MY.UAНовини
Агроризики: аграрії знову мусять переплачувати за залізничні перевезення
Агроризики: аграрії знову мусять переплачувати за залізничні перевезення

Агроризики: аграрії знову мусять переплачувати за залізничні перевезення

Агроризики: аграрії знову мусять переплачувати за залізничні перевезення

Кампанія зі збору врожаю зернових 2024 року стартувала на тлі найнижчих за останній час цін за користування вагонами-зерновозами. Але вже незабаром тренд розвернеться в протилежний бік, і є всі передумови до того, що українські агровиробники знову віддаватимуть більшу частину своєї маржі за можливість доставити свій товар залізницею, як це відбувалося у 2022 і 2023 роках.

Профіцит підвищує ціни?

Два роки війни повторювалася одна й та сама ситуація: вартість користування вагонами-зерновозами злітала до карколомних показників. (Але проблема логістики досі залишається невирішеною.) «Укрзалізниця» пояснювала це ринковими чинниками: мовляв, це природне зростання попиту на вагони, тож, відповідно, підвищення вартості користування ними є суто ринковим наслідком.

Якщо послухати аргументи комерційного департаменту «Укрзалізниці», то може скластися таке враження: головною проблемою українських аграріїв є нестача зерновозів, і саме через відсутність вільних вагонів вони не можуть доставити зерно, і це стає чинником багаторазового зростання вартості оренди вільних зерновозів. Виходить, що саме дефіцит вагонів драматично збільшує витрати аграріїв і формує їхні збитки.

Проте станом на початок 2022 року в Україні, крім вагонів-зерновозів «Укрзалізниці», налічувалося ще 19,6 тис. одиниць вагонів-зерновозів приватних парків. За роки війни власники аграрних бізнесів придбали власним коштом і за гроші донорів понад 2,5 тис. вагонів-зерновозів. Таким чином, на початок маркетингового сезону 2024/25 на додачу до вагонів УЗ маємо ще близько 22,5 тис. робочих вагонів приватного парку.

Потужності робочих каналів експорту (це всі працюючі порти та всі прикордонні переходи) дають можливість вивантажувати 1500–1600 вагонів на добу. За умови дотримання залізницею показника обороту вагона в межах 10–12 діб, виконавши елементарні арифметичні підрахунки (помноживши показник добового вивантаження 1600 вагонів на 12-денний оборот), отримаємо таку картину: для задоволення робочих потужностей вивантаження зерна на експорт буде достатньо 19,2 тис. вагонів.

Тобто потреби залізничної логістики врожаю можуть бути закриті лише приватними парками. При цьому наявність на ринку вагонів «Укрзалізниці», не забезпечених вантажами, має слугувати чинником зниження ціни на користування вагоном.

Що ж такого сталося, що номінально кількість зерновозів зростає, але вони однаково у певний час стають дефіцитним і, відповідно, дорогим засобом перевезення?

Швидкість руху

Насправді нестача вагонів зумовлена не тим, що вагонів мало, а тим, що мало вільних вагонів. Кількість вільних вагонів прямо пропорційна швидкості руху логістичних потоків і, відповідно, швидкості звільнення вагонів від зерна. Звернімо увагу саме на цей показник: швидкість руху. Швидкість руху вимірюється в тонно-кілометрах за добу, і це головний індикатор продуктивності логістики.

Саме цей показник зазнав критичного втручання з боку комерційного департаменту «Укрзалізниці» з 2022 року. Швидкість руху логістики менша, ніж була до війни, і навіть менша, ніж була в роки більших врожаїв. Вона неприпустимо низька особливо під час пікових навантажень. Тож аграріям не вистачає не вагонів, насправді їм не вистачає подоланих кілометрів.

Показник подоланих кілометрів напряму залежить від «Укрзалізниці», яка є природною монополією на ринку локомотивної тяги та управління стратегічною залізничною інфраструктурою. «Укрзалізниця» як єдиний розпорядник провізної спроможності припортових станцій, єдиний власник системи планування та єдиний монопольний узгоджувач планів на перевезення має у своєму розпорядженні можливості управляти попитом на вагони шляхом штучного обмеження показника подоланих кілометрів.

Улітку 2022-го та восени 2023 року для цього було достатньо збільшити оборот вагонів удвічі, щоб середній час рейсу розтягнувся з норми 10–12 до 25 днів, і зв'язати таким чином у чергах більшу частину приватних вагонів, а пропозицію державних суттєво обмежити.

У результаті власники вантажів, чиї вагони ще не повернулися з рейсу, були змушені купувати зерновози УЗ для термінового надолужування своїх планів щодо виконання експортних контрактів.

Своєю чергою «Укрзалізниця» з цього моменту починала продавати зерновози виключно на аукціонах і свідомо виставляла їх обмеженими партіями. У комплексі це призводило до зростання ціни користування вагоном-зерновозом до 4 тис. грн на добу і вище.

Були непоодинокі випадки, коли вартість одного рейсу вагона на аукціоні коштувала 5% вартості нового вагона-зерновоза. Це те ж саме, якби одна поїздка в таксі стала коштувати пасажирові 31 тис. грн (5% вартості нового автомобіля бюджетної моделі Chevrolet Cobalt).

Штучний дефіцит

Насправді головні логістичні ризики аграріїв пов’язані з тим, що «Укрзалізниця» поєднує статус монополіста на тягу та інфраструктуру з функціоналом продажу власних зерновозів у користування. Факт, що УЗ запланувала на 2024 рік отримати 9 млрд грн доходу від користування її вагонами, і створює головні передумови повторення ситуації з формуванням штучного дефіциту вагонів під час логістичної кампанії наступного сезону.

Вочевидь, ситуацію варто розглядати під ширшим кутом зору — конфлікту інтересів між аграрною галуззю та залізничною логістикою.

Як гадаєте, що для аграрія є важливішим — завантажити зерно у вагон чи розвантажити зерно в місці призначення? Відповідь очевидна. Але для власника, який надав у користування аграрію свій вагон, важливе інше. Йому вигідніше, аби вагон рухався якомога повільніше або просто стояв у черзі на розвантаження та не розвантажувався якомога довше.

Кожен день користування вагоном коштує дорого. Тобто що гірше працює «Укрзалізниця» для свого споживача-аграрія, то більше «заробляють» вона та власники приватних вагонних парків.

Вагони із зерном створюють неймовірні черги на станціях, у місцях розвантаження. На відміну від автомобільних заторів, залізничні затори непередбачувані. Затори збагачують власників вагонів і збіднюють агровиробників, котрі ними користуються.

Ось чому левову частку маржі аграрного виробництва поглинають власники вагонних парків. На додачу відсутність відповідальності залізниці за терміни доставки вантажів, непередбачуваність термінів перевезення призводять до зривів контрактів, настання штрафних санкцій. Усе це знищує можливості аграріїв для реінвестування виробництва і розвитку. Коли в агробізнесу і так не бракує ризиків унаслідок війни, навіщо створювати йому нові?

Винні черги й затори

Ключ до зміни ситуації — в руках менеджерів, що управляють країною. По-перше, Антимонопольний комітет має повноваження та обов’язки зупинити зловживання монополіста та олігополій. По-друге, проблему розв’яже впровадження європейської моделі залізничного транспорту, в якій державна залізнична компанія продовжить керувати стратегічною інфраструктурою, але не буде гравцем на комерційному ринку вагонів.

Та навіть не чекаючи ухвалення євроінтеграційного закону «Про залізничний транспорт», змінити цю ситуацію вже зараз може уряд як акціонер «Укрзалізниці». Достатньо змінити критерії успішності УЗ і визначити її пріоритетом підвищення швидкості перевезення тонни зерна, а не кількість мільярдів, вилучених в агровиробників.

Аграріям не потрібно більше вагонів, принаймні станом на сьогодні. Їм потрібно, аби зменшилися черги, зникли затори та вивільнилися ті вагони, які не рухаються, а тижнями стоять заповнені зерном на станціях.

Якщо вагони швидше доставлятимуть зерно, вони знову стануть профіцитним ресурсом. Профіцит вагонів створить здорову конкуренцію. Не таку, як зараз, коли виробники конкурують за доступ до ресурсів перевезень, а таку, коли власники вагонів почнуть конкурувати за вантажі виробника. Тоді й ціна користування вагонами знизиться до ринково обґрунтованого рівня.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Політолог припустив, як можна припинити співпрацю Росії та КНДР
24tv
2024-11-13T02:30:31Z
Нобелівська лауреатка Матвійчук: ЄС у безпеці тільки тому, що українці опираються російській агресії
УкраинФорм
2024-11-13T02:30:05Z
ЄС видав рекордну кількість посвідок на проживання: хто у лідерах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T02:24:30Z
Зеленський поговорив з прем’єром Канади Трюдо: "Скоординували кроки напередодні зустрічі G20"
ZN UA
2024-11-13T02:21:57Z
Трамп визначився з кандидатурою нового міністра оборони США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T02:21:13Z
Трамп може вирішити "питання Росії" на одне покоління - дипломат
TSN
2024-11-13T02:18:24Z
Загроза наступу РФ на Запоріжжі: в РНБО зробили важливу заяву
GlavRed
2024-11-13T02:04:18Z
Ведучий Fox News, який 10 років не мив руки: Трамп обрав нового міністра оборони США
Фокус
2024-11-13T01:51:19Z
Трамп офіційно оголосив Майка Волтца радником з нацбезпеки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T01:36:07Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада: цікаві прикмети та забобони
TSN
2024-11-13T02:18:02Z
Чому під час засинання сіпаються кінцівки та виникає відчуття падіння
24tv
2024-11-12T20:06:31Z
Андрющенко назвав головну причину смертності в Маріуполі
24tv
2024-11-12T18:51:49Z
Які зміни відбудуться з організмом, якщо щодня їсти квасолю
24tv
2024-11-12T18:21:23Z
Уряд дав старт реформі соціального страхування - Жолнович сказала, що вона передбачає
УкраинФорм
2024-11-12T18:18:48Z
Гумдопомога, лікування та реабілітація: глави МОЗ України і Литви підписали угоду
УкраинФорм
2024-11-12T17:28:56Z
Чому не можна гортати телефон, сидячи у туалеті: лікар назвав серйозну причину
GlavRed
2024-11-12T16:27:39Z
Скільки треба солі на квашення капусти: робимо запаси на зиму
Комсомольская правда
2024-11-12T16:14:20Z
Сплеск вживання алкоголю під час пандемії триває і сьогодні
Portaltele
2024-11-12T16:09:24Z
У Росії злетіли стратегічні бомбардувальники Ту-95 - Повітряні сили
УкраинФорм
2024-11-13T02:18:35Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада: що категоричного не варто зробити з погляду езотерики
TSN
2024-11-13T02:18:32Z
Мінсоцполітики домовилися з Cisco про співпрацю у використанні технологій у соціальній сфері
InternetUA
2024-11-13T02:01:35Z
Майже третину сил ППО України складають ЗРК HAWK, які передав Тайвань – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T01:06:57Z
Партизани розвідали військові стратегічні об'єкти у Підмосков'ї
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T00:42:27Z
У Пентагоні уточнили суму, що залишилася на військову допомогу Україні
24tv
2024-11-13T00:36:02Z
Бронювання від мобілізації: у Міноборони зробили важливу заяву
GlavRed
2024-11-13T00:27:33Z
ЮНІСЕФ закликає захистити українських дітей після удару РФ по Кривому Рогу
УкраинФорм
2024-11-13T00:24:31Z
Найстарша в Англії: прабабуся хоче зробити тату на своє 100-річчя, але боїться реакції доньки
Фокус
2024-11-13T00:15:13Z
Партнери України значно відстають від диктатур у виробництві снарядів - експерт
Хвиля
2024-11-13T02:09:46Z
В деяких областях вводять графіки обмежень потужності – що це означає
TSN
2024-11-13T02:00:57Z
Після війни наслідки ударів по енергетиці все ще будуть відчутні: прогноз експерта
GlavRed
2024-11-13T01:27:50Z
Графіки відключення світла повернули для підприємств у двох областях: їх можуть ввести і в інших регіонах
ZN UA
2024-11-12T22:43:00Z
Як відреагували ціни на нафту на новий прогноз від ОПЕК
24tv
2024-11-12T22:09:30Z
В Україну повертаються графіки відключень світла: кого зачепить в першу чергу
GlavRed
2024-11-12T21:30:08Z
Індія та Саудівська Аравія замінили Європу в покупках російського мазуту
iPress
2024-11-12T21:26:57Z
Долар різко подорожчав, тоді як євро та фунт стерлінгів фіксують серйозні втрати
24tv
2024-11-12T21:03:36Z
Яйця знову здорожчають напередодні свят – Пендзин
ZN UA
2024-11-12T20:57:49Z
Лауреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві
УкраинФорм
2024-11-13T00:51:12Z
Творець "Леона" і "П'ятого елемента" Люк Бессон візьме участь у форумі в Москві
GlavRed
2024-11-13T00:27:55Z
Ще один хлопчик пішов у відставку: Мадонна покинула 28-річного коханого
GlavRed
2024-11-12T23:27:00Z
У Києві вперше показали виставу «Дзяди» за поемою Адама Міцкевича, переосмислену на сучасний лад
Детектор М
2024-11-12T22:27:43Z
"Світ тісний": Дорофєєва і Дантес зустрілися вперше за довгий час
GlavRed
2024-11-12T22:27:38Z
Глядачі від нього у захваті: скільки епізодів у серіалі "Реванш" та про що він розповідає
24tv
2024-11-12T21:48:53Z
"Я ж у вас одна": Алла Пугачова жорстко поставила на місце російський шоу-бізнес
GlavRed
2024-11-12T21:27:34Z
Серіал «Гаррі Поттер» знайшов Дамблдора — його треба лише вмовити
ITC
2024-11-12T20:40:33Z
Сестра путіністки Шукшиної розповіла, як та обібрала їхню матір "до нитки"
GlavRed
2024-11-12T20:27:13Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: три ритуали для потужної трансформації
TSN
2024-11-13T02:18:05Z
З чого роблять крупу кускус: спосіб виготовлення продукту здивує багатьох
GlavRed
2024-11-13T02:12:32Z
Легше, ніж здається: як відрізнити натуральне вершкове масло від підробки
GlavRed
2024-11-13T01:27:35Z
І в вогонь, і в воду: астрологи назвали ТОП-4 найвідданіших знаків зодіаку
GlavRed
2024-11-12T23:27:22Z
Що робити, щоб орхідея не в'янула: 3 помилки, які всі допускаються
24tv
2024-11-12T23:00:38Z
Лише 4 інгредієнти – і вам цілують руки: фантастичний десерт, який розлітається вмить
24tv
2024-11-12T21:57:05Z
У вас дуже мало часу: що неодмінно треба зробити перед Днем народженням, щоб потім не жалкувати все життя
Знай
2024-11-12T21:30:01Z
Простий тест, який допоможе у виборі партнера: який танець вам до душі більше
GlavRed
2024-11-12T21:27:01Z
Старовинна українська страва за рецептом гуцульської бабусі: як приготувати тертий гарбуз
24tv
2024-11-12T20:36:40Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: чому така назва
TSN
2024-11-13T02:18:51Z
"Не дати супротивникові розвинути темп операції": експерт розповів, що відбувається на Донецькому напрямку
Политека
2024-11-13T02:00:37Z
Українські військові та грузинські добровольці підняли прапор НАТО на горі Казбек
УкраинФорм
2024-11-13T02:00:25Z
Уражають точно в ціль: як росіяни намагаються вберегти техніку від українських FPV-дронів
24tv
2024-11-13T01:45:35Z
Гороскоп на сьогодні: астрологічний прогноз на 13 листопада для всіх знаків Зодіаку
Политека
2024-11-13T01:04:51Z
DeepState: Російські війська мають просування поблизу 10 населених пунктів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T00:24:32Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-13T00:15:54Z
У Запоріжжі вночі пролунали вибухи
TSN
2024-11-13T00:15:50Z
Окупанти просуваються біля Курахового та ще 9 населених пунктів: карта DeepState
24tv
2024-11-13T00:15:24Z
Олег Верняєв обвинуватив керівництво федерації спортивної гімнастики у корупції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-12T23:30:04Z
Бражко: Треба виграти групу Ліги націй — це головна задача
Football.ua
2024-11-12T22:46:09Z
Бафетімбі Гоміс оголосив про завершення кар'єри
Football.ua
2024-11-12T22:15:24Z
Понад 35 тисяч уболівальників "Баварії" відмовилися від квитків на матч із "Шахтарем"
ZN UA
2024-11-12T22:13:25Z
Рідних Узелкова захейтили в Мережі: Марина Боржемська звернулась до українців
TSN
2024-11-12T22:12:26Z
Раньєрі готовий відновити тренерську кар'єру заради Роми
Football.ua
2024-11-12T22:03:44Z
Кохана гравця Шахтаря похизувалась підтягнутим животиком: фото палкої білявки
24tv
2024-11-12T21:48:41Z
Патрульна з Києва – бронзова призерка чемпіонату з бодибілдингу: розкішні фото красуні
24tv
2024-11-12T21:48:09Z
Фанати Баварії планують бойкотувати гостьовий матч проти Шахтаря у Лізі чемпіонів
Football.ua
2024-11-12T21:36:51Z
Шахраював та крав з банківських рахунків знайомих кошти – жителя Малина засудили до 7 років позбавлення волі
InternetUA
2024-11-13T01:52:44Z
На Львівщині 48-річний чоловік помер від правця
ZN UA
2024-11-12T22:12:42Z
На Тернопільщині від отруєння блідою поганкою померла дитина
TSN
2024-11-12T22:12:24Z
Росіяни атакували Запорізьку область: в ОВА повідомили про руйнування і наслідки
TSN
2024-11-12T22:12:17Z
Скандал у Полтаві з "Сашею Браслєтом" отримав несподіване продовження
TSN
2024-11-12T22:12:11Z
У мережі написали про вибух у відділенні поліції Дарницького району Києва: що сталося насправді
24tv
2024-11-12T20:57:33Z
Було погане передчуття: 11-річний Платон врятував маму та сестру під час удару по Кривому Розі
24tv
2024-11-12T20:51:44Z
Шахрай надурив дитину при купівлі мобільного телефона
InternetUA
2024-11-12T20:51:42Z
На Гаїті банда обстріляла пасажирський рейс під час посадки
Петр и Мазепа
2024-11-12T20:21:19Z
Signal додав нові функції до дзвінків, як у Zoom та Google Meet
УкраинФорм
2024-11-13T02:27:11Z
Головний чат-бот ГУР тепер можна знайти у Viber
УкраинФорм
2024-11-13T01:57:23Z
Чому кіт нявкає біля зачинених дверей: вчені дали цікаву відповідь
GlavRed
2024-11-13T01:39:29Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: що означає цей період з погляду езотерики, астрономії та астрології
TSN
2024-11-13T01:06:26Z
Французькі видавці преси подали до суду на соцмережу X
InternetUA
2024-11-13T01:01:46Z
У Viber запрацював чат-бот розвідки: ГУР нагадало, як передати позиції ворога
InternetUA
2024-11-12T21:42:54Z
Sony замовляє два супутники для тестування лазерного зв’язку
Portaltele
2024-11-12T21:10:14Z
Астрономи засумнівалися в аномальності магнітного поля Урана
Portaltele
2024-11-12T21:10:01Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 листопада: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2024-11-12T21:00:13Z
Як показали найперший Volkswagen Transporter
AutoCentre
2024-11-12T21:34:22Z
Жінка на ходу вискочила з машини та втопила її в річці: причина змусить усіх водіїв здригнутися
Знай
2024-11-12T20:51:14Z
Найпопулярніший автобус Великої Британії переведуть на електротягу
AutoCentre
2024-11-12T19:21:20Z
Volkswagen почне будувати електромобілі на китайській платформі
AutoGeek
2024-11-12T18:58:15Z
Найпопулярніші електромобілі в Україні за регіонами
360ua.news
2024-11-12T18:12:37Z
Представлений новий позашляховик BYD Leopard 8
Portaltele
2024-11-12T18:07:34Z
Безпека перемагає дизайн: Hyundai повертає фізичні кнопки в автомобілі
ITC
2024-11-12T15:17:31Z
Renegade та Mulsano представили NFT колекційних авто з цінником у $100
ITC
2024-11-12T15:17:15Z
Brabus представив 1000-сильні гібридні Mercedes-AMG
AutoCentre
2024-11-12T15:16:26Z