MY.UAНовини
Дикі воїни пустелі, які ненавидять росіян: хто такі туареги і чому знищують вагнерівців в Африці
Дикі воїни пустелі, які ненавидять росіян: хто такі туареги і чому знищують вагнерівців в Африці

Дикі воїни пустелі, які ненавидять росіян: хто такі туареги і чому знищують вагнерівців в Африці

Останніми днями в українському та російському сегменті всесвітньої мережі окреме місце посіли запити про те, хто такі туареги? Раптова зацікавленість, що посунула навіть Олімпійські ігри в Парижі та контроверсійне, але безперечно ефектне відкриття, пояснюється дуже просто. Туареги добряче "наваляли" еліті російських найманців в Африці – вагнерівцям. А згодом ще й звернулися до українців із закликом до єднання проти спільного ворога – російських колонізаторів.

Українці відповіли схвальними вогниками у соцмережах, а деякі лідери думок (зокрема, й пани Стерненко та Лаченков) запропонували африканським ополченцям не лише моральну підтримку, але й фактичну допомогу. Зокрема, в питаннях FPV-дронів.

При цьому українська влада мудро утрималась від гучних заяв (як і в Судані, Україна офіційно не коментує свою участь), хоч і не отримала за таку мовчанку лайків. Натомість зберегла репутацію, бо у світі до туарегів доволі неоднозначне ставлення. Для когось вони мужні партизани, справжні гербертові "фрімени", героїчні ополченці та інсургенти, які воюють за створення власної держави, а для когось – терористи, наркоторговці та ісламські фанатики.

24 Канал розповідає, ким є туареги насправді й пояснює коріння їхньої русофобії, а також – чи є вона достатньою.

Хто такі туареги та звідки взялися

Це кочові племена берберського походження, що живуть у Західній Африці на межі Сахелю та Сахари. У цьому не надто сприятливому для життя регіоні вони опинилися не з власною волі. Тисячу років тому їх витіснили з середземноморського узбережжя Африки більш успішні та войовничі араби.


Бойовий танець туарегів / Фото Wikimedia

Туареги – єдиний у світі народ, де чоловіки, а не жінки закривають своє обличчя. Роблять вони це за допомогою синьої тканини, через що отримали прізвисько "сині маски" або просто "сині люди" (привіт, "Дюна"). До речі, це не збіг, основою для вигаданих Френком Гербертом фріменів є саме туареги, а Арракіс – це Сахара.

  • Попри те, що туареги – мусульмани, у них сильні традиції доісламського періоду, проявом якого є особливо шанобливе ставлення до жінок.


Молодята-туареги на весіллі / фото Wikimedia

  • У туарегів була власна протодержавність, але вона була знищена французами в 19 століття, за що ті сплатили дуже велику ціну – повстання тривали десятиріччями й забрали життя багатьох легіонерів.

Мабуть, найбільше повстання туарегів відбулось під час Першої світової війни. Французи помстилися непокірним народам доволі підступно: під час деколонізації Африки в другій половині 20 століття вони фактично на власний розсуд "нарізали" землі в Сахелі і Сахарі між новими країнами, не особливо вдаючись до етнічних кордонів та незважаючи на інтереси племен білих кочовиків. Так туареги опинилися розділеними між кількома країнами.


Приблизна мапа розселення туарегів в Африці

Благородні дикуни, контрабандисти та позашляховики

Туареги добре відомі в масовій культурі. Насамперед завдяки однойменному позашляховику авторства німецького концерну Volkswagen.

Крім того, туареги доволі часті гості в кіно. Вони або "погані хлопці", або "благородні повстанці", але завжди брутальні та дикі.

Мабуть, найвідомішим фільмом про пригоди за участю туарегів є блокбастер "Сахара", де знімалися Меттью МакКонагі та Пенелопа Крус. Також можна згадати французьку стрічку "Форт Саган" з ще молодим Жераром Депардьє, відносно свіжий серіал ZeroZeroZero, а також масу інших кінофільмів.

Чим займаються туареги зараз

Туареги сповідують іслам та є дуже войовничими, скажімо так – це склалося історично. Крім скотарства, що в умовах пустель і боротьби за оази, є не надто рентабельним, деякі сучасні туареги в умовах 21 століття змушені адаптуватися під нові виклики, а відповідно – ставати частинами більш маргінальних процесів.

Водночас представник української розвідки Андрій Юсов підтвердив, що інформація про "продаж" вагнерівців їм відома. Вона відстежується і перевіряється.

Це чутливий процес, тому деталі ми коментувати не будемо. Можу процитувати лише генерала Буданова, який свого часу казав, що російські воєнні злочинці будуть отримувати справедливе покарання у різних куточках світу, де б вони не були. Без деталей. Ми просто спостерігаємо це зараз наживо,
– заявив Юсов.

Звісно, ця діяльність не схвалюється центральною владою, яка до того ж зосереджена в руках інших племен і навіть рас (представників осілих чорношкірих африканських народів). Утім, сама ця влада не ризикує провокувати туарегів, бо є великий ризик залишитися під барханами назавжди.

До чого тут Росія і туареги та що чекає на залишки ПВК Вагнера

Французькі легіонери у Малі та сусідньому Нігері проводили тривалу (9 років) воєнну операцію "Бархан", саме проти туарегів та інших чи то ополченців, чи то бойовиків. Місце французів посіла Росія, а саме – ПВК "Вагнер", тоді ще живого Євгенія Пригожина. Туареги тепер стали їхньою проблемою та головним болем.

Терористичні практики "вагнерів" шокували навіть змалечку знайомих із насильством місцевих кочовиків і ті, що логічно, оголосили росіянам новий джихад та заходились їх вирізати за будь-якої можливості.

Як туареги розбили "вагнерівців":

Деякі медійні українські військові почали сумніватися, що "партизани в тапках" мали кваліфікацію, щоб самі "збити гвинтокрил вагнерів, розбомбити колону та взяти в полон професійних вбивць". Мусимо їм відповісти. Так, могли, ба більше, робили це й раніше, і палили не лише гвинтокрили, але й літаки, а також проводили успішні операції не лише проти росіян, але й куди краще навчених французьких легіонерів.

Специфіка бойових дій у пустелі з постійними піщаними смерчами та регулярним проблемами з логістикою нівелює різницю у воєнному спорядженні, а знання місцевості, рідних пісків та підготовлена фізіологія дає чималу перевагу туарегам.

Все це робить туарегів ідеальними воїнами пустелі. Вони найкраще готові саме до такої війни й дуже вміло цим користаються.

Епічні кадри бою в пустелі з нині забутої стрічки "Чотири пера" (2002) – дивіться відео:

Тож росіяни в Малі отримали повторення того самого жаху, що мали турки в часи Лоуренса Аравійського або британці в Судані під час війни з армією Махді, або французи в Алжирі, або іспанці та французи в Марокко.

От тільки нині в інсургентів є автоматична зброя, гранатомети, міномети та, можливо, FPV-дрони. А ще – мобільні телефони з непоганими камерами, щоб зафільмувати усі свої звитяги.

Втім, розгром вагнерівців у Малі є не просто якоюсь буденною і маловідчутною поразкою. Річ у тім, що Африка завжди була для угруповання Уткіна – Пригожина джерелом багатств та впливу. Після захоплення Бахмута й провального походу на Москву одна з найбоєздатніших ПВК Росії перетворилася на не зовсім численне угруповання "солдатів удачі".

Міноборони Росії при цьому перехопило пальму першості з використання приватних військових компаній в інтересах Кремля за кордоном, і створило на заміну вагнерам так званий Африканський корпус.

Пригожинські недобитки, які погодилися з новими правилами гри, почали втрачати свій вплив у регіоні. Малі була останньою країною, де "вагнери" мали хоча б якусь вагу. При цьому діяли вони загонами з ну дуже професійних військових, колишніх ГРУшників та інших спецпризначенців з великим досвідом боїв.

Знищення чималої частки вагнерівців у Малі призведе до того, що ПВК більше не зможе повноцінно контролювати ділянки видобутку золота й отримувати кошти на власне самозабезпечення. Та й заміна цього "відпрацьованого матеріалу" на Африканський корпус у Москві може значно прискорити. А це означає, що росіянам доведеться розширювати присутність підконтрольних собі найманців на Чорному континенті, ймовірно, коштом підрозділів, які воюють в Україні.

Адже більше досвідчених бійців їм взяти ніде. При цьому решткам вагнерівців мріяти про повернення додому – зась. Їх використовуватимуть у Малі до того моменту, поки нікого з колишніх підлеглих Пригожина не залишиться в живих.


Повстанці-туареги розгромом вагнерівців можуть неабияк допомогти Україні / Фото Kyiv Post

Азавад – мрія туарегів

Головна мета туарегів – створення незалежної держави Азавад.

У 2012 році під час масштабного повстання в Малі їхня мета майже була досягнута: тоді туареги захопили значну територію, що можна порівняти з площею України або двома Німеччинами (щоправда, в основному пустельну) та знамените місто Тімбукту – одну з колисок африканської цивілізації.


Древнє місто Тімбукту / Фото Wikimedia

Придушували повстання французи та коаліція країн Сахелю ECOWAS. Виходило у них не надто добре, адже доводилося вести війну з партизнанами на їхній території та за їхніми правилами.

До цього, таке ж саме було в Нігері – там у 2007 – 2009 роках туареги атакували уранові копальні, чим суттєво вплинули на індустрію та світові ціни на уран. "Розв'язувати питання" знову довелося Франції. В історії той конфлікт залишився як "уранова війна".

  • У 2015 році Франція та ECOWAS уклали з лідерами племен туарегів перемир'я, що зупинило масштабні операції, але не бойові дії, які тривали й надалі.
  • Наслідком мирної угоди стало фактичне визнання автономії Туарегів у Малі. Вона отримала назву Азавад і займає територію, що більша за Україну, хоч завдяки викривленням класичних для нас географічних карт ми цього здебільшого не усвідомлюємо.

Партизани вдавалися до відвертого терору, чим суттєво зіпсували собі імідж. Лише невелика медійність тих подій завадила поширити прямі порівняння туарегів з ІДІЛ та Аль-Каїдою (у 2012 році емісари Аль-Каїди з великим почтом прибули до Тімбукту, де вели переговори з ватажками племен туарегів, які завершилися частковим визнанням зверхності послідовників Бен Ладена).

Хитке перемир'я було розірвано племенами після серії державних переворотів в Малі, внаслідок яких в країні з’явилися російські найманці. Саме вони стали головними ворогами туарегів.

При цьому зв'язки та плідна співпраця з ІДІЛ, ДНІМ, Аль-Каїдою та іншими терористами та групами радикальних ісламістів у туарегів була. І не факт, що припинилась. Звісно, туареги зараз – це не єдина група, вони розділені на багато фракцій (племен), деякі воюють одна з одною, проте, як-то кажуть, до кожного є питання.

Тому ліквідація російських найманців – це добре, а офіційні контакти з туарегами – мабуть, ні. Україна на відміну від Росії, шанує міжнародне право та правила ведення війни, а тому має тричі подумати перед тим, як дозволить собі контакти з терористами. Нехай навіть ті й керуються благими намірами.

Теги за темою
Африка
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Украинские предприниматели призвали правительство назначить директора БЭБ
Апостроф
2025-07-08T20:52:53Z
Отравленная вода и тонны токсичных отходов: какова цена редкоземельных металлов Китая
Фокус
2025-07-08T20:00:58Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Высокие температуры: как пережить жару
ZN UA
2025-07-08T22:21:56Z
Эта привычная процедура может вызвать тяжелую болезнь: почему следует быть осторожным
Comments UA
2025-07-08T21:54:08Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
"Никогда не отказывались": в США сделали новое заявление о помощи Украине
Telegraf
2025-07-08T21:54:07Z
Нейросеть Маска резко стала проукраинской: как Grok разносит российскую пропаганду
TSN
2025-07-08T21:21:28Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В Киеве сработала ПВО из-за атаки дронов
TSN
2025-07-08T21:48:45Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2025-07-08T21:48:41Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Какие дни рождения нельзя отмечать и почему: приметы, запреты и объяснения
Comments UA
2025-07-08T21:12:53Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Россия атакует Украину БпЛА: карта тревог
TSN
2025-07-08T22:06:04Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Светлана Тарабарова с мужем показалась за границей на отдыхе без детей: где сейчас супруги
TSN
2025-07-08T19:48:42Z
Анна Кошмал ответила на слухи, что замужем за известным украинским актером
TSN
2025-07-08T16:06:04Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
День ангела 9 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-08T21:21:23Z
Гороскоп на 9 июля: благоприятный день для активного отдыха и спорта
Новости Украины
2025-07-08T20:48:27Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Россияне обстреляли Купянск: один человек погиб, двое пострадали
Gazeta UA
2025-07-08T20:54:12Z
Тульская область в панике: взрывы в небе напугали россиян
Новости Украины
2025-07-08T20:27:18Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Зеленский прокомментировал взрывы под Житомиром
Корреспондент
2025-07-07T20:24:18Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Безпілотний автобус Karsan виїде на вулиці Парижа
AutoCentre
2025-07-08T20:00:00Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-07-08T19:51:16Z
У Porsche упали глобальные продажи, особенно сильно в Китае
Корреспондент
2025-07-08T17:12:57Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Владельцам авто из США нужно готовить деньги: какой штраф грозит
Comments UA
2025-07-08T13:33:09Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Эффективнее камер наблюдения: в Китае пустой бассейн переделали в офис
Фокус
2025-07-08T20:00:21Z
Зарядка под угрозой: чего ни в коем случае нельзя делать с батареей смартфона в 2025 году
Знай
2025-07-08T19:51:08Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
"Челси" стал первым финалистом Клубного чемпионата мира-2025
ZN UA
2025-07-08T21:45:26Z
Жуан Педро дублем прибив рідний Флуміненсе за крок до фіналу КЧС-2025
Football.ua
2025-07-08T21:07:03Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Диас настаивает на включении особого пункта в контракт с Барселоной
Корреспондент
2025-07-08T19:36:33Z
Опубликованы новые подробности гибели футболиста "Ливерпуля" Диогу Жоты
ZN UA
2025-07-08T18:22:59Z