MY.UAНовини
Державна служба: недооцінена, але критично необхідна для війни та відбудови
Державна служба: недооцінена, але критично необхідна для війни та відбудови

Державна служба: недооцінена, але критично необхідна для війни та відбудови

Державна (або ж публічна) служба – невіддільна частина стабільного та ефективного функціонування держави. Однак в українському суспільстві ставлення до державних службовців специфічне. Щоб це змінити, необхідно усвідомити, наскільки важливою є робота держслужбовців для розвитку держави загалом і для нашого повсякденного життя зокрема.

Тому про важливість державної служби для війни та відбудови України в майбутньому читайте в матеріалі для 24 Каналу.

Без ефективної держслужби не буде ефективної демократії

Держслужбовець – людина, якій належить ключова роль у захисті прав і свобод громадян та підтримці економічного й соціального розвитку держави. Крім того, ефективне державне управління – запорука виконання Плану Ukraine Facility, програми підтримки України від Європейського Союзу на 50 мільярдів євро. В ширшому сенсі – без якісного держуправління процес ефективного повоєнного відновлення України просто неможливий.

Запорука якісної державної служби – професійні вмотивовані фахівці, які формують державну політику, надають адмінпослуги, стежать за дотриманням законодавства, а також управляють державними фінансами (тобто коштами платників податків і міжнародною допомогою). На практиці це означає, що саме від кваліфікованості держслужбовців у міністерстві багато в чому залежатиме досвід взаємодії з державою для людини в лікарні, школі, ЦНАПі тощо.

Які є проблеми із державною службою в Україні? Як вийшло, що держава як роботодавець втрачає професіоналів? Щоб зрозуміти це, ми в Центрі спільних дій на умовах анонімності відверто поспілкувалися про проблеми публічної служби в Україні з колишніми та чинними держслужбовцями.

Держслужбовців умовно можна поділити на три категорії. Перша – ті, хто прийшов за досвідом, відносно легко влаштувалися, отримали гарний запис в трудовій. Щоправда, є нюанс – платять мало. Друга – ті, хто прийшов заробити. Ці люди отримують одразу топпосади й надовго не затримуються. Третя категорія – ті, хто працює з радянських часів та все ще сподівається на високу державну пенсію,
– розповідає наша співрозмовниця, колишня працівниця одного з міністерств. Вона працювала на державній службі більш як 10 років, тож може порівняти ситуацію до та після реформи.

В чому проблема?

Реформа держслужби в Україні почалася у 2015 році й мала амбітну мету: створення професійної, прозорої та підзвітної системи державного управління.

Зʼявилися обовʼязкове електронне декларування, розділення адміністративних і політичних посад, прозорі конкурси. Заробітні плати складалися з невисоких окладів та премій або заохочувальних надбавок, що їх нараховує керівник в межах фонду оплати праці. Все начебто для того, щоб змотивувати працювати більше і якісніше,
– пригадує вже колишня працівниця судової системи.

На думку обох вже колишніх держслужбовиць, нововведення після реформи держслужби не принесли бажаного результату – на ключові посади й далі брали "своїх" та "зручних", а пересічний чиновник заробляв значно менше, ніж міг би у приватному секторі. Це зробило державну службу неконкурентоспроможною на ринку праці та змусило багатьох порядних кваліфікованих людей шукати іншу роботу.

Серед проблем, на які вказують колишні й чинні держслужбовці, – значна (іноді в кілька разів) різниця в зарплатах різних категорій працівників. Наприклад, більш як 50 тисяч гривень для категорії А, і близько 15 тисяч – для решти. Якщо людині треба платити за оренду й далі самій себе утримувати, то бути держслужбовцем категорій Б чи В – скрутно.

Крім того, державні службовці скаржаться на відсутність практично орієнтованих курсів і застарілі програми навчання. При цьому щороку до 1 жовтня потрібно отримати два кредити ЄКТС – це означає десятки годин додаткового навчання для підвищення кваліфікації. І регулярно сплата за нього з власної кишені. Ще один нюанс стосується мобілізації: щойно чоловік влаштовується на державну службу, як його мобілізують, бо він точно сходив у ТЦК.

Одним з найважливіших показників ефективності держслужби, на думку колишньої працівниці апарату КМДА, є рівень компетенції та мотивації працівника. І з її досвіду, з цим також є низка проблем.

На жаль, влада вживає заходів щодо руйнування автономії та незалежності державних органів, що робить їх нездатними до виконання своїх функцій. Потрібно робити те, на що є політична воля. А якщо немає вказівки зверху – бюрократична машина просто зачавить будь-яку ініціативу. Влада прагне створити систему, де державні службовці будуть лояльними до неї, а не діятимуть в інтересах суспільства в цілому,
– констатує наша співрозмовниця.

Як наслідок, із державних органів йдуть професіонали, які не бажають працювати в умовах низької зарплати, надмірної бюрократизації та політичного тиску. На зміну їм приходять люди, які не мають відповідної освіти та досвіду роботи, а головне – мотивації працювати на благо держави та суспільства. А це своєю чергою призводить до зниження якості надання послуг населенню.

Майже десятирічна реформа замість розвʼязати лише поглибила наявні раніше проблеми державної служби – із цим твердженням згодні опитані нами колишні та нинішні державні службовці.

За даними Національного агентства з питань держслужби, станом на 1 травня 2024 року в Україні понад 40 тисяч вакантних посад держслужбовців. Левова частка – категорії В. Наші співрозмовники констатують – простим службовцям, які "роблять роботу руками", взагалі не вигідно йти на держслужбу.

“Чому я пішла з держслужби? – міркує наша співрозмовниця, яка вирішила покинути роботу в міністерстві. – Перш за все, через нескінченні перевірки, які дублюють одна одну й повторюються. Логічно перевірити людину, коли вона вперше влаштовується на роботу. Вперше перевірити, чи не підлягаю я люстрації, – теж нормально. Але ж треба щороку доводити, що ти – це ти! Окремий біль – медичні довідки, які мають бути визначеної форми і які можна отримати лише у певних клініках і платно, від 800 грн. І так з року в рік”.

Коли у 2024 році постало питання чергової спецперевірки, наша співрозмовниця вирішила, що не хоче більше працювати в міністерстві. "Поки чекаєш результат – ти вважаєшся не зарахованим у штат. Якщо влаштовуєшся вперше – не отримуєш зарплату весь цей час". З пʼятьох колег її відділу до середини 2024 року залишилася працювати лише одна. А ті, хто звільнився, описують свій досвід держслужби як "ніколи знову".

Буває, що люди працюють безплатно по кілька місяців, поки чекають результатів спецперевірки. Знаю випадок, коли людина чекала 9 місяців… Але не всі до такого готові – треба ж якось жити. Крім того, часом є спеціальна вказівка – не видавати результати перевірки,
– ділиться ексчиновниця.

Крім того, за її словами, люди часто ототожнюють звичайних держслужбовців із топчиновниками, які потрапляють у скандали, і це ще один фактор тиску.

Неконкурентна зарплата, шалена відповідальність і політичний тиск – поєднання, здатне відбити бажання працювати на державу навіть у найвмотивованіших здібних і порядних фахівців. Однак без сильних вмотивованих професіоналів на державній службі неможливі сильні уряд і міністерства. І Україна мусить якнайшвидше знайти вихід із цього зачарованого кола. Яким від може бути?

Державна служба і відбудова

Реформа державної служби стала на паузу через пандемію та повномасштабне вторгнення. Та курс на євроінтеграцію, необхідність залучати кошти міжнародних партнерів та ефективно розпоряджатися ними змушують урядовців переглянути питання держслужби.

Так, одним із кроків плану реформ для України Ukraine Facility є ефективне державне управління. Ним прямо передбачено: Україні потрібна інституційна спроможність, щоб реалізувати заплановані реформи та залучати великі об’єми інвестицій. Для цього потрібно:

  • створити справедливу систему оплати праці державних службовців;

  • налаштувати прозорі процедури відбору спеціалістів на посади;

  • цифровізувати управління державною службою та людськими ресурсами.

У фіналі маємо отримати професійну державну службу без "кумівства" та корупції – зацікавлені вмотивовані фахівці, які розуміють рівень своєї відповідальності й готові її брати на себе. Виглядає начебто дуже просто, але на практиці це масштабний виклик, і тут Україні може знадобитися міжнародний досвід.

Труднощі із залученням кваліфікованих спеціалістів на державну службу з різних причин є не тільки в Україні. Згідно з дослідженням Організації економічного співробітництва та розвитку, через старіння населення кадровий дефіцит мають організації як приватного, так і державного секторів. Держслужбовці віком 55 років чи старше складають близько 24%, тоді як частка службовців віком до 34 років – 18%.

Як і в багатьох інших країнах, в Україні значна частка державних службовців наближається до пенсійного віку, що створює ризик втрати досвідчених працівників. Це підкреслює необхідність омолодження кадрового складу та залучення молодих фахівців.

Щоб залучити кваліфікованих порядних та ще й молодих спеціалістів, уже замало самої лиш гарної зарплатні й прозорого конкурсу. Дослідники радять урядам позиціонувати державну службу як платформу для творення позитивних соціальних змін, акцентувати на значущості такої роботи.

Щоб конкурувати із приватним сектором, державний мусить впроваджувати сучасні технології. Водночас – сприяти перепідготовці та підвищенню кваліфікації наявних працівників, щоб утримувати цінних співробітників з інституційними знаннями та досвідом, а також заповнювати вакансії у висококонкурентних сферах, таких як ІТ та кібербезпека.

Не менш важливі й умови праці. На думку аналітиків, уряди повинні демонструвати гнучкість у переході на віддалену та гібридну роботу. Такий підхід допоможе залучати й утримувати нове покоління держслужбовців. (І тут варто зауважити, що українським держслужбовцям наразі заборонено виїжджати за кордон – незалежно від віку й статі).

Що має змінитися – думка колишніх держслужбовців

"За яких умов ви були б готові повернутися на державну службу чи хоча б задуматися про це?" – таке питання ми поставили колишнім держслужбовцям. Відповіді загалом перегукуються з рекомендаціями дослідників ринку праці, наведеними вище.

  • "Першочергово мають бути гідні зарплати та пільги, медичне страхування, оплачувана відпустка, пенсійне забезпечення. Ще було б добре, якби твоя робота й карʼєрні можливості не залежали від політичних пертурбацій", – ділиться колишня працівниця одного із міністерств.
  • "Знаєте, робоче середовище – це окремий біль. Хочеться працювати в сучасному чи хоча б більш-менш комфортному просторі, а не стояти в черзі до єдиного ксерокса на поверсі", – пригадує експрацівниця судової системи. – "Хотілося б чіткого розуміння перспектив кар'єрного росту, з реальними можливостями для підвищення кваліфікації. Мені подобалося працювати на державу, але я стомилася від її тиску роботодавця".

Україні потрібна інституційна спроможність, щоб реалізувати заплановані реформи та залучати великі об’єми інвестицій. І цього неможливо досягнути без сильних міністерств (та інших інституцій) із кваліфікованими фахівцями. Це не примха донорів – від ефективності державної машини залежить і хід війни, і відбудови. Адже протистояння відбувається не лише між арміями, а й між державними машинами. І від того, чи зможе держава подолати цей виклик без перебільшення залежить і якість життя кожного українця, і майбутнє України як держави.

Теги за темою
Кабмин
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Xbox Series S помогла оптимизировать Kingdom Come: Deliverance II под другие консоли
GameMag
2025-02-11T00:22:54Z
Изобретатель, покоривший небо Америки: путь авиаконструктора Игоря Сикорского
Telegraf
2025-02-10T23:30:46Z
Самый быстрый в мире суперкомпьютер El Capitan запустили для защиты ядерного арсенала США
UAToday
2025-02-10T21:15:37Z
Capcom обновила информацию о продажах Resident Evil — игроки купили 15 миллионов копий ремейка Resident Evil 2
GameMag
2025-02-10T19:07:21Z
Венера в Овне: как транзит планеты любви повлияет на ваш знак Зодиака в феврале-марте 2025 года
Знай
2025-02-10T19:06:57Z
На 80% дешевле, чем ветряные турбины: найдена эффективная замена ветрякам
Фокус
2025-02-10T18:31:38Z
Вместо солнечных панелей: необычная пластина превращает тепло в электричество
Фокус
2025-02-10T18:04:51Z
Sony начнет издавать игры материнской компании FromSoftware
GameMag
2025-02-10T17:31:01Z
Ремастер на подходе? Resident Evil 5 получила возрастной рейтинг для Xbox Series X|S
GameMag
2025-02-10T16:27:55Z
Худшие месяцы в 2025 году для Рыб: что пойдет не по плану
Comments UA
2025-02-10T20:06:01Z
Венеция будет взимать плату за однодневный вход в город и в 2025 году
Европейская правда
2025-02-10T19:24:06Z
Воздушные волны, как у Рози Хантингтон-Уайтли — самая соблазнительная укладка на 14 февраля
Marie Claire
2025-02-10T19:00:36Z
Гороскоп на вторник 11 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-10T18:54:04Z
Что написать в валентинке: лучшие идеи для признаний в любви на 14 февраля
Знай
2025-02-10T18:06:43Z
«Я влюбилась в женатого»: три практики спасения из эмоционального кризиса от психолога
Marie Claire
2025-02-10T18:00:49Z
Действующие лайфхаки: что делать, чтобы не запотевали очки
Comments UA
2025-02-10T17:36:25Z
Какие духи подарить женщине на День святого Валентина: подборка романтических ароматов
TSN
2025-02-10T17:33:30Z
Сочная турецкая пицца: Евгений Клопотенко поделился рецептом Лахманджуна
Политека
2025-02-10T16:42:58Z
Киевлянка во время воздушной тревоги укрылась в подземном переходе, там ее поджидал грабитель
Новости Украины
2025-02-10T22:00:38Z
Под Киевом обнаружили боевой элемент кассетной бомбы "Мотив-3М", разрывающий танк: детали
Фокус
2025-02-10T20:30:03Z
"Способен на подвиги": почему лаборант Бильченко выпрыгнул из авто и какие имеет травмы, — СМИ
Фокус
2025-02-10T19:30:00Z
Эти знаки Зодиака рискуют попасть в ДТП в 2025 году
Comments UA
2025-02-10T19:21:29Z
Атака по нефтебазе "Албашнефть" в РФ: в сети появились спутниковые снимки последствий
Апостроф
2025-02-10T19:03:46Z
В Кривом Роге разоблачили депутатскую схему хищения
Корреспондент
2025-02-10T18:51:28Z
В Киеве пьяный водитель BMW протаранил авто на светофоре
Корреспондент
2025-02-10T18:33:08Z
​Убийство украинских военнослужащих: в Мюнхене начали судить россиянина
Апостроф
2025-02-10T18:03:29Z
На Закарпатье рекрутер помогал мужчинам сбежать из ТЦК
Корреспондент
2025-02-10T17:46:51Z
Лига чемпионов: расписание всех матчей плей-офф 11 февраля
ZN UA
2025-02-10T22:06:03Z
Анчелотти может возглавить одну из лучших сборных мира
Корреспондент
2025-02-10T21:06:49Z
Хан назвал единственный бой, ради которого Фьюри вернется на ринг
Gazeta UA
2025-02-10T18:27:46Z
Турки Аль аш-Шейх считает Усика лучшим боксером P4P
Корреспондент
2025-02-10T16:51:45Z
"Манчестер Сити" – "Реал": онлайн-трансляция матча Лиги чемпионов
ZN UA
2025-02-10T16:51:16Z
Беллью дерзко раскритиковал потенциального соперника Усика
Корреспондент
2025-02-10T15:12:30Z
Российский футболист пожаловался на украинский флаг на стадионе
ZN UA
2025-02-10T15:04:20Z
Рейтинг WTA: Костюк и Свитолина улучшили свои позиции
Факти ICTV
2025-02-10T14:33:31Z
"Быть американцем": Бред Питт снялся в суперпатриотичной рекламе для Супербоула
Фокус
2025-02-10T14:00:20Z
Три знака зодиака, которым сегодня повезет больше других
Gazeta UA
2025-02-10T22:39:43Z
Контратака по всему фронту: ВСУ предприняли неожиданный маневр
Новости Украины
2025-02-10T21:18:01Z
Стало сложнее: есть ли у ВСУ новые успехи в Курской области
Comments UA
2025-02-10T21:06:55Z
В Одессе мобилизовали мужчину с диагностированной шизофренией, который был в российском плену
Фокус
2025-02-10T21:06:29Z
Ситуация на фронте на вечер 10 февраля
UAToday
2025-02-10T20:45:23Z
Погода в Украине 11 февраля: ночью до 12 градусов мороза, а днем ​​на Закарпатье потеплеет до +7
Комсомольская правда
2025-02-10T20:33:38Z
Убийство в Макеевке: россияне расстреляли гражданских в утешение пропагандистам
Comments UA
2025-02-10T20:12:11Z
В нацпарке Одесской области обнаружили кучу трупов диких животных
Telegraf
2025-02-10T19:54:41Z
Украину заметет снегом: где и когда будут сугробы
TSN
2025-02-10T19:51:00Z
Михаил Поплавский и Павел Зибров объявили о старте совместного проекта «Украинская песня года – 2024»
Знай
2025-02-10T21:00:12Z
Потап высказался о Зеленском: с кем сравнил
Comments UA
2025-02-10T19:57:38Z
"Случилось, без сомнения, историческое событие": ведущая Ефросинина отреагировала на приговор в Закарпатском деле
Апостроф
2025-02-10T19:06:47Z
Инсайдер: Ремейк Final Fantasy IX находится в активной разработке и может выйти в 2026 году
GameMag
2025-02-10T18:18:53Z
Звезда "Носферату" Билл Скарсгард пополнил каст фильма "Смерть Робин Гуда" с Хью Джекманом
GameMag
2025-02-10T18:18:21Z
Народную артистку Украины поразил ее образ от ИИ/Ольга Сумская очаровала своим изображением
Апостроф
2025-02-10T17:18:19Z
Необычный памятник в виде киноленты: как выглядит могила легендарного актера СССР Михаила Пуговкина
Telegraf
2025-02-10T17:15:37Z
"Магия телевидения": Джамала показала, как ей помогали переодеваться на сцене Нацотбора/Певица сменила три образа за один номер
Апостроф
2025-02-10T16:54:51Z
Мемы о нацотборе на "Евровидение-2025": "член" Екатерина Павленко и разъяренная Руслана с плетями
TSN
2025-02-10T16:51:21Z
Российские военные аэродромы Миллерово и Энгельс атакуют беспилотники: что известно
Фокус
2025-02-11T02:00:12Z
Почему нельзя оставлять нож на столе 11 февраля и как сегодня отмечать праздник: приметы и запреты на Власия
Знай
2025-02-11T01:30:01Z
Без суржика: как сказать на украинском «нараспашку»
ZN UA
2025-02-11T01:04:47Z
Некоторым отсрочка, а другим служба: с какой степенью гипертонии не мобилизуют
Telegraf
2025-02-11T00:21:51Z
Аналитик объяснил, почему Украина не бьет по открытым базам хранения танков в РФ
Хвиля
2025-02-11T00:12:39Z
Ростовскую область РФ атаковало 20 дронов
TSN
2025-02-10T23:48:02Z
Россия запустила крылатые ракеты Калибр из Черного моря
Корреспондент
2025-02-10T22:36:18Z
Церковный праздник 11 февраля: что нельзя делать, чтобы не попасть впросак
Telegraf
2025-02-10T22:21:41Z
Половину областей Украины охватила воздушная тревога: угроза ракетных ударов и дронов
TSN
2025-02-10T22:18:49Z
Минус 7 кг без жестких диет: секреты быстрого похудения от эксперта
Gazeta UA
2025-02-11T00:06:51Z
От осложнений кори на Буковине умер 10-летний ребенок
Комсомольская правда
2025-02-10T23:45:33Z
Крупнейшие аптечные ритейлеры подписали Декларацию о снижении цен на лекарства
UAToday
2025-02-10T20:39:57Z
Минздрав разъяснил новые правила продления инвалидности в 2025 году
Хвиля
2025-02-10T18:24:23Z
Бананы чернеют и становятся мягкими: как правильно хранить фрукт
TSN
2025-02-10T16:33:40Z
Виды рака, которые чаще всего возникают у детей
Comments UA
2025-02-10T15:48:34Z
Что лечит авокадо, а по каким причинам его нельзя есть
TSN
2025-02-10T15:30:44Z
Что влияет на качество сна: уберите это перед засыпанием
UAToday
2025-02-10T14:39:27Z
Уникальные свойства авокадо, о которых знают не все
Comments UA
2025-02-10T14:33:59Z
В 2025 году в Украине появится рекордное количество складов
Хвиля
2025-02-10T21:36:04Z
Обменники переписывают курс: будет ли скачек "зеленого" выше 42 грн в середине февраля
Знай
2025-02-10T20:30:14Z
Овощной салат теперь роскошь: продавцы кардинально переписали цены на огурцы и помидоры
Знай
2025-02-10T20:12:32Z
Украинцев начали готовить к новой серии отключений света: эксперт назвал условие
Новости Украины
2025-02-10T19:54:57Z
Индексация пенсий в Украине: когда и на сколько вырастут выплаты
VGorode
2025-02-10T19:27:37Z
Отключение света уже возвращаются: когда они коснутся рядовых украинцев
Telegraf
2025-02-10T19:06:07Z
Сложная ситуация: кому и когда отключат свет 11 февраля
Comments UA
2025-02-10T18:24:52Z
Морозы бьют по электросистеме: эксперт ответил, будут ли отключения в ближайшее время
TSN
2025-02-10T18:06:15Z
Графиков отключений нет, а проблемы со светом есть: украинцы массово жалуются на трудности с электроэнергией
Знай
2025-02-10T17:36:41Z
Немецкий концерн поставил ВСУ еще пять тактических автомобилей Caracal
ZN UA
2025-02-10T21:42:37Z
Как сэкономить топливо зимой: простые правила для водителей в холодное время года
Знай
2025-02-10T18:51:15Z
В Польше выпустят роскошный шестиколесный папамобиль на базе "Гелендвагена"
Фокус
2025-02-10T16:21:10Z
В Украине появится доступный электрокроссовер Chery с запасом хода более 500 км
Фокус
2025-02-10T13:45:38Z
Гость из 90-х: обнаружен 29-летний заряженный Ford Mustang в новом состоянии
Фокус
2025-02-10T11:42:30Z
Новый флагман: дебютировал недорогой премиальный кроссовер от Changan и Huawei
Фокус
2025-02-10T09:36:37Z
Украинский автопарк в январе пополнили 14 тысяч подержанных легковушек
Корреспондент
2025-02-10T09:36:30Z
Суперкар для семьи: в Киеве заметили самый быстрый в мире универсал
Фокус
2025-02-10T08:42:54Z
Водители могут получить штраф за прогрев машины: о чем нужно знать
Знай
2025-02-10T06:21:17Z
В воздух взлетели вражеские Ту-95 — мониторинговые каналы
TSN
2025-02-11T01:48:41Z
Фицо обратился к Маску по поводу грантов USAID для НО Словакии
Корреспондент
2025-02-11T01:36:21Z
Военных РФ отправляют на лечение и реабилитацию в КНДР, — росСМИ
Фокус
2025-02-11T01:00:40Z
Зеленский считает, что формат Рамштайн должен быть сохранен
Корреспондент
2025-02-11T01:00:15Z
Трамп подписал указ о новых пошлинах на сталь и алюминий
ZN UA
2025-02-11T00:57:43Z
РФ осуществила комбинированную атаку "Калибрами" и баллистикой по Полтавской области: что известно
Фокус
2025-02-11T00:00:25Z
Путин демонстрирует неуважение к озвученным сигналам команды президента США Дональда Трампа — Коваленко
TSN
2025-02-10T23:06:11Z
Маск сравнил США с пьяным матросом из-за расходов правительства
Корреспондент
2025-02-10T22:51:55Z
Трамп определился с преемником Зеленского: кто он
Comments UA
2025-02-10T22:42:00Z