MY.UAНовини
Сонце вставатиме о третій ранку: які сюрпризи принесе українцям “зимовий” час
Сонце вставатиме о третій ранку: які сюрпризи принесе українцям “зимовий” час

Сонце вставатиме о третій ранку: які сюрпризи принесе українцям “зимовий” час

Чому українці обурені переведенням годинників?  

В Україні скасували літній час. Верховна рада 16 липня проголосувала "ЗА" таке рішення. Утім є нюанс. У соціальних мережах через новацію спалахнув скандал!

Тож за яким саме часом житиме Україна вже наступного року і як це вплине на життя та здоров’я українців – розповіли журналісти в ексклюзиві TSN.ua. 

Епопея з переведенням часу завершена! 

Епопея з переведенням часу в Україні завершена! Адже Верховна рада у вівторок, 16 липня, ухвалила закон 4201 про скасування переведення часу в Україні з зимового на літній. Згідно закону, цього року ми ще в останню неділю жовтня переведемо стрілки на зимовий час. І далі вже переведення на літній час від 2025-го не буде. Про це повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.

“Парламент прийняв закон про відміну переведення часу в Україні з зимового на літній. ЗА в цілому - 261. Тобто в цьому році ми ще в останню неділю (27-го) жовтня переведемо стрілки на зимовий час і далі вже переведення на літній час з 2025-го та далі не буде.”

Що саме зміниться в Україні? 

Прихильники ініціативи наголошують, що відмова від переходу на літній час дасть позитивний результат. 

“Відмова від переходу на літній час спрямована на: захист здоров'я населення - оскільки на думку низки науковців та лікарів, щорічне переведення стрілок годинника може негативно впливати на самопочуття громадян у період адаптації до "літнього" та "зимового" часу, підвищення працездатності населення, забезпечення захисту територіальної цілісності та зміцнення національної безпеки України шляхом встановлення й закріплення на всій без виключення території держави єдиного київського часу, сприяння євроінтеграційним прагненням України.”

Після схвалення законопроекту, обчислення часу на території всієї України здійснюватиметься за "єдиним" київським часом - другим часовим поясом у шкалі Всесвітнього координованого часу UTC+2. Тобто сезонного переходу часу на території України більше не здійснюватимуть.

Основне про проєкт закону

Автором законопроєкту є спікер парламенту Руслан Стефанчук. Він згадав про ідею скасувати переведення годинників і залишитись жити за зимовим, за його словами - природним для України часом, після того, як став новим головою Верховної Ради. Він подавав такий законопроєкт 2020 року, і його навіть ухвалили у першому читанні, йдеться у матеріалі BBC News Україна. Але це трапилось на початку березня, за кілька тижнів до переходу на літній час. Ідея Стефанчука провалилася, а сам законопроєкт повернули на доопрацювання та повторне друге читання. Однак 2021 року для нього також забракло голосів.

Цього року парламент повернувся до довоєнної ідеї щодо відмови від переведення годинників. 12 липня 2024 року комітет ВРУ рекомендував народним депутатам ухвалити проєкт за кону в другому читанні та в цілому. А вже 16 липня парламент ухвалив документ 261 голосом "за".

Реакція українців

Утім у соціальних мережах через новацію виник скандал. Люди здебільшого незадоволені тим, що для життя обрали саме зимовий час, особливо цим обурені жителі Сходу країни. Адже влітку сонце там вставатиме о 3-тій ранку. 

“Дурні! Потрібно було залишити літній час. А так взимку в центрі країни о 16 годині вже темно. А на сході ще раніше. Треба максимально ефективно використовувати світловий час. А зараз влітку люди будуть їхати на роботу на годину пізніше, у спеку.”

“А чому не літній час залишити, а зимовий? В 17.00 у Закарпатті зимою вже темна ніч.”

“Зимній час це світанки в 3 ночі і темніти літом біля 9 вечера! просто нема слів які *********** .” 

Окрім того перехід на літній час аж ніяк не вигідний економічно, кажуть експерти. Бо ж робочий день розпочинатиметься пізніше і закінчуватиметься  пізніше, коли вже буде геть темно і організм потребуватиме відпочинку. А от найбільше від цього постраждають підприємства та державні установи з чітким графіком та нормованим робочим днем, пояснює економіст Ілля Несходовський. Не заощаджуватиме це і електроенергії. 

“Це бюджетні….в мінус.”

Думка науковців

Сама процедура "дьоргання стрілок" щопівроку вже давно визнана фахівцями з біологічної ритміки та дослідниками сну не корисною, а для деяких категорій людей навіть шкідливою. Про це розповіла біологиня Ольга Маслова. За словами експертки, у нас є внутрішня система добових ритмів, яка прив'язана до певного режиму, а також генетичних та психосоціальних особливостей.

"Наш біологічний годинник має з одного боку свою внутрішню ритміку, а з іншого – орієнтується на добові та сезонні зміни ступеня освітленості та інших параметрів зовні. Найбільш болючим для біологічного годинника є десинхроноз внутрішнього та зовнішнього ритмів, а говорячи більш сленгово – джетлаг."

При цьому, що менше відмінностей у графіку в різні дні, то краще функціонує наш організм.

"Коли робимо велику різницю в годинах прокидання і вкладання на вихідних і в будні (понад 4 години), або часті переведення стрілок, то даємо організму не дуже приємні сигнали."

А в Американській академії медицини сну пояснюють, що людський біологічний годинник регулюється зміною світла і темряви – саме це впливає на ритми сну та пробудження.

"У повсякденному житті наш розпорядок дня часто залежить від соціального годинника, тобто від тих періодів, коли ми працюємо, вчимося чи займаємось іншими справами. Коли сонячний час (схід і захід сонця) не збігається із соціальним годинником, виникає десинхронізація між внутрішнім ритмом організму та соціальним розпорядком."

Щорічні зміни між стандартним і літнім часом спричиняють цей розрив, який може негативно вплинути на фізичне і психічне здоров'я, а також на безпеку і громадське здоров'я. Американська академія медицини сну закликала до скасування сезонних змін часу та зазначила, що відмова від сезонних змін часу краще узгоджується з біологічними ритмами людини.

Науковці закликали Зеленського ветувати закон?

Своєю чергою Академія наук вищої школи України закликала Володимира Зеленського ветувати закон про скасування переведення часу в Україні з зимового на літній. Звернення президента Академії Олександра Наконечного 17 липня опублікувала "Новинарня". Науковці наводять три аргументи проти закону:

  1. “З ухваленням законопроєкту Україна відійде від загальної практики обчислення часу в країнах ЄС та інших держав, що підтримують Київ у війні проти росії. Наразі відмовилися від використання літнього часу кацапія, бульборусь і Китай. Отже Україна прийняла варіант, "характерний для тоталітарного світу і таке рішення важко пояснити з точки зору будь-якої політичної логіки";
  2. "Після переходу на зимовий час наприкінці червня у деяких регіонах світатиме о третій ранку, а сутенітиме о восьмій вечора.";
  3. "Світло витрачатиметься марно. Через це зростуть витрати на електрику в установ і підприємств у вечірні години навесні, влітку та восени. Це матиме "особливо відчутний ефект" в умовах постійних відключень електроенергії.”

В Академії нагадують, що ідею переведення годинників вперше висловив у 1784 році вчений і політик Бенджамен Франклін.

"Літній час на території УНР було вперше встановлено з 14 квітня по 14 вересня 1919 року. Це було зроблено для того, щоб повніше використовувати для потреб людини світловий час у літні місяці." 

А ще Академія каже, що на сьогодні немає авторитетних досліджень, які б засвідчували серйозний негативний вплив переведення часу на людину, її фізичний і моральний стан.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
Скандал на Евровидении: Ziferblat жестко отреагировали на вопрос о войне
GlavRed
Почувствуйте себя как в кино: на каких улицах снимали "За двумя зайцами" в Киеве
Telegraf
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
Трамп сделал заявление по поводу войны в Украине
Корреспондент
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
Обмен ударами. Эскалация между Индией и Пакистаном
Корреспондент
НАТО трещит по швам: страх перед Россией может развалить Альянс, - обозреватель FT
Новости Украины
"Одноразовые исполнители": как Москва дистанционно управляет поджогом и дестабилизацией Запада
TSN
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
Без суржика: как на украинском будет "управдом"
ZN UA
Почему важно бить по территории РФ: объяснение офицера ВСУ
Comments UA
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
Все может окончиться больницей: чем опасны яйца для собак
Знай
Почему волосы неидеальны: пять ошибок во время мытья головы
Фокус
Наихудший чай для вашего здоровья: его многие пьют, но он способствует набору лишнего веса
UAToday
Из-за изменений климата Европе угрожает грибок-убийца, - исследование
UAToday
Румбамбар или ревень: польза и вред растения, что следует об этом знать
TSN
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
В Запорожье выросло количество раненых в результате массированной атаки РФ
Лига
В Варшаве парень ворвался в университет с топором и убил человека
Европейская правда
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
"Нашел элементы питания": на Киевщине пострадал ребенок
Апостроф
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
Северная Европа запустит оплату картой без интернета
Корреспондент
Гетманцев спрогнозировал снижение налогов в Украине на две трети: "Не благодарите"
UAToday
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
Светлана Гринчук сообщила, что Украина договаривается с Европейским инвестбанком о "зеленых" проектах: от воды до лесов и мусора
Знай
Минфин отчитался, сколько выделили на поддержку местных бюджетов
Хвиля
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
Донбасс умирает от жажды: оккупанты выкачали водохранилища, а водопроводы развалились. ВИДЕО
Новости Украины
В Киеве археологи нашли еще одни пещеры: почему особенные и где находятся
Telegraf
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
Киевский метрополитен решил обновить мебель на 1,4 млн гривен, пока людям не на чем сидеть во время тревог
Знай
Десять дней пролежала без еды под обстрелами: из Покровска спасли женщину на грани смерти
Фокус
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
Volvo отзывает более 413 тысяч автомобилей в США из-за неисправности камер
Корреспондент
Удобная функция "съедает" срок службы аккумуляторов на 40%: что делать
Фокус
Эксклюзив за 2 миллиона евро: на продажу выставили самый дорогой BMW
Фокус
Назвали самые популярные подержанные автомобили из-за рубежа
Gazeta UA
Гибриды принесли Lamborghini почти €900 млн за квартал
Корреспондент
Jeep представил новое поколение внедорожника Compass
Корреспондент
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
При какой температуре может замерзнуть картофель в земле: агрономы назвали точный градус мороза
TSN
Это уже не модно: назвали пять ошибок в дизайне кухни
Gazeta UA
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
Как наладить доверительные отношения с подростком: полезные советы, которые помогут избежать конфликтов
TSN
Лунный календарь на май 2025: дни для активности и отдыха
Факти ICTV
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
Усик: Украина очень талантливая боксерская страна
Корреспондент
У Руслана Малиновского родился второй ребенок
Корреспондент
ПСЖ – "Арсенал": команды назвали стартовые составы на ответный матч полуфинала Лиги чемпионов
ZN UA
Без овертаймов: клубы и УАФ согласовали новый формат Кубка Украины
Факти ICTV
Усик в списке: Брэдли назвал лучших боксеров современности
Корреспондент
Аджагба назвал боксера, который вместо Дюбуа должен драться с Усиком
Корреспондент
Тренер Байера возглавит Реал на Мировом клубном чемпионате-2025
Корреспондент
Стимул к миру? Трамп поднял тему возврата россии к участию на ЧМ-2026
Корреспондент
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
Габен уже не торт: Valve объявила войну модам для Counter-Strike
GameMag
Искусственный интеллект впервые расшифровал название «неразборчивого» свитк
Корреспондент
Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида: Clair Obscur: Expedition 33 — идеальный пример современной качественной АА-игры
GameMag
Любите Ghost of Tsushima? Тогда Ghost of Yotei для PlayStation 5 понравится вам еще больше — ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида
GameMag
Берите сейчас, потом будет дорого: Microsoft повышает цены на приставки, видеоигры и аксессуары
Знай
Технічні коноплі та бавовник стали перспективними культурами для фермерів України
AgroNews
Меньше слов – больше видео: Netflix меняет главную страницу
Telegraf
«Свои идеи закончились?»: Bungie анонсировала расширение для Destiny 2 в стилистике Star Wars — игроки насторожились
GameMag