Згідно з новим дослідженням, яке проаналізувало 1,78 мільйона випадків смерті від раку, пов’язаних з курінням та відсутністю фізичної активності, майже половина смертей від раку серед дорослих американців у віці старше 30 років може бути зумовлена факторами ризику, які можна змінити, — від куріння до недостатньої фізичної активності.
Висновок дослідження, проведеного групою фахівців з Американського товариства раку (ACS), не може бути більш чітким: Шанси захворіти на рак і померти від цієї хвороби можна значно зменшити як на індивідуальному, так і на колективному рівні, приймаючи прості рішення щодо здорового способу життя та покращуючи доступ до медичної допомоги.
«Велика кількість випадків захворювання на рак і смертей від нього в Сполучених Штатах пов’язана з потенційно модифікованими факторами ризику, що підкреслює можливість суттєвого зниження тягаря раку шляхом широкого і справедливого впровадження профілактичних ініціатив», — пишуть дослідники в опублікованому дослідженні.
У 19 з 30 досліджених типів раку більша частина випадків захворювання і смертей були зумовлені потенційно модифікованими факторами ризику.
Автори дослідження виділили три сфери, де існує сильний зв’язок між рівнем захворюваності на рак і факторами, які ми можемо контролювати: куріння, надмірна вага тіла і віруси, пов’язані з раком (наприклад, гепатит В), проти яких можна вакцинуватися.
Найбільша частка випадків захворювання пов’язана з курінням сигарет: 19,3 відсотка випадків загалом. На другому місці — надмірна маса тіла (7,6%), далі йдуть вживання алкоголю (5,4%), ультрафіолетове опромінення (4,6%) і недостатня фізична активність (3,1%).
Звичайно, у виникненні раку завжди відіграє роль низка складних факторів, і ступінь, до якого вибір способу життя може зменшити ризик, залежить від типу раку.
Команда виявила, що частка випадків, спричинених модифікованими факторами ризику, становить 100 відсотків для раку шийки матки, оскільки ризик може бути фактично усунутий шляхом вакцинації.
Перше місце за кількістю випадків посідає рак легенів: У 2019 році 104 410 випадків у чоловіків і 97 250 випадків у жінок були пов’язані з факторами ризику, які можна модифікувати.
«Цей висновок підкреслює важливість впровадження комплексної політики боротьби проти тютюну в кожному штаті для сприяння припиненню куріння, а також активізації зусиль щодо підвищення рівня скринінгу для раннього виявлення раку легенів, коли лікування може бути більш ефективним», — говорить епідеміолог з раку Фархад Ісламі з ACS.
«Заходи, спрямовані на підтримку здорової ваги тіла і дотримання дієти, також можуть істотно знизити кількість випадків захворювання на рак і смертності від нього в країні».
Генетика та фактори навколишнього середовища також можуть відігравати певну роль у ймовірності розвитку раку. По суті, хвороба пов’язана з неконтрольованим поділом клітин, створюючи аномальний ріст, який може безпосередньо пошкоджувати органи або створювати небезпечні дисбаланси в біологічних функціях.
Хоча можливості лікування з часом покращуються, а показники одужання зростають, це нове дослідження є важливим нагадуванням про те, скільки випадків раку можна було б попередити, наприклад, кинувши палити, стежачи за своєю вагою, використовуючи сонцезахисні засоби або менше пити.
«Ці дані свідчать про те, що існує постійна потреба в розширенні рівного доступу до профілактичної медичної допомоги та підвищенні обізнаності про профілактичні заходи», — говорить Ахмедін Джемаль, епідеміолог з раку в ACS.