MY.UAНовини
Шмуель Агнон: єврейський письменник, лауреат Нобелівської премії з Галичини
Шмуель Агнон: єврейський письменник, лауреат Нобелівської премії з Галичини

Шмуель Агнон: єврейський письменник, лауреат Нобелівської премії з Галичини

Шмуель Агнон – знаменитий єврейський письменник, життя та творчість якого тісно пов'язані з Україною. Події найвідоміших його романів – "Весільний балдахін" та "Гість на одну ніч", за які письменник був удостоєний Нобелівської премії з літератури, відбуваються в нашій країні – його рідному Бучачі та його околицях. Українською мовою на сьогодні перекладено не так багато творів Агнона, але інтерес до них в Україні зростає, тож знайомство з його книгами в українських читачів ще попереду.

Сильно на творчість вплинув Талмуд

Шмуель Агнон, якого при народженні звали Шмуель Йосеф Халеві Чачкес, з'явився на світ у липні 1887 року в Австро-Угорщині – повітовому місті Бучач, що нині належить до Чортківського району Тернопільської області. Сам Шмуель називав його одним із "міст вигнання", куди потрапили ті, хто втік із зруйнованого Єрусалима, "представники народу Ізраїлю". Його батько, Шалом Мордехай Халеві Чачкес, рабин за освітою та торговець хутром за професією, добре знав Тору та Талмуд, тому члени місцевої єврейської громади часто зверталися до нього з проханням розтлумачити щось у духовній літературі.

Мати Шмуеля, Естер Фарб, і його дід по материнській лінії, заможний купець Єгуда Фарб, були людьми освіченими та начитаними, тому до розвитку хлопчика в сім'ї ставилися серйозно. Майбутній письменник не лише відвідував хедер (релігійну школу для хлопчиків), а й здобув гарну домашню освіту – зокрема, його вчили мовам, тому він добре знав як ідиш та іврит, так і німецьку та українську мови. Шмуель також вивчав Талмуд, зрозуміти який йому допомагав батько.

Як Чачкес став Агноном

Хлопчик рано відчув потяг до літературної творчості. Писати він почав у віці 8 років, а його перші літературні твори – оповідання, які він писав як на івриті, так і на ідиші, були опубліковані у місцевих газетах Бучача, Коломиї та Львова. Коли Шмуелю виповнилося 19 років, він переїхав до Львова, де його взяли на роботу до єврейської газети. У 1907 році була опублікована його перша повість "Покинуті дружини", що на івриті звучить як "Агнон". Дебют виявився успішним, і письменник, який вважав, що назва твору принесла йому удачу, взяв собі літературний псевдонім Агнон, який з 1924 року став його офіційним прізвищем – у перекладі з івриту слово означає "кинутий".

З Палестини – до Берліна

Того ж 1907 року Агнон вирушив до Палестини – до Яффо, а потім до Єрусалима, де ховався від призову до армії. Своє небажання служити він пояснював тим, що "там їдять недозволену їжу та порушують суботу". Через п'ять років письменник переїхав до Берліна, де не тільки вів активну літературну діяльність, а й здобував освіту, якої, як відчував він сам, йому не вистачало. У німецькій столиці Агнон писав та вивчав твори класиків світової літератури, а щоб заробити собі на життя, читав лекції та давав приватні уроки івриту. Свої твори він тоді друкував у газеті Jude, яку організував разом з теософом Мартіном Бубером. Тоді ж на Агнона звернув увагу багатий меценат Залман Шокен, який, оцінивши його літературний потенціал, дав йому стипендію – як зараз сказали б, грант – строком на п'ять років. На ці гроші Агнон, не думаючи про те, як заробити на життя, мав займатися впорядкуванням антології єврейської літератури, а у вільний час – писати. Незабаром Шокен відкрив у Берліні видавництво, у ньому друкувалися навіть твори Агнона німецькою мовою.

Кохання всупереч

У Берліні письменника чекало і справжнє кохання – до Естер Маркс або "дорогої Естерляйн", як називав її сам Шмуель. Батько дівчини був категорично проти їхнього шлюбу. Незважаючи на це, молоді люди одружилися, причому весільною церемонією керував відомий рабин Ієхіель Яків Вайнберг. Шлюб був щасливим, у подружжя народилися дочка Емуна (означає "віра") і син Шалом Мордехай – вдома його називали Хемдат (у перекладі – "прагнення душі").

Три зруйновані будинки

У 1924 році сім'я переїхала до Єрусалима, який на той час контролювала Велика Британія. Переїзду передували трагічні події – згорів будинок письменника в Гамбурзі, а разом із ним усе його майно: бібліотека у чотири тисячі томів, серед яких були справжні раритети, та рукописи, написані за 18 (!) років творчості, включно з романом "Спільність вічноживих" – 60 авторських листів. Агнон вважав те, що сталося, знаком долі: йому треба повертатися в землю обітовану. Спочатку він сам перебрався до Єрусалима, а через рік, влаштувавшись, викликав Естер з дітьми. Під час розлуки Агнон щодня писав дружині листи, позначаючи дату написання кожного віршем із тижневого розділу Тори. У 1927 році в Єрусалимі стався сильний землетрус, що спричинив людські жертви. "Нещастя не занапастило наших душ, – писав Агнон про ті події, – лише будинок, у якому ми жили". Муніципальна влада наказала містянам залишити квартири, щоб уникнути небезпеки. Коли Агнон, незважаючи на страх і сум'яття, що панували навколо, вийшов на вулицю, в одній руці він ніс папку з рукописами, а іншою міцно стискав долоню сина. Ще через два роки, у серпні 1929-го, під час арабських заворушень новий будинок Агнонов у Єрусалимі був пограбований протестувальниками. "Естерляйн, – писав він тоді дружині, яка на той час перебувала з дітьми в Європі, – треба все починати спочатку: будинок розорений, речі вкрадені чи розбиті. Але... не засмучуйся і не думай про це. У такий час треба радіти, що залишився живим, здоровим та неушкодженим". Агнони не залишилися без даху над головою – невдовзі вони переїхали до нового будинку в єрусалимському районі Тальпіот, у ньому письменник прожив до кінця своїх днів.

Світова популярність та Нобелівська премія

Світову популярність Агнон здобув лише наприкінці 40-х років, коли його видавець Шокен відкрив філію свого видавництва в Нью-Йорку і твори письменника почали друкуватися англійською мовою. Через десять років відомий американський літературний критик Едмунд Вілсон офіційно представив його кандидатуру як претендента на здобуття Нобелівської премії з літератури. Але минуло ще кілька років, перш ніж у 1966 році Агнон першим серед письменників, які писали на івриті та ідиші, отримав цю нагороду за романи "Весільний балдахін" та "Нічний гість". Вона була присуджена йому з формулюванням: "За глибоко оригінальне мистецтво оповідання, навіяне єврейськими народними мотивами". На відміну від інших лауреатів, письменник не читав традиційної нобелівської лекції, у своїй невеликій промові, яку він виголосив перед королем Швеції та вченою радою, він зазначив, що черпає натхнення у духовній літературі.

"Зберігайте тишу! Агнон працює!"

Ізраїль пишався і пишається своїм нобеліатом. Коли в єрусалимському районі Тальпійот, де він жив, розгорнули будівельний майданчик, за розпорядженням мера міста Тедді Коллека було встановлено табличку з написом: "Дотримуйтесь тиші! Агнон працює!" Європейські критики за силою обдарування порівнювали Агнона з Марселем Прустом, Джеймсом Джойсом і Вільямом Фолкнером, а його творчість вплинула на багатьох ізраїльських письменників. Крім Нобелівської, він мав безліч інших престижних премій, зокрема і державних премій Ізраїлю за 1954 і 1958 роки.

Відмінною рисою літературного стилю письменника стало поєднання гумору та іронії з трагізмом ситуацій та співчуття до героїв. Агнону були підвладні будь-які жанри, та й свою аудиторію він не обмежував віком. Серед його творів були оповідання, повісті, романи, дитячі казки та легенди, які він збирав та обробляв. Але Агнона дуже поранив той факт, що велика кількість тих, для кого він писав, стали жертвами Голокосту, згорівши в печах концентраційних таборів. Останній побачив світ за життя письменника роман Агнона "Зовсім недавно", дія якого відбувається в Палестині в період другої алії, був присвячений саме цій темі катастрофи європейського єврейства, що хвилювала його.

Пам'ять про письменника

Шмуель Агнон помер від серцевого нападу 17 лютого 1970 року в Єрусалимі, йому було 82 роки. Письменника поховали на Оливковій (Елеонській) горі, а в його квартирі відкрито меморіальний музей. У рідному Бучачі, у який Агнон востаннє приїжджав у 1930 році, йому встановили пам'ятник, його ім'ям названо одну з вулиць міста, а барельєф письменника є і біля входу в місцевий "АРТ-Двір".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Шахіст, який отримав нагороду найкращого гравця за 100 років, висловився про росіян і білорусів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T05:30:16Z
Шахтар закріпився в середині: як виглядає таблиця Ліги чемпіонів після 1 туру
24tv
2024-09-19T21:24:11Z
Ліга чемпіонів УЄФА. Успіх «Атлетико», нічия «Арсенала», поразка «Барселони»
УкраинФорм
2024-09-19T21:22:53Z
У Фонсеки конфлікт із Ібрагімовичем
Football.ua
2024-09-19T20:43:40Z
Український клуб ризикує не вийти на матч Ліги чемпіонів: що сталось із чемпіонами УПЛ
24tv
2024-09-19T19:51:18Z
Атлетік розібрався з Леганесом
Football.ua
2024-09-19T19:16:22Z
Перемога Бенфіки Трубіна та розгром Феєнорду: результати матчів Ліги чемпіонів за 19 вересня
24tv
2024-09-19T19:03:28Z
«Інфраструктура і діаспора»: в «Динамо» розповіли, чому для єврокубків обрали стадіон в Гамбурзі
TSN
2024-09-19T18:33:27Z
Збірна України піднялася на 24-те місце в рейтингу ФІФА
360ua.news
2024-09-19T18:21:12Z
Треба вгадати країну за 3 секунди: мало хто впорається із складною загадкою
GlavRed
2024-09-20T04:27:56Z
Якщо максимально спростити рецепт: найшвидші та дуже ліниві голубці
Фокус
2024-09-20T04:15:53Z
Чи можна прибирати ввечері: які наслідки можна накликати на себе і рідних
GlavRed
2024-09-20T03:27:34Z
Як правильно зберігати сир на кухні: буде свіжим набагато довше
GlavRed
2024-09-20T03:27:06Z
Лише 2 картоплини та борошно: ароматні пиріжки з 90-х, які обожнювали усі
24tv
2024-09-20T03:18:09Z
Смачні та повітряні: рецепт булочок із корицею від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2024-09-20T03:01:34Z
Як змити фарбу з волосся в домашніх умовах: 3 простих та цікавих методи
GlavRed
2024-09-20T00:27:59Z
Риба буде дуже соковитою: рецепт смачної скумбрії в приправах і без гіркоти
Политека
2024-09-19T23:00:48Z
Названі найбагатші країни світу: Швейцарія поступилась своїм місцем іншій державі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T22:30:10Z
Гарріс і Трамп назвали поляків-американців ключем до перемоги у Пенсільванії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T05:28:10Z
Чому Путін тримається міцно
GlavRed
2024-09-20T05:27:41Z
ISW пояснило небажання Путіна оголошувати нову хвилю мобілізації
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T05:27:26Z
ЄС закликали до негайного арешту Путіна на підставі ордера кримінального суду
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T05:27:16Z
Від Ейхмана до "Хезболли": які хитрі схеми задіює "Моссад" для знищення ворогів Ізраїлю
Фокус
2024-09-20T05:15:27Z
Відкриті кордони, скорочення чиновників і ротації: експерт розповів, як змінити політику України, щоб перемогти
Политека
2024-09-20T05:15:00Z
Україна відкрила ворота в пекло для Росії: інтерв'ю з Михайлом Подоляком
24tv
2024-09-20T05:06:38Z
Ізраїль заявив про попередження замаху на прем'єр-міністра Нетаньяху та ще двох посадовців
Комсомольская правда
2024-09-20T05:02:33Z
Німеччина прийняла на лікування вже 1173 українських військових та цивільних
УкраинФорм
2024-09-20T05:01:45Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Майкл Дуглас емоційно розповів про поїздку до Києва
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T04:12:38Z
Де зараз Дмитро Яремчук, який відмовився знятись у кінострічці пам'яті свого батька
24tv
2024-09-20T04:03:17Z
Той самий годинник, який Зевс шукав у "Каосі", може запросто стати вашим
24tv
2024-09-20T03:54:51Z
Гравюру Дюрера «Лицар, смерть і диявол» продали з аукціону
УкраинФорм
2024-09-20T03:03:26Z
Документальний фільм «Бартка» покажуть на Карпатському гірському кінофесті
УкраинФорм
2024-09-20T00:33:19Z
З України намагалися вивезти скрипку, ймовірно, роботи Страдіварі
ZN UA
2024-09-19T21:37:40Z
Після ДТП: Анджеліна Джолі найняла "найкращого пластичного хірурга" Лос-Анджелеса для свого сина
24tv
2024-09-19T21:00:44Z
У Лос-Анджелесі після вибуху феєрверків затонула яхта за мільйон доларів
Комсомольская правда
2024-09-20T05:31:04Z
Вночі на Рівненщині лунали вибухи через "Шахеди": чи є пошкодження
24tv
2024-09-20T05:30:54Z
РФ атакувала "Шахедами" шість регіонів України, гриміли вибухи: що відомо
GlavRed
2024-09-20T05:27:12Z
На Львівщині внаслідок падіння уламків російського дрона спалахнула пожежа
УкраинФорм
2024-09-20T05:18:47Z
Жінка втратила 450 тисяч гривень, очікуючи на подарунок від іноземця
InternetUA
2024-09-20T05:16:16Z
Пожежа під Москвою та вибухи у п'яти регіонах України: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T04:51:16Z
Під Москвою спалахнула потужна пожежа: що горить
GlavRed
2024-09-20T04:27:17Z
Ворог атакував Львівщину "Шахедом": виникла пожежа, пошкоджено авто та будинки
24tv
2024-09-20T04:21:15Z
Вибухи в українських містах та регіонах й просування ворога: головні новини ночі 20 вересня 2024 року
TSN
2024-09-20T04:00:30Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Лише третина жінок, що зіштовхнулись з домашнім насиллям вперше, звертаються за допомогою
Украина Криминальная
2024-09-20T05:30:38Z
Українські розробники представили мобільний гранатомет, якій дистанційно під'їзджає до позицій ворога
InternetUA
2024-09-20T05:21:43Z
Ще 1340 солдатів, кілька ППО та 20 танків: втрати ворога на 20 вересня
24tv
2024-09-20T05:09:11Z
ЗСУ просуваються далі в Курській області: деталі від ISW
TSN
2024-09-20T05:06:47Z
21 вересня — яке церковне свято, що не можна робити цього дня, бо будуть проблеми зі здоров'ям
TSN
2024-09-20T05:06:01Z
Що буде з мобільним зв’язком в Україні під час блекаутів: мобільні оператори розповіли
InternetUA
2024-09-20T05:02:36Z
Повістки поштою: чим загрожує неявка до ТЦК та інші важливі питання
Комсомольская правда
2024-09-20T05:02:24Z
Чи може мʼясо викликати рак
24tv
2024-09-20T05:24:40Z
Медичний центр "Лелека" увійшов до списку найбезпечніших медзакладів світу
Фокус
2024-09-20T05:00:53Z
Медзаклади первинної допомоги отримали 175 позашляховиків
УкраинФорм
2024-09-20T02:15:56Z
Необхідні медичні вироби: як їх отримати особам з інвалідністю
ZN UA
2024-09-20T02:01:59Z
Інтимне омолодження: гінекологиня попередила про ризики та ускладнення популярних процедур
24tv
2024-09-19T20:36:37Z
Кофеїн має захисну дію на здоров’я серця
Portaltele
2024-09-19T18:43:31Z
На Львівщині медики "швидкої" врятували чоловіка, у якого 13 разів зупинялося серце
Комсомольская правда
2024-09-19T18:04:03Z
Все про чекап жіночого здоровʼя: коли та кому потрібно робити
24tv
2024-09-19T17:39:18Z
На Хмельниччині зареєстрували два випадки гарячки Західного Нілу
24tv
2024-09-19T16:27:38Z
У КМВА розповіли про погіршення якості повітря у столиці
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T05:30:07Z
Ворог минулої доби вдарив по об'єкту критичної інфраструктури Херсонщини
УкраинФорм
2024-09-20T05:27:59Z
Російська армія атакувала Івано-Франківську область: що відомо
TSN
2024-09-20T05:24:57Z
В Одесі знесуть пам’ятник Пушкіну, – глава ОВА
24tv
2024-09-20T05:21:02Z
Росіяни вночі обстріляли Краматорськ, пошкоджені будинки
УкраинФорм
2024-09-20T05:18:04Z
Гороскоп Таро на 20 вересня для всіх знаків Зодіаку: хто має прийняти важливі рішення
Политека
2024-09-20T05:15:04Z
Чи вдарять в Україні заморозки вже найближчими днями
24tv
2024-09-20T05:06:46Z
Тільки створюють проблеми для побратимів: військовий розкритикував працівників ТЦК
Политека
2024-09-20T05:01:29Z
Дніпропетровщина: ворог вранці вдарив з РСЗВ по Марганцю, поцілив дроном по Нікополю
УкраинФорм
2024-09-20T04:48:48Z
Українським водіям у Німеччині загрожують штрафи за "неправильні" номери: що потрібно зробити
Хвиля
2024-09-20T04:39:42Z
В Україні створили електричну вантажівку ціною 350 000 грн: всі подробиці
ЗаРулем
2024-09-20T04:03:54Z
Кадиров пожалівся на Маска, який “дистанційно відключив” йому подарований Cybertruck
TSN
2024-09-19T21:51:59Z
Tesla Semi показали на IAA у Ганновері – вихід на ринок заплановано на 2026 рік
AutoCentre
2024-09-19T19:16:35Z
Honda представила мікровен N-Box Joy для мандрівників
AutoCentre
2024-09-19T18:09:30Z
Маленька ракета: Suzuki готує недороге спортивне авто для молоді
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T17:45:29Z
Manhart представив тюнінгований BMW 2-серії
AutoCentre
2024-09-19T17:03:02Z
Прототип твердотільного акумулятора підвищує щільність енергії майже на 25 відсотків
InternetUA
2024-09-19T16:23:46Z
Експерти назвали 10 популярних автомобілів, які не проїдуть без ламання навіть 160 тисяч км
TSN
2024-09-19T15:18:17Z
Ціна на кукурудзу зростає: аграрії утримують пропозиції через побоювання низького врожаю
Agravery
2024-09-20T05:30:49Z
Стабільність зберігатиметься: що відбувається з курсом євро зараз
24tv
2024-09-20T05:06:01Z
Латвія заборонила використовувати російську мову в банкоматах
УкраинФорм
2024-09-20T04:39:45Z
Ексміністр пояснив, як зупинка російського газового транзиту відіб’ється на пересічних українцях
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T04:30:31Z
Мінцифри розширило можливості е-Підприємця
Хвиля
2024-09-20T04:27:41Z
Відключення світла сьогодні не прогнозуються - Укренерго
УкраинФорм
2024-09-20T04:21:38Z
В Україні обмаль товарної картоплі, – Соломчук
Agravery
2024-09-20T04:12:26Z
Супермаркети оновили ціни на ковбасу, сардельки та твердий сир
Знай
2024-09-20T04:06:33Z
Стало відомо, як змінилися ціни на цибулю в Україні
AgroNews
2024-09-20T04:06:07Z
Прогноз магнітних бур на 20-22 вересня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T04:12:16Z
Як налаштувати батьківський контроль на ПК, телефоні і телевізорі
InternetUA
2024-09-20T04:01:01Z
Сяятиме, як нова: як відмити чашку від нальоту – простий, але надійний спосіб
GlavRed
2024-09-20T03:27:38Z
Найбільший ботнет в історії. Китай заразив 260 тисяч гаджетів — їх використовували для атак на США і Тайвань
InternetUA
2024-09-20T02:01:25Z
Україна під атакою неймовірно сильної магнітної бурі: коли вона закінчиться
GlavRed
2024-09-20T00:27:08Z
Українські розробники створили соціальну мережу для покійних
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T00:00:13Z
Нові iPad у 2025 році можуть бути оснащені розробленим Apple Wi-Fi-чіпом
InternetUA
2024-09-19T22:01:08Z
Вчені виявили останки морського чудовиська з унікальними зубами
TSN
2024-09-19T21:51:46Z
Цей тренд повторять навіть бабці й дідусі – про що йдеться
24tv
2024-09-19T21:36:11Z