MY.UAНовини
Махінації з островом Оболонський. Як у війну громадянам закрили доступ до важливої інформації
Махінації з островом Оболонський. Як у війну громадянам закрили доступ до важливої інформації

Махінації з островом Оболонський. Як у війну громадянам закрили доступ до важливої інформації

Махінації з островом Оболонський. Як у війну громадянам закрили доступ до важливої інформації

У Києві на острові Оболонський будують розважальний парк. Ціна200 млн грн із бюджету столиці. Забудови природно-заповідного фонду, як і безглуздого витрачання коштів вдалося б уникнути, якби під прикриттям війни Міндовкілля не закрило доступу до матеріалів оцінки впливу на довкілля у режимі онлайн. А значить, громадяни не можуть виявляти порушення.

Мова про 6 тисяч оцінок впливу.

Завдяки організації «Екологія-Право-Людина» та втручанню Європейської економічної комісії ООН, зараз ситуація дещо змінилася на краще. Якщо у перший рік дії воєнного стану матеріали по старих оцінках впливу на довкілля відмовлялися надавати навіть на запит, то тепер отримати їх можливо. Проте ситуація й досі далека від довоєнного рівня.

Ба більше, у парламенті активно лобіюють скасування оцінки впливу на довкілля під час проведення суцільних рубок лісів. Громадськість кілька разів блокувала таку ініціативу (9516). А загалом оцінку впливу на довкілля Україна впровадила менш як десять років тому під тиском партнерів, та й то тільки після двох «жовтих карток». Була реальна загроза невиконання Угоди про асоціацію з ЄС (порушення однієї з директив Європарламенту), а Європейська економічна комісія ООН погрожувала зупинити участь України як сторони Оргуської конвенції.

Громадська ініціатива «Голка» з’ясувала, як зараз можна отримати документи із Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, та викрила низку махінацій. Зокрема, замість острова Оболонський у документах наведено опис острова з іншого району Києва. Жодних досліджень насправді не проводили.

Острів Оболонський. Що і чому приховали?

Острів Оболонський ще 20 років тому віднесли до природно-заповідного фонду — частини «Дніпровські острови».

Скриншот из видео

За часів Олександра Омельченка депутати Київради зобов’язали комунальне підприємство «Плесо» розробити проєкт організації території регіонального ландшафтного парку «Дніпровські острови». 

Виявляється, КП «Плесо» за кошти бюджету столиці розробило оцінку впливу на довкілля, і тепер виправдовує невиконання закону, який захищає природно-заповідний фонд… перекручуванням змісту рішення Київради 20-річної давності.

Такий перебіг подій мало б зупинити Управління екології та природних ресурсів Київської міської держадміністрації при наданні висновку з оцінкою впливу на довкілля. Але воно використало звіт КП «Плесо» як виправдання порушення законодавства. При цьому в управлінні не забули нагадати, що КП «Плесо» повинне у невизначеному майбутньому вимог закону дотриматися і розробити проєкт організації території.

Та позиція Управління екології з цього питання не завжди була такою. У тендерній документації на закупівлю доопрацювання ескізного проєкту та розробку оцінки впливу на довкілля міститься копія зауважень експертної організації, в яких є посилання на лист управління від 2021 року з вимогою до КП «Плесо» надати інформацію про розробку плану організації території. Тобто спочатку вимагали дотриматися вимог законодавства, а потім вирішили заплющити очі на порушення.

 

Зміна позиції Управління екології збіглася зі зміною його керівництва. Три роки тому мер столиці Віталій Кличко призначив начальником цього підрозділу Олександра Возного, який і досі його очолює.

Документи, які було розроблено за бюджетні кошти на замовлення «Плесо», містять значну кількість махінацій.

Коли мова йде про острів Оболонський, то у звіті з оцінки впливу на довкілля ті, хто його готував, визнають, що за законом на території парку проводиться функціональне зонування (воно і визначає, як можна використовувати територію) шляхом затвердження Проєкту організації території (ст. 24 Закону «Про природно-заповідний фонд України»). Але такого проєкту для острова Оболонський не існує.

Без розробки і затвердження відповідної документації будівництво розважального парку на острові Оболонський заборонено. І саме це й мало бути у висновку. Але розробники оцінки впливу на довкілля — товариство «Дніпровський проєктно-вишукувальний інститут» — зробили протилежне. Вони прикриваються згаданим вище рішенням Київради і подають рекомендацію Київради як вказівку на використання острова під зону стаціонарної рекреації.

Де-факто з посиланням на рішення Київради знехтували законом.

У чому хитрість схеми озеленення острова?

Фото острова свідчать, що він, по суті, весь вкритий рослинністю. Але у звіті йдеться про те, що площа озеленення збільшиться вдвічі. Як 100% озеленення можна збільшити вдвічі? Просто у звіті прописали, що озеленена десь лише четверта частина острова.

Цензор.нет

Якщо тут з’явиться розважальний парк, то площа озеленення острова, що належить до природно-заповідного фонду, має зменшитися майже у два рази. Для цього достатньо подивитися проєкт будівництва.

Однак сфальшований звіт переконує, що відбувається прямо протилежне — начебто передбачено «повне збереження існуючих дерев» і «максимальне збереження існуючого рослинного покриву».

В Управлінні екології КМДА не побачили цієї очевидної маніпуляції й у свій висновок просто скопіювали зі звіту опис, що прямо суперечить запланованим роботам. Вони мали перевірити висновок на відповідність законодавству. Олександр Возний пояснює: «При видачі висновку управлінням бралися документи, визначені законом, тобто звіт та оцінка впливу на довкілля».

Тому є два варіанти: або висновок видали і скопіювали недостовірну інформацію зі звіту без перевірки, або знали про порушення і просто заплющили на це очі.

Як будівництво парку вплине на природно-заповідний фонд?

Коли використовується природно-заповідний фонд, то головне завдання — зберегти його. Тому мають провести дослідження біорізноманіття, стану флори і фауни острова. Про це безпосередньо зазначено в документах.

 

От тільки те, що написано у Повідомленні про плановану діяльність, відсутнє у звіті з оцінки впливу на довкілля. Єдині дослідження, що проводилися, — це кількісний аналіз проби фітопланктону у воді поряд з островом.

Решту обіцяних досліджень підмінили цитуванням праці «Київські острови та прибережні урочища на Дніпрі — погляд крізь віки» Івана Парнікози, про що навіть зазначено у звіті.

При цьому щодо тваринного світу надається опис ситуації загалом для Дніпра і островів у Києві, — жодної інформації безпосередньо про острів Оболонський немає. Нижче наведений фрагмент з описом острова.

Як острів, що до видобутку піску для гідронамиву був частиною Оболоні, може утворитися в результаті розмивання острову Муромець? Як його західне узбережжя може мати характер типового прируслового валу, якщо русло зі сходу? Де там сосни і ще один окремий острів зі сходу? А про «ціле містечко безхатченків» годі й казати.

Секрет вдалося розкрити. Розробники оцінки впливу на довкілля скопіювали з праці Івана Парнікози разом із результатами досліджень рослинності опис зовсім іншого острова, який адміністративно розташований навіть не в Оболонському, а в Деснянському районі Києва!

Річ у тім, що ці острови не мають офіційних назв, а неофіційні змінювалися. Острів Оболонський раніше називався (і досі іноді має таку назву навіть у рішеннях Київради) островом Оболонська коса. А Оболонським тоді називали безіменний нині острів з іншого боку русла Дніпра.

Парнікоза в своїх дослідженнях використовує старі назви островів. При цьому розробники оцінки впливу на довкілля знали про подвійну назву острова, бо посилаються на рішення Київради з обома неофіційними назвами. Це ще один доказ того, що вони ніяких реальних досліджень рослинності на острові не проводили і навіть не уявляють, про що саме пишуть.

Фото надане автором

Описані вище порушення очевидні, і їхнє виявлення навіть не потребує спеціальних знань у сфері екології. Якби з березня 2022 року не закрили доступ до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, порушення майже гарантовано були б виявлені громадськістю.

Ще одне питанняце вимоги до будівництва на острові, що містяться у наданому Управлінням екології КМДА висновку.

Якщо у звіті з оцінкою впливу на довкілля вказано неправдиву інформацію щодо планованих робіт і уповноважений орган заплющив на це очі, то все одно у висновку мають вказати обов’язкові до виконання певні вимоги.

Так було і цього разу. На КП «Плесо» у висновку з оцінки впливу на довкілля поклали розгорнутий перелік обов’язків, виконання яких врятувало би цінну рослинність на острові.

Серед цих вимог — збереження існуючих зелених насаджень, умов місцезростання диких рослин і природних рослинних угруповань, збереження старих дуплистих дерев, заборона знищення рідкісних рослин та обов’язок створити особливі охоронні зони в місцях їхнього зростання тощо.

Однак публічний доступ до документів із зазначеними вимогами до будівництва було закрито, тож громадськість не могла навіть перевірити їхнє виконання.

До яких саме наслідків це призвело?

Київський еколого-культурний центр минулого місця провів екологічний аудит острова Оболонський, у результаті якого виявив низку порушень.

скриншот

Проте доступ до документів Міндовкілля закрило, пояснюючи це питаннями національної безпеки.

Київський еколого-культурний центр / Facebook

От тільки незрозуміло, яку загрозу національній безпеці може нести публічність інформації про будівництво розважального парку на території природно-заповідного фонду.

Чим це загрожує в масштабах країни?

Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля закрили в березні 2022 року. Записи про майже 6000 оцінок впливу на довкілля виглядають ось так.

скриншот

Мова не просто про обмеження доступу до документів. Повністю прихована інформація навіть про наявність цих документів.

Наприклад, за посиланням на скріншоті приховано ту саму оцінку впливу на довкілля незаконного будівництва за бюджетні кошти на острові Оболонський.

Висновок за цією оцінкою впливу на довкілля надавало Управління екології та природних ресурсів КМДА в умовах конфлікту інтересів. Саме це управління є головним розпорядником бюджетних коштів для зазначеного будівництва, і КП «Плесо» йому підпорядковується.

Розглянута ситуація цікава і тим, що проходження процедури збіглося із закриттям доступу до реєстру.

Громадське обговорення було розпочате за два тижні до початку повномасштабного вторгнення і офіційно тривало майже до кінця березня 2022 року, коли йшов наступ російських військ на Київ. Не треба пояснювати, що проведення громадських обговорень в таких умовахфікція.

Вже  наступного дня після завершення цих «обговорень» Мінекології наказом №159 обмежило доступ до реєстру, закривши повністю публічний доступ і залишивши його лише для працівників уповноважених органів, що відповідають за надання висновків з оцінки впливу на довкілля.

Через місяць після закриття реєстру Управління екології та природних ресурсів КМДА видає висновок про допустимість планованого будівництва. Це в умовах, коли окупанти кілька тижнів як вийшли з Київщини.

Міністерство у середині червня 2022 року наказом №225 відкрило частину інформації в реєстрі щодо об’єктів, за якими станом на 24 лютого 2022 року ще не було завершені громадські обговорення. Але інформацію про будівництво парку на острові Оболонський, усупереч цьому наказу, залишили закритою.

Таким чином, ключовий документ, що підтверджує можливість будівництва на території природно-заповідного фонду та встановлює обов’язкові вимоги для цього будівництва, ніколи не був публічно відкритим у реєстрі. Навіть інформація про існування такого документа в реєстрі завжди була прихованою.

Як вдалося отримати документи?

Орган влади, що відповідав за здійснення оцінки впливу на довкілля на острові Оболонський, — Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА. «Голці» виставили рахунок на 2500 грн за сканування документів. Ці копії в електронному вигляді зберігаються в Єдиному реєстрі оцінки впливу на довкілля і мають бути у загальному доступі онлайн.

Закон передбачає компенсацію витрат «у разі, якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів» (частина 2 статті 21 Закону «Про доступ до публічної інформації»).

Але звіт з оцінкою впливу на довкілля щодо об’єктів, які за класом наслідків належать до об’єктів із середніми (СС2) і значними (СС3) наслідками, надсилався за чинним тоді законодавством до уповноваженого органу виключно в електронній формі через електронний кабінет користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва або іншу державну інформаційну систему (Закон «Про оцінку впливу на довкілля»).

Вимога сплатити за виготовлення паперових копій за наявності електронних документівсвідоме перешкоджання в отриманні інформації.

Однак у цієї інформації є і другий розпорядникце Мінекології. На відміну від профільного департаменту КМДА, Мінекології оперативно та безкоштовно надіслало на електронну пошту у відповідь на запит необхідну інформацію, але ці документи мали б бути у загальному доступі для всіх громадян і без запитів.

Загрозу для екології та держави становить не висновок з оцінки впливу на довкілля, який приховують, а діяльність, що здійснюватиметься під прикриттям цього висновку. Як наслідок дерегуляції, в Україні не існує ефективної системи державного контролю, що захищає і від порушень при проведенні оцінки впливу на довкілля, і при подальшому врахуванні цієї оцінки під час будівництва. Захист екології тримається на небайдужій громадськості.

Закрити чи критично обмежити доступ до такої документації після проведення громадських обговорень — це все одно, що знищити систему громадського контролю.

У нас «держава в смартфоні» і все побудовано на офіційних електронних реєстрах. Наразі в старому Реєстрі оцінки впливу на довкілля публічно доступна інформація про 2234 справи, найстаріші з яких датовані початком 2019 року. А приховали в ньому інформацію про приблизно 6000 проєктів.

За таких умов реєстр із джерела інформації перетворився для громадськості на джерело дезінформації: якщо в реєстрі немає запису, то і оцінку впливу на довкілля не проводили. І поки помилковість такого висновку стане зрозумілою, може, і рятувати вже буде нічого.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Політичні потрясіння в Німеччині відбуваються в невдалий момент для України — The Telegraph
ZN UA
2024-11-08T11:13:33Z
Проросійські хакери посилили кібератаки проти Південної Кореї
УкраинФорм
2024-11-08T11:12:29Z
Чи піде глава центрального банку США у відставку на вимогу Трампа
24tv
2024-11-08T11:06:53Z
Список Трампа – від суддів і прокурорів до Байдена: кому Трамп обіцяв помститися після виборів
24tv
2024-11-08T11:03:41Z
Удар КАБами по Запоріжжю: кількість загиблих зросла до десяти
УкраинФорм
2024-11-08T11:03:23Z
Чому Зеленському слід позитивно сприйняти перемогу Дональда Трампа — The Economist
ZN UA
2024-11-08T11:00:19Z
Зеленський відверто оцінив реакцію країн Заходу на участь КНДР у війні проти України
24tv
2024-11-08T10:59:57Z
Маск, якому Трамп пообіцяв посаду, назвав Шольца дурнем
Европейская правда
2024-11-08T10:59:44Z
Рейтинг опозиційного ХДС/ХСС зріс у Німеччині, у "подруги Путіна" – обвалився
Европейская правда
2024-11-08T10:56:36Z
Українські роботодавці зіткнулися з рекордним дефіцитом кадрів
Хвиля
2024-11-08T11:12:43Z
На Одещині на честь ГУР Міноборони назвали населений пункт: подробиці
Фокус
2024-11-08T11:12:15Z
Користувачі месенджерів на ТОТ виступають пасивними читачами новинних каналів, — дослідження Internews-USAID
Детектор М
2024-11-08T11:03:41Z
В Італії відбулася зустріч Національного конгресу українських асоціацій
УкраинФорм
2024-11-08T10:58:06Z
Росія перенесла дедлайн для витіснення ЗСУ з Курщини: яка нова дата
24tv
2024-11-08T10:57:26Z
Комбрига РФ добили дронами: ЗСУ знищили російського генерала-"м'ясника"
GlavRed
2024-11-08T10:54:59Z
Україна отримає від естонської компанії тестові ракети ППО, які можуть збивати дрони
Европейская правда
2024-11-08T10:51:52Z
Чому лаються комунальники? Вінницький водоканал жартівливо розповів про свою роботу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T10:48:06Z
В Амстердамі відбулися масові єврейські погроми: Нетаньягу вже відреагував
iPress
2024-11-08T10:44:18Z
Масові перевірки продавців техніки: Гетманцев повідомив перші результати
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T11:12:05Z
"Нафтогаз" попередив українців про опалення: відомо, що потрібно зробити перед включенням тепла в оселі
Политека
2024-11-08T11:03:35Z
Україна намолотила більше 20 млн т кукурудзи
AgroPortal
2024-11-08T11:00:56Z
Китайська компанія з виробництва сонячних батарей має податкові пільги в США
InternetUA
2024-11-08T10:58:10Z
Мільярдні розкрадання в «Укртатнафті»: екс-голова компанії та 8 його спільників отримали підозри
Украина Криминальная
2024-11-08T10:57:52Z
Intel повернула безплатну каву в офіси для «моральної» підтримки — після звільнення 15 000 працівників
ITC
2024-11-08T10:52:08Z
Власник Ikea продав останній актив у Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T10:51:33Z
Злотий впевнено дорожчає: який курс польської валюти сьогодні
24tv
2024-11-08T10:51:30Z
Світовий банк оголосив про пакет підтримки для України на $750 мільйонів - Шмигаль
УкраинФорм
2024-11-08T10:44:59Z
Знижує ризик раку й покращує роботу кишківника: який продукт варто включити у свій раціон
24tv
2024-11-08T11:06:01Z
Одна ложка цього продукту знижує цукор одразу на 35%: не буде стрімких перепадів глюкози
TSN
2024-11-08T10:21:36Z
Китайські вчені розкрили масштаби постковідного синдрому
360ua.news
2024-11-08T10:12:16Z
Що робити, коли людина поряд втратила свідомість
24tv
2024-11-08T09:39:41Z
Хитрість господинь для ідеального сніданку: чому під час смаження яєць додають воду
24tv
2024-11-08T09:36:25Z
У МОЗ роз'яснили, як вакцинуватися від грипу в аптеці
УкраинФорм
2024-11-08T09:19:21Z
В Офісі Президента обговорили реформу МСЕК
360ua.news
2024-11-08T09:12:09Z
Реакція на гнів впливає на здоровʼя вашого серця
24tv
2024-11-08T09:00:08Z
Контроль мишоподібних гризунів в осінній період
AgroNews
2024-11-08T08:52:34Z
Навіщо ставити сіль на ніч під ліжко: ви будете приємно здивовані результатом, якщо зробите це
TSN
2024-11-08T11:03:44Z
Що не варто робити з фарбованим волоссям: стиліст назвав 7 головних помилок
GlavRed
2024-11-08T10:51:45Z
5 причин, чому фарба у вас на стінах лущиться і відпадає: і ось як це виправити
24tv
2024-11-08T10:42:55Z
Гороскоп на завтра 9 листопада: Овнам - різкий поворот подій, Рибам - щасливий день
GlavRed
2024-11-08T10:34:26Z
Кишені рватимуться від грошей: ТОП-4 знаки зодіаку, що розбагатіють у 2025 році
GlavRed
2024-11-08T10:27:22Z
У нашийниках і кайданах: у Китаї туристів відправлять стародавнім "маршрутом вигнання"
Фокус
2024-11-08T10:09:30Z
У листопаді – пристрасні, у січні – лідери: як місяць народження впливає на долю людини
TSN
2024-11-08T09:43:02Z
Щоб випічка була пухкою та повітряною, треба додати ці два секретні інгредієнти
TSN
2024-11-08T09:42:27Z
Китайський гороскоп на завтра 9 листопада: Кроликам - суперечки, Щурам - стрес
GlavRed
2024-11-08T09:27:39Z
У Києві з даху приватного будинку зняли ворожий безпілотник. ВІДЕО
Новости Украины
2024-11-08T11:15:17Z
Почалися бої за Юр'ївку і триває зачистка Вознесенки: боєць ЗСУ про Покровський напрямок
Фокус
2024-11-08T11:12:03Z
На вихідних низка столичних автобусів і тролейбус курсуватимуть зі змінами руху
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T11:09:03Z
«Більше половини – фальшивки». Експерт пояснив російську тактику нічного дронового терору Києва
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T11:03:55Z
У Луганську окупанти переслідують учасників релігійної організації «Свідки Єгови» - ЦНС
УкраинФорм
2024-11-08T10:58:44Z
Росіяни застосовують на Курщині тактику випаленої землі: яка ситуація з наступом ворога
24tv
2024-11-08T10:57:20Z
На східному напрямку українські дрони знищили два ворожих «Солнцепьоки»
УкраинФорм
2024-11-08T10:40:50Z
СММник Вінницького водоканалу оригінально пояснив, чому робітники матюкаються
Комсомольская правда
2024-11-08T10:37:35Z
Перетворився на брухт, що палає: ЗСУ завдали прицільного удару по танку армії РФ
TSN
2024-11-08T10:36:06Z
Листопадові події в Києві: чуттєві концерти, розкутий театр, вар’єте-шоу і музичні експерименти
Вива
2024-11-08T11:12:02Z
Понад 100 собак на знімальному майданчику: завершилися зйомки комедії "Песики" з Лесею Нікітюк
24tv
2024-11-08T11:06:47Z
Відомий український співак розійшовся з дівчиною: "Найскладніше рішення"
TSN
2024-11-08T11:03:01Z
Голова міжнародного журі «Молодості» Мохаммад Расулоф: «Неможливо бути вільним кінорежисером, коли ти сам не є вільною людиною»
Детектор М
2024-11-08T11:00:56Z
Дженніфер Лопес у суперкоротких шортах продемонструвала зухвалий осінній look
Вива
2024-11-08T10:51:50Z
Остап Ступка спровокував чутки про розрив з молодшою на 35 років коханою
TSN
2024-11-08T10:27:48Z
Як виглядати молодшими на 10 років: Андре Тан назвав три головні правила
24tv
2024-11-08T10:21:46Z
Анна Саліванчук вперше розповіла про вроджену особливість її 9-річного сина: "Випадково сказали"
TSN
2024-11-08T10:21:41Z
Вона любить Україну, – Решетник несподівано висловився про Мейхер, яка мовчить про війну
24tv
2024-11-08T10:12:42Z
РФ за ніч атакувала 3 області, десятки постраждалих: Зеленський зробив важливу заяву
GlavRed
2024-11-08T11:12:06Z
ГУР завдав удару по Саратовському НПЗ
Петр и Мазепа
2024-11-08T11:06:30Z
У Запоріжжі від удару російського КАБу загинула мати з однорічним сином та його прабабуся
24tv
2024-11-08T11:06:28Z
В Амстердамі влаштували напади на ізраїльських уболівальників
360ua.news
2024-11-08T11:03:59Z
В Україні нейтралізували міжнародний наркосиндикат
1News
2024-11-08T11:03:57Z
У психлікарню відправлять чоловіка, який наніс ножове поранення військовослужбовцю
Украина Криминальная
2024-11-08T11:03:40Z
Філіппіни накрив тайфун «Іньсін» - понад 40 000 евакуйованих
УкраинФорм
2024-11-08T11:03:24Z
У Києві викрили торгівців кокаїном з товаром на ₴300 тис
Украина Криминальная
2024-11-08T11:03:20Z
Фасував наркотики та відправляв інтернет-замовлення по всій країні: під варту взяли жителя Вараша
InternetUA
2024-11-08T10:44:49Z
Чому Рібері, Левандовський, Вінісіус залишилися без Золотого м'яча? Топ скандальних рішень
Football.ua
2024-11-08T11:06:44Z
Ла Ліга: розклад і результати матчів 13-го туру чемпіонату Іспанії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-11-08T11:03:11Z
Сергій Ребров довикликав у збірну України Віталія Буяльського
УкраинФорм
2024-11-08T11:03:06Z
Усик підримав Полісся напередодні матчу з Динамо: відео звернення чемпіона
24tv
2024-11-08T10:57:29Z
Автор дубля у ворота Динамо: Вилучення значно полегшило завдання
Football.ua
2024-11-08T10:46:47Z
В Амстердамі після нападу на футбольних фанів з Ізраїлю затримали 62 осіб
УкраинФорм
2024-11-08T10:43:43Z
HATOR Grand Prix – найпівнічніша гонка ЧЕМПІОНАТУ УКРАЇНИ
AutoCentre
2024-11-08T10:35:54Z
Буяльський замінить Циганкова у заявці збірної України
Football.ua
2024-11-08T10:27:59Z
Циганков не допоможе збірній України у вирішальних матчах Ліги націй: хто його замінить
TSN
2024-11-08T10:21:16Z
Основні аспекти вибору надійного онлайн-казино
MC Today
2024-11-09T10:34:00Z
Google випадково злив свій наступний продукт, підтвердивши чутки
24tv
2024-11-08T11:06:08Z
Вийшли перші огляди iMac з чіпами M4 та дисплеями з нанотекстурою
InternetUA
2024-11-08T11:01:12Z
Apple просить Foxconn та Lenovo створити для неї сервери ШІ на чипах Silicon — але на Тайвані
ITC
2024-11-08T10:52:27Z
Google Photos отримує новий розділ Updates: що він запропонує користувачам?
ITC
2024-11-08T10:52:23Z
Baldur’s Gate 3 отримала оновлення для PS5 Pro. Що змінилося?
ITC
2024-11-08T10:52:13Z
Астрономи виявили походження найзагадковіших сигналів із космосу: що це таке
Фокус
2024-11-08T10:51:29Z
OpenAI купила домен chat.com за $20 млн для ChatGPT
InternetUA
2024-11-08T10:46:11Z
Шольц знайшов заміну звільненим міністрам – Spiegel
iPress
2024-11-08T10:44:38Z
В Україні падає попит на електромобілі: ТОП популярних моделей жовтня
AutoCentre
2024-11-08T11:04:05Z
Skoda представила новий кросовер за ціною 9400 доларів: всі подробиці
ЗаРулем
2024-11-08T10:13:18Z
Від $26 000: електричний хетчбек XPeng P7+ з запасом ходу 710 км представили офіційно
AutoGeek
2024-11-08T09:48:18Z
Українці презентували в США 1000-сильну Tesla для поліції Лос-Анджелеса
Фокус
2024-11-08T09:45:20Z
Фахівці розповіли, що водіям слід зробити, щоб захистити автомобіль від корозії: встигніть восени
TSN
2024-11-08T09:42:53Z
Більшість не помічає: що означає дорожній знак автомобіль, який горить
GlavRed
2024-11-08T09:27:33Z
У ретростилі: Royal Enfield представив одразу два стильних електробайки
AutoGeek
2024-11-08T09:18:48Z
Без чотирьох кілець: презентовано незвичний електрокар AUDI із запасом ходу 700 км
Фокус
2024-11-08T09:07:10Z
Новий електричний кросовер Rivian R2 отримає тягові батареї незвичного стандарту від LG
AutoGeek
2024-11-08T08:46:38Z