MY.UAНовини
"Жінка, що розчісує волосся" продана за $5 млн: чим скульптор-киянин Архипенко підкорив США
"Жінка, що розчісує волосся" продана за $5 млн: чим скульптор-киянин Архипенко підкорив США

"Жінка, що розчісує волосся" продана за $5 млн: чим скульптор-киянин Архипенко підкорив США

Уродженець Києва скульптор Олександр Архипенко — сьогодні найбільша фігура світового арту. Фокус розповідає, які відкриття зробив український скульптор-кубіст і чому він так дорого коштує.

Відому бронзову статую в стилі кубізму "Жінка, що розчісує волосся" (замість голови — дірка, волосся — абрис) українсько-американського скульптора Олександра Архипенка (1887–1964) було продано на аукціоні "Крісті" 22 травня 2024 року за $5,1 млн. Це рекорд слов'янської скульптури! У своїх анкетах навіть у США Архипенко писав, що він українець. У 2016 році вулицю Мате Залки в Києві перейменували на честь Олександра Архипенка, але мало хто зі співвітчизників знають, у чому фішки цього видатного творця.

Олександр Архипенко

Олександр Архипенко народився у Києві в родині інженера-винахідника, професора Київського університету. Дід майбутнього арт-новатора був іконописцем. Олександр поєднав у собі здібності одного й іншого. На початку він виявляв схильність до математики, але через травму ноги, отриману в аварії на велосипеді, рік провів у ліжку. Став від нудьги малювати і несподівано захопився цим заняттям, розвиваючи художню уяву.

Навчаючись на третьому курсі Київського художнього училища, Архипенко взяв участь у студентських страйках, за що був відрахований. Його не влаштовував і консерватизм викладання. У 19 років вирушив до Москви, вступив до місцевого училища живопису і ліплення, а через два роки втік звідти до Парижа з тієї ж причини: не подобалася ретроградність навчання.

У французькій столиці Архипенко оселяється 1908 року в легендарному "Ульї" — гуртожитку молодих "просунутих" художників. Знайомиться там із Фернаном Леже, Пабло Пікассо та іншими кубістами. Через рік виставляється в Салоні Незалежних з Екстер, Малевичем (сам Казимир не бував у Парижі), Пікассо, Дереном, Браком. Архипенка колеги за енергію та одержимість новими ідеями прозвали Олександром Невгамовним.

Незабаром він винайде скульптуру з "негативним простором". Образи Архипенко розбивав на геометричні фігури, як кубісти, але потім став у них вводити порожнечі, через що скульптури одразу ставали легшими і були пронизані світлом.

Схожий шлях був у Казимира Малевича, тільки в живописі — він спочатку по-кубістичному розбивав образи на елементи, а потім вони в нього на полотнах "здійнялися", коли він подумки помістив їх у космічний простір (Казимир Малевич захопився ідеєю підкорення космосу після роботи над декораціями футуристичної опери "Перемога над сонцем" 1913 року), уявляючи орбітальні станції.

"Нульова" ваза

Архипенко придумав формальний прийом, коли замість опуклості — увігнутість, замість об'єму — дірка. Цей прийом він запровадив, зокрема, і під впливом свого дитячого враження. Колись у Києві тато Архипенка купив дві однакові вази і поставив поруч. Маленький Сашко побачив між ними третю — по контуру. "Порожнечі на моїх скульптурах мають творче коріння, і психологічна значущість цих пустот також спонукає до творчого акту. Пустоти стають основою для народження асоціацій", — писав Архипенко. Він своє відкриття в скульптурі назвав "нульовою" або "негативною" формою.

Порожнеча вперше стала скульптурним елементом. Цікаво, що свою поворотну роботу — "Жінку, що розчісує волосся", голову якої утворюють контури руки і волосся, Архипенко зробив 1915 року — тоді ж, коли Малевич намалював "Чорний квадрат".

Олександр Архипенко, "Жінка, що розчісує волосся" (1915)

Однак "нульовий або "негативний" простір — це західне визначення. Архипенко, по суті, ввів у західну скульптуру східний принцип порожнечі. У тому ж Китаї вважається, що не Земля все притягує, а Небо-ян тримає в покорі Землю-інь. Якщо в західній свідомості порожнеча — ніщо, то в східній — це духовна енергія небес (так званий принцип "порожнечі", що застосовується в медитаціях). А коли Архипенко голову позначив порожнечею — він її ніби "просвітив": важкі скульптури стали ажурними від світла, що пронизує їх. Скульпотор ніби відкривав усередині тіл "вікно" в небеса.

Скульптури Архипенка ставали все більш "прозорими"

Так вчинив, наприклад, і Сальвадор Далі в "Мадонні Порт-Льїгата" (1950), де в Богоматері (модель — Гала Далі) і Немовлятка Ісуса прозорі вікна зображено просто посеред тулуба. Сюрреаліст сам стверджував, що це — вікна в духовні небеса. Використовуючи цей прийом, ми ніби бачимо невидимий внутрішній світ. Але першим цей прийом у мистецтві застосував все-таки Архипенко.

Сальвадор Далі, "Мадонна Порт-Льїгата" (1950)

В Америку!

На одній зі своїх паризьких виставок Олександр Архипенко познайомився з чарівною німецькою художницею і скульпторкою Ангелікою Шмітц (1893–1957). Тоді він захоплювався "скульптуроживописом" — це те, що потім назвуть інсталяцією: майстер експериментував з деревом, склом і металом і навіть розфарбовував скульптури. З того періоду — чарівні, різнокольорові, потойбічні, наче фантоми або інопланетянки, — "Дві жінки" (дерево, листовий метал, 1920), де внутрішнє світло позначається не пустотами, а просто — білим кольором.

Олександр Архипенко, "Дві жінки" (1920, дерево, листовий метал)

Напевно, Ангеліка послужила моделлю для багатьох абстрактних скульптур Архипенка. Вони одружилися і в 1921 переїхали до Берліна, де Олександр відкрив свою школу. Але у Веймарській республіці справи з економікою йшли дедалі гірше, і подружжя Архипенків 1923 року перебралося до США. У 1929 подружжя отримало американське громадянство.

Олександр Архипенко з дружиною Ангелікою на борту корабля "Монголія", що пливе до США

Майстер робив скульптури все більш "прозорими". Ба більше, у 1940-их він і зовсім почне їх створювати з плексигласу, підсвічуючи скульптури електричними лампами.

Олександр Архипенко у своїй студії під час роботи над плексигласовою скульптурою Onward (1947)
Олександр Архипенко, "Простір, світло, прозорість", 1948 (ескіз скульптури з плексигласу)

1924 року вже у США Архипенко зробив зображення жінки з підсвічених рейок, так звану "архіпентуру". Якщо рейки крутилися — виходило інше зображення. Наприклад, на одному зображенні жінка в сукні, а потім раз — і вона виявлялася оголеною. Художня громадськість в Америці, щоправда, не надто збудилася, натомість "кінетична композиція" привернула увагу рекламістів одного супермаркету, і незабаром у США з'явився білборд.

Фото "архіпентури" (1924): жінка роздягнена й одягнена

1933 року на Всесвітній виставці в Чикаго роботи Олександра Архипенка були представлені в павільйоні України. Архипенко виставив скульптурну серію "Ма", яку він розуміє як містичне вираження жіночності.

Павільйон України на Чиказькій виставці, організований українською діаспорою

До роботи "Ма-медитація" (1937), де зламана куля символізує розрив між серцем та інтелектом, які треба з'єднати, Архипенко вмістив такий текст: "Ма" присвячується кожній матері; кожному, хто кохає і хто страждає, бо кохає; кожному, хто творить мистецтво і науку; кожному герою; кожному, хто зіткнувся з безліччю проблем; кожному, хто пізнає й відчуває Вічність і Нескінченність". Саме слово "медитація" в назві говорить про знайомство Архипенка зі східними духовними практиками.

Олександр Архипенко, "Ма-медитація" (1937)

Муза №2

Про своє трепетне ставлення до жінки Архипенко розповідав і своїй другій дружині — Френсіс Архипенко-Грей (нар. 1936 року). Вона була його студенткою і була молодшою на 49 років. У 1957 році Архипенко овдовів і через три роки одружився з ученицею-красунею — художницею Френсіс. Вона поділилася у своїй книжці "Моє життя з Олександром Архипенком" спогадами художника: "У Києві, коли я був маленьким, біля нашого будинку, загрузла в землі, лежала величезна кам'яна скульптура богині Землі. Ми називали її Нана. Щодня я бачив її дорогою до школи. Пізніше, вже в Парижі, в Етнографічному музеї, я відкрив для себе інших богинь родючості. Ці скульптури різного розміру і відрізняються в деталях".

Олександр Архипенко та Френсіс Грей — друга дружина скульптора, за яку він був старший на пів століття

Архипенко вміло поєднував архаїчні форми "богинь родючості" (це близько українській ментальності з її культом жінки і землі) з технічними нововведеннями.

У книзі Грей докладно описано момент зближення викладача й учениці: "Він виявився досвідченим і тактовним. Величезна повага до жінок втілена в скульптурних жіночих торсах, він справді обожнював жіноче тіло. Він любив доставляти жінкам насолоду, і зі мною він діяв так само". Вона навіть згадала, що Архипенко любить і горілку, і ковбасу, яку йому привезли "його гості українці". Сьогодні Френсіс Грей-Архипенко завідує будинком-музеєм скульптора, систематизує його твори, управляє фондом його імені та бореться з підробками "під Архипенка".

Документальний фільм "Справжній Архипенко: спогади вдови геніального українського скульптора" (2019)

"Ідея використання простих форм виникла з моїх захоплень. Я люблю прості речі і все, що ясно і просто", — говорив Олександр Архипенко. Ось і наша формула його творчості гранично проста: образи жінок — принцип "нульового простору" — скульптури, пронизані світлом, що відображає внутрішній світ.

Учні Архипенка — найдорожчі скульптори світу, чиї роботи оцінюються в десятки мільйонів доларів — Альберто Джакометті та Генрі Мур.

Скульптура Генрі Мура
Теги за темою
Українарекорд
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Цей зелений продукт найкраще спалює жир на животі: як схуднути без жорстких дієт
TSN
2025-07-06T10:06:05Z
Як зробити ідеальний розсіл для огірків: скільки класти солі й цукру — секрети досвідчених господинь
TSN
2025-07-06T08:36:27Z
Позбавитись алергії на котів допоможуть кури: несподівані результати дослідженння
TSN
2025-07-05T21:18:27Z
Як не зіпсувати лікування ранковою кавою
360ua.news
2025-07-05T19:18:02Z
Чому пораду пити два літри води варто переглянути
360ua.news
2025-07-05T18:30:04Z
Науковці вперше виявили мікропластик у несподіваному місці людського організму
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T17:30:07Z
Короткозорість серед молоді стрімко зростає через цифрові пристрої
360ua.news
2025-07-05T16:30:13Z
«Укрзалізниця» додала потяги з жіночими купе: коли будуть доступні квитки
TSN
2025-07-06T10:12:38Z
Валюта відходить на задній план: економіст назвав найбезпечніший варіант вкладення коштів
Знай
2025-07-06T10:12:16Z
Володіє кількома бізнесами: що відомо про ексдружину зрадника України Сальдо
Telegraf
2025-07-06T10:03:20Z
Літак не летить, паровоз не тягне: росіяни страждають від колапсу транспорту після покарання дронами
Telegraf
2025-07-06T09:39:27Z
Квартири в Рівному знову подорожчали: які ціни на житло в липні
24tv
2025-07-06T09:30:30Z
Ціни знизяться, але не відразу: експерт розкрив, які продукти подешевшають ще до початку осені
Знай
2025-07-06T09:12:25Z
Сотні тисяч тонн: де в Україні найбільші поклади літію та скільки вони коштують
24tv
2025-07-06T09:09:16Z
Зарплата вчителів зміниться у найближчі роки: які суми прогнозує Кабмін
24tv
2025-07-06T09:03:56Z
Хто в Україні має право отримати 2 гектари землі у липні 2025 року
24tv
2025-07-06T09:03:30Z
Келлог про розмову Зеленського і Трампа: "Співчуття – ключова складова лідерства"
Европейская правда
2025-07-06T10:24:59Z
Американський винищувач F-16 перехопив літак над гольф-клубом Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T10:24:32Z
ЗМІ: Франція звинувачує Китай у дискредитації літаків Rafale після боїв в Індії та Пакистані
Европейская правда
2025-07-06T10:19:06Z
Рада готує нове продовження мобілізації — що відомо
360ua.news
2025-07-06T10:03:04Z
Час слабкості Росії. Кавказ вирішив скористатися шансом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T10:03:00Z
Загроза Третьої світової війни: у яких країнах вищі шанси вижити
GlavRed
2025-07-06T09:57:38Z
Журналістка Софія Челяка зазнала онлайн-атаки після критики нардепа Гончаренка
Детектор М
2025-07-06T09:57:19Z
Швейцарія відновлює роботу посольства в Ірані
Европейская правда
2025-07-06T09:55:35Z
Росія "роззявила рота" на Одесу: Зеленський розніс плани Путіна і зробив заяву
GlavRed
2025-07-06T09:51:54Z
Зеленський: ВМС тримають оборону на воді і на суші та прикривають небо
УкраинФорм
2025-07-06T10:21:57Z
Пекін батогом і пряником асимілює тибетців – китаєзнавиця
Лига
2025-07-06T10:18:01Z
Статус дитини війни: які привілеї доступні та чи є виплати
24tv
2025-07-06T10:15:50Z
Українські морські дрони атакували російський флот у Новоросійську, — ЗМІ
Фокус
2025-07-06T10:06:55Z
Національний рекорд: в Одесі курсанти та ліцеїсти розгорнули найбільший прапор ВМС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T10:06:13Z
Які мінімальні бали НМТ-2025 для вступу на бюджет
24tv
2025-07-06T10:06:08Z
В Україні презентували пожежного робота: ДСНС показала, на що він здатний
InternetUA
2025-07-06T10:04:48Z
Стюардеси розповіли про "кодові слова": пасажири не здогадуються для чого їх використовують
Фокус
2025-07-06T10:00:56Z
Направлення на ВЛК у "Резерв+" тепер без підпису ТЦК: як отримати онлайн
VGorode
2025-07-06T09:27:20Z
Зеленський: З початку червня з полону повернулися сотні українців
УкраинФорм
2025-07-06T10:24:25Z
Найнебезпечніші тварини України: кого варто остерігатися навіть у рідному лісі
GlavRed
2025-07-06T10:06:21Z
ISW спрогнозували плани окупантів
iPress
2025-07-06T09:48:06Z
Партизани "АТЕШ" вдарили по тилу ворога: затримано ешелони з боєприпасами
Gazeta UA
2025-07-06T09:36:09Z
Обмеження руху в Києві: жителів попередили про неможливість пересування
Политека
2025-07-06T09:30:54Z
Кому зірки підкинуть шанс, а кому — спокій? Гороскоп на сьогодні
360ua.news
2025-07-06T09:27:53Z
Небезпечний виступ між Покровськом і Торецьком: ISW розкрив план Росії на Донеччині
24tv
2025-07-06T09:21:49Z
Вранці «шахеди» атакували Миколаїв: масштабні руйнування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T09:21:22Z
Прогноз погоди у Києві на тиждень з 7 по 13 липня: синоптики попередили про різкі температурні перепади
Политека
2025-07-06T09:01:05Z
Гороскоп на тиждень з 7 по 13 липня: Дівам - занепокоєння, Водоліям - успіх
GlavRed
2025-07-06T10:00:51Z
Такі деруни ви ще не пробували: як приготувати звичну страву з картоплі на хлібі
Telegraf
2025-07-06T09:15:27Z
Чоловік побачив 193 країни світу: він обрав одне місце, де хоче залишитися назавжди
Фокус
2025-07-06T09:00:14Z
Безсилля сильних
Лига
2025-07-06T08:42:58Z
Зможете оновити меблі у спальні вже скоро, якщо дотримуватиметесь однієї звички
Telegraf
2025-07-06T08:39:11Z
Назавжди разом: 12 ознак того, що ви ніколи не розлучитеся
Знай
2025-07-06T08:21:51Z
Чому кішки відповідають нявчанням, коли до них звертаємось: головна причина
Gazeta UA
2025-07-06T08:09:47Z
Борщ із карасями: де на Київщині можна скуштувати одну з улюблених страв Тараса Шевченка
24tv
2025-07-06T08:06:50Z
Туризм в Афганістані зростає попри режим талібів і небезпеки
360ua.news
2025-07-06T08:03:17Z
Оззі Осборн востаннє виступив на сцені: прогримів прощальний концерт культових Black Sabbath
24tv
2025-07-06T10:21:15Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-07-06T10:18:44Z
Анна Трінчер оселилася в розкішній квартирі та показала, який вона вигляд має зсередини
TSN
2025-07-06T10:06:37Z
Зірка "Аферистів в сітях" натякнула на вагітність
GlavRed
2025-07-06T10:06:00Z
Тренди педикюру на літо 2025: не пропустіть ці ідеї
24tv
2025-07-06T09:48:22Z
Квартира Джорджа Клуні в Нью-Йорку за 6 мільйонів доларів: яка вона всередині – фото
24tv
2025-07-06T09:30:19Z
ШІ-згенерована музика краде слухачів і прибутки у справжніх артистів
ITC
2025-07-06T09:25:42Z
В Ірпені відбулись зйомки нового фільму-розслідування для Netflix
Детектор М
2025-07-06T09:21:30Z
Олена Мозгова розповіла, чому завершила співочу кар’єру
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T09:18:02Z
В Угорщині у ДТП потрапив автобус з українцями: постраждало багато дітей
24tv
2025-07-06T10:24:43Z
В Австрійських Альпах розбився невеликий літак: є загиблі
Европейская правда
2025-07-06T10:21:43Z
Ворог вдарив по будівлі Кременчуцького районного ТЦК та СП
24tv
2025-07-06T10:18:47Z
Рятувальники потрапили під повторну атаку: деталі нічної атаки БпЛА по Харкову
24tv
2025-07-06T10:15:05Z
На Харківщині дрон РФ атакував авто з дітьми: загинув хлопчик, його брат у важкому стані
Фокус
2025-07-06T10:06:24Z
На Київщину внаслідок нічної атаки пошкоджені дві багатоповерхівки, дитсадок та склади
УкраинФорм
2025-07-06T10:03:02Z
На Львівщині підліток на мотоциклі збив 8-річну дівчинку: дитину госпіталізували
24tv
2025-07-06T10:00:16Z
Наші співчуття американському народові, – Зеленський відреагував на повені в Техасі
24tv
2025-07-06T09:48:58Z
На Рівненщині під час оповіщення побили військового ТЦК
УкраинФорм
2025-07-06T09:45:50Z
Tesla розкрила, як деградують батареї електромобілів: пробіг – не єдиний фактор
24tv
2025-07-06T08:06:15Z
У Польщі водіям загрожує штраф за кондиціонер в авто: важливий нюанс
TSN
2025-07-06T06:51:01Z
Король Сільверстоуна Гамільтон чи Ферстаппен: хто з пілотів F1 заробляє найбільше
24tv
2025-07-06T06:27:14Z
Що купують на вторинці: рейтинг найпопулярніших авто червня
24tv
2025-07-06T06:06:41Z
Важливе про електромобілі: що означають унікальні значки на панелі та екрані
24tv
2025-07-06T03:33:37Z
Чи зможе найпотужніша Mustang обігнати базову версію Corvette Stingray?
Топ Жир
2025-07-06T01:33:29Z
Чому платити більше за новий Grenadier, якщо майже новий вартує на десятки тисяч дешевше?
Топ Жир
2025-07-05T23:18:02Z
Хріслер 80-х із панеллю приладів, наче з кабінету банкіра
Топ Жир
2025-07-05T21:33:34Z
Найменший електромобіль Toyota має зв’язок із Suzuki та жартівливу алюзію на Land Cruiser
Топ Жир
2025-07-05T20:03:47Z
Компані: Моя кров все ще кипить, але не через результат матчу з ПСЖ, а через те, що трапилося з Мусіалою
Football.ua
2025-07-06T10:24:02Z
Александер-Арнольд — щодо Діогу Жоти: Спочатку я не повірив у цю новину
Football.ua
2025-07-06T10:13:04Z
"Хворе суспільство...": Роналду потрапив у скандал, проігнорувавши похорон Жоти
Telegraf
2025-07-06T10:09:04Z
Ан-Наср націлився на Родріго
Football.ua
2025-07-06T10:04:57Z
Гонсало Гарсія: Взагалі не міг уявити, що заб'ю чотири голи на Клубному чемпіонаті світу
Football.ua
2025-07-06T10:04:47Z
Ф'юрі зробив репост з Путіним на тлі масштабних атак по Україні
24tv
2025-07-06T10:00:17Z
Ювентус та Фенербахче придивляються до Біссума
Football.ua
2025-07-06T09:48:28Z
Барселона втратила два мільйони євро бонусів через невдалий виступ Вітора Роке на КЧС
Football.ua
2025-07-06T09:40:04Z
Компані: Ми зіграли саме так, як потрібно було зіграти проти ПСЖ
Football.ua
2025-07-06T09:34:13Z
EA та BioWare оголосили про закриття футуристичного шутера
24tv
2025-07-06T10:06:58Z
Рятувальники отримали першу роботизовану платформу українського виробництва
AutoCentre
2025-07-06T09:36:56Z
Фахівці протестували сотні відеокарт AMD і Nvidia та визначили топ-5 найкращих
InternetUA
2025-07-06T09:34:05Z
Смартфони з найкращою батареєю: хто найдовше працює за підсумками тестів
Фокус
2025-07-06T09:00:50Z
Windows 11 стала популярнішою за Windows 10
Portaltele
2025-07-06T08:45:24Z
Як швидко охолодити смартфон у спеку і не зламати його: лайфхак на літо
InternetUA
2025-07-06T07:48:55Z
ШІ-помічник Copilot тепер шукає файли на Windows 10 і 11 — краще й швидше за Windows Search
ITC
2025-07-06T07:25:36Z
Чому у котів та акул очі світяться в темряві — що з’ясували вчені
TSN
2025-07-06T07:18:43Z
Фахівці назвали головну помилку з новим смартфоном, яку роблять всі користувачі
InternetUA
2025-07-06T07:09:13Z