Архітектор наголосив, що ховатись на сходових клітинах у багатоповерхівках не можна. Очевидну небезпеку несуть вікна, але кожен тип будинку має свої слабкі місця.
Хмельницький архітектор, співзасновник Reifschneider Bureau та член Національної спілки архітекторів України Дмитро Райфшнайдер розповів, які місця у житлових будинках найміцніші. Про це відомо з матеріалу "Суспільного", опублікованого 23 липня.
Експерт пояснив, що пошкодження бувають різних типів:
- вибухова хвиля з далекої відстані;
- вибухова хвиля з близької відстані;
- безпосереднє влучання.
Фокус наголошує, що найбезпечнішими місцями під час обстрілів є спеціальні укриття. Якщо ви маєте можливість спуститися у метро або бомбосховище, це завжди надійніше за будь-яке приміщення в будинку.
Небезпека від вікон
"Якщо говорити про вразливість будинків при "найслабших" комбінаціях, наприклад, вибух дрона на досить далекій відстані — то найбільш вразливими будуть старі будинки з дерев’яними вікнами без склопакетів. Адже вибухової хвилі буде достатньо, щоб скло у вікнах розбилось і завдало шкоді мешканцям, які не перемістились вглиб будинку (ванна або передпокій)", — підкреслив Райфшнайдер.
Сучасні вікна зі склопакетами часто витримують слабі вибухові хвилі, але розбиваються при сильнішому навантаженні. Найстійкішими є вікна з триплексного скла, які мають кілька шарів скла з прошарками спеціальної плівки. Однак вони не застосовуються в масовому будівництві.
"З цього слідує перше правило повітряної тривоги: в якому б будинку ви не були, треба переміститись вглиб будинку, щоб не перебувати у кімнаті з вікнами", — пояснив архітектор.
"Правило двох стін"
Експерт зазначив, що українці знають про "правило двох стін", але не всі його розуміють. Вглибині будинку зазвичай є коридор або ванна, відгороджені перегородкою та зовнішньою стіною.
"Дві стіни потрібно, щоб зупинити не тільки розбите скло, а й шрапнель та уламки снаряда, які можуть залетіти через вікна", — уточнив Райфшнайдер.
Слабкі місця у будинках
Приватні будинки дуже вразливі. Цегляні стіни й дерев’яне перекриття захищають слабко, цегляні стіни та залізобетонні пустотні плити вже міцніші, але найкращий варіант — монолітний залізобетон.
У квартирних будинках найменш безпечними є верхні поверхи, також небезпечно ховатися на сходових клітинах. У "сталінках" краще перечекати небезпеку у внутрішніх коридорах між товстими стінами або у дверних отворах в опорних стінах. Ті ж правила стосуються і "хрущовок", найбезпечніші там — середні й нижні поверхи.
У панельних багатоповерхівках найбезпечнішими є внутрішні коридори середніх поверхів. У будинках з білої цегли краще ховатись у внутрішніх коридорах або дверних отворах опорних стін на середніх або нижніх поверхах. Ці ж правила застосовуються і до цегляних новобудов.
Найнадійнішими на сьогодні архітектор назвав монолітно-каркасні будинки. Їхніми слабкими місцями є верхні поверхи та зовнішні стіни з полегшених матеріалів. Значно безпечніше на середніх-нижніх поверхах та у внутрішніх коридорах. Ідеальний варіант — сховатись в внутрішньому ядрі міцності (з суцільно монолітними стінами), часто це ліфтові холи.
Нагадаємо, керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко попередив українців про інформаційні провокації. З його слів, РФ готується влаштувати розкол в українському суспільстві.
22 липня у Центрі національного спротиву повідомили, що російські окупанти переселяють українців на територію РФ. У Херсонській області загарбники вже створили "фонд", щоб реалізувати свій справжній задум.