MY.UAНовини
"Жінка, що розчісує волосся" продана за $5 млн: чим скульптор-киянин Архипенко підкорив США
"Жінка, що розчісує волосся" продана за $5 млн: чим скульптор-киянин Архипенко підкорив США

"Жінка, що розчісує волосся" продана за $5 млн: чим скульптор-киянин Архипенко підкорив США

Уродженець Києва скульптор Олександр Архипенко — сьогодні найбільша фігура світового арту. Фокус розповідає, які відкриття зробив український скульптор-кубіст і чому він так дорого коштує.

Відому бронзову статую в стилі кубізму "Жінка, що розчісує волосся" (замість голови — дірка, волосся — абрис) українсько-американського скульптора Олександра Архипенка (1887–1964) було продано на аукціоні "Крісті" 22 травня 2024 року за $5,1 млн. Це рекорд слов'янської скульптури! У своїх анкетах навіть у США Архипенко писав, що він українець. У 2016 році вулицю Мате Залки в Києві перейменували на честь Олександра Архипенка, але мало хто зі співвітчизників знають, у чому фішки цього видатного творця.

Олександр Архипенко

Олександр Архипенко народився у Києві в родині інженера-винахідника, професора Київського університету. Дід майбутнього арт-новатора був іконописцем. Олександр поєднав у собі здібності одного й іншого. На початку він виявляв схильність до математики, але через травму ноги, отриману в аварії на велосипеді, рік провів у ліжку. Став від нудьги малювати і несподівано захопився цим заняттям, розвиваючи художню уяву.

Навчаючись на третьому курсі Київського художнього училища, Архипенко взяв участь у студентських страйках, за що був відрахований. Його не влаштовував і консерватизм викладання. У 19 років вирушив до Москви, вступив до місцевого училища живопису і ліплення, а через два роки втік звідти до Парижа з тієї ж причини: не подобалася ретроградність навчання.

У французькій столиці Архипенко оселяється 1908 року в легендарному "Ульї" — гуртожитку молодих "просунутих" художників. Знайомиться там із Фернаном Леже, Пабло Пікассо та іншими кубістами. Через рік виставляється в Салоні Незалежних з Екстер, Малевичем (сам Казимир не бував у Парижі), Пікассо, Дереном, Браком. Архипенка колеги за енергію та одержимість новими ідеями прозвали Олександром Невгамовним.

Незабаром він винайде скульптуру з "негативним простором". Образи Архипенко розбивав на геометричні фігури, як кубісти, але потім став у них вводити порожнечі, через що скульптури одразу ставали легшими і були пронизані світлом.

Схожий шлях був у Казимира Малевича, тільки в живописі — він спочатку по-кубістичному розбивав образи на елементи, а потім вони в нього на полотнах "здійнялися", коли він подумки помістив їх у космічний простір (Казимир Малевич захопився ідеєю підкорення космосу після роботи над декораціями футуристичної опери "Перемога над сонцем" 1913 року), уявляючи орбітальні станції.

"Нульова" ваза

Архипенко придумав формальний прийом, коли замість опуклості — увігнутість, замість об'єму — дірка. Цей прийом він запровадив, зокрема, і під впливом свого дитячого враження. Колись у Києві тато Архипенка купив дві однакові вази і поставив поруч. Маленький Сашко побачив між ними третю — по контуру. "Порожнечі на моїх скульптурах мають творче коріння, і психологічна значущість цих пустот також спонукає до творчого акту. Пустоти стають основою для народження асоціацій", — писав Архипенко. Він своє відкриття в скульптурі назвав "нульовою" або "негативною" формою.

Порожнеча вперше стала скульптурним елементом. Цікаво, що свою поворотну роботу — "Жінку, що розчісує волосся", голову якої утворюють контури руки і волосся, Архипенко зробив 1915 року — тоді ж, коли Малевич намалював "Чорний квадрат".

Олександр Архипенко, "Жінка, що розчісує волосся" (1915)

Однак "нульовий або "негативний" простір — це західне визначення. Архипенко, по суті, ввів у західну скульптуру східний принцип порожнечі. У тому ж Китаї вважається, що не Земля все притягує, а Небо-ян тримає в покорі Землю-інь. Якщо в західній свідомості порожнеча — ніщо, то в східній — це духовна енергія небес (так званий принцип "порожнечі", що застосовується в медитаціях). А коли Архипенко голову позначив порожнечею — він її ніби "просвітив": важкі скульптури стали ажурними від світла, що пронизує їх. Скульпотор ніби відкривав усередині тіл "вікно" в небеса.

Скульптури Архипенка ставали все більш "прозорими"

Так вчинив, наприклад, і Сальвадор Далі в "Мадонні Порт-Льїгата" (1950), де в Богоматері (модель — Гала Далі) і Немовлятка Ісуса прозорі вікна зображено просто посеред тулуба. Сюрреаліст сам стверджував, що це — вікна в духовні небеса. Використовуючи цей прийом, ми ніби бачимо невидимий внутрішній світ. Але першим цей прийом у мистецтві застосував все-таки Архипенко.

Сальвадор Далі, "Мадонна Порт-Льїгата" (1950)

В Америку!

На одній зі своїх паризьких виставок Олександр Архипенко познайомився з чарівною німецькою художницею і скульпторкою Ангелікою Шмітц (1893–1957). Тоді він захоплювався "скульптуроживописом" — це те, що потім назвуть інсталяцією: майстер експериментував з деревом, склом і металом і навіть розфарбовував скульптури. З того періоду — чарівні, різнокольорові, потойбічні, наче фантоми або інопланетянки, — "Дві жінки" (дерево, листовий метал, 1920), де внутрішнє світло позначається не пустотами, а просто — білим кольором.

Олександр Архипенко, "Дві жінки" (1920, дерево, листовий метал)

Напевно, Ангеліка послужила моделлю для багатьох абстрактних скульптур Архипенка. Вони одружилися і в 1921 переїхали до Берліна, де Олександр відкрив свою школу. Але у Веймарській республіці справи з економікою йшли дедалі гірше, і подружжя Архипенків 1923 року перебралося до США. У 1929 подружжя отримало американське громадянство.

Олександр Архипенко з дружиною Ангелікою на борту корабля "Монголія", що пливе до США

Майстер робив скульптури все більш "прозорими". Ба більше, у 1940-их він і зовсім почне їх створювати з плексигласу, підсвічуючи скульптури електричними лампами.

Олександр Архипенко у своїй студії під час роботи над плексигласовою скульптурою Onward (1947)
Олександр Архипенко, "Простір, світло, прозорість", 1948 (ескіз скульптури з плексигласу)

1924 року вже у США Архипенко зробив зображення жінки з підсвічених рейок, так звану "архіпентуру". Якщо рейки крутилися — виходило інше зображення. Наприклад, на одному зображенні жінка в сукні, а потім раз — і вона виявлялася оголеною. Художня громадськість в Америці, щоправда, не надто збудилася, натомість "кінетична композиція" привернула увагу рекламістів одного супермаркету, і незабаром у США з'явився білборд.

Фото "архіпентури" (1924): жінка роздягнена й одягнена

1933 року на Всесвітній виставці в Чикаго роботи Олександра Архипенка були представлені в павільйоні України. Архипенко виставив скульптурну серію "Ма", яку він розуміє як містичне вираження жіночності.

Павільйон України на Чиказькій виставці, організований українською діаспорою

До роботи "Ма-медитація" (1937), де зламана куля символізує розрив між серцем та інтелектом, які треба з'єднати, Архипенко вмістив такий текст: "Ма" присвячується кожній матері; кожному, хто кохає і хто страждає, бо кохає; кожному, хто творить мистецтво і науку; кожному герою; кожному, хто зіткнувся з безліччю проблем; кожному, хто пізнає й відчуває Вічність і Нескінченність". Саме слово "медитація" в назві говорить про знайомство Архипенка зі східними духовними практиками.

Олександр Архипенко, "Ма-медитація" (1937)

Муза №2

Про своє трепетне ставлення до жінки Архипенко розповідав і своїй другій дружині — Френсіс Архипенко-Грей (нар. 1936 року). Вона була його студенткою і була молодшою на 49 років. У 1957 році Архипенко овдовів і через три роки одружився з ученицею-красунею — художницею Френсіс. Вона поділилася у своїй книжці "Моє життя з Олександром Архипенком" спогадами художника: "У Києві, коли я був маленьким, біля нашого будинку, загрузла в землі, лежала величезна кам'яна скульптура богині Землі. Ми називали її Нана. Щодня я бачив її дорогою до школи. Пізніше, вже в Парижі, в Етнографічному музеї, я відкрив для себе інших богинь родючості. Ці скульптури різного розміру і відрізняються в деталях".

Олександр Архипенко та Френсіс Грей — друга дружина скульптора, за яку він був старший на пів століття

Архипенко вміло поєднував архаїчні форми "богинь родючості" (це близько українській ментальності з її культом жінки і землі) з технічними нововведеннями.

У книзі Грей докладно описано момент зближення викладача й учениці: "Він виявився досвідченим і тактовним. Величезна повага до жінок втілена в скульптурних жіночих торсах, він справді обожнював жіноче тіло. Він любив доставляти жінкам насолоду, і зі мною він діяв так само". Вона навіть згадала, що Архипенко любить і горілку, і ковбасу, яку йому привезли "його гості українці". Сьогодні Френсіс Грей-Архипенко завідує будинком-музеєм скульптора, систематизує його твори, управляє фондом його імені та бореться з підробками "під Архипенка".

Документальний фільм "Справжній Архипенко: спогади вдови геніального українського скульптора" (2019)

"Ідея використання простих форм виникла з моїх захоплень. Я люблю прості речі і все, що ясно і просто", — говорив Олександр Архипенко. Ось і наша формула його творчості гранично проста: образи жінок — принцип "нульового простору" — скульптури, пронизані світлом, що відображає внутрішній світ.

Учні Архипенка — найдорожчі скульптори світу, чиї роботи оцінюються в десятки мільйонів доларів — Альберто Джакометті та Генрі Мур.

Скульптура Генрі Мура
Теги за темою
Украинарекорд
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кубок англійської ліги. Брайтон здолав Вулвергемптон, Тоттенгем ледь не поступився Ковентрі
Football.ua
2024-09-18T21:49:31Z
В Італії другий день шукають малий літак із трьома французами на борту
Европейская правда
2024-09-18T21:45:53Z
Програли вже без Циганкова: ПСЖ вирвав перемогу у Жирони в ЛЧ завдяки епічному фейлу воротаря
24tv
2024-09-18T21:00:42Z
Ліга чемпіонів УЄФА. Перемоги «ПСЖ», «Боруссії», «Селтіка», «Спарти»
УкраинФорм
2024-09-18T21:00:01Z
Футзал. ЧС-2024. Україна розгромила Анголу
Football.ua
2024-09-18T20:48:59Z
На камеру потрапив вчинок тренера "Шахтаря" у відповідь на незабитий пенальті Судакова. Відео
Обозреватель
2024-09-18T20:31:23Z
"Росія вкрала дитинство та мрію про футбол": Судаков пригадав перші дні війни
24tv
2024-09-18T20:15:03Z
Сербський дзюдоїст отримав дискваліфікацію за те, що перехрестився під час Олімпіади – деталі
TSN
2024-09-18T20:03:00Z
Російський боксер-чемпіон вирушив на фронт убивати українців
Обозреватель
2024-09-18T19:46:59Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Швейцарський кінофестиваль включив до програми пропагандистську стрічку про росіян: реакція МЗС
ZN UA
2024-09-19T00:40:37Z
Показ фільму «Росіяни на війні» у Торонто спричинив масштабні проукраїнські протести
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T00:15:14Z
2 фільми для вечірнього перегляду, які ви точно ще не бачили
24tv
2024-09-18T21:00:05Z
"Неможливо намилуватись": в інстаграмі захоплюються австралійською моделлю у мереживній білизні
24tv
2024-09-18T20:57:53Z
Відома співачка, яка подала заявку на Нацвідбір, поставила під сумнів вокал Klavdia Petrivna
24tv
2024-09-18T19:57:51Z
Повне розчарування: 3 фільми, які мали стати хітами, але не виправдали очікувань
24tv
2024-09-18T18:39:40Z
Наталія Могилевська озвучила прості слова, які доводять її старшу доньку до сліз
GlavRed
2024-09-18T17:27:06Z
«Репортери без кордонів» стурбовані станом свободи преси у Шрі-Ланці напередодні президентських виборів
InternetUA
2024-09-19T00:46:09Z
Вплив Байдена: чому в Гарріс немає плану перемоги України
24tv
2024-09-19T00:45:35Z
Нетаньягу вперше виступив після вибухів в Лівані і натякнув на війну
Фокус
2024-09-19T00:37:51Z
"Є приклади КНДР та Ірану": Столтенберг назвав хибними твердження, ніби дозвіл Україні завдавати ударів углиб РФ означатиме втягування НАТО у війну
Обозреватель
2024-09-19T00:08:41Z
Спецпредставник ЄС: Наше завдання - накласти санкції на максимальну кількість «тіньових танкерів» РФ
УкраинФорм
2024-09-18T23:57:58Z
Вашингтон заперечив причетність до атак на пристрої «Хезболли» у Лівані
ГЛАВКОМ NET
2024-09-18T23:45:06Z
Арсенал ГРАУ злетів у повітря: чим підірвали склади РФ у Торопці – думка
GlavRed
2024-09-18T23:27:29Z
Байден на Генасамблеї ООН говоритиме про Україну
УкраинФорм
2024-09-18T23:16:36Z
В ISW зафіксували масштабні інформаційні кампанії РФ проти України
Хвиля
2024-09-18T23:10:52Z
З великою кількістю начинки: шеф-кухар дала рецепт ідеальних домашніх пиріжків
Политека
2024-09-18T23:03:47Z
Як знайти баланс між роботою і особистим життям: професор Гарварду надав 5 практичних порад
TSN
2024-09-18T21:45:27Z
Це відрізняє аматорів від вправних господинь: прості правила догляду за ножами
24tv
2024-09-18T20:51:26Z
Пишні мамині оладки: точний покроковий рецепт зі всіма пропорціями
Обозреватель
2024-09-18T20:01:35Z
Є 2 речі, на які експерт із бурбона перевіряє етикетку перед покупкою пляшки
24tv
2024-09-18T19:27:43Z
Вражають сміливістю і стійкістю: топ-5 безстрашних знаків зодіаку
GlavRed
2024-09-18T19:27:41Z
Не закрутка, а казка: маринуємо фантастичні помідори з цибулею на зиму
24tv
2024-09-18T19:00:51Z
Про це знають одиниці: як вивести плодових мушок з дому
24tv
2024-09-18T18:51:49Z
Просто і дуже смачно: сирна запіканка з грушами та сливами
Фокус
2024-09-18T18:45:34Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Захоплення Курчатова і Курської АЕС: Рустамзаде оцінив шанси ЗСУ
GlavRed
2024-09-19T00:36:59Z
Відома українська акторка розповіла, чи готова служити на фронті
GlavRed
2024-09-19T00:27:56Z
Уроки мови: як правильно сказати українською янтар чи бурштин
ZN UA
2024-09-19T00:04:13Z
Україною кружляють ворожі дрони: озвучено напрямок руху
TSN
2024-09-18T23:54:53Z
Китайський авіаносець уперше наблизився до узбережжя Японії
УкраинФорм
2024-09-18T23:06:36Z
Плюс понад 500 "Шахедів" та 170 далекобійних ракет на місяць: скільки зброї має РФ, — Forbes
Фокус
2024-09-18T23:00:17Z
Йому був всього 21 рік: на фронті загинув захисник зі Львівщини Володимир Пуголовко
24tv
2024-09-18T22:03:59Z
На Сумщині пролунало 100 вибухів
TSN
2024-09-19T00:51:35Z
У кіберполіції розповіли про три найпоширеніші шахрайські схеми
УкраинФорм
2024-09-19T00:21:44Z
Вбивство на АЗС у Києві: прокуратура оприлюднила нові подробиці про затриманого
TSN
2024-09-18T23:51:35Z
Планували теракти у Києві та Львові: перед судом постануть агенти російського ГРУ
24tv
2024-09-18T23:45:39Z
Судитимуть здолбунівчанина, який спалив моторний вагон поїзда та скоював крадіжки з ДЕПО
Украина Криминальная
2024-09-18T22:45:58Z
Друга серія вибухів у Лівані: загинули десятки людей, сотні – поранені
24tv
2024-09-18T22:42:42Z
Депутата Ужгородської міськради затримали на хабарі за допомогу в отриманні відстрочки від військової служби
Украина Криминальная
2024-09-18T22:00:48Z
Вибухи у Сумах: у деяких районах міста зникло світло
TSN
2024-09-18T21:45:59Z
Від вибухів у Лівані в середу загинули 14 осіб, 450 поранені - ЗМІ
УкраинФорм
2024-09-18T21:37:04Z
Росіяни за добу обстріляли 14 громад Сумщини
УкраинФорм
2024-09-19T00:39:00Z
ЗС РФ просунулися біля 5 населених пунктів на Донбасі та в Курській області, — DeepState
Фокус
2024-09-19T00:30:22Z
Овнам потрібно більше довіряти, а Тельцям - працювати над почуттями: гороскоп за картами Таро на 19 вересня 2024 року
TSN
2024-09-19T00:21:50Z
Окупанти готують масований ракетний удар по Україні: названо можливу дату атаки
Политека
2024-09-19T00:00:33Z
У Харкові пролунали вибухи: є загроза повторних ударів
TSN
2024-09-18T23:54:34Z
На Київщині рухаються ворожі безпілотники: працюють сили ППО
TSN
2024-09-18T23:54:24Z
Під виглядом "гумконвоїв" перевозять FPV-дрони для окупантів: СБУ повідомила про підозру колаборантам з Луганщини. Фото
Обозреватель
2024-09-18T23:28:36Z
Частину України охопила повітряна тривога: де небезпечно
TSN
2024-09-18T21:45:01Z
На фронті - 153 зіткнення, ЗСУ ліквідували 120 загарбників на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-09-18T21:34:07Z
У вересні в «Доступних ліках» з’являться нові препарати: які і для кого
Украина Криминальная
2024-09-18T23:33:10Z
Навіщо замочувати горіхи у воді: про це знають одиниці
24tv
2024-09-18T21:00:45Z
Небезпечна хвороба повертається: через травму пальця хлопчик потрапив до інтенсивної терапії
Знай
2024-09-18T20:30:20Z
Як схуднути без ранкових пробіжок і фітнесу: прості способи витрачати більше калорій
TSN
2024-09-18T20:03:48Z
Не робіть цієї помилки: як правильно пити каву вранці і не товстіти
Фокус
2024-09-18T18:57:36Z
Зрада партнера може викликати хвороби тіла: вчені зробили сенсаційне відкриття
Знай
2024-09-18T18:51:23Z
Які хвороби очей передаються у спадок та чи можна цього уникнути: пояснення офтальмолога
24tv
2024-09-18T18:36:23Z
Як втрачати вагу правильно: ефективний розклад для голодування
Обозреватель
2024-09-18T17:01:08Z
У мозку виявлено дві різні карти
Portaltele
2024-09-18T16:34:22Z
Найдешевші моделі Mitsubishi залишать ринок. Фото
Обозреватель
2024-09-18T19:31:31Z
JAC Motors презентував на IAA Transportation 2024 лінійку електровантажівок
AutoCentre
2024-09-18T18:42:09Z
Hyundai представила недорогий кросовер для бездоріжжя
ГЛАВКОМ NET
2024-09-18T18:15:01Z
Audi RS e-tron GT Performance – «ракета» потужністю 925 к.с., що розганяється до «сотні» за 2,4 с. Дорого!
ITC
2024-09-18T18:01:46Z
У Європі з'явилася перша країна, де електромобілів більше, ніж бензинових
TSN
2024-09-18T17:48:29Z
Знайомий незнайомець: італійці показали футуристичний електричний фургон
Фокус
2024-09-18T16:42:01Z
В Україні стрімко виросли продажі вживаних авто із США: найпопулярніші моделі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-18T15:48:08Z
Mercedes-Benz представив ексклюзивний AMG GT Motorsport Collectors Edition
AutoCentre
2024-09-18T15:03:16Z
BYD показав недорогий вантажний електромобіль для Європи
Фокус
2024-09-18T15:00:47Z
Українцям перерахують зарплати, однак заморозять мінімалку: названо цифри
Обозреватель
2024-09-19T00:28:59Z
Україна вже наступного року отримає мільярди гривень від оренди держземлі - міністр
Хвиля
2024-09-19T00:12:24Z
Масштабні повені в Європі: чи загрожує країнам-союзницям України ще й фінансове потрясіння
24tv
2024-09-19T00:03:27Z
Microsoft та BlackRock створюють фонд на $30 мільярдів для розвитку інфраструктури штучного інтелекту
InternetUA
2024-09-19T00:01:03Z
рф вигадала, як обійти цінові обмеження G7 та ЄС на продаж нафти – Reuters
iPress
2024-09-18T23:40:13Z
Що треба зробити в кожній квартирі, щоб врятувати техніку під час нових відключень: енергетики озвучили спосіб
Обозреватель
2024-09-18T23:16:31Z
Ділимо генерацію: Вінниччина запускає об'єкти на 150 МВт потужності
Петр и Мазепа
2024-09-18T20:51:12Z
Зростання бізнесу у 2025 році очікують не всі члени ЄБА - дослідження
Хвиля
2024-09-18T20:36:18Z
Акції китайських виробників чіпів різко зросли
InternetUA
2024-09-18T20:16:10Z
Молодець серед овець, а серед собачок знайти вівцю важко: суперова головоломка
GlavRed
2024-09-19T00:27:08Z
Netflix не працюватиме на iOS 16: які моделі iPhone залишилися за бортом
InternetUA
2024-09-18T23:01:40Z
YouTube додав нові ШІ-функції для створення контенту — що відомо
InternetUA
2024-09-18T22:01:17Z
Фішинг та фейкові акаунти: як захистити себе від інтернет-шахраїв
Украина Криминальная
2024-09-18T20:12:51Z
Росія вкотре запустила дрони-камікадзе: де є небезпека через "Шахеди"
24tv
2024-09-18T18:51:29Z
Оновлення iOS 18 на Apple: топ найважливіших функцій і нововведень, на які всі чекали
InternetUA
2024-09-18T18:43:03Z
Земля отримає нового міні-супутника на два місяці
360ua.news
2024-09-18T18:21:53Z
Технологія SuperSonic може повністю зарядити смартфон менш ніж за 5 хвилин
InternetUA
2024-09-18T18:19:41Z
Як відновити видалені повідомлення у Viber: рекомендації користувачам
TSN
2024-09-18T17:48:17Z