Економіка Китаю, яка довгий час випереджала за темпами зростання будь-яку іншу у світі, останнім часом сповільнилася. Згідно з аналізом професора Університету Остіна Кішора Гаванде, це відбувається через недостатній захист приватної власності.
У другому кварталі 2024 року зростання становило 4,7% на рік, що значно нижче середнього показника в 7% за останнє десятиліття. Міжнародний валютний фонд прогнозує аналогічну ситуацію на наступні два роки. Аналітики пов’язують це уповільнення з короткостроковими факторами, такими як заборгованість у нерухомості та повільне відновлення після пандемії COVID-19. Однак нове дослідження Texas McCombs вказує на більш довгострокову проблему — зменшення частки права приватної власності в економіці країни.
Дослідження Кішора Гаванде, опубліковане в The Journal of Law and Economics, розглядає вплив надання загальнонаціонального захисту прав приватної власності 2007 року на діловий клімат у Китаї. Воно показало, що за п’ять років після ухвалення закону в країні щорічно створювалося на 39 000 нових підприємств більше, ніж за п’ять років до цього. Протягом трьох років 1,3% цих підприємств стали експортерами, збільшивши загальний обсяг виробництва і підштовхнувши наявні компанії до підвищення ефективності.
Однак останніми роками права власності в Китаї почали деградувати. Гаванде попереджає, що це може завдати довгострокової шкоди економіці. За його словами, без надійних прав власності важко отримати кредит, оскільки банк не дасть кредит, якщо у позичальника немає майнових прав на заставу. У Китаї права на приватну власність були скасовані після комуністичної революції 1949 року, і тільки в 2007 році було ухвалено закон, що забезпечує їхній захист.
Гаванде і Хуа Чен із Чжуннаньського університету економіки і права в Китаї проаналізували дані за період з 1998 до 2012 року щодо 14 369 183 приватних і 480 526 державних компаній. Вони виявили, що в префектурах з найменш захищеними правами власності спостерігалося найбільше зростання після 2007 року.
Кожне 10%-ве зниження рейтингу безпеки префектури до ухвалення закону відповідало 6%-ому збільшенню кількості нових приватних підприємств, 5,5%-ому зростанню виживання підприємств, 22%-ому збільшенню загального обсягу виробництва і 21%-ому зростанню загального обсягу продажів. Вартість експорту нових підприємств збільшилася на 59%.
Однак з 2020 року Китай почав відходити від політики захисту прав власності. Нові нормативні обмеження для технологічних гігантів, таких як Alibaba, Tencent і Baidu, призвели до зниження їхньої ринкової капіталізації на $1,1 трлн. Ці зміни є частиною масштабнішої тенденції концентрації влади, як економічної, так і політичної, що, на думку Гаванде, є неефективним і економічно непродуктивним. Він побоюється, що скорочення капіталовкладень призведе до зниження обсягів виробництва і податкових надходжень.