MY.UAНовини
Сонце вставатиме о третій ранку: які сюрпризи принесе українцям “зимовий” час
Сонце вставатиме о третій ранку: які сюрпризи принесе українцям “зимовий” час

Сонце вставатиме о третій ранку: які сюрпризи принесе українцям “зимовий” час

Чому українці обурені переведенням годинників?  

В Україні скасували літній час. Верховна рада 16 липня проголосувала "ЗА" таке рішення. Утім є нюанс. У соціальних мережах через новацію спалахнув скандал!

Тож за яким саме часом житиме Україна вже наступного року і як це вплине на життя та здоров’я українців – розповіли журналісти в ексклюзиві TSN.ua. 

Епопея з переведенням часу завершена! 

Епопея з переведенням часу в Україні завершена! Адже Верховна рада у вівторок, 16 липня, ухвалила закон 4201 про скасування переведення часу в Україні з зимового на літній. Згідно закону, цього року ми ще в останню неділю жовтня переведемо стрілки на зимовий час. І далі вже переведення на літній час від 2025-го не буде. Про це повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.

“Парламент прийняв закон про відміну переведення часу в Україні з зимового на літній. ЗА в цілому - 261. Тобто в цьому році ми ще в останню неділю (27-го) жовтня переведемо стрілки на зимовий час і далі вже переведення на літній час з 2025-го та далі не буде.”

Що саме зміниться в Україні? 

Прихильники ініціативи наголошують, що відмова від переходу на літній час дасть позитивний результат. 

“Відмова від переходу на літній час спрямована на: захист здоров'я населення - оскільки на думку низки науковців та лікарів, щорічне переведення стрілок годинника може негативно впливати на самопочуття громадян у період адаптації до "літнього" та "зимового" часу, підвищення працездатності населення, забезпечення захисту територіальної цілісності та зміцнення національної безпеки України шляхом встановлення й закріплення на всій без виключення території держави єдиного київського часу, сприяння євроінтеграційним прагненням України.”

Після схвалення законопроекту, обчислення часу на території всієї України здійснюватиметься за "єдиним" київським часом - другим часовим поясом у шкалі Всесвітнього координованого часу UTC+2. Тобто сезонного переходу часу на території України більше не здійснюватимуть.

Основне про проєкт закону

Автором законопроєкту є спікер парламенту Руслан Стефанчук. Він згадав про ідею скасувати переведення годинників і залишитись жити за зимовим, за його словами - природним для України часом, після того, як став новим головою Верховної Ради. Він подавав такий законопроєкт 2020 року, і його навіть ухвалили у першому читанні, йдеться у матеріалі BBC News Україна. Але це трапилось на початку березня, за кілька тижнів до переходу на літній час. Ідея Стефанчука провалилася, а сам законопроєкт повернули на доопрацювання та повторне друге читання. Однак 2021 року для нього також забракло голосів.

Цього року парламент повернувся до довоєнної ідеї щодо відмови від переведення годинників. 12 липня 2024 року комітет ВРУ рекомендував народним депутатам ухвалити проєкт за кону в другому читанні та в цілому. А вже 16 липня парламент ухвалив документ 261 голосом "за".

Реакція українців

Утім у соціальних мережах через новацію виник скандал. Люди здебільшого незадоволені тим, що для життя обрали саме зимовий час, особливо цим обурені жителі Сходу країни. Адже влітку сонце там вставатиме о 3-тій ранку. 

“Дурні! Потрібно було залишити літній час. А так взимку в центрі країни о 16 годині вже темно. А на сході ще раніше. Треба максимально ефективно використовувати світловий час. А зараз влітку люди будуть їхати на роботу на годину пізніше, у спеку.”

“А чому не літній час залишити, а зимовий? В 17.00 у Закарпатті зимою вже темна ніч.”

“Зимній час це світанки в 3 ночі і темніти літом біля 9 вечера! просто нема слів які *********** .” 

Окрім того перехід на літній час аж ніяк не вигідний економічно, кажуть експерти. Бо ж робочий день розпочинатиметься пізніше і закінчуватиметься  пізніше, коли вже буде геть темно і організм потребуватиме відпочинку. А от найбільше від цього постраждають підприємства та державні установи з чітким графіком та нормованим робочим днем, пояснює економіст Ілля Несходовський. Не заощаджуватиме це і електроенергії. 

“Це бюджетні….в мінус.”

Думка науковців

Сама процедура "дьоргання стрілок" щопівроку вже давно визнана фахівцями з біологічної ритміки та дослідниками сну не корисною, а для деяких категорій людей навіть шкідливою. Про це розповіла біологиня Ольга Маслова. За словами експертки, у нас є внутрішня система добових ритмів, яка прив'язана до певного режиму, а також генетичних та психосоціальних особливостей.

"Наш біологічний годинник має з одного боку свою внутрішню ритміку, а з іншого – орієнтується на добові та сезонні зміни ступеня освітленості та інших параметрів зовні. Найбільш болючим для біологічного годинника є десинхроноз внутрішнього та зовнішнього ритмів, а говорячи більш сленгово – джетлаг."

При цьому, що менше відмінностей у графіку в різні дні, то краще функціонує наш організм.

"Коли робимо велику різницю в годинах прокидання і вкладання на вихідних і в будні (понад 4 години), або часті переведення стрілок, то даємо організму не дуже приємні сигнали."

А в Американській академії медицини сну пояснюють, що людський біологічний годинник регулюється зміною світла і темряви – саме це впливає на ритми сну та пробудження.

"У повсякденному житті наш розпорядок дня часто залежить від соціального годинника, тобто від тих періодів, коли ми працюємо, вчимося чи займаємось іншими справами. Коли сонячний час (схід і захід сонця) не збігається із соціальним годинником, виникає десинхронізація між внутрішнім ритмом організму та соціальним розпорядком."

Щорічні зміни між стандартним і літнім часом спричиняють цей розрив, який може негативно вплинути на фізичне і психічне здоров'я, а також на безпеку і громадське здоров'я. Американська академія медицини сну закликала до скасування сезонних змін часу та зазначила, що відмова від сезонних змін часу краще узгоджується з біологічними ритмами людини.

Науковці закликали Зеленського ветувати закон?

Своєю чергою Академія наук вищої школи України закликала Володимира Зеленського ветувати закон про скасування переведення часу в Україні з зимового на літній. Звернення президента Академії Олександра Наконечного 17 липня опублікувала "Новинарня". Науковці наводять три аргументи проти закону:

  1. “З ухваленням законопроєкту Україна відійде від загальної практики обчислення часу в країнах ЄС та інших держав, що підтримують Київ у війні проти росії. Наразі відмовилися від використання літнього часу кацапія, бульборусь і Китай. Отже Україна прийняла варіант, "характерний для тоталітарного світу і таке рішення важко пояснити з точки зору будь-якої політичної логіки";
  2. "Після переходу на зимовий час наприкінці червня у деяких регіонах світатиме о третій ранку, а сутенітиме о восьмій вечора.";
  3. "Світло витрачатиметься марно. Через це зростуть витрати на електрику в установ і підприємств у вечірні години навесні, влітку та восени. Це матиме "особливо відчутний ефект" в умовах постійних відключень електроенергії.”

В Академії нагадують, що ідею переведення годинників вперше висловив у 1784 році вчений і політик Бенджамен Франклін.

"Літній час на території УНР було вперше встановлено з 14 квітня по 14 вересня 1919 року. Це було зроблено для того, щоб повніше використовувати для потреб людини світловий час у літні місяці." 

А ще Академія каже, що на сьогодні немає авторитетних досліджень, які б засвідчували серйозний негативний вплив переведення часу на людину, її фізичний і моральний стан.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Нічна масована атака РФ вночі 25 травня: у кількох регіонах є загиблі — головне
ТСН
Росія здійснила черговий масований обстріл України, наслідки для українських регіонів: головні новини ночі 25 травня 2025 року
ТСН
Трамп перебуває під очевидним впливом Путіна – The Washington Post
ГЛАВКОМ NET
Європа хоче купити у США зброю для України – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
У Твері у Росії атаковано військовий аеродром
ГЛАВКОМ NET
Ілон Маск розчарований, що не досяг впливу у політиці – Washington Post
ГЛАВКОМ NET
Портников пояснив, чому Республіканської партії США більше не існує
ТСН
Міністр оборони США Гегсет обмежив доступ журналістів до Пентагону
ГЛАВКОМ NET
Орбан може планувати арешт головного опонента на виборах, використовуючи Україну — експерт
TSN
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
У бою за Україну загинув актор Назар Малік
ГЛАВКОМ NET
Каннський кінофестиваль 2025: журі оголосило лауреатів
ГЛАВКОМ NET
Гурт "ВІА Гра" розпався після 25 років існування: Меладзе і колишні солістки зробили заяви
ТСН
Джамала привітала сина з першим роком життя і показала його на рідкісних кадрах
TSN
Переможниця "Холостяка-13" Бєлєнь після скандалу з Тереном замилувала поцілунками з новим коханим
ТСН
Руслана у своє 52-річчя публічно звернулася до батьків і приголомшила, скільки грошей перекаже ЗСУ
TSN
Відомий блогер підколов Анатолія Анатоліча за втрачену вагу й "Оземпік": ведучий кумедно відреагував
ТСН
Як правильно підживити розсаду перцю для гарного врожаю: поради
ТСН
В Китаї жінка отримала перелом перевернувшись уві сні
ГЛАВКОМ NET
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
В Україні стрімко зростає захворюваність на кір: в чому причина
ТСН
Туристів обурюють ціни на курортах Туреччини
ГЛАВКОМ NET
«Назаймана краса»: таємний острів у Туреччині підкорив туристів
ГЛАВКОМ NET
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
Місячний календар стрижок на червень 2025 року: не пропустіть дати, коли можна змінювати імідж
TSN
Неймовірно смачне закушування з пекінської капусти: так ви ще точно не готували
ТСН
Смачна закуска за 20 хвилин: рецепт страви з чотирьох інгредієнтів
ТСН
Чи можна використовувати курячий послід для підживлення плодових дерев: які з них полюбляють таке добриво
TSN
Школа як простір емоційної безпеки: як в КМDШ протидіють булінгу та навчають вирішувати конфлікти
TSN
Ворог атакував Тернопіль, стали відомі наслідки
ТСН
Окупанти вночі застосували 367 засобів повітряного нападу: чим били
ГЛАВКОМ NET
Карта бойових дій в Україні станом на 25 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
Сьогодні святкуємо День Києва 2025 року: скільки виповнилося українській столиці
TSN
Втрати ворога станом на 25 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 25 травня
ГЛАВКОМ NET
Конотоп пережив наймасованіший удар з часів 2-ї Світової – мер Семеніхін
ГЛАВКОМ NET
Як львівський кооператив просуває локальний сорт квасолі на всю Україну
AgroPortal
В окупованому Криму масово перейменовують школи на честь російських військових
ГЛАВКОМ NET
Атака по Україні 25 травня — росіяни випустили рекордну кількість повітряних цілей
ТСН
Поліг під час бойових дій на Торецькому напрямку. Згадаймо Олександра Кравчука
ГЛАВКОМ NET
26 травня — яке церковне свято, чому цього дня не варто довго спати і лінуватися
TSN
Аграрії оснащують техніку РЕБ і РЕР
AgroPortal
Яке сьогодні, 25 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
ТСН
Атака Росії на Україну продовжується: у Києві працює ППО
ГЛАВКОМ NET
День ангела 25 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
Мовознавиця назвала українське слово, яке має три варіанти наголосу
ГЛАВКОМ NET
“Треба масштабуватись”: військовий "Азову" про переваги і труднощі української зброї
ТСН
На Одещині внаслідок нічної атаки одночасно горіли 20 авто
ГЛАВКОМ NET
Київ вночі сколихнули вибухи — що кажуть свідки про пережите
TSN
Ракетна атака на Тернопільщину: з’явились фото та відео наслідків
ГЛАВКОМ NET
Суми: ворог вдарив по харчовому підприємству
ГЛАВКОМ NET
На Житомирщині під час нічної атаки загинули троє дітей
ГЛАВКОМ NET
ДСНС показала наслідки ворожого удару по Київщині
ГЛАВКОМ NET
Масована атака Росії на Україну, багато руйнуваннь та загиблих: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
На Хмельниччині через атаку РФ пошкоджено цивільну інфраструктуру, є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
РФ вдарила по п'ятиповерхівці у Миколаєві: є загиблий та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
Автомобільний агроекспорт прискорився та подешевшав
AgroPortal
Україна у топ-3 світових лідерів за доходами від продажу огірків
AgroPortal
В Україні відкрили новий мінізавод із швидкої заморозки ягід
Agravery
Курс валют на вихідні, 24-25 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
Яким буде курс долара в Україні до кінця травня: банкір дав прогноз
ТСН
Тариф на світло: скільки платитимуть українці від 1 червня
ТСН
Чехія повідомила, яку користь економіці приносять біженці з України
ГЛАВКОМ NET
ДТЕК «Енерго» пройшов сертифікацію на відповідність міжнародному екологічному стандарту
ГЛАВКОМ NET
Для інтеграції до європейського ринку слід скасувати прайс-кепи – Всеукраїнська енергетична асамблея
ГЛАВКОМ NET
Прогноз магнітних бур на 25-27 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
В Альпах зведено найвищу у світі вежу, надруковану на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
Був командиром спецпризначенців. На Курщині ЗСУ ліквідували чемпіона світу
ГЛАВКОМ NET
Жіноча збірна України з пляжного футболу здобула перемогу в другій грі Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
Тренер «Наполі» Конте встановив унікальне досягнення за титулами в Серії А
ГЛАВКОМ NET
Збірна Росії з хокею остаточно відсторонена від Олімпіади-2026 – джерело
ГЛАВКОМ NET
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир