MY.UAНовини
Що не так зі скасуванням "літнього часу": 6 важливих фактів
Що не так зі скасуванням "літнього часу": 6 важливих фактів

Що не так зі скасуванням "літнього часу": 6 важливих фактів

У пік спеки та відключень електрики нардепи ухвалили «доленосне рішення» - скасувати "літній час". Після переходу на "зимовий час" 27 жовтня 2024 року Україна більше не переводитиме стрілки годинника.

Нагадаємо, що законопроєкт №4201 пролежав у ВР понад чотири роки. І в момент внесення законопроєкту, і багато років до цього, та й уже під час великої війни експерти не втомлювалися говорити про те, що ідея про необхідність переведення стрілок давно застаріла, економічний ефект від "терзання" годинника практично нульовий, а вплив на здоров'я при цьому негативний. Але, незважаючи на таку одностайність, перша реакція на ухвалення закону з боку економістів, аналітиків та енергетиків – подив і навіть обурення. Що не так зі скасуванням "літнього часу"? У цьому питанні Коротко про допомогли розібратися експерти.

1. Невідповідний час для ухвалення рішення

Скажемо одразу: експерти від своїх слів не відмовляються. Більшість кажуть, що в переведенні стрілок вперед-назад дійсно немає жодного економічного сенсу.

– На сучасному рівні технологій жодної доцільності у переході на "літній час" вже давно не було, – зазначив у коментарі Коротко про економіст Владислав Банков. – Це швидше символічний жест, за допомогою якого простому народу багато років показували необхідність роботи державних інститутів.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко погоджується: переведення стрілок – це повна профанація, яка не дає жодної економії.

Але при цьому навіть противники переведення годин кожне півріччя відзначають: час для ухвалення закону, який пролежав без руху більше чотирьох років, був обраний вкрай невдало. На третій рік війни, з урахуванням виснажливої ​​спеки та відключень електрики по 12 годин, більшість економістів, м'яко кажучи, не готові обговорювати енергоефективність.

– Економічний та енергетичний ефект якщо і буде, то мінімальний, не розумію, яка мета цього рішення, – зазначив енергетичний експерт Юрій Корольчук.

2. Потрібно перепрограмувати всі лічильники

Експерт з енергоефективності Ігор Черкашин каже, що одне з важливих питань, на яке сьогодні немає відповіді, - це хто після ухвалення цього закону перепрограмуватиме всі електронні лічильники електроенергії по всій Україні? За які гроші та якими силами це все буде зроблено? Невже нашим енергетикам точно більше нема чим зайнятися?

Питання пільгових годин нерозривно пов'язані з погодинним обліком, а це вимагає заміни всього парку лічильників, які були масово встановлені не монополістами.

По-перше, зазначив експерт у розмові з Коротко про, розпломбувати кожен із десятків тисяч лічильників, перепрограмувати та знову запломбувати – це величезна робота, в Україні просто немає стільки інспекторів, щоб встигнути це зробити за кілька місяців.

По-друге, компанії всі ці витрати (часто, до речі, марні, тому що старі лічильники треба міняти, а не перепрограмувати) закладуть у тариф, тож зрештою за все заплатить споживач. Мережним компаніям вигідні постійні маніпуляції, оскільки це є черговим обґрунтуванням підвищення тарифів.

3. Ідеально лише для столиці, та й то не зовсім

«Постійний "зимовий" час означає, що Україна житиме за справжнім сонячним поясним часом (GMT+2), без декретів та корекцій, – зазначив на своїй сторінці у фейсбуці аналітик Андрій Блінов. – Це ідеально для 30-го градуса східної довготи, на якому розташований Київ. На перший погляд, чудово астрономічно. Опівдні (сонце в зеніті) - о 12.00, опівночі - о 24.00. Однак робочий день у країні не з 7.30 до 16.30, якщо вже брати за основу астрономічний полудень, а переважно з 9 до 18. Та й взагалі в містах люди схильні до більшої активності ввечері, ніж уранці».

Водночас аналітик Олексій Кущ уточнює: переведення стрілок справді є важливим для індустріально розвинених країн із чітко позначеним робочим днем, а от для аграрно-сервісних - різниці ніякої немає.

4. Навесні та влітку світлого вечора буде менше

Важливе питання – чи правильний час вибрано для України? Так, "зимовий час" є нашим астрономічним, але схиляються до нього далеко не всі. І коли, наприклад, директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко стверджує, що для енергетики немає великої різниці, чи буде Україна жити за "літнім часом" або за "зимовим", Андрій Блінов вважає, що світлового дня в нас буде менше.

Якщо взимку більшість йдуть на роботу і приходять із роботи в темряві, то ввечері "літній час" дозволяє вмикати світло на годину пізніше, пояснює аналітик. Саме в цьому полягає головний енергетичний ефект: можливість економити більшу частину року годину освітлення ввечері на вулицях та в будинках. Адже якщо зараз, у липні, з 3 до 4 години ранку сонячне світло мало кому потрібне, то з 8-ї до 9-ї воно просто необхідне, особливо з урахуванням у країні найгострішого дефіциту електроенергії. Отже, за нинішніх умов таке «вольове» скорочення світлового дня виглядає як знущання.

5. "Політичний відтінок"

Дане рішення Андрій Блінов вважає поганим, що має політичний відтінок і розколює суспільство. Справа в тому, що в Україні є велика проблема: один часовий пояс за великої протяжності країни зі сходу на захід. В результаті різниця між сходом сонця у Харкові та Ужгороді становить майже годину. Якщо Україна залишиться на "зимовому часі", сонце в Харкові влітку найдовшого дня зійде о 3.25, при цьому ввечері захід сонця буде о 19.47. Тобто вечори влітку проходитимуть у сутінках, зате опівночі світитиме сонце. Якщо ж країна залишиться на "літньому часі", то у Харкові життя налагодиться. А ось в Ужгороді взимку сонце встане о 9.20, а сяде о 17.38. Тобто діти практично всю зиму діставатимуться до школи у темряві.

«Це рішення означає, що ВР смачно плюнула у всіх тих, хто мешкає у східних областях. Тому що в них влітку о третій ранку буде сонце, - написав у фейсбуці журналіст Сергій Сидоренко. – Так, під час комендантської. І після війни також. Але кого це цікавить у ВР? Принаймні не більшість депутатів».

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко каже, що скасування переведення стрілок – це добре. Виникає лише два питання: чому після кількох років «напруженої роботи над законопроєктом» це було зроблено саме зараз та чому залишили "зимовий час"?

– У нас велика територія, різні міста розташовані у різних часових поясах, – зазначив експерт у розмові з Коротко про. - Можливо, треба було подумати над тим, щоб залишити в Україні два часові пояси.

6. «Всупереч логіці та сонцю»

За словами Сергія Сидоренка, після ухвалення закону №4201 ми станемо єдиною країною в Європі, у якої «всупереч географії, логіці та сонцю» кілька західних сусідів матимуть більший час.

Андрій Блінов також звертає увагу на те, що у подорожах нам доведеться переводити стрілки проти будь-якої логіки. Якщо в березні 2025-го Україна справді не перейде на "літній час", то при поїздці, наприклад, до Румунії, Болгарії, Молдови годинник доведеться переводити не назад, що було б логічно, а вперед. Адже в той час як у Києві буде 6 ранку, у Софії буде 7, хоча вона значно західніше.

На думку аналітика, на сьогодні Україні слід залишити все як є, дотримуючись поточної політики ЄС щодо еталонних частот та єдиного часу. А якщо Європа все ж таки ухвалить рішення відмовитися від сезонного переведення стрілок (нагадаємо, що у зв'язку з пандемією коронавірусу ухвалення цього рішення було відкладено на 2025 рік. – Авт.), запровадити декретний час за принципом «часовий пояс + 1 година». Або є інший варіант – перенести робочий час, як це зробили у багатьох європейських країнах. Починати роботу не о дев'ятій, а о пів на восьму - о восьмій ранку, лягати спати на годину раніше. Тобто змістити весь ритм життя на годину.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Скандал з P. Diddy: Камалія, Джамала й Огнєвіч відреагували на жахливі звинувачення репера
TSN
2024-10-05T09:09:36Z
Увірвався в моє життя, – Леся Нікітюк заінтригувала пікантним фото таємничого чоловіка
24tv
2024-10-05T09:03:11Z
Жінка успадкувала "дешеву" картину, але насправді забезпечила себе до кінця життя
24tv
2024-10-05T08:27:48Z
Рецензія на фільм «Маєток привидів» / Dagr
ITC
2024-10-05T08:11:25Z
Лікар визнав себе винним у смерті зірки серіалу "Друзі" Метью Перрі: це вже третій
Знай
2024-10-05T07:51:52Z
Відома українська співачка розлучилася з чоловіком після п'яти років шлюбу: "Дуже боляче"
TSN
2024-10-05T07:48:01Z
Нерухомість НСКУ почала рухатися: як живе Будинок кіно у свій 50-й рік
Детектор М
2024-10-05T07:01:57Z
Шари фарби приховували справжнє мистецтво: жінка купила стару шафу та подарувала їй друге життя
24tv
2024-10-05T06:51:26Z
5 сучасних українських фільмів, які заборонені для перегляду в Росії
24tv
2024-10-05T05:57:36Z
Окупанти в Маріуполі переховують подалі техніку через загрозу далекобійних ракет
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T09:09:44Z
У Маріуполі партизани фіксують переміщення російської техніки у більш безпечні місця
УкраинФорм
2024-10-05T08:30:49Z
На Житомирщині запускають котельню, яка працюватиме на рештках від обробки гречки
AgroNews
2024-10-05T08:21:38Z
Розвідка повідомила, які населені пункти стануть наступною ціллю росіян після Вугледара
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:21:10Z
У Києві є найнебезпечніша станція метро: багато крадіжок
TSN
2024-10-05T08:06:43Z
У Костянтинівці запровадиться посилена комендантська година: коли та скільки триватиме
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:06:19Z
На Прикарпатті держслужбовиця незаконно «здала» в оренду понад 55 гектарів землі
Украина Криминальная
2024-10-05T07:51:28Z
У Києві зранку низький рівень забрудненості повітря
УкраинФорм
2024-10-05T07:45:44Z
Через російські обстріли двоє чоловіків загинули, ще один дістав поранення: на Харківщині слідчі задокументували наслідки воєнних злочинів рф
Мій Харків
2024-10-05T07:40:23Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Зеленський збирається представити свій "план перемоги" на "Рамштайні"
Европейская правда
2024-10-05T09:19:49Z
Розвідка Британії назвала наступну ціль російських окупантів після захоплення Вугледара
Европейская правда
2024-10-05T09:18:09Z
Чи ухвалить Байден революційні рішення для України?
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T09:15:17Z
КНДР дає РФ половину снарядів на війну проти України, Кремль подвоює бюджет на чіпи для ракет
Петр и Мазепа
2024-10-05T09:12:15Z
Техас подав до суду на TikTok за порушення конфіденційності дітей
Детектор М
2024-10-05T09:06:04Z
Гнезділов і «рожеві поні», самоцензура і бар у ТСН: про що говорили учасники «Редколегії»
Детектор М
2024-10-05T09:00:25Z
Трамп закликає Ізраїль вдарити по ядерних об'єктах Ірану
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:57:08Z
Байден: я не знаю, чи намагається Нетаньягу вплинути на вибори
ZN UA
2024-10-05T08:55:47Z
Яку з двох головних валют в Україні краще купляти у жовтні
24tv
2024-10-05T09:18:23Z
За два роки «митного безвізу» оформлено близько 120 тисяч транзитних декларацій - Мінфін
УкраинФорм
2024-10-05T09:15:23Z
В Україні в оренду вже передано 1075 га державних сільгоспземель
AgroNews
2024-10-05T09:13:05Z
Президент «Укрметалургпрому» пояснив, що стримує інвесторів від вкладення грошей в Україну
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T09:12:40Z
Курс валют на вихідні, 5-6 жовтня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-10-05T09:09:40Z
На Полтавщині створюють каталог експортерів регіону
AgroPortal
2024-10-05T09:00:57Z
Власник мережі "АТБ" купує новий бізнес: чим він тепер буде займатися
24tv
2024-10-05T08:54:57Z
Робота в Україні: кількість нових вакансій повернулась до рівня 2021 року
ZN UA
2024-10-05T08:46:41Z
Другу платіжку за газ перерахують: українцям доведеться платити щомісячно
Политека
2024-10-05T08:35:18Z
Україна бореться з дефіцитом кадрів: кількість жінок-водіїв зростає
Хвиля
2024-10-05T09:15:30Z
Загальна мобілізація: чи може опікун виїхати за кордон
ZN UA
2024-10-05T09:03:55Z
Прикордонники оприлюднили ексклюзивне відео боїв за газовидобувні вежі поблизу Зміїного
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:58:02Z
У Литві проходять навчання "Осінній стрілець 2024"
Европейская правда
2024-10-05T08:52:34Z
Гурт «Друга ріка» під час європейського туру зібрав понад ₴1 мільйон на катери для ГУР
УкраинФорм
2024-10-05T08:48:36Z
У якій країні ЄС живуть найнещасніші діти: результати здивували
24tv
2024-10-05T08:42:16Z
Звідки походить ім'я Анна: як правильно казати українською мовою
24tv
2024-10-05T08:33:35Z
Барбер зачарував хлопця, перетворивши його з "Геґріда" на красеня
24tv
2024-10-05T08:27:28Z
Триває серйозна підготовка: на що вказує знищення російської РЛС "Небо-М"
24tv
2024-10-05T08:21:50Z
Клуб НХЛ «Вінніпег Джетс» презентував логотип з гербом України
УкраинФорм
2024-10-05T09:09:55Z
Семирічний чемпіон Європи зі швидких шахів: Я граю не з суперниками, а з фігурами
Комсомольская правда
2024-10-05T09:03:45Z
Мрвальєвич та Шарай зіграють із перших хвилин проти Зорі
Football.ua
2024-10-05T09:00:53Z
Титулована українська біатлоністка отримала термін дискваліфікації
24tv
2024-10-05T08:48:15Z
Українські боксери здобули шість медалей на турнірі в Казахстані
УкраинФорм
2024-10-05T08:42:08Z
Артета розкрив свій секрет успішної роботи з Гаверцем
Football.ua
2024-10-05T08:39:45Z
Ф'юрі пообіцяв Усику щедрий презент в разі своєї поразки: що може отримати українець
24tv
2024-10-05T08:36:48Z
Нонго: У Рівному справді неймовірні вболівальники
Football.ua
2024-10-05T08:25:29Z
Сміян: Матч проти Зорі не матиме принципового характеру для мене
Football.ua
2024-10-05T08:19:08Z
9 продуктів, щоб їсти достатньо клітковини і забути про проблеми із травленням
24tv
2024-10-05T09:18:40Z
Нарешті знайшли причину: тепер вчені знають, що викликає слухові галюцинації у хворих на шизофренію
Фокус
2024-10-05T09:12:42Z
Що робити з жоржинами восени: 10 правил вирощування шикарної квітки
GlavRed
2024-10-05T08:42:12Z
Чи можна приймати гарячу ванну при хворобах серця
24tv
2024-10-05T06:06:10Z
Як захистити сад від шкідників восени: поради та секрети досвідчених господарок
Политека
2024-10-05T06:00:34Z
Щось на кшталт плацебо, але дуже смачно: вчені заявили, що кава з молоком не приносить користі
Знай
2024-10-05T05:51:33Z
Наукова діаспора: як перетворити відтік мізків на їх циркуляцію
ZN UA
2024-10-05T05:33:04Z
Як правильно підготувати малину до зими: що потрібно зробити у жовтні
Политека
2024-10-05T04:30:36Z
Хлопець каже, що у всіх чоловіків є родимка в одному місці: тікток кинувся масово перевіряти
24tv
2024-10-05T03:36:21Z
У США кількість жертв урагану «Гелен» перевищила 200
УкраинФорм
2024-10-05T09:00:22Z
Шукаючи нових знайомств, жінка віддала аферистам 140 тисяч гривень
Украина Криминальная
2024-10-05T08:57:30Z
Харківська косметологиня підозрюється у вбивстві клієнтки з необережності
Мій Харків
2024-10-05T08:54:24Z
"Все, нема мостика": величезний потік води прорвав дамби в Алтайському краї – відео
24tv
2024-10-05T08:51:38Z
У Хорватії фургон з мігрантами потрапив у ДТП: двоє загиблих, десятки постраждалих
Европейская правда
2024-10-05T08:40:08Z
На Закарпатті врятували ухилянта, який заблукав у горах і сам зателефонував прикордонникам
Комсомольская правда
2024-10-05T08:35:30Z
На Гаїті банда розстріляла щонайменше 70 людей
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:11:23Z
У Львові жінка випала з трамваю під час руху: водій опинився під судом
Политека
2024-10-05T08:00:01Z
Попросив прикордонників його врятувати: ухилянт намагався втекти до Словаччини, але заблукав
TSN
2024-10-05T07:36:41Z
Українська компанія представила двовісний причіп для 120-мм міномета
InternetUA
2024-10-05T08:31:40Z
У США рідкісний Ferrari за $575 тисяч розшукали завдяки AirPods за 129 доларів
InternetUA
2024-10-05T07:01:05Z
Audi RS7 Sportback став ще крутішим
Portaltele
2024-10-05T06:51:16Z
Представлено оновлений кросовер Nissan Magnite
Portaltele
2024-10-05T04:51:33Z
Знають не всі водії: яку кнопку в авто не варто натискати під час дощу
GlavRed
2024-10-05T00:27:59Z
В Україні запровадили нові правила продажу автомобілів: що потрібно знати водіям
Хвиля
2024-10-04T19:42:25Z
Renault показали стильний електричний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T19:15:13Z
Як не угробити авто: копійчаний засіб вмить уб'є іржу на гальмівних дисках
GlavRed
2024-10-04T17:27:24Z
Skoda Octavia FL: нові грані чеського бестселера
AutoCentre
2024-10-04T16:37:05Z
Дуже поживна закуска: "Мастер Шеф" дала рецепт оригінальних картопляних кульок
Политека
2024-10-05T09:09:31Z
Лайфхак для пишного цвітіння: чи треба обривати листя у фіалок
24tv
2024-10-05T08:48:05Z
Де найкраще зберігати яйця: в холодильнику чи ні — вісім помилок, які роблять практично всі
TSN
2024-10-05T08:36:43Z
Чорний пісок і смертельні хвилі – небезпечна краса пляжу в Ісландії
360ua.news
2024-10-05T08:36:11Z
Скільки коштує відпочинок на Мальдівах
24tv
2024-10-05T08:27:58Z
Знайти панду за 5 секунд зможуть лише одиниці: надзвичайно складна загадка
GlavRed
2024-10-05T08:27:08Z
Як позбутися непотрібних речей у домі: простий, але дуже дієвий лайфхак
24tv
2024-10-05T08:18:04Z
Що покласти в лунку при посадці лілії восени: секретна добавка забезпечить пишне цвітіння
GlavRed
2024-10-05T07:27:15Z
Вихідні повинні бути "смачними": готуємо вдома знамениту на весь світ яєчню Бенедикт
24tv
2024-10-05T07:18:29Z
Три нетипові способи заощадити енергію батареї на телефоні
InternetUA
2024-10-05T09:01:09Z
Вплине не лише на нашу планету: вчені виявили живих мікробів віком 2 мільярди років
Фокус
2024-10-05T09:00:59Z
Casio представляє G-SHOCK GMC-B2100: металевий класик із сучасними функціями
Portaltele
2024-10-05T08:52:39Z
Оновлена штригельна борона Marathon — краще рішення для фінішного обробітку ґрунту
AgroNews
2024-10-05T08:45:18Z
Конкурували з римлянами: археологи знайшли артефакти древньої культури Кастро
Фокус
2024-10-05T08:06:37Z
Зоря Бетельгейзе весь цей час приховувала від нас величезну таємницю
24tv
2024-10-05T08:03:10Z
Жорсткі диски об’ємом 60 Тбайт з’являться через чотири роки
Portaltele
2024-10-05T07:51:40Z
“Мурашки по шкірі”: маловідома функція iPhone може врятувати життя
InternetUA
2024-10-05T07:01:50Z
Apple програла патентний позов щодо безпеки iPhone
Portaltele
2024-10-05T06:51:42Z