Комунальні послуги: що загрожує боржникам
Навіть під час дії воєнного стану, побутові споживачі мають своєчасно оплачувати комунальні послуги. Але деякі ігнорують ці вимоги та накопичують борги за комуналку. Експерти розповіли виданню «Фокус», які санкції можуть застосовувати до боржників.
У Київтеплоенерго зазначили, що єдиним методом боротьби з хронічними боржниками є штрафні санкції, як того вимагає чинне законодавство.
"У грудні 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1405, якою скасував мораторій на застосування штрафних санкцій до боржників. Відповідно до частини першої статті 26 закону України "Про житлово-комунальні послуги" в разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, утім не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення", — пояснили в компанії.
Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко підкреслив, що зростання боргів за комуналку — це системна проблема, яка не може бути вирішена суто введенням штрафів та відключеннями за несплату.
"На жаль повноцінної реформи комунального господарства так і не було проведено. З одного боку, ми отримали надто високі тарифи, які фізично не може сплатити більшість пересічних українців, а з іншого — неплатоспроможну систему теплокомуненерго, яка має надвисокі тарифи на газ. Тобто виходить, що заручниками цієї системи стали як підприємства теплокомуненерго, так і споживачі. І запровадження штрафів не вирішить питання системно, бо грошей після цього більше не стане", – сказав він.
За словами Попенка, йдеться не про безкарність, а про низку надто поганих прийнятих рішень, які призвели до катастрофічної ситуації в житлово-комунальному господарстві. І це пов'язано не тільки з реформою ЖКГ, але й з житловою реформою, до якої ми взагалі не прийшли. Він додав, що надаючи комунальні послуги до багатоквартирного будинку, стикаються з тим, що якість цих послуг змінюється вже всередині будинку, де втрати складають 40-50%.
"90% житлового фонду потребують капітального ремонту, бо там є величезні втрати тепла, води, але у співвласників — тобто мешканців — немає на це коштів. Тому я не бачу шляхів вирішення проблеми не тільки в короткостроковій, але й в середньостроковій перспективі. Нам потрібні гігантські кошти на відновлення всього житлового фонду — йдеться про сотні мільярдів доларів", — резюмував експерт.
Раніше ми писали, яку суму заборгували за опалення мешканці Києва.