Медична допомога: як пацієнтам безкоштовно отримати гемодіаліз
Попри війну, в Україні працює Програма медичних гарантій (ПМГ). У межах пакета послуг «Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах», українці з хронічною хворобою нирок можуть безкоштовно пройти гемодіаліз. У Національній службі здоров'я України (НСЗУ) розповіли, хто може отримати цю процедуру.
Як отримати безкоштовний гемодіаліз
У НСЗУ пояснили, що почати необхідно з візиту до лікаря-нефролога чи лікаря-нефролога дитячого, щоб отримати електронне направлення на процедуру.
Наступний крок – обрати найближчий або будь-який інший медичний заклад, який має договір із НСЗУ за пакетом «Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах». Далі необхідно уточнити, чи є в лікарні або відділенні вільні діалізні місця та як почати отримувати процедуру.
Знайти медичні заклади, які надають медичні послуги із лікування методом гемодіалізу можна у дашборді «Електронна карта місць надання послуг із медичної допомоги».
Які послуги можуть отримати пацієнти, яким потрібен гемодіаліз
У НСЗУ зазначили, що в межах пакета «Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах», безоплатними для пацієнтів є:
- первинний огляд та подальше спостереження за станом життєво важливих функцій організму;
- обов’язкове інформування пацієнтів про можливі методи нирково-замісної терапії;
- проведення процедури гемодіалізу;
- контроль ефективності діалізного лікування;
- проведення необхідних лабораторних досліджень: біохімічний та загальний аналіз крові, визначення таких показників крові як загальний холестерин, тригліцерид та інші показники ліпідного профілю, показників харчового статусу, паратиреоїдного гормону крові, насичення трансферину і сироваткового феритину, HBsAg, антитіл до НCV, антитіл до ВІЛ, реакції Вассермана, а також визначення діалізної дози та «сухої» ваги пацієнта/пацієнтки;
- забезпечення менеджменту судинного доступу (попередження інфекційних ускладнень та тромбозу судинного доступу у пацієнтів, при ускладненнях, пов’язаних із судинним доступом, направлення пацієнтів до лікарні);
- забезпечення своєчасної діагностики анемії та проведення її медикаментозного лікування;
- забезпечення лікарськими засобами, постачання яких здійснюється шляхом централізованих закупівель МОЗ, за рахунок інших програм центрального та місцевого бюджетів, а також лікарськими засобами, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами.
Як почати гемодіаліз пацієнтам, які переїхали з іншого регіону України
У НСЗУ наголосили, що алгоритм та маршрут пацієнтів однаковий за будь-яких умов: встановлений діагноз – направлення від лікаря-нефролога – звернення до будь-якої лікарні, яка має договір із НСЗУ за пакетом «Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах».
«Місце реєстрації при виборі лікарні не має значення, і пацієнтам не можуть відмовити у безоплатній процедурі через це. Але в лікарні мають бути вільні діалізні місця. Якщо в одному з обраних пацієнтом медичних закладів немає вільних діалізних місць, потрібно звернутись до іншої лікарні», – йдеться у повідомленні.
Раніше ми писали, які послуги з лікування діабету українці можуть отримати безкоштовно.