Компанія «Енергоатом» 17 липня достроково відремонтувала, завантажила свіже ядерне паливо та підключила до єдиної енергосистеми України ще один атомний енергоблок АЕС потужністю 1000 МВт. Про це повідомляє пресслужба компанії.
«Це суттєво вплине на стабільність енергосистеми в складний період», – йдеться у повідомленні компанії. Усі інші атомні енергоблоки, які є на підконтрольній Україні території, працюють у плановому режимі.
Загалом в Україні є 15 атомних енергоблоків, шість з яких (Запорізька АЕС) розташовані на непідконтрольній Україні території. Тепер в роботі всі решта дев'ять енергоблоків АЕС. Тому «Укренерго» зменшить обмеження споживачів, тобто відкоригує графіки відключень протягом доби. На 19 годину на сайті «Укренерго» поки що відсутня інформація про графіки відключень на 18 липня.
Неприємна подія сталася 16 липня: за даними «Укренерго» 16 липня вийшло з ладу обладнання на одному з енергооб’єктів, тому дефіцит енергії в системі збільшився. «О 10:00 «Укренерго» віддало команду на застосування аварійних відключень в Харківській, Сумській, Полтавській, Запорізькій, Донецький, Дніпропетровській, Кіровоградській областях – повідомили в «Укренерго».
Водночас в пресі повідомили про те, що на Південноукраїнській АЕС сталося аварійне відключення від електромережі другого енергоблоку. Але сьогодні, 17 липня, енергоблок знову повернули в роботу.
До відома: тиждень тому працювало лише шість енергоблоків АЕС, ще три енергоблоки були в плановому ремонті, що й призвело до масових відключень споживачів через дефіцит генеруючих потужностей. «Не лише побутові споживачі обмежені в постачанні електроенергії, але і бізнес – як великий, так і малий», – повідомила ексміністр енергетики Ольга Буславець.
Атомна енергетика покриває більше половини від загального енергоспоживання в Україні, ще майже 30% споживання раніше покривала теплова генерація. Але кожна теплова електростанція зазнала руйнувань, чи повністю зруйнована через обстріли країни-агресора (знищено 90% теплової генерації), тому частка ТЕС скоротилася до 5%. Частка ГЕС після руйнувань гідроелектростанцій також знизилася до 5%. Це призвело до значного дефіциту потужності в енергетичній системі держави, тому дуже важливо, що 17 липня відбулося дострокове завершення ремонту та запуск в роботу блоку-мільйонника АЕС. Сьогодні атомна енергетика – останній форпост надійності енергопостачання в Україні.
Атомна генерація – основа енергетичної стабільності та незалежності України. Вона була базовою і до повномасштабного вторгнення, а особливо важлива зараз. Завдяки атомній генерації, незважаючи на дуже складну ситуацію, у нас є світло.
Також Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій оновив вимоги роботи базових станцій мобільних операторів в умовах воєнного стану. Про це йдеться у відповідному розпорядженні від 15 липня 2024 року.
До слова, енергетики повернули в роботу обладнання, яке вчора виходило з ладу на одному з енергооб’єктів. Аварійні відключення світла в усіх областях скасовано.