MY.UAНовини
Кожна п’ята громада без голови. Як забезпечити стабільність місцевого самоврядування у війну і після перемоги?
Кожна п’ята громада без голови. Як забезпечити стабільність місцевого самоврядування у війну і після перемоги?

Кожна п’ята громада без голови. Як забезпечити стабільність місцевого самоврядування у війну і після перемоги?

Кожна п’ята громада без голови. Як забезпечити стабільність місцевого самоврядування у війну і після перемоги?

На сьогодні майже кожна п’ята громада без обраного голови. Такі дані надала громадській ініціативі «Голка» Асоціація міст України. Причини бувають різні. До прикладу, мер Борисполя пішов служити в ЗСУ, а мер Обухова 2022 року помер.

Коли обраного громадою голови немає, його повноваження виконує секретар. Це депутат, якого обрали більшістю голосів його ж колеги-депутати під час таємного голосування. Але тут є нюанс. Якщо обраного громадою мера депутати можуть зняти двома третинами голосів, то для зняття секретаря їм потрібно лише 50% плюс один голос. Самі обралисамі ж можуть і зняти.

Навіть у відносно мирний час, до 2022 року, вибори мера, як того вимагав закон, організовувати ніхто не поспішав. Так, коли 2017-го помер мер Луцька Микола Романюк, то ніхто не квапився звертатися до Верховної Ради та ініціювати вибори. Річ у тім, що для проведення виборів потрібне звернення до парламенту від того ж таки секретаря ради, в якого тут — конфлікт інтересів.

Загалом же 2019 року майже 200 громад не просто так чекали на вибори голів. Коли мера немає, то починаються «секретаріади». Це коли одного секретаря намагаються скинути, аби призначити іншого, і тоді може статися господарський колапс. А посада секретаря цікава тим, що громада не обирала його головою, але у статусі виконувача обов’язків мера він може контролювати ресурси громади, очолювати раду і паралельно очолювати ще й виконком.

Діяльність мера мала б контролювати рада, але у випадку із секретарем ситуація інша. Раду очолює… секретар. Тому у нього тут є безмежне поле для корупції.

 

Під час війни з’явилася інша проблема — виборів нема. Але є можливість змінити закон так, щоб громади не були заручниками «секретаріад» і переворотів влади, коли мера зносять.

Що потрібно зробити зараз і після перемоги? «Інститут розвитку територій» і громадська ініціатива «Голка» підготували матеріал для ZN.UA.

Як розв’язати проблему?

Коли мера немає, секретар ради, нехай і тимчасово, але фактично обіймає дві посади, що заборонено (статтею 50 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні»). Зарплату він отримує одну — як секретар. Але він приймає владні рішення і як спікер ради (готує засідання) і водночас є керівником виконавчого органу ради, яким є голова відповідно до Конституції України.

Це якби спікер парламенту одночасно очолював й уряд, тобто поєднував законодавчу і виконавчу гілки влади.

Через те, що у міста є бюджет, доступ до нього часто хоче отримати якась депутатська група, що ставить на свого секретаря. Такий калейдоскоп «секретаріад» загрожує функціонуванню комунальної та соціальної інфраструктури. Та й довіра до влади знижується.

Обраний громадою голова має вищу легітимність, ніж секретар. Чергові місцеві вибори мали б відбутися 2025 року. Але у війну чекати, що історія із «секретаріадами» принаймні наступного року обнулиться, не варто.

Парламентарії вже зараз можуть змінити закон. Секретар має складати повноваження депутата, коли починає виконувати обов’язки голови. У тих громадах, де 2020 року вибори відбулися за партійною системою, список посунеться, і до ради зайде новий депутат.

У такому разі недовіра має бути, як і меру, — дві третини голосів. Так секретар не перебуватиме в заручниках у ради і не переживатиме, що його легко знесуть на сесії.

Це ті правила, які можна запровадити до перемоги. Але після перемоги систему треба змінювати кардинально.

Представницька vs виконавча гілка влади

«Секретаріади» висвітлили глобальні проблеми місцевого самоврядування. Насамперед це накладання повноважень представницької та виконавчої гілок влади, яке тягнеться з радянських часів.

Виконком, як і рада, приймає нормативно-правові акти, які мають дискреційний характер. Тобто коли є кілька способів вирішити питання. Очевидно, що в цьому протистоянні перевага у виконкому. Авторитаризм закладено вже в самій Конституції, яка передбачає лише один спосіб формування виконавчої гілки — через прямі вибори мера. І хоча така форма поширена як у Європі, так і в США і має назву «сильний мер», однак в Україні це набуло гіпертрофованого характеру через конституційну норму головування мера на засіданні ради, членом якої він не є. А зі змінами в законодавстві у зв’язку з дією воєнного стану голові взагалі надали право ігнорувати раду при вирішенні, зокрема, і кадрових питань.

Тренд у посиленні авторитаризму проявився і у військових адміністраціях. Якщо в зоні бойових дій така ліквідація самоврядування — вимушений крок, то в громадах далеко від лінії фронту в очах громадськості це не має логічного пояснення. Адже посилити безпековий компонент на території можна було б простим розміщенням відокремленого територіального підрозділу районної військової адміністрації. Однак саму районну, як і обласну адміністрації потрібно було б забезпечити новим функціоналом. А саме — наглядом за законністю рішень органів місцевого самоврядування та, що особливо актуально, за координацією діяльності територіальних органів виконавчої влади, насамперед поліції, ДСНС і податкової адміністрації.

Це передбачає законопроєкт «Про місцеві державні адміністрації» (4298), якого ніяк не може затвердити парламент.

Як розділити владу на місцях?

Принцип розподілу влад на три гілки від Монтеск’є має поширюватися не лише на центральний, а й на місцевий рівень.

В ідеалі на місцевих виборах громада мала б обирати мера, який очолював би виконавчий орган влади і перед виборами подавав кандидатури своїх майбутніх заступників із «лавою запасних». І мер не мав би головувати на сесіях і голосувати з депутатами. А обрані громадою депутати мали б обирати з-поміж себе голову ради (секретаря), якого могли б знімати простою депутатською більшістю. Рада, звісно, повинна мати право знімати мера двома третинами голосів, але у такому разі його обов’язки має виконувати заступник мера. Тоді не буде ні в кого й думки влаштовувати «перевороти» влади в громаді, які робляться для того, щоб секретар став в.о. мера і отримав контроль над радою і виконкомом одночасно.

Чому має діяти саме така система?

Раніше правитель як уособлення виконавчої гілки влади існував лише для того, щоб забезпечити рішення ради, яке мало дискреційний, тобто політичний характер. Представницький орган навіть у війну завжди слідкував за тим, щоб диктатор не вийшов за межі закону. Інакше в тому ж Римі сенат оголошував його тираном, а це втрата імунітету від розправи з боку громадян і власної охорони.

Що потрібно зробити в Україні, щоб якнайшвидше пройти фазу авторитаризму, яку століттями долала більшість цивілізованих країн? Уже сам феномен місцевого самоврядування ламає монополію держави на владу і тому відкриває перспективи для реформування системи публічного управління, зокрема на державному рівні.

Крім очевидних і назрілих змін до Конституції, які впорядковують місцеве самоврядування згідно з вимогами Європейської хартії місцевого самоврядування, варто подбати про чітке розділення повноважень представницького та виконавчого органів місцевого самоврядування.

Слід становити, що виконавчий орган може видавати лише акти разової дії. А от рада — всі нормативно-правові акти та акти разової дії, які стосуються насамперед розпорядження майном громади. Звичайно, треба встановити запобіжники від бездіяльності ради, коли вона, наприклад, не затверджує положення про структурні підрозділи виконавчого органу чи регламенту виконавчого органу. Тоді виконавчий орган повинен користуватися типовими документами, затвердженими урядом.

Таке розмежування типів владних актів визначає обмеження для виконавчого органу у разі, якщо рада не спроможна виконувати повноваження, що є сьогодні в більш як півтори сотнях громад. У частині бюджету виконавчий орган повинен послуговуватися нормами Бюджетного кодексу щодо порядку виконання кошторису видатків у випадку, якщо бюджет не прийнятий. З інших питань, де законом передбачено прийняття рішень радою, уряд повинен визначити чіткий алгоритм дій виконавчого органу, бо будь-яке рішення, яке передбачає неоднозначність, уже є корупційно вразливим.

Конституція передбачає, що голова громади очолює виконавчий орган ради. Орган в однині. Зараз це система органів. І формально він очолює лише вже згаданий колегіальний орган — виконком. А от інші підрозділи, які мають статус юридичної особи, фактично можуть приймати акти, які діють на третіх осіб, без участі голови і виконкому. З одного боку, це полегшує управління, насамперед при виконанні бюджету, оскільки керівник підписує фінансові документи самостійно в рамках бюджетних призначень.

З іншого боку, проблеми виникають у разі судових проваджень, особливо якщо вони передбачають стягнення з бюджету, не передбачені бюджетними призначеннями. Той же судовий процес потребує кваліфікованого юридичного супроводу, якого, як правило, немає в структурі галузевого підрозділу. Знову ж таки, прийняття рішень, спрямованих на третіх осіб, тобто те, що називається здійсненням влади, легітимізовано тільки щодо голови, якого обирають всіма жителями громади. А не щодо керівника підрозділу, якому надано статус юридичної особи.

Тому логічним є запровадження інституту єдиної юридичної особи — муніципалітету, управи (законодавець визначиться), який очолює голова. А от ступінь автономності інших структурних підрозділів цього муніципалітету має визначатися законом і рішенням ради, виходячи з рівня завдань і завантаженості.

А що із заступниками голови?

Функціонал цих осіб передбачає курування галузевих підрозділів і тимчасове виконання обов’язків голови за його відсутності. Легітимність заступникам голови на сьогодні надає рада, вводячи їх у вже згаданий виконком. І це суперечить принципу розмежування повноважень і вносить політичний фактор у такі призначення.

Логічно було б, аби заступників призначав безпосередньо голова з огляду на вимогу їхньої фаховості. Як логічним є також перекладати виконання повноважень на одного із заступників у тому разі, якщо голова не може виконувати свої повноваження внаслідок, наприклад, оголошення йому радою вотуму недовіри.

Однак потрібно легітимізувати заступників через процедуру опосередкованих виборів на кшталт віцепрезидента США. Це коли на виборах голови претендент на цю посаду оприлюднює список кандидатур, яких він призначить на посаду заступників у разі своєї перемоги. Голова залишатиметься «сильним мером», бо має право ветувати рішення ради та ексклюзивне право подавати на розгляд ради і бюджет, і зміни до нього.

Звісно, не всі голови сприйматимуть необхідність співпрацювати з радою, а не розглядати депутатів як тих, що «плутаються під ногами» і перешкоджають реалізації його передвиборної програми.

Тому і лунають заклики до повернення мажоритарної системи виборів. З окремими депутатами легше домовлятися, ніж з організованими політичними групами. Адже тоді мистецтво мера полягатиме в тому, щоб трансформувати політичні програми депутатських фракцій у документально оформлені плани дій, які можна було б реалізувати, а не давати «відкупне» депутату-мажоритарнику. А з огляду на те, що рада не матиме можливості впливати на кадрову політику у виконавчому органі, така ситуація виглядатиме перспективнішою за лобіювання найбільш корупційної та безвідповідальної системи виборів — мажоритарної.

Визначення організаційних повноважень органів самоврядування додатково до розмежування та розподілу бюджетно-секторальних є складовою реформування місцевого самоврядування, яке прийнято називати децентралізацією влади. І тут для української еліти є ще багато роботи, адже частково реалізовано лише адміністративно-територіальну та бюджетну реформи.

А ще потрібно здійснити деконцентрацію виконавчої влади, щоб Україна виглядала привабливою хоча б з огляду на територіальну організацію публічної влади в процесі приєднання до європейського співтовариства.

Матеріал підготовлено у співпраці з громадською ініціативою «Голка».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Називав Росію та Україну "одним народом": що каже про війну режисер Федір Бондарчук
Telegraf
2025-01-20T09:06:20Z
Сцену із бігом Майкла у серіалі «Розрив» / Severance знімали п’ять місяців, вивчаючи «техніку Тома Круза»
ITC
2025-01-20T08:57:27Z
Євгенія Емеральд після скандального розлучення закрутила новий роман і показала свого коханого
TSN
2025-01-20T08:48:50Z
Темні сторінки кінематографа: 7 популярних акторів, які наклали на себе руки
24tv
2025-01-20T08:48:49Z
Відомий український 67-річний актор Михайло Мельник втретє став батьком
TSN
2025-01-20T08:36:06Z
Втікач Потап відповів, чи планує повертатися в Україну
GlavRed
2025-01-20T08:27:05Z
Американські бренди не хочуть одягати Меланію Трамп: що про це треба знати
24tv
2025-01-20T08:03:51Z
Зашореність не прикрашає, – відомий актор емоційно висловився про мовний скандал з Кадочниковою
24tv
2025-01-20T07:54:45Z
Камалія розповіла про нову професію мами: Вона все життя йшла до цього
Комсомольская правда
2025-01-20T07:45:54Z
За статистикою сьогодні найдепресивніший день року - Сумний понеділок
Комсомольская правда
2025-01-20T09:07:34Z
За яких умов можна опинитися у розшуку через порушення правил військового обліку
TSN
2025-01-20T09:06:35Z
Жителі Кривого Рогу прощаються із загиблими внаслідок російського ракетного удару
Комсомольская правда
2025-01-20T09:04:52Z
Україна розробляє систему ППО проти «Орєшніка» – Сирський
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T08:54:58Z
Привласнили понад 2,5 млн грн донатів на ЗСУ: трьом особам повідомлено про підозру
InternetUA
2025-01-20T08:54:20Z
Армія рф використовує на фронті 70-літні БТР – Forbes
iPress
2025-01-20T08:54:04Z
Мобілізація 2025: чи може поліція затримувати громадян без участі ТЦК
24tv
2025-01-20T08:48:45Z
Статки мільярдерів у 2024 році зросли на 2 трлн доларів: скільки щодня заробляли найбагатші люди
Фокус
2025-01-20T08:42:24Z
106 річниця великого свята: коли відзначатимемо День Соборності України у 2025 році
24tv
2025-01-20T08:39:23Z
"Придністров'я" погодилось отримувати газ через "Молдовагаз" і каже, що заплатить
Европейская правда
2025-01-20T09:07:04Z
Готовність Трампа зустрітися з Путіним може виглядати послабленням позиції США – Портников
TSN
2025-01-20T09:06:37Z
Послаблення санкцій не посадить президента рф за стіл переговорів – Bloomberg
iPress
2025-01-20T09:04:53Z
Інавгурація Дональда Трампа 2025: онлайн-трансляція церемонії
GlavRed
2025-01-20T09:03:50Z
Посадовець Міноборони отримав підозру у розтраті 5 млн грн на закупівлі паперу
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T09:00:15Z
Смертна кара за богохульство. Іранська влада засудила відомого артиста
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T08:57:50Z
"100-річна угода" з Британією допускає розміщення в Україні британських військових баз
Европейская правда
2025-01-20T08:54:48Z
90 палестинських в'язнів звільнено в рамках угоди між Ізраїлем і Хамас
iPress
2025-01-20T08:54:42Z
The Wall Street Journal описав спецоперацію по захопленню в полон віськових КНДР
iPress
2025-01-20T08:54:36Z
ЗСУ відновили контроль у двох селах, але могли втратити у чотирьох, - DeepState
Telegraf
2025-01-20T09:06:49Z
Сили оборони знищили колони російської техніки та ДРГ, які наближалися до кордонів Сумщини
УкраинФорм
2025-01-20T09:06:29Z
Біля суднобудівного заводу «Залив» у Керчі встановлюють загородження від морських дронів - соцмережі
УкраинФорм
2025-01-20T09:03:11Z
Крізь мінне поле під обстрілом: в WSJ розкрили, як ЗСУ взяли в полон солдата КНДР
GlavRed
2025-01-20T09:00:56Z
Новини невтішні: куди і з чим росіяни переміщують значну кількість техніки через Маріуполь
24tv
2025-01-20T09:00:25Z
Північнокорейці страчували українських воїнів, які хотіли здатися в полон – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T08:57:34Z
Росіяни масовано обстріляли Донецьку область: є загиблий та поранені
ZN UA
2025-01-20T08:54:43Z
На Харківському напрямку окупанти тричі намагалися прорвати оборонні рубежі, на Куп’янському вчора відбулося 13 атак росіян — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-01-20T08:54:42Z
Цьогоріч у 12 українських містах створять безбар’єрні маршрути
УкраинФорм
2025-01-20T08:48:30Z
Росія готується красти електроенергію із ЗАЕС: це відкриє небезпечні можливості для ворога
24tv
2025-01-20T09:06:51Z
Ціни на овочі в Україні: що подешевшало і подорожчало за тиждень
GlavRed
2025-01-20T09:06:21Z
На аукціон повторно виставили найбільшу ділянку “Земельного банку”
AgroNews
2025-01-20T09:03:44Z
Стартап з розробки електричних мінівенів Canoo оголосив про банкрутство
AutoGeek
2025-01-20T08:42:32Z
У Давосі стартує Всесвітній економічний форум
УкраинФорм
2025-01-20T08:39:37Z
Ощадбанк попереджає власників карт: перевірки будуть жорсткішими
Знай
2025-01-20T08:36:14Z
Очікуються курсові ралі? Як інаугурація президента США вплине на долар в Україні
Telegraf
2025-01-20T08:30:58Z
Українським морським коридором за рік експортували 76,4 млн т продукції
AgroPortal
2025-01-20T08:30:23Z
Спад після вихідних: де та які валюти подешевшали
24tv
2025-01-20T08:30:16Z
У Мережі з'явилося відео жорстоких знущань старшокласників над дівчиною на Київщині
TSN
2025-01-20T09:06:48Z
Правоохоронці запобігли вбивству першого заступника міністра Ляшка
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T09:06:46Z
РФ атакував рій дронів: у Казані прилетіло по важливих авіаційних заводах
GlavRed
2025-01-20T08:54:56Z
У Білій Церкві підлітки побили 12-річну дівчинку
Украина Криминальная
2025-01-20T08:45:16Z
У Києві хотіли вбити заступника голови МОЗ: подробиці замаху
Telegraf
2025-01-20T08:31:33Z
У Білій Церкві ровесниця та двоє старших хлопців побили 12-річну дівчину
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T08:21:48Z
Росіяни скинули три КАБи на Золочів: постраждали двоє людей, серед них — дитина
Мій Харків
2025-01-20T08:07:06Z
На Буковині п’яний водій мікроавтобуса на смерть збив чоловіка і неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2025-01-20T08:06:17Z
Поліція Києва припинила діяльність Telegram-каналу, через який продавали заборонені речовини та затримала трьох наркоторговців
Украина Криминальная
2025-01-20T07:57:36Z
Як приготувати американський пиріг: рецепт, який повторить кожен
24tv
2025-01-20T08:48:11Z
Три знаки отримають можливість здійснити свої найсміливіші бажання: гороскоп на тиждень з 20 по 26 січня
Telegraf
2025-01-20T08:42:40Z
Гороскоп на завтра 21 січня: Терезам - гарна новина, Скорпіонам - сюрприз
GlavRed
2025-01-20T08:27:06Z
Хто може почати свій бізнес у 2025 році: зірки прихильні до 3 знаків зодіаку
GlavRed
2025-01-20T08:27:05Z
Застаріла альтернатива кухонному острову несподівано повертається у наші домівки
24tv
2025-01-20T07:27:23Z
Для перегляду інавгурації: як зробити попкорн вдома
24tv
2025-01-20T06:36:07Z
Як врятувати килим після вечірки: прості поради для господарів
Знай
2025-01-20T05:06:45Z
Водолії – відчуйте запах успіху, Тельці – готуйтеся закохатися: чоловічий гороскоп на тиждень
24tv
2025-01-20T04:54:15Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти каблучку
GlavRed
2025-01-20T04:27:59Z
Україна готує новий календар щеплень. Що зміниться – пояснює інфекціоніст Федір Лапій
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T09:03:26Z
Як канабіс впливає на мозок підлітків
360ua.news
2025-01-20T08:42:46Z
5 причин, чому ви переїдаєте, та як це зупинити
24tv
2025-01-20T08:39:59Z
Чого бояться таргани у квартирі: запахи, які не виносять прусаки
GlavRed
2025-01-20T07:27:28Z
Вчені запропонували нові критерії для діагностики ожиріння
24tv
2025-01-20T06:03:50Z
Доктор Комаровський розповів, як лікувати кашель: названо головну умову
Политека
2025-01-20T06:00:35Z
«Доступні ліки»: чи можна одержати комбіновані препарати проти серцево-судинних захворювань
ZN UA
2025-01-20T02:03:34Z
Щоденний перегляд TikTok, Reels та Shorts руйнують мозок – дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T01:33:17Z
Чи правда, що ходьба босоніж холодною підлогою викликає хвороби
Знай
2025-01-19T19:51:21Z
Головні помилки при заряджанні смартфона, які зашкодять батареї
InternetUA
2025-01-20T09:04:32Z
Як ОТТ-платформи змінюють медіаіндустрію й рекламний ринок в Україні
Детектор М
2025-01-20T09:00:21Z
Маск розглядає можливість запуску альтернативи TikTok
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T09:00:16Z
Вчені попереджають про активність сонячної плями-монстра: чи будуть магнітні бурі
Telegraf
2025-01-20T09:00:14Z
Assassin's Creed Shadows не триматиме за руки гравців: у чому справа
Фокус
2025-01-20T08:51:41Z
У соцмережі Bluesky запустили стрічку для вертикальних відео
Детектор М
2025-01-20T08:28:49Z
Шість функцій, які варто увімкнути на кожному Android-смартфоні
InternetUA
2025-01-20T08:28:17Z
Новий ШІ зможе міркувати: OpenAI завершила розробку потужної AI-моделі o3-mini
24tv
2025-01-20T08:24:55Z
Microsoft відкриває тестування пошуку Windows AI
InternetUA
2025-01-20T08:01:04Z
Australian Open: Костюк зіграє парний чвертьфінал у вівторок
УкраинФорм
2025-01-20T09:00:32Z
Челсі — Вулвергемптон. Напередодні
Football.ua
2025-01-20T09:00:00Z
Легендарний Льюїс зізнався, хто із боксерів здатний перемогти Усика
24tv
2025-01-20T08:39:58Z
"Дух України": щира реакція Світоліної на перемогу над росіянкою на Australian Open-2025
24tv
2025-01-20T08:33:11Z
Роман Яремчук узяв участь у переможній грі пірейського «Олімпіакоса»
УкраинФорм
2025-01-20T08:30:44Z
Кассано – про Леау: За Мудрика заплатили €100 млн. Чому топкоманди не дивляться в бік Леау?
Football.ua
2025-01-20T08:25:24Z
Рух попрощався з нападником
Football.ua
2025-01-20T08:15:47Z
Гюрцелер: Перемога на Олд Траффорд над клубом із великими традиціями – це щось особливе
Football.ua
2025-01-20T08:07:59Z
Полісся підписало уругвайського нападника
Football.ua
2025-01-20T07:57:06Z
Олександр Слобоженко придбав унікальний Lamborghini Revuelto за $1 мільйон
Топ Жир
2025-01-20T09:03:30Z
Названо найпопулярніші кольори автомобілів в Україні за підсумками 2024 року
AutoCentre
2025-01-20T08:48:36Z
Тест-драйв Skoda Karoq 2024: стиль вирішує все
ITC
2025-01-20T08:34:06Z
Як знизити витрату палива взимку: оприлюднено три важливих правила для водіїв
ТСН
2025-01-20T08:33:57Z
За ціною смартфона: визначено найдешевші вживані авто на українському ринку
Фокус
2025-01-20T08:21:17Z
Стало відомо, на який радикальний крок піде Honda перед злиттям із Nissan
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T08:18:44Z
Авто конфіскували: поліція Британії визнала електромобіль Tesla Cybertruck небезпечним
AutoGeek
2025-01-20T07:48:39Z
Ferrari Дональда Трампа продадуть на аукціоні
AutoCentre
2025-01-20T07:09:19Z
Експерти назвали найбезпечніші автомобілі 2024
ЗаРулем
2025-01-20T06:43:59Z