В Україні зріс попит на готівку. Експерти розповіли, які причини цьому.
Про це йдеться у звіті Нацбанку.
За даними Національного банку України (НБУ), за перше півріччя 2024 року обсяг готівки в обігу зріс на 4,8%, або на 36,5 млрд грн.
Станом на 1 липня 2024 року в обігу перебувало 800,9 мільярдів гривень готівки, порівняно з 764,4 мільярдів гривень на початку року.
НБУ пояснює зростання попиту на готівку кількома факторами:
-
Сезонні фактори
Традиційно влітку попит на готівку зростає.
-
Перебої з електропостачанням
Через атаки Росії на енергетичну інфраструктуру України, люди прагнуть мати запас готівки на випадок відключення електроенергії, коли неможливо користуватися банківськими картками.
-
Війна
Війна в Україні також сприяє зростанню попиту на готівку, адже люди прагнуть мати запаси на випадок надзвичайної ситуації.
Зараз в обігу перебуває 2,7 млрд штук банкнот на загальну суму 793,5 мільярдів гривень , а також 14,7 мільярдів штук монет (без пам'ятних та інвестиційних) на суму 7,3 мільярдів гривень.
На одну людину в Україні станом на 1 липня припадало 65 банкнот і 181 штука платіжних розмінних та обігових монет.
Найбільше в обігу банкнот номіналом 500 гривень (28,3% від загальної кількості), а монет - номіналом 10 копійок (28,1%).
Найменше — банкнот номіналом 50 гривень (4,5%) та монет номіналом 10 гривень (1,6%).
НБУ вживає заходів, щоб задовольнити зростаючий попит на готівку, друкуючи більше банкнот та постачаючи їх в банки.
Важливо зазначити, що банківська система України є стійкою, і НБУ вживає всіх заходів для забезпечення її нормального функціонування.
Немає потреби знімати з рахунків більше готівки, ніж дійсно потрібно.