MY.UAНовини
Зв'язок під час відключень — мобільні оператори можуть підняти тарифи вполовину
Зв'язок під час відключень — мобільні оператори можуть підняти тарифи вполовину

Зв'язок під час відключень — мобільні оператори можуть підняти тарифи вполовину

Через часті відключення світла в Україні мобільний зв’язок став зникати надовго. Влада вимагає від операторів більше часу працювати без централізованого електроживлення, але не надає для цього преференцій. Експерти прогнозують, що інвестиції в обладнання призведуть до зростання тарифів на 50% у 2025 році, проте за тривалих відключень все одно навряд чи вдастся забезпечити безперебійний зв'язок.

Про це розповідає LIGA.net.

Чому під час липневих відключень не було стабільного зв'язку

Мобільні оператори почали готувати зв’язкове обладнання до перебоїв з електрикою ще з осені 2022 року після перших масштабних обстрілів росіянами української енергетичної інфраструктури.

Для забезпечення роботи базових станцій (БС) під час відключень електрики компанії облаштовують їх літій-іонними акумуляторами. За даними Київстар, такі акумулятори можуть забезпечувати роботу станцій до чотирьох годин. З 2022 року компанія встановила 115 000 таких приладів, а в 2024 році планує додати ще майже 62 000.

У Vodafone у 2024 році встановили та планують встановити 83 400 батарей літій-ферумного типу (LiFePO4), які набагато краще пристосовані до тривалих відключень світла та можуть забезпечити тринадцять разів більше циклів зарядки. Зараз у Vodafone кількість батарей має в півтора раза більшу ємність, ніж на початку року.

Оператор lifecell також забезпечив більшість своїх БС новими літієвими батареями, які здатні підтримувати роботу станції до чотирьох годин, залежно від навантаження, повідомили у пресслужбі оператора.

Попри вжиті заходи, у липні абоненти трьох найбільших мобільних операторів країни зіткнулися зі зникненням мобільного зв’язку та інтернету. Подекуди зв’язок зникав на весь час блекауту і навіть після відновлення електропостачання. Однією з причин є не тільки відключення централізованого електроживлення, але й обмежена пропускна здатність мобільної мережі.

Чому під час відключень не працює мобільний інтернет

Під час знеструмлення першими страждають користувачі мобільного інтернету. Через відсутність домашньої Wi-Fi-мережі вони переходять на мобільну мережу, що призводить до її перевантаження. Мобільна мережа не розрахована на той самий об’єм трафіку, що й фіксований інтернет, зауважують у lifecell.

Експерти зазначають, що навантаження на мобільну мережу було б меншим, якби більше користувачів в Україні використовували домашній інтернет за технологією PON, яка забезпечує з’єднання навіть під час відключення електрики.

Однак у великих містах технологія PON не є поширеною, і швидке зростання її частки малоймовірне через кадровий дефіцит у провайдерів. Інтернет асоціація України (ІнАУ) прогнозує, що до кінця року частка київських користувачів PON зросте лише до 20% з поточних 7-9%, при цьому черги на підключення сягають двох-трьох місяців.

Ще однією причиною зникнення мобільного інтернету під час блекаутів є вимкнення операторами енерговитратних технологій, як-от 4G, для збільшення часу роботи джерел безперебійного живлення (ДБЖ) на базових станціях.

Перевантаження мережі під час відключень світла також погіршує якість голосового зв’язку, зазначають у lifecell. Абоненти у зоні покриття БС з резервним живленням матимуть доступ до послуг, якщо акумулятори встигнуть повністю зарядитися. Проте в спеку батареї швидше розряджаються через навантаження на охолоджувальні системи, а часті липневі відключення електропостачання не давали достатньо часу для підзарядки.

Як допомагають генератори

Мобільні оператори також підтримують роботу базових станцій під час знеструмлень за допомогою генераторів, але їх значно менше, ніж БС з акумуляторами.

Оператор lifecell встановив генератори на понад 1700 своїх БС. У Vodafone таких станцій півтори тисячі, причому майже половина з них використовує установки від партнерів і клієнтів. У 2024 році Vodafone планує придбати ще 280 генераторів.

Київстар має понад 2300 стаціонарних і пересувних генераторів, але лише частина з них підтримує роботу БС. Інші встановлені на ключових об’єктах телеком-мережі, зокрема критичної енергоінфраструктури, і здатні забезпечувати їх функціонування протягом трьох діб.

Згідно зі Стратегією розвитку електронних комунікацій до 2030 року, підключення батарей і генераторів до базових станцій (БС), а також вимкнення енерговитратних технологій типу 4G допомагають мобільним мережам підтримувати стабільну роботу під час короткочасних відключень світла. Однак під час довготривалих відключень мережі втрачають значну частину ємності.

Наскільки готові оператори до відключень на понад 10 годин

Учасники ринку повідомили LIGA.net, що точна кількість абонентів, які втратили телефонний зв’язок під час липневих блекаутів, невідома. Для цього необхідно врахувати не лише кількість користувачів, які були в зоні покриття неактивних базових станцій, але й змінні фактори, такі як погодні умови та інтенсивність споживання інтернету.

"Деяким мешканцям столиці пощастило більше, і вони можуть, наприклад, перейти з кімнати до кухні та спіймати сигнал базової станції, на якій є електроживлення", — сказала голова ради асоціації "Телекомунікаційна палата України" (ТелПУ) Тетяна Попова.

Ситуація зі зв’язком краще в регіонах поза столицею, де менше споживають електроенергії і тривалість блекаутів коротша, хоча в lifecell зазначають, що якість зв’язку у їх клієнтів по всій країні приблизно однакова.

Незалежно від загальної кількості абонентів, які залишилися без зв’язку під час блекаутів улітку, влада визнала ситуацію неприпустимою. 25 червня Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ) видав розпорядження, згідно з яким оператори повинні забезпечувати доступність послуг мобільного зв’язку протягом чотирьох годин відсутності електропостачання на більшості своїх базових станцій.

Початковий норматив, що відповідно до заяв операторів, приблизно дорівнював часу автономної роботи акумуляторної батареї, передбачав підтримку мобільного зв’язку протягом чотирьох годин відсутності електропостачання. Проте через проблеми зі зв’язком під час липневих блекаутів НЦУ через 20 днів оновив вимоги:

  • До 1 жовтня оператори мають забезпечити доступність мобільного зв’язку без електрики протягом 10 годин на 60% своїх БС у кожній області;
  • З 1 листопада — на 70% БС;
  • З 1 грудня — на 80% БС;
  • З 1 лютого 2025 року — на 100% БС.

Забезпечити десятигодинне автономне електроживлення базових станцій наразі видається складним завданням. Оператори, такі як Vodafone і lifecell, наразі вивчають нові вимоги НЦУ і вже зазначають, що впоратися з термінами та умовами регулятора буде непросто.

Попова зазначила, що для виконання нормативів НЦУ одними акумуляторами не обійтися, оскільки жодна батарея не здатна забезпечити автономну роботу без підживлення навіть протягом восьми годин.

Вона додала, що встановити електрогенератори на кожній з десятків тисяч базових станцій в Україні технічно складно. За розпорядженням НЦУ, до початку жовтня операторам потрібно закупити, встановити та забезпечити паливом не менше 18 000 генераторів.

Обслуговування та охорона генераторів вимагатиме приблизно 6 000 додаткових співробітників. Це складне завдання, і частково його можна вирішити за допомогою сонячних батарей або через співпрацю з органами місцевої влади.

У lifecell переконані, що фізично неможливо обслуговувати генератори на кожній з 10 000 базових станцій в Україні. Генератори не можна встановлювати на дахах, а більше ніж дві третини станцій розташовані саме в містах.

Медіаексперт і автор Youtube-проєкту "Переговорка" Олександр Глущенко зазначив у коментарі LIGA.net, що провайдери можуть стикнутися з труднощами не лише в установці, налагодженні та обслуговуванні електричного обладнання, але й у закупівлі великої кількості генераторів і батарей. Для таких об’ємів замовлень потрібно виготовлення, що займе час.

Глущенко також вважає, що юридичні питання, пов’язані з оформленням генераторів на базових станціях, можуть стати додатковою перешкодою.

"Базові станції — це як правило орендована площа в місті або земля за містом. Все, що збільшує площу оренди, треба узаконити, якщо це фізично можливо. Це велика юридична робота", — сказав він.

Навіть встановлення джерел безперебійного живлення на всіх базових станціях не зможе забезпечити постійний зв'язок під час тривалих відключень світла, таких як у липні. У lifecell зазначають, що в таких умовах знеструмлені абоненти переходять з домашнього на мобільний інтернет, що перевантажує мережу і погіршує якість мобільного зв’язку.

У пресслужбі Київстар підкреслили, що для забезпечення безперервності зв’язку критично важливою є наявність електроенергії для підзарядки систем резервного живлення.

Як зростуть тарифи

Співрозмовники LIGA.net вказують на жорсткість нормативів НЦУ і відсутність підтримки з боку держави для їх виконання. Єдине послаблення, яке отримали оператори, сталося після розпорядження регулятора про 10 годин автономної роботи мобільного зв’язку без електрики. 19 липня НКРЕКП зменшила строки приєднання електроустановок до базових станцій. Однак ці кроки є поодинокими і не порівнянні з підтримкою, яку держава надає енергетичній галузі.

"Енергетики отримали від держави низку преференцій: 100% бронювання персоналу, фінансова й технічна допомога як від бюджету, так і від інших держав тощо. Телеком таких "плюшок" поки що не має", — каже Попова.

Глущенко зазначив, що держава залишила телеком-компанії на самоті з проблемою відсутності електроживлення на базових станціях і не залучає до розв'язання цього питання енергетиків. Він вважає, що спочатку потрібно визначити категорію критичних об’єктів зв’язкової інфраструктури, які мають отримувати пріоритетне енергопостачання, а вже потім зобов’язати операторів встановлювати резервні джерела безперебійного живлення на цих об’єктах.

Згідно із Законом "Про електронні комунікації", компанії, які не усувають порушення розпоряджень регуляторного органу, можуть бути оштрафовані на 0,1-0,3% доходу від комунікаційних послуг за попередній рік.

Голова ради ТелПУ переконана, що мобільні оператори докладуть усіх зусиль для забезпечення якісного зв’язку, щоб уникнути санкцій і зберегти лояльність клієнтів. Однак, забезпечення енергонезалежності вимагає значних інвестицій, і відсутність державних преференцій може призвести до суттєвого підвищення вартості мобільних послуг.

"Попередньо можемо сказати, що закупівля та встановлення десятків тисяч резервних джерел живлення в надзвичайно короткі терміни потребуватиме значних додаткових інвестицій. І треба шукати баланс між забезпеченням зв’язку й можливістю надавати послуги абонентам за доступною ціною", — сказали представники lifecell.

Глущенко зазначає, що оператори не зможуть різко підняти тарифи, проте їх зростання очікується у 2025 році. Причини цього – не лише витрати на енергообладнання, а й загальний рівень інфляції та підвищення податків. Важливо відзначити, що з 1 вересня в Україні зростуть акцизи на пальне, яке активно використовують генератори для забезпечення роботи базових станцій.

"Абонентам слід готуватися до поступового зростання тарифів протягом 2025 року — умовно, послуги подорожчають на 50% з 1 січня до 1 грудня", — сказав він.

Що ще треба знати

Нагадаємо, мобільний оператор Vodafone готує підвищення тарифів в Україні, яке набуде чинності з 1 серпня. Це вплине не тільки на вартість, але й на структуру деяких тарифних планів.

Ми також писали, що в Україні абоненти провідних операторів скаржаться на погіршення якості зв’язку та Інтернету під час відключень електроенергії. Скарги користувачі залишають на офіційних сторінках "Київстару", Vodafone та lifecell. Про свої зусилля для подолання проблем розповіли представники кількох компаній.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни «націоналізують» землі українців на тимчасово окупованій Луганщині
УкраинФорм
2024-11-20T11:31:25Z
У передмісті Херсона внаслідок обстрілу поранені двоє людей
УкраинФорм
2024-11-20T11:25:59Z
На Херсонщині росіяни зранку пункт видачі гуманітарної допомоги
УкраинФорм
2024-11-20T11:25:55Z
У деяких областях ще буде тепло: синоптик розповіла, кому пощастить
Политека
2024-11-20T11:25:41Z
До лав ЗСУ зарахували шістьох осіб з “білими квитками”
1News
2024-11-20T11:24:01Z
Боєць ЗСУ описав ситуацію на одному з найважчих напрямків фронту
24tv
2024-11-20T11:03:25Z
Сильний гул у Києві: жителі чують дивний звук і виглядають літаки в небі
Фокус
2024-11-20T11:00:04Z
Російські військові обстріляли маршрутку в передмісті Херсона
УкраинФорм
2024-11-20T10:52:38Z
Начальник Генштабу Баргилевич порівняв росіян із сараною і назвав кількісну перевагу ворога на фронті
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T10:45:38Z
На Прикарпатті виплавляють писанки з уламків російських ракет
Комсомольская правда
2024-11-20T11:10:42Z
За мотивами легендарної гри: вийшов офіційний трейлер фільму "Minecraft"
Фокус
2024-11-20T11:06:51Z
МКСК оголосило конкурс на здобуття фотопремії імені Анацького
УкраинФорм
2024-11-20T11:03:52Z
5 шикарних трилерів 2024 року, які треба встигнути переглянути до кінця осені
24tv
2024-11-20T10:57:53Z
Літературна премія імені Джозефа Конрада-Коженьовського оголосила цьогорічних фіналістів
Детектор М
2024-11-20T10:43:14Z
З "Антитіл" через суд вимагали понад мільйон гривень: чим закінчилася справа
TSN
2024-11-20T10:33:21Z
Колишній янгол Victoria's Secret втратила дитину
GlavRed
2024-11-20T10:28:44Z
Трендове фарбування волосся на 2025 рік: ефектні відтінки, які носять зірки
24tv
2024-11-20T10:27:57Z
Нагадує декорації моторошного фільму: де живе Стівен Кінг та чим особливий дім "Короля жахів"
24tv
2024-11-20T10:27:35Z
Суд Гватемали ухвалив рішення повернути журналіста Хосе Рубена Замору до в'язниці
Детектор М
2024-11-20T11:31:09Z
Британію не зупинить "безвідповідальна" ядерна риторика росії – Стармер
iPress
2024-11-20T11:28:59Z
Зеленський назвав причину, за якої Україна може програти війну
TSN
2024-11-20T11:28:51Z
Сьогодні Росія може потенційно завдати потужного удару по Україні, – посольство США
24tv
2024-11-20T11:28:42Z
FT: Швеція вивчає можливу роль китайського судна у пошкодженні кабелів в Балтійському морі
Европейская правда
2024-11-20T11:28:41Z
Задля перемоги: в Британії змінили політику щодо Storm Shadow – The Times
GlavRed
2024-11-20T11:28:10Z
Києву доведеться змиритися: війна може закінчитися 2025 року - The Economist
GlavRed
2024-11-20T11:25:53Z
Лубінець: Росія досі не надає жодних даних про журналіста Хилюка
УкраинФорм
2024-11-20T11:25:46Z
Трамп найближчим часом звʼяжеться з Путіним, – Bloomberg
24tv
2024-11-20T11:25:04Z
Гороскоп на завтра 21 листопада: Дівам - несподіваний дохід, Левам - удача
GlavRed
2024-11-20T11:25:39Z
У програму «Доступні ліки» включать препарати для дітей, у тому числі антибіотики - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-20T11:19:23Z
Вчені створили новий 3D-принтер, який вміє друкувати людські органи
InternetUA
2024-11-20T10:31:51Z
"Ти мене не поважаєш": чому пʼяні люди так часто витворяють дурниці
24tv
2024-11-20T09:36:58Z
Джефф Безос інвестував 7 мільйонів доларів у розроблення вакцини проти метеоризму в корів
InternetUA
2024-11-20T08:58:35Z
У Близнюківській громаді на базі медичного закладу будуємо підземне укриття
Мій Харків
2024-11-20T08:31:11Z
Знайшли простий та смачний спосіб підтримувати здоров'я серця та судин
24tv
2024-11-20T08:06:17Z
Чому випадає волосся: 8 факторів, які можуть стати причиною, – ендокринологиня
Фокус
2024-11-20T08:06:05Z
Більше користі чи шкоди: чи потрібно користуватись зубною ниткою
24tv
2024-11-20T06:06:53Z
Єдиний податок, ЄСВ та військовий збір: які податки встановлені для 3 групи ФОП
24tv
2024-11-20T11:30:57Z
Житлово-комунальний колапс: Україна на межі катастрофи через кадрову кризу
Знай
2024-11-20T11:30:37Z
Окупанти на Херсонщині зі зрошувальних каналів роблять накопичувальні водойми
AgroPortal
2024-11-20T11:30:25Z
В Україні "впала" ціна на один популярний овоч: скільки коштує тепер
GlavRed
2024-11-20T11:25:11Z
Знецінення юаня становить серйозну загрозу для Китаю: чому уряд не рятує валюту
24tv
2024-11-20T11:21:22Z
Контрабанда в Україні: про що мовчать митники, не помічають БЕБ та СБУ
ZN UA
2024-11-20T11:20:51Z
Агросектор за держбюджетом-2025 на підтримку галузі отримає понад 6 млрд грн
AgroNews
2024-11-20T11:16:59Z
Гроші на дрова: хто з українців отримає понад 15 тисяч гривень
24tv
2024-11-20T11:12:01Z
Чи можуть анулювати борги за комунальні послуги
24tv
2024-11-20T11:03:51Z
Ексчемпіон світу, який нокаутував Льюїса, тріумфально повернувся на ринг у 59 років: відео бою
24tv
2024-11-20T11:27:45Z
Офіційно: Вієйра — головний тренер Дженоа
Football.ua
2024-11-20T11:19:58Z
Італійський ФК «Дженоа» тренувалиме француз Вієйра
УкраинФорм
2024-11-20T10:52:57Z
Зінченко може шукати нову команду: Арсенал хоче якнайшвидше продати гравця збірної України
24tv
2024-11-20T10:48:31Z
Український гонщик Лев Крутоголов пише нову картингову історію України
AutoCentre
2024-11-20T10:43:41Z
Ребров підбив підсумки групового етапу Ліги націй
24tv
2024-11-20T10:34:30Z
Українська баскетболістка Катерина Коваль отримала дві нагороди в NCAA
УкраинФорм
2024-11-20T10:19:04Z
Молодіжна збірна України зіграла внічию з Італією
360ua.news
2024-11-20T10:12:46Z
Найкращі спортсмени червня, серпня та вересня отримали заслужені нагороди
УкраинФорм
2024-11-20T10:00:13Z
Шкода викинути улюблені журнали: дизайнери радять не мучитися і використати їх як стильний декор
24tv
2024-11-20T11:27:53Z
Чи безпечно підігрівати каву в мікрохвильовці та чому змінюється смак
24tv
2024-11-20T11:27:35Z
"Нутелла" вдома всього за 10 хвилин: як приготувати шоколадну пасту без варіння
24tv
2024-11-20T10:52:27Z
Навіщо на одяг чіпляють булавку: просте пояснення, про яке ви й не здогадувалися
24tv
2024-11-20T10:36:31Z
"Do you speak English": де найкраще говорять англійською мовою, і на якому місці Україна
24tv
2024-11-20T10:03:29Z
Можна довірити все: 3 найнадійніші знаки зодіаку
GlavRed
2024-11-20T09:28:36Z
Китайський гороскоп на завтра 21 листопада: Драконам - фінансові проблеми, Півням - сімейні суперечки
GlavRed
2024-11-20T09:28:05Z
Зберігання тут ні до чого: навіщо досвідчені господині кладуть ковбасу у морозилку
24tv
2024-11-20T09:15:14Z
Батареї нагріються вдвічі сильніше: простий лайфхак на 5 хвилин
24tv
2024-11-20T08:45:33Z
Українські військові не бачать небезпеки від північнокорейських солдатів у Курській області
УкраинФорм
2024-11-20T11:28:46Z
У Росії БПЛА атакували завод із виробництва дронів та ракетно-артилерійський арсенал
ZN UA
2024-11-20T11:28:02Z
ЗСУ рятують Сумщину: у Брянській області знищено важливий арсенал РФ - Жмайло
GlavRed
2024-11-20T11:25:30Z
Начальник Генштабу ЗСУ порівняв масштаби втрат Росії та України станом на кінець 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T11:21:43Z
Зимові канікули у школах одного з облцентрів триватимуть місяць
24tv
2024-11-20T11:18:28Z
Дітей привчають до навчання у підвалах: реалії українських шкіл розбивають серце
Знай
2024-11-20T11:12:59Z
The Times: В України є лише близько 50 ракет ATACMS
Европейская правда
2024-11-20T11:10:36Z
У Сеймі Латвії підтримали виділення 65 млн євро на українських біженців у 2025 році
Европейская правда
2024-11-20T11:03:49Z
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11—14 листопада 2024 року
Детектор М
2024-11-20T11:00:22Z
СБУ і Нацполіція затримали ще 5-х організаторів «ухилянтських схем»
Украина Криминальная
2024-11-20T11:21:04Z
У Києві затримали ділків, які за 58 000 доларів обіцяли призовникам «працевлаштування» в друкарні й відрядження за кордон
Украина Криминальная
2024-11-20T11:18:34Z
СБУ затримала ще одного агента рашистів, який коригував повітряні атаки та вчиняв підпали в Україні
Украина Криминальная
2024-11-20T11:15:55Z
Депутату Житомирської облради, який володіє ТЦ, повідомлено про підозру у шахрайстві
Украина Криминальная
2024-11-20T11:09:59Z
В Подільському районі столиці водій збив на смерть 52-річну жінку
Украина Криминальная
2024-11-20T11:06:45Z
На Буковині у підпільних виробників нафтопродуктів вилучили неякісного палива на ₴20 млн
Украина Криминальная
2024-11-20T11:06:36Z
Авто з військовим злетіло у повітря: четверо українців скоїли злочини проти ЗСУ, розкрито деталі
Политека
2024-11-20T11:03:47Z
21-річного жителя Ізмаїльського району затримали за замах на вбивство свого знайомого
Украина Криминальная
2024-11-20T10:52:04Z
Псевдоволонтер вкрав у жінки 130 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-20T10:45:36Z
Що робити, якщо телефон видає помилку мережі: проста інструкція для вирішення проблем із інтернетом
Политека
2024-11-20T11:31:53Z
Авторка шалено популярних модів для Skyrim покинула справу через невігластво фанатів гри
InternetUA
2024-11-20T11:31:08Z
Samsung готується випустити оновлення Android 15 для понад 50 своїх пристроїв
InternetUA
2024-11-20T11:16:34Z
Microsoft презентувала свій варіант Mac mini
InternetUA
2024-11-20T11:01:45Z
Який вигляд має з космосу вулкан із правами людини, оточений "Лісом гоблінів"
Фокус
2024-11-20T10:57:31Z
Запуск 5G в Україні: як це працюватиме та що отримає абонент
Знай
2024-11-20T10:52:32Z
Control 2: від шутера до екшен-RPG – Remedy змінює правила гри
ITC
2024-11-20T10:51:11Z
Як повернути гроші за застосунки та підписки Apple — допоможуть ці прості кроки
InternetUA
2024-11-20T10:47:19Z
США хочуть зобов’язати Google продати браузер Chrome
Хвиля
2024-11-20T10:46:44Z
Jeep показав сучасну версію культового Willys
AutoCentre
2024-11-20T11:12:48Z
На аукціон виставили рідкісний вінтажний Ferrari відомих кінозірок
Фокус
2024-11-20T10:52:08Z
«Ми не нюхали білих штук»: галюциногенний ребрендинг Jaguar викликав насмішки в мережі і спантеличив Ілона Маска
ITC
2024-11-20T10:51:03Z
Новий Dodge Charger отримає АКП та потужний ДВС
AutoCentre
2024-11-20T10:34:05Z
Американська міць: культовий спорткар 60-х завівся і поїхав після 25 років простою
Фокус
2024-11-20T10:10:49Z
Інноваційний гібридний реактивний двигун випробували у США
InternetUA
2024-11-20T09:31:54Z
Знаменитий спорткар Jaguar 80-х повернули на ринок
Фокус
2024-11-20T09:06:26Z
Новий електрокар Kia побудували за допомогою яблук та грибів
AutoCentre
2024-11-20T09:04:54Z
Цікаві факти про автомобільні галогенові лампи
AutoCentre
2024-11-20T08:46:20Z