MY.UAНовини
Тривожно, але на диво впевнено. Підсумки 15-го Одеського міжнародного кінофестивалю
Тривожно, але на диво впевнено. Підсумки 15-го Одеського міжнародного кінофестивалю

Тривожно, але на диво впевнено. Підсумки 15-го Одеського міжнародного кінофестивалю

ОМКФ спочатку спирався на одеську специфіку з переважанням комедій, а згодом проголосив своєю спеціалізацією «глядацьке кіно» й артмейнстрим — тобто фільми з оригінальним авторським поглядом, але не надто викличні за естетикою. Цьогорічні українські стрічки цілком вкладались у це визначення.

Про перебіг фестивалю читайте тут, тут, тут, тут, тут, тут, тут, тут і тут.

Очевидно, що за останні півтора року культурна галузь в Україні — і зокрема кінофестивалі — більш-менш отямилася після початку повномасштабного вторгнення. У сезонний розклад повернулися «Молодість», Docudays UA, «Тиждень критики» та «Чілдрен кінофест», у Чернівцях набрав силу новоутворений фестиваль глядацького кіна «Миколайчук Open», а команда «Молодості» вже після вторгнення запустила фестиваль ЛГБТ-кіно Sunny Bunny.

За злою іронією, найбільше від бойових дій постраждав об’єктивно найвпливовіший український кінофорум — Одеський. Росіяни не змогли окупувати Одесу — і тепер у цілодобовому режимі нищать місто всіма доступними засобами. Тож ОМКФ вимушено пустився в мандри. Так, у 2023-му він проходив у Чернівцях, а цього року — в Києві. На насиченості програм це не позначилося. Поза конкурсом показали добірку фільмів-учасників Канн і Берлінале, в Європейській конкурсній програмі — роботи режисерів з усього Старого Світу, від Грузії та Норвегії до Іспанії та Швейцарії, а в Національному конкурсі — прем’єри 10 повнометражних українських картин, причому журі вручало окремо призи за найкращий ігровий і найкращий документальний фільм, а також спеціальні згадки. Сеанси проходили в Київському будинку кінематографістів та в розташованому неподалік мультиплексі «Оскар», а церемонії відкриття та закриття з усіма атрибутами — коктейлі, ведучі, виступи попзірок — у конгресово-виставковому центрі «Парковий».

ОМКФ, до організації якого частково долучилися вихідці з команди кінофестивалю «Молодість», стартував у 2010 році й спочатку спирався на одеську специфіку: в репертуарі переважали комедії, а від глядачів вимагалося «особливе почуття гумору». Згодом, утім, фестиваль проголосив своєю спеціалізацією «глядацьке кіно» та артмейнстрим — тобто фільми з оригінальним авторським поглядом, але не надто викличні за естетикою. Цьогорічні українські стрічки цілком вкладались у це визначення.

Нашого кіно було вдосталь у більшості програм, навіть у гітових «Гала-прем’єрах» і «Спеціальних показах» — неймовірний контраст, якщо порівняти з початковими едиціями ОМКФ, коли лік українських фільмів ішов на одиниці. Причому так само як і на останньому Docudays UA, значну частину склали картини, створені вже після початку повномасштабного вторгнення, і не всі вони були про війну.

Насамперед було цікаво відстежувати це розмаїття. Вищезгадана українська гала-прем’єра — це «Конотопська відьма», для авдиторії якої знадобилося цілих два зали в «Оскарі». Ми вже писали про мистецьку сумнівність цієї спроби містичного горору, але увага глядачів — це той фактор, який варто враховувати продюсерам подібних проєктів. Люди хочуть дивитись українське кіно, надто ж українське жанрове кіно, і ця готовність заповнювати зали навіть на кепських фільмах — унікальний кредит, який треба використати якомога ефективніше.

«Конотопська відьма»

Авторський експеримент, утім, теж був у наявності — хай і неідеальний. «Сентиментальна подорож до планети Параджанова» (реж. Тарас Томенко, програма «Спеціальні покази») — документальне дослідження життя й творчості Сергія Параджанова, в багатьох складових абсолютно традиційне. Є, зокрема, закадрові коментатори, які добре поставленими дикторськими голосами переповідають біографію героя, а інколи говорять і замість нього. Але Томенко вдався до прийому, все ще рідкісного в нашій документалістиці: відобразив повсякдення режисера «Тіней забутих предків» ляльковою анімацією, стилістика якої явно спиралася на колажі Параджанова.

«Сентиментальна подорож до планети Параджанова»

Назагал, якщо говорити про документалістику, можна стверджувати, що в нас з’явився окремий піджанр картин, спрямованих на роз’яснення війни західному глядачу.

Zinema (реж. Корній Грицюк, Україна — Люксембург, програма «Документальні гіти») — дослідження імперства, ксенофобії та шовінізму в російському кінематографі за останні 30 років. У фільмі детально «розжовуються» основні події Євромайдану та російсько-української війни починаючи з 2014-го, а ще Корній провів колосальну роботу, передивився десятки годин екранного шлаку, відстеживши, між іншим, російську кіноеволюцію образів українців від потішних салоїдів до кровожерливих бандерівців. Тож для будь-якого стороннього глядача стає особливо очевидним, як працює людиноненависницька машина російської кінопропаганди.

Zinema 

Антон Птушкін у свій режисерський дебют «Ми, наші улюбленці та війна» (Україна — Канада, програма Doc Kyiv Fest представляє), присвячений стражданням і порятунку домашніх тварин на війні, залучає українських і західних зоозахисників. Виходить надзвичайно інформативна публіцистична робота про найбільшу в історії евакуацію тварин із зони бойових зіткнень — подія, все ще недооцінена в міжнародній інфосфері.

«Ми, наші улюбленці та війна»

Олександр Кирієнко у «Врятувати коника» (Україна, «Спеціальні покази») вчинив інакше: як головного героя й оповідача запросив англомовного журналіста, фотографа й мандрівника Еда Голда. Ед мотоциклом проїздить Україною, розслідуючи долі дітей, постраждалих внаслідок агресії Росії в Дніпрі, Маріуполі, Краматорську, Києві. Вийшла дуже емоційна історія про жертв воєнних злочинів, здійснюваних російськими нелюдами.

«Врятувати коника»

Що ж стосується документального конкурсу, то призер  там визначився, можна сказати, в день показу — «Глядєлов» (реж. Ксенія Кравцова).

Олександр Глядєлов — український класик соціальної чорно-білої фотографії. З 1997-го співпрацює з організацією «Лікарі без кордонів». Фотографії Глядєлова регулярно використовують такі організації, як Human Rights Watch, The Global Fund, UNAIDS, UNICEF. Глядєлов також знімав гарячі точки та війни в Придністров'ї та Чечні. Російсько-українську війну документує з 2014 року. Двічі поранений.

Успіх фільму можна було би списати на харизматичність героя. Але Кравцова створює свою візуальну, режисерську відповідь естетиці Глядєлова. По-перше, фільмує в монохромній гамі. По-друге, дає слово не тільки головному герою, а й людям, зображеним на його знімках: колишньому безпритульному (знамените фото хлопчика з курчам на голові), одеському «священникові босяків» — ченцю-салезіаніну отцю Олександру Чумакову, військовим, які пережили Іловайський котел. Ксенія відстежує Глядєлова за роботою серед руїн Бучі й Бородянки, у спілкуванні з друзями, на відкритті виставки, вмонтовує його знімки. Результатом стає не тільки портрет одного з найкращих фотографів Східної Європи, а й хроніка поточного історичного моменту.

«Глядєлов»

Ще один український документальний фільм «Сопілка Перуна» (режисер Євген Мазуренко, зараз у ЗСУ), відзначений призом FIPRESCI, являє собою зразок того, як зробити класне кіно з мінімумом засобів. Мазуренко, який зараз є фотокореспондентом бригади НГУ «Рубіж», просто показує один день артилерійського розрахунку. Бачимо, як хлопці ведуть вогонь, як маскують свою «сопілку» — це кодова назва гармати, як потім чистять і змазують її, як спілкуються між собою. Здавалося б, звичайне виробниче кіно, цілковита рутина — а відірватися неможливо.

Що ж до інших призерів із Національної конкурсної програми, то всі вони так чи так присвячені протистоянню імперії.

«Сопілка Перуна»

Зокрема, «Киснева станція» (реж. Іван Тимченко, Україна — Чехія — Словаччина), що має спеціальну згадку журі — це байопік про легендарного дисидента, духовного лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва. Діється в СРСР у 1980-му. Мустафа відбуває чергове заслання у якутському селищі Зирянка. Троє людей прямують до нього через величезну країну, і наміри в них дуже різні. Хтось хоче його побачити, хтось — знищити, а хтось — захистити. Найпереконливіша складова фільму — Борис Орлов у ролі Джемілєва. Небагатослівний, стриманий, точний у жестах та інтонаціях.

«Киснева станція»

Відзначена згадкою журі й перша за останні 20 років повнометражна ігрова робота Сергія Маслобойщикова «Яса».

Дія цієї камерної драми, знятої в притаманній Маслобойщикову дещо відстороненій манері, розгортається у 2015 році. Ганну (Алла Сергійко) і Дарку (Христина Федорак) об’єднують спогади про Даню, що загинув у 2014 році на Майдані. Ганна — матір героя, Дарка — подруга. Перша рятує життя другій, вивозить її, важко поранену, з поля бою в зоні АТО. Однак відмінність між ними не тільки у віці. Ганна зробила суперечливу кар’єру: починала як активістка помаранчевого Майдану в 2004-му, а згодом піднялася до державної службовиці високого рівня. Жінки намагаються налагодити стосунки, але в процесі з’ясовують, що Ганна була пов’язана з корупцією, яка призвела до мафіозного реваншу в Україні за часів Януковича, а згодом — до Революції гідності. Тож героїня Сергійко невідворотно усвідомлює причинно-наслідковий зв’язок між своїми вчинками та смертю Дані.

«Яса»

Ну а що стосується головного призера, то тут, як і у випадку з «Глядєловим», лідер перегонів у Національній конкурсній програмі визначився майже одразу — новий фільм Дмитра Мойсеєва «Сірі бджоли» — екранізація однойменного роману Андрія Куркова, світова прем’єра якої відбулася на Роттердамському кінофестивалі.

У селі, розташованому в «сірій зоні» АТО, живуть двоє пенсіонерів — Сергій (Віктор Жданов) і Паша (Володимир Ямненко). Перший, буркотливий відлюдько, тримає пасіку. Другий не надто переймається моральними питаннями, отримує пенсію одразу і в Україні, і на окупованих територіях Донеччини, а в покинутому селі, де тільки вони вдвох із Сергієм і лишилися, бере те, що погано лежить. Звісно, вони не дуже люблять одне одного, але змушені співіснувати. Так і намагаються жити умовно мирним життям, аж поки біля села з’являється російський снайпер.

«Сірі бджоли»

Мойсеєв колись привернув до себе увагу драмами «Такі красиві люди» й «Час хризантем» — візуально дуже цікавими, але нерівними драматургічно. У «Сірих бджолах», утім, усі компоненти — в ідеальній рівновазі. Скупа й точна гра Жданова, на якого цікаво дивитися, що б він не робив. Безлюдні, спустошені краєвиди, в яких наче тонуть герої. Повільний, але невпинний і захопливий ритм. Відчуття тривоги, розлите в повітрі, наростає до майже фізичної нестерпності. Все на місці.

Тож отаке воно — українське кіно третього року війни. Розмаїте, інколи незграбне, тривожне, але на диво впевнене.

Колаж: Микола Шиманський, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
українське кіно
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Лідія Таран замилувала архівними фото з донькою та ніжно привітала її з 17-річчям
TSN
2024-10-05T11:06:23Z
Swoiia, яка раніше виступала під псевдонімом Ассоль, розповіла про кризу у стосунках з чоловіком
Комсомольская правда
2024-10-05T11:04:11Z
Це повний кабздєц, – українські зірки емоційно висловились про гучний секс-скандал у Голлівуді
24tv
2024-10-05T11:00:26Z
Український тваринницький саміт: організатори оголосили програму форуму
AgroNews
2024-10-05T10:24:49Z
Тарас Цимбалюк приїхав до батьків до рідного Корсуня та показав, як час з ними проводить
TSN
2024-10-05T10:06:18Z
Скандал з P. Diddy: Камалія, Джамала й Огнєвіч відреагували на жахливі звинувачення репера
TSN
2024-10-05T09:39:49Z
Відома українська співачка розлучилася з чоловіком після п'яти років шлюбу: "Дуже боляче"
TSN
2024-10-05T09:39:04Z
Хоче повернути вимерлих тварин: режисер "Володаря перснів" вклав 10 мільйонів у амбітний стартап
24tv
2024-10-05T09:36:51Z
Українські традиційні кольори опинилися у тренді сучасного дизайну
24tv
2024-10-05T09:27:26Z
Чи готується РФ до нового наступу на Харків: військовий відповів
TSN
2024-10-05T11:06:54Z
"Треба протриматися приблизно місяць": названо прогноз подальших подій у війні
GlavRed
2024-10-05T10:57:20Z
ЗСУ попали прямо в яблучко: СУшка РФ вартістю $50 млн «доліталася» на Донбасі
GlavRed
2024-10-05T10:42:53Z
Окупанти штурмують Селидове: військовий відповів, чи є в місті ворожі солдати
24tv
2024-10-05T10:42:30Z
Загарбники обстріляли Станіслав на Херсонщині, поранена цивільна
УкраинФорм
2024-10-05T10:27:48Z
Поразка росії у війні проти України вже не утопія! ВИСНОВКИ.
FM-TV
2024-10-05T10:27:18Z
Росія має сили, аби вести наступальні дії: що ще може відбуватися на фронті
24tv
2024-10-05T10:12:43Z
На річках Київщини спостерігається пересихання русла та заростання водною рослинністю
VGorode
2024-10-05T09:54:45Z
У фонтані Києва купалася видра: що кажуть про це у зоопарку
TSN
2024-10-05T09:48:37Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Іран, очікуючи на відповідь від Ізраїлю, відвів свої нафтотанкери - BILD
TSN
2024-10-05T11:06:48Z
Байден пожартував про своє повернення у президентські перегони
Европейская правда
2024-10-05T10:55:55Z
Орбан хоче відвезти мігрантів до Брюсселя
Петр и Мазепа
2024-10-05T10:55:48Z
Ізраїль не належить до китайсько-бразильських «Друзів миру» – посол Бродський
ZN UA
2024-10-05T10:44:08Z
Іран готовий докласти зусиль до припинення вогню в Лівані, якщо Ізраїль припинить бомбардування Гази — Аракчі
ZN UA
2024-10-05T10:31:34Z
"Маємо чітку стратегію": Зеленський назвав дві речі, які здатні зупинити агресію РФ
GlavRed
2024-10-05T10:27:39Z
"Хезболла" вкрала у ЗСУ відео знищення танка та видала його за своє
24tv
2024-10-05T10:27:07Z
Голова Запорізької ОВА Федоров видаляє з мережі згадки про вбивство Максима Денщика
360ua.news
2024-10-05T10:27:01Z
Марокко збільшить імпорт пшениці: Україна — серед можливих постачальників
AgroPortal
2024-10-05T11:00:03Z
За два роки програмою єОселя скористалися 13 тисяч родин
УкраинФорм
2024-10-05T10:50:59Z
На домашній випічці більше не зекономите: олія, яйця та борошно дорожчають на очах – актуальні ціни
Знай
2024-10-05T10:21:53Z
В Україні через війну і техпорушення знеструмлені 508 населених пунктів
УкраинФорм
2024-10-05T10:18:15Z
Експортний потенціал українського цукру активно розширюється
AgroNews
2024-10-05T10:10:55Z
Підвищення податків: Зеленський абсолютно впевнений, що бізнес погодився на зміни
ZN UA
2024-10-05T10:05:56Z
Банки цього року видали аграріям понад 78 млрд грн кредитів
AgroPortal
2024-10-05T10:00:19Z
Курс валют на вихідні, 5-6 жовтня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-10-05T09:39:02Z
"Тут буде найскладніше": названо міста, де ситуація зі світлом стане справжнім викликом взимку
Политека
2024-10-05T09:35:46Z
Північна Корея передає Росії майже 3 млн боєприпасів на рік – The Times
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T10:45:15Z
Стало відомо, скільки невдовзі повісток буде відправлено «Укрпоштою»
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T10:42:25Z
У Литві проходять навчання "Осінній стрілець 2024"
Европейская правда
2024-10-05T10:36:03Z
Український дезертир знайшов роботу у сцецслужбах рф: виконав низку зрадницьких завдань
Политека
2024-10-05T10:30:22Z
Засновник Telegram Павло Дуров уперше показав свою старшу доньку
Комсомольская правда
2024-10-05T10:19:31Z
Два види виплат: хто може отримати пенсію та соцвиплату
24tv
2024-10-05T10:18:39Z
Прикордонники оприлюднили ексклюзивне відео боїв за газовидобувні вежі поблизу Зміїного
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T10:15:02Z
Гурт «Друга ріка» під час європейського туру зібрав понад ₴1 мільйон на катери для ГУР
УкраинФорм
2024-10-05T10:14:17Z
Школа: мрія проти страху
ZN UA
2024-10-05T10:01:48Z
"Звучить як Путін": менеджер Усика відповів на погрози Ф'юрі
24tv
2024-10-05T10:54:19Z
Хесе Родрігес продовжить кар'єру в чемпіонаті Малайзії
Football.ua
2024-10-05T10:44:32Z
Шищенко – про поразку від Чорноморця: У мене зовсім немає претензій до підопічних
Football.ua
2024-10-05T10:28:08Z
Дружина лідера Шахтаря потішила підписників пікантними фото
24tv
2024-10-05T10:27:04Z
Кобін: Нічия проти Карпат — справедливий результат
Football.ua
2024-10-05T09:46:55Z
Ціла бонусна система: скільки гравцям Полісся платять за гол або асист
24tv
2024-10-05T09:42:15Z
Лупашко: Коли гравець взяв м’яч для пробиття пенальті, то його не повинні збивати
Football.ua
2024-10-05T09:26:56Z
Клуб НХЛ «Вінніпег Джетс» презентував логотип з гербом України
УкраинФорм
2024-10-05T09:09:55Z
Семирічний чемпіон Європи зі швидких шахів: Я граю не з суперниками, а з фігурами
Комсомольская правда
2024-10-05T09:03:45Z
У тампонах виявили токсичні метали: чи варто непокоїтися
24tv
2024-10-05T11:03:21Z
Що робити з жоржинами восени: 10 правил вирощування шикарної квітки
GlavRed
2024-10-05T09:25:01Z
9 продуктів, щоб їсти достатньо клітковини і забути про проблеми із травленням
24tv
2024-10-05T09:18:40Z
Нарешті знайшли причину: тепер вчені знають, що викликає слухові галюцинації у хворих на шизофренію
Фокус
2024-10-05T09:12:42Z
Чи можна приймати гарячу ванну при хворобах серця
24tv
2024-10-05T06:06:10Z
Як захистити сад від шкідників восени: поради та секрети досвідчених господарок
Политека
2024-10-05T06:00:34Z
Щось на кшталт плацебо, але дуже смачно: вчені заявили, що кава з молоком не приносить користі
Знай
2024-10-05T05:51:33Z
Наукова діаспора: як перетворити відтік мізків на їх циркуляцію
ZN UA
2024-10-05T05:33:04Z
Як правильно підготувати малину до зими: що потрібно зробити у жовтні
Политека
2024-10-05T04:30:36Z
"Все, нема мостика": величезний потік води прорвав дамби в Алтайському краї – відео
24tv
2024-10-05T11:00:04Z
Харківська косметологиня підозрюється у вбивстві клієнтки з необережності
Мій Харків
2024-10-05T10:54:48Z
Повені у Боснії: кількість загиблих збільшилась до 21, рятувальники шукають зниклих безвісти
Европейская правда
2024-10-05T10:14:06Z
У Хорватії фургон з мігрантами потрапив у ДТП: двоє загиблих, десятки постраждалих
Европейская правда
2024-10-05T10:05:55Z
На Полтавщині у пожежі загинула вся родина
TSN
2024-10-05T09:48:16Z
Понад 200 загиблих: Америка оговтується від урагану «Хелен»
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T09:42:28Z
Ураган "Хелен" вбив у США понад 200 осіб: жахливі кадри наслідків
TSN
2024-10-05T09:40:39Z
Відправляли за гроші за кордон ухилянтів: на Харківщині затримали 13 посадовців
TSN
2024-10-05T09:39:32Z
У США кількість жертв урагану «Гелен» перевищила 200
УкраинФорм
2024-10-05T09:30:40Z
Етикет проти зливи: як правильно користуватися парасолькою
GlavRed
2024-10-05T10:45:20Z
Ці 5 способів допоможуть помити вікна без розводів за лічені хвилини: спробуйте їх
24tv
2024-10-05T10:09:11Z
Не тільки зелень: які овочі посадити восени на підвіконні, щоб отримати гарний урожай узимку
Политека
2024-10-05T10:01:05Z
Секретний інгредієнт для борщу: що додати в страву, щоб вона вийшла смачнішою, ніж будь-коли
24tv
2024-10-05T09:54:50Z
Де найкраще зберігати яйця: в холодильнику чи ні — вісім помилок, які роблять практично всі
TSN
2024-10-05T09:39:24Z
Дуже поживна закуска: "Мастер Шеф" дала рецепт оригінальних картопляних кульок
Политека
2024-10-05T09:09:31Z
Лайфхак для пишного цвітіння: чи треба обривати листя у фіалок
24tv
2024-10-05T08:48:05Z
Чорний пісок і смертельні хвилі – небезпечна краса пляжу в Ісландії
360ua.news
2024-10-05T08:36:11Z
Скільки коштує відпочинок на Мальдівах
24tv
2024-10-05T08:27:58Z
Представлено революційний кемпер із гібридною силовою установкою
AutoCentre
2024-10-05T09:49:19Z
Українська компанія представила двовісний причіп для 120-мм міномета
InternetUA
2024-10-05T08:31:40Z
У США рідкісний Ferrari за $575 тисяч розшукали завдяки AirPods за 129 доларів
InternetUA
2024-10-05T07:01:05Z
Audi RS7 Sportback став ще крутішим
Portaltele
2024-10-05T06:51:16Z
Представлено оновлений кросовер Nissan Magnite
Portaltele
2024-10-05T04:51:33Z
Знають не всі водії: яку кнопку в авто не варто натискати під час дощу
GlavRed
2024-10-05T00:27:59Z
В Україні запровадили нові правила продажу автомобілів: що потрібно знати водіям
Хвиля
2024-10-04T19:42:25Z
Renault показали стильний електричний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T19:15:13Z
Як не угробити авто: копійчаний засіб вмить уб'є іржу на гальмівних дисках
GlavRed
2024-10-04T17:27:24Z
Ми досі не зустріли інопланетян, бо вони вбивають себе з дуже знайомої причини, кажуть учені
24tv
2024-10-05T11:03:43Z
Використовуватимуть і в Україні. Колумбієць винайшов систему виявлення мін за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2024-10-05T11:01:34Z
Samsung Galaxy S24 FE отримує перше оновлення програмного забезпечення
Portaltele
2024-10-05T10:55:26Z
Google вводить нову систему, що допоможе користувачам розпізнавати надійні сайти
360ua.news
2024-10-05T10:52:36Z
Вчені розгадали секрет привабливості картини "Дівчина з перловою сережкою"
TSN
2024-10-05T10:51:23Z
Феномен, якому немає пояснення: вчені не можуть розкрити походження загадкового гулу
Фокус
2024-10-05T10:45:44Z
Apple програла патентний позов щодо безпеки iPhone
InternetUA
2024-10-05T10:31:40Z
У США створили ШІ для спілкування з майбутньою версією себе
InternetUA
2024-10-05T10:01:35Z
Вчені повідомили, що пил з Африки викликав масове цвітіння фітопланктону
Portaltele
2024-10-05T09:52:47Z