MY.UAНовини
Долар рвонув угору: курс майже 42 гривні за "зелений" - ще не межа?
Долар рвонув угору: курс майже 42 гривні за "зелений" - ще не межа?

Долар рвонув угору: курс майже 42 гривні за "зелений" - ще не межа?

Українцям розповіли, чому Національний банк дозволяє українській валюті девальвувати.

Як передає "Хвиля", про це йдеться у матеріалі hromadske.ua.

Національний банк України взяв курс на лібералізацію валютної політики, що спричинило послаблення гривні. З початку 2024 року українська валюта втратила 7% вартості по відношенню до основних іноземних валют, досягнувши курсу 41 гривню за долар.

У Нацбанку пояснили, що така політика – необхідність у нашій економічній ситуації. Проте мільйони українців все ж таки турбуються, чи не дійде до девальвації гривні до некомфортного рівня.

"Це - природний розвиток подій. Якби НБУ не хотів цього, то не робив би таких кроків", - пояснив виконавчий директор експертного центру Case Ukraine Дмитро Боярчук.

За його словами, ослаблення обмежень – це своєрідна ставка монетарної влади на обмін добровільними кроками. Тепер у Національному банку у відповідь очікують позитивної поведінки від бізнесу.

До того ж, завдяки валютним послабленням українські компанії почали активно виводити гроші за кордон - для виплати дивідендів та оплати за взятими кредитами.

Курс валют в Україні / Фото: Getty Images

На даний момент державний регулятор активно задовольняє попит: у травні Нацбанк продав із власних резервів 3,1 мільярда доларів, а у червні – ще 3 мільярди. Дані показники вже виходять за межі плану. Справа в тому, що два місяці тому голова НБУ Андрій Пишний оцінював вартість політики валютної лібералізації на рівні 5,5 мільярда доларів.

"Будь-які заходи щодо валютної лібералізації на перших етапах генерують попит на іноземну валюту. Лише у перспективі, коли бізнес та іноземні інвестори переконаються, що все працює, вони призведуть до притоку інвестицій", - повідомив Нацбанк у коментарі hromadske.

Свободи для бізнесу

Зокрема, фактично НБУ відкрив валютні кордони для грошей українських компаній – з 4 травня запрацював цілий пакет послаблень:

  • зняття обмежень на переведення валюти для імпорту робіт та послуг;
  • можливість сплати дивідендів закордонним акціонерам українських компаній за період роботи з 1 січня 2024 року;
  • доступ до валюти для обслуговування нових зовнішніх кредитів та сплати відсотків за старими валютними кредитами;
  • право переводити валюту за лізинг та оренду;
  • пом'якшення обмежень на виплати материнським компаніям українських юридичних осіб (якщо вони зареєстровані за кордоном).

При цьому такі кроки у керівництві Національного банку не вважають за достатню лібералізацію. Отже, вже 10 липня НБУ продовжив термін повернення експортної виручки для аграрних виробників з 90 до 120 днів (із зобов'язанням суворого контролю). Відтак саме на аграріїв припадає дві третини експорту українських товарів. Подальшому прогресу цього сектора сприяє і перспектива відновлення «зернового коридору» у Чорному морі – задля цього Туреччина, Румунія та Болгарія на початку липня розпочали розмінування західної частини водного шляху.

Крім того, послаблення запровадили не лише для аграріїв. Так, уже 11 липня бізнес точково дозволили виводити валютні кошти за кордон. Таким чином, якщо українське підприємство працює за кредитною схемою з міжнародною фінансовою організацією, наприклад, з Європейським інвестиційним банком або Європейським банком реконструкції та розвитку, воно зможе перераховувати гроші за кордон за цими зобов'язаннями.

Також свою частину свободи отримали і українські оборонні компанії, яким скасували дедлайн для проведення розрахунків за міжнародними контрактами.

На додачу до цього український бізнес тепер може сплачувати закордонним контрагентам гроші в рамках страхування військових ризиків. Волонтери отримали додаткову можливість здійснювати міжнародні транзакції на придбання деталей для безпілотних літальних апаратів.

Чого чекати

Як зазначається, подальший курс гривні значною мірою залежатиме від подій на фронті. Істотне погіршення військової ситуації автоматично підштовхуватиме людей купувати долари та євро. У таких умовах працює правило "колективної поведінки".

При цьому Федеральний резерв США цього року, ймовірно, також включить політику здешевлення американського долара для потреб свого фінансового ринку. Європейський центральний банк, у свою чергу, вже розпочав таку політику. Америка та ЄС не хочуть, щоб їхні валюти були надто дорогими, інакше на них не буде попиту. А відсутність попиту призводить до дефіциту продуктивних інвестицій.

Також не слід забувати, що під час війни можуть відбуватися й інформаційно-психологічні операції росіян з метою розхитування курсу гривні. Тут залишається сподіватися на грамотну інформаційну політику та витримку людей.

"У нас загалом не дуже приємне інформаційне тло, тому інформаційні атаки росії навряд чи щось змінять радикально. Якщо ж з'являться новини, що росіяни, скажімо, почали новий наступ на Київ, то курс відреагує", - наголосив виконавчий директор експертного центру Case Ukraine Дмитро Боярчук.

Отже, щойно девальвація гривні перейде на некомфортну територію – наприклад, курс до долара впаде нижче за 42 або 43 гривні - Нацбанк реагуватиме. Він або призупинить дію політики валютної лібералізації, або запровадить суворіші квоти на виведення коштів за кордон, або продовжить масштабно продавати свої резерви.

Депутат і керівник парламентського фінансового комітету Данило Гетьманцев зробив оптимістичніший прогноз: "Маємо повну ясність із зовнішнім фінансуванням до кінця 2024 року, а також значно більшу впевненість на 2025 рік після ухвалення політичного рішення щодо надання нам 50 мільярдів доларів за рахунок доходів від російських активів. Це підтримає резерви та національну валюту у короткостроковій перспективі".

Тим часом державний бюджет передбачає девальвацію української валюти до 42,1 гривні за один американський долар. Однак поки що НБУ декларує готовність продовжувати і навіть поглиблювати лібералізацію. При цьому депутат Гетьманцев вважає, що регулятор не поспішатиме з цією політикою.

"Нацбанк рухатиметься поступово, щоб не нашкодити відносної макрофінансової стабільності, яка залишається одним із наших головних економічних досягнень в умовах війни. Відповідно, немає чітких тимчасових орієнтирів, коли скасують ті чи інші валютні обмеження", - сказав Гетьманцев.

МВФ прогнозує зростання темпів виведення валюти з України за кордон. Цей індикатор називається "платіжний баланс". У 2024 році його дефіцит впаде до 5,8% ВВП, а наступного - до 6,9%. Саме стільки валюти, як очікується, залишить межі української економіки.

Тим часом Боярчук зазначив, що "ми не заробляємо достатньо, щоб утримувати наші валютні баланси". За його словами, у перший рік війни великі валютні інтервенції НБУ перевищували резерви.

"Отже, гривня продовжуватиме свою девальвацію – треба сподіватися, помірну. А от, де Нацбанк вирішить зупинити цей процес – на рівні 42 гривень за долар чи навіть далі – визначатиме успішність українського уряду щодо залучення міжнародної допомоги: позик та грантів. Чим більше будуть резерви - тим міцніша буде гривня", - пише видання.

Нагадаємо, скільки коштуватимуть долар та євро у середині липня.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ердоган подав позов проти глави опозиції за порівняння з хунтою
Европейская правда
2025-04-08T10:15:41Z
Маслова, Семерня та Снєжко в схемах ОЗУ "Монако": корупція на найвищих рівнях Сумської області
Antikor
2025-04-08T10:15:17Z
Путінська Росія остаточно перетворилась у країну війни і повернення до «нормальності» вже не буде – оглядач
ZN UA
2025-04-08T10:13:41Z
Тарифи Трампа небезпечні для США, але здатні пригальмувати початок ще однієї війни
24tv
2025-04-08T10:12:59Z
Соцмережі Польщі фіксують зростання негативу щодо українських біженців
Хвиля
2025-04-08T10:12:20Z
Фон дер Ляєн поговорила з прем’єром Китаю про тарифи США
Европейская правда
2025-04-08T10:09:16Z
Перм'єр Литви: не всі білоруси – шпигуни, дайте працювати спецслужбам
Европейская правда
2025-04-08T10:06:58Z
Брат лідера Сирії отримав посаду в його адміністрації. До цього був лікарем у Воронежі
Лига
2025-04-08T10:06:27Z
Голова Єврокомісії закликала Китай збільшити свої зусилля для встановлення миру в Україні
ZN UA
2025-04-08T10:06:10Z
Компанію, яка будувала метро на Виноградар, оштрафували ще на 78 млн грн — рішення суду
AIN
2025-04-08T10:18:20Z
Завдяки допомозі киян Річкова флотилія ВМС придбала засоби РЕБ та техніку, – Кличко
24tv
2025-04-08T10:15:44Z
У Львові відкрили новий Центр ментального здоров'я для постраждалих від війни
24tv
2025-04-08T10:15:19Z
Окупанти дронами атакували місто на Харківщині: постраждав чоловік
ZN UA
2025-04-08T10:13:51Z
Припинено діяльність шантажистів, що розповсюджували інформацію принизливого характеру про учнів навчальних закладів
Украина Криминальная
2025-04-08T10:06:08Z
Експерт пояснив, як росіяни можуть скористатися демобілізацією в Україні
ZN UA
2025-04-08T09:58:56Z
Біля Куп’янська під час спроби перетнути Оскіл окупанти затонули разом із бронетехнікою
Antikor
2025-04-08T09:57:21Z
Кияни скаржаться на відключення світла. Що кажуть в "Укренерго"
Telegraf
2025-04-08T09:54:48Z
Скільки окупантів ще має покласти Кремль, щоб захопити Донбас: у ЗСУ відповіли
Фокус
2025-04-08T09:54:43Z
"Батько всіх бомб": на що здатна 13-тонна американська GBU-57
Фокус
2025-04-08T10:15:54Z
Польські військові вперше провели стрільби з новітніх танків Abrams
Европейская правда
2025-04-08T10:03:42Z
В Україні почався збір заявок на «Освіторія.Медіа award 2025»
Детектор М
2025-04-08T10:01:56Z
У Литві обговорюють можливість відправлення 40 військових в Косово
Европейская правда
2025-04-08T09:49:28Z
Повістки поштою: у якому випадку можна оскаржити штраф від ТЦК
24tv
2025-04-08T09:48:06Z
Міноборони планує об'єднання АОЗ та ДОТ після воєнного стану
24tv
2025-04-08T09:48:05Z
Українські виробники складових для озброєння можуть отримати до 8 млн грн гранту від держави — як податися?
AIN
2025-04-08T09:45:27Z
Жінка перетворила звичайний сад на розкішну зону для відпочинку: неймовірні фото до та після
24tv
2025-04-08T09:42:39Z
Студенти перетворили затоплену кімнату на "вечірку біля басейну"
Фокус
2025-04-08T09:42:28Z
Наталка Денисенко виклала яскраві фото з колегами під час гастролей Польщею
Gazeta UA
2025-04-08T10:03:36Z
У Литві обурились запланованому концерту співачки Орбакайте: прем'єр відреагував
Европейская правда
2025-04-08T09:57:13Z
"Швидку викликатимуть...": Саша Зарицька показала, чим обернулися зусилля зі спалювання "зайвого"
Знай
2025-04-08T09:51:18Z
Зої Кравіц знайшла заміну Ченнінгу Татуму: кого охрестили новим бойфрендом зірки
Фокус
2025-04-08T09:42:26Z
Disney забруднив повітря «Білосніжкою» — фільм спричинив більше викидів, ніж деякі великі аеропорти
ITC
2025-04-08T09:28:22Z
"Головний ньюсмейкер України": втікач Винник вирішив підзаробити на фанатах
GlavRed
2025-04-08T09:27:18Z
У Білому домі мати віцепрезидента Джей Ді Венса відсвяткувала 10 років відмови від наркотиків
24tv
2025-04-08T09:21:24Z
3 антитренди, які знову повернулися в моду: зверніть на них увагу
24tv
2025-04-08T09:18:39Z
Підтримують війну і допомагають окупантам: пісня російського гурту очолила чарт в Україні
24tv
2025-04-08T09:18:38Z
В Одесі двох утриманців СІЗО судитимуть за вимагання грошей в іншого ув’язненого
Украина Криминальная
2025-04-08T10:16:28Z
У Харкові затримали чоловіка, який вбив військового та готував замах на очільника ХОВА Синєгубова
Мій Харків
2025-04-08T10:15:17Z
У Дніпрі під заставу вийшов водій, який на переході збив вагітну жінку з дітьми: новонароджена досі в реанімації
Antikor
2025-04-08T10:09:44Z
У Львові 52-річний чоловік відмовився від мобілізації: суд виніс йому вирок
Политека
2025-04-08T10:01:52Z
У ДТП у Білгород-Дністровському районі загинула кермувальниця легковика
Украина Криминальная
2025-04-08T09:54:10Z
Сприяли ухиленню підприємства від сплати 19,5 млн. – судитимуть двох головних держінспекторів митного поста Сумської митниці
Украина Криминальная
2025-04-08T09:36:15Z
Мотоцикліст кинув гранату в будинок ексгравця «Челсі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:30:36Z
Польські правоохоронці зацікавилися Крупою та її ріднею. Подробиці гучного розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:30:19Z
Виплачував заробітну плату синам, які не виконували своїх обов’язків – судитимуть директора закладу освіти та трьох його співучасників
Украина Криминальная
2025-04-08T09:22:46Z
Ринок капіталу має готуватися до інвестицій на повоєнне відновлення – НБУ
24tv
2025-04-08T10:12:59Z
Від погроз до реальності — як Європа пережила зиму без українського транзиту
ZN UA
2025-04-08T10:04:18Z
Угорщина проти контрмит ЄС на імпорт товарів зі США, - Сійярто
Antikor
2025-04-08T10:03:17Z
Румунський кандидат у президенти виступає проти транзиту українського зерна через країну
360ua.news
2025-04-08T10:00:00Z
Гроші втрачають всі, але не Воррен Баффет: як мільярдер захистив свої гроші від обвалу
24tv
2025-04-08T09:42:47Z
Що вплине на вартість продуктів в Україні: неочікуваний прогноз
GlavRed
2025-04-08T09:39:08Z
Світові чинники стримують ріст цін на соняшник в Україні
Agravery
2025-04-08T09:37:39Z
Туреччина зупиняє експорт лимонів: як це відобразиться на цінах в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:36:55Z
Податкова служба уточнила кому можуть загрожувати штрафи за онлайн-продажі
360ua.news
2025-04-08T09:33:57Z
Легіонери «Кривбасу» вимагають, щоб команда переїхала в безпечніше місто, – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T10:12:28Z
Лестер встановив антирекорд професійного англійського футболу
24tv
2025-04-08T10:01:38Z
Нападник Болоньї забив один з найкрасивіших голів сезону в Серії A: ефектне відео
24tv
2025-04-08T09:54:14Z
Сампдорія оголосила про призначення нового головного тренера
Football.ua
2025-04-08T09:52:35Z
Став відомий склад збірної України на Чемпіонат Європи з важкої атлетики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:48:48Z
Лупашко: Завжди не вистачає слів після втрат таких перемог
Football.ua
2025-04-08T09:46:13Z
Жіноча Ліга націй: де дивитися гру між збірними України та Чехії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:42:31Z
Фанат після манчестерського дербі вдарив в обличчя зірку "містян": що відомо
24tv
2025-04-08T09:12:42Z
"Тоді буде вирішено": промоутер Дюбуа висловився щодо бою проти Чісори
24tv
2025-04-08T09:03:28Z
Фільми від депресії: що подивитися замість візиту до психолога
CutInsight
2025-04-08T10:03:25Z
Ось як захистити квіти плодових дерев у заморозок: потрібно знати
24tv
2025-04-08T10:03:08Z
Як очистити чорну решітку на газовій плиті: спосіб, про який багато хто не знає
GlavRed
2025-04-08T09:39:47Z
Встигнете приготувати, поки їдуть гості: пиріг з лаваша виходить ситним та ароматним
Telegraf
2025-04-08T09:15:22Z
Не грійте чай у мікрохвильовці: вчений пояснив, чому це погана ідея
24tv
2025-04-08T09:09:56Z
В Іспанії туристам буде складніше орендувати житло: що сталося
24tv
2025-04-08T09:03:45Z
Італія оштрафувала туроператорів майже на 20 млн євро за скупку квитків до Колізею
Европейская правда
2025-04-08T08:43:08Z
Китайський гороскоп на завтра 9 квітня: Півням - виснаження, Собакам - травми
GlavRed
2025-04-08T08:27:20Z
Медовик із кремом на згущеному молоці: рецепт смачного торта
Фокус
2025-04-08T08:15:50Z
Стала відома європейська вартість смартфона Samsung Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-08T10:16:54Z
Її найбільше у Всесвіті: фізики з'ясували, з чого складається загадкова темна матерія
Фокус
2025-04-08T10:15:24Z
У Casino.ua розповіли, що зміниться з новими вимогами регулятора
Telegraf
2025-04-08T10:03:16Z
Інсайдер показував можливий редизайн iOS 19 у стилі visionOS
InternetUA
2025-04-08T10:01:29Z
Під пірамідою Хеопса знайшли кораблі для бога: куди вони прямували під землею
Фокус
2025-04-08T10:00:57Z
Магія чи наука: вчені воскресили легендарного лютововка з "Гри престолів"
24tv
2025-04-08T09:54:05Z
Ілон Маск знову довів, що не має нічого спільного з геймерами
InternetUA
2025-04-08T09:46:02Z
Повітряна "Дубайська" паска: цей рецепт підірвав мережу
24tv
2025-04-08T09:36:50Z
Сем Альтман і Джоні Айв працюють над таємничим пристроєм зі штучним інтелектом- The Information
Подробности
2025-04-08T09:31:00Z
Люди, зачаті влітку, мають більшу схильність до повноти
ITC
2025-04-08T10:10:26Z
14-річний вундеркінд розробив застосунок на основі ШІ, здатний виявляти хвороби серця за секунди
InternetUA
2025-04-08T10:09:05Z
Тривала медитація не лише знімає стрес, а й бореться зі старінням – учені
Факти ICTV
2025-04-08T09:54:22Z
Як пацієнти та бізнес виграють від розширення медичного асортименту Prozorro Market
Лига
2025-04-08T09:24:48Z
У стаціонарах пацієнти часто купують ліки за власні кошти. Експерт пояснив, чому так відбувається
ZN UA
2025-04-08T09:04:33Z
Масштабне відновлення України: схвалено проєкти на 4,5 млрд грн
Хвиля
2025-04-08T08:57:02Z
Революція в лікуванні розсіяного склерозу: науковці отримали наукового "Оскара" за прорив
24tv
2025-04-08T08:48:01Z
Що буде, якщо мити волосся дешевим шампунем: це треба знати
24tv
2025-04-08T08:42:29Z
Безстроково чи на кілька років: у МОЗ назвали умови встановлення інвалідності
Факти ICTV
2025-04-08T08:21:45Z
Ferrari покаже гібридний суперкар для змагань
AutoGeek
2025-04-08T10:15:29Z
В Україні з'явився новітній позашляховий універсал Mercedes за 4 мільйони
Фокус
2025-04-08T10:15:17Z
Розписаний вручну в стилі Пікассо Porsche 911 продали у Нідерландах, і ось за скільки
24tv
2025-04-08T10:15:11Z
Opel тестує спортивну версію кросовера Grandland
AutoCentre
2025-04-08T10:06:39Z
Заради виживання: преміальним британським брендам дозволили випускати авто з ДВЗ
AutoGeek
2025-04-08T09:22:46Z
Tesla нарешті випустила дешевший кросовер Model Y: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-04-08T09:22:14Z
Особняк на колесах: у США створили розкішний автодім за $1,7 мільйона
Фокус
2025-04-08T09:12:50Z
Land Rover готує компактний кросовер
AutoCentre
2025-04-08T08:09:48Z
Посеред хрущовок у Чернівцях помітили найдорожчий кросовер Bentley
Топ Жир
2025-04-08T08:03:42Z