MY.UAНовини
Махінації з островом Оболонський. Як у війну громадянам закрили доступ до важливої інформації
Махінації з островом Оболонський. Як у війну громадянам закрили доступ до важливої інформації

Махінації з островом Оболонський. Як у війну громадянам закрили доступ до важливої інформації

Махінації з островом Оболонський. Як у війну громадянам закрили доступ до важливої інформації

У Києві на острові Оболонський будують розважальний парк. Ціна200 млн грн із бюджету столиці. Забудови природно-заповідного фонду, як і безглуздого витрачання коштів вдалося б уникнути, якби під прикриттям війни Міндовкілля не закрило доступу до матеріалів оцінки впливу на довкілля у режимі онлайн. А значить, громадяни не можуть виявляти порушення.

Мова про 6 тисяч оцінок впливу.

Завдяки організації «Екологія-Право-Людина» та втручанню Європейської економічної комісії ООН, зараз ситуація дещо змінилася на краще. Якщо у перший рік дії воєнного стану матеріали по старих оцінках впливу на довкілля відмовлялися надавати навіть на запит, то тепер отримати їх можливо. Проте ситуація й досі далека від довоєнного рівня.

Ба більше, у парламенті активно лобіюють скасування оцінки впливу на довкілля під час проведення суцільних рубок лісів. Громадськість кілька разів блокувала таку ініціативу (9516). А загалом оцінку впливу на довкілля Україна впровадила менш як десять років тому під тиском партнерів, та й то тільки після двох «жовтих карток». Була реальна загроза невиконання Угоди про асоціацію з ЄС (порушення однієї з директив Європарламенту), а Європейська економічна комісія ООН погрожувала зупинити участь України як сторони Оргуської конвенції.

Громадська ініціатива «Голка» з’ясувала, як зараз можна отримати документи із Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, та викрила низку махінацій. Зокрема, замість острова Оболонський у документах наведено опис острова з іншого району Києва. Жодних досліджень насправді не проводили.

Острів Оболонський. Що і чому приховали?

Острів Оболонський ще 20 років тому віднесли до природно-заповідного фонду — частини «Дніпровські острови».

Скриншот из видео

За часів Олександра Омельченка депутати Київради зобов’язали комунальне підприємство «Плесо» розробити проєкт організації території регіонального ландшафтного парку «Дніпровські острови». 

Виявляється, КП «Плесо» за кошти бюджету столиці розробило оцінку впливу на довкілля, і тепер виправдовує невиконання закону, який захищає природно-заповідний фонд… перекручуванням змісту рішення Київради 20-річної давності.

Такий перебіг подій мало б зупинити Управління екології та природних ресурсів Київської міської держадміністрації при наданні висновку з оцінкою впливу на довкілля. Але воно використало звіт КП «Плесо» як виправдання порушення законодавства. При цьому в управлінні не забули нагадати, що КП «Плесо» повинне у невизначеному майбутньому вимог закону дотриматися і розробити проєкт організації території.

Та позиція Управління екології з цього питання не завжди була такою. У тендерній документації на закупівлю доопрацювання ескізного проєкту та розробку оцінки впливу на довкілля міститься копія зауважень експертної організації, в яких є посилання на лист управління від 2021 року з вимогою до КП «Плесо» надати інформацію про розробку плану організації території. Тобто спочатку вимагали дотриматися вимог законодавства, а потім вирішили заплющити очі на порушення.

 

Зміна позиції Управління екології збіглася зі зміною його керівництва. Три роки тому мер столиці Віталій Кличко призначив начальником цього підрозділу Олександра Возного, який і досі його очолює.

Документи, які було розроблено за бюджетні кошти на замовлення «Плесо», містять значну кількість махінацій.

Коли мова йде про острів Оболонський, то у звіті з оцінки впливу на довкілля ті, хто його готував, визнають, що за законом на території парку проводиться функціональне зонування (воно і визначає, як можна використовувати територію) шляхом затвердження Проєкту організації території (ст. 24 Закону «Про природно-заповідний фонд України»). Але такого проєкту для острова Оболонський не існує.

Без розробки і затвердження відповідної документації будівництво розважального парку на острові Оболонський заборонено. І саме це й мало бути у висновку. Але розробники оцінки впливу на довкілля — товариство «Дніпровський проєктно-вишукувальний інститут» — зробили протилежне. Вони прикриваються згаданим вище рішенням Київради і подають рекомендацію Київради як вказівку на використання острова під зону стаціонарної рекреації.

Де-факто з посиланням на рішення Київради знехтували законом.

У чому хитрість схеми озеленення острова?

Фото острова свідчать, що він, по суті, весь вкритий рослинністю. Але у звіті йдеться про те, що площа озеленення збільшиться вдвічі. Як 100% озеленення можна збільшити вдвічі? Просто у звіті прописали, що озеленена десь лише четверта частина острова.

Цензор.нет

Якщо тут з’явиться розважальний парк, то площа озеленення острова, що належить до природно-заповідного фонду, має зменшитися майже у два рази. Для цього достатньо подивитися проєкт будівництва.

Однак сфальшований звіт переконує, що відбувається прямо протилежне — начебто передбачено «повне збереження існуючих дерев» і «максимальне збереження існуючого рослинного покриву».

В Управлінні екології КМДА не побачили цієї очевидної маніпуляції й у свій висновок просто скопіювали зі звіту опис, що прямо суперечить запланованим роботам. Вони мали перевірити висновок на відповідність законодавству. Олександр Возний пояснює: «При видачі висновку управлінням бралися документи, визначені законом, тобто звіт та оцінка впливу на довкілля».

Тому є два варіанти: або висновок видали і скопіювали недостовірну інформацію зі звіту без перевірки, або знали про порушення і просто заплющили на це очі.

Як будівництво парку вплине на природно-заповідний фонд?

Коли використовується природно-заповідний фонд, то головне завдання — зберегти його. Тому мають провести дослідження біорізноманіття, стану флори і фауни острова. Про це безпосередньо зазначено в документах.

 

От тільки те, що написано у Повідомленні про плановану діяльність, відсутнє у звіті з оцінки впливу на довкілля. Єдині дослідження, що проводилися, — це кількісний аналіз проби фітопланктону у воді поряд з островом.

Решту обіцяних досліджень підмінили цитуванням праці «Київські острови та прибережні урочища на Дніпрі — погляд крізь віки» Івана Парнікози, про що навіть зазначено у звіті.

При цьому щодо тваринного світу надається опис ситуації загалом для Дніпра і островів у Києві, — жодної інформації безпосередньо про острів Оболонський немає. Нижче наведений фрагмент з описом острова.

Як острів, що до видобутку піску для гідронамиву був частиною Оболоні, може утворитися в результаті розмивання острову Муромець? Як його західне узбережжя може мати характер типового прируслового валу, якщо русло зі сходу? Де там сосни і ще один окремий острів зі сходу? А про «ціле містечко безхатченків» годі й казати.

Секрет вдалося розкрити. Розробники оцінки впливу на довкілля скопіювали з праці Івана Парнікози разом із результатами досліджень рослинності опис зовсім іншого острова, який адміністративно розташований навіть не в Оболонському, а в Деснянському районі Києва!

Річ у тім, що ці острови не мають офіційних назв, а неофіційні змінювалися. Острів Оболонський раніше називався (і досі іноді має таку назву навіть у рішеннях Київради) островом Оболонська коса. А Оболонським тоді називали безіменний нині острів з іншого боку русла Дніпра.

Парнікоза в своїх дослідженнях використовує старі назви островів. При цьому розробники оцінки впливу на довкілля знали про подвійну назву острова, бо посилаються на рішення Київради з обома неофіційними назвами. Це ще один доказ того, що вони ніяких реальних досліджень рослинності на острові не проводили і навіть не уявляють, про що саме пишуть.

Фото надане автором

Описані вище порушення очевидні, і їхнє виявлення навіть не потребує спеціальних знань у сфері екології. Якби з березня 2022 року не закрили доступ до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, порушення майже гарантовано були б виявлені громадськістю.

Ще одне питанняце вимоги до будівництва на острові, що містяться у наданому Управлінням екології КМДА висновку.

Якщо у звіті з оцінкою впливу на довкілля вказано неправдиву інформацію щодо планованих робіт і уповноважений орган заплющив на це очі, то все одно у висновку мають вказати обов’язкові до виконання певні вимоги.

Так було і цього разу. На КП «Плесо» у висновку з оцінки впливу на довкілля поклали розгорнутий перелік обов’язків, виконання яких врятувало би цінну рослинність на острові.

Серед цих вимог — збереження існуючих зелених насаджень, умов місцезростання диких рослин і природних рослинних угруповань, збереження старих дуплистих дерев, заборона знищення рідкісних рослин та обов’язок створити особливі охоронні зони в місцях їхнього зростання тощо.

Однак публічний доступ до документів із зазначеними вимогами до будівництва було закрито, тож громадськість не могла навіть перевірити їхнє виконання.

До яких саме наслідків це призвело?

Київський еколого-культурний центр минулого місця провів екологічний аудит острова Оболонський, у результаті якого виявив низку порушень.

скриншот

Проте доступ до документів Міндовкілля закрило, пояснюючи це питаннями національної безпеки.

Київський еколого-культурний центр / Facebook

От тільки незрозуміло, яку загрозу національній безпеці може нести публічність інформації про будівництво розважального парку на території природно-заповідного фонду.

Чим це загрожує в масштабах країни?

Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля закрили в березні 2022 року. Записи про майже 6000 оцінок впливу на довкілля виглядають ось так.

скриншот

Мова не просто про обмеження доступу до документів. Повністю прихована інформація навіть про наявність цих документів.

Наприклад, за посиланням на скріншоті приховано ту саму оцінку впливу на довкілля незаконного будівництва за бюджетні кошти на острові Оболонський.

Висновок за цією оцінкою впливу на довкілля надавало Управління екології та природних ресурсів КМДА в умовах конфлікту інтересів. Саме це управління є головним розпорядником бюджетних коштів для зазначеного будівництва, і КП «Плесо» йому підпорядковується.

Розглянута ситуація цікава і тим, що проходження процедури збіглося із закриттям доступу до реєстру.

Громадське обговорення було розпочате за два тижні до початку повномасштабного вторгнення і офіційно тривало майже до кінця березня 2022 року, коли йшов наступ російських військ на Київ. Не треба пояснювати, що проведення громадських обговорень в таких умовахфікція.

Вже  наступного дня після завершення цих «обговорень» Мінекології наказом №159 обмежило доступ до реєстру, закривши повністю публічний доступ і залишивши його лише для працівників уповноважених органів, що відповідають за надання висновків з оцінки впливу на довкілля.

Через місяць після закриття реєстру Управління екології та природних ресурсів КМДА видає висновок про допустимість планованого будівництва. Це в умовах, коли окупанти кілька тижнів як вийшли з Київщини.

Міністерство у середині червня 2022 року наказом №225 відкрило частину інформації в реєстрі щодо об’єктів, за якими станом на 24 лютого 2022 року ще не було завершені громадські обговорення. Але інформацію про будівництво парку на острові Оболонський, усупереч цьому наказу, залишили закритою.

Таким чином, ключовий документ, що підтверджує можливість будівництва на території природно-заповідного фонду та встановлює обов’язкові вимоги для цього будівництва, ніколи не був публічно відкритим у реєстрі. Навіть інформація про існування такого документа в реєстрі завжди була прихованою.

Як вдалося отримати документи?

Орган влади, що відповідав за здійснення оцінки впливу на довкілля на острові Оболонський, — Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА. «Голці» виставили рахунок на 2500 грн за сканування документів. Ці копії в електронному вигляді зберігаються в Єдиному реєстрі оцінки впливу на довкілля і мають бути у загальному доступі онлайн.

Закон передбачає компенсацію витрат «у разі, якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів» (частина 2 статті 21 Закону «Про доступ до публічної інформації»).

Але звіт з оцінкою впливу на довкілля щодо об’єктів, які за класом наслідків належать до об’єктів із середніми (СС2) і значними (СС3) наслідками, надсилався за чинним тоді законодавством до уповноваженого органу виключно в електронній формі через електронний кабінет користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва або іншу державну інформаційну систему (Закон «Про оцінку впливу на довкілля»).

Вимога сплатити за виготовлення паперових копій за наявності електронних документівсвідоме перешкоджання в отриманні інформації.

Однак у цієї інформації є і другий розпорядникце Мінекології. На відміну від профільного департаменту КМДА, Мінекології оперативно та безкоштовно надіслало на електронну пошту у відповідь на запит необхідну інформацію, але ці документи мали б бути у загальному доступі для всіх громадян і без запитів.

Загрозу для екології та держави становить не висновок з оцінки впливу на довкілля, який приховують, а діяльність, що здійснюватиметься під прикриттям цього висновку. Як наслідок дерегуляції, в Україні не існує ефективної системи державного контролю, що захищає і від порушень при проведенні оцінки впливу на довкілля, і при подальшому врахуванні цієї оцінки під час будівництва. Захист екології тримається на небайдужій громадськості.

Закрити чи критично обмежити доступ до такої документації після проведення громадських обговорень — це все одно, що знищити систему громадського контролю.

У нас «держава в смартфоні» і все побудовано на офіційних електронних реєстрах. Наразі в старому Реєстрі оцінки впливу на довкілля публічно доступна інформація про 2234 справи, найстаріші з яких датовані початком 2019 року. А приховали в ньому інформацію про приблизно 6000 проєктів.

За таких умов реєстр із джерела інформації перетворився для громадськості на джерело дезінформації: якщо в реєстрі немає запису, то і оцінку впливу на довкілля не проводили. І поки помилковість такого висновку стане зрозумілою, може, і рятувати вже буде нічого.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Український Concord — розробники Level Zero припинили підтримку гри майже одразу після релізу
ITC
2025-02-16T21:43:27Z
Як захистити смартфон від шкідливих програм та злому: корисні рекомендації
Политека
2025-02-16T21:27:37Z
Ілон Маск анонсував запуск «найрозумнішого ШІ на Землі»
InternetUA
2025-02-16T21:21:37Z
Перший у світі гібридний квантовий суперкомп'ютер уже запущено в роботу: деталі
InternetUA
2025-02-16T20:34:05Z
Примарні вогні або сейсмічна активність? Розгадка загадки Саммервілля
360ua.news
2025-02-16T20:12:45Z
Speedtest опублікував рейтинг швидкості інтернету — Україна на 71-му місці
ITC
2025-02-16T20:04:23Z
Pod система для початківця: 5 головних критеріїв вибору
Мій Харків
2025-02-16T19:19:57Z
Ціни на нове покоління відеокарт AMD можуть неприємно здивувати майбутніх покупців
InternetUA
2025-02-16T19:03:23Z
Екстремальна спека вже нікуди не подінеться: світ перейшов небезпечну межу
Telegraf
2025-02-16T18:39:21Z
Шкаралупа не буде тріскатися: що обов'язково треба додати у воду під час варіння яєць
24tv
2025-02-16T21:57:09Z
Чим вивести жирні плями з одягу: підручні засоби, які досить ефективні
24tv
2025-02-16T21:45:54Z
У Таїланді турист проїхав у таксі майже 1000 км не в той бік: чому сталася помилка
Фокус
2025-02-16T21:15:09Z
Візуальний тест на IQ: знайдіть помилку на картинці з вежею за 5 секунд
GlavRed
2025-02-16T20:27:30Z
Як заощадити вдвічі на миючому засобі і не втратити як: секрет ідеально чистого посуду
Знай
2025-02-16T19:51:39Z
Як номер вашого будинку впливає на життя
360ua.news
2025-02-16T19:27:43Z
Як правильно посадити огірок на розсаду: урожай буде вже в червні
GlavRed
2025-02-16T19:27:22Z
Сік з котлет просто стікатиме: гарантуємо результат з одним оригінальним інгредієнтом
24tv
2025-02-16T19:09:10Z
Пострадянська держава, у якій немає моря, переживає туристичний бум
ГЛАВКОМ NET
2025-02-16T18:15:54Z
У Міндовкіллі повідомили про стан ліквідації пожежі на ЧАЕС після удару російського дрона та рівень радіації
ZN UA
2025-02-16T22:24:09Z
Жінка стала жертвою шахраїв, які видавали себе за благодійників
InternetUA
2025-02-16T21:58:14Z
На річці Дніпро від берега відкололася крижина з трьома рибалками
ГЛАВКОМ NET
2025-02-16T21:42:21Z
На Дніпропетровщині собаки обгризли тіло померлої власниці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-16T21:06:34Z
Військовий розповів, як дізнався про власну "загибель" в Одесі
Telegraf
2025-02-16T21:06:03Z
Росія атакувала Миколаївську ТЕЦ: у місті повністю зруйновано електрогенерацію
24tv
2025-02-16T20:39:01Z
У Миколаєві під час вибуху загинуло троє військових Центру протимінної діяльності
ГЛАВКОМ NET
2025-02-16T20:30:35Z
У Запоріжжі водій Ford наїхав на військового: тягав його на капоті кілька хвилин
Политека
2025-02-16T20:01:43Z
У Львові згорів гараж, де після стерилізації перебувало 11 котиків: тварини мертві
24tv
2025-02-16T19:51:27Z
Феліш розповів, як ставиться до Леау
Football.ua
2025-02-16T22:27:55Z
Гол та асист Антоні допомогли Бетісу розгромити Сосьєдад
Football.ua
2025-02-16T22:01:29Z
"Маофі чи як його": Усик назвав ім'я свого спадкоємця у хевівейті
24tv
2025-02-16T21:51:26Z
Ювентус переграв Інтер у Derby d'Italia
Football.ua
2025-02-16T21:42:33Z
Стало відомо, яку зарплату Челсі може запропонувати Ніко Вільямсу
Football.ua
2025-02-16T21:37:04Z
Манчестер Юнайтед демонструє найгірший результат за 51 рік за підсумками 25 турів чемпіонату Англії
Football.ua
2025-02-16T21:17:37Z
Красуня Костюк похизувалась ідеальною фігурою у витонченій сукні: чарівні фото тенісистки
24tv
2025-02-16T21:00:36Z
Бензема: Я не Роналду, який думає тільки про те, щоб забивати голи
Football.ua
2025-02-16T20:51:04Z
Назарина: У Шахтаря ще є шанси, щоб боротися за чемпіонство
Football.ua
2025-02-16T20:45:35Z
Чий зараз Торецьк: ексклюзивний репортаж з пріоритетів російського наступу
TSN
2025-02-16T22:21:39Z
Нацгвардійці знищили російський «Град» із боєкомплектом на Торецькому напрямку
УкраинФорм
2025-02-16T22:09:25Z
Понад 46 тисяч загиблих на війні: Зеленський розповів про втрати України
УкраинФорм
2025-02-16T21:48:11Z
У Києві лунає повітряна тривога: що відомо
TSN
2025-02-16T21:36:19Z
Окупанти понад вдвічі зменшили кількість атак: Генштаб відзвітував про ситуацію на фронті
24tv
2025-02-16T21:21:17Z
Росія атакує Україну "Шахедами": дрони летять з півночі та півдня
24tv
2025-02-16T21:15:57Z
На фронті 117 зіткнень, половина з них – на Покровському та Новопавлівському напрямках
УкраинФорм
2025-02-16T21:15:47Z
На Сумщині окупанти обстріляли 11 громад
УкраинФорм
2025-02-16T20:36:29Z
Росіяни призупинили рух на Покровському напрямку: ситуацію можна переламати за однієї умови
24tv
2025-02-16T20:03:00Z
Фільм із Олександром Рудинським у головній ролі отримав BAFTA
Комсомольская правда
2025-02-16T21:48:42Z
Стрічка про війну в Україні виграла премію BAFTA
24tv
2025-02-16T21:21:39Z
Їх варто подивитись усім: 3 найкращі фільми-мюзикли за всю історію кіно
24tv
2025-02-16T20:21:00Z
Зіграв у серіалі Клуні, а фільм з ним отримав BAFTA: що відомо про українського актора Олександра Рудинського
Telegraf
2025-02-16T20:18:44Z
Ні портрета, ні скульптури, ні квітів: як зараз виглядає могила легендарного актора СРСР Олега Єфремова
Telegraf
2025-02-16T18:45:39Z
Путініст Філіп Кіркоров вирішив "добити" зрадницю Лоліту - причина
GlavRed
2025-02-16T18:27:01Z
У Херсоні запрацювала «EVENT-бібліотека»
УкраинФорм
2025-02-16T18:03:27Z
Klavdia Petrivna зібрала аншлаг у Львові, а Потап дав інтерв'ю росіянину: головні події тижня
24tv
2025-02-16T17:57:16Z
"Постійно озираюся": Камалію жорстоко переслідує колишній чоловік
GlavRed
2025-02-16T17:27:47Z
Поліції заборонили перевіряти на сп'яніння: кого стосується
Знай
2025-02-16T21:51:54Z
Скільки "король жахів" заробив на страхах людей
24tv
2025-02-16T21:39:42Z
Росіяни використовують на війні украдений палець Іллі Муромця
TSN
2025-02-16T21:06:00Z
Українцям можуть відмовити у проїзді в маршрутці: стало відомо про правила
Политека
2025-02-16T21:00:13Z
Чоловік найняв детектива, щоб викрити кохану на зраді, але вона виявилась кмітливішою
24tv
2025-02-16T20:39:37Z
Ілон Маск відмовляється визнавати власну дитину
InternetUA
2025-02-16T20:27:33Z
Виплати під час повторного лікування військових: скільки можна отримати
Политека
2025-02-16T20:27:12Z
Папа Франциск перебуває в римській лікарні: чому понтифік схильний до легеневих інфекцій
24tv
2025-02-16T20:06:33Z
Експерти: Те, що в системі фахових наукових видань потрібні зміни, є очевидним уже давно, але Міносвіти на системному рівні досі не реагувало
ZN UA
2025-02-16T19:58:09Z
Вісім продуктів, які допоможуть швидше заснути
Gazeta UA
2025-02-16T20:09:46Z
Докторка медицини назвала найважливішу звичку, щоб утримувати з віком потужну пам'ять
24tv
2025-02-16T19:48:36Z
Як вивести кров з одягу: 5 найефективніших способів
24tv
2025-02-16T19:09:50Z
Чому алкоголь і темний шоколад по-різному впливає на чоловіків та жінок
Gazeta UA
2025-02-16T19:03:53Z
5 порад, які допоможуть виспатися: протестуйте вже сьогодні
24tv
2025-02-16T18:48:24Z
Спростували міф про користь яєць – скільки їх можна їсти на тиждень
24tv
2025-02-16T18:45:46Z
Додайте цю спецію у свої страви: користь для кишківника забезпечена
24tv
2025-02-16T18:03:42Z
Чому варто замінити каву на зелений чай: лікарі розповіли про важливі причини
24tv
2025-02-16T16:30:35Z
Безглютенова дієта: у яких випадках вона ефективна, а у яких - нашкодить
Комсомольская правда
2025-02-16T15:04:59Z
Саудівська Аравія надала $500 млн на відновлення України
ZN UA
2025-02-16T22:24:48Z
Україна запропонувала Європі замінити російський титан і уран власними запасами
Хвиля
2025-02-16T22:12:28Z
Збитки України від війни перевищили $170 млрд – основні втрати
ZN UA
2025-02-16T22:09:32Z
В Україні різко змінилися ціни на популярні овочі: скільки коштують помідори, огірки та перець
Хвиля
2025-02-16T21:45:41Z
Нафта зросла і впала в ціні водночас: як змінилися ціни на чорне золото за тиждень
24tv
2025-02-16T20:12:05Z
Хто має право на отримання 2 гектарів землі в Україні
24tv
2025-02-16T20:06:58Z
Тариф на світло для деяких українців знизиться: деталі
Фокус
2025-02-16T20:03:43Z
Назвали найпоширеніші шахрайські криптосхеми
InternetUA
2025-02-16T19:49:11Z
ПФУ зробив заяву про виплату пенсій та субсидій: чи варто турбуватися українцям
Хвиля
2025-02-16T19:30:10Z
Купе Porsche 928 Gemballa з пробігом 171 км виставили на аукціон RM Sotheby’s
360ua.news
2025-02-16T19:03:01Z
Найпопулярніші авто в Україні, які можна купити до 3 тисяч "зелених": є навіть Mercedes
Знай
2025-02-16T17:21:54Z
В Україні презентували найпотужніший трактор Massey Ferguson
AutoCentre
2025-02-16T12:42:03Z
Правда і міфи про використання мобільних телефонів на АЗС
360ua.news
2025-02-16T10:03:45Z
Kia готує новий Seltos із гібридною установкою
AutoCentre
2025-02-16T08:04:29Z
Хто перетне перехрестя третім: тест ПДР, на якому спотикається багато водіїв
GlavRed
2025-02-16T04:27:11Z
Для чого потрібна кнопка під педаллю газу в авто: знають лише одиниці
GlavRed
2025-02-15T23:27:44Z
Жовте коло з трьома крапками: що означає цей знак для автомобілістів
ТСН
2025-02-15T20:36:26Z
У січні українці придбали понад 3600 електромобілів - Укравтопром
УкраинФорм
2025-02-15T19:15:54Z
Попереду Зеленського: урядова делегація прибула до Саудівської Аравії
ZN UA
2025-02-16T22:27:59Z
Президент Зеленський візьме участь у переговорах між Росією і США, – Трамп
24tv
2025-02-16T22:27:28Z
Трамп може зустрітися з Путіним у Саудівській Аравії до кінця лютого ‒ Newsweek
ZN UA
2025-02-16T22:24:36Z
"Я підтверджую": Трамп сказав, чи з'явиться Зеленський на переговорах з Путіним
GlavRed
2025-02-16T22:24:21Z
На тлі переговорів США і Росії Макрон зв'язався з главою Саудівської Аравії
24tv
2025-02-16T22:21:19Z
Повернення Росії до "Великої сімки": у Франції відповіли на бажання Трампа
TSN
2025-02-16T22:06:44Z
Прем’єр Хорватії розповів про досвід повернення окупованих територій: які дві умови потрібні
24tv
2025-02-16T22:06:10Z
Спецпредставник Трампа Кіт Келлог наступного тижня поїде до Варшави
ZN UA
2025-02-16T21:58:07Z
"Не варто спілкуватися таким тоном": Орбан розкритикував Зеленського
24tv
2025-02-16T21:54:50Z