Українцям розповіли, яким буде тариф на електроенергію із 1 серпня.
Як передає "Хвиля", про це повідомила заступник міністра енергетики Світлана Грінчук OBOZ.UA.
Так, ціни на електроенергію зросли в Україні на початку літа. Вже з 1 червня 2024 року мешканці країни стали платити 4,32 гривні. У контексті цього багатьох громадян цікавить, чи не буде ще одне подорожчання, і скільки вони платитимуть за світло наступного місяця.
При цьому Грінчук нагадала, що рішення про подорожчання світла для побутових споживачів ухвалили 31 травня і поки що немає планів переглядати його ще раз.
Представниця уряду звернула увагу на те, що Кабмін погодив продовження дії положення щодо покладання спеціальних обов'язків на учасників ринку електроенергії. Зафіксовано єдину ціну для колективних та індивідуальних побутових споживачів. Важливо, що вона залишиться незмінною протягом тривалого часу - до кінця квітня наступного року.
Крім того, Грінчук наголосила, що підвищення вартості світла для населення було недостатнім. Воно забезпечує лише собівартість виробництва електроенергії та її передачу, розподіл у областях та постачання споживачеві.
Отже, держава продовжує субсидувати все населення, оскільки зазначений тариф не покриває значної частини реальної ціни.
Увагу українців також звернули на те, що громадяни отримують електроенергію із власного покоління (атомні станції, гідроенергетика, ТЕС, сонячна та вітряна енергія), а також за рахунок імпорту.
При цьому існує поширена думка, що виробництво електроенергії на атомних електростанціях є дуже дешевим. Проте Міністерство енергетики України надало більш детальну інформацію щодо цього питання.
За даними міністерства, у 2024 році собівартість виробництва 1 кіловат-години на АЕС становить 1,7 гривні. Але це лише частина загальної вартості електроенергії споживача.
Щоб отримати повну картину, потрібно врахувати додаткові витрати:
- Передача електроенергії: 0,63 грн
- Розподіл: 1,88 грн
- Поставка: 0,11 грн.
Якщо скласти всі ці компоненти, виходить 4,32 грн за кіловат-годину. Це і є поточний тариф на електроенергію споживачам.
Цікаво, що компанія "Енергоатом" вважає, що реальна вартість має бути навіть вищою. За їх розрахунками, потрібно додати ще 3,25 грн за кіловат-годину. Ця сума включає ПДВ та додаткові витрати на передачу, розподіл та постачання, а також сюди закладено прибуток ОСР та Укренерго на розвиток мереж.
Отже, виробнича собівартість державної атомної енергії з доставкою споживачеві становить щонайменше 4,65 гривень.
Раніше ми писали як змінилися комунальні тарифи в Україні.