MY.UAНовини
Як Перша світова війна змінила пропаганду назавжди
Як Перша світова війна змінила пропаганду назавжди

Як Перша світова війна змінила пропаганду назавжди

Саме Велика війна вивела її на новий, професійний рівень — а потім її «досягнення» використала і нацистська Німеччина, і Радянський Союз, а також сучасна Росія.

У наш час пропаганда впливає і на повсякденне життя, і на світову політику. Щоб зрозуміти це, не потрібно бути науковцем, дослідником або журналістом,  цілком достатньо мати зачатки критичного мислення та вміти на базовому рівні аналізувати отриману деінде інформацію.

Українцям усвідомити значення пропаганди навіть легше, ніж багатьом іншим: мало кого залишить байдужим кількість фейків, викривлених фактів та маніпуляцій, що застосовує російська пропаганда у війні з Україною. Це може здаватися смішним, але в уяві деяких росіян в Україні дійсно живуть нацисти, які будують біолабораторіїна замовлення «загниваючого Заходу».

Звісно, що російська пропаганда — не сучасна вигадка; до неї була пропаганда  Радянського Союзу, частиною якого Україна була майже сімдесят років. Пам’ятаєте всі ці агітаційні плакати, розповіді про світле майбутнє та тотальну брехню? Все це було у СРСР, де добре зналися на пропаганді та на тому, як її застосовувати. А ще був Третій Рейх, із яким Радянський Союз спочатку співпрацював, а потім воював.

Про пропаганду в авторитарних і тоталітарних країнах говорять і пишуть багато, особливо починаючи з 2022 року, проте це не вигадка саме тоталітарних країн і вони були далеко не першими, хто її використовував. Примітивні форми пропаганди існували ще на Стародавньому Сході — наприклад, персидський клинописний Бегістунський напис (VI століття до н.е.), що розповідає про сходження на престол Дарія I та пропагує його велич. Або індійський трактат Артхашастра, у якому брахман-жрець Чанак’я та ті, хто дописував текст після нього, розповідають про методи пропаганди та її застосування на війні. У Середні віки теж вистачало ранніх форм пропаганди — наприклад, «Війна ірландців з іноземцями» (XII століття), де ірландський клан Дал г-Кайс обстоює своє право на владу та звеличує свого найвідомішого представника — короля Бріана Боройме. У Новий час кількість пропаганди лише збільшилася, її якість стала помітно кращою. Протягом Реформації різні діячі пропагували нові релігійні ідеї та доктрини; у ході Американської революції повстанці використовували її, щоб примножити власну чисельність; а під час Французької революції, за визначенням дослідниці Барбари Діггс-Браун, цей термін уперше почав набувати негативної конотації. Але наріжним каменем стала Перша світова, яка суттєво змінила і розвинула методи та засоби пропаганди, бо саме протягом цієї війни ворожі великі держави вперше застосовували організоване та широкомасштабне поширення урядової пропаганди. Згодом саме цей набутий досвід став основою для появи нацистської та радянської пропагандистських машин.

Перша світова війна та пропаганда

Особливе значення пропаганда мала під час війн: виправдання власних цілей, приниження противника та мобілізація населення. Тому й не дивно, що саме Перша світова війна стала поворотним моментом у історії пропаганди. Величезна кількість карикатур і плакатів, газет і журналів, листівок і пісень, фотографій і фільмів, мистецьких творів і предметів побуту — все мало слугувати військово-політичним цілям Антанти та Центральних держав.

Британська пропаганда під час Першої світової. Колаж BBC. Джерело

Патріотизм і націоналізм стали двома найважливішими темами. Кінематограф і радіо ще не набули широкого розповсюдження, через що поліграфічна продукція та періодична преса були ключовими засобами пропаганди. Наприклад, практика використання агітаційних плакатів і листівок застосовувалася у всіх країнах під час війни, що надавало можливість здійснювати дієву пропаганду серед населення та формувати громадську думку в інтересах уряду.

У Німецькій імперії пропаганда активно підживлювала наратив «жертви оточення»: мовляв, Німеччина з усіх боків оточена ворогами, французами й англійцями на Заході, а росіянами на Сході. При цьому німецька пропаганда виставляла свою армію такою, що не тільки воює на два фронти, але й перемагає у війні, — в якій бере участь лише тому, що змушена захищатися від ворогів.

Німецька пропаганда створювала карикатури, на яких зображала жителів Російської імперії дикими та пʼяними варварами, а британців — самовпевненими дурнями.

Німецька пропаганда зображує Британію восьминогом, який захопив усі моря. Джерело

Союзник Німеччини, Австро-Угорщина, пропагувала образ Росії як «загрози зі Сходу»: схожий наратив щодо Російської імперії існував  і у наполеонівській Франції. 

Австро-Угорська влада широко застосовувала пропаганду серед військовополонених, роблячи спроби використати для досягнення власних цілей народи, що входили до складу Російської імперії. У цілях інформаційно-психологічної обробки побутувала практика розділення полонених за національністю та релігійними поглядами. Однією з цілей Габсбурзької монархії було намагання спровокувати національно-визвольні рухи пригнічених Росією народів, а згодом за можливості утворити буферні держави. Зокрема подібним цілям слугував Брестський мир із Українською Народною Республікою (1918), укладений в останній рік Першої світової, під час Української революції. Щоправда, тоді вже Російська імперія зникла, а на її місці була Радянська Росія.

Орієнтованою на військовополонених пропагандою займалася й Російська імперія: плануючи ослаблення або розпад Австро-Угорщини та створення самостійних слов’янських держав, російська влада формувала добровольчі військові з’єднання з сербів, чехів і словаків, серед яких пропагувала антигабсбурзькі погляди.

Для російської імперської пропаганди було важливим формування у суспільстві схвальної оцінки війни, метою якої називали «звільнення братніх слов’янських народів» (окрема роль відводилася допомозі союзнику — Сербському Королівству). Саме цим пояснювалися територіальні претензії Росії в Європі. Задля досягнення цілей використовувалися різні методи: створення негативного образу ворога, типова для росіян героїзація власних військових, звеличення самої війни та ролі у ній імператора Миколи ІІ, спроби перекласти провину за початок війни винятково на Німеччину та Австро-Угорщину. Щодо останнього й досі точаться дискусії — після війни переможці звинуватять у всьому німців, проте насправді всі великі держави того часу мали власні амбіції та плани на Велику війну.

Крім цього, акцент робився на демонізації ворогів: використання забороненої зброї, порушення домовленостей, воєнні злочини та геноцид. У деяких випадках ці злодіяння були справжніми: наприклад, це стосувалося одвічного противника Московії та Росії — Османської імперії, де місцева влада у 1915-1917 роках проводила геноцид вірмен.

Щодо німців та австрійців російська пропаганда навіть намагалася сформувати у свідомості суспільства релігійно-догматичну боротьбу добра зі злом, зіткнення двох протилежних світів, де роль «цивілізації» відводилася Росії, а «варварства» — двом ворожим, німецькомовним імперіям, що «пригнічують» слов’янські народи.

Російська пропаганда демонізувала Вільгельма ІІ. Джерело

Так само як й інші, росіяни робили карикатури: наприклад, зображали германського імператора Вільгельма ІІ у ролі Наполеона Бонапарта, натякаючи на його майбутню військову поразку.

Ще більш ніж сто років тому пропаганда Російської імперії нагадувала сучасну пропаганду Російської Федерації: наприклад, вони говорили про бажання встановити «справедливий мир» і підтримували у власного населення впевненість у перемозі. А ще, як і у війну з Наполеоном Бонапартом, нерідко називали Першу світову Священною або Вітчизняною. Втім, усі ми знаємо, яку війну пізніше величатимуть Великою Вітчизняною вже у Радянському Союзі.

Союзники Росії по Антанті теж не нехтували пропагандою. Британська влада протягом Першої світової війни розробила стратегічний підхід до пропаганди, яка сприяла суттєвому збільшенню патріотизму британського суспільства: вже у перші місяці мав місце значний провоєнний ентузіазм усіх верств населення, а кількість добровольців була стабільно високою.

У 1914 році британці заснували Бюро воєнної пропаганди, яке ще називають Будинок Веллінгтона, що означало перехід пропаганди на професійний рівень. Бюро діяло під наглядом Міністерства закордонних справ і здебільшого орієнтувалося на іноземців, тобто країни-союзниці та нейтральні держави, а особливо Сполучені Штати.

Британська імперія формувала образ безжального та підступного німецького ворога, протистояти якому були змушені британські військові: про жорстокість німців було надруковано чимало газетних заголовків. Це не тільки забезпечило мобілізацію суспільства, але й стало інструментом для переконання нейтральних країн, які вступали у війну на боці Антанти. Британські союзники також використовували подібні практики: пресу країн-членів Антанти наповнили сенсаційні історії про зґвалтування, каліцтво та безпідставні вбивства полонених німцями.

“Hark! Hark! The dogs do bark!” (1914), Джонсон Ріддл. Джерело

У карикатурах на Вільгельма ІІ британська пропаганда зображала його не тільки тим, хто розв’язав Велику війну, але й божевільним, що уклав угоду з дияволом. Говорячи про карикатури, окремо варто виділити нідерландського художника Ремекерса, який протягом двох років співпрацював з The Daily Mail, що широко використовували для конструювання образу ворога: демонізація німців як ворогів людства, перебільшення їхньої жорстокості, складнощі життя цивільного бельгійського населення на окупованих Німецькою імперією територіях тощо. Масштабна популяризація малюнків нідерландця впливала на громадську думку та настрої як у Британській імперії, так і в інших країнах Антанти та навіть нейтральних державах.

Крім цього, британці створювали позитивний образ союзників — ігноруючи старі конфлікти з Російською імперією, вони видавали книги для підлітків, фронтові замальовки та наукові праці, де розповідали про «хороших русскіх». Утім, іноді на карикатурах вони також глузували з росіян.

Відомим символом як британської державної пропаганди Першої світової, так і пропаганди загалом став рекламний плакат Альфреда Літа Lord Kitchener Wants You (1914), на якому був зображений тогочасний державний секретар із питань війни Герберт Кітченер, що закликав населення ставати до лав британської армії.

«Лорд Кітченер хоче вас. Приєднуйся до армії своєї країни! Боже, храни короля». Джерело

Це зображення небезпідставно називають одним із найбільш знакових картин Першої світової війни, що стало надзвичайно впливовим образом і слоганом, який спричинив наслідування в інших країнах.

Американський дядько Сем, який ще з дев’ятнадцятого століття був національним уособленням Сполучених Штатів, своє найвідоміше зображення отримав саме під впливом Lord Kitchener Wants You. На армійському призовному плакаті він так само як і Кітченер закликає солдатів вступити в армію США. Цей плакат широко використовували як для Першої світової, так і для Другої.

Більшовицький агітаційний плакат «Ты записался добровольцем?» (1920), що був намальований росіянином Дмитром Моором і використовувався «червоними» у Громадянській війні в Росії, також був натхнений Lord Kitchener Wants You. Цікаво, що «білі» теж мали подібний плакат під назвою «Отчего ты не в армии?».

Плакат із зображенням дядька Сема (1917), Джеймс Флегг. Джерело

У Сполучених Штатах, які вступили у Першу світову війну в 1917 році на боці Антанти, існував Комітет громадської інформації (1917-1919), незалежна агенція уряду, яка була створена задля того, щоб пропагувати серед населення підтримку війни: впливати на громадську думку, викликати ентузіазм щодо майбутньої перемоги та протистояти пацифістським насторям.

Після Першої світової війни

Після поразки Німеччини у війні генерал піхоти Еріх Людендорф та інші високопоставлені військові розповідали про значний вплив британської пропаганди на їхню поразку. Все це стало частиною міфу про удар у спину: нібито Німецька імперія програла війну не на полі бою, а через «зрадників у тилу»: евреїв, соціалістів і англо-французьких поплічників. Згодом ця теорія змови стала основною та невіддільною частиною вже нацистської пропаганди — Адольф Гітлер писав про «удар у спину» в Mein Kampf (1925), Йозеф Геббельс зробив цей міф одним зі стовпів пропаганди Третього Рейху, а разом із тим ще й виправданням для Голокосту.

Приклад антисемітської пропаганди після Першої світової війни. Джерело

СРСР, що був створений у 1922 році, теж послуговувався здобутками пропаганди Першої світової війни: широке використання агітаційних плакатів і карикатур, створення образу зовнішнього та внутрішнього ворога, героїзація радянської Червоної армії, прославлення війни. Згодом у Радянському Союзі навіть буде доктрина Жданова (1946), запроваджена секретарем ЦК КПРС Андрієм Ждановим, за якою світ розділяли на два табори — «демократичний» прорадянський та «імперіалістичний» проамериканський... Як тут не згадати про «цивілізовану» Російську імперію та германських «варварів» із Німеччини та Австро-Угорщини.

Втім, не тільки тоталітарні режими, але й Управління військової інформації Сполучених Штатів і британський Виконавчий департамент із питань політичної війни, що були створені за часів Другої світової, широко використовували державну пропаганду, спираючись на досвід, отриманий протягом Першої світової.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Невиплачені пенсії "загублених" ВПО заберуть: куди направлять мільярди з рахунків
Хвиля
2025-07-13T09:45:37Z
Пенсію можна збільшити вдвічі: кому підвищать та як це зробити
Знай
2025-07-13T09:36:52Z
На яку пенсію можна розраховувати зі стажем 26 років
24tv
2025-07-13T09:18:14Z
Яка вартість переоформлення будинку в селі у 2025 році
24tv
2025-07-13T09:03:52Z
Новий графік поїздів у Дніпропетровській області: Укрзалізниця зробила оголошення
Политека
2025-07-13T09:00:37Z
Молдова збільшила доходи від експорту черешні попри зниження обсягів
AgroPortal
2025-07-13T09:00:16Z
Українці за пів року сплатили 37,7 мільйона добровільних внесків на пенсійне страхування
УкраинФорм
2025-07-13T08:51:50Z
Лохина за тиждень втратила чверть ціни
AgroPortal
2025-07-13T08:30:44Z
Євро може готувати сюрприз: банкір спрогнозував, що буде з валютою до 20 липня
GlavRed
2025-07-13T08:27:18Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Їжте 2 ложки кунжуту щодня — ось що станеться з вашим організмом
24tv
2025-07-13T06:03:05Z
Як позбутися мух в оселі: дієві народні методи
Gazeta UA
2025-07-13T03:27:44Z
Хочете бути бадьорим: ось 5 простих прийомів, які "увімкнуть" вас зранку
Знай
2025-07-13T02:51:12Z
Жінка відмовилася від макаронів на місяць: ось що цікавого вона з'ясувала завдяки експерименту
Фокус
2025-07-13T01:57:18Z
Лікарка розказала, які кавуни в жодному разі не можна купувати
Фокус
2025-07-12T19:30:29Z
Цією намазкою з тунця ви нагодуєте всю родину: готується за лічені хвилини, а смак — неперевершений
Telegraf
2025-07-12T19:18:39Z
У Житомирі медики успішно прооперували 100-річного пацієнта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:45:10Z
Румунськими ЗМІ шириться відео, де прем’єр країни прибрав залу після з’їзду партії
Европейская правда
2025-07-13T09:45:03Z
Туреччина почала розслідування щодо Spotify через «провокаційні плейлисти»
Детектор М
2025-07-13T09:39:28Z
Ефективність доведена: Україна використовує нову зброю для протидії "Шахедам"
GlavRed
2025-07-13T09:33:06Z
Білий дім розглядає використання заморожених активів РФ для підтримки України
360ua.news
2025-07-13T09:30:28Z
У Франції домовилися про створення нової держави: як вона виглядає і де розташована
Telegraf
2025-07-13T09:30:23Z
Залужний озвучив сценарій війни - як зміниться фронт та чого чекати українцям
GlavRed
2025-07-13T09:27:59Z
Коли війна закінчиться: астролог Вакуліна назвала кілька ключових дат
GlavRed
2025-07-13T09:27:06Z
Відставка уряду Шмигаля можлива вже на наступному тижні — Железняк
ZN UA
2025-07-13T09:25:18Z
Безпілотники атакували нафтопереробний завод в російському Кстово
Украина Криминальная
2025-07-13T09:21:35Z
«Хортиця» повідомила про ситуацію на адмінмежі Дніпропетровщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T09:42:39Z
Ворог обстріляв залізницю на Донеччині: загинули двоє працівників УЗ
TSN
2025-07-13T09:33:53Z
У Харкові сильний вітер повалив майже 450 дерев
УкраинФорм
2025-07-13T09:27:28Z
NYT опублікувало репортаж із Курщини. Журналістку супроводжували бойовики «Ахмату»
Детектор М
2025-07-13T08:51:53Z
«Укрзалізниця» втратила колег через атаки на Донеччині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T08:51:09Z
Жодної жалості до ухилянтів: кидають за грати попри розкаяння
Знай
2025-07-13T08:36:05Z
Дефіцит опадів та посухи: названо дату, коли Україну розжарить до +37
GlavRed
2025-07-13T08:27:29Z
Графік відключення світла на тиждень 14-20 липня в Чернігівській області: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-13T08:00:57Z
Війська РФ FPV-дроном атакували село на Чернігівщині, поранена людина
УкраинФорм
2025-07-13T07:39:33Z
Чому Україні потрібна інша система оцінювання якості шкіл та якою вона має бути: думка освітянки
ZN UA
2025-07-13T09:42:59Z
Хто ж такий "шельма": у цього слова-дивака кілька значень
24tv
2025-07-13T09:39:38Z
Це уособлення надії, – військовий Дронь розповів про дітей на війні та мільйон на їхню підтримку
24tv
2025-07-13T09:39:32Z
Живу замкнена й одна, – Ліна Костенко зізналась, як на неї вплинув тиск радянської влади
24tv
2025-07-13T09:33:43Z
Розкриті технічні характеристики французької системи ППО EMADS
InternetUA
2025-07-13T09:31:14Z
Замість людей – техніка: чим унікальна ініціатива "Лінія дронів"
24tv
2025-07-13T09:27:38Z
Якою може бути площа садового будинку у 2025 році: будівельні норми
24tv
2025-07-13T09:27:29Z
Може виникнути нова "держава": де на карті розташована Нова Каледонія
24tv
2025-07-13T09:24:04Z
"Це не росіяни": комік розповів, хто прибрав український прапор з могили Драгоманова у Болгарії
Фокус
2025-07-13T09:15:40Z
Квитки по 4000 грн, вибухи та гроза нікого не злякали: Сердючка дала великий концерт у Дніпрі
Telegraf
2025-07-13T09:15:19Z
Йому 71, але він зірка кліпів KALUSH і Тіни Кароль: як пенсіонер став улюбленцем шоубізу
24tv
2025-07-13T08:33:46Z
На аукціоні продали рідкісний годинник: належав учаснику знаменитої історичної битви
Фокус
2025-07-13T08:00:25Z
Катерина Кухар показала, як у спекотні дні розважається з донькою — копією Стоянова
TSN
2025-07-13T07:33:31Z
Яку стрижку носить Дженніфер Еністон: ця зачіска підходить всім
24tv
2025-07-13T07:06:03Z
Мстить росіянам за полон: де зараз і чим займається український режисер Олег Сенцов
24tv
2025-07-13T06:39:45Z
Даша Квіткова вперше показала, як її новий коханий Бражко з "Динамо" Київ ладнає з сином від Добриніна
Знай
2025-07-13T05:52:44Z
Зірка "Шкільного мюзиклу" Ванесса Гадженс стане мамою вдруге
Комсомольская правда
2025-07-13T05:04:59Z
На благодійному концерті в Вашингтоні зібрали кошти на підтримку українських дітей
УкраинФорм
2025-07-13T04:00:01Z
На Луганщині масштабні лісові пожежі знищили понад 100 гектарів лісу
УкраинФорм
2025-07-13T09:39:07Z
Кількість жертв повені в Техасі зросла до щонайменше 129, понад 160 людей - зникли безвісти
УкраинФорм
2025-07-13T09:30:24Z
У Кривому Розі шахрайський колцентр ошукав людей на мільйони гривень
InternetUA
2025-07-13T09:28:38Z
СБУ ліквідувала кілерів, які убили полковника Служби безпеки у Києві
Украина Криминальная
2025-07-13T09:21:50Z
У Вінниці таксист «під кайфом» збив на переході дівчину
Украина Криминальная
2025-07-13T09:18:29Z
Ворог атакував дронами місто Самар на Дніпропетровщині
УкраинФорм
2025-07-13T09:12:02Z
На Дніпропетровщині російський КАБ влучив у будинок, загинула жінка
УкраинФорм
2025-07-13T09:03:54Z
Людей привалило деревами, зникло світло: які наслідки негоди в Харкові та Дніпрі
Фокус
2025-07-13T08:45:16Z
Стала відома причина авіакатастрофи в Індії
iPress
2025-07-13T08:36:33Z
Як правильно прати чорний одяг, аби довше зберігався колір
24tv
2025-07-13T09:45:49Z
Троянди не будуть бліднути і вкриватися грибком: обприскайте їх засобом з холодильника
24tv
2025-07-13T09:33:31Z
Не прогадає навіть дитина: 3 ознаки, які вказують на солодкий та смачний кавун
GlavRed
2025-07-13T09:27:41Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 липня: Тельцям - терпіння, Рибам - зміни
GlavRed
2025-07-13T09:27:32Z
Кухня-вітальня Емми Антонюк – скандинавський спокій з українським серцем: фото
24tv
2025-07-13T09:27:27Z
Жінки обирають відпочинок без кавалерів: як убезпечити себе в іншій країні
Комсомольская правда
2025-07-13T09:04:13Z
Знають лише місцеві: де в Україні розташований унікальний водоспад, що тече півколом
24tv
2025-07-13T08:15:59Z
Готуй як шеф: рецепт бюджетного рибного суфле, всі проситимуть добавки
Знай
2025-07-13T07:51:23Z
Ідеальний варіант для недільного сніданку: ніжні палички на сметані з сиром та цибулею
24tv
2025-07-13T07:30:18Z
Переміг "у суху": новорізький гросмейстер Карлсен обіграв СhatGРТ у шахи
Фокус
2025-07-13T09:36:22Z
Ліцензіат Nokia, компанія HMD, покидає мобільний ринок США
Portaltele
2025-07-13T08:54:50Z
Двойной взрыв в космосе: астрономы впервые зафиксировали взорвавшуюся дважды звезду
Знай
2025-07-13T08:51:44Z
Подарунок на понад 2 тисячі гривень – у Steam віддають безплатно дві цікаві стратегії
24tv
2025-07-13T08:21:01Z
Секрети Windows. ТОП-7 способів змусити ваш ноутбук працювати зайві пару годин
InternetUA
2025-07-13T07:46:11Z
Рекордна батарея і нові камери: все про те, якими будуть iPhone 17 Pro і Pro Max
InternetUA
2025-07-13T07:10:29Z
Ігор Розкладай: «От коли “Труха” почне занепадати — це буде дуже хорошим сигналом медіаграмотності»
Детектор М
2025-07-13T07:00:57Z
Meta планує прорив у світі мобільних технологій
Portaltele
2025-07-13T06:51:57Z
Вчені підтвердили, що 99,99% земного золота знаходиться у ядрі планети
Portaltele
2025-07-13T06:51:20Z
Як Volkswagen Transporter отримав двері у незвичайному місці
AutoCentre
2025-07-13T09:03:30Z
Audi доповнює лінійку електрокросоверів новими Q6 та SQ6 Sportback e-tron
AutoCentre
2025-07-13T07:15:15Z
Як змінилися правила проходження техогляду транспортних засобів, кому потрібно його проходити, де це зробити і скільки це коштує?
Украина Криминальная
2025-07-13T05:42:15Z
Як захистити свій автомобіль від екстремальної літньої спеки: 5 критично важливих нюансів
24tv
2025-07-13T03:15:25Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
Цей універсал Lexus виглядає так чудово, що ви будете злитись, дізнавшись, що його не існує
Топ Жир
2025-07-12T23:48:05Z
Китайці розкуповують цей електромобіль за $15 тисяч швидше, ніж Toyota встигає його виробляти
Топ Жир
2025-07-12T21:48:26Z
Юристи отримали 57 мільйонів, а власники GM залишилися майже ні з чим у справі про двигуни V8
Топ Жир
2025-07-12T20:03:55Z
У Данії вперше електричний літак здійснив тестовий політ
УкраинФорм
2025-07-12T18:33:12Z
Усик назвав найкращого боксера сучасності
24tv
2025-07-13T09:42:28Z
Кривбас — Уйпешт: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-13T09:39:30Z
Енцо Фернандес: Перемога на Клубному чемпіонаті світу була б дуже важливою для Челсі
Football.ua
2025-07-13T09:36:12Z
Розруха та ліс на трибунах: як Росія знищила стадіон "Кристал" у Херсоні
Telegraf
2025-07-13T09:24:22Z
Відомі суперники ХК «Кременчук» у першому раунді Континентального кубка
УкраинФорм
2025-07-13T09:15:21Z
Наполі випереджає Лідс у боротьбі за воротаря Торіно – ЗМІ
Football.ua
2025-07-13T08:57:09Z
Кеш і Гласпулл - перший британський дует за 89 років, який виграв Вімблдон
УкраинФорм
2025-07-13T08:54:10Z
Перформанс року: боєць UFC після перемоги зняв труси та зателефонував Трампу – відео шаленства
24tv
2025-07-13T08:48:34Z
Мареска: ПСЖ – найкраща команда Європи
Football.ua
2025-07-13T08:45:44Z