MY.UAНовини
Чому українці у вимушеній еміграції так часто набирають зайву вагу: пояснення лікарів
Чому українці у вимушеній еміграції так часто набирають зайву вагу: пояснення лікарів

Чому українці у вимушеній еміграції так часто набирають зайву вагу: пояснення лікарів

Що саме відбувається з організмом, коли людина змінює місце проживання, та на що потрібно звернути увагу, щоб втримати вагу в нормі, 24 Канал розбирався разом з лікарями-партнерами медичного сервісу DOC.UA.

Ще у 1937 році Хільда Брух, американська психіатриня німецького походження, коли досліджувала харчову поведінку сімей іммігрантів у Нью-Йорку, відмічала, що ожиріння частіше зустрічається у дітей зі сімей іммігрантів, ніж у дітей осілих американців.

Тоді цей феномен вона пов’язувала з поведінкою матерів. Ті надмірним годуванням намагалися компенсувати любов, яку, як вони вважали, "не додавали" дітям, адже були зайняті проблемами адаптації в чужій країні.

Є ще один фактор – відчуття контролю.

Споживання їжі – це одна з базових фізіологічних потреб, яку людина може контролювати. І цей мінімальний контроль міг давати матерям відчуття безпеки,
– зазначає Тетяна Катоніна, психолог і психотерапевт Центру дієтології, нутриціології та психотерапії HealthyWay".

Чому під час стресу не хочеться броколі

Тетяна Катоніна

"Найгірше в еміграції – це втрата відчуття безпеки. З переїздом людина втрачає знайомі ритуали й опори. Змінюються її побутові звички, які раніше виконувалися "на автоматі". Чи то у чужій країні, чи то в іншому місті у людини з’являється новий статус і нова роль."

"Немає колишніх соціальних зв'язків і репутації. Немає розуміння, "що, де, з ким і як?". У цій ситуації може статися так звана "соціальна смерть", коли людина опиняється поза життям соціуму. У відомій піраміді Маслоу потреба в безпеці є наступною після базових фізіологічних потреб. Без неї людина не може розвиватися та навряд чи зможе ефективно працювати", – додала лікарка.

Також в еміграції людина може відчувати провину за те, що родичі залишилися на батьківщині або загинули на війні.

Ви можете відчувати провину тільки за те, що вижили або за те, що, на відміну від інших, можете залишатися ефективними далі. Це стає причиною емоційного пригнічення, тривожності, втрати довіри до оточення та не бажання з ним спілкуватися. Іноді стрес викликає фізичний біль у тілі. А іноді впливає на харчову поведінку – відбиває бажання їсти або навпаки спонукає їсти більше,
– пояснила психолог.

І дійсно, під час стресу в багатьох підвищується апетит і хочеться з’їсти чогось смачненького і це не броколі, а, зазвичай, висококалорійний фастфуд чи солодощі. Психологи вважають, що солодке виступає "транквілізатором" для зняття занепокоєння й тривоги.

Завдяки цукру підвищується рівень гормону серотоніну – природного антидепресанту, який покращує настрій, заспокоює, знімає тривожність. Іноді "заїдають" солодким проблеми й ті, хто відчуває брак уваги та турботи. Це пов’язане з дитинством, коли будь-яка проблема малюка вирішувалася мамою й солодким материнським молоком.

Але ефект від вживання цукровмісних продуктів короткочасний. Полегшення минає швидко, і людина повертається до початкового стану й очікування "нової порції антидепресанту". Надмірне ж споживання солодощів призводить до набору зайвої ваги, і це викликає розгубленість, злість й почуття провини. Виникає новий стрес, який ми знову "заїдаємо".

Тетяна Катоніна

"У нас була клієнтка, яка вимушено переїхала за кордон. Деякий час вона жила у таборі для переселенців, де отримувала більш-менш збалансоване харчування. Коли з’явилася можливість жити окремо у власному помешканні, клієнтка зіштовхнулась з "мовним бар’єром", вона боялася робити замовлення в кафе, їй важко було купляти продукти."

"Без інтеграції в соціум в неї погіршився сон, вона постійно почувала себе виснаженою, роздратованою та втомленою. З часом вона почала "балувати" себе, купуючи щось солоденьке. Тимчасово їй ставало легше, а потім виникало почуття провини за з’їдені зайві калорії, які вона знов заїдала шкідливою або солодкою їжею. Розв’язати замкнений цикл "стрес – переїдання" вдалося коли дівчина повернулася в Україну та звернулася по допомогу до психотерапевта й нутриціолога", – додала лікарка.

Що відбувається з травленням людини, коли вона стресує

Стрес впливає не тільки на емоційний стан людини, він змінює її організм на біологічному рівні. Під впливом сильних емоцій або фізичних навантажень активізується робота симпатичної нервової системи, яка прискорює роботу серця, підвищує артеріальний тиск, стимулює обмін речовин у клітинах і тканинах. Людина готова діяти: "бити, тікати, або завмерти", – розповіла Марта Абражевич, дієтолог-нутриціолог в клініці GastroLife.

А для оптимальної роботи травлення потрібно, щоб активною була парасимпатична нервова система. Вона розширює судини, знижує артеріальний тиск та активізує процеси, пов’язані з відновленням речовин у клітинах і тканинах.

Що відбувається з кишково-шлунковим трактом (ШКТ), коли людина стресує:

  • у 4 рази зменшується кровотік до органів;
  • кров з області живота переміщається до кінцівок;
  • у 20 тисяч разів зменшується кількість травних ферментів та ферментів, які виконують різноманітні функції в нашому організмі;
  • виробляється більше шлункової кислоти, страждає слизова, з’являється печія;
  • погіршується засвоєння вітамінів й мінералів, що поступають з їжі;
  • з’являється чутливість до продуктів, може з’явитися алергія;
  • порушується перистальтика кишківника;
  • зростає рівень холестерину в крові;
  • збільшується вірогідність виникнення синдрому подразненого кишківника.

Усі ці фактори впливають на засвоєння їжі. Оскільки в організмі виникає дефіцит поживних речовин, вітамінів й мінералів, у людини з’являється слабкість, настрій пригнічується, з’являється бажання з’їсти чогось смачненького, що дозволить швидко отримати "гормони щастя" – дофамін і серотонін. Зазвичай, це "смачненьке" – легкозасвоювані вуглеводи, які призводять до ожиріння.

Мікробіом кишківника впливає на настрій

У кишківнику зосереджена величезна кількість нейронів та допоміжних клітин. Вчені називають їх "черевним" або "другим мозком".

Марта Абражевич

"Черевний мозок складається зі ста мільйонів нервових клітин. Нейрогастроентерологи описують його, як панчоху, що охоплює стравохід, шлунок та кишківник. І ця "панчоха" обмінюється інформацією, "спілкується" з мозком імунологічним, нервовим та біохімічним шляхами."

Через зв’язок із центральною нервовою системою "черевний мозок" впливає на наші емоції та поведінку. Таким чином, зміни у харчуванні можуть викликати, як радість, піднесення, так і пригнічення, неврози, тривогу. Тобто нервова система ШКТ впливає не лише на перетравлення їжі.

"Наприклад, при системному запаленні в кишківнику людина стає нервово збудженою, уникає спілкування, закривається, – розповіла дієтолог-нутриціолог Абражевич. – А коли всередині все добре, запальних процесів немає, мікробіота кишківника в нормі, у людини з’являється бажання спілкуватися".

Науковці вважають, що в кишківнику мешкає понад тисячу різних мікроорганізмів – більшість з тих, що присутні в нашому тілі. Вони утворюють мікробіом кишківника. У кожної людини він індивідуальний. Люди, які перебувають у стані постійного стресу, зазвичай мають менш різноманітний мікробіом, що ускладнює засвоєння продуктів.

Марта Абражевич

"Коли людина надовго змінює місце проживання та, відповідно, набір продуктів, які споживає на постійній основі, у неї змінюється мікробіом кишківника. Це може призвести до психічних розладів, порушення обміну речовин, вплинути на імунну систему. Наприклад, 90% клієнтів після зміні місця проживання скаржаться на закрепи".

Як адаптувати систему травлення до нових умов

Нова їжа, інший режим життя, стрес призводять до порушення роботи кишково-шлункового тракту. Щоб цього уникнути, нутриціолог-дієтолог Марта Абражевич рекомендує у перші тижні-місяці харчуватися звичними для вашого ШКТ простими продуктами: круп’яними кашами, рибою, м’ясом, горіхами, овочами, зеленню й фруктами.

Намагайтеся формувати свою "тарілку" так, щоб у ній тричі на день були присутні складні вуглеводи, як-от: пшенична й вівсяна крупи, гречка, бурий рис, сочевиця, нут, кіноа, макарони з твердих сортів пшениці, цілозерновий хліб. Обов'язково доповніть вуглеводи порцією білків. Адже всі процеси в організмі відбуваються з їхньою допомогою. Ферменти, наші імунні клітини складаються з білка. І на звершення додайте до раціону порцію рослинних жирів (мінімум 2-3 ст. ложки нерафінованої олії на день), а на десерт – фрукти.

Після такої їжі ви довго будете ситі, наповните свій організм усіма поживними елементами, а енергія протягом дня буде витрачатися рівномірно. Не буде стрибків глюкози й інсуліну, відповідно, шанси набрати вагу зменшуються в рази, як і тяга до солодощів.

Їжу старайтеся вибирати за принципом "смачно та корисно". Не забувайте рухатися та бувати на свіжому повітрі.

Пийте достатню кількість води. Рідина потрібна для всіх травних соків. На день у здорової людини може виділятися близько 2 літрів жовчі, яка складається з води, і від якої залежить перетравлення жирів, перистальтика кишківника та вивід токсичних речовин з організму.

Як розірвати зачароване коло "заїдання стресу"

Перестати "заїдати стрес" допомагає усвідомлення, що ви їсте не через голод, – говорить психолог Тетяна Катоніна. – Потім проаналізуйте, що стало причиною вашого стресу і що з ним можна зробити. Зверніться до психолога або психотерапевта, які допоможуть вам у цьому розібратися.

Зрозуміти, чим викликане бажання попоїсти смачненького, голодом чи стресом, допомагає техніка "заземлення" 5-4-3-2-1. Щоб її виконати, потрібно вийти на вулиці та зробити п’ять вправ:

  1. Знайдіть і зверніть увагу на 5 речей, які бачите навколо себе: автомобіль, дерево, стовп, лавочка, кіт тощо.
  2. Знайдіть і зверніть увагу на 4 предмети, яких можна торкнутися: стовбур дерева, стіна будинку, металева огорожа, волосся, одяг, монета.
  3. Знайдіть і зверніть увагу на 3 речі, які ви можете почути: шум коліс, музика, спів пташок, крик дітей.
  4. Знайдіть і зверніть увагу на 2 аромати: парфумів, їжі, квітів.
  5. Знайдіть і зверніть увагу на 1 річ, яку ви можете спробувати на смак: вода, яблуко, льодяник, кава.

Після цього запитайте себе, чи дійсно зараз хочете їсти, чи випитої води або з’їденого яблука було достатньо?

Усвідомлення причини своїх бажань та поведінки є ключем до розв'язання проблеми.

Авторка: Світлана Рудєва

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росія і Китай готуються до війни за Арктику: що відомо
Фокус
2024-09-22T15:30:46Z
Путін цього боїться: що може спонукати росіян до багатомільйонного бунту
24tv
2024-09-22T15:30:36Z
Переляк Путіна і "червоні лінії": у РФ шукають цілі для відповіді на далекобійні ракети, — WP
Фокус
2024-09-22T15:30:06Z
Зеленський перерахував результати Курської операції – The New Yorker
iPress
2024-09-22T15:27:22Z
Війна не закінчується: як довго РФ зможе йти в наступ
GlavRed
2024-09-22T15:27:19Z
Цією ракетою лякав Медведєв. Що не так із "Сарматом", який вибухнув у РФ
GlavRed
2024-09-22T15:27:16Z
Лукашенку пригрозили наслідками через вояж Пушиліна в Білорусь
GlavRed
2024-09-22T15:21:26Z
Нардеп поставив крапку у питанні демобілізації
Знай
2024-09-22T15:21:24Z
"Чистка в ГУР": чи дійсно влада планує звільнити Буданова – Фесенко пояснив
TSN
2024-09-22T15:18:35Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Соліст "АВВА" одружився у 79 років і вперше показав свою кохану на фото з весілля
TSN
2024-09-22T15:18:40Z
Від ненависті до кохання: 4 емоційні фільми, які вам точно сподобаються
24tv
2024-09-22T15:06:33Z
Ірена Карпа розповіла про своїх доньок-підлітків та як вони у Франції популяризують українське
TSN
2024-09-22T15:03:55Z
Анна Кошмал вагітна вдруге – відео
TSN
2024-09-22T14:57:16Z
Анатолій Анатоліч виїхав за кордон з доньками й розкрив причину: "Можу виїжджати"
TSN
2024-09-22T14:57:13Z
Лілія Ребрик похизувалася талантом 12-річної доньки і розповіла про новий етап в її кар'єрі танцівниці
TSN
2024-09-22T14:57:05Z
Епізодичний персонаж «Дюна: частина друга» гратиме значну роль у третьому фільмі
ITC
2024-09-22T14:55:41Z
У Беллінгема проблеми з плечем
Football.ua
2024-09-22T15:19:39Z
Ноттінгем Форест врятувався в матчі з Брайтоном
Football.ua
2024-09-22T15:07:43Z
Розмазав, як котлету: мережу шокувало фото обличчя Джошуа піcля удару Дюбуа
24tv
2024-09-22T15:06:29Z
Міжнародна шахова федерація не підтримала повернення росіян під своїм прапором
ZN UA
2024-09-22T15:04:49Z
"Ти дав їм обом справжній урок боксу": Ф'юрі звернувся до Усика після бою Джошуа – Дюбуа
TSN
2024-09-22T14:57:07Z
Гюндоган, Вокер та Доку гратимуть із перших хвилин суперматчу проти Арсеналу
Football.ua
2024-09-22T14:31:18Z
Я поб'ю виродка Усика, а після цього і Дюбуа, – Ф'юрі видав гучну заяву про свої подальші плани
24tv
2024-09-22T14:15:21Z
Хетафе та Леганес розписали нічию
Football.ua
2024-09-22T14:12:27Z
Михайліченко, Майсурадзе та Пайшао зіграють із перших хвилин проти ЛНЗ
Football.ua
2024-09-22T13:58:38Z
Улюблений осінній десерт: рецепт легкого яблучного пирога з корицею
Политека
2024-09-22T15:33:07Z
Як зробити книжкову полицю вишуканою і стильною: 7 способів цікавого декору
24tv
2024-09-22T15:15:55Z
День осіннього рівнодення принесе зміни в життя декількох знаків зодіаку
24tv
2024-09-22T15:06:11Z
Елементарна закуска на всі випадки життя: готуємо помідорну тарту
24tv
2024-09-22T15:00:08Z
Українські полярники показали першого тюленя, народженого цього року на Вернадському
Комсомольская правда
2024-09-22T13:48:38Z
Швидка кабачкова ікра: простий рецепт для смачної зими
24tv
2024-09-22T13:18:05Z
Гороскоп на тиждень з 23 по 29 вересня: Левам - розбіжності, Риб підведе здоров'я
GlavRed
2024-09-22T12:27:08Z
Жодної користі, лише шкода: чому не треба годувати дитину "під мультики"
24tv
2024-09-22T12:24:01Z
Жодних складнощів: "Мастер Шеф" дала простий рецепт пирога з ягодами та вершковим маслом
Политека
2024-09-22T12:03:59Z
Бруд та запах зникнуть з пральної машини: як її швидко почистити
24tv
2024-09-22T15:06:03Z
Як знизити ризик серцевого нападу: вчені вказали на 5 складових
TSN
2024-09-22T14:57:27Z
Перспективна технологія врятує поранених солдатів від зараження крові
InternetUA
2024-09-22T14:31:11Z
Учені виявили нові факти про вплив низьковуглеводних дієт на схуднення та здоров'я
24tv
2024-09-22T10:51:33Z
5 ключових помилок під час миття голови: уникайте їх, щоб мати ідеальну зачіску
24tv
2024-09-22T09:57:34Z
Не до їжі і не після: як пити чай та каву, щоб уникнути проблем зі здоров'ям
24tv
2024-09-22T09:21:56Z
Ви навіть не здогадувались: як ягоди, шоколад та червоне вино впливають на ваш організм
24tv
2024-09-22T09:21:37Z
Дієта MIND може захистити когнітивне здоров’я
Portaltele
2024-09-22T06:07:52Z
Як зрозуміти, що у вас дефіцит білка у раціоні
24tv
2024-09-22T06:00:57Z
У магазині на Київщині чоловік влаштував стрілянину із автомата, двоє поранених
УкраинФорм
2024-09-22T15:22:23Z
До ліквідації наслідків повені у Польщі залучені понад 23 тисячі військових
Европейская правда
2024-09-22T15:09:19Z
Подушка безпеки убила дитину: у ДТП на Вінниччині загинула 2-річна дівчинка
TSN
2024-09-22T15:03:04Z
Гору Афон у Греції сколихнув землетрус магнітудою 4,6
Европейская правда
2024-09-22T14:57:28Z
Пасажирка літака знайшла у їжі "сюрприз": пілоту після цього довелось йти на аварійну посадку
Фокус
2024-09-22T14:57:11Z
У двох районах Київщини зафіксовано погіршення стану повітря
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T13:24:16Z
"Батька-одинака" силоміць доставили до ТЦК: інцидент прокоментували в поліції
Политека
2024-09-22T13:04:13Z
У Дніпрі перевернулася фура із поросятами: тварини бігають по трасі
TSN
2024-09-22T13:03:56Z
Знесло до фундамента: супутник показав згарища після удару по другому складу під Торопцем
Фокус
2024-09-22T12:57:38Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Майбутній єврокомісар з питань оборони закликає до обов'язкових запасів боєприпасів
Европейская правда
2024-09-22T15:31:16Z
Ким працював Степан Гіга, перш ніж став відомим
24tv
2024-09-22T15:30:24Z
Ще один київський блогер "похвалився" тим, що втік з України, - ЗМІ
Комсомольская правда
2024-09-22T15:08:07Z
"Мусульманський Ватикан": на Балканах може з'явитися найменша держава у світі
TSN
2024-09-22T15:03:54Z
Бійці ГУР, які звільняли Зміїний, 28 годин блукали в морі на гумовому човні: WSJ розповіла причину
TSN
2024-09-22T15:01:02Z
Шість російських літаків було перехоплено над Балтійським морем
Фокус
2024-09-22T14:57:04Z
"Сармат" знищив російський полігон: у якому стані ворожа ядерна зброя
24tv
2024-09-22T14:45:26Z
Похолодає до +5: в Україну повертаються зливи з грозами
GlavRed
2024-09-22T15:27:20Z
У Криму поблизу Джанкоя пролунали потужні вибухи - соцмережі
УкраинФорм
2024-09-22T15:27:17Z
Непроглядний туман накриє одну з областей України: де прогнозують негоду
24tv
2024-09-22T15:06:06Z
Партизани розвідали базу постачання Чорноморського флоту РФ у Криму
1News
2024-09-22T14:57:57Z
Українці на окупованих територіях стануть безправними, якщо не виконають одну умову — ЦНП
TSN
2024-09-22T14:57:47Z
У Вовчанську Агрегатний завод для росіян став великою проблемою: військовий розповів деталі
ZN UA
2024-09-22T14:57:45Z
У ворога є "солдати-раби": командир екіпажу БпЛА розповів про тактику росіян
24tv
2024-09-22T14:57:34Z
Були з мішками на головах, – звільнена з полону Леніє Умерова розповіла, як її везли на обмін
24tv
2024-09-22T14:51:09Z
Нам потрібна серйозна розмова про війну та ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T14:45:50Z
Хтось покинув електричний Hummer просто на бездоріжжі, коли в машини зламалась підвіска
24tv
2024-09-22T14:03:45Z
«Формула-1». Британець Норріс виграв Гран-прі Сінгапуру
УкраинФорм
2024-09-22T14:01:22Z
Як відшукали раритетну 60-річну вантажівку Steyr
AutoCentre
2024-09-22T11:15:17Z
Позашляховик Warrior 917 Jiaolong Armor буде представлений 24 вересня
Portaltele
2024-09-22T11:10:32Z
Коронавірус, м'яч і гамбургер: який вигляд має найдивніша колекція автомобілів у світі
Фокус
2024-09-22T09:36:20Z
У Києві помітили новітній електрокар від Huawei із запасом ходу до 700 км
Фокус
2024-09-22T07:57:04Z
На аукціон виставили Lamborghini Huracan із мінімальним пробігом, але є нюанс
AutoCentre
2024-09-22T07:16:44Z
Під час гонки Формули-1 в Сингапурі на трасу вибігла величезна ящірка: кумедне відео епізоду
24tv
2024-09-21T19:51:27Z
На дорогах Києва помічена іменита «літаюча» Toyota
AutoCentre
2024-09-21T15:36:58Z
Росія завдала понад 1000 ударів по об'єктах енергетики з жовтня 2022 року, – Міненерго
24tv
2024-09-22T15:00:19Z
Google розпочав захист у справі щодо звинувачень у монополії на рекламні технології
Детектор М
2024-09-22T14:34:11Z
Величезний квест для української економіки: якими є проблеми бюджету 2025 року
24tv
2024-09-22T14:09:09Z
Скільки років стажу можна докупити для виходу на пенсію
24tv
2024-09-22T14:03:57Z
Зеленський підписав закон про відновлення середньострокового планування місцевих бюджетів
УкраинФорм
2024-09-22T13:39:45Z
Хто має платити податок на землю у 2024 році – власник, чи орендар
24tv
2024-09-22T13:33:41Z
Експерти попереджають, що Україні загрожує блекаут
360ua.news
2024-09-22T13:21:01Z
Ціни на цукор в Україні падають на відміну від світових
AgroPortal
2024-09-22T13:00:52Z
Вже є перші результати: Міненерго про переговори щодо розширення місії МАГАТЕ на підстанції
УкраинФорм
2024-09-22T12:51:01Z
Які пристрої повинні завжди залишатися підключеними до електромережі
InternetUA
2024-09-22T15:01:06Z
Чорна діра засмоктує гроші: Microsoft платить $1 млрд на рік за ігри для Xbox Game Pass
ITC
2024-09-22T14:49:43Z
Ціни на iPhone 16 можуть знизитись найближчим часом: чому та скільки коштує наразі
InternetUA
2024-09-22T14:01:54Z
TikTok заблокував десятки акаунтів російської державної пропаганди
Детектор М
2024-09-22T13:34:11Z
Фішинг та фейкові акаунти: як захистити себе від інтернет-шахраїв
InternetUA
2024-09-22T13:01:50Z
Що означає вислів "норміс" та коли його доречно вживати
24tv
2024-09-22T12:27:53Z
Samsung може випустити свій перший «Chromebook Plus»
Portaltele
2024-09-22T12:09:49Z
З’явилися дані щодо покращень екрану в iPhone 17 та iPhone 17 Slim
InternetUA
2024-09-22T12:01:47Z
Розробники винайшли інноваційний пристрій, що видобуває енергію з повітря
InternetUA
2024-09-22T11:31:32Z