MY.UAНовини
Чому українці у вимушеній еміграції так часто набирають зайву вагу: пояснення лікарів
Чому українці у вимушеній еміграції так часто набирають зайву вагу: пояснення лікарів

Чому українці у вимушеній еміграції так часто набирають зайву вагу: пояснення лікарів

Що саме відбувається з організмом, коли людина змінює місце проживання, та на що потрібно звернути увагу, щоб втримати вагу в нормі, 24 Канал розбирався разом з лікарями-партнерами медичного сервісу DOC.UA.

Ще у 1937 році Хільда Брух, американська психіатриня німецького походження, коли досліджувала харчову поведінку сімей іммігрантів у Нью-Йорку, відмічала, що ожиріння частіше зустрічається у дітей зі сімей іммігрантів, ніж у дітей осілих американців.

Тоді цей феномен вона пов’язувала з поведінкою матерів. Ті надмірним годуванням намагалися компенсувати любов, яку, як вони вважали, "не додавали" дітям, адже були зайняті проблемами адаптації в чужій країні.

Є ще один фактор – відчуття контролю.

Споживання їжі – це одна з базових фізіологічних потреб, яку людина може контролювати. І цей мінімальний контроль міг давати матерям відчуття безпеки,
– зазначає Тетяна Катоніна, психолог і психотерапевт Центру дієтології, нутриціології та психотерапії HealthyWay".

Чому під час стресу не хочеться броколі

Тетяна Катоніна

"Найгірше в еміграції – це втрата відчуття безпеки. З переїздом людина втрачає знайомі ритуали й опори. Змінюються її побутові звички, які раніше виконувалися "на автоматі". Чи то у чужій країні, чи то в іншому місті у людини з’являється новий статус і нова роль."

"Немає колишніх соціальних зв'язків і репутації. Немає розуміння, "що, де, з ким і як?". У цій ситуації може статися так звана "соціальна смерть", коли людина опиняється поза життям соціуму. У відомій піраміді Маслоу потреба в безпеці є наступною після базових фізіологічних потреб. Без неї людина не може розвиватися та навряд чи зможе ефективно працювати", – додала лікарка.

Також в еміграції людина може відчувати провину за те, що родичі залишилися на батьківщині або загинули на війні.

Ви можете відчувати провину тільки за те, що вижили або за те, що, на відміну від інших, можете залишатися ефективними далі. Це стає причиною емоційного пригнічення, тривожності, втрати довіри до оточення та не бажання з ним спілкуватися. Іноді стрес викликає фізичний біль у тілі. А іноді впливає на харчову поведінку – відбиває бажання їсти або навпаки спонукає їсти більше,
– пояснила психолог.

І дійсно, під час стресу в багатьох підвищується апетит і хочеться з’їсти чогось смачненького і це не броколі, а, зазвичай, висококалорійний фастфуд чи солодощі. Психологи вважають, що солодке виступає "транквілізатором" для зняття занепокоєння й тривоги.

Завдяки цукру підвищується рівень гормону серотоніну – природного антидепресанту, який покращує настрій, заспокоює, знімає тривожність. Іноді "заїдають" солодким проблеми й ті, хто відчуває брак уваги та турботи. Це пов’язане з дитинством, коли будь-яка проблема малюка вирішувалася мамою й солодким материнським молоком.

Але ефект від вживання цукровмісних продуктів короткочасний. Полегшення минає швидко, і людина повертається до початкового стану й очікування "нової порції антидепресанту". Надмірне ж споживання солодощів призводить до набору зайвої ваги, і це викликає розгубленість, злість й почуття провини. Виникає новий стрес, який ми знову "заїдаємо".

Тетяна Катоніна

"У нас була клієнтка, яка вимушено переїхала за кордон. Деякий час вона жила у таборі для переселенців, де отримувала більш-менш збалансоване харчування. Коли з’явилася можливість жити окремо у власному помешканні, клієнтка зіштовхнулась з "мовним бар’єром", вона боялася робити замовлення в кафе, їй важко було купляти продукти."

"Без інтеграції в соціум в неї погіршився сон, вона постійно почувала себе виснаженою, роздратованою та втомленою. З часом вона почала "балувати" себе, купуючи щось солоденьке. Тимчасово їй ставало легше, а потім виникало почуття провини за з’їдені зайві калорії, які вона знов заїдала шкідливою або солодкою їжею. Розв’язати замкнений цикл "стрес – переїдання" вдалося коли дівчина повернулася в Україну та звернулася по допомогу до психотерапевта й нутриціолога", – додала лікарка.

Що відбувається з травленням людини, коли вона стресує

Стрес впливає не тільки на емоційний стан людини, він змінює її організм на біологічному рівні. Під впливом сильних емоцій або фізичних навантажень активізується робота симпатичної нервової системи, яка прискорює роботу серця, підвищує артеріальний тиск, стимулює обмін речовин у клітинах і тканинах. Людина готова діяти: "бити, тікати, або завмерти", – розповіла Марта Абражевич, дієтолог-нутриціолог в клініці GastroLife.

А для оптимальної роботи травлення потрібно, щоб активною була парасимпатична нервова система. Вона розширює судини, знижує артеріальний тиск та активізує процеси, пов’язані з відновленням речовин у клітинах і тканинах.

Що відбувається з кишково-шлунковим трактом (ШКТ), коли людина стресує:

  • у 4 рази зменшується кровотік до органів;
  • кров з області живота переміщається до кінцівок;
  • у 20 тисяч разів зменшується кількість травних ферментів та ферментів, які виконують різноманітні функції в нашому організмі;
  • виробляється більше шлункової кислоти, страждає слизова, з’являється печія;
  • погіршується засвоєння вітамінів й мінералів, що поступають з їжі;
  • з’являється чутливість до продуктів, може з’явитися алергія;
  • порушується перистальтика кишківника;
  • зростає рівень холестерину в крові;
  • збільшується вірогідність виникнення синдрому подразненого кишківника.

Усі ці фактори впливають на засвоєння їжі. Оскільки в організмі виникає дефіцит поживних речовин, вітамінів й мінералів, у людини з’являється слабкість, настрій пригнічується, з’являється бажання з’їсти чогось смачненького, що дозволить швидко отримати "гормони щастя" – дофамін і серотонін. Зазвичай, це "смачненьке" – легкозасвоювані вуглеводи, які призводять до ожиріння.

Мікробіом кишківника впливає на настрій

У кишківнику зосереджена величезна кількість нейронів та допоміжних клітин. Вчені називають їх "черевним" або "другим мозком".

Марта Абражевич

"Черевний мозок складається зі ста мільйонів нервових клітин. Нейрогастроентерологи описують його, як панчоху, що охоплює стравохід, шлунок та кишківник. І ця "панчоха" обмінюється інформацією, "спілкується" з мозком імунологічним, нервовим та біохімічним шляхами."

Через зв’язок із центральною нервовою системою "черевний мозок" впливає на наші емоції та поведінку. Таким чином, зміни у харчуванні можуть викликати, як радість, піднесення, так і пригнічення, неврози, тривогу. Тобто нервова система ШКТ впливає не лише на перетравлення їжі.

"Наприклад, при системному запаленні в кишківнику людина стає нервово збудженою, уникає спілкування, закривається, – розповіла дієтолог-нутриціолог Абражевич. – А коли всередині все добре, запальних процесів немає, мікробіота кишківника в нормі, у людини з’являється бажання спілкуватися".

Науковці вважають, що в кишківнику мешкає понад тисячу різних мікроорганізмів – більшість з тих, що присутні в нашому тілі. Вони утворюють мікробіом кишківника. У кожної людини він індивідуальний. Люди, які перебувають у стані постійного стресу, зазвичай мають менш різноманітний мікробіом, що ускладнює засвоєння продуктів.

Марта Абражевич

"Коли людина надовго змінює місце проживання та, відповідно, набір продуктів, які споживає на постійній основі, у неї змінюється мікробіом кишківника. Це може призвести до психічних розладів, порушення обміну речовин, вплинути на імунну систему. Наприклад, 90% клієнтів після зміні місця проживання скаржаться на закрепи".

Як адаптувати систему травлення до нових умов

Нова їжа, інший режим життя, стрес призводять до порушення роботи кишково-шлункового тракту. Щоб цього уникнути, нутриціолог-дієтолог Марта Абражевич рекомендує у перші тижні-місяці харчуватися звичними для вашого ШКТ простими продуктами: круп’яними кашами, рибою, м’ясом, горіхами, овочами, зеленню й фруктами.

Намагайтеся формувати свою "тарілку" так, щоб у ній тричі на день були присутні складні вуглеводи, як-от: пшенична й вівсяна крупи, гречка, бурий рис, сочевиця, нут, кіноа, макарони з твердих сортів пшениці, цілозерновий хліб. Обов'язково доповніть вуглеводи порцією білків. Адже всі процеси в організмі відбуваються з їхньою допомогою. Ферменти, наші імунні клітини складаються з білка. І на звершення додайте до раціону порцію рослинних жирів (мінімум 2-3 ст. ложки нерафінованої олії на день), а на десерт – фрукти.

Після такої їжі ви довго будете ситі, наповните свій організм усіма поживними елементами, а енергія протягом дня буде витрачатися рівномірно. Не буде стрибків глюкози й інсуліну, відповідно, шанси набрати вагу зменшуються в рази, як і тяга до солодощів.

Їжу старайтеся вибирати за принципом "смачно та корисно". Не забувайте рухатися та бувати на свіжому повітрі.

Пийте достатню кількість води. Рідина потрібна для всіх травних соків. На день у здорової людини може виділятися близько 2 літрів жовчі, яка складається з води, і від якої залежить перетравлення жирів, перистальтика кишківника та вивід токсичних речовин з організму.

Як розірвати зачароване коло "заїдання стресу"

Перестати "заїдати стрес" допомагає усвідомлення, що ви їсте не через голод, – говорить психолог Тетяна Катоніна. – Потім проаналізуйте, що стало причиною вашого стресу і що з ним можна зробити. Зверніться до психолога або психотерапевта, які допоможуть вам у цьому розібратися.

Зрозуміти, чим викликане бажання попоїсти смачненького, голодом чи стресом, допомагає техніка "заземлення" 5-4-3-2-1. Щоб її виконати, потрібно вийти на вулиці та зробити п’ять вправ:

  1. Знайдіть і зверніть увагу на 5 речей, які бачите навколо себе: автомобіль, дерево, стовп, лавочка, кіт тощо.
  2. Знайдіть і зверніть увагу на 4 предмети, яких можна торкнутися: стовбур дерева, стіна будинку, металева огорожа, волосся, одяг, монета.
  3. Знайдіть і зверніть увагу на 3 речі, які ви можете почути: шум коліс, музика, спів пташок, крик дітей.
  4. Знайдіть і зверніть увагу на 2 аромати: парфумів, їжі, квітів.
  5. Знайдіть і зверніть увагу на 1 річ, яку ви можете спробувати на смак: вода, яблуко, льодяник, кава.

Після цього запитайте себе, чи дійсно зараз хочете їсти, чи випитої води або з’їденого яблука було достатньо?

Усвідомлення причини своїх бажань та поведінки є ключем до розв'язання проблеми.

Авторка: Світлана Рудєва

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МИД раскритиковал разговор Шольца с Путиным
Comments UA
2024-11-15T22:45:17Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
В Кремле рассказали, в чем важность разговора Путина и Шольца
Comments UA
2024-11-16T06:42:47Z
Тутэйшы гэрэушник. Как агенты спецслужб режима Лукашенко внедрились в оппозицию и к волонтерам
Украина Криминальная
2024-11-16T06:42:09Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Войска НАТО могут быстро "выгнать россиян из Украины": почему не будут этого делать
Comments UA
2024-11-13T14:28:05Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Полный разврат на "Холостяк-13": первые поцелуи сразу с двумя, неизлечимые болезни и уехавшие домой в 3 выпуске
Знай
2024-11-16T04:21:44Z
Накладные ногти: 8 любимых дизайнов знаменитостей и новые тренды
Marie Claire
2024-11-16T03:00:36Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Врачи не давали сроков: легендарная украинская актриса оказалась в больнице
Comments UA
2024-11-14T20:15:39Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Мобилизация людей с инвалидностью: что изменится после новых правил
Знай
2024-11-16T06:06:44Z
Распространенные продукты, которые "убивают" кровь
Comments UA
2024-11-16T04:27:11Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Украинцам с минималкой назвали сумму пенсии: еды хватит на неделю
Знай
2024-11-16T06:36:22Z
Стоит ли мобилизовать 18-летних? И что на самом деле нужно для победы?
ZN UA
2024-11-16T06:33:00Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Украина превентивно снижала мощность АЭС - МАГАТЭ
Корреспондент
2024-11-16T06:40:18Z
Размер минимальной пенсии: вырастет ли он в 2025 году
ZN UA
2024-11-16T06:03:15Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Некоторые категории украинцев могут получить дополнительные 7 тыс. грн: кого это касается
Фокус
2024-11-16T04:12:32Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Во сколько обойдется Рождество и Новый год: в Карпатах, Львове и Черновцах
Комсомольская правда
2024-11-16T06:03:15Z
Картофельные деруны с мясной начинкой: шеф-повар дала простой бюджетный рецепт
Политека
2024-11-16T06:01:34Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Флоренция ужесточила запреты для туристов
Корреспондент
2024-11-16T02:48:23Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Жизнь Джейка Пола вне ринга: с кем встречается и чем владеет скандальный боксер-блогер
Фокус
2024-11-15T20:12:29Z
"Он должен умереть": Джейк Пол пообещал убить Майка Тайсона за пощечину перед боем
Фокус
2024-11-15T16:27:39Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Футбол Грузия – Украина: что сказал Ребров, подробности перед матчем 67 и 25 команд ФИФА
Фокус
2024-11-15T14:42:20Z
Футболист по УПЛ оформил дубль в матче за сборную
Корреспондент
2024-11-15T14:37:45Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
В Киеве есть повреждения в результате воздушной атаки
Апостроф
2024-11-16T06:33:51Z
За прошедшие сутки россияне обстреляли 15 населенных пунктов Херсонщины, включая областной центр – в ОВА рассказали о погибшем и большом количестве раненых
ZN UA
2024-11-16T06:21:04Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
В КГВА сообщили о последствиях атаки беспилотников на Киев
Корреспондент
2024-11-16T04:33:38Z
В Сумской области раздался 71 взрыв
TSN
2024-11-16T03:36:51Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2024-11-16T00:15:16Z
Стрельба под Киевом: в Сухопутных войсках сделали заявление
Апостроф
2024-11-15T18:21:47Z
"Сходка" в колонии Черкасской области: суд арестовал руководителя заведения
Корреспондент
2024-11-15T12:39:14Z
Шокирующие факты насилия и "лечения" психотропами в школе на Тернопольщине: результаты проверки
Comments UA
2024-11-15T12:27:37Z
В Одессе маленькая девочка обворовала магазин на 2 тысячи: суд принял решение
Политека
2024-11-15T12:01:21Z
В Житомирской области экс-налоговик два года обманом незаконно получал зарплату военного
Известия Киев
2024-11-15T11:31:48Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Ремастеры Metal Gear Solid 2 и 3 получили поддержку 4K на консолях PlayStation 5 и Xbox Series X
GameMag
2024-11-16T06:07:06Z
Тест The Last of Us Part I на PS5 Pro — в старых режимах графики отрыв от базовой PS5 оказался невелик
GameMag
2024-11-16T05:03:47Z
Продюсер Anthem: С радостью бы поработал над перезапуском игры — у нее есть богатый потенциал
GameMag
2024-11-16T03:39:24Z
Инсайдер: Microsoft раскрыла не все крупные игры для Xbox Series X|S на 2025 год — у компании есть сюрпризы
GameMag
2024-11-16T03:13:20Z
Ремейк Resident Evil 2 получил точную дату выхода на iOS — хоррор смогут пройти владельцы iPhone 15 Pro и iPhone 16
GameMag
2024-11-16T02:36:34Z
Стильный Xbox-эксклюзив Replaced, похоже, выйдет только во второй половине 2025 года
GameMag
2024-11-16T02:19:48Z
Stellar Blade для PlayStation 5 назвали игрой года на Korea Game Awards 2024
GameMag
2024-11-16T00:09:39Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z