MY.UAНовини
Якщо не платити за опалення і воду: кого відключать, а кому доведеться сплатити штраф
Якщо не платити за опалення і воду: кого відключать, а кому доведеться сплатити штраф

Якщо не платити за опалення і воду: кого відключать, а кому доведеться сплатити штраф

Заборгованість киян за водопостачання, опалення та водовідведення сягнула величезних 7,5 млрд грн. У Київтеплоенерго обіцяють хронічним боржникам штрафні санкції та нагадують, що мораторій на штрафи було скасовано ще у грудні 2023-го. Що буде з боргами населення та чи можна сплачувати частинами постачальнику послуг, з’ясовував Фокус.

Борги українців за комунальні послуги накопичуються. Тим часом набирає обертів реструктуризація, яка дозволяє виплачувати борг частинами. Фахівці зазначають, що реструктуризація може не лише убезпечити споживача від нарахування штрафних санкцій, а й допомогти не втратити призначену субсидію. Адже споживачам, які мають заборгованість за спожиті послуги понад три місяці та яка перевищує 680 грн, субсидія не нараховується. Що в Україні з боргами та як не залишитися без води й опалення?

Борги зростають: 16% споживачів заборгували 4,5 млрд грн

Ситуація з оплатою послуг гарячого водопостачання та опалення більш, ніж складна, повідомили у Київтеплоенерго. Загальний борг киян за спожиті послуги гарячого водопостачання та опалення становить понад 6,2 млрд грн, а за послуги постачання холодної води та водовідведення – близько 1,2 млрд грн. Тобто сумарний борг тільки за ці послуги становить майже 7,5 млрд грн.

Загальний борг киян за спожиті послуги гарячого водопостачання та опалення становить понад 6,2 млрд грн, а за послуги постачання холодної води та водовідведення – близько 1,2 млрд грн

За словами директора структурного підрозділу "Енергозбут" комунального підприємства "Київтеплоенерго" Костянтина Лопатіна, переважна більшість киян сумлінно оплачують спожиті комунальні послуги. Але у столиці 160 тисяч особових рахунків (з загальних близько мільйону) тривалий час накопичують заборгованість і не звертаються щодо реструктуризації. "Майже 4,5 млрд боргу припадає саме на ці 16%. Близько 10% абонентів не здійснили жодної оплати за спожиті послуги за весь минулий опалювальний сезон 2023/2024 років", — зазначив Костянтин Лопатін, додавши, що хронічна несплата критично позначається на роботі підприємств в умовах енергодефіциту.

Боржники: хтось не має грошей, а хтось має принципи

Борг у будь-якому випадку має бути погашеним, каже енергетичний експерт Юрій Корольчук. Якщо є причини, щоб не оплачувати, — маленький дохід, складна життєва ситуація — споживач може звернутися за субсидією, а також до постачальника з проханням реструктуризувати борг.

У випадку складної життєвої ситуації можна звернутися за субсидією
Фото: Анна Кудрик (колаж)

Щодо боржників, то вони відрізняються. У більшості дійсно не вистачає грошей на оплату, але й серед них є люди, які сплачують рахунки хоча б частково і намагаються борги не збільшувати. На думку експерта, в суспільстві підтримується якась ілюзія, що платити мають можливість всі — адже всі ходять в кафе, ресторани, на розваги. Ні, каже Корольчук, не всі ходять в ресторани і не всі мають можливість платити. Але дійсно є споживачі, які не сплачують комуналку навіть за наявності грошей — принципово або керуючись якимись своїми міркуваннями. Це можуть бути, наприклад, власники кількох квартир, які зараз припинили здавати житло в оренду, відповідно, не отримують додатковий дохід та не сплачують комуналку. Або можуть бути ті, хто тимчасово не мешкає в цьому житлі через те, що виїхав за місто, в інше місто або за кордон.

Важливо Ціни, борги, споживання. Що змінює та як впливає дефіцит електроенергії в Україні

"Втім тут двох думок бути не може: рахунки потрібно сплачувати, — зазначив Корольчук. — Зараз через війну людям залишили можливість платити за старими тарифами за воду, тепло, але коли це все лусне, якою буде ціна? Навряд чи сьогоднішні боржники зможуть платити за холодну воду по 100 грн за куб. Рано чи пізно тарифи піднімуться, борги зростатимуть і виникне патова ситуація".

Операція "реструктуризація": як укласти договір

Про можливість реструктуризувати борги за комунальні послуги та не платити пеню нагадало комунальне підприємство "Київтеплоенерго" (КТЕ) з посиланням на заступницю комерційного директора комунального центру "Центр комунального сервісу" (ЦКС) Юлію Петрик.

Домовитись про реструктуризацію боргу можна шляхом укладення додаткової угоди з постачальником

Експерти підкреслюють, що йдеться не про списання боргу, а саме про реструктуризацію, тобто оплату боргу частинами. Укласти договір можна як офлайн, так і в онлайн-режимі. За словами Юлії Петрик, за останні пів року в ЦКС уклали 563 договори реструктуризації, з яких 344 – за послуги гарячого водопостачання і тепла. Це вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року. Все більше громадян користуються цим механізмом, адже реструктуризація дозволяє не лише убезпечити споживача від нарахування штрафних санкцій, а й не втратити призначену субсидію. "Договори укладають на послуги: постачання гарячої води та теплової енергії, централізованого водопостачання і водовідведення, а також утримання будинків і споруд та прибудинкових територій / управління багатоквартирним будинком, вивезення побутових відходів", – повідомила Юлія Петрик.

Укласти договір на реструктуризацію можна в онлайн-режимі
Фото: Getty Images

Щоб укласти договір реструктуризації, необхідно зробити наступні кроки:

  • звернутись до будь-якого сервісного центру;
  • без відвідування сервісного центру дистанційно передати документи через месенджер в Facebook, Skype чи Telegram, або підписати договір за допомогою ЕЦП;
  • надати фахівцю відповідну заяву в довільній формі;
  • додати до заяви документи: паспорт (або ID-картку), картку платника податків (якщо ІПН немає в ID-картці), правовстановлюючий документ на квартиру та витяг із державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Детальніше про договір, спосіб оплати тощо можна дізнатися на сайті ЦКС.

Важливо Деякі українці можуть не платити пеню за борги за комуналку: як це зробити

Водночас адвокат Адвокатського бюро "Івана Хомича" Олена Воронкова зауважила: домовитись про реструктуризацію боргу можна шляхом укладення додаткової угоди з постачальником. Однак, є передбачені обмеження, зокрема, що така реструктуризація проводиться на строк до 60 місяців та щодо того, що на період погашення реструктуризованої заборгованості загальна сума платежів, що вносяться громадянами на оплату поточних платежів та платежів по погашенню реструктуризованої заборгованості, не може перевищувати 25% доходів, які подаються працюючими громадянами для призначення субсидій, і 20% — для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги.

Що буде далі: штрафи та відключення

У Київтеплоенерго вважають, що єдиним методом боротьби з хронічними боржниками є штрафні санкції, як того вимагає чинне законодавство. "У грудні 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1405, якою скасував мораторій на застосування штрафних санкцій до боржників. Відповідно до частини першої статті 26 Закону України Про житлово-комунальні послуги в разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, утім не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення", — нагадали у компанії.

Важливо Не надто високий тариф. Чи можуть в Україні підвищити ціну електроенергії для населення ще раз

Водночас на думку голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, зростання боргів за комуналку — це системна проблема, яка не може бути вирішена суто введенням штрафів та відключеннями за несплату. "На жаль повноцінної реформи комунального господарства так і не було проведено, — каже експерт. — З одного боку, ми отримали надто високі тарифи, які фізично не може сплатити більшість пересічних українців, а з іншого — неплатоспроможну систему теплокомуненерго, яка має надвисокі тарифи на газ. Тобто виходить, що заручниками цієї системи стали як підприємства теплокомуненерго, так і споживачі. І запровадження штрафів не вирішить питання системно, бо грошей після цього більше не стане".

У Київтеплоенерго вважають, що єдиним методом боротьби з хронічними боржниками є штрафні санкції
Фото: Getty Images

Олег Попенко вважає, що наразі йдеться не про безкарність, а про низку надто поганих прийнятих рішень, які призвели до катастрофічної ситуації в житлово-комунальному господарстві. І це пов'язано не тільки з реформою ЖКГ, але й з житловою реформою, до якої ми взагалі не прийшли. Надаючи комунальні послуги до багатоквартирного будинку, ми стикаємося з тим, що якість комунальних послуг змінюється вже всередині будинку, де втрати складають 40-50%. І вирішити це питання згідно чинного законодавства принципово неможливо.

"90% житлового фонду потребують капітального ремонту, бо там є величезні втрати тепла, води, але у співвласників — тобто мешканців — немає на це коштів. Тому я не бачу шляхів вирішення проблеми не тільки в короткостроковій, але й в середньостроковій перспективі. Нам потрібні гігантські кошти на відновлення всього житлового фонду — йдеться про сотні мільярдів доларів", — підсумував Попенко.

Якість комунальних послуг змінюється вже всередині будинку, де втрати складають 40-50%

А на думку Юрія Корольчука, єдиний вихід з ситуації, що склалася, — це обмежувати постачання послуг. "Думаю, що почнуть з "середніх" боржників. Відрізати дрібних споживачів одразу не будуть, бо це досить невеликі суми. А чіпати великих боржників небезпечно — можна натрапити на якогось нардепа чи чиновника. Люди, що зараховують себе до "вищої касти" часто вважають, що можуть не платити. Чи зможуть постачальники натиснути на цю "касту" — питання відкрите. Не виключно, що одного-двох посадовців і покарають, але то хіба що для демонстрації".

Теги за темою
тарифывода
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Не території. Портников назвав завдання Кремля в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T12:27:28Z
У РНБО спростували побиття в Івано-Франківську «мовного інспектора»
Комсомольская правда
2024-09-22T12:19:32Z
Ізраїльські військові закрили телеканал Al Jazeera на Західному березі річки Йордан
УкраинФорм
2024-09-22T12:15:07Z
Стратегічний наратив України: що це, чому важливо та до чого тут Курський наступ
Детектор М
2024-09-22T12:00:40Z
Зінченко був на місці злочину з ймовірністю 99,99%, – адвокатка доньки Ірини Фаріон
24tv
2024-09-22T12:00:36Z
Трамп відмовився проводити другий раунд дебатів з Гарріс на телеканалі CNN: як він це пояснив
InternetUA
2024-09-22T11:57:43Z
У мережі пишуть про російські "отруйні безпілотники": в одній з областей відповіли, чи правда це
24tv
2024-09-22T11:57:34Z
Найкращий варіант для України: як Захід міг би стримати Путіна від атак по ядерній енергетиці
24tv
2024-09-22T11:57:07Z
"Хезболла" запустила по Ізраїлю ракети як помсту за вбивство командувача бойовиків
ZN UA
2024-09-22T11:55:13Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Антитренди вересня: ці речі не мають бути у вашому гардеробі
24tv
2024-09-22T12:18:02Z
Полюбляє комах та скорпіонів: як харчується Анджеліна Джолі
24tv
2024-09-22T12:12:33Z
Фільм про розвідника Андрія Рублюка сьогодні ввечері покажуть по телебаченню
УкраинФорм
2024-09-22T12:06:34Z
Влад Яма показав рідкісне фото з весілля у Києві та розповів про особливе свято у родині
TSN
2024-09-22T11:48:41Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-09-22T11:48:15Z
Лауреат премії ім Олеся Гончара, син українських поетів: на війні загинув Тарас Ілля
24tv
2024-09-22T11:48:08Z
Ніколи не вийдуть з моди: які тенденції у дизайні залишаються актуальними не один рік
24tv
2024-09-22T11:42:14Z
Ексфутболіст "Динамо" Тимощук потрапив у новий антиукраїнський скандал
GlavRed
2024-09-22T12:27:41Z
Тимощук продав свою футболку для допомоги росіянам у Курській області
ZN UA
2024-09-22T12:06:06Z
«Верес» у Рівному вирвав нічию з «Інгульцем» у чемпіонаті УПЛ
УкраинФорм
2024-09-22T12:03:31Z
Верес із суперечливим пенальті вирвав нічию проти Інгульця
Football.ua
2024-09-22T12:01:17Z
Три нокдауни та нокаут: відео найкращих моментів бою Джошуа – Дюбуа
24tv
2024-09-22T11:48:50Z
Твердохліб – про Ворсклу: Бойова команда і легко з ними нікому не буває
Football.ua
2024-09-22T11:36:29Z
"Спорт - поза політикою": Подкопаєва зробила гучну заяву
GlavRed
2024-09-22T11:27:34Z
Твердохліб повернувся до стартового складу Кривбасу на матч проти Ворскли
Football.ua
2024-09-22T11:23:09Z
Мотта — про нічию із Наполі: Це був хороший матч, але нам потрібно покращувати гру у фінальній третині
Football.ua
2024-09-22T11:20:48Z
Гороскоп на тиждень з 23 по 29 вересня: Левам - розбіжності, Риб підведе здоров'я
GlavRed
2024-09-22T12:27:08Z
Жодної користі, лише шкода: чому не треба годувати дитину "під мультики"
24tv
2024-09-22T12:24:01Z
Українські полярники показали першого тюленя, народженого цього року на Вернадському
Комсомольская правда
2024-09-22T12:04:14Z
Жодних складнощів: "Мастер Шеф" дала простий рецепт пирога з ягодами та вершковим маслом
Политека
2024-09-22T12:03:59Z
Ще одна країна запроваджує нові обмеження для туристів щодо оренди житла
24tv
2024-09-22T11:03:10Z
Досвідчені господині ніколи не викидають яєчну шкаралупу: для чого її зберігають
GlavRed
2024-09-22T10:27:52Z
"Експерт із лотереї": дівчина назвала числа, які найрідше приносять удачу
Фокус
2024-09-22T10:21:30Z
З нею ваші страви будуть просто неперевершені: маринуємо цибульку, яка вражає універсальністю
24tv
2024-09-22T09:27:34Z
Дивовижно солодкий смак: "Мастер Шеф" Литвинова дала спрощений рецепт Медовика з кремом
Политека
2024-09-22T09:01:49Z
Учені виявили нові факти про вплив низьковуглеводних дієт на схуднення та здоров'я
24tv
2024-09-22T10:51:33Z
5 ключових помилок під час миття голови: уникайте їх, щоб мати ідеальну зачіску
24tv
2024-09-22T09:57:34Z
Не до їжі і не після: як пити чай та каву, щоб уникнути проблем зі здоров'ям
24tv
2024-09-22T09:21:56Z
Ви навіть не здогадувались: як ягоди, шоколад та червоне вино впливають на ваш організм
24tv
2024-09-22T09:21:37Z
Дієта MIND може захистити когнітивне здоров’я
Portaltele
2024-09-22T06:07:52Z
Як зрозуміти, що у вас дефіцит білка у раціоні
24tv
2024-09-22T06:00:57Z
Календар магнітних бур на кінець вересня: названі небезпечні дати
Политека
2024-09-22T03:22:52Z
У США схвалили першу назальну вакцину проти грипу, яку можна використовувати самостійно
УкраинФорм
2024-09-22T00:24:02Z
Медики з'ясували, що мастурбація покращує якість сну
Знай
2024-09-21T20:30:02Z
8 років в'язниці за підліткову витівку: на Одещині поліція спіймала юнака
Политека
2024-09-22T12:12:41Z
На Прикарпатті судитимуть жінку, яка за $4000 уклала фіктивний шлюб із військовозобов’язаним
Украина Криминальная
2024-09-22T12:12:29Z
На Рівненщині нелюдь прив'язав собаку до мотоцикла і тягнув її по дорозі
TSN
2024-09-22T12:09:16Z
Гору Афон у Греції сколихнув землетрус магнітудою 4,6
Европейская правда
2024-09-22T12:01:39Z
Пасажирка літака знайшла у їжі "сюрприз": пілоту після цього довелось йти на аварійну посадку
Фокус
2024-09-22T11:51:50Z
У Бериславі внаслідок атаки дрона постраждав цивільний
УкраинФорм
2024-09-22T11:36:44Z
У Мексиці через війну між наркоторговцями загинуло понад 50 людей, ще 50 зникли безвісти
Украина Криминальная
2024-09-22T11:24:51Z
У Дніпрі перевернулася фура із поросятами: тварини бігають по трасі
TSN
2024-09-22T11:21:49Z
У США в Бірмінгемі сталася масова стрілянина: щонайменше 4 загиблих і десятки поранених
24tv
2024-09-22T11:21:43Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Повістки "Укрпоштою": хто перший отримає і через скільки днів треба з'явитися до ТЦК - відповідь адвоката
TSN
2024-09-22T12:27:59Z
Науковиці БДПУ провели дослідження щодо вигорання українських викладачів під час війни: результати опитування
ZN UA
2024-09-22T12:22:20Z
Заборона полювання: кожна п’ята лисиця хвора на сказ, а вовки нападають на людей
Комсомольская правда
2024-09-22T12:04:19Z
Армія РФ за тиждень втратила в Україні 8620 військових та понад 1200 одиниць техніки
УкраинФорм
2024-09-22T11:55:22Z
5 помилок, через які вам не підвищать зарплату: будьте обережними
24tv
2024-09-22T11:48:23Z
Російське випробування ракети «Сармат» завершилося провалом - OSINT-аналітик
УкраинФорм
2024-09-22T11:39:54Z
Над Балтійським морем виявили шість російських літаків
iPress
2024-09-22T11:39:32Z
Росіяни знищують КАБами власну територію: в ЗСУ назвали мотиви окупантів
GlavRed
2024-09-22T12:27:44Z
Гороскоп на завтра 23 вересня: Козерогам - неймовырна удача, Ракам - велике навантаженя
GlavRed
2024-09-22T12:27:31Z
"Ворог лишається без очей": головний сержант роти БпЛА пояснив важливість дронів на фронті
24tv
2024-09-22T12:27:19Z
Генерація Харкова знищена: які альтернативи має місто
24tv
2024-09-22T12:24:15Z
У ворога є "солдати-раби": командир екіпажу БпЛА розповів про тактику росіян
24tv
2024-09-22T11:57:24Z
З Глухова на Сумщині через посилення обстрілів евакуювали третину міста
Комсомольская правда
2024-09-22T11:51:25Z
Відреставрований фрагмент саркофага першого кримського хана передали «Кримському дому»
УкраинФорм
2024-09-22T11:36:47Z
Сонце зігріватиме теплом, але місцями прогнозують тумани: якою буде погода 23 вересня
24tv
2024-09-22T11:33:06Z
Партизани розвідали базу постачання Чорноморського флоту РФ у Криму
1News
2024-09-22T11:30:29Z
Як відшукали раритетну 60-річну вантажівку Steyr
AutoCentre
2024-09-22T11:15:17Z
Позашляховик Warrior 917 Jiaolong Armor буде представлений 24 вересня
Portaltele
2024-09-22T11:10:32Z
Коронавірус, м'яч і гамбургер: який вигляд має найдивніша колекція автомобілів у світі
Фокус
2024-09-22T09:36:20Z
У Києві помітили новітній електрокар від Huawei із запасом ходу до 700 км
Фокус
2024-09-22T07:57:04Z
На аукціон виставили Lamborghini Huracan із мінімальним пробігом, але є нюанс
AutoCentre
2024-09-22T07:16:44Z
Під час гонки Формули-1 в Сингапурі на трасу вибігла величезна ящірка: кумедне відео епізоду
24tv
2024-09-21T19:51:27Z
На дорогах Києва помічена іменита «літаюча» Toyota
AutoCentre
2024-09-21T15:36:58Z
Гігантська ящірка зупинила практику Формули-1 у Сінгапурі
TSN
2024-09-21T14:15:29Z
Судячи з усього, сучасні безпілотні автомобілі – це один гігантський обман
24tv
2024-09-21T14:03:36Z
Україні загрожує дефіцит кадрів: як збираються вирішувати проблеми ринку праці
Хвиля
2024-09-22T12:15:38Z
Держгеонадра оголосили десяті аукціони з продажу спецдозволів на ₴37,4 мільйона
УкраинФорм
2024-09-22T12:06:58Z
Зеленський підписав закон про відновлення середньострокового планування місцевих бюджетів
УкраинФорм
2024-09-22T11:42:48Z
Нова індустріалізація України: виклики та можливості під час війни
AgroPortal
2024-09-22T11:30:26Z
Українців чекає нове випробування, споживчі ціни полізуть вгору: НБУ озвучили невтішний прогноз
Политека
2024-09-22T11:30:19Z
Київщина створить онлайн-платформу для залучення інвесторів з Італії
УкраинФорм
2024-09-22T10:42:29Z
Українцям за несплату податків виписують штрафи: названо розмір грошового покарання
Политека
2024-09-22T10:33:31Z
Чи можуть збільшити урізану пенсію: правила нарахування змінились
Знай
2024-09-22T10:30:36Z
Закупівельні ціни на молоко ще зростуть до кінця вересня
AgroPortal
2024-09-22T10:30:21Z
Що означає вислів "норміс" та коли його доречно вживати
24tv
2024-09-22T12:27:53Z
Samsung може випустити свій перший «Chromebook Plus»
Portaltele
2024-09-22T12:09:49Z
З’явилися дані щодо покращень екрану в iPhone 17 та iPhone 17 Slim
InternetUA
2024-09-22T12:01:47Z
Розробники винайшли інноваційний пристрій, що видобуває енергію з повітря
InternetUA
2024-09-22T11:31:32Z
Китай запустив останню пару резервних супутників Beidou
Portaltele
2024-09-22T11:10:45Z
iQOO 13 отримає акумулятор ємністю 6100 мАг
Portaltele
2024-09-22T11:10:44Z
Що, якби Земля мала два супутники: як би це вплинуло на нашу планету
24tv
2024-09-22T11:06:49Z
Бразильський Верховний суд вимагає додаткові документи від платформи X
Детектор М
2024-09-22T10:45:20Z
Ціни на iPhone 16 впадуть через низький попит
InternetUA
2024-09-22T10:31:50Z