MY.UAНовини
Сигнал для Байдена і Трампа. Що приховує візит Кулеби до Китаю
Сигнал для Байдена і Трампа. Що приховує візит Кулеби до Китаю

Сигнал для Байдена і Трампа. Що приховує візит Кулеби до Китаю

У четвер, 25 липня, завершується триденний візит міністра закордонних справ Дмитра Кулеби до Китаю. Напередодні дипломат провів кількагодинну зустріч з очільником зовнішньополітичного відомства КНР Ван Ї. Про що по факту заявили сторони, а що залишилося за лаштунками, з’ясовував Фокус.

Якщо не брати до уваги телефонної розмови українського та китайського лідерів у квітні 2023 року, а також візитів спецпредставника КНР Лі Хуея до Києва, то за весь час повномасштабної війни Китай, водночас як автор однієї з публічно відомих "мирних ініціатив", не йшов на близький контакт із керівництвом України. Саме тому новина про триденний візит — із 23 до 25 липня — Дмитра Кулеби до КНР певною мірою стала дипломатичною несподіванкою. Проте сам факт поїздки очільника українського МЗС виявився настільки ж несподіваним, наскільки й логічним, з огляду на розвиток подій довкола російсько-української війни.

Зокрема, останнім часом і представники України, і міжнародні гравці активно заговорили про можливі сценарії мирного врегулювання, а Володимир Зеленський нещодавно навіть припустив закінчення гарячої фази війни до кінця 2024 року.

Дмитра Кулебу запросили до Китаю лише тому, що КНР хоче підтримувати реноме миротворця, вважає експерт
Фото: mfa.gov.ua

Помітна активізація розмов про припинення війни збіглася у часі із провальними дебатами президента США Джо Байдена проти республіканця Дональда Трампа. Вони відбулися 27 червня. А 13 липня на пана Трампа було скоєно замах, який також сприйняли як додатковий чинник його імовірної перемоги на виборах 5 листопада. Увесь цей час Дональд Трамп не втомлювався повторювати, що, повернувшись до Білого дому, швидко покладе край бойовим діям на сході Європи. У результаті дійшло до того, що Володимир Зеленський ініціював з експрезидентом США телефонну розмову, якою, судячи з офіційних коментарів, обидва співрозмовники залишилися задоволеними, так чи інакше припустивши врегулювання конфлікту.

Примітно, що Дмитра Кулебу запросили до Китаю саме тоді, коли Володимир Зеленський висловив бажання організувати другий Саміт миру до кінця 2024 року та навіть визнав можливість присутності на ньому представників РФ. Власне, саме відсутність російської делегації на червневій конференції у Швейцарії стала формальною причиною відмови Китаю взяти участь у заході.

Як росЗМІ видавали бажане за дійсне

Переговори Дмитра Кулеби та його китайського колеги Ван І відбулися 24 липня у місті Гуанчжоу і тривали понад три години.

Ключовою темою перемовин, згідно із заявою вітчизняного МЗС, був пошук шляхів припинення російської агресії та ймовірна роль Китаю у досягненні "сталого і справедливого миру" в Україні. Втім, одразу після переговорів російське державне інформагентство РИА Новости повідомило, що Кулеба у розмові з Ван Ї заявив про готовність Києва "вести перемовини з російською стороною".

У МЗС України цю інформацію фактично спростували, констатувавши: "Дмитро Кулеба довів послідовну позицію України, яка полягає в готовності вести переговорний процес із російською стороною на певному етапі, коли Росія буде готова вести переговори доброчесно, але наголосив, що наразі такої готовності з російського боку не спостерігається".

Переговори Дмитра Кулеби та його китайського колеги Ван І тривали понад три години
Фото: mfa.gov.ua
Переговори Дмитра Кулеби та його китайського колеги Ван І тривали понад три години
Переговори Дмитра Кулеби та його китайського колеги Ван І тривали понад три години

Своєю чергою Ван Ї під час перемовин заявив, що Китай завжди виступав за політичне вирішення "кризи в Україні", зазначає МЗС Китаю, і потрібно повернутися за стіл перемовин.

Тим часом експерти, з якими поспілкувався Фокус, дещо по-різному трактують ціль китайського вояжу пана Кулеби та його підсумки.

Китай заробляє на війні, тож не хоче її завершення

Зокрема, політолог-міжнародник Станіслав Желіховський у розмові з Фокусом зауважує: "Очевидно, що КНР проявляє готовність до врегулювання російсько-української війни і нам надзвичайно важливо, щоб Китай мав якийсь вплив на Росію. Тут слід зазначити, що наступний Саміт миру відбудеться ще в поточному році, тому я не виключаю, що на ньому Китай, який пропустив перший саміт у Швейцарії, буде присутній — поряд, до речі, з делегацією Російської Федерації".

Присутність Китаю на черговому Саміті миру, на переконання експерта, може стати своєрідним маяком для інших країн Глобального Півдня з тим, щоб вони приєдналися до безпосереднього обговорення української формули миру.

"Звісно, у ролі миротворця Пекін поки що буде більше прихильним до Москви, проте з часом позиція може змінитися, залежно від ситуації на полі бою, а також виборчої погоди у Сполучених Штатах. Поки що ж Китай займає вичікувальну позицію і, на жаль, допомагає РФ чим тільки можливо на цьому етапі. Але в будь-якому разі той факт, що Кулеба поїхав до КНР, водночас — на запрошення китайської сторони, є дуже позитивним сигналом", — констатує Станіслав Желіховський.

Важливо Кінець війни без перемоги України: до якого миру підштовхує учасників Китай

Своєю чергою президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар у розмові з Фокусом робить такий акцент: "Я вважаю, що у підсумку та й на перспективу візит Дмитра Кулеби до Китаю може не мати сенсу. І це, до речі, буде найкращим результатом, оскільки ніякого мирного плану у Китаю не має — натомість є план врегулювання "української кризи". Ну, з такими підходами про що можна домовлятися? Тим більш, що гучніше Китай говорить про необхідність мирного врегулювання "кризи", то більше він хоче, щоб війна продовжувалася, бо він на ній заробляє. Заробляє, передусім, на країні-агресорі, вибиваючи для себе різноманітні знижки на нафту, газ та мінеральні ресурси і постачаючи до РФ те, що їй потрібно, за завищеними цінами".

На думку експерта, Дмитра Кулебу запросили до Китаю лише тому, що КНР хоче підтримувати реноме миротворця, насправді ж діючи "абсолютно у руслі російських інтересів".

"Значною мірою цей візит є вимушеним, оскільки наші західні друзі в особі США зараз перебувають у повному хаосі, з огляду на турбулентність виборчого характеру. Проте американці неодноразово натякали нам, мовляв, розмовляйте з Китаєм, бо це єдина країна, яка може вплинути на Росію. Це, звісно, так, але тоді власне Сполучені Штати припиняють бути глобальним лідером, віддаючи першість Китаю, який навряд чи змінить свою позицію щодо "української кризи". До речі, Китай як не говорив, так і не говорить, що Крим – це Україна, окуповані території мають бути повернені, а хоч не російські, а, скажімо, іноземні війська мають бути виведені з української території", — резюмує Михайло Гончар, наголошуючи, що Київ має вимагати від КНР чітких і однозначних формулювань.

На переконання аналітика, ключове завдання, яке стояло перед Дмитром Кулебою у його китайському вояжі полягало в тому, "щоб витягнути Пекін на другий Саміт миру". А ось у тому, наскільки доцільною є така тактика, експерт сумнівається: "Як відомо, з двох зол завжди обирають менше, тому я вважаю, що нам вже краще було б мати справу з Індією, яка так чи інакше є представником глобального демократичного табору, а не з Китаєм, котрий належить до тоталітарних і авторитарних режимів".

Пекін побачив вікно можливостей через ситуацію у США

Наголосивши, що Китай бойкотував перший Саміт миру у Швейцарії, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця у розмові з Фокусом зауважив: "За підсумками Саміту миру можна констатувати, що Глобальний Південь залишився на боці Китаю, адже лише декілька країн підтримали підсумкове комюніке. Тому перед Україною постало питання залучення до цього процесу КНР, адже без Китаю не можна задіяти переважну більшість країн Африки та Азії. Власне, завдання Кулеби під час його візиту до Китаю полягало в тому, щоб знайти точки дотику, які б дозволили долучити Пекін до мирного процесу".

Експерт прогнозує, що Китай пристане до певного обговорення пропозицій української сторони, але у формі дискусії.

Важливо "Вдало" з'їздив: чому Південна Корея вирішила постачати Києву зброю після візиту Путіна до КНДР

"Для Китаю Росія є її союзником у протистоянні з Заходом і в цій ситуації те, що стосуватиметься українських умов досягнення миру, Китай не підтримає. У крайньому разі КНР займе нейтральну позицію, та ані вивід російських військ, ані інші принципові опції Китай не підтримає. Поряд із тим, претендуючи на глобальну роль і опинившись за бортом першого Саміту миру, Китай проявляє дипломатичну активність, щоби зайвий раз продемонструвати свою вагу", — констатує Григорій Перепелиця.

Водночас директор Центра близькосхідних досліджень Ігор Семиволос у розмові з Фокусом робить такий акцент: "Після першого Саміту миру ми побачили, що частина країн, наприклад, Саудівська Аравія, ставить умовою своєї активної взаємодії присутність Китаю. Тому очевидно, що з тим, щоб подальші наші дії були результативними, Китай нам потрібен. А переговори Кулеби з його китайським колегою, на мій погляд, є класичною ситуацією win-win, коли кожна сторона, не відходячи він генеральної лінії, не програла".

Те, що саме китайська сторона стала ініціатором зустрічі з українським міністром закордонних справ, на переконання експерта, свідчить про те, що КНР побачила вікно можливостей у зв’язку зі складною ситуацією у Сполучених Штатах, зокрема невпевненістю і невизначеністю з результатами виборів.

Китайці, проявляючи наразі активність у питанні російсько-української війни, на думку експерта, намагаються перебити іншим учасникам, зокрема й можливому президенту США Дональду Трампу, можливість зіграти ключову роль у процесі мирного врегулювання.

Однак у будь-якому разі, те, що між Києвом та Пекіном врешті-решт запущено прямий діалог, вважає Ігор Семиволос, "це дуже круто", оскільки, серед всього іншого, візит Кулеби є сигналом Байдену і Трампу з тим, щоб вони, однаково не бажаючи допустити геополітичного посилення КНР, значно активізувалися натомість на українському напрямку.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
5 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T21:30:30Z
Інструктор назвав ключову причину провалу на іспиті з водіння
GlavRed
2025-04-04T21:27:16Z
Церковне свято 5 квітня: що заборонено робити сьогодні, щоб не втратити удачу та достаток
Telegraf
2025-04-04T21:21:22Z
Уроки мови: як українською сказати «піон»
ZN UA
2025-04-04T21:03:36Z
Бундесвер підтвердив першу в історії закупівлю дронів-камікадзе
InternetUA
2025-04-04T20:49:28Z
Олена Мандзюк розповіла про поїздку з Тереном на Кіпр, під час якої їм приписали роман
24tv
2025-04-04T20:42:21Z
У Таїланді помер російський репер Паша Технік
Фокус
2025-04-04T20:27:39Z
Скотт Бессент в интервью пропагандисту Карлсону назвав Зеленського «артистом»: «Не отримує хороших порад»
Antikor
2025-04-04T20:03:28Z
Грошова допомога в Одесі: про які суми йдеться і хто може розраховувати на виплати
Политека
2025-04-04T20:00:55Z
Комендантська година в Києві у 2025 році: коли починається та скільки триває
Факти ICTV
2025-04-04T21:42:26Z
116 бойових зіткнень з ворогом від початку доби - Генштаб про ситуацію на фронті
Gazeta UA
2025-04-04T21:39:54Z
У чотирьох місцях - пожежі: після ракетного удару Кривий Ріг атакували БПЛА
GlavRed
2025-04-04T21:33:51Z
На Одещині хочуть зробити ремонт харчоблоку за 22 мільйони з завищеними цінами на будматеріали
Antikor
2025-04-04T21:33:06Z
Російська ракета поцілила біля дитмайданчика: подробиці цинічного обстрілу Кривого Рогу
TSN
2025-04-04T21:15:52Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-04T21:09:05Z
Окупанти жорстоко обстріляли ракетою та дронами Кривий Ріг: показуємо місто на карті
24tv
2025-04-04T20:57:20Z
Лінія фронту станом на 4 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:27:52Z
Погода в Україні 5 квітня: по всій території - дощі, а на заході та півночі буде найхолодніше
Комсомольская правда
2025-04-04T19:34:19Z
Скільки минулоріч в Україні відкрили справ по СЗЧ та дезертирству, - ЗМІ
Antikor
2025-04-04T21:42:08Z
Мінцифри надали нові повноваження у сферах БПЛА, ШІ та робототехніки
Antikor
2025-04-04T21:39:58Z
"Не приречена": Генерал НАТО оцінив ситуацію на фронті в Україні
Хвиля
2025-04-04T21:36:00Z
США не виходять з формату "Рамштайн", – Рютте заявив, що американська допомога Україні триватиме
24tv
2025-04-04T21:33:19Z
Україну обрано до чотирьох ключових органів ООН: Сибіга оголосив про нові міжнародні досягнення
ZN UA
2025-04-04T21:22:27Z
Рубіо: РФ порушує умови перемир’я, але Трамп не буде брати участь у безкінечних переговорах
Antikor
2025-04-04T21:21:56Z
Зеленський про мирні переговори: Як розмовляти з балістичними ракетами?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T21:15:41Z
Угоду про крисні копалини зі США супроводжуватиме юридична компанія – Зеленський
ZN UA
2025-04-04T21:15:37Z
Бельгія, яка є членом МКС, не арештує Нетаньягу в разі його візиту
Европейская правда
2025-04-04T21:13:04Z
Хто може посісти 34 місце на Eurovision, на думку букмекерів? Це може бути Латвія. Етно- та поп-музичний гурт Tautumeitas.
FM-TV
2025-04-04T21:42:06Z
5 знаменитих акторок, які були вагітними на зйомках: який вигляд мають їхні діти зараз
24tv
2025-04-04T21:03:32Z
Емінему народили онука: усі подробиці
GlavRed
2025-04-04T20:27:15Z
Напруга в кожному кадрі: 3 неймовірні серіали про апокаліпсис
24tv
2025-04-04T20:06:05Z
Червоний і жовтий – культовий дует: дизайнери розповіли, як поєднувати їх в інтер'єрі
24tv
2025-04-04T17:39:40Z
Віталій Козловський показав, як виріс його син Оскар: фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:36:12Z
Пугачова і Галкін прийшли на виставу і здивували своєю поведінкою - деталі
GlavRed
2025-04-04T17:27:51Z
Пісня Квітки Цісик здобула "Оскар", але слава дісталася іншій: чому так сталось
24tv
2025-04-04T17:18:48Z
Віталій Козловський вперше за тривалий час показав сина та як він підріс
TSN
2025-04-04T17:16:04Z
Баварія у більшості перевернула хід матчу проти Аугсбурга
Football.ua
2025-04-04T21:18:04Z
Мадрид схилився перед Барселоною: Еспаньйол у гостях познущався над Райо Вальєкано
Football.ua
2025-04-04T21:07:17Z
Дженоа після заміни Маліновського вирвала важку перемогу над Удінезе
Football.ua
2025-04-04T20:49:57Z
Україна перемогла Чехію в жіночій Лізі націй з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:21:19Z
Викликав суперечки у мережі: Ярмоленко відчитав фаната "Динамо"
Antikor
2025-04-04T20:18:07Z
Тренерка з фігурного катання назвала відсторонення російських спортсменів мерзотністю
Antikor
2025-04-04T20:15:19Z
Аль-Наср з дублем Роналду розбив Аль-Хіляль у чемпіонаті Саудівської Аравії
24tv
2025-04-04T20:12:10Z
Моурінью серед кандидатів на посаду головного тренера збірної Бразилії
Football.ua
2025-04-04T19:57:05Z
Шевченко пояснив провал на виборах в УЄФА: "Україну і мене особисто не хочуть бачити"
Antikor
2025-04-04T19:39:53Z
​Reuters: Угоду з TikTok призупинено через позицію Китаю щодо нових тарифів США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T21:30:06Z
NYT: ЄС має намір оштрафувати соцмережу Х на мільярд доларів
Antikor
2025-04-04T21:27:57Z
Не яйця: ціни на важливий продукт злетіли перед Великоднем
GlavRed
2025-04-04T21:27:24Z
Бессент: Опір бенефіціарів доходів від копалин – головна перешкода підписанню угоди
Факти ICTV
2025-04-04T21:22:40Z
Феноменального подарунка не буде: Китай здатен потужно відповісти Трампу на мита
24tv
2025-04-04T21:12:06Z
FT: ЄС готується до екстрених заходів через загрозу дешевих товарів з Китаю
Antikor
2025-04-04T20:54:40Z
Уряд виділив перші 2 мільярди гривень на підтримку 200 прифронтових і прикордонних громад — Зеленський
ZN UA
2025-04-04T20:49:53Z
"Енергоатом" уклав "конфіденційний" контракт на трансформатори із "Запоріжтрансформатором" на 2,57 мільярда гривень
Antikor
2025-04-04T20:30:33Z
Китай подав позов до СОТ через мита Трампа
Antikor
2025-04-04T20:09:41Z
Вибухи у Кривому Розі: 18 загиблих, понад 50 поранених внаслідок атаки балістикою
Факти ICTV
2025-04-04T21:19:43Z
"Були дуже страшні крики": очевидці розповіли про атаку на Кривий Ріг
24tv
2025-04-04T21:12:22Z
Чоловік вкрав ноутбук з авто – у воєнний час йому загрожує 8 років тюрми
InternetUA
2025-04-04T20:43:13Z
Щоб більше постраждало людей: Вілкул повідомив, що над Кривим Рогом вибухнула ракета з повітряним підривом
Antikor
2025-04-04T20:21:29Z
«Сонечко моє». Рідні прощались з сином, якого вбила Росія у Кривому Розі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:12:32Z
У Мальме посеред житлового району виявили підозрілі предмети
Европейская правда
2025-04-04T19:40:34Z
Столичне шосе стояло аж півтори години. Що викликало сильний затор
Telegraf
2025-04-04T19:21:23Z
Після кривавого удару по Кривому Рогу — в Україні ракетна небезпека: де загроза
TSN
2025-04-04T19:15:47Z
14 мільйонів на безпеці дітей: БЕБ викрило злочинну групу, що привласнила мільйони з бюджету
Antikor
2025-04-04T19:12:01Z
Їсти вчорашній рис – не можна: гарнір є небезпечним
24tv
2025-04-04T21:33:58Z
Сік з неї так і капатиме: рецепт великодньої шинки, який ви збережете і на наступний рік
24tv
2025-04-04T21:00:50Z
Кімнатна рослина, яка не потребує грунту: ідеальний варіант, якщо забуваєте про полив
Gazeta UA
2025-04-04T20:54:59Z
Українців попередили про місце, де не можна зберігати покришки між сезонами
24tv
2025-04-04T20:12:24Z
Покладіть по жмені засобу в кожну лунку: картоплі буде вдвічі більше, ніж торік
24tv
2025-04-04T20:03:10Z
Усі господині від нього в захваті: заливний пиріг з капустою – ідеальна вечеря на всю сім'ю
24tv
2025-04-04T19:36:24Z
Найкращий засіб без хімії: як відлякати павуків і жуків у домашніх умовах
GlavRed
2025-04-04T19:27:00Z
Весняний декор своїми руками: як зробити стильну вазу у формі квітки
24tv
2025-04-04T18:57:02Z
Авантюрна трійця: які знаки зодіаку очолюють цей список
24tv
2025-04-04T18:27:36Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T19:15:38Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
Вчені вважають, що знайшли рушійну силу її вулканів
Portaltele
2025-04-04T21:28:29Z
Наступне покоління iPad mini може отримати екран OLED
InternetUA
2025-04-04T21:07:42Z
Apple порадує фанатів iPhone mini новим пристроєм — деталі
InternetUA
2025-04-04T20:07:47Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T19:57:27Z
Українські науковці почали збір телескопа для дослідження метеоритів, астероїдів та космічного сміття
УкраинФорм
2025-04-04T18:43:19Z
Двоє українців втратили понад 105000 гривень внаслідок дій онлайн-аферистів
InternetUA
2025-04-04T18:34:28Z
Найвідомішому конкуренту Apple виповнюється 50 років
Portaltele
2025-04-04T18:25:36Z
Подвоїть кількість електроенергії: створено турбіну, яка працює на воді
InternetUA
2025-04-04T18:01:01Z
Вірус для Android може обманути користувачів, маскуючись під налаштування системи
InternetUA
2025-04-04T17:28:51Z
Tesla представила доступнішу модель Y Juniper від $48,990
Топ Жир
2025-04-04T21:15:01Z
Stellantis надає працівникам знижку через наростання страхів перед рецесією
Топ Жир
2025-04-04T20:45:34Z
Неабиякі можливості: купуй Nissan Z із 400 к.с. за меншу ціну, ніж Mazda MX-5 RF
Топ Жир
2025-04-04T20:15:56Z
Чи ви готові витратити $40K на BMW 740i ACS7 E38?
Топ Жир
2025-04-04T19:15:10Z
Ідея концепції Kia PV5 для повноцінного життя на колесах
Топ Жир
2025-04-04T18:45:32Z
На український ринок вийшов новий спортивний кросовер з Іспанії
Фокус
2025-04-04T18:12:24Z
Німеччина відмовляється від Tesla після жорсткого падіння продажів на 62% в першому кварталі
Топ Жир
2025-04-04T18:00:05Z
Американські автомобілі в Україні серйозно подорожчають через нові мита Трампа
Знай
2025-04-04T17:51:05Z
Lіebherr презентує інноваційні рішення для колісних навантажувачів
AutoCentre
2025-04-04T17:31:08Z