MY.UAНовини
Врятувати бізнес і країну: як запустити сонячно-вітрову електростанцію для власної генерації
Врятувати бізнес і країну: як запустити сонячно-вітрову електростанцію для власної генерації

Врятувати бізнес і країну: як запустити сонячно-вітрову електростанцію для власної генерації

Через обстріли ЗС РФ в Україні зруйновано 80% генеруючих та балансуючих потужностей, тому підприємствам варто самим добувати собі енергію сонця і вітру. Це не тільки захистить під час відключень світла, а й розвантажить центральну енергосистему.

Після російських обстрілів енергосистема України не може забезпечити электрикою всіх користувачів, і порятунком у цій ситуації стане власна генерація. Заступник голови правління Української Вітроенергетичної Асоціації (УВЕА) Микола Савчук розповів в інтерв'ю Фокусу, яким підприємствам і чому зараз як ніколи вигідно встановлювати сонячні, вітрові або комбіновані електростанції.

Розподілена генерація врятує бізнес і енергосистему

Станом на сьогодні в Україні критично важка ситуація з енергетикою. Удари Росії по енергетичному сектору вивели з ладу близько 80% генеруючих і балансуючих потужностей: ТЕЦ, ГЕС та інших об’єктів, зараз дефіцит складає 9 ГВт. Через це виникла критична необхідність швидко відновити генерацію, і одним з напрямків стало підтримка створення розподіленої генерації, вироблення електроенергії безпосередньо домогосподарствами і підприємствами.

Президент Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів швидко розробити механізми для створення розподіленої генерації: вітрової, сонячної, газотурбінної. 18 червня уряд прийняв рішення про пільгове кредитування за державною програмою для підтримки створення розподіленої генерації у малому та середньому бізнесі. І друга дія – це тимчасове скасування мита і ПДВ на ввезення вітро-сонячного обладнання, систем накопичення (storage), газотурбінних установок, що здешевлює вартість проєктів. Це допоможе підприємствам максимально швидко зайнятися створенням розподіленої генерації для власного споживання.

Є декілька причин, чому бізнесу актуально займатися цим питанням. Перша причина – війна, через яку виникли перебої з постачанням електроенергії. Друга причина є економічною та існує давно – це зростання вартості електроенергії для підприємств. На сьогодні вона складає від 8,5 до 10 грн за кіловат-годину. Тут вже не цікавий "зелений тариф", бо доцільніше перекрити витрати на електроенергію, створюючи власну генерацію.

Для центральної енергосистеми це теж добре, бо генерація наблизиться до споживача, при цьому не виникає необхідність у передачі та балансуванні.

Сонячно-вітрова електростанція на підприємстві

Один з запроваджених механізмів підтримки створення розподіленої генерації – це пільгове кредитування підприємств. Він передбачає видачу кредитів до 150 мільйонів гривень, тобто до 3,3 мільйона доларів, на термін до 10 років, а це вже достатньо серйозний рівень фінансування. Ця сума дозволяє, як приклад, створити до 3 МВт власної вітро-сонячної генерації.

Для прикладу, 1 кВт встановленої потужності сонячної станції генерує 1100-1200 кВт/годин на рік, якщо брати вітрогенерацію, то 1 кВт потужності генерує 2200-4000 кВт/годин на рік. В ідеалі склад системи власної генерації повинен бути збалансованим: сонце, вітер, якась потужність для балансування (газотурбіна, накопичувач або інші) з можливим підключенням до дизельного генератора на короткі періоди. Потрібно розуміти, що генерація живе своїм життям, а споживання — своїм, тому система має бути збалансованою. Тобто є сонячна або вітрова генерація, є мережа, яка споживає, і по-хорошому повинна бути якась система зберігання енергії або газогенератор, який вирівнює баланс.

Щоб створити власну генерацію, потрібно спочатку проаналізувати споживання підприємством електроенергії протягом одного-трьох років помісячно, побачити сезонні та інші процеси. Тому що на статистику впливали і коронавірус, і війна, перелокація підприємств, збільшення потужності і багато інших факторів.

Далі потрібно враховувати, що сонячна генерація ефективна влітку, а у зимовий період знижується приблизно до 20%. На 1 кВт встановленої потужності треба не менше 7 квадратних метрів даху, не у всіх підприємств є такі площі для розміщення сонячних модулів.

З вітрогенераторами ситуація трошки інша, можна сказати, краща. Влітку генерація зменшується, а в осінньо-зимовий період збільшується, коли зазвичай зростає споживання на підприємствах, бо додаються різні фактори, такі як освітлення. Для розміщення вітрогенератора потрібно близько 30 соток площі.

Чим сонячні та вітрові електростанції кращі за дизельні генератори

Є специфіка використання дизельних генераторів, існує моторесурс, екологічні обмеження, потрібне постійне обслуговування. Дизельний генератор не розрахований на безперервну роботу, це той прилад, який повинен працювати 3-5 годин, щоб вирівняти пікові потужності споживання або відсутність електроенергії. Це не те обладнання, яке має постійно працювати для енергозабезпечення підприємства, водночас вітрогенератор чи сонячна станція мають ресурс понад 20 років.

Призначення дизельного генератора — це аварійна генерація, а ми ж говоримо про створення довгострокової власної генерації та зменшення споживання із центральної мережі. Якщо використовуємо дизельні генератори для зменшення власного споживання з мережі, то отримуємо вартість електроенергії значно більшу, за 7,50 грн. Тобто економічно це точно не вигідно.

Багато підприємств в Україні використовують дизельні генератори
Фото: УНИАН/Виталий Сало

Яким підприємствам доцільно встановлювати власні електростанції

Так, автономність коштує недешево, але за умов, які створює держава — це вже цікавіше, бізнес вже потім не залежатимете від цін на енергоринку та перебоїв у постачанні електроенергії. Щобільше, якщо виникають надлишки електроенергії, то їх можна продавати іншим підприємствам або у мережу. З'являється ще один бізнес, тут вже трошки інші закони та правила, але теж можна підключатися і працювати як свого роду об'єкт енергоринку, як генеруюча компанія. Видобуту енергію будуть із задоволенням забирати мікропідприємства, енергоринок або трейдери.

Якщо це невеликий магазин десь у місті, то поставити вітрогенератор, можливо, буде проблематично через містобудівні вимоги. З сонячними модулями ситуація інакша. Сьогодні повним ходом торгові центри, складські приміщення, супермаркети вже частково перекривають власне споживання сонячними модулями, які розміщуються на дахах або фасадах.

Сонячні панелі на будівлі супермаркета у Бородянці
Фото: Facebook

Єдине, що при монтажі є специфіка, потрібно модулі розміщувати не так, як під "зелений тариф" — для максимальної генерації, а адаптувати під споживання протягом доби, для цього вони розміщуються у трьох векторах. Треба також враховувати осінньо-зимовий період, коли генерація менша, і сонячні модулі потрібно ставити більш вертикально.

У маленьких магазинів інша проблема, бо вони зазвичай вбудовані у великі будівлі, і потрібно домовлятися з її власником про розміщення модулів десь на даху. Або це павільйончики, які не мають достатньо площі, де ці модулі можна розмістити. Тобто виникає проблема: де поставити обладнання. Якщо будівля є власністю магазину, то захотів — поставив зверху. Але якщо власники інші — треба домовлятися.

Дозволи та вимоги

Щодо розміщення сонячних модулів питань фактично ніяких немає крім величини та стану тієї площі, де їх можна розмістити. Деколи виникають проблеми зі станом дахів і потрібно перед цим на підприємствах робити ремонти.

Однозначно робиться експертиза даху перед розміщенням як вітрогенераторів, так і сонячних модулів, що вводяться в експлуатацію. Це не самозабудова, в обох випадках робиться проєкт, наймаються генпідрядники, які виконують роботи. Нічого тут особливого немає, це процедура, яка існує для будівництва будь-якого об'єкта.

Можна обвішувати панелями стіни, є така практика, але потрібно розуміти, що обвішувати панелями повністю фасади промислових будівель – це не зовсім коректно, бо там запилення і все інше. А у випадку з житловими будівлями страждає енергоефективність через кріплення. На офісних приміщеннях ще можна розміщувати на фасадах, є така практика і такі проєкти.

У випадку з вітрогенераторами треба враховувати можливість розміщення. Якщо це підприємство у межах міста, то діють містобудівельні умови, які потрібно враховувати. Тобто розміщувати за 500-700 метрів від межі житлової забудови. Коли підприємство велике з площею, умовно кажучи, якісь гектари, то це можна вирішувати. А якщо це невеличке підприємство, яке затиснуте між житловими будівлями – це вже під питанням. Там є інші організаційні підходи, на практиці підприємство може розмістити цей вітрогенератор вже десь за межами території і саме собі передавати електроенергію.

Вітрогенератор на українському підприємстві
Фото: Facebook

Якщо висота вітрогенератора вища за 45 метрів — потрібно отримувати дозволи від містобудівних організацій, Міноборони, авіадиспетчерських служб. Інших особливих обмежень немає.

Якщо на підприємстві вже є технічні умови і ми ставимо власну генерацію, яка повністю споживається і надлишки не віддаються у загальну мережу, то особливих узгоджень не треба. У обленерго лише виникне питання: чому стали менше споживати. У цьому випадку є певна процедура, потрібно повідомити.

Для кращого розуміння, якщо перенести це на домогосподарство, то коли ви поставили для зменшення споживання вітрогенератор або сонячні модулі з акумуляторами і нічого не віддаєте у мережу, а покриваєте власне споживання, то регіональні електромережі цього навіть не помічають. Тільки бачать, що ви менше споживаєте.

Хто може отримати кредит на сонячну або вітрову станцію

Підприємство, яке створює собі власну генерацію – це ідеальний позичальник для банків. По-перше, це вже наявний бізнес, його можна побачити, це наявні активи: якісь, будівлі, виробництва і так далі. По-друге, підприємство ще й створює для себе власну генерацію, щоб зменшити собівартість своєї продукції.

Подібні проєкти підприємств і раніше кредитувалися, але там була більша ставка, менші суми і менший термін. Зараз максимальний термін збільшили до 10 років. Вимоги до підприємств будуть, як до позичальників.

Микола Савчук зараз працює з проєктами як для маленких, так і для доволі відомих підприємств – це і ферми, і агрохолдинг, і мережа заправок, і виробник будівельних матеріалів, і підприємства харчової промисловості. Декому це потрібно для покращення економіки, а для декого ще й критично важливо, щоб була електроенергія при відключеннях.

Наприклад, аграрна компанія, яка є власником свиноферми або корівника, то без електроенергії не зможе нормально дбати про тварин. У нас також є підприємство, яке робить поліетиленові пакети, де без електроенергії рідка маса може замерзнути. Сировина коштує мільйони, тому для компанії критично, щоб лінії працювали, а це дуже енергоємні виробничі процеси, тому потрібно думати про альтернативну генерацію.

Тваринна ферма у Черкаській області із сонячними панелями потужністю 130 кВт, інвертором на 100 кВт, акумуляторами ємністю 245 кВт
Фото: Solar Garden

Така ж ситуація й у місцевих громадах. Ми розуміємо, що водоканали на сьогодні повним ходом займаються встановленням сонячних та вітрових станцій. Причина проста: вартість води приблизно до 70% складає вартість електроенергії. Встановлення сонячних і вітрових електростанцій впливая як на вартість води, так і на її постачання. Без електроенергії виникають перебої з водопостачанням, а по-друге, громадам дуже важлива безперебійність роботи водоканалів. Адже без електроенергії коли по 12 годин у туалетах багатоповерхівки немає постачання води – це дуже погано.

Кредити на альтернативні джерела енергії: умови для бізнесу

Підприємства мікро-, малого та середнього бізнесу можуть скористатися пільговою державною підтримкою за програмою "Доступні кредити 5-7-9%", максимальна сума фінансування за якою становить 150 млн грн. Наприклад, "Ощадбанк" у рамках цієї програми обіцяє пріоритетний розгляд заявок, спрощений пакет документів, оголошення попереднього рішення не пізніше, ніж за 24 години. Гроші можна використати для придбання та встановлення різноманітного обладнання: електрогенераторів, джерел безперебійного живлення, сонячних та вітрових електростанцій, біогазових установок, газотурбінних та газопоршневих електростанцій, промислових акумуляторів, когенераційних установок твердопаливних котлів.

Якщо сума кредиту перевищує 150 млн грн або підприємець не бажає брати участь у державній програмі, "Ощадбанк" має іншу пропозицію: протягом першого року ставка становитиме 13,5%, а з другого року буде застосовуватися плаваюча ставка, яка не перевищуватиме UIRD12M + 3%. Також "Ощадбанк" пропонує підприємствам ММСБ кредити на суму до 5 млн євро за програмою співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку з простішими вимогами щодо до застави та грантом у вигляді кешбеку до 30% на термін від 12 до 66 місяців. Ці кошти можна використати для фінансування оборотного капіталу та інвестиційних проєктів.

Якщо підприємство займається створенням вітрогенерації для продажу і хоче отримати гроші від банку, то повинно зробити заміри вітру протягом року, чи нормально дме, тільки після розглядає можливість фінансування. Банки зараз не дуже налаштовані видавати кредити на створення генерації як окремого бізнесу, а от для власного споживання — це вже інший порядок дій щодо оцінки ризиків і прийняття рішення: давати гроші чи ні.

Перед видачею кредиту банки перевіряють баланс підприємств, раптом у нього непорядок з власною економікою: відсутні активи або є заборгованості. Не важливо, чи це кредит на обладнання для власної генерації чи для чогось іншого — будуть проблеми. Варіанти вирішення таких ситуацій є, але повинен бути поручитель.

Проблеми також виникають через поганий стан підприємства або неякісне супроводження проєкту. Повинна бути компанія, яка правильно і грамотно супроводжує проєкт, допомагає підготувати документацію. Бо якщо підприємство створює власну генерацію, то тут є особливості. Якщо вони займаються іншим бізнесом і вперше входять у цю річку, то може бути багато помилок на шляху, краще одразу працювати з тими компаніями, що спеціалізуються на цьому.

Сонячна станція потужністю 880 кВт на вагонобудівному заводі у Смілі
Фото: Енерголюксмонтаж

Якщо компанія, наприклад, хоче сама поставити сонячну станцію або вітрогенератори силами своїх електриків — це велика помилка, гарантую на 100%, вони не будуть працювати так, як повинно. На жаль, є прецеденти, коли будується сонячна станція на власне споживання, а потім там і одного кіловата немає, бо неправильно зроблена.

Це застереження і для банків, хоча вони самі прекрасно розуміють, і для власників підприємств. Підхід "Я сам зроблю" тут не працює. Для банків це дуже тривожний сигнал, тому повинен бути генеральний підрядник з практичним досвідом, який має готові об'єкти за спиною. Тобто це теж гарантія, що ресурси, які дають підприємству, не будуть витрачені марно.

Процедура у кожного банку майже однакова. Всюди є служба безпеки, яка перевіряє клієнта, інколи дивляться на взаємозв'язки, щоб це не було якихось російських коренів. У комерційних банках, які давно хотіли займатися такими проєктами, навіть трошки полегшили процеси та умови співпраці з клієнтами. У державних банків, у "ПриватБанка" точно, є історія роботи за подібними програмами, з "теплими" кредитами. Тому нічого особливого зараз немає, просто буде адаптація продуктів під полегшені умови, які створила держава, бо це легше і дешевше.

Тіло кредиту зменшиться у разі відсутності ПДВ. Для організації, яка завозить генератори, газопоршневі станції або системи зберігання енергії для власного споживання, це буде на 20% дешевше.

З сонячними модулями, чесно кажучи, ситуація тяжча, бо, як правило, те, що ставили до цього часу для власного споживання — це модулі, які ставили компанії, які є операторами на ринку, разом з інсталяцією та всім іншим. І саме вони імпортували ці модулі з Китаю. Але у випадку кредитування, щоб підприємство саме собі купувало модулі для генерації — це не зовсім корелює з підходами інсталяторів, які займаються монтажем.

Побачимо, як відреагує ринок. Він у нас має властивість адаптуватися до всього.

Розглянули ситуацію на рівні банківської системи, на рівні митниці, точно такі ж процеси йдуть на рівні енергетики. Робиться багато речей для спрощення процедур підключення і зменшення термінів видачі дозволів. І Кабінет міністрів, і Верховна Рада, і "Укренерго", і НКРЕКП, всі йдуть назустріч у цьому напрямку. Той випадок, коли всі розуміють, що треба це робити швидко. Ми вже запізнюються, якби, умовно кажучи, все це робилося минулого року, то вже б однозначно бачили результат.

Важливо "Дешевшою енергія вже не буде": чи варто ставити сонячно-вітрові станції у кредит — інтерв'ю
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Команда Робинов в свежем ролике аниме «Бэтмен-ниндзя против Лиги якудза»
GameMag
2024-09-21T11:09:23Z
Самара Уивинг вернется в сиквеле слэшера "Я иду искать"
GameMag
2024-09-21T10:31:25Z
Девушка Роналдо в бикини похвасталась сочными формами
GlavRed
2024-09-07T21:27:17Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
«Новый сезон-2024»: самые стильные образы российских звезд на фестивале
Marie Claire
2024-09-16T15:25:02Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
Модель с 17-м размером груди сделала предложение по реваншу Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-07T15:54:26Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Карпати в меншості здолали Чорноморець
Football.ua
2024-09-21T11:58:10Z
Украинский боксер Чухаджян проведет бой за титул чемпиона мира
ZN UA
2024-09-21T11:09:56Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
"Вот почему это происходит". Ребров не сдержался в эфире после поражения сборной Украины от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T06:52:52Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Всего 4 ингредиента и 10 минут времени: рецепт неповторимо вкусных и легких мини-пончиков
Знай
2024-09-21T10:51:45Z
Восьмой поверенный, или Возможность Третьего острова
ZN UA
2024-09-21T10:04:04Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
РФ хочет нанести максимальное огневое поражение по Украине до выборов в США, — комбат ВСУ
Фокус
2024-09-08T16:51:40Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
«Я не буду поставлять ракеты, которые долетают до Москвы»: Шольц о Taurus для Украины
Апостроф
2024-09-21T12:21:26Z
Британская разведка оценила последствия удара по складу боеприпасов в Торопце
Европейская правда
2024-09-21T12:13:30Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
Карьера Андрея Деркача в Москве — сигнал молодым агентам Кремля в Украине
Фокус
2024-09-19T07:30:12Z
Семья судьи Апелляционного суда Львовщины Михаила Романюка незаконно завладела виллой в центре Львова, - расследование СМИ
Политека
2024-09-10T17:13:06Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
В РФ взорвался второй за ночь склад боеприпасов
Корреспондент
2024-09-21T12:06:41Z
На границе изъяли партию ноутбуков Apple
Корреспондент
2024-09-21T11:49:43Z
В Латвии в субботу разбился российский военный дрон
Европейская правда
2024-09-08T20:09:07Z
В Киеве водитель авто врезался в коляску с 3-летним ребенком на пешеходном переходе. Фото и видео
Обозреватель
2024-09-08T16:06:23Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
Готовьте мешки для денег и открывайте валютные счета: на кого из знаков Зодиака свалятся сумасшедшие деньги еще до конца года
Знай
2024-09-21T11:51:25Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
День ангела 10 сентября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-09-09T21:24:50Z
Почему нельзя переезжать 9 сентября и кому запрещено шить сегодня: приметы и запреты на Анны
Знай
2024-09-09T02:04:14Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
В аптеках Украины появится новая французская вакцина: врачи призывают украинцев ею воспользоваться
Знай
2024-09-21T12:12:45Z
Довести уход за собой до идеала: врач рассказала об основных нюансах комплексного душа
Фокус
2024-09-21T12:12:26Z
Липосомы в косметике: как «доставить» крем в самые глубокие слои кожи
Marie Claire
2024-09-21T11:00:25Z
В США одобрена первая назальная вакцина против гриппа: детали
Comments UA
2024-09-21T10:15:55Z
Ученые спустя 5 лет нашли эпицентр распространения COVID-19: названы все "подозреваемые"
UAToday
2024-09-21T09:06:27Z
Посланник с небес: хирург увидел рай во время клинической смерти
Фокус
2024-09-21T08:45:59Z
Три утренние привычки, которые сделают ваш день ярче, а жизнь — проще
Marie Claire
2024-09-21T03:00:28Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Осеннее равноденствие 22 сентября 2024 года: история праздника и запреты
Фокус
2024-09-21T12:12:32Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Устали от неудач и пошли в обход: как ВС РФ продвигаются к Курахово, — DeepState
Фокус
2024-09-20T15:43:18Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
ВСУ переломили ситуацию под Покровском, - NYT
Хвиля
2024-09-08T20:15:34Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
В Украине работает шеринг автогражданки для водителей, сообщил hotline finance
Корреспондент
2024-09-20T13:15:09Z
Заброшенные раритеты: в Украине обнаружили коллекцию винтажных Mercedes и Cadillac
Фокус
2024-09-20T13:06:15Z
Харьковские рекордсмены: история уникальных украинских спорткаров ХАДИ
Фокус
2024-09-20T12:06:18Z
Британская армия впервые представила новый основной боевой танк Challenger 3
Хвиля
2024-09-20T11:27:35Z
Цена $10750 и запас хода 510 км: дебютировал новый электрокроссовер от General Motors
Фокус
2024-09-20T10:36:28Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
"Антонов" уже провел инспекцию конфискованного российского самолета Ан-124 "Руслан" в Канаде
ZN UA
2024-09-21T12:16:51Z
Украина конфисковала заводы российского олигарха
UAToday
2024-09-21T10:06:40Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Two Point Museum выйдет 4 марта 2025 года
GameMag
2024-09-21T12:10:12Z
Sony анонсировала линейку игр для Tokyo Game Show 2024
GameMag
2024-09-21T12:04:12Z
Сказка с двойным дном: Геймплей нарисованного от руки платформера The Eternal Life of Goldman
GameMag
2024-09-21T11:16:57Z
Объявлены системные требования Microsoft Flight Simulator 2024
Overclockers
2024-09-21T11:03:17Z
Им пропитано буквально все: ученые озвучили реальные масштабы загрязнения микропластиком
Фокус
2024-09-21T11:00:08Z
Одолейте Вихрь: Первые 15 минут одиночного прохождения Windblown от создателей Dead Cells
GameMag
2024-09-21T10:39:40Z