MY.UAНовини
Вбивча спека. Як погода в Україні вплинула на овочі та зернові і чи очікувати на дефіцит
Вбивча спека. Як погода в Україні вплинула на овочі та зернові і чи очікувати на дефіцит

Вбивча спека. Як погода в Україні вплинула на овочі та зернові і чи очікувати на дефіцит

Україну в липні накрила спека, і у деяких регіонах температура повітря досягала +40°C. Не лише люди потерпають від посухи, адже на ґрунті температура ще вище. Врожай топових українських культур подекуди вже не врятувати. Аграрії кажуть про невтішну ситуацію із продовольством для українців.

Цього рокуспека прийшла на два тижні раніше, ніж зазвичай. Ба більше, посуха в Україні вплинула на обсяги зібраних зернових та олійних культур, а також врожай овочів та фруктів. За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Дениса Марчука, це значно відобразиться і на цінах.

Як дізнався Фокус, аграрії очікують врожай у межах 77 млн тонн — на 5 млн менший, ніж торік. І хоча, за словами експерта, це непоганий показник, частка, що йде на експорт, скоротиться.

"До війни ще додалася аномальна спека, що створює додаткові труднощі. Більше проблема стосується ярих культур — таких, як соняшник, кукурудза, соя. Зараз в них триває пік цвітіння, запилення. А під час такої спеки немає можливості розвиватися, що впливає на кількість врожаю, який ми отримаємо. 77 млн зернових і олійних культур — це трошки менше порівняно із минулим сезоном, тоді було 82 млн. Але в таких умовах, які складаються, це непоганий показник. Враховуючи, що в цьому сезоні ми зробили експортний потенціал 7,5 млн тонн зернових олійних. Я думаю, такі ж цифри ми побачимо із врожаєм на експортні зовнішні ринки, тому що всередині країни ми споживаємо не більше 15-16 млн тонн. При врожаї 77 млн тонн частка 60 млн — це наш експортний потенціал", — розповів Фокусу заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

До війни ще додалася аномальна спека, що створює додаткові труднощі. Більше проблема стосується ярих культур — таких, як соняшник, кукурудза, соя

Що буде з врожаєм, як змінюватимуться ціни і чи будуть певні продукти в дефіциті, дослідив Фокус.

Попри ситуацію із погодою, жнива тривають
Фото: УНІАН

Не лише кукурудза і соняшник: що буде з українськими томатами та огірками

Попри ситуацію із погодою, жнива тривають і, за словами Марчука, на полях України вже зібрали понад 10 млн тонн врожаю пшениці, ячменя, жита, ріпака. Частково в деяких регіонах почали молотити і сою.

"Думаю, що по зерновій групі ми будемо мати врожай у межах 55-56 млн тонн", — додав Денис Марчук.

Ворог почав завдавати інтенсивних ударів по полях, саме для того, щоб знищити — спалити врожай

В умовах аномальних температур та війни — це непоганий результат. Проте збитки від ворожих ударів по полях України, яких зазнає сьогодні аграрна інфраструктурна, фахівець назвав колосальними. За його словами, загалом галузь вже втратила понад 50 млрд доларів. Військові ризики залишаються високими цього літа — обстріли регіонів тривають.

"Ворог почав завдавати інтенсивних ударів по полях, саме для того, щоб знищити — спалити врожай. Це відбувається на Одещині, Дніпропетровщині, Херсонщині, а також Донецькій і Луганській областях.

Водночас експертка ВБ Оксана Руженкова зазначає, що ситуація із українською кукурудзою залишає бажати кращого. Адже посіви, що перебувають не на зрошенні, через спеку у центральній та східній Україні суттєво постраждали.

"Вже зараз можна говорити, що дощ, який обіцяють у західній та центральній Україні, навряд чи врятує ситуацію, бо кукурудза засохла буквально на корені.

2024 року врожай картоплі може не витримати спеки, адже зростає переважно без зрошення
Фото: УНІАН

Ситуація щодо соняшника теж не райдужна. Але по ньому ще є якісь шанси на успіх, тому що рослини в період початку посухи перебували вже у добрій стадії розвитку, тож втрати будуть не такими великими", — пояснила Оксана Руженкова

Але не лише цими двома культурами вичерпується перелік постраждалих с/г культур в Україні. Через спеку серйозно потерпають овочі — томати та огірки, які вирощуються не в теплицях. "Ми уже спостерігаємо рекордні ціни на огірки, які, здавалося б, у липні, у пік їхнього врожаю, перебувають на позначці 45-50 грн за кг. І я не думаю, що вони особливо подешевшають", — каже Оксана Руженкова.

Через спеку серйозно потерпають овочі — томати та огірки, які вирощуються не в теплицях
Фото: УНІАН

Зараз українці купують переважно тепличні томати, та й ті імпортні. Одна з причин такої ситуації, за словами експертки, у недостатній ефективності державної програми з підтримки будівництва теплиць.

"Теплиці, які будуються в рамках цих держпрограм, найчастіше невеликого. розміру. З такої теплиці за один раз не збереш урожай, який контрактує торговельна мережа", — пояснила Руженкова.

З капустою і морквою теж будуть складнощі
Фото: УНІАН

Стратегічний продукт і борщовий набір: що буде з цінами на основні овочі

Фахівці звертають увагу і на те, що 2024 року врожай картоплі теж не витримає спеки, адже зростає переважно без зрошення. Тим часом, її найбільші регіони-постачальники, а саме Чернігівська та Київська області, перебувають в екстремальних погодних умовах. Тамтешні аграрії, які ще 2-3 тижні радували прогнозами, зараз б'ють на сполох.

"Фермери говорять про те, що гряди з картоплею стали кам'яними. Відповідно, якщо врожай і набере необхідну масу, він буде суттєво пошкоджений при копці комбайном, тому що земля задубіла і рве шкірку на бульбах, що суттєво травмує їх. Відповідно, врожай зберігатиметься набагато гірше — у ньому буде більший відсоток браку", — пояснила експертка.

Урожай інших елементів борщового набору — пізніх сортів капусти і моркви — теж не радує ані якістю, ані цінами.

Фермери говорять про те, що гряди з картоплею стали кам'яними. Відповідно, якщо врожай і набере необхідну масу, він буде суттєво пошкоджений при копці комбайном, тому що земля задубіла і рве шкірку на бульбах, що суттєво травмує їх

"Весною — на початку літа ми з'їдаємо овочі ранніх сортів. У липні-серпні йдуть середні, а пізні завжди закладаються на зберігання. Оскільки ми втратили південні регіони, зокрема, частину Херсонської області, страждає Дніпропетровська область, Запорізька, а вони завжди були дуже великими виробниками і капусти, і моркви, із цими культурами у нас теж можуть бути складнощі. Продукція, що закладатиметься на зберігання, коштуватиме однозначно дорожче, ніж торік, адже всі сховища працюють за допомогою електроенергії, яка дуже суттєво подорожчала в Україні", — зазначила Руженкова.

В період початку посухи соняшник перебував у добрій стадії розвитку, тож втрати будуть не такими великими
Фото: УНІАН

Не лише спека: що заважає українському врожаю 2024 року

Під час спекотного літа, в умовах постійних обстрілів, відсутності електрики, зростання тарифів, йдеться про екстремальні умови, в яких аграрії б'ються за виживання врожаю. Споживачі ж відчують це на ціновій ситуації.

"Все потребує електрики. Особливо це стосується тваринництва. Середня ферма на 500 голів споживає на годину до 100 кВт. Витратні частини таких підприємств зростають. Тому вже сьогодні молочна продукція в закупівлі призвела до росту в межах 3-5%. І це вже за червень-липень. Якщо ситуація триватиме, це призведе до росту цін. Те саме і у переробній галузі, наприклад мяса, хлібобулочних виробів. Далі ланцюжок рухається до ритейлу. І на кожному етапі на 1-3% зростатиме вартість. Це вже сьогодні відзначають на цінових позиціях молока, хліба, м’яса, риби. На жаль, ціни будуть підвищуватися й надалі", — каже Денис Марчук.

Під час спекотного літа, в умовах постійних обстрілів, відсутності електрики, зростання тарифів, йдеться про екстремальні умови для фермерів
Фото: УНІАН

На тлі енергетичної кризи і ризиків для врожаю фахівці кажуть, що покращити ситуацію можна. Зокрема місцеві громади могли би долучитися до програм з меліорації, а Кабмін — внести правки до законопроєкту про підвищення акцизів.

"Зрошення в момент вимкнення електроенергії не працює. Насоси працюють лише за допомогою електрики. Такі культури, як овочі, однозначно зростати без води не можуть. Навіть кількість опадів в травні і червні не рятує. Нинішня спека нівелює той потенціал, який рослини отримали під час дощів. Тим часом в нас великі проблеми з меліорацією. В Україні чомусь робиться ставка лише на великі водойми. Але це не правильно, тому що ми маємо понад 15 тис маленьких річок та озер, які не розчищають. Фермерам доводиться використовувати артезіанську воду для поливу, що не найкраще рішення. Якби регіональна влада в рамках держпрограми з розвитку меліорації підтримала такий напрямок як відновлення малих річок в Україні, ситуацію з овочами та с/г культурами можна було б покращити", — каже Оксана Руженкова.

Фермерам доводиться використовувати артезіанську воду для поливу, що не найкраще рішення. Якби регіональна влада в рамках держпрограми з розвитку меліорації підтримала такий напрямок як відновлення малих річок в Україні, ситуацію з овочами та с/г культурами можна було б покращити

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради своєю чергою додав до складнощів і податкове навантаження. За його словами, підвищення акцизів на пальне з 1 вересня створює додаткові обтяження для аграріїв, а також не є своєчасним та справедливим.

Важливо Через спеку постраждає врожай: коли в Україну прийде похолодання, — ЗМІ

"Якщо сьогодні ми сплачуємо порядка 139,5 євро за 1000 л, то до 2028 року ця сума має сягати 330 євро. Відповідно з вересня почнуть підніматися акцизи. По факту з 2025 року навантаження на один гектар для товаровиробників зросте на понад 5 євро. В сумі бізнес буде змушений платити 5,5 млрд грн, а до 2028 року ця сума зросте до 14 млрд. Це дуже негативно відобразиться на роботі, враховуючи, що такий штучний механізм можна було б відтермінувати. Тож ми ініціюємо пропозиції і внесення правок. Після закінчення війни акциз має сягати не більше 50% вартості. І якщо ця сума буде 330 євро, то бізнес, який не користується дорогами загального значення, буде сплачувати 165 євро", — пояснив у розмові з Фокусом Денис Марчук.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Сбор урожая пшеницы в Украине задерживается: прогноз Минагрополитики
Хвиля
2025-07-10T09:52:22Z
Какие льготы и преимущества предоставляет статус участника боевых действий в 2025 году
TSN
2025-07-10T09:48:39Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Когда жидкость говорит: как донорская кровь меняет человека, взгляд эзотерика
Знай
2025-07-10T09:52:22Z
Идеальный завтрак, который заряжает энергией на целый день: бодрит лучше, чем кофе
TSN
2025-07-10T09:30:13Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Китай отреагировал на арест своих граждан в Украине по подозрению в шпионаже: подробности
TSN
2025-07-10T10:16:47Z
"Наступит очень горький момент": Орбан заявил о поражении Украины на войне
Фокус
2025-07-10T10:04:53Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
После ночного обстрела Киева раненых стало больше, огонь потушили. ФОТО
Новости Украины
2025-07-10T09:54:41Z
Прокуратура Днепропетровской области: Бижко на выход, но "схемы" останутся?
Новости Украины
2025-07-10T09:45:30Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Беженцев заставят отработать помощь: в Европе ввели новые правила – кого погонят на работу
Знай
2025-07-10T10:07:03Z
"Нервы сдали окончательно": Остапчук с женой после ночной атаки ищут новый дом
Апостроф
2025-07-10T09:57:14Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
56-летняя Дженнифер Энистон поразила своей фигурой в черном боди с глубоким вырезом
Фокус
2025-07-10T09:37:25Z
Надя Дорофеева и Позитив восхитили долгожданным дуэтом и шокировали суммой, которую собрали на сбивание дронов
TSN
2025-07-10T09:06:24Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Пять лет и начнется: мужчина предрекает войну и запасается едой на годы вперед
Фокус
2025-07-10T10:16:03Z
Тесто получится плотным и упругим: рецепт идеального основания для вареников
Telegraf
2025-07-10T09:16:29Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Пожары, поврежденные дома и торговый центр: как выглядит Киев после массированной атаки
Telegraf
2025-07-10T08:28:45Z
На Сумщині фермери полюють на дрони перед виходом на поле
AgroNews
2025-07-10T08:25:51Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Киеве водитель, находившийся в розыске ТЦК, укусил полицейского во время задержания
Новости Украины
2025-07-09T18:55:10Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Отвлекся на дороге – отберут авто: украинским водителям готовят жесткие санкции
Знай
2025-07-10T04:22:23Z
Водителям ужесточились правила: какие авто теперь обязаны проверять дважды в год
Знай
2025-07-09T20:21:40Z
Toyota показала новый раллийный Yaris на водороде
Корреспондент
2025-07-09T18:24:45Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Samsung может выпустить смартфон без портов: с какой проблемой столкнутся покупатели
Фокус
2025-07-10T10:16:43Z
Попит на українське масло в Європі зростає попри обмеження
AgroNews
2025-07-10T10:13:46Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Месси установил уникальное достижение в США
ZN UA
2025-07-10T08:22:42Z
"Челси" – ПСЖ: букмекеры сделали прогноз на финал Клубного чемпионата мира-2025
ZN UA
2025-07-10T08:13:14Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Российского баскетболиста арестовали во Франции по подозрению в хакерстве против США
ZN UA
2025-07-10T07:55:12Z
"Последние два боя": Усик накануне реванша с Дюбуа заговорил о завершении карьеры
Фокус
2025-07-10T03:46:37Z