MY.UAНовини
Зв'язок під час відключень — мобільні оператори можуть підняти тарифи вполовину
Зв'язок під час відключень — мобільні оператори можуть підняти тарифи вполовину

Зв'язок під час відключень — мобільні оператори можуть підняти тарифи вполовину

Через часті відключення світла в Україні мобільний зв’язок став зникати надовго. Влада вимагає від операторів більше часу працювати без централізованого електроживлення, але не надає для цього преференцій. Експерти прогнозують, що інвестиції в обладнання призведуть до зростання тарифів на 50% у 2025 році, проте за тривалих відключень все одно навряд чи вдастся забезпечити безперебійний зв'язок.

Про це розповідає LIGA.net.

Чому під час липневих відключень не було стабільного зв'язку

Мобільні оператори почали готувати зв’язкове обладнання до перебоїв з електрикою ще з осені 2022 року після перших масштабних обстрілів росіянами української енергетичної інфраструктури.

Для забезпечення роботи базових станцій (БС) під час відключень електрики компанії облаштовують їх літій-іонними акумуляторами. За даними Київстар, такі акумулятори можуть забезпечувати роботу станцій до чотирьох годин. З 2022 року компанія встановила 115 000 таких приладів, а в 2024 році планує додати ще майже 62 000.

У Vodafone у 2024 році встановили та планують встановити 83 400 батарей літій-ферумного типу (LiFePO4), які набагато краще пристосовані до тривалих відключень світла та можуть забезпечити тринадцять разів більше циклів зарядки. Зараз у Vodafone кількість батарей має в півтора раза більшу ємність, ніж на початку року.

Оператор lifecell також забезпечив більшість своїх БС новими літієвими батареями, які здатні підтримувати роботу станції до чотирьох годин, залежно від навантаження, повідомили у пресслужбі оператора.

Попри вжиті заходи, у липні абоненти трьох найбільших мобільних операторів країни зіткнулися зі зникненням мобільного зв’язку та інтернету. Подекуди зв’язок зникав на весь час блекауту і навіть після відновлення електропостачання. Однією з причин є не тільки відключення централізованого електроживлення, але й обмежена пропускна здатність мобільної мережі.

Чому під час відключень не працює мобільний інтернет

Під час знеструмлення першими страждають користувачі мобільного інтернету. Через відсутність домашньої Wi-Fi-мережі вони переходять на мобільну мережу, що призводить до її перевантаження. Мобільна мережа не розрахована на той самий об’єм трафіку, що й фіксований інтернет, зауважують у lifecell.

Експерти зазначають, що навантаження на мобільну мережу було б меншим, якби більше користувачів в Україні використовували домашній інтернет за технологією PON, яка забезпечує з’єднання навіть під час відключення електрики.

Однак у великих містах технологія PON не є поширеною, і швидке зростання її частки малоймовірне через кадровий дефіцит у провайдерів. Інтернет асоціація України (ІнАУ) прогнозує, що до кінця року частка київських користувачів PON зросте лише до 20% з поточних 7-9%, при цьому черги на підключення сягають двох-трьох місяців.

Ще однією причиною зникнення мобільного інтернету під час блекаутів є вимкнення операторами енерговитратних технологій, як-от 4G, для збільшення часу роботи джерел безперебійного живлення (ДБЖ) на базових станціях.

Перевантаження мережі під час відключень світла також погіршує якість голосового зв’язку, зазначають у lifecell. Абоненти у зоні покриття БС з резервним живленням матимуть доступ до послуг, якщо акумулятори встигнуть повністю зарядитися. Проте в спеку батареї швидше розряджаються через навантаження на охолоджувальні системи, а часті липневі відключення електропостачання не давали достатньо часу для підзарядки.

Як допомагають генератори

Мобільні оператори також підтримують роботу базових станцій під час знеструмлень за допомогою генераторів, але їх значно менше, ніж БС з акумуляторами.

Оператор lifecell встановив генератори на понад 1700 своїх БС. У Vodafone таких станцій півтори тисячі, причому майже половина з них використовує установки від партнерів і клієнтів. У 2024 році Vodafone планує придбати ще 280 генераторів.

Київстар має понад 2300 стаціонарних і пересувних генераторів, але лише частина з них підтримує роботу БС. Інші встановлені на ключових об’єктах телеком-мережі, зокрема критичної енергоінфраструктури, і здатні забезпечувати їх функціонування протягом трьох діб.

Згідно зі Стратегією розвитку електронних комунікацій до 2030 року, підключення батарей і генераторів до базових станцій (БС), а також вимкнення енерговитратних технологій типу 4G допомагають мобільним мережам підтримувати стабільну роботу під час короткочасних відключень світла. Однак під час довготривалих відключень мережі втрачають значну частину ємності.

Наскільки готові оператори до відключень на понад 10 годин

Учасники ринку повідомили LIGA.net, що точна кількість абонентів, які втратили телефонний зв’язок під час липневих блекаутів, невідома. Для цього необхідно врахувати не лише кількість користувачів, які були в зоні покриття неактивних базових станцій, але й змінні фактори, такі як погодні умови та інтенсивність споживання інтернету.

"Деяким мешканцям столиці пощастило більше, і вони можуть, наприклад, перейти з кімнати до кухні та спіймати сигнал базової станції, на якій є електроживлення", — сказала голова ради асоціації "Телекомунікаційна палата України" (ТелПУ) Тетяна Попова.

Ситуація зі зв’язком краще в регіонах поза столицею, де менше споживають електроенергії і тривалість блекаутів коротша, хоча в lifecell зазначають, що якість зв’язку у їх клієнтів по всій країні приблизно однакова.

Незалежно від загальної кількості абонентів, які залишилися без зв’язку під час блекаутів улітку, влада визнала ситуацію неприпустимою. 25 червня Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ) видав розпорядження, згідно з яким оператори повинні забезпечувати доступність послуг мобільного зв’язку протягом чотирьох годин відсутності електропостачання на більшості своїх базових станцій.

Початковий норматив, що відповідно до заяв операторів, приблизно дорівнював часу автономної роботи акумуляторної батареї, передбачав підтримку мобільного зв’язку протягом чотирьох годин відсутності електропостачання. Проте через проблеми зі зв’язком під час липневих блекаутів НЦУ через 20 днів оновив вимоги:

  • До 1 жовтня оператори мають забезпечити доступність мобільного зв’язку без електрики протягом 10 годин на 60% своїх БС у кожній області;
  • З 1 листопада — на 70% БС;
  • З 1 грудня — на 80% БС;
  • З 1 лютого 2025 року — на 100% БС.

Забезпечити десятигодинне автономне електроживлення базових станцій наразі видається складним завданням. Оператори, такі як Vodafone і lifecell, наразі вивчають нові вимоги НЦУ і вже зазначають, що впоратися з термінами та умовами регулятора буде непросто.

Попова зазначила, що для виконання нормативів НЦУ одними акумуляторами не обійтися, оскільки жодна батарея не здатна забезпечити автономну роботу без підживлення навіть протягом восьми годин.

Вона додала, що встановити електрогенератори на кожній з десятків тисяч базових станцій в Україні технічно складно. За розпорядженням НЦУ, до початку жовтня операторам потрібно закупити, встановити та забезпечити паливом не менше 18 000 генераторів.

Обслуговування та охорона генераторів вимагатиме приблизно 6 000 додаткових співробітників. Це складне завдання, і частково його можна вирішити за допомогою сонячних батарей або через співпрацю з органами місцевої влади.

У lifecell переконані, що фізично неможливо обслуговувати генератори на кожній з 10 000 базових станцій в Україні. Генератори не можна встановлювати на дахах, а більше ніж дві третини станцій розташовані саме в містах.

Медіаексперт і автор Youtube-проєкту "Переговорка" Олександр Глущенко зазначив у коментарі LIGA.net, що провайдери можуть стикнутися з труднощами не лише в установці, налагодженні та обслуговуванні електричного обладнання, але й у закупівлі великої кількості генераторів і батарей. Для таких об’ємів замовлень потрібно виготовлення, що займе час.

Глущенко також вважає, що юридичні питання, пов’язані з оформленням генераторів на базових станціях, можуть стати додатковою перешкодою.

"Базові станції — це як правило орендована площа в місті або земля за містом. Все, що збільшує площу оренди, треба узаконити, якщо це фізично можливо. Це велика юридична робота", — сказав він.

Навіть встановлення джерел безперебійного живлення на всіх базових станціях не зможе забезпечити постійний зв'язок під час тривалих відключень світла, таких як у липні. У lifecell зазначають, що в таких умовах знеструмлені абоненти переходять з домашнього на мобільний інтернет, що перевантажує мережу і погіршує якість мобільного зв’язку.

У пресслужбі Київстар підкреслили, що для забезпечення безперервності зв’язку критично важливою є наявність електроенергії для підзарядки систем резервного живлення.

Як зростуть тарифи

Співрозмовники LIGA.net вказують на жорсткість нормативів НЦУ і відсутність підтримки з боку держави для їх виконання. Єдине послаблення, яке отримали оператори, сталося після розпорядження регулятора про 10 годин автономної роботи мобільного зв’язку без електрики. 19 липня НКРЕКП зменшила строки приєднання електроустановок до базових станцій. Однак ці кроки є поодинокими і не порівнянні з підтримкою, яку держава надає енергетичній галузі.

"Енергетики отримали від держави низку преференцій: 100% бронювання персоналу, фінансова й технічна допомога як від бюджету, так і від інших держав тощо. Телеком таких "плюшок" поки що не має", — каже Попова.

Глущенко зазначив, що держава залишила телеком-компанії на самоті з проблемою відсутності електроживлення на базових станціях і не залучає до розв'язання цього питання енергетиків. Він вважає, що спочатку потрібно визначити категорію критичних об’єктів зв’язкової інфраструктури, які мають отримувати пріоритетне енергопостачання, а вже потім зобов’язати операторів встановлювати резервні джерела безперебійного живлення на цих об’єктах.

Згідно із Законом "Про електронні комунікації", компанії, які не усувають порушення розпоряджень регуляторного органу, можуть бути оштрафовані на 0,1-0,3% доходу від комунікаційних послуг за попередній рік.

Голова ради ТелПУ переконана, що мобільні оператори докладуть усіх зусиль для забезпечення якісного зв’язку, щоб уникнути санкцій і зберегти лояльність клієнтів. Однак, забезпечення енергонезалежності вимагає значних інвестицій, і відсутність державних преференцій може призвести до суттєвого підвищення вартості мобільних послуг.

"Попередньо можемо сказати, що закупівля та встановлення десятків тисяч резервних джерел живлення в надзвичайно короткі терміни потребуватиме значних додаткових інвестицій. І треба шукати баланс між забезпеченням зв’язку й можливістю надавати послуги абонентам за доступною ціною", — сказали представники lifecell.

Глущенко зазначає, що оператори не зможуть різко підняти тарифи, проте їх зростання очікується у 2025 році. Причини цього – не лише витрати на енергообладнання, а й загальний рівень інфляції та підвищення податків. Важливо відзначити, що з 1 вересня в Україні зростуть акцизи на пальне, яке активно використовують генератори для забезпечення роботи базових станцій.

"Абонентам слід готуватися до поступового зростання тарифів протягом 2025 року — умовно, послуги подорожчають на 50% з 1 січня до 1 грудня", — сказав він.

Що ще треба знати

Нагадаємо, мобільний оператор Vodafone готує підвищення тарифів в Україні, яке набуде чинності з 1 серпня. Це вплине не тільки на вартість, але й на структуру деяких тарифних планів.

Ми також писали, що в Україні абоненти провідних операторів скаржаться на погіршення якості зв’язку та Інтернету під час відключень електроенергії. Скарги користувачі залишають на офіційних сторінках "Київстару", Vodafone та lifecell. Про свої зусилля для подолання проблем розповіли представники кількох компаній.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Рыбные блюда теперь только на праздники: супермаркеты переписали цены на сельдь, карп и скумбрию
Знай
2025-07-09T19:21:06Z
Украина потребует более $40 млрд внешнего финансирования в 2026 году, что является вызовом — Шмигаль
Апостроф
2025-07-09T19:21:00Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Mattel представила новую куклу с диабетом
Корреспондент
2025-07-09T19:54:51Z
Восстановление "Охматдета": больница получила новое оборудование
Хвиля
2025-07-09T17:57:19Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Орбан призвал лидера Еврокомиссии уйти в отставку
Корреспондент
2025-07-09T20:36:52Z
Почему Путин не обращает внимания на Трампа: стало известно, чего он ожидает
Comments UA
2025-07-09T20:27:29Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
РФ пытается запереть в кольцо Константиновку и продвинуться на ключевых направлениях
TSN
2025-07-09T20:36:08Z
Ужас в Константиновке: россияне ударили из авиации по людям
Comments UA
2025-07-09T20:09:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Украина готовится полностью "заглушить" шахеды, командир объявил революционное решение
Знай
2025-07-09T20:36:13Z
Bloomberg: США вчетверо увеличили закупки ракет для комплексов Patriot
Апостроф
2025-07-09T20:18:24Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Никакой пластики? Как Ольге Сумской удается выглядеть так молодо в свои 58
Telegraf
2025-07-09T17:33:25Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Горчица - не только к шашлыку: 4 неожиданных способа использовать ее в домашних процедурах
Знай
2025-07-09T18:21:59Z
Эти кабачки готовятся за считанные минуты, а есть их будете всю зиму: рецепт удачной консервации
Telegraf
2025-07-09T17:57:38Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
В Киеве водитель, находившийся в розыске ТЦК, укусил полицейского во время задержания
Новости Украины
2025-07-09T18:55:10Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Взрывы в Константиновке: люди оказались под завалами. ФОТО
Новости Украины
2025-07-09T20:00:09Z
В Индии толпа до смерти забила семью, которую обвинили в колдовстве
Новости Украины
2025-07-09T19:39:49Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Водителям ужесточились правила: какие авто теперь обязаны проверять дважды в год
Знай
2025-07-09T20:21:40Z
Toyota показала новый раллийный Yaris на водороде
Корреспондент
2025-07-09T18:24:45Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Земляне в опасности: Китай хочет привезти камни с Марса c вероятными остатками внеземной жизни
Фокус
2025-07-09T19:57:38Z
Официально: Ремейк Persona 4 от Atlus выйдет на русском языке
GameMag
2025-07-09T19:33:45Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
В квалификации ЛЧ первый матч с Хамруном Жальгирис завершил в свою пользу
Корреспондент
2025-07-09T20:42:23Z
В АПЛ футболист поменял один лондонский клуб на другой при оплате 55 млн
Корреспондент
2025-07-09T20:06:33Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Эвертон пригласил в АПЛ французского форварда Вильярреала
Корреспондент
2025-07-09T19:36:05Z
Роналду договорился о фантастической зарплате в "Аль-Насре"
UAToday
2025-07-09T18:36:21Z