MY.UAНовини
У Польщі знову заговорили про Волинську трагедію: як Київ і Варшава шукали порозумінні і чому події є спільним болем
У Польщі знову заговорили про Волинську трагедію: як Київ і Варшава шукали порозумінні і чому події є спільним болем

У Польщі знову заговорили про Волинську трагедію: як Київ і Варшава шукали порозумінні і чому події є спільним болем

Не так давно, 11 липня 2024 року, в українському Луцьку президенти Польщі Анджей Дуда та України Володимир Зеленський вшанували пам'ять жертв Волинської трагедії – однієї з найчорніших сторінок у взаєминах українського та польського народу. Тоді глава Польщі підкреслив: такі заходи допомагають двом державам та двом народам подолати прірву і примиритися після пережитого болю.

Однак не минуло й двох тижнів потому, як польський міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш видав: Польща, звісно, підтримує боротьбу України проти російської агресії, але не дозволить нашій державі вступити до Євросоюзу, "допоки не буде вирішено волинське питання". Як Україна та Польща намагалися покласти край давнім образам та ворожнечі, чому це досі не вдалося, а також чому взагалі на Волині у 1943 році було жорстоко вбито десятки тисяч людей і кому вигідно підігрівати цю тему зараз, розбирався OBOZ.UA.

Після спільного з Дудою вшанування пам'яті жертв Волинської трагедії 11 липня 2024 року Зеленський написав: "Разом вшановуємо всіх невинних жертв Волині! Памʼять нас єднає! Разом ми сильніші!", –– написав 11 липня 2024 року Зеленський.

А Дуда незадовго до того заявляв, що Польща та Україна зближують свої позиції у розумінні складних історичних питань.

Правильними словами про єдність і прощення обмінювалися глави двох держав і роком раніше, у 2023-му.

"Ми цінуємо кожне життя, пам’ятаємо історію та разом відстоюємо свободу", – написав тоді Зеленський у Telegram.

"Разом віддаємо честь усім невинним жертвам Волині. Пам’ять нас єднає. Разом ми сильніші", – вторили українському президентові у канцелярії президента Польщі.

Однак щоразу після слів про єднання обов'язково знаходиться хтось, хто підтверджує: до обопільного прощення та примирення ще далеко.

У 2024-му цим "кимось" став міністр оборони Польщі. Косіняк-Камиш в інтерв'ю 23 липня заявив, що його держава безумовно підтримує Україну у війні з Росією і зазначив, що для Варшави "кінець війни означає лише перемогу України", інші ж можливі сценарії створюють загрозу війни вже для самої Польщі.

Водночас не минулося без ложки дьогтю у діжці меду: за словами глави польського оборонного відомства, Польща підтримує Україну, наскільки може, хоча "у наших відносинах не все ідеально через невирішеність історичних питань". На його думку, реальна політика має поставити ультиматум: Варшава не дозволить Україні вступити до Євросоюзу, якщо не буде вирішено "волинське питання". Тобто поки не буде поставлено крапку у суперечках щодо Волинської трагедії, що відбулася у розпал Другої світової війни на українських теренах.

Волинська трагедія: історія про катів і жертв чи спільний біль двох народів?

Тема Волинської трагедії є однією із суперечливих в українсько-польських відносинах. Найбільша суперечність полягає у тому, хто винен у смертях людей. Якщо у Варшаві у злочині, скоєному у 1943-1944 роках, винуватять українців, то Київ наполягає: у ті страшні роки гинули не лише поляки, а й представники українського народу. Відтак вибачення мають бути взаємними.

У ті роки на території Західної Волині (сучасні Волинська, Рівненська, частина Тернопільської області) розгорнулися масові етнічні чистки як поляків, так українців за участі частини воїнів УПА, що прагнули домогтися незалежної України (чому перешкоджали як СРСР, так і Польща), представників військових відділів ОУН (м), польскої Армії Крайової та польських батальйонів шуцманшафту, а також радянських партизанів і власне українського і польського населення. При цьому якщо бійців УПА, за спогадами одного з творців Української повстанської армії Клима Савура, налічувалося 5-6 тисяч, то з боку поляків, які взаємодіяли з партизанськими загонами НКВС, людей могло бути ще більше.

Відлік трагедії на Волині історики ведуть зі зламу 1942-1943 років, коли було зафіксовано перші напади, а завершилася вона восени 1944 року, розповідав в одному з інтерв'ю історик Богдан Гудь.

Передумови трагедії, на думку історика, слід шукати в тогочасних реаліях і подіях попередніх десятиліть. Так, у 1920-на початку 1930-х років, коли Волинське воєводство ще перебувало у складі Польщі, з СРСР на Волинь просочувалися диверсанти, які нагнітали антипольські настрої серед українців за допомогою активної комуністичної пропаганди. А ще до того міжетнічну ненависть там почала розпалювати Російська православна церка, що інспірувала діяльність руху "Союза русского народа", або, як називали його у народі, "чорної сотні", куди попи московської церкви лише на Волині загітували записатися близько 2 млн селян. Останнім імпонувало гасло "чорносотенців": забрати землю в "іновірців" (себто поляків) і віддати "русскім крестьянам".

На цьому ґрунті у 1930-х роках на Волині спалахували селянські повстання, які жорстко придушувала польська влада. Доходило й до страт: до смерної кари, приміром, були засуджені п'ятеро керівників антипольського повстання у Ковельському повіті у 1932-му.

З 1935 року, після смерті керівника Польщі Юзефа Пілсудського, ця держава взала курс на зміцнення польського елементу: на Волині вирішувати все мало не українске населення, а поляки. Православних селян навертали у католицизм, а православні церкви нищили – що також не могло не позначитися на відносинах між поляками і українцями на Волині. Тож напередодні Другої світової більшість волинян, за спогадами очевидців, "чекала совітів, щоб зажити тим "щасливим" життям, яке нібито було в Радянському Союзі.

До того ж, на зрощувану упродовж багатьох років ненависть до поляків і Польщі накладався соціальний фактор: селяни Волині сприймали усіх, хто розмовляв польською мовою, з "панською" Польщею.

Польські документи від липня 1943 року свідчать: масові вбивства розпочалися на територіях, де найсильнішими були комуністичні впливи. Там же пролилося найбільше крові. І за 22 місяці окупації СРСР, влада якого паплюжила Польщу та поляків в очах місцевих, на Волині було сформовано загальну атмосферу ненависті. Радянські диверсійні відділи також вели активну антипольську пропаганду і працювали над створенням банд, що орудували у селах і вбивали поляків, йдеться у польському документі.

Наймасовіші вбивства на Волині припали на літо 1943 року, піком стали події 11 липня у селі Павлівка, де учасники погромів вбили близько 200 поляків у костелі та біля нього. Цей день згодом став днем вшанування пам'яті жертв Волинської трагедії. Керував тією акцією сотенний УПА Василь Левочко, який за рік потому вже перевдягнувся у мундир капітана НКВС радянської прикордонної служби. Його згодом вбили самі упівці як ворожого агента. І таких інфільтрованих радянських агентів, згідно з документами, у лавах УПА було чимало.

Кількість загиблих під час Волинської трагедії досі залишається предметом маніпуляцій. Адже жорстоко вбивали тоді на Волині як поляків, так і українців. І польські історики часто-густо умисно завищують кількість вбитих поляків, а кількість жертв-українців – занижують.

Так, у рамках проєкту Українського католицького університету дослідники встановили на основі свідчень і церковних метрик, архівним матеріалів, що у час Волинської трагедіїзагинули від 9 до 10 тисяч українців. Більша половина з них, вважають дослідники, була вбита поляками, що перебували на німецькій службі.

Польський історик Ґжеґож Мотика говорить про 2-3 тисячі українців, які стали жертвами Волинської трагедії. Український історик Іван Патриляк каже про близько 15 тисяч вбитих і замордованих українців. Тим часом Польський інститут нацпам’яті стверджує, що кількість поляків-жертв подій н а Волині і у південно-східних воєводствах Другої Речі Посполитої сягає 100 тисяч.

Ініціатор Українсько-польського форуму істориків Олександр Зінченко, який намагався створити майданчик для спільного пошуку правди про ті події, наголошував: більшість польських істориків вважають основною причиною цього конфлікту "злочинну ідеологію українського інтегрального націоналізму Дмитра Донцова", інколи додаючи ще дві-три "другорядні" причини. А українські історики перераховують 6-7 причин, що й призвели до такої кривавої розв'язки.

"Якщо хронологічно брати всі ці причини, то перша – це те, що Польща в 1919 році, не маючи жодного міжнародного мандату, анексувала Волинь. Мовляв, це наші колись історичні території і байдуже, що тільки 10% поляків на тій Волині на той момент жило", – стверджував він, додаючи, що деякі польські діячі, як то Яцек Куронь, це розуміли.

Зокрема, Куронь казав, що Польща двічі ставала на шляху української державності, тоді як Україна перед поляками такого гріха не має.

Водночас Зінченко вважає важливою передумовою трагедії на Волині "асиміляційну політику і абсолютно жахлива національна політика міжвоєнної Польщі щодо національних меншин".

Як би там не було, вже багато років поспіль погляди Києва і Варшави на причини, відповідальність і кількість жертв з обох сторін кардинально відрізняються. Польська сторона наполягає, що відповідальність за злочин, скоєний в 1943-1944 роках на Волині, несе українська сторона, натомість українська ж сторона переконує: вина обопільна, отже, і прохання про прощення мають бути взаємними.

У пошуках примирення

Упродовж багатьох років Волинська трагедія, як називають її в Україні, або ж Волинська різанина, як воліють іменувати ті події у Польщі, залишається каменем спотикання між двома державами. Хоча і Україна, й Польща декларують прагнення поставити крапку у питанні трагічних подій 1942-1944 років.

Щороку 11 липня, у день пам'яті жертв Волинської трагедії, президенти Польщі та України вшановують пам'ять жертв тих подій у Луцьку. Це відбувалося до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну і триває у розпал війни.

Так, у 2020 році до дня пам'яті жертв Волинської трагедії Посольство України в Польщі заявило, що український народ разом із польським вшановує жертв Волині, "не ділячи їх на своїх чи чужих".

"11 липня – cпільний біль українців та поляків. Сьогодні разом з польським народом ми вшановуємо жертв Волині, не ділячи їх на своїх чи чужих. Це був і залишається наш спільний біль. У міжвоєнний період, під час і відразу після Другої світової війни, український і польський народи переживали драматичні нелюдські часи. Джерелом взаємної ворожнечі ще до Другої світової війни була непродумана національна політика тогочасної влади Речі Посполитої, проявлені польськими політиками та осадниками на Волині легковажність і відсутність поваги до прав громадян української національності на культивування власних національних та релігійних традицій. Українці на теренах тодішньої Другої Речі Посполитої відчули на собі спроби стерти їхню національну свідомість і підпорядкувати її панівній національності - тобто польській, часто через репресії, пацифікації, руйнування храмів та місць їх пам’яті", – йшлося у заяві.

У посольстві зазначали, що рішуче засуджують "будь-які прояви насильства, що ведуть до людиновбивства на етнічному ґрунті".

"Немає жодного виправдання навмисним злочинам проти мирного населення. Ми молимось за безневинно вбитих. І сьогодні разом з Польщею та польським народом будуємо партнерські стосунки та добросусідські відносини, засновані на взаємоповазі та вірі у наше спільне європейське майбутнє", –  заявляли тоді дипломати.

І вибачення за ті чорні сторінки історії взаємин польського та українського народів щороку просять президенти незалежної України, починаючи від Леоніда Кучми і завершуючи Зеленським. Очільники держави щороку вшановують пам'ять жертв різанини.  Президент України Петро Порошенко у грудні 2014-го, виступаючи у польському парламенті, в присутності президента, прем'єра та членів уряду Польщіпопросив у поляків пробачення за Волинську трагедію. А у 2016-му він же, покладаючи квіти до пам'ятника жертвам тих подій у Варшаві, опустився на коліно.

І цей процес примирення започаткували понад 20 років тому кардинали УГКЦ Любомир Гузар і РКЦ Юзеф Ґлемп. Вони назвали формулу примирення між поляками та українцями у питанні Волинської трагедії: "вміти прощати і говорити правду".

Нині покійний Гузар ще у 2016--му наголошував: нагнітання ненависті між поляками та українцями вигідне лише Росії.

"З цього кола є вихід. Як я вже наголошував, його можуть знайти мудрі та відповідальні люди. Я впевнений, що в кожному народі є мудрі люди, які мають силу та моральний авторитет, щоб сказати: "Зупинімося, не робімо більше дурниць". Я маю на увазі людей, які виховували б молодь, дітей у дусі мудрості та любові до ближнього", – казав тоді архієпископ.

А на початку червня 2016 року відомі українці, в тому числі президенти України Леонід Кравчук, Віктор  Ющенко звернулись з відкритим Зверненням до проводу Польської держави та всього суспільства – і за місяць отримали відповідь від польської еліти. У листі під назвою "Брати українці", опублікованому у польських ЗМІ, 40 авторитетних польських  громадських, культурних та політичних діячів, зокрема  три президенти – Лех Валенса, Александер Кваснєвський і Броніслав Коморовський, –  зокрема, зазначено: "…нас тішить ваш лист зі знаменними словами "пробачаємо та просимо про вибачення", у якому не ухиляєтеся від відповідальності за кривди, завдані полякам у сорокових роках минулого століття. Ми також віддаємо честь жертвам братовбивчих польсько-українських конфліктів. Дякуємо за ваш лист та просимо пробачити кривди, заподіяні нашим братам-українцям польськими руками".

Розділяй – і владарюй? Чому поки не вдалося покласти край ворожнечі

Однак поки покласти край конфлікту не вдається. Зокрема, через те, що нині, як і у першій половині 20 століття, у те, що стосується польського і українського народів, свого носа продовжує пхати Росія. Зокрема, російська пропаганда не припиняла підігрівати цю болючу для обох народів тему, роз'ятрюючи давні рани.

Не цураються цього й деякі політики, зокрема у Польщі. Так, якщо в Україні 11 липня є днем пам'яті жертв Волинської різанини, то у Польщі рішенням Сейму з 2016 року відзначається "Національний день пам’яті жертв геноциду, здійсненого українськими націоналістами проти громадян ІІ Республіки Польща".

І нині у Польщі залишаються політичні сили, які намагаються перетворити той давній конфлік у гостро-політичний і активно просувають питання: а чи варто Польщі допомагати сьогодні Україні, якщо вона досі не визнала Волинську трагедію актом геноциду.

Зокрема, чимало долучається до цього польська політична сила "Право і справедливість" під керівництвом Ярослава Качинського, стверджував у 2023 році історик і публіцист, ініціатор Українсько-польського форуму істориків Олександр Зінченко. За його словами, Качинський тогоріч в ефірі однієї з польських радіостанцій заявив щось на кшталт, що українці вчинили над поляками більш жахливий геноцид, аніж німецькі нацисти.

Ще один представник ПіС, польський історик та сенатор Ян Жарин, у жовтні 2015-го заявив, що "українці не стануть повноцінною нацією без усвідомлення того, що Волинська трагедія була геноцидом польського народу", що "Україна не зможе інтегруватися в європейський культурний простір, якщо прославлятиме і шануватиме ОУН-УПА".

Вистачало таких "діячів" і в Україні. Так, 5 липня 2013 року до Сейму республіки Польщі звернулися 148 народних депутатів України — 118 регіоналів, 23 комуністи та декілька позафракційних — з проханням визнати Волинську трагедію геноцидом польського народу. Одним з ініціаторів такого кроку став регіонал Вадим Колесніченко, співавтор скандального мовного закону, який наділяв російську мову в Україні статусом офіційної.

Президент України Леонід Кравчук тоді назвав підписантів звернення "зрадниками українського народу".

Зцілити рани допоможе правда про Волинську таргедію

Перебуваючи у липні 2023 року у селищі Острувки на Волині, де загони УПА розстріляли польських жителів, тодішній прем'єр Польщі Матеуш Моравецький наголосив: Росія намагатиметься використати Волинську трагедію, щоб розсварити українців і поляків, поки обставини тих подій не будуть повністю з’ясовані.

"Маємо усвідомлювати, що поки не буде до кінця встановлено і записано історію волинського злочину, Росія завжди використовуватиме "волинську карту", щоб вбити клин між поляками й українцями. А цього не можна дозволити, наголосив керівник польського уряду, бо сьогодні "Україна бореться також за Польщу і Європу, безпеку і майбутнє. Щодня українські воїни гинуть у боротьбі з варварською російською навалою, і ми їм вдячні", – сказав він..

Однак питання Волинської трагедії надалі буде відкритим, особливо у Польщі, допоки не буде сказано правду по обидва боки кордону щодо цієї трагічної спільної сторінки в історії українців і поляків, які жили на одній волинські землі, вважають історики.

Однак численні спроби знайти порозуміння і розкрити правду, зокрема і завдяки спільній роботі істориків обох країн, поки зазнають невдачі.

"Це потребує ще одного покоління. Бо ні Україна, ні Польща зараз не готові говорити відкрито про ці події", ‒ наголошував професор Українського католицького університету Ярослав Грицак.

І поки правду не встановлено, поки обидва народи не визнали свої помилки і не покаялися за них  – говорити про примирення зарано.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Корпус морської піхоти США сформував підрозділ, який використовуватиме FPV-дрони
InternetUA
2025-04-02T07:46:10Z
У КМВА відповіли, чи будуть скорочувати комендантську годину на Великдень
24tv
2025-04-02T07:45:38Z
"Це знущання": жінка показала, що залишилось від її житла після здачі в оренду
Фокус
2025-04-02T07:36:50Z
ЗС РФ готують наступ у квітні, - командир ЗСУ
Antikor
2025-04-02T07:33:52Z
Єдині новини та ПриватБанк зібрали понад 7,4 млн грн на РЕБи для десантників, збір триває
Факти ICTV
2025-04-02T07:33:32Z
В Іспанії ваше житло можуть забрати окупаси: хто це і що за схема
24tv
2025-04-02T07:33:26Z
Американка з найдовшим у світі язиком розповіла, як вона любить розважатися
24tv
2025-04-02T07:27:54Z
Повітряні сили збили за ніч понад 40 ударних дронів РФ
Gazeta UA
2025-04-02T07:27:01Z
Нетипова угода: чоловік купив будинок за 70 мільйонів доларів, знаючи, що повністю його знесе
24tv
2025-04-02T07:21:45Z
В Конгресі США хочуть зобов'язати Маска здавати тести на наркотики
Европейская правда
2025-04-02T07:51:54Z
Reuters: Білий дім сумнівається у швидкому завершенні війни в Україні
iPress
2025-04-02T07:51:51Z
"НАТО буде в ступорі": несподіваний сценарій нової війни РФ у Європі
GlavRed
2025-04-02T07:51:42Z
Польща оголосить у розшук російських судмедекспертів через Смоленську катастрофу
iPress
2025-04-02T07:51:26Z
Європа ігнорує репресії Ердогана та протести в Туреччині через загрозу з боку росії — WSJ
iPress
2025-04-02T07:51:23Z
500% мита для "друзів" Москви: штучний інтелект назвав наслідки проекту США для РФ та низки країн
Telegraf
2025-04-02T07:48:52Z
Британія з середи запроваджує нові вимоги для в'їзду громадян ЄС
Европейская правда
2025-04-02T07:46:31Z
Польща підтвердила передачу Україні російського агента
Европейская правда
2025-04-02T07:46:11Z
Сербія та Угорщина домовилися про посилення військового співробітництва
Хвиля
2025-04-02T07:42:15Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 2 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-02T07:51:29Z
Ремонт київських доріг: скільки заробив "Київавтодор" останнім часом
ZN UA
2025-04-02T07:46:26Z
Французька радіостанція, яка веде мовлення в окупованому Донецьку, розірве договір з «Газпром-медиа»
Детектор М
2025-04-02T07:42:46Z
Ворог готує масштабний наступ: у ЗСУ назвали місяць, коли чекати удару
GlavRed
2025-04-02T07:39:18Z
Росія готується до ривка на фронті: названо терміни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:37:02Z
Киянин збудував ресторанний комплекс на самовільно захопленій ділянці на березі Дніпра
Украина Криминальная
2025-04-02T07:36:12Z
Партизани розвідали графік чергування російського «Панцира» у Севастополі
УкраинФорм
2025-04-02T07:21:28Z
У Карпатах - мокрий сніг і до 5° морозу на високогір’ї
УкраинФорм
2025-04-02T07:21:21Z
Війська РФ за добу 56 разів обстріляли прикордоння Чернігівщини, Сумщини та Харківщини
УкраинФорм
2025-04-02T07:21:16Z
Corteva Agriscience допомагає українським аграріям відновлювати ґрунти, які постраждали від військових дій
Agravery
2025-04-02T07:51:56Z
У Києві продано колишній головний офіс «Сбербанку»: хто став новим власником
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:42:43Z
Алкоголь і сигарети стануть розкішшю: що буде з цінами з 1 квітня 2025 року
GlavRed
2025-04-02T07:39:09Z
Валюти різко опустилися в ціні
24tv
2025-04-02T07:36:30Z
Український агроекспорт у березні зріс на 10%
AgroPortal
2025-04-02T07:30:27Z
Уряд дозволив підприємствам критичної комунальної інфраструктури бронювати до 75% працівників
УкраинФорм
2025-04-02T07:21:39Z
З Одещини запустили пором до Азії: куди можна потрапити - ЗМІ
Telegraf
2025-04-02T07:15:47Z
Зростання тарифів на газ у Харкові: суми у платіжках можуть незабаром зрости, озвучено цифри
Политека
2025-04-02T07:04:25Z
OpenAI привернула рекордні 40 мільярдів доларів і увійшла в трійку найдорожчих стартапів світу
Antikor
2025-04-02T07:00:54Z
Арсенал — Фулгем 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-02T07:39:50Z
Бен-Єддер продовжить кар'єру в Ірані
Football.ua
2025-04-02T07:22:13Z
Тренер футболісток України: Треба бути готовими до активності чешок на флангах
УкраинФорм
2025-04-02T07:21:39Z
«Реал» з Луніним зіграє у фіналі Кубка Іспанії з футболу
УкраинФорм
2025-04-02T07:21:16Z
Ноттінгем Форест — Манчестер Юнайтед 1:0 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-02T07:00:10Z
Безуглий: Зробимо все можливе, щоб вийти до фіналу Кубка України
Football.ua
2025-04-02T06:52:04Z
Готовий віддати всі свої пояси, – Усик зізнався, чи заслужив Трамп на його титул
24tv
2025-04-02T06:45:03Z
Буковина — Вікторія 2:1 Відео голів та огляд матчу Кубку України
Football.ua
2025-04-02T06:21:47Z
Ліверпуль — Евертон. Напередодні
Football.ua
2025-04-02T06:21:20Z
6 романтичних фільмів: історії, що зачіпають за живе
Вива
2025-04-02T07:45:03Z
Алхім та Валеулін: дружина бізнесмена відреагувала на слова його коханки
Фокус
2025-04-02T07:36:08Z
Фанати "Бріджертонів" завмерли в очікуванні: у мережі з'явились приголомшливі фото 4 сезону
24tv
2025-04-02T07:33:43Z
Подруга Тетяни Овсієнко викрила співачку - що сталося
GlavRed
2025-04-02T07:27:42Z
"Завжди на відстані": внучка Ротару зробила заяву і вразила своїм виглядом
GlavRed
2025-04-02T07:27:01Z
Російський балет виступав у Швеції, вдаючи з себе українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:24:01Z
У віці 65 років через пневмонію помер відомий американський актор Вел Кілмер
Antikor
2025-04-02T07:21:31Z
Фільми у квітні: кіноверсія «Майнкрафт», карпатське сімейне фентезі і польські «Сестри» під час війни в Україні
Комсомольская правда
2025-04-02T07:16:10Z
"Малюсінька копія": Ольга Мартиновська показала нові фото підрослої доньки
24tv
2025-04-02T07:12:21Z
Винуватиця нещасть і бід: ось як правильно позбутися старої сумки
24tv
2025-04-02T07:42:24Z
5 зодіаків, які є найкращими супутниками життя
GlavRed
2025-04-02T07:27:53Z
Є одне важливе правило: коли обрізати троянди для пишного цвітіння
Telegraf
2025-04-02T07:00:57Z
Смачнішої капусти вже не буде: як її приготувати на гарнір чи як основну страву
Telegraf
2025-04-02T07:00:34Z
Експерти назвали 8 речей вдома, яких треба позбутися перед Пасхою
24tv
2025-04-02T06:30:43Z
Готується легко — виходить ситною та смачною: рецепт запіканки з лаваша та сиру
Telegraf
2025-04-02T06:15:29Z
Кращий за всі магазинні намазки: готуємо домашній плавлений сир з Ектором
24tv
2025-04-02T05:33:01Z
Де 88 серед 89: треба мати гострий зір, як у орла, щоб знайти заховане число
GlavRed
2025-04-02T04:27:27Z
Скільки знадобиться часу, щоб забути колишню: вчені вирахували конкретну цифру
24tv
2025-04-02T03:36:39Z
Двоє російських агентів готували теракт у Львові: що планували зробити
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:51:02Z
В Україні повідомлено про підозру псевдоадвокатці, яка нашахраювала понад три мільйони гривень
InternetUA
2025-04-02T07:42:27Z
У Києві старе дерево впало на автомобіль, який рухався
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:42:19Z
У Харкові загасили пожежі після нічних ударів «Шахедами»
УкраинФорм
2025-04-02T07:21:44Z
Гастролери з Закарпаття жорстоко побили і пограбували тернополянина
Antikor
2025-04-02T07:18:40Z
На Закарпатті протягом доби затримали двох переправників ухилянтів через кордон
Украина Криминальная
2025-04-02T07:12:45Z
Уламки у багатоповерхівках та постраждалі: кадри спекотної ночі у Таганрозі та Курську
24tv
2025-04-02T07:03:33Z
На об'їзній дорозі Вінниці ускладнено рух. Поліція звернулася до водіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T06:51:03Z
Вимагав хабарі за безперешкодне ввезення товару з-за кордону: судитимуть одного з колишніх керівників Держпродспоживслужби
Украина Криминальная
2025-04-02T06:42:50Z
Популярні ліки можуть викликати раптову зупинку серця
24tv
2025-04-02T07:33:55Z
Розчинна чи заварна: вчені визначили, яка кава є кориснішою
24tv
2025-04-02T07:18:23Z
В Угорщині зафіксували новий спалах небезпечної хвороби тварин
24tv
2025-04-02T07:06:49Z
Чи можуть мобілізувати з гіпертонією у 2025 році
24tv
2025-04-02T06:57:13Z
Котики і собачки переживають через війну: як розпізнати стрес у улюбленця та допомогти йому
Знай
2025-04-02T06:51:52Z
Кому зі знаків зодіаку варто вийти із зони комфорту
24tv
2025-04-02T06:06:55Z
Новий аналіз крові виявляє хворобу Альцгеймера з точністю 92%
Portaltele
2025-04-02T05:58:32Z
Який внесок методу "Бджолине лікувальне ліжко в піраміді" в індустрію апітерапії Америки та попит на його комерційне застосування
Gazeta UA
2025-04-02T05:57:05Z
Чи справді рослинні олії наскільки шкідливі: розбір найпоширеніших звинувачень
24tv
2025-04-02T05:03:13Z
У Малайзії знайдено небачений раніше "ліхтар фей": він може зникнути з лиця Землі через туристів
Фокус
2025-04-02T07:45:11Z
Українські полярники досліджують, чи є в прісних водах Антарктики мікропластик
Комсомольская правда
2025-04-02T07:42:31Z
Li-Ion батареї деградують й без заряджання — вчені виявили це та знайшли рішення
ITC
2025-04-02T07:42:26Z
Відомий інсайдер розкрив деталі змін в iOS 19
InternetUA
2025-04-02T07:28:20Z
Atomfall набрав 1,5 млн гравців менш ніж за тиждень — найуспішніший запуск Rebellion
ITC
2025-04-02T07:16:13Z
Поринаємо в таємниці невидимого спектра: все про тепловізори
Мій Харків
2025-04-02T07:12:19Z
Чоловік придумав "геніальну" головоломку, щоб повернути загублений гаманець власнику
Фокус
2025-04-02T07:12:01Z
Сім налаштувань, які потрібно відразу змінити на новому iPhone
InternetUA
2025-04-02T07:10:57Z
Microsoft змінить дизайн "синього екрану смерті" у Windows 11
24tv
2025-04-02T07:06:35Z
Американці масово крадуть кабелі Tesla Supercharger: з чим це пов’язано
InternetUA
2025-04-02T07:31:55Z
Дизель та плагін-гібрид: Nissan показав новий повнорозмірний пікап
AutoGeek
2025-04-02T07:27:48Z
Xiaomi готує стильний електричний спорткар
AutoCentre
2025-04-02T07:04:39Z
Citroen перетворив електричний паркетник у практичний фургон за 18 000 євро
ЗаРулем
2025-04-02T07:03:42Z
Запас ходу – 1250 км: в Європі з'явиться недорогий електрифікований кросовер Chery
Фокус
2025-04-02T06:45:27Z
Tesla втрачає ринок – французи та шведи відвертаються від бренду
24tv
2025-04-02T05:03:38Z
11 років мовчання: що сталося з Міхаелем Шумахером після катастрофи і як він почувається зараз
Знай
2025-04-02T03:51:13Z
Чи знищать мита недорогі Mercedes в Америці?
Топ Жир
2025-04-02T01:30:24Z
Вірджинія прагне стати першою державою, що вимагає встановлення технології обмеження швидкості для безрозсудних водіїв
Топ Жир
2025-04-02T00:45:51Z