MY.UAНовини
Чи зможе Польща збивати російські ракети над Україною і чому в США та НАТО проти
Чи зможе Польща збивати російські ракети над Україною і чому в США та НАТО проти

Чи зможе Польща збивати російські ракети над Україною і чому в США та НАТО проти

Ранок 8 липня став справжнім жахом для України, особливо для мешканців Києва, Кривого Рогу та Дніпра через масований російський обстріл. Десятки людей загинули, а сотні – постраждали. Зокрема російська ракета Х-101 влучила у дитячу лікарню "Охматдит".

Того ж ранку Президент України Володимир Зеленський був у Польщі, де підписав з прем'єром Дональдом Туском безпекову угоду. Одним із положень стали напрацювання для того, аби Польща могла збивати російські ракети та дрони, запущені в її напрямку.

Та одразу ж питання викликала можливість реалізації цього. Теоретично Польща має всі можливості та засоби, однак фактично потрібна політична воля. І не тільки Варшави, але й НАТО. Однак Генсек Альянсу Єнс Столтенберг уже заявив, що ні Польща, ні будь-яка інша країна-союзник не збиватиме російські ракети, позаяк це означатиме ескалацію та вступ у війну.

Чи може Польща справді збивати російські цілі над Україною та чому Варшава ініціює це – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Чому Польщі має бути вигідно збивати російські ракети

15 листопада 2022 року. Росія здійснює одну з наймасовіших атак на українську енергосистему, застосувавши 96 ракет. Тоді постраждали не лише українці, але й поляки. Унаслідок падіння ракети у польському селі Пшеводув загинули двоє людей.

Пізніші розслідування дійшли до висновку, що впала ракета української ППО. Однак це не знімає провини з росіян, адже ситуація в такому випадку виходить наступна – російська ракета летіла в напрямку Польщі, сили ППО спробували її перехопити. Ворожа ракета маневрувала, а ракета ППО – ні. Чи можна було уникнути цієї трагедії? Так. Якби Польща самостійно могла знищувати цілі, які летять до її кордону.


Наслідки падіння ракети в Пшеводуві у листопаді 2022 року / Фото KPRP

24 березня 2024 року. Чергова російська масована атака. Одна з ракет залітає у повітряний простір Польщі та перебуває там 39 секунд. Польська авіація, яку щоразу підіймають у повітря через масовані удари Росії по Україні, спостерігає за цим. Ракету не перехопили, бо, як кажуть у Польщі, вона для країни не становила загрози.

Саме тому під час напрацювання безпекової угоди між Києвом та Варшавою остання ініціювала домовленість про збиття російських цілей у повітряному просторі України, якщо ті летять у напрямку кордону. Це виключно польський інтерес убезпечити себе від подібних прецедентів. Однак у цьому випадку інтереси України та Польщі схожі – убезпечити себе.

Чому НАТО, США та Німеччина виступають проти

Одразу ж після підписання безпекової угоди між Україною та Польщею, Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс не буде втручатися у війну й збивати російські ракети над Україною. А оскільки Польща є членом НАТО, то її це теж стосується. За словами Столтенберга, якщо Польща почне збивати ракети над Україною, то це буде втручанням у війну.

НАТО буде підтримувати Україну і ми зараз збільшили свою підтримку, зокрема коштом різних систем ППО. Звісно, F-16 також є важливим в цьому контексті. Ми надамо і більше наземних систем ППО і боєприпаси до тих, які є,
– наголосив Генсек Альянсу.

НАТО виступає проти будь-яких дій, які можна розцінювати як залучення Альянсу у війну. І це відбувається паралельно з тим, як Росія заявляє, що веде війну проти НАТО і "колективного Заходу", а в Європі все частіше говорять про те, що велика війна неминуча і потрібно готуватися.

Проти виступають і окремі країни-члени Альянсу. Наприклад, у США впевнені, що дозвіл для Польщі збивати російські ракети над Україною призведе до ескалації, яка принесе шкоду всім.

Ми хочемо шукати способи зробити Україну ефективною, але ми не хочемо ескалації. Це було б не добре для українців, це було б не добре для поляків, це було б не добре для всіх,
– заявив речник Білого дому з питань нацбезпеки Джон Кірбі.

Чи справді Альянс боїться, що залучення сил ППО члена НАТО, тобто Польщі, може загострити ситуацію? Не зовсім, адже світ уже неодноразово бачив, що так звані "червоні лінії" Москви залишилися тільки погрозами, а раніше ескалацією вважали надання Україні бронетехніки, ЗРК Patriot чи F-16.

Та Альянс опирається, бо залучення Польщі до захисту хоча б частини повітряного простору України може мати наслідки. До прикладу, росіяни періодично порушують і повітряний простір Румунії, тому Бухарест слідом за Польщею може ініціювати захист повітряного простору України в прикордонних районах Одеської області.

Ба більше, Молдова може звернутися до Румунії за захистом повітряного простору, який найчастіше з-поміж сусідніх країн нашої держави порушує Росія.


Уламки ракет на території Молдови у серпні 2023 року / Колаж 24 Каналу

Проте можна припустити, що Варшава була абсолютно усвідомлена того, що Альянс виступить проти ідеї залучення до збиття російських ракет та дронів над Україною, навіть якщо ті летять до Польщі. Тоді ж постає питання – чому Польща таки ініціювала цей пункт в безпековій угоді з Україною?

Ймовірно, "напрацювання", які прописані в угоді, означають не в останню чергу переконати союзників у необхідності цього кроку. Позиція чинного Генсека Альянсу непохитна, однак чи вдасться Польщі переконати Марка Рютте, який у жовтні очолить НАТО – залишається тільки припускати.

Президент України Володимир Зеленський під час пресконференції на День Державності пояснив, що для декотрих країн питання збиття країною НАТО ракет над Україною є "червоними лініями", тому зараз триває робота в цьому напрямку.

Мені здається, що цей скепсис країн має зменшуватися, бо якщо ми не захистимо наші газосховища, то ці країни в опалювальний сезон залишаться без газу. Найближчі наші сусіди. Ми підписали з Польщею двосторонні гарантії безпеки, де є технічний розгляд цього питання. Ми підняли цю тему і підняли її юридично,
– наголосив Зеленський.

Водночас Володимир Зеленський переконаний, що рішення щодо перехоплення російських ракет над Україною країною НАТО має бути ухвалене одноголосно всіма союзниками, але кожній країні надіслано заклик допомогти та посприяти цьому.

Одним із перших на цей заклик відреагував канцлер Німеччини Олаф Шольц під час Саміту Європейської політичної спільноти у Великій Британії. Щоправда, глава німецького уряду відповів відмовою, посилаючись на позицію США.

Я бачу такий консенсус, що про такі кроки (збиття російських ракет над Україною – 24 Канал) не може бути й мови, і США також дуже чітко висловилися щодо цього,
– заявив Шольц.

Які можливості в польської ППО: чи може Польща збивати російські ракети

У безпековій угоді між Україною та Польщею поки що відсутні конкретні напрацювання щодо того як Польща навіть теоретично може збивати російські дрони та ракети, адже "запущені в напрямку Польщі" – доволі загальне позначення.

До прикладу, якщо ракета уже перебуває на сході Львівської області й тримає західний курс – чи є вона вже загрозливою для Польщі? Чи тільки в прикордонних районах?

Тому зараз можна оцінити тільки теоретичні можливості. Заступник Генерального директора компанії із виробництва засобів радіоелектронної боротьби, експерт з авіації Анатолій Храпчинський у коментарі 24 Каналу пояснив, що Польща має можливості збивати російські цілі над Україною на максимальній відстані до 165 – 185 кілометрів за допомогою ЗРК та авіації без входження в український повітряний простір.

Тобто мова йде про повне покриття простору над Львівською та Волинською областю та навіть частково Рівненською, Тернопільською й навіть Івано-Франківською.

Якщо ми кажемо про максимальну зону ураження, якщо засоби протиповітряної оборони розташовані в Польщі, то це 165 – 185 кілометрів. Це те, що можуть покрити як наземні, так і повітряні засоби ППО. Щодо виявлення, то це може бути відстань до 600 кілометрів за рахунок використання засобів радіолокації на кшталт AWACS, що дозволить передавати інформацію про те, що летить і куди та сповіщати, наприклад, Повітряні сили для того, аби вони працювали наземними засобами, які розташовані в цій зоні,
– наголосив Храпчинський.

Звісно, це можливо за умов, якщо польські ЗРК, засоби радіолокації та авіація працюватимуть в максимальному наближенні до українського кордону. Однак це план максимум.

План мінімум може передбачати роботу польської ППО в зоні на відстані в кілька десятків від кордону, наприклад 30 – 50 кілометрів. Та поки це все теорія. Анатолій Храпчинський зазначає, що юридично складно буде дати початок такій роботі, проте є й інші варіанти.

Спільна система захисту європейського неба: як це може працювати

Коли Росія почала повномасштабну війну, в НАТО почалися серйозні дискусії про те, чи готовий Альянс до того, що зараз відбувається в Україні? Тому в серпні 2022 року Німеччина ініціювала проєкт ESSI або ж "Небесний щит Європи". Щоправда, ця ініціатива має чимало проблем.

Спершу до неї не бажала долучатися Польща, а також виступала проти Франція. Офіційний Париж наполягав та продовжує наполягати на тому, що Європі треба робити акцент на формуванні повітряного щита з власних систем ППО – на кшталт SAMP/T – спільної розробки Франції та Італії.

Так чи інакше, зараз до ініціативи доєдналася 21 країна і, ймовірно, до кінця 2024 року також долучаться Греція і Туреччина.

Здавалося б, до чого тут Україна, якщо основна мета цього проєкту – захист повітряного простору країн-членів НАТО. Однак не все так просто – до цієї угоди доєдналися нейтральні та позаблокові країни, такі як Австрія та Швейцарія. Адже це не військова, а оборонна ініціатива, спрямована на захист неба країн Європи. Тобто доєднатися можуть не лише країни НАТО.

18 липня Урсулу фор дер Ляєн переобрали на посаду президентки Єврокомісії. На наступний термін вона пропонує збільшити європейські видатки на оборону, ба більше, зокрема і розглядає питання спільного захисту неба у межах проєкту Європейський повітряний щит.

Всі ми добре знаємо, що наші витрати на оборону є надто низькими та неефективними. Наші зовнішні витрати занадто великі. Тому, ми повинні створити єдиний ринок оборони. Ми повинні інвестувати більше у висококласні оборонні можливості,
– наголосила фор дер Ляєн.

Анатолій Храпчинський переконаний, що найбільш перспективним буде долучення України до такої ініціативи, адже наша країна може дати партнерам неоціненний досвід, бо тільки наша країна перехоплювала такі ракети як Х-101, Х-47 "Кинджал", "Калібри", "Іскандер-К" та "Іскандер-М" і навіть Х-22.

Жодна європейська країна не збивала ракети Х-101 або Х-555, а Україна збивала, має досвід, тому ми можемо надати передати його, а вони (партнери – 24 Канал) можуть надати нам певне обладнання. І тоді можна казати, що створені ініціативи, яка буде передбачати сумісне використання певних обсягів військової техніки для того, щоб захищати повітряний простір не тільки України, а і Європи,
– наголошує Анатолій Храпчинський.

Експерт переконаний, що створення єдиної оборонної ініціативи буде юридично простішим, аніж залучення Польщі до збиття російських ракет і дронів над Заходом України, адже мовиться про структуру, що займатиметься захистом неба Європи. Ба більше, український досвід тут буде доволі корисним для інших країн. Крім того, така ініціатива означає, що як Україна може патрулювати небо, наприклад, Балтійських держав, так і вони можуть патрулювати наше.

Та питанням тут все одно залишається політична воля, адже досі є чимало політичних лідерів, які вважають такий крок "зіткненням з Росією" і водночас продовжують говорити про його неминучість. І скільки б ці дискусії не тривали, росіяни продовжують терор цивільного населення України.

Теги за темою
Оружие
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
7 знаменитостей, которые безуспешно пытались начать музыкальную карьеру
Фокус
2024-11-17T13:00:08Z
Сара Джессика Паркер позировала с Александром "Тереном" на премьере фильма об украинских артистах балета
Комсомольская правда
2024-11-17T12:22:43Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Медиум, говорящая с мертвыми, утверждает, что ее преследовал дух актера Пола Уокера
Фокус
2024-11-16T13:21:07Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Сикорский срочно собирает "Веймарский треугольник+" по войне в Украине: что происходит
Новости Украины
2024-11-17T14:15:38Z
Взгляды Путина на войну в Украине не изменились — Шольц
ZN UA
2024-11-17T13:58:21Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Войска НАТО могут быстро "выгнать россиян из Украины": почему не будут этого делать
Comments UA
2024-11-13T14:28:05Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Опасность, скрывающаяся в ночной тьме: ученые рассказали о распространенной причине ранней смерти
Фокус
2024-11-17T14:06:23Z
Избежать скованности движения: врачи рассказали, как защитить спину от хронической боли
Фокус
2024-11-17T12:57:58Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Больше, чем Словения: крупнейший в мире генератор "зеленой" энергии займет 2,2 млн га
Фокус
2024-11-17T12:04:13Z
Курс валют в Украине 17 ноября 2024 года: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2024-11-17T10:12:13Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Чешская компания предоставила Украине более 700 тысяч евро на гранатометы
Корреспондент
2024-11-17T14:16:03Z
В Британии предлагают 600 фунтов семьям за убежище украинцев
Корреспондент
2024-11-17T14:09:32Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Кличко сообщил подробные последствия атаки по Киеву
Comments UA
2024-11-17T08:54:06Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Ракетная атака: в Одессе уже раздаются взрывы
TSN
2024-11-17T06:06:49Z
Противнику в Харьковской области устроили засаду: ВИДЕО потерь оккупантов
Новости Украины
2024-11-17T14:00:02Z
Дали повестку на блокпосте — что обязательно должно сделать ТЦК
Известия Киев
2024-11-17T13:30:23Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
"Запивают вином": самая старая семья на планете всю жизнь ест на обед одно блюдо
Фокус
2024-11-17T14:30:17Z
Как правильно хранить авокадо: будет свежим столько, сколько понадобится
Знай
2024-11-17T13:51:05Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Топ-7 ошибок при укладке волос, которые делают большинство женщин
Marie Claire
2024-11-17T11:00:49Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Италия – Франция: где смотреть и ставки букмекеров на матч Лиги наций
TSN
2024-11-17T14:12:13Z
Украинский спортсмен почтил память погибшего воина ВСУ на Кубке мира
ZN UA
2024-11-17T14:09:04Z
Новый объединенный чемпион тяжелого веса заговорил о бое с Усиком
Корреспондент
2024-11-17T13:27:53Z
Нганну обратился к Тайсону после поражения от Пола
Корреспондент
2024-11-17T12:33:22Z
Разница в перчатках: Пола обвиняют в нарушении главного правила в бою с Тайсоном
Фокус
2024-11-17T12:15:34Z
Голкипер Грузии рассказал, что помешало рассчитывать на победу против Украины
Корреспондент
2024-11-17T11:54:35Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
130 хомяков умудрились сбежать из своих клеток и "заставили" пилота идти на посадку
Фокус
2024-11-17T12:30:59Z
Обломки упали в горах: на Закарпатье найден российский БПЛА
Новости Украины
2024-11-17T12:09:40Z
На популярном туристическом пляже нашли человеческую голову
Comments UA
2024-11-17T12:00:28Z
Украл ноутбук и швейную машинку: военный проведет в тюрьме более 5 лет
Политека
2024-11-17T11:00:47Z
Российский обстрел убил женщину во Львовской области: она находилась в авто
Comments UA
2024-11-17T09:45:16Z
В Одессе подстанцию ​​атаковали три крылатые ракеты, под завалами – люди
Апостроф
2024-11-17T09:24:56Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Зубастые любители погонять: ученые научили крыс водить и развили у них страсть к скорости
Фокус
2024-11-17T13:36:34Z
Ученые считали, что ныряют к затонувшему кораблю: их очень удивило то, что они увидели
Comments UA
2024-11-17T13:00:52Z
Кроссовер за деньги: Дополнение Stellar Blade с NieR: Automata придётся купить
GameMag
2024-11-17T12:57:42Z
Star Wars: Bounty Hunter заговорит по-русски — Mechanics VoiceOver выпустила трейлер локализации для ПК
GameMag
2024-11-17T12:57:38Z
«Убийца The Sims» во всей красе: 30 минут геймплея inZOI с реалистичной графикой на Unreal Engine 5
GameMag
2024-11-17T12:40:26Z
Средиземное море может исчезнуть: ученые спрогнозировали, когда это произойдет
UAToday
2024-11-17T08:39:14Z
Fortnite получает режим от первого лица – когда и как попробовать
Знай
2024-11-17T04:51:26Z
Новый электромобиль Nissan станет недорогой альтернативой Tesla Model S
Фокус
2024-11-17T11:15:04Z
Шик за $600 000: в Киеве заметили новый электрокар Rolls-Royce в интересных цветах
Фокус
2024-11-17T09:45:35Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z