MY.UAНовини
Врятувати бізнес і країну: як запустити сонячно-вітрову електростанцію для власної генерації
Врятувати бізнес і країну: як запустити сонячно-вітрову електростанцію для власної генерації

Врятувати бізнес і країну: як запустити сонячно-вітрову електростанцію для власної генерації

Через обстріли ЗС РФ в Україні зруйновано 80% генеруючих та балансуючих потужностей, тому підприємствам варто самим добувати собі енергію сонця і вітру. Це не тільки захистить під час відключень світла, а й розвантажить центральну енергосистему.

Після російських обстрілів енергосистема України не може забезпечити электрикою всіх користувачів, і порятунком у цій ситуації стане власна генерація. Заступник голови правління Української Вітроенергетичної Асоціації (УВЕА) Микола Савчук розповів в інтерв'ю Фокусу, яким підприємствам і чому зараз як ніколи вигідно встановлювати сонячні, вітрові або комбіновані електростанції.

Розподілена генерація врятує бізнес і енергосистему

Станом на сьогодні в Україні критично важка ситуація з енергетикою. Удари Росії по енергетичному сектору вивели з ладу близько 80% генеруючих і балансуючих потужностей: ТЕЦ, ГЕС та інших об’єктів, зараз дефіцит складає 9 ГВт. Через це виникла критична необхідність швидко відновити генерацію, і одним з напрямків стало підтримка створення розподіленої генерації, вироблення електроенергії безпосередньо домогосподарствами і підприємствами.

Президент Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів швидко розробити механізми для створення розподіленої генерації: вітрової, сонячної, газотурбінної. 18 червня уряд прийняв рішення про пільгове кредитування за державною програмою для підтримки створення розподіленої генерації у малому та середньому бізнесі. І друга дія – це тимчасове скасування мита і ПДВ на ввезення вітро-сонячного обладнання, систем накопичення (storage), газотурбінних установок, що здешевлює вартість проєктів. Це допоможе підприємствам максимально швидко зайнятися створенням розподіленої генерації для власного споживання.

Є декілька причин, чому бізнесу актуально займатися цим питанням. Перша причина – війна, через яку виникли перебої з постачанням електроенергії. Друга причина є економічною та існує давно – це зростання вартості електроенергії для підприємств. На сьогодні вона складає від 8,5 до 10 грн за кіловат-годину. Тут вже не цікавий "зелений тариф", бо доцільніше перекрити витрати на електроенергію, створюючи власну генерацію.

Для центральної енергосистеми це теж добре, бо генерація наблизиться до споживача, при цьому не виникає необхідність у передачі та балансуванні.

Сонячно-вітрова електростанція на підприємстві

Один з запроваджених механізмів підтримки створення розподіленої генерації – це пільгове кредитування підприємств. Він передбачає видачу кредитів до 150 мільйонів гривень, тобто до 3,3 мільйона доларів, на термін до 10 років, а це вже достатньо серйозний рівень фінансування. Ця сума дозволяє, як приклад, створити до 3 МВт власної вітро-сонячної генерації.

Для прикладу, 1 кВт встановленої потужності сонячної станції генерує 1100-1200 кВт/годин на рік, якщо брати вітрогенерацію, то 1 кВт потужності генерує 2200-4000 кВт/годин на рік. В ідеалі склад системи власної генерації повинен бути збалансованим: сонце, вітер, якась потужність для балансування (газотурбіна, накопичувач або інші) з можливим підключенням до дизельного генератора на короткі періоди. Потрібно розуміти, що генерація живе своїм життям, а споживання — своїм, тому система має бути збалансованою. Тобто є сонячна або вітрова генерація, є мережа, яка споживає, і по-хорошому повинна бути якась система зберігання енергії або газогенератор, який вирівнює баланс.

Щоб створити власну генерацію, потрібно спочатку проаналізувати споживання підприємством електроенергії протягом одного-трьох років помісячно, побачити сезонні та інші процеси. Тому що на статистику впливали і коронавірус, і війна, перелокація підприємств, збільшення потужності і багато інших факторів.

Далі потрібно враховувати, що сонячна генерація ефективна влітку, а у зимовий період знижується приблизно до 20%. На 1 кВт встановленої потужності треба не менше 7 квадратних метрів даху, не у всіх підприємств є такі площі для розміщення сонячних модулів.

З вітрогенераторами ситуація трошки інша, можна сказати, краща. Влітку генерація зменшується, а в осінньо-зимовий період збільшується, коли зазвичай зростає споживання на підприємствах, бо додаються різні фактори, такі як освітлення. Для розміщення вітрогенератора потрібно близько 30 соток площі.

Чим сонячні та вітрові електростанції кращі за дизельні генератори

Є специфіка використання дизельних генераторів, існує моторесурс, екологічні обмеження, потрібне постійне обслуговування. Дизельний генератор не розрахований на безперервну роботу, це той прилад, який повинен працювати 3-5 годин, щоб вирівняти пікові потужності споживання або відсутність електроенергії. Це не те обладнання, яке має постійно працювати для енергозабезпечення підприємства, водночас вітрогенератор чи сонячна станція мають ресурс понад 20 років.

Призначення дизельного генератора — це аварійна генерація, а ми ж говоримо про створення довгострокової власної генерації та зменшення споживання із центральної мережі. Якщо використовуємо дизельні генератори для зменшення власного споживання з мережі, то отримуємо вартість електроенергії значно більшу, за 7,50 грн. Тобто економічно це точно не вигідно.

Багато підприємств в Україні використовують дизельні генератори
Фото: УНИАН/Виталий Сало

Яким підприємствам доцільно встановлювати власні електростанції

Так, автономність коштує недешево, але за умов, які створює держава — це вже цікавіше, бізнес вже потім не залежатимете від цін на енергоринку та перебоїв у постачанні електроенергії. Щобільше, якщо виникають надлишки електроенергії, то їх можна продавати іншим підприємствам або у мережу. З'являється ще один бізнес, тут вже трошки інші закони та правила, але теж можна підключатися і працювати як свого роду об'єкт енергоринку, як генеруюча компанія. Видобуту енергію будуть із задоволенням забирати мікропідприємства, енергоринок або трейдери.

Якщо це невеликий магазин десь у місті, то поставити вітрогенератор, можливо, буде проблематично через містобудівні вимоги. З сонячними модулями ситуація інакша. Сьогодні повним ходом торгові центри, складські приміщення, супермаркети вже частково перекривають власне споживання сонячними модулями, які розміщуються на дахах або фасадах.

Сонячні панелі на будівлі супермаркета у Бородянці
Фото: Facebook

Єдине, що при монтажі є специфіка, потрібно модулі розміщувати не так, як під "зелений тариф" — для максимальної генерації, а адаптувати під споживання протягом доби, для цього вони розміщуються у трьох векторах. Треба також враховувати осінньо-зимовий період, коли генерація менша, і сонячні модулі потрібно ставити більш вертикально.

У маленьких магазинів інша проблема, бо вони зазвичай вбудовані у великі будівлі, і потрібно домовлятися з її власником про розміщення модулів десь на даху. Або це павільйончики, які не мають достатньо площі, де ці модулі можна розмістити. Тобто виникає проблема: де поставити обладнання. Якщо будівля є власністю магазину, то захотів — поставив зверху. Але якщо власники інші — треба домовлятися.

Дозволи та вимоги

Щодо розміщення сонячних модулів питань фактично ніяких немає крім величини та стану тієї площі, де їх можна розмістити. Деколи виникають проблеми зі станом дахів і потрібно перед цим на підприємствах робити ремонти.

Однозначно робиться експертиза даху перед розміщенням як вітрогенераторів, так і сонячних модулів, що вводяться в експлуатацію. Це не самозабудова, в обох випадках робиться проєкт, наймаються генпідрядники, які виконують роботи. Нічого тут особливого немає, це процедура, яка існує для будівництва будь-якого об'єкта.

Можна обвішувати панелями стіни, є така практика, але потрібно розуміти, що обвішувати панелями повністю фасади промислових будівель – це не зовсім коректно, бо там запилення і все інше. А у випадку з житловими будівлями страждає енергоефективність через кріплення. На офісних приміщеннях ще можна розміщувати на фасадах, є така практика і такі проєкти.

У випадку з вітрогенераторами треба враховувати можливість розміщення. Якщо це підприємство у межах міста, то діють містобудівельні умови, які потрібно враховувати. Тобто розміщувати за 500-700 метрів від межі житлової забудови. Коли підприємство велике з площею, умовно кажучи, якісь гектари, то це можна вирішувати. А якщо це невеличке підприємство, яке затиснуте між житловими будівлями – це вже під питанням. Там є інші організаційні підходи, на практиці підприємство може розмістити цей вітрогенератор вже десь за межами території і саме собі передавати електроенергію.

Вітрогенератор на українському підприємстві
Фото: Facebook

Якщо висота вітрогенератора вища за 45 метрів — потрібно отримувати дозволи від містобудівних організацій, Міноборони, авіадиспетчерських служб. Інших особливих обмежень немає.

Якщо на підприємстві вже є технічні умови і ми ставимо власну генерацію, яка повністю споживається і надлишки не віддаються у загальну мережу, то особливих узгоджень не треба. У обленерго лише виникне питання: чому стали менше споживати. У цьому випадку є певна процедура, потрібно повідомити.

Для кращого розуміння, якщо перенести це на домогосподарство, то коли ви поставили для зменшення споживання вітрогенератор або сонячні модулі з акумуляторами і нічого не віддаєте у мережу, а покриваєте власне споживання, то регіональні електромережі цього навіть не помічають. Тільки бачать, що ви менше споживаєте.

Хто може отримати кредит на сонячну або вітрову станцію

Підприємство, яке створює собі власну генерацію – це ідеальний позичальник для банків. По-перше, це вже наявний бізнес, його можна побачити, це наявні активи: якісь, будівлі, виробництва і так далі. По-друге, підприємство ще й створює для себе власну генерацію, щоб зменшити собівартість своєї продукції.

Подібні проєкти підприємств і раніше кредитувалися, але там була більша ставка, менші суми і менший термін. Зараз максимальний термін збільшили до 10 років. Вимоги до підприємств будуть, як до позичальників.

Микола Савчук зараз працює з проєктами як для маленких, так і для доволі відомих підприємств – це і ферми, і агрохолдинг, і мережа заправок, і виробник будівельних матеріалів, і підприємства харчової промисловості. Декому це потрібно для покращення економіки, а для декого ще й критично важливо, щоб була електроенергія при відключеннях.

Наприклад, аграрна компанія, яка є власником свиноферми або корівника, то без електроенергії не зможе нормально дбати про тварин. У нас також є підприємство, яке робить поліетиленові пакети, де без електроенергії рідка маса може замерзнути. Сировина коштує мільйони, тому для компанії критично, щоб лінії працювали, а це дуже енергоємні виробничі процеси, тому потрібно думати про альтернативну генерацію.

Тваринна ферма у Черкаській області із сонячними панелями потужністю 130 кВт, інвертором на 100 кВт, акумуляторами ємністю 245 кВт
Фото: Solar Garden

Така ж ситуація й у місцевих громадах. Ми розуміємо, що водоканали на сьогодні повним ходом займаються встановленням сонячних та вітрових станцій. Причина проста: вартість води приблизно до 70% складає вартість електроенергії. Встановлення сонячних і вітрових електростанцій впливая як на вартість води, так і на її постачання. Без електроенергії виникають перебої з водопостачанням, а по-друге, громадам дуже важлива безперебійність роботи водоканалів. Адже без електроенергії коли по 12 годин у туалетах багатоповерхівки немає постачання води – це дуже погано.

Кредити на альтернативні джерела енергії: умови для бізнесу

Підприємства мікро-, малого та середнього бізнесу можуть скористатися пільговою державною підтримкою за програмою "Доступні кредити 5-7-9%", максимальна сума фінансування за якою становить 150 млн грн. Наприклад, "Ощадбанк" у рамках цієї програми обіцяє пріоритетний розгляд заявок, спрощений пакет документів, оголошення попереднього рішення не пізніше, ніж за 24 години. Гроші можна використати для придбання та встановлення різноманітного обладнання: електрогенераторів, джерел безперебійного живлення, сонячних та вітрових електростанцій, біогазових установок, газотурбінних та газопоршневих електростанцій, промислових акумуляторів, когенераційних установок твердопаливних котлів.

Якщо сума кредиту перевищує 150 млн грн або підприємець не бажає брати участь у державній програмі, "Ощадбанк" має іншу пропозицію: протягом першого року ставка становитиме 13,5%, а з другого року буде застосовуватися плаваюча ставка, яка не перевищуватиме UIRD12M + 3%. Також "Ощадбанк" пропонує підприємствам ММСБ кредити на суму до 5 млн євро за програмою співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку з простішими вимогами щодо до застави та грантом у вигляді кешбеку до 30% на термін від 12 до 66 місяців. Ці кошти можна використати для фінансування оборотного капіталу та інвестиційних проєктів.

Якщо підприємство займається створенням вітрогенерації для продажу і хоче отримати гроші від банку, то повинно зробити заміри вітру протягом року, чи нормально дме, тільки після розглядає можливість фінансування. Банки зараз не дуже налаштовані видавати кредити на створення генерації як окремого бізнесу, а от для власного споживання — це вже інший порядок дій щодо оцінки ризиків і прийняття рішення: давати гроші чи ні.

Перед видачею кредиту банки перевіряють баланс підприємств, раптом у нього непорядок з власною економікою: відсутні активи або є заборгованості. Не важливо, чи це кредит на обладнання для власної генерації чи для чогось іншого — будуть проблеми. Варіанти вирішення таких ситуацій є, але повинен бути поручитель.

Проблеми також виникають через поганий стан підприємства або неякісне супроводження проєкту. Повинна бути компанія, яка правильно і грамотно супроводжує проєкт, допомагає підготувати документацію. Бо якщо підприємство створює власну генерацію, то тут є особливості. Якщо вони займаються іншим бізнесом і вперше входять у цю річку, то може бути багато помилок на шляху, краще одразу працювати з тими компаніями, що спеціалізуються на цьому.

Сонячна станція потужністю 880 кВт на вагонобудівному заводі у Смілі
Фото: Енерголюксмонтаж

Якщо компанія, наприклад, хоче сама поставити сонячну станцію або вітрогенератори силами своїх електриків — це велика помилка, гарантую на 100%, вони не будуть працювати так, як повинно. На жаль, є прецеденти, коли будується сонячна станція на власне споживання, а потім там і одного кіловата немає, бо неправильно зроблена.

Це застереження і для банків, хоча вони самі прекрасно розуміють, і для власників підприємств. Підхід "Я сам зроблю" тут не працює. Для банків це дуже тривожний сигнал, тому повинен бути генеральний підрядник з практичним досвідом, який має готові об'єкти за спиною. Тобто це теж гарантія, що ресурси, які дають підприємству, не будуть витрачені марно.

Процедура у кожного банку майже однакова. Всюди є служба безпеки, яка перевіряє клієнта, інколи дивляться на взаємозв'язки, щоб це не було якихось російських коренів. У комерційних банках, які давно хотіли займатися такими проєктами, навіть трошки полегшили процеси та умови співпраці з клієнтами. У державних банків, у "ПриватБанка" точно, є історія роботи за подібними програмами, з "теплими" кредитами. Тому нічого особливого зараз немає, просто буде адаптація продуктів під полегшені умови, які створила держава, бо це легше і дешевше.

Тіло кредиту зменшиться у разі відсутності ПДВ. Для організації, яка завозить генератори, газопоршневі станції або системи зберігання енергії для власного споживання, це буде на 20% дешевше.

З сонячними модулями, чесно кажучи, ситуація тяжча, бо, як правило, те, що ставили до цього часу для власного споживання — це модулі, які ставили компанії, які є операторами на ринку, разом з інсталяцією та всім іншим. І саме вони імпортували ці модулі з Китаю. Але у випадку кредитування, щоб підприємство саме собі купувало модулі для генерації — це не зовсім корелює з підходами інсталяторів, які займаються монтажем.

Побачимо, як відреагує ринок. Він у нас має властивість адаптуватися до всього.

Розглянули ситуацію на рівні банківської системи, на рівні митниці, точно такі ж процеси йдуть на рівні енергетики. Робиться багато речей для спрощення процедур підключення і зменшення термінів видачі дозволів. І Кабінет міністрів, і Верховна Рада, і "Укренерго", і НКРЕКП, всі йдуть назустріч у цьому напрямку. Той випадок, коли всі розуміють, що треба це робити швидко. Ми вже запізнюються, якби, умовно кажучи, все це робилося минулого року, то вже б однозначно бачили результат.

Важливо "Дешевшою енергія вже не буде": чи варто ставити сонячно-вітрові станції у кредит — інтерв'ю
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Російський експорт нафти скоротився до мінімуму з лютого — Bloomberg
ZN UA
2025-07-09T04:36:59Z
Зміна пріоритетів: українці все менше купують долари, але більше звертають увагу на євро
24tv
2025-07-09T04:30:45Z
Укрзалізниця розпочинає закупівлю вагонів нового покоління
УкраинФорм
2025-07-09T04:18:59Z
Новий графік поїздів в Кіровоградській області: пасажирів попередили про зміни
Политека
2025-07-09T04:00:48Z
З 1 серпня гроші списуватимуть по-новому: торкнеться всіх власників карток
Хвиля
2025-07-09T03:51:24Z
Смачна пшениця та Ляняшка. Фермери вирощують стародавні культури та патентують новинки
AgroPortal
2025-07-09T03:30:40Z
Екскерівників авіакомпанії підозрюють в ухилені від податків на ₴344 мільйони
УкраинФорм
2025-07-09T03:12:18Z
Виплати у липні по-новому: ПФУ повідомив, до чого готуватися
Хвиля
2025-07-09T03:00:33Z
Українцям спростили доступ до оплати комунальних послуг
Знай
2025-07-09T02:21:16Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Вакцинація дівчаток проти ВПЛ в Україні: уряд законтрактував препарат
24tv
2025-07-09T04:15:48Z
Не тільки через групу крові: чому комарі кусають одних людей частіше, ніж інших
GlavRed
2025-07-09T03:27:42Z
На сніданок – просто ідеально: трендова намазка з авокадо за лічені хвилини
24tv
2025-07-09T03:09:40Z
У Рівному дитина проковтнула ртуть із термометра: як врятували та чи є загроза її здоров'ю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T02:00:45Z
Від яких продуктів варто відмовитись у спеку: думка британського дієтолога
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T23:30:47Z
З наступного року в Україні стане доступною безкоштовна вакцинація від ВПЛ, — МОЗ
Фокус
2025-07-08T22:30:15Z
Які продукти провокують появу неприємного запаху тіла: сім найгірших
Gazeta UA
2025-07-08T21:42:33Z
"Пообіцяв зміцнити Київ": Трамп розглядає можливість надання Україні ще одного Patriot, — WSJ
Фокус
2025-07-09T04:42:42Z
Трамп може посилити ППО України: що задумав глава Білого дому
GlavRed
2025-07-09T04:36:33Z
Собянін заявив про атаку на Москву
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T04:36:22Z
Кремль знову підняв тему переговорів, щоб «підлащитися» до Трампа — дипломат
TSN
2025-07-09T04:30:42Z
Сенатор Грем пояснив погрозу Трампа жорсткими санкціями щодо Росії
Vlasti
2025-07-09T04:27:47Z
Росія атакувала Україну ракетами та "Шахедами": хронологія 1232 дня війни
24tv
2025-07-09T04:27:21Z
Ізраїль планує створити в Газі «гуманітарне місто» для палестинців
УкраинФорм
2025-07-09T04:24:05Z
"Окупанти дозволили": РФ мобілізує мешканців ТОТ без громадянства, — ЦНС
Фокус
2025-07-09T04:15:24Z
Гегсет не повідомляв Білий дім про своє рішення зупинити постачання зброї Україні, – CNN
24tv
2025-07-09T04:06:46Z
Мер Луцька розповів про наслідки наймасштабнішої атаки РФ на місто
УкраинФорм
2025-07-09T04:36:51Z
Обмеження руху транспорту в Миколаєві: жителям повідомили про неможливість проїзду
Политека
2025-07-09T04:30:48Z
Розвідницю з Бахмута засудили до 8 років за шпигунство на користь фсб рф
InternetUA
2025-07-09T04:27:18Z
Упродовж доби армія РФ завдала понад 480 ударів по Запорізької області, є поранені
УкраинФорм
2025-07-09T04:21:09Z
"Дронами, ракетами": Луцьк пережив наймасовішу атаку РФ за час повномасштабної війни
Фокус
2025-07-09T04:06:44Z
Масований обстріл України та його наслідки: головні новини ночі 9 липня 2025 року
TSN
2025-07-09T04:06:18Z
Частину України накриють дощі, в інших областях пригріє до +39°: погода на 9 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T04:00:46Z
Втрати ворога станом на 9 липня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T04:00:44Z
Гороскоп на завтра 10 липня: Дівам - дивовижна річ, Стрільцям - запрошення
GlavRed
2025-07-09T03:27:29Z
Зручно та без зайвих поїздок: як оформити пенсію, проживаючи за кордоном
Хвиля
2025-07-09T04:42:55Z
Вночі над Волинню зафіксували близько 50 російських безпілотників і п'ять ракет
УкраинФорм
2025-07-09T04:42:36Z
Спеціальна церковна операція Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T04:09:57Z
9 липня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна пити алкоголь
24tv
2025-07-09T04:06:39Z
Про книгу як терапію, Бога на війні та жертву добровольців: інтерв'ю з військовим Артуром Дронем
24tv
2025-07-09T04:06:09Z
За неякісну воду прийдеться платити в десятеро дорожче: які причини
Знай
2025-07-09T04:00:46Z
Луцьк опинився під масованим ударом ракет та дронів: мер розповів про наслідки
GlavRed
2025-07-09T03:42:17Z
Міносвіти пропонує запровадити шефство військових бригад над вишами
УкраинФорм
2025-07-09T03:39:14Z
Безкоштовні продукти для ВПО у Харківській області: що потрібно зробити для отримання їжі
Политека
2025-07-09T03:30:39Z
Помер Ігор Поклад
Комсомольская правда
2025-07-09T04:22:32Z
Де зараз Даша Квіткова, якій приписують роман з футболістом Динамо – Володимиром Бражком
24tv
2025-07-09T04:06:46Z
Море маминої чарівності: Максим Галкін показав, як сильно змінилася 11-річна Ліза
GlavRed
2025-07-08T23:27:46Z
Любовний гіпноз для Рейчел Грін: у Дженніфер Еністон новий роман
GlavRed
2025-07-08T23:27:34Z
Виграла бій у тата: Slavia вперше розкрила ім'я новонародженого сина
GlavRed
2025-07-08T22:27:42Z
Де зараз акторка Анастасія Шульга, яка знімалась у кліпі "Океану Ельзи"
24tv
2025-07-08T20:33:52Z
"Шок і втрата": мама чотирьох Інна Мірошиченко розповіла про викидень
GlavRed
2025-07-08T20:27:50Z
Під неї плакали мільйони: якою була найпопулярніша пісня світу в 1998 році
24tv
2025-07-08T19:21:43Z
Дружина Остапчука розбила його телефон під час сварки і майстерно вийшла з ситуації: "Не всі вдома"
TSN
2025-07-08T18:48:21Z
Лише геній знайде 3 відмінності за 27 секунд: чим відрізняються два малюнки тата з донькою
GlavRed
2025-07-09T04:27:27Z
Єдине в Україні місто на воді: що про нього правда, а що – міф
24tv
2025-07-09T03:30:30Z
Готує дуже просто, а розлетиться за лічені секунди: рецепт шашлику з лаваша
GlavRed
2025-07-09T03:27:35Z
Супертест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках із молодятами за 29 секунд
GlavRed
2025-07-09T03:27:30Z
Картопля і поруч не стояла: як приготувати кабачки фрі з пармезаном
Telegraf
2025-07-09T03:15:37Z
З України випустять, але в іншу країну не впустять: що треба перевірити в закордонному паспорті вже зараз
Знай
2025-07-09T02:21:21Z
Забута зірка 90-х: салат з сардиною, який завжди буде у пригоді
24tv
2025-07-08T21:27:25Z
Зупинити жовтіння листя троянд дуже просто: ось основні рекомендації
24tv
2025-07-08T20:27:52Z
Золотисті пляжі і комфортна вода: маловідомий острів у Європі пропонує сховатися від спеки
24tv
2025-07-08T20:06:18Z
Рекордна атака? По Україні били дрони та ракети: де чули вибухи
Telegraf
2025-07-09T04:03:47Z
Комбінована атака на Україну 9 липня: де були вибухи, усе, що відомо
24tv
2025-07-09T03:30:46Z
На Київщині зайнялась масштабна пожежа внаслідок нічної атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T02:24:15Z
Хрещений батько загиблого воїна привласнив виплату: що вирішив суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T01:21:27Z
В Індії літак не зміг злетіти через рій бджіл
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T01:15:45Z
У Луцьку прогримів вибух - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-09T00:54:22Z
Унаслідок атаки дронів на Київщині поранена жінка
УкраинФорм
2025-07-08T23:09:59Z
У Норвегії тимчасово закрили аеропорт через дрон туриста
iPress
2025-07-08T21:51:48Z
Жінка продавала дитячу коляску і втратила понад 47 тис. грн
InternetUA
2025-07-08T21:33:09Z
Водіям на замітку: коли треба скидати швидкість, щоб не отримати штраф - камери не пробачать
Знай
2025-07-09T04:21:06Z
Подбайте про своє авто влітку: 10 простих порад, як упоратися зі спекою
24tv
2025-07-09T03:36:21Z
Власники Tesla повелися на фейковий лист, але їхня реакція була справжньою
Топ Жир
2025-07-09T01:18:37Z
“Астон Мартін Вантедж” вже не можна назвати молодою моделлю
Топ Жир
2025-07-09T01:03:52Z
Ягуар заблукав у дизайні, але Mitsuoka врятувала його, створивши новий автомобіль
Топ Жир
2025-07-09T00:48:23Z
Нова ралійна машина Toyota GR реве як грім, але майже не викидає шкідливих речовин
Топ Жир
2025-07-09T00:03:54Z
Нова модель R1 Quad від Rivian розвиває 1025 кінських сил і підтримує зарядку від Tesla
Топ Жир
2025-07-08T23:18:07Z
Він проїхав 1600 миль на своєму Корветті та втратив понад 20 тисяч доларів
Топ Жир
2025-07-08T22:48:51Z
Таємниці, приховані в деталях: незвичайні рулети, які розкривають свої секрети лише при уважному розгляді
Топ Жир
2025-07-08T22:03:37Z
Магнітна буря 9 липня: яка її потужність
TSN
2025-07-09T04:06:22Z
Біля узбережжя Мадагаскару знайшли корабель, захоплений піратами 300 років тому
24tv
2025-07-09T04:06:03Z
Французький стартап перетворює енергії хвиль на електрику
InternetUA
2025-07-09T04:01:28Z
Android отримає захист від шкідливих вебдодатків — Google готує нову функцію
InternetUA
2025-07-09T03:01:30Z
ТОП способи пришвидшити роботу iPhone
Gazeta UA
2025-07-09T02:21:40Z
Навіть для найсухіших пустель: нова технологія дозволяє збирати питну воду з повітря
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T02:12:21Z
Вчені виявили момент, коли штучний інтелект починає справді розуміти мову
InternetUA
2025-07-09T02:03:27Z
В США суд зобов’язав OpenAI зберігати всі чати ChatGPT — навіть видалені
InternetUA
2025-07-09T01:03:44Z
Epic Games досягла згоди із Samsung у справі про обмеження сторонніх застосунків
InternetUA
2025-07-09T00:01:39Z
Без камбеків, – Дюбуа знову виступив з гучною заявою перед реваншем з Усиком
24tv
2025-07-09T04:12:24Z
Крістіан у збірній, Джордан у США: як виглядають та де зараз живуть діти Андрія Шевченка
24tv
2025-07-09T04:12:12Z
Українські баскетболістки зіграють з Ісландією на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-09T04:12:01Z
Сьогодні визначиться суперник "Челсі" у фіналі клубного ЧС-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-09T03:39:48Z
Лунін вибісив українських фанів російською мовою під час челенджу Реала: провальне відео Андрія
24tv
2025-07-09T02:03:59Z
Онлайн-трансляція матчу ПСЖ – Реал у півфіналу Клубного чемпіонату світу
24tv
2025-07-08T22:33:49Z
Циганков готовий цього літа залишити Жирону — Джейкобс
Football.ua
2025-07-08T21:24:49Z
Челсі вийшов у фінал Клубного чемпіонату світу завдяки шаленим голам новачка: відеоогляд матчу
24tv
2025-07-08T21:09:54Z
Лідс зробив третю пропозицію щодо одного з головних символів Ньюкасла
Football.ua
2025-07-08T20:52:55Z