус
2025-07-05T11:15:04Z