MY.UAНовини
Відключення світла взимку можуть бути ще довшими: до чого готуватися українцям
Відключення світла взимку можуть бути ще довшими: до чого готуватися українцям

Відключення світла взимку можуть бути ще довшими: до чого готуватися українцям

В "Енергоатомі" кажуть, що намагаються провести ремонтну кампанію у стислі терміни.

Нас чекає важка зима. Відключення світла можуть стати ще довшими. Фахівці застерігають, що вже наступної зими може реалізуватись один із найгірших сценаріїв.

Чому липень в енергетиці називають лише “репетицією важкої зими”, і які ще проблеми очікують на українців у морозну пору – в ексклюзиві TSN.ua.

Всю електрику виробляють атомні станції

Нинішні відключення електрики є наслідком серії з ракетних і дронових атак на енергетичні об’єкти, що почалися наприкінці березня 2024 року. На відміну від осені 2022-го, російські удари вибили не лише систему передачі та балансу в енергетиці, а її серце – генеруючі потужності. Загалом втрачено 9 ГВт генерації. Тепер не просто більше половини, а практично всю електрику виробляють атомні станції, по яких ударів поки що не було. А функцію маневрування, тобто нарощення та зменшення потужності в системі, виконують не ТЕС і ГЕС, як раніше, а відключення споживачів, йдеться у матеріалі BBC News Україна.

Дивіться на ютуб-каналі ТСН: ЦЕ ЛИШЕ РЕПЕТИЦІЯ! На українців чекає ДУЖЕ складна зима! Як підготуватися до відключень світла?

"Наразі в Україні працюють 9 блоків та атомних станціях. Ще 6 – в окупації на ЗАЕС. Щоб АЕС могли працювати взимку, влітку на них мають пройти профілактичні ремонти і перевантаження палива. І саме ремонтну кампанію на атомних блоках у першу чергу називають серед причин того, що наступні тижні будуть важкими для енергосистеми та споживачів", - вказано у повідомленні.

Як справи з ремонтом?

В "Енергоатомі" кажуть, що намагаються провести ремонтну кампанію у стислі терміни. Як розповів гендиректор компанії Петро Котін, там вже зменшили тривалість ремонтів на понад 22 доби від запланованого. 

"Восени, коли ремонти завершаться, атомні блоки зможуть працювати на повну потужність, і відключень електрики буде менше", - сказав він.

Чому вимикають світло влітку? 

Друга причина відключень – літня спека. За даними "Укренерго", зазвичай споживання влітку є приблизно на 30% більше, ніж навесні чи восени.

"До війни літній піковий попит наближався до зимового через масове використання кондиціонерів. Тепер більше йдеться про електрику для холодильного обладнання в промисловості. Без нього багато процесів - наприклад, при виробництві харчів чи ліків - будуть порушені", - розповіли в "Укренерго".

Взимку буде гірше? 

Утім, літнє навантаження на енергетичну систему, коли на вулиці тепло, а світловий день довгий, є меншим ніж зимове, коли холодно і темно. За словами керівника "Укренерго" Володимира Кудрицького, якщо ми маємо дефіцит навіть зараз, то очевидно, що зима принесе ще більше проблем.

"Зараз Україна генерує до 11,5 ГВт-год., а споживає близько 13 ГВт. Саме том у імпорт електрики з ЄС не завжди рятує, адже максимально таким шляхом можна отримати лише 1,7 ГВт. Нині ідуть переговори, аби збільшити імпортні потужності до 2,2 ГВт. Але і цього не вистачатиме, аби компенсувати знищені і пошкоджені російськими ударами ТЕС і ГЕС, які були маневровою генерацією в українській енергосистемі. До війни середнє споживання впродовж року становило близько 15 ГВт, а минулої зими на піку попиту – близько 18 ГВт. Тому розрив між тим, що може виробляти система, і попитом буде ще більшим", - сказано в повідомленні.

Ремонт зруйнованого обладнання

Загалом у ДТЕК, який володів левовою часткою української теплової генерації, вирішили відновити якусь частину зруйнованого за рахунок обладнання зі старих станцій, знятих з експлуатації в Східній Європі. Переговори йдуть із близько 10 партнерами. Але, визнають в ДТЕК, цього буде недостатньо.

Це допоможе, але цього буде недостатньо, потрібно також купувати нове обладнання"

За словами виконавчого директора ДТЕК Дмитра Сахарука, компанія активно розміщує замовлення на обладнання, яке необхідно встановити. Це турбіни, генератори, трансформатори, автотрансформатори. Але час від розміщення замовлення до встановлення обладнання може значно перевищувати ті 4 місяці, що залишилися до початку опалювального сезону.

При цьому свої витрати у ремонт і відновлення ТЕС до кінця цього року в ДТЕК оцінюють у 4 млрд грн. Водночас плани "Енергоатому" добудовувати кілька атомних блоків на українських АЕС також викликають багато суперечок. Але головне – ці плани взагалі не про цю зиму, бо будівництво на АЕС навіть у мирних розвинених країнах триває роками. Тож відключення електроенергії наразі виглядають єдиним реальним виходом. 

Скільки це ще триватиме? 

Руйнування в енергетиці є такими, що українцям доведеться жити із відключеннями світла не одну зиму. Але якщо говорити лише про наступну, то тривалість відключень залежатиме від багатьох факторів. Починаючи з того, скільки і які ще удари завдасть Росія по українській енергетиці, і як добре вдасться захистити поки що вцілілі об’єкти від цих ударів, заявив керівник "Укренерго" Володимир Кудрицький у розмові з ВВС.

"Ми сподіваємося, що нам вдасться відновити хоча б частину енергоблоків, які були пошкоджені до початку зимового сезону. Але це буде залежати від наявності засобів протиповітряної оборони, тому що росіяни не припиняють атаки", - вказано в повідомленні.

20 годин без світла та тепла? 

Якщо Росія продовжить атакувати українську енергетику, то, за найгіршим сценарієм, наступної зими українці можуть проводити до 20 годин на добу без світла та опалення, припускають у ДТЕК. Багато буде також залежати і від морозів.

"Якщо середня температура буде +10, то це буде щастям для нас. Якщо -15, то буде погано. Чим нижча температура, тим вище споживання електрики йтиме на опалення. Якщо генерація плюс можливості по імпорту залишаться на тому ж рівні, як є, то дефіцит буде сягати під 35%". Це означає, що у разі, як врахувати потреби в електриці для критичної інфраструктури, ми можемо дійсно сидіти 6-7 годин зі світлом", - мовиться в повідомленні.

Але ситуація може погіршитися щ, якщо на додачу до ударів по генерації будуть нові удари по розподільчих мережах, - тоді Україна повернеться до погіршеного варіанту зими 2022-2023 років.

Втім, як вважає керівник "Укренерго" Володимир Кудрицький, зараз усі ці прогнози є "гаданням на кавовій гущі", оскільки ані результатів нових російських обстрілів, ані погоди ніхто не може передбачити. Більше того, наразі точно не можна сказати і скільки генерації буде доступно.

"Ніхто не знає, які пошкодження нас чекають у найближчі місяці і те, з яким парком енергоблоків на теплових і гідроелектростанціях ми підійдемо до осінньо-зимового періоду", - вказано у повідомленні.

Рада затвердила новий закон

16 липня Верховна Рада затвердила звільнення від мита та ПДВ на ввезення в Україну обладнання для енергетики. Про це повідомив у Телеграмі народний депутат, заступник голови Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк. За інформацією депутата, документи були підтримані 305 та 313 голосами відповідно.

"Рада прийняла в цілому законопроєкт колеги Горенюка щодо скасування податкових та митних зборів для виробництва в та/або ремонту машин механізованого розмінування. Там так само є правки про звільнення від мита та ПДВ на ввезення в Україну обладнання для енергетики: електрогенераторне обладнання; обладнання для вітро та сонячної генерації; акумулятори (крім акумуляторів малої потужності). Також є обладнання для виготовлення засобів протидії технічним розвідкам", - мовиться в повідомленні.

Як підготуватись до важкої зими? 

Щоб пережити перші масштабні відключення електроенергії наприкінці 2022 – на початку 2023 українці часто використовували точкові рішення: купували павербанки та зарядні станції, максимум - дизельні генератори. Також українці стали дедалі краще розбиратися із сонячними панелями та інверторами, - їх пропонують встановлювати і енергетики, і місцева влада. І йдеться не лише про електрику для лампочок і пральних машин.

Наприклад, як заявив заступник київського мера Петро Пантелеєв, місто готове покрити частину витрат багатоквартирних будинків на встановлення генераторів. 

"Столиця готова покрити 75% витрат багатоквартирних будинків "на встановлення генераторів, безперебійників, інверторів, сонячних панелей, щоб не припинялися водопостачання, щоб працювали ліфти. У цій програмі "немає обмеження фінансування. І я зараз не жартую", - запевнив він.

А що з водою та опаленням? 

На відміну від попередніх періодів дефіциту електрики, заговорили також і про системи опалення та водопостачання із водовідведенням. Найбільше це турбує владу великих міст, яка намагається забезпечити додатковим резервним живленням саме ці об’єкти. 

"Громадяни чомусь переконані, що в крані є вода, бо вона тече в Дніпрі. І ніхто не замислюється про вибудувану для цього процесу велику систему, яка так само потребує електроенергії. І що існують такі водозабірні та насосні станції, які не здатні "підняти" навіть надпотужні дизельні генератори", - вказано у повідомленні.

Як написав у Фейсбук мер Дніпра Борис Філатов, це під силу лише величезним газовим станціям, що коштують захмарні суми і на ринку їх так просто не купити. Але і це ще не всі проблеми.

"Подача тепла взимку неможлива за відсутності води. Бо ж вода – це теплоносій. І коли аварійно вимикається електрика, то зникає вода. А потім зупиняється й опалення", - повідомив він.

З такими проблемами людям, бізнесу чи навіть територіальним громадам не впоратися самотужки, без комплексного і термінового плану дій з боку влади, заявив колишній президент, а нині депутат Петро Порошенко.

"Людина може вкрутити лампочку з акумулятором, людина може поставити екофлоу. Набагато важче на балконі поставити генератор. Але вона точно не може забезпечити функціонування тепла, каналізації, води, ліфтового господарства і такого іншого", - заявив політик.

А поки що, як радить мер Дніпра, треба хоча б зробити запас як питної, так і технічної води, - як це зробив він сам ще 24 лютого 2022 року, поставивши 50-літрову діжку у вбиральні.

Додамо, Україна у найближчі роки може наростити виробництво електроенергії на 4-5 ГВт.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Письменник Махно: Війна спонукає до глобалізації української літератури
УкраинФорм
2024-10-05T22:36:06Z
Кіану Рівз дебютував у професійних трекових гонках
УкраинФорм
2024-10-05T20:27:55Z
Осінній плейлист: нові пісні про кохання, розставання та підтримку, які не можна пропустити
24tv
2024-10-05T18:33:45Z
Трендові головні убори на осінь: що в моді цього року
24tv
2024-10-05T18:18:46Z
Музична колаборація поколінь: Святослав Вакарчук і YAKTAK — «На нічному небі»
Storyboom
2024-10-05T18:13:58Z
Рок-музикант INTUI презентує альбом «Емпатія»
Storyboom
2024-10-05T17:55:21Z
Олена Кравець замилувала фото з молодшими 8-річними дітьми вдома: "Рідкісні хвилини"
TSN
2024-10-05T17:51:34Z
Відпрацював багато в Харківській області, – Злата Огнєвіч розповіла про батька-добровольця
24tv
2024-10-05T16:03:46Z
На Lviv BookForum презентували книгу про журналістику незалежної України «Від майданів до війни»
УкраинФорм
2024-10-05T15:45:39Z
Зростальний Місяць від 3 до 16 жовтня 2024 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
TSN
2024-10-06T02:24:19Z
У Валках на Харківщині відкрився офіс «Зроблено в Україні»
УкраинФорм
2024-10-06T02:15:20Z
Комусь доведеться зробити важливий вибір: гороскоп на 6 жовтня для всіх знаків зодіаку
24tv
2024-10-06T02:03:56Z
Астрологічний прогноз на 6 жовтня для всіх знаків Зодіаку: дізнайтесь, як краще провести неділю
Политека
2024-10-06T02:01:40Z
Близнятам варто рухатися вперед, а у Раків все зміниться: гороскоп за картами Таро на 6 жовтня 2024 року
TSN
2024-10-06T02:00:34Z
За добу на фронті відбулося 147 боїв: у Генштабі розповіли, де найгарячіше
TSN
2024-10-06T02:00:33Z
Дощі та до 20°C тепла: прогноз погоди на 6 жовтня
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T02:00:07Z
Фахівці ООН допомогли розмінувати 18 гектарів полів на Харківщині - ОВА
УкраинФорм
2024-10-06T01:12:10Z
На Сумщині пролунало 108 вибухів: є поранені цивільні
TSN
2024-10-06T01:09:31Z
Українцям показали, на яких АЗС найнижчі ціни на бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2024-10-06T02:06:53Z
Фіцо планує переконати Україну не припиняти транзит газу з РФ
1News
2024-10-06T00:22:55Z
Найбільший банк Кіпру від 2022 року закрив 20 тисяч рахунків росіян
УкраинФорм
2024-10-05T23:54:42Z
Працюють без світла: monobank виходить на ринок POS-терміналів
Хвиля
2024-10-05T23:12:48Z
Купівля та продаж доларів: чи впливає рік випуску на вартість валюти
24tv
2024-10-05T21:21:45Z
Верховний суд Бразилії заявив, що соцмережа X сплатила штрафи не на той банківський рахунок
УкраинФорм
2024-10-05T20:51:35Z
Буде ще дорожче: сметана, сир та інша "молочка" стане справжньою розкішшю
Знай
2024-10-05T20:51:12Z
Обмін "старих" доларів на "нові": що варто знати про цю операцію
24tv
2024-10-05T19:48:19Z
Ціни на продукти та товари в Україні стрімко летять вгору: НБУ розкрив причини
GlavRed
2024-10-05T19:27:42Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Іран висунув умови для припинення вогню в Лівані
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T01:30:13Z
Політичний діяч озвучив, на які гроші живе Путін та яка категорія росіян біднішає першочергово
24tv
2024-10-06T01:27:30Z
Посол РФ у США завершив роботу і повернувся до Москви
ZN UA
2024-10-06T00:58:17Z
В Росії відновились підпали від партизанів: до чого призведе їх збільшення
24tv
2024-10-06T00:33:42Z
Кориневич: Формат створення спецтрибуналу на базі угоди між Україною і Радою Європи є найперспективнішим
УкраинФорм
2024-10-06T00:16:16Z
Стало відомо, де просунувся ворог - Deep State
TSN
2024-10-05T23:45:32Z
На кордоні з Польщею не працюють деякі пункти пропуску: у чому причина
24tv
2024-10-05T23:00:29Z
Керченський міст має припинити своє існування - Кориневич в Гаазі
УкраинФорм
2024-10-05T22:57:45Z
Кремль продовжить набір нових військових через систему криптомобілізації — ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T02:06:34Z
Вибухи пролунали у кількох українських містах та регіонах
TSN
2024-10-06T02:00:35Z
Начальник ГУР нагородив чеського волонтера Яна Веверку
УкраинФорм
2024-10-06T01:30:16Z
Шведські благодійники передали на Вінниччину 8 автобусів для перевезення школярів
УкраинФорм
2024-10-06T00:57:26Z
Рівень смертності зашкалює: розкрито деталі демографічної катастрофи
GlavRed
2024-10-06T00:27:10Z
Названо прізвисько принца Гаррі, про яке він хотів би не згадувати
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T00:00:55Z
Творчого натхнення і професійного розвитку: гарні привітання з Днем вчителя у прозі та віршах
24tv
2024-10-05T23:36:44Z
На Київщині працюють сили ППО
TSN
2024-10-05T23:06:56Z
Білоруські активісти докладно розповіли про постачання РФ до Білорусі озброєння всіх видів
ZN UA
2024-10-05T22:58:01Z
Лунін провів перший "сухий" матч за Реал в сезоні: шалена гармата принесла мадридцям перемогу
24tv
2024-10-05T21:55:02Z
Інтер — Торіно 3:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-10-05T21:49:11Z
Карвахаль у сльозах покинув поле на ношах у матчі з Вільярреалом
Football.ua
2024-10-05T21:43:39Z
Реал з Луніним обіграв Вільярреал
Football.ua
2024-10-05T21:02:57Z
Вінісіус Жуніор отримав травму в матчі з Вільярреалом
Football.ua
2024-10-05T20:55:00Z
Хет-трик Тюрама приніс Інтеру перемогу над Торіно
Football.ua
2024-10-05T20:46:41Z
Ребров викликав у збірну України новачка з Олександрії: через нього був скандал у грі з Шахтарем
24tv
2024-10-05T20:19:38Z
Манчестер Сіті — Фулгем 3:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-10-05T19:43:46Z
Дубль Буркардта допоміг Майнцу обіграти Санкт-Паулі
Football.ua
2024-10-05T19:22:19Z
Гороскоп на завтра 7 жовтня: Стрільцям - дивовижна динаміка, Тельцям - захист Всесвіту
GlavRed
2024-10-06T01:51:14Z
У Китаї поширюється смертельна хвороба: 4 людей померли від нової інфекції
24tv
2024-10-05T20:24:30Z
Їжте квашену капусту якомога частіше і позбавтеся целюліту: чим ще корисний зимой смаколик
Знай
2024-10-05T18:51:56Z
«Майбутнє є!»: Danone спільно з МОЗ запускає масштабну соціальну ініціативу, що посилить систему медичної реабілітації
VGorode
2024-10-05T17:12:46Z
Вчені розкрили причини слухових галюцинацій
360ua.news
2024-10-05T15:00:54Z
Низка популярних трав'яних добавок погіршують здоров'я печінки – це може бути смертельно
24tv
2024-10-05T14:15:04Z
Вчені знайшли можливе просте рішення від болю в спині
Portaltele
2024-10-05T13:55:18Z
Це перетворює їжу на отруту: в жодному разі не розігрівайте страву в такий спосіб
24tv
2024-10-05T13:24:33Z
Лікар розповів кому і чому не можна пити каву
360ua.news
2024-10-05T12:57:23Z
У Києві прогримів вибух: що сталося
TSN
2024-10-06T02:00:29Z
Запускали феєрверки під час війни: у Запоріжжі невідомі гучно "відсвяткували" у спальному районі
24tv
2024-10-06T00:03:43Z
Атака дронів: на Київщині пролунали вибухи
1News
2024-10-05T23:48:45Z
У Полтавській області у пожежі загинула ціла сім'я
TSN
2024-10-05T23:45:07Z
Республіканка Марджорі Тейлор Грін заявила, що ураган "Хелен" має штучне походження
ZN UA
2024-10-05T22:25:51Z
У Харкові косметологиню підозрюють у вбивстві клієнтки через передозування анестетика
Украина Криминальная
2024-10-05T21:57:12Z
У Туреччині жінка з рушницею увірвалася до пологового будинку й взяла людей у заручники
24tv
2024-10-05T21:54:57Z
У Карпатах заблукав киянин, прямуючи за кордон до Словаччини по «карті» за $2000
InternetUA
2024-10-05T20:40:38Z
На Сумщині війська РФ скинули з дрона вибухівку на автобус - троє поранених
УкраинФорм
2024-10-05T20:03:59Z
Чому неправильно казати "вихідний день": яку поширену помилку робить багато людей
GlavRed
2024-10-06T01:18:12Z
Куди ставити сумку за етикетом у ресторані - на стіл, на підлогу або за спиною
GlavRed
2024-10-06T00:27:00Z
Вас не зможуть обманути: як легко відрізнити сир від сирного продукту
24tv
2024-10-05T21:51:45Z
Після багаторічної перерви відновили будівництво найвищого хмарочоса світу
InternetUA
2024-10-05T20:52:34Z
Як обрізати сливу для щедрого врожаю у наступному році: хитрощі садівників
Политека
2024-10-05T20:31:21Z
Курка в клярі з бататом: "Мастер Шеф" Хіменес-Браво дав ситну вечерю без клопоту
Политека
2024-10-05T20:00:14Z
Як доглядати за ґрунтом восени, щоб покращити родючість: важливі поради городників
Политека
2024-10-05T19:35:16Z
Затхлий запах з шафи щезне назавжди: цей засіб допоможе
24tv
2024-10-05T19:15:18Z
Справжній закарпатський суп: як зробити ситну страву з крильцями на всю родину
Политека
2024-10-05T18:45:59Z
Нові правила оренди автомобілів: що пропонують змінити для водіїв
Хвиля
2024-10-05T20:18:09Z
В Україні оновили вікові обмеження для водіїв: хто не зможе сісти за кермо
Хвиля
2024-10-05T19:45:38Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого кузовного ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T16:46:03Z
Молодший брат Juke: представлено найдешевший кросовер Nissan за $7100
Фокус
2024-10-05T16:00:35Z
Більше ця проблема не потурбує: як впоратися із запріванням скла в авто
Знай
2024-10-05T14:51:01Z
У Києві помічено рідкісний електрокрос Fisker Ocean
AutoCentre
2024-10-05T14:17:25Z
На аукціон виставили вінтажний суперкар Ferrari Анджеліни Джолі
Фокус
2024-10-05T14:15:37Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T12:37:05Z
Пітеру Фальку довелося обирати машину для Коломбо, і ось чому він зупинився на Peugeot 403
24tv
2024-10-05T11:54:07Z
У ChatGPT з'явився новий інтерфейс для зручної роботи з текстами та кодом
InternetUA
2024-10-06T02:01:37Z
Motorola активізує стратегію оновлення програмного забезпечення
InternetUA
2024-10-06T01:01:53Z
У шматку каменю віком 2 млрд років вчені знайшли мікроби
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T00:30:01Z
Meta анонсувала нову ШI-модель для генерації відео та звуку
InternetUA
2024-10-06T00:01:46Z
WhatsApp додає функцію тегів для статусів, подібну до Instagram
InternetUA
2024-10-05T23:01:08Z
Вчені виявили, що лід на Землі стає дедалі небезпечнішим
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T23:00:03Z
Android 16 вводить режим покращеного захисту конфіденційності
InternetUA
2024-10-05T22:01:53Z
У Windows 11 24H2 швидкість копіювання файлів збільшена на 94%
InternetUA
2024-10-05T20:46:24Z
У США двоє шахраїв замінили 6000 підроблених iPhone на оригінальні за гарантією Apple
InternetUA
2024-10-05T20:13:26Z