MY.UAНовини
Агроризики: аграрії знову мусять переплачувати за залізничні перевезення
Агроризики: аграрії знову мусять переплачувати за залізничні перевезення

Агроризики: аграрії знову мусять переплачувати за залізничні перевезення

Агроризики: аграрії знову мусять переплачувати за залізничні перевезення

Кампанія зі збору врожаю зернових 2024 року стартувала на тлі найнижчих за останній час цін за користування вагонами-зерновозами. Але вже незабаром тренд розвернеться в протилежний бік, і є всі передумови до того, що українські агровиробники знову віддаватимуть більшу частину своєї маржі за можливість доставити свій товар залізницею, як це відбувалося у 2022 і 2023 роках.

Профіцит підвищує ціни?

Два роки війни повторювалася одна й та сама ситуація: вартість користування вагонами-зерновозами злітала до карколомних показників. (Але проблема логістики досі залишається невирішеною.) «Укрзалізниця» пояснювала це ринковими чинниками: мовляв, це природне зростання попиту на вагони, тож, відповідно, підвищення вартості користування ними є суто ринковим наслідком.

Якщо послухати аргументи комерційного департаменту «Укрзалізниці», то може скластися таке враження: головною проблемою українських аграріїв є нестача зерновозів, і саме через відсутність вільних вагонів вони не можуть доставити зерно, і це стає чинником багаторазового зростання вартості оренди вільних зерновозів. Виходить, що саме дефіцит вагонів драматично збільшує витрати аграріїв і формує їхні збитки.

Проте станом на початок 2022 року в Україні, крім вагонів-зерновозів «Укрзалізниці», налічувалося ще 19,6 тис. одиниць вагонів-зерновозів приватних парків. За роки війни власники аграрних бізнесів придбали власним коштом і за гроші донорів понад 2,5 тис. вагонів-зерновозів. Таким чином, на початок маркетингового сезону 2024/25 на додачу до вагонів УЗ маємо ще близько 22,5 тис. робочих вагонів приватного парку.

Потужності робочих каналів експорту (це всі працюючі порти та всі прикордонні переходи) дають можливість вивантажувати 1500–1600 вагонів на добу. За умови дотримання залізницею показника обороту вагона в межах 10–12 діб, виконавши елементарні арифметичні підрахунки (помноживши показник добового вивантаження 1600 вагонів на 12-денний оборот), отримаємо таку картину: для задоволення робочих потужностей вивантаження зерна на експорт буде достатньо 19,2 тис. вагонів.

Тобто потреби залізничної логістики врожаю можуть бути закриті лише приватними парками. При цьому наявність на ринку вагонів «Укрзалізниці», не забезпечених вантажами, має слугувати чинником зниження ціни на користування вагоном.

Що ж такого сталося, що номінально кількість зерновозів зростає, але вони однаково у певний час стають дефіцитним і, відповідно, дорогим засобом перевезення?

Швидкість руху

Насправді нестача вагонів зумовлена не тим, що вагонів мало, а тим, що мало вільних вагонів. Кількість вільних вагонів прямо пропорційна швидкості руху логістичних потоків і, відповідно, швидкості звільнення вагонів від зерна. Звернімо увагу саме на цей показник: швидкість руху. Швидкість руху вимірюється в тонно-кілометрах за добу, і це головний індикатор продуктивності логістики.

Саме цей показник зазнав критичного втручання з боку комерційного департаменту «Укрзалізниці» з 2022 року. Швидкість руху логістики менша, ніж була до війни, і навіть менша, ніж була в роки більших врожаїв. Вона неприпустимо низька особливо під час пікових навантажень. Тож аграріям не вистачає не вагонів, насправді їм не вистачає подоланих кілометрів.

Показник подоланих кілометрів напряму залежить від «Укрзалізниці», яка є природною монополією на ринку локомотивної тяги та управління стратегічною залізничною інфраструктурою. «Укрзалізниця» як єдиний розпорядник провізної спроможності припортових станцій, єдиний власник системи планування та єдиний монопольний узгоджувач планів на перевезення має у своєму розпорядженні можливості управляти попитом на вагони шляхом штучного обмеження показника подоланих кілометрів.

Улітку 2022-го та восени 2023 року для цього було достатньо збільшити оборот вагонів удвічі, щоб середній час рейсу розтягнувся з норми 10–12 до 25 днів, і зв'язати таким чином у чергах більшу частину приватних вагонів, а пропозицію державних суттєво обмежити.

У результаті власники вантажів, чиї вагони ще не повернулися з рейсу, були змушені купувати зерновози УЗ для термінового надолужування своїх планів щодо виконання експортних контрактів.

Своєю чергою «Укрзалізниця» з цього моменту починала продавати зерновози виключно на аукціонах і свідомо виставляла їх обмеженими партіями. У комплексі це призводило до зростання ціни користування вагоном-зерновозом до 4 тис. грн на добу і вище.

Були непоодинокі випадки, коли вартість одного рейсу вагона на аукціоні коштувала 5% вартості нового вагона-зерновоза. Це те ж саме, якби одна поїздка в таксі стала коштувати пасажирові 31 тис. грн (5% вартості нового автомобіля бюджетної моделі Chevrolet Cobalt).

Штучний дефіцит

Насправді головні логістичні ризики аграріїв пов’язані з тим, що «Укрзалізниця» поєднує статус монополіста на тягу та інфраструктуру з функціоналом продажу власних зерновозів у користування. Факт, що УЗ запланувала на 2024 рік отримати 9 млрд грн доходу від користування її вагонами, і створює головні передумови повторення ситуації з формуванням штучного дефіциту вагонів під час логістичної кампанії наступного сезону.

Вочевидь, ситуацію варто розглядати під ширшим кутом зору — конфлікту інтересів між аграрною галуззю та залізничною логістикою.

Як гадаєте, що для аграрія є важливішим — завантажити зерно у вагон чи розвантажити зерно в місці призначення? Відповідь очевидна. Але для власника, який надав у користування аграрію свій вагон, важливе інше. Йому вигідніше, аби вагон рухався якомога повільніше або просто стояв у черзі на розвантаження та не розвантажувався якомога довше.

Кожен день користування вагоном коштує дорого. Тобто що гірше працює «Укрзалізниця» для свого споживача-аграрія, то більше «заробляють» вона та власники приватних вагонних парків.

Вагони із зерном створюють неймовірні черги на станціях, у місцях розвантаження. На відміну від автомобільних заторів, залізничні затори непередбачувані. Затори збагачують власників вагонів і збіднюють агровиробників, котрі ними користуються.

Ось чому левову частку маржі аграрного виробництва поглинають власники вагонних парків. На додачу відсутність відповідальності залізниці за терміни доставки вантажів, непередбачуваність термінів перевезення призводять до зривів контрактів, настання штрафних санкцій. Усе це знищує можливості аграріїв для реінвестування виробництва і розвитку. Коли в агробізнесу і так не бракує ризиків унаслідок війни, навіщо створювати йому нові?

Винні черги й затори

Ключ до зміни ситуації — в руках менеджерів, що управляють країною. По-перше, Антимонопольний комітет має повноваження та обов’язки зупинити зловживання монополіста та олігополій. По-друге, проблему розв’яже впровадження європейської моделі залізничного транспорту, в якій державна залізнична компанія продовжить керувати стратегічною інфраструктурою, але не буде гравцем на комерційному ринку вагонів.

Та навіть не чекаючи ухвалення євроінтеграційного закону «Про залізничний транспорт», змінити цю ситуацію вже зараз може уряд як акціонер «Укрзалізниці». Достатньо змінити критерії успішності УЗ і визначити її пріоритетом підвищення швидкості перевезення тонни зерна, а не кількість мільярдів, вилучених в агровиробників.

Аграріям не потрібно більше вагонів, принаймні станом на сьогодні. Їм потрібно, аби зменшилися черги, зникли затори та вивільнилися ті вагони, які не рухаються, а тижнями стоять заповнені зерном на станціях.

Якщо вагони швидше доставлятимуть зерно, вони знову стануть профіцитним ресурсом. Профіцит вагонів створить здорову конкуренцію. Не таку, як зараз, коли виробники конкурують за доступ до ресурсів перевезень, а таку, коли власники вагонів почнуть конкурувати за вантажі виробника. Тоді й ціна користування вагонами знизиться до ринково обґрунтованого рівня.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Трамп сделал первое назначение в своей будущей администрации
Корреспондент
2024-11-08T07:15:17Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Когда может быть принято мирное соглашение по Украине: как оно будет выглядеть
Comments UA
2024-11-08T10:21:32Z
Стало известно, что сделает Путин во время выборов в США или сразу после них
Comments UA
2024-11-03T13:33:40Z
"Последний президент": 200-летняя книга породила заговор о путешествующем во времени Трампе
Фокус
2024-11-08T11:12:43Z
Верховная Рада приняла закон: какие нововведения готовятся в армии
Знай
2024-11-08T11:12:36Z
Оставит ли Трамп Украину без помощи в войне с Россией? — CNN
ZN UA
2024-11-06T15:27:51Z
В Кремле рассказали изменит ли Путина цели «СВО» после разговора с Трампом
Comments UA
2024-11-08T10:57:10Z
В ближайшие недели Зеленский будет завоевывать Трампа — El Pais
ZN UA
2024-11-08T11:04:05Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
Всеобщая мобилизация: в какой срок нужно забрать повестку с почты
ZN UA
2024-11-08T04:03:51Z
В Амстердаме прошли массовые еврейские погромы
Корреспондент
2024-11-08T03:30:10Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
Женщина пошла на крайние меры, чтобы поймать изменяющего ей парня: его реакция шокировала
Фокус
2024-11-08T10:51:09Z
«В Европу возвращаются погромы»: писатель Курков отреагировал на инцидент в Амстердаме
Апостроф
2024-11-08T10:30:43Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
В Нацполиции озвучили, сколько их работников привлечено к боевым операциям
Известия Киев
2024-11-06T20:17:06Z
В ГУР подтвердили первое сражение между ВСУ и военными КНДР
Комсомольская правда
2024-11-05T15:51:40Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Реальная зарплата украинцев превысит довоенный уровень - НБУ
Корреспондент
2024-11-08T11:12:30Z
Пенсия по возрасту. Какой нужен стаж, чтобы выйти сейчас на пенсию в 60, 63 или 65 лет
Фокус
2024-11-08T10:15:23Z
Миллионные долги побуждают к повышению тарифов: вода из крана может стать дорогим удовольствием
Знай
2024-11-08T10:13:04Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Курсы доллара и евро стабилизировались в обменниках
Корреспондент
2024-11-08T10:06:09Z
Ваш билет – ваш помощник: 10 бесплатных бонусов для пассажиров "Укрзализныци"
Знай
2024-11-08T09:21:51Z
ГОТ решил применять ограничения в отношении поставщиков, не выполняющих обязательства по договорам
ZN UA
2024-11-08T08:34:45Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
В Ирландии под наркозом и ИВЛ прооперировали 17-летнюю золотую рыбку со злокачественной опухолью
Фокус
2024-11-08T09:42:07Z
Из-за наследства: в Британии врач отравил сожителя матери фейковой вакциной от COVID-19
Фокус
2024-11-08T06:30:22Z
Непереносимость лактозы: причины возникновения опасного состояния
Comments UA
2024-11-08T03:09:16Z
Самые редкие болезни, эффективного лечения которых пока не нашли
Comments UA
2024-11-08T02:18:47Z
От них не растет живот: 7 полезных жиров, которых стоит есть чаще
Фокус
2024-11-07T22:00:53Z
В Украине реформируют систему МСЭК и ВЛК: что известно
Хвиля
2024-11-07T17:10:10Z
Украинцы почти забыли о вакцине от COVID-19: Минздрав бьет тревогу
Comments UA
2024-11-07T14:36:21Z
Крайняя мера: ученые выяснили, что многие ветераны лечат психику употребляя психоделики
Фокус
2024-11-07T14:15:29Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
И сэкономите, и любимого поразите: романтический рамэн за 30 гривен от Эктора Хименеса-Браво
Знай
2024-11-08T09:51:07Z
Что любимое вино говорит о ваших отношениях с мужчинами
Marie Claire
2024-11-08T09:01:58Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
В рядах ТЦК на Волыни обнаружили российского «крота»
Апостроф
2024-11-08T10:33:47Z
РФ ударила УАБами по центру Харькова
Корреспондент
2024-11-08T02:57:58Z
В выходные в Украине ожидается туман
Корреспондент
2024-11-08T11:12:31Z
Кличко: Столица подготовила к зиме 550 единиц снегоуборочной техники и сделала запас соли и песка
Апостроф
2024-11-08T10:57:32Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Черная пятница с промокодами и купонами: где искать дополнительные скидки?
Bin UA
2024-11-08T18:35:00Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
Звезда "Барби" Америка Феррера покидает США после победы Трампа на выборах
Комсомольская правда
2024-11-08T11:07:56Z
Как выглядел Тарас Цымбалюк до своей популярности: актер показал архивное фото/Будущая звезда кино работал стюардом на стадионе
Апостроф
2024-11-08T10:51:32Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
"Ей весело с Оливером": инсайдер рассказал о романе Риз Уизерспун с немецким финансистом
Фокус
2024-10-27T20:51:03Z
Цыбульская уехала за границу с девятилетним сыном
Корреспондент
2024-10-29T11:06:30Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
В РФ разбился самолет с парашютистами
Comments UA
2024-10-27T17:42:52Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В РФ в огне большой оборонный институт: какие проблемы могут начаться в росармии
Comments UA
2024-10-30T12:33:56Z
Внук и дед из Одессы наладили международный наркотрафик в детских игрушках
Апостроф
2024-11-08T11:00:55Z
Невиновный мужчина провел 10 лет за решеткой и отсудил компенсацию в $38 млн
Фокус
2024-11-08T10:45:36Z
Новый поворот: по делу о гибели Лиама Пейна задержаны трое подозреваемых
Фокус
2024-11-08T09:44:26Z
Удар по Запорожью: количество погибших возросло до 9 человек
Апостроф
2024-11-08T07:27:38Z
Нападение на израильтян в Амстердаме – что известно о жертвах
Апостроф
2024-11-08T07:09:40Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Бой с Усиком или Джошуа: Фьюри рассказал, какой поединок для него важнее
Корреспондент
2024-11-08T10:36:49Z
Болельщик украл у Неймара золотое кольцо и выставил его на аукцион
Корреспондент
2024-11-08T08:54:23Z
Непобежденный украинец потерпел поражение в чемпионском бою
Корреспондент
2024-11-08T08:24:06Z
Я жажду мести: Фьюри дерзко обратился к Усику
Корреспондент
2024-11-08T07:57:57Z
НХЛ: Баффало уничтожило Рейнджерс, поражения Питтсбурга и Колорадо
Корреспондент
2024-11-08T06:33:46Z
Это была война: Фьюри дал совет Уайлдеру на будущее
Корреспондент
2024-11-08T05:54:20Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Отдых от Dota 2, ведь студия Blizzard готовится к анонсу ремастера Warcraft II
Знай
2024-11-08T10:51:03Z
Бронежилет поверх пластичной брони: как динозавры выдерживали столкновение на огромной скорости
Фокус
2024-11-08T10:45:02Z
Ушло бы 15 лет, чтобы вернуть связь на Земле: ученые изучают катастрофическое событие Мияке
Фокус
2024-11-08T10:06:18Z
Впервые за 50 лет косатки вернулись в "кровавую бухту": полвека назад люди топили здесь китов
Фокус
2024-11-08T10:00:42Z
Как возникла жизнь на Земле и за ее пределами: Большая комета 1997 года дает подсказки
Фокус
2024-11-08T09:54:26Z
Зонд NASA за 1 млрд долларов прислал снимки Юпитера: что он сделал впервые в истории
Фокус
2024-11-08T09:51:44Z
Вызывают сонливость и слабость: прогноз магнитных бурь на ноябрь для Украины
Фокус
2024-11-08T09:42:05Z
Появилась первая официальная информация о новом кроссовере Mazda CX-5
Фокус
2024-11-08T11:09:55Z
Семейный спорткар: в Киеве появился новейший универсал BMW мощностью более 500 сил
Фокус
2024-11-08T10:45:50Z
Зверь для исследования "Зоны": в Харькове продают "Славуту", тюнингованную под STALKER
Знай
2024-11-08T07:51:58Z
Трижды на желтый и попрощаетесь с правами: депутаты планируют ужесточить наказания для водителей
Знай
2024-11-08T03:51:46Z
Роскошный брат Porsche Macan: раскрыты подробности первого электромобиля Bentley
Фокус
2024-11-07T16:45:58Z
В заброшенном имении обнаружили роскошное американское авто 60-х
Фокус
2024-11-07T15:51:35Z
Представлений інший Toyota Land Cruiser
Portaltele
2024-11-07T06:25:02Z
В Lamborghini заявили об увеличении выручки
Корреспондент
2024-11-07T01:57:41Z
Гость из 2000-х: обнаружен культовый американский спорткар в новом состоянии
Фокус
2024-11-06T14:21:45Z