MY.UAНовини
Вбивча спека. Як погода в Україні вплинула на овочі та зернові і чи очікувати на дефіцит
Вбивча спека. Як погода в Україні вплинула на овочі та зернові і чи очікувати на дефіцит

Вбивча спека. Як погода в Україні вплинула на овочі та зернові і чи очікувати на дефіцит

Україну в липні накрила спека, і у деяких регіонах температура повітря досягала +40°C. Не лише люди потерпають від посухи, адже на ґрунті температура ще вище. Врожай топових українських культур подекуди вже не врятувати. Аграрії кажуть про невтішну ситуацію із продовольством для українців.

Цього рокуспека прийшла на два тижні раніше, ніж зазвичай. Ба більше, посуха в Україні вплинула на обсяги зібраних зернових та олійних культур, а також врожай овочів та фруктів. За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Дениса Марчука, це значно відобразиться і на цінах.

Як дізнався Фокус, аграрії очікують врожай у межах 77 млн тонн — на 5 млн менший, ніж торік. І хоча, за словами експерта, це непоганий показник, частка, що йде на експорт, скоротиться.

"До війни ще додалася аномальна спека, що створює додаткові труднощі. Більше проблема стосується ярих культур — таких, як соняшник, кукурудза, соя. Зараз в них триває пік цвітіння, запилення. А під час такої спеки немає можливості розвиватися, що впливає на кількість врожаю, який ми отримаємо. 77 млн зернових і олійних культур — це трошки менше порівняно із минулим сезоном, тоді було 82 млн. Але в таких умовах, які складаються, це непоганий показник. Враховуючи, що в цьому сезоні ми зробили експортний потенціал 7,5 млн тонн зернових олійних. Я думаю, такі ж цифри ми побачимо із врожаєм на експортні зовнішні ринки, тому що всередині країни ми споживаємо не більше 15-16 млн тонн. При врожаї 77 млн тонн частка 60 млн — це наш експортний потенціал", — розповів Фокусу заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

До війни ще додалася аномальна спека, що створює додаткові труднощі. Більше проблема стосується ярих культур — таких, як соняшник, кукурудза, соя

Що буде з врожаєм, як змінюватимуться ціни і чи будуть певні продукти в дефіциті, дослідив Фокус.

Попри ситуацію із погодою, жнива тривають
Фото: УНІАН

Не лише кукурудза і соняшник: що буде з українськими томатами та огірками

Попри ситуацію із погодою, жнива тривають і, за словами Марчука, на полях України вже зібрали понад 10 млн тонн врожаю пшениці, ячменя, жита, ріпака. Частково в деяких регіонах почали молотити і сою.

"Думаю, що по зерновій групі ми будемо мати врожай у межах 55-56 млн тонн", — додав Денис Марчук.

Ворог почав завдавати інтенсивних ударів по полях, саме для того, щоб знищити — спалити врожай

В умовах аномальних температур та війни — це непоганий результат. Проте збитки від ворожих ударів по полях України, яких зазнає сьогодні аграрна інфраструктурна, фахівець назвав колосальними. За його словами, загалом галузь вже втратила понад 50 млрд доларів. Військові ризики залишаються високими цього літа — обстріли регіонів тривають.

"Ворог почав завдавати інтенсивних ударів по полях, саме для того, щоб знищити — спалити врожай. Це відбувається на Одещині, Дніпропетровщині, Херсонщині, а також Донецькій і Луганській областях.

Водночас експертка ВБ Оксана Руженкова зазначає, що ситуація із українською кукурудзою залишає бажати кращого. Адже посіви, що перебувають не на зрошенні, через спеку у центральній та східній Україні суттєво постраждали.

"Вже зараз можна говорити, що дощ, який обіцяють у західній та центральній Україні, навряд чи врятує ситуацію, бо кукурудза засохла буквально на корені.

2024 року врожай картоплі може не витримати спеки, адже зростає переважно без зрошення
Фото: УНІАН

Ситуація щодо соняшника теж не райдужна. Але по ньому ще є якісь шанси на успіх, тому що рослини в період початку посухи перебували вже у добрій стадії розвитку, тож втрати будуть не такими великими", — пояснила Оксана Руженкова

Але не лише цими двома культурами вичерпується перелік постраждалих с/г культур в Україні. Через спеку серйозно потерпають овочі — томати та огірки, які вирощуються не в теплицях. "Ми уже спостерігаємо рекордні ціни на огірки, які, здавалося б, у липні, у пік їхнього врожаю, перебувають на позначці 45-50 грн за кг. І я не думаю, що вони особливо подешевшають", — каже Оксана Руженкова.

Через спеку серйозно потерпають овочі — томати та огірки, які вирощуються не в теплицях
Фото: УНІАН

Зараз українці купують переважно тепличні томати, та й ті імпортні. Одна з причин такої ситуації, за словами експертки, у недостатній ефективності державної програми з підтримки будівництва теплиць.

"Теплиці, які будуються в рамках цих держпрограм, найчастіше невеликого. розміру. З такої теплиці за один раз не збереш урожай, який контрактує торговельна мережа", — пояснила Руженкова.

З капустою і морквою теж будуть складнощі
Фото: УНІАН

Стратегічний продукт і борщовий набір: що буде з цінами на основні овочі

Фахівці звертають увагу і на те, що 2024 року врожай картоплі теж не витримає спеки, адже зростає переважно без зрошення. Тим часом, її найбільші регіони-постачальники, а саме Чернігівська та Київська області, перебувають в екстремальних погодних умовах. Тамтешні аграрії, які ще 2-3 тижні радували прогнозами, зараз б'ють на сполох.

"Фермери говорять про те, що гряди з картоплею стали кам'яними. Відповідно, якщо врожай і набере необхідну масу, він буде суттєво пошкоджений при копці комбайном, тому що земля задубіла і рве шкірку на бульбах, що суттєво травмує їх. Відповідно, врожай зберігатиметься набагато гірше — у ньому буде більший відсоток браку", — пояснила експертка.

Урожай інших елементів борщового набору — пізніх сортів капусти і моркви — теж не радує ані якістю, ані цінами.

Фермери говорять про те, що гряди з картоплею стали кам'яними. Відповідно, якщо врожай і набере необхідну масу, він буде суттєво пошкоджений при копці комбайном, тому що земля задубіла і рве шкірку на бульбах, що суттєво травмує їх

"Весною — на початку літа ми з'їдаємо овочі ранніх сортів. У липні-серпні йдуть середні, а пізні завжди закладаються на зберігання. Оскільки ми втратили південні регіони, зокрема, частину Херсонської області, страждає Дніпропетровська область, Запорізька, а вони завжди були дуже великими виробниками і капусти, і моркви, із цими культурами у нас теж можуть бути складнощі. Продукція, що закладатиметься на зберігання, коштуватиме однозначно дорожче, ніж торік, адже всі сховища працюють за допомогою електроенергії, яка дуже суттєво подорожчала в Україні", — зазначила Руженкова.

В період початку посухи соняшник перебував у добрій стадії розвитку, тож втрати будуть не такими великими
Фото: УНІАН

Не лише спека: що заважає українському врожаю 2024 року

Під час спекотного літа, в умовах постійних обстрілів, відсутності електрики, зростання тарифів, йдеться про екстремальні умови, в яких аграрії б'ються за виживання врожаю. Споживачі ж відчують це на ціновій ситуації.

"Все потребує електрики. Особливо це стосується тваринництва. Середня ферма на 500 голів споживає на годину до 100 кВт. Витратні частини таких підприємств зростають. Тому вже сьогодні молочна продукція в закупівлі призвела до росту в межах 3-5%. І це вже за червень-липень. Якщо ситуація триватиме, це призведе до росту цін. Те саме і у переробній галузі, наприклад мяса, хлібобулочних виробів. Далі ланцюжок рухається до ритейлу. І на кожному етапі на 1-3% зростатиме вартість. Це вже сьогодні відзначають на цінових позиціях молока, хліба, м’яса, риби. На жаль, ціни будуть підвищуватися й надалі", — каже Денис Марчук.

Під час спекотного літа, в умовах постійних обстрілів, відсутності електрики, зростання тарифів, йдеться про екстремальні умови для фермерів
Фото: УНІАН

На тлі енергетичної кризи і ризиків для врожаю фахівці кажуть, що покращити ситуацію можна. Зокрема місцеві громади могли би долучитися до програм з меліорації, а Кабмін — внести правки до законопроєкту про підвищення акцизів.

"Зрошення в момент вимкнення електроенергії не працює. Насоси працюють лише за допомогою електрики. Такі культури, як овочі, однозначно зростати без води не можуть. Навіть кількість опадів в травні і червні не рятує. Нинішня спека нівелює той потенціал, який рослини отримали під час дощів. Тим часом в нас великі проблеми з меліорацією. В Україні чомусь робиться ставка лише на великі водойми. Але це не правильно, тому що ми маємо понад 15 тис маленьких річок та озер, які не розчищають. Фермерам доводиться використовувати артезіанську воду для поливу, що не найкраще рішення. Якби регіональна влада в рамках держпрограми з розвитку меліорації підтримала такий напрямок як відновлення малих річок в Україні, ситуацію з овочами та с/г культурами можна було б покращити", — каже Оксана Руженкова.

Фермерам доводиться використовувати артезіанську воду для поливу, що не найкраще рішення. Якби регіональна влада в рамках держпрограми з розвитку меліорації підтримала такий напрямок як відновлення малих річок в Україні, ситуацію з овочами та с/г культурами можна було б покращити

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради своєю чергою додав до складнощів і податкове навантаження. За його словами, підвищення акцизів на пальне з 1 вересня створює додаткові обтяження для аграріїв, а також не є своєчасним та справедливим.

Важливо Через спеку постраждає врожай: коли в Україну прийде похолодання, — ЗМІ

"Якщо сьогодні ми сплачуємо порядка 139,5 євро за 1000 л, то до 2028 року ця сума має сягати 330 євро. Відповідно з вересня почнуть підніматися акцизи. По факту з 2025 року навантаження на один гектар для товаровиробників зросте на понад 5 євро. В сумі бізнес буде змушений платити 5,5 млрд грн, а до 2028 року ця сума зросте до 14 млрд. Це дуже негативно відобразиться на роботі, враховуючи, що такий штучний механізм можна було б відтермінувати. Тож ми ініціюємо пропозиції і внесення правок. Після закінчення війни акциз має сягати не більше 50% вартості. І якщо ця сума буде 330 євро, то бізнес, який не користується дорогами загального значення, буде сплачувати 165 євро", — пояснив у розмові з Фокусом Денис Марчук.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Проезд сделают по талонам: кто сможет получить и как воспользоваться
Знай
2025-01-19T08:21:52Z
Освящение воды на Крещение Господне. Что можно и нельзя делать со святой водой
Лига
2025-01-19T08:09:40Z
Новое наступление ВСУ в Курской области: эксперт назвал важную цель украинских войск
TSN
2025-01-06T14:12:43Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
Киевщину атакуют вражеские БПЛА: в области работает ПВО
TSN
2025-01-05T11:18:54Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Миша Романова разорвала отношения с помощником Зеленского и назвала причину: "Это было болезненно"
TSN
2025-01-19T08:18:31Z
"Собрание ОСМД" — смешно и с надеждой. Чем хорош фильм, ставший лидером новогоднего рейтинга
Фокус
2025-01-19T08:00:14Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
Илона Гвоздева откровенно заговорила о кризисах в браке с мужем: "Хотелось все бросить"
TSN
2025-01-05T13:52:04Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Мэлони приехала в США встретиться с Трампом
Корреспондент
2025-01-05T10:48:10Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
Прекращение огня: Израиль еще не получил список заложников от ХАМАС
Апостроф
2025-01-19T08:27:54Z
Трамп уже в Вашингтоне: в США готовятся к инаугурации нового президента
TSN
2025-01-19T08:24:41Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
Смерть и руины: как выглядит уничтоженный россиянами Бахмут
TSN
2025-01-06T13:54:10Z
Ситуация на фронте на утро 19 января
UAToday
2025-01-19T07:30:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 19 января в Украине
UAToday
2025-01-19T07:30:53Z
Российские войска убили человека в Николаевке Донецкой области
ZN UA
2025-01-19T06:49:08Z
Враг продвинулся около шести населенных пунктов – DeepState
TSN
2025-01-19T06:18:44Z
Украина без боя сдала важный населенный пункт: что дальше
Comments UA
2025-01-19T05:54:46Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
Не удержалась на подъемнике. На курорте Драгобрат погибла девушка
UAToday
2025-01-19T07:30:47Z
В Киевской области прогремели взрывы - россияне выпустили БПЛА
Комсомольская правда
2025-01-19T06:06:54Z
В Харькове разоблачили дерзкую "схему" вывоза уклонистов за границу
Корреспондент
2025-01-06T22:18:18Z
В Киеве и ряде областей прозвучали взрывы: детали ночной атаки 19 января
Telegraf
2025-01-19T05:30:12Z
В немецком городе Пассау из-за угрозы взрыва эвакуировали вокзал
Корреспондент
2025-01-19T04:42:08Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Хрустящие вергуны с детства: рецепт вкусности от известного шефа
TSN
2025-01-19T08:18:27Z
«Мы влюбляемся только трижды за всю жизнь…»: что нужно знать о теории, меняющей взгляд на романтические отношения
Marie Claire
2025-01-19T08:00:10Z
Мандарины полезны, но не для всех: как может навредить этот вкусный фрукт
TSN
2025-01-19T07:21:22Z
Китайский Новый год 2025: когда наступает и ритуалы удачи, которые привлекут процветание
Знай
2025-01-19T03:51:25Z
Тайна седьмого дома натальной карты: как и где вы встретите свою любовь
Marie Claire
2025-01-19T03:00:23Z
Гороскоп на 19 января: как использовать шансы, которые готовят звезды в воскресенье
Знай
2025-01-19T02:30:56Z
5 лучших видов рыбы по мнению нутрициолога — добавьте в меню, чтобы быть здоровым
Marie Claire
2025-01-18T19:00:41Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Будет дорожать ежемесячно: буханка хлеба станет роскошью для простых украинцев
Знай
2025-01-19T07:36:52Z
Борщ – без сметаны, кофе – без сливок: цены на молочные продукты бьют рекорды
Знай
2025-01-19T07:06:48Z
Овощи дороже мяса: за огурцы, помидоры и перец придется выложить половину зарплаты
Знай
2025-01-05T18:21:06Z
Курс валют в Украине 5 января 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-01-05T10:09:42Z
Собирайте документы: должникам за коммуналку дали шанс
Знай
2025-01-19T06:21:25Z
WhatsApp знает о пользователях все и создает ежемесячный отчет о них: что нужно знать
Фокус
2025-01-19T08:09:56Z
Ученые обнаружили огромные древние формы рельефа под Северным морем: их раньше не видели
Фокус
2025-01-19T08:06:18Z
Миллионы "беженцев TikTok" в США переходят к китайскому приложению RedNote - СМИ
UAToday
2025-01-19T07:30:02Z
Они изменили мир. Первые кочевники степей Украины — факты и мифы о Ямной культуре
Telegraf
2025-01-19T07:09:26Z
"Кибертюрьма" для аниме-девушек: на CES показали вайфу с ИИ, которая общается, радуется вам и "учится жить"
Знай
2025-01-19T06:51:57Z
До начала запрета: в США заблокировали TikTok и не только, что видят пользователи
Telegraf
2025-01-19T06:12:41Z
Тонкоклювый кроншнеп - вид птиц, который уже считается вымершим в современном мире
ZN UA
2025-01-18T22:22:20Z
Как пережить ретроградный Марс в 2025 году: советы для всех украинцев
Знай
2025-01-18T21:30:56Z
Представлена демонстрация русской локализации Psychonauts 2 для ПК
GameMag
2025-01-18T21:00:19Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Помощь для спасителей животных: ученые хотят снизить употребление алкоголя среди ветеринаров
Фокус
2025-01-18T15:36:51Z
Сухой закон: что произойдет с вашим телом, если не пить алкоголь целый месяц
Marie Claire
2025-01-18T15:01:26Z
Визит в больницу не понадобится: врачи тестируют анализ травм головы на месте происшествия
Фокус
2025-01-18T15:00:13Z
МСЭК ликвидировали: как теперь получить инвалидность в Украине
Хвиля
2025-01-18T10:30:55Z
У многих появится шанс: ученые разработали тест на успех иммунотерапии при раке
Фокус
2025-01-18T06:00:31Z
С солью не все так просто: сколько, какую и зачем добавлять в рацион
Знай
2025-01-18T05:51:28Z
Алкоголь, от которого следует отказаться зимой: какие риски возникают
Comments UA
2025-01-18T03:42:44Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
"Манчестер Сити" купил футболиста сборной Узбекистана
ZN UA
2025-01-18T23:36:50Z
Бывший лидер "Динамо" остался без клуба и хочет завершить карьеру
ZN UA
2025-01-18T22:18:03Z
Букмекеры сделали прогноз на первый еврокубковый матч "Шахтера" в 2025 году
ZN UA
2025-01-18T17:54:40Z
Один из лучших биатлонистов в истории анонсировал завершение карьеры
ZN UA
2025-01-18T17:13:05Z
Украинец Михайлюк результативно провел свой самый долгий матч в сезоне НБА
ZN UA
2025-01-18T14:46:31Z
Директором будешь: Василий Ломаченко вложил деньги в бизнес доверенного человека Путина
Знай
2025-01-18T13:21:26Z
Довбик получит нового тренера - Раньери подтвердил намерение завершить карьеру
Корреспондент
2025-01-18T11:28:25Z
Холифилд предсказал, что случится с Усиком, если он проведет третий бой с Джошуа и Фьюри
Корреспондент
2025-01-18T10:57:16Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Стояло в гараже более 10 лет: в Украине обнаружили роскошное американское авто 80-х
Фокус
2025-01-19T08:00:48Z
General Motors вывели на рынок недорогой семейный электромобиль за $6500
Фокус
2025-01-18T10:12:57Z
Неожиданное партнёрство: «Гарри Поттер» получит кроссовер с «Детективом Конаном»
GameMag
2025-01-17T17:10:17Z
Honda CR-V получит особую версию для украинских дорог
Фокус
2025-01-17T16:15:07Z
Эксклюзив за $4,8 миллиона: на продажу выставили суперкар чемпиона "Формулы-1"
Фокус
2025-01-17T15:51:58Z
Современный Willys: представлен военный внедорожник на базе Jeep Wrangler
Фокус
2025-01-17T13:00:50Z
Цена $20800 и запас хода более 450 км: дебютировал доступный электрокроссовер Hyundai
Фокус
2025-01-17T11:45:57Z
Практичные и вместительные: лучшие семейные универсалы с пробегом
Фокус
2025-01-17T11:12:13Z