MY.UAНовини
Наказ-невидимка. Чому МОН хоче ліквідувати дистанційне навчання?
Наказ-невидимка. Чому МОН хоче ліквідувати дистанційне навчання?

Наказ-невидимка. Чому МОН хоче ліквідувати дистанційне навчання?

Наказ-невидимка. Чому МОН хоче ліквідувати дистанційне навчання?

Липень виявився спекотним не лише за температурою повітря — в освітянському середовищі завирували запеклі дискусії навколо наказу Міністерства освіти і науки, який нібито має обмежити дистанційне навчання в школах.

Йдеться про наказ МОН «Про затвердження порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні» (далі — наказ №850). Цей документ уже називають «наказом Шредінгера», бо він нібито є, але водночас його й немає: МОН спершу підготувало документ, а потім, після хвилі критики, відкликало на доопрацювання. Свої зауваження до нього вже оприлюднили профспілки, Асоціація міст України, громадські організації. Вони наголосили, що з ними цей документ не узгоджували й не обговорювали.

Ця справа вже вийшла далеко за межі міністерства — її розглядали на нараді з віцепрем’єркою Іриною Верещук. Петиція громадян із критикою наказу №850 буквально за кілька днів набрала на урядовому порталі більш як 27 тисяч голосів. Прем’єр-міністр Шмигаль у відповіді на петицію зауважив, що наказ доопрацьовуватиме робоча група.

Чи багато ви знаєте наказів МОН, яким приділяється стільки уваги? А все тому, що його реалізація призведе до серйозних наслідків, і вони — не просто про скасування дистанційки в школах.

Щоб розібратися в ситуації, ZN.UA звернулося із запитами до Міністерства освіти і науки України та до Асоціації міст України (АМУ), адже засновниками шкіл є органи місцевого самоврядування.

Офіційна версія необхідності наказу №850, яку нам розтлумачили в МОН, така: «Дистанційна освіта — одна з ключових причин падіння якості освіти, і ми не можемо допустити поглиблення освітніх втрат». У відомстві також пояснили, що наказ є одним з інструментів комплексної політики «Школа офлайн», мета якої — повернути якомога більше дітей до очного навчання там, де дозволяє безпекова ситуація, й ефективно організувати освітній процес під час воєнного стану в Україні.

Звучить привабливо. Думаю, ніхто не заперечуватиме, що очне навчання ефективніше за дистанційне, особливо в умовах ймовірних блекаутів. Але воно не завжди можливе й безпечне. А тепер зазирнімо за лаштунки наказу МОН — розгляньмо його наслідки для учнів (на їхніх батьків із 1 вересня чекає чимало сюрпризів) і для шкіл.

Наслідки для учнів

Нововведення, запропоновані в наказі №850, охоплять три категорії школярів: дітей зі статусом внутрішньо переміщених осіб, школярів, які навчаються в прифронтових школах або живуть на тимчасово окупованих територіях.

Дітям зі статусом ВПО, які виїхали з батьками в безпечніші регіони, але й далі навчаються в рідних школах онлайн, доведеться виходити на очне навчання до шкіл за новим місцем проживання. Залишитися на дистанційці в рідній школі можна буде лише в трьох випадках: якщо в навчальному закладі за місцем проживання немає «очних класів» чи бракує місць у таких класах, або ж місцева школа тимчасово припинила діяльність. У іншому разі дитина буде відрахована з дистанційного навчання.

Getty Images

Отже, батьків можуть позбавити права самостійно обирати школу та форму навчання для дитини. Це, до речі, є порушенням Закону «Про освіту» (статті 6, 55) і дискримінує дітей ВПО, адже тільки для них запропоновано такі обмеження.

Школярів із ТОТ, які навчаються дистанційно в школах, релокованих із окупованих територій, у МОН пропонують перевести на екстернатну або домашню форму навчання. Та це означає, що в таких учнів буде лише 5–12 уроків на тиждень замість стандартних 30. Чи достатньо цього для опанування навчального матеріалу, особливо у старших класах, та ще й з огляду на той факт, що на окупованих територіях заблоковано українські електронні ресурси? Навряд чи це сприятиме подоланню освітніх втрат, заради якого нібито й замислювався міністерський наказ.

Який вигляд це матиме на практиці, поясню на прикладі однієї громади (за даними АМУ). В Генічеській територіальній громаді, яка зараз перебуває під окупацією, до війни було 25 шкіл, зараз — одна дистанційна, і це єдина в Україні школа, в якій вивчають кримськотатарську мову та літературу, і єдина вціліла з мережі шкіл громади. Якщо наказ №850 набере чинності, школа зникне.

В Асоціації міст України наголошують: «Сьогодні заклади освіти громад є тим єдиним місточком, що забезпечує зв’язок між підконтрольною територією України та окупованою територією громад. Знищення освіти призведе до непоправних наслідків, а саме: зневіри учнів, їхніх батьків та педагогів у тому, що вони потрібні своїй державі, фактичної перемоги російської пропаганди на ТОТ, зростання соціальної напруги в освітянському середовищі».

Школярі з прифронтових територій. Через загрозу обстрілів школи поблизу лінії фронту працюють здебільшого дистанційно. Перейти на очне або змішане навчання не зможуть за всієї поваги до МОН та його наказів. А це означає, що в разі ухвалення наказу №850 їх доведеться закрити.

Наслідки для шкіл

Ось тут, на мою думку, й прихована справжня мета наказу №850. Школи хочуть зобов’язати перейти на очне чи змішане навчання, а щоб його здійснювати, в навчальному закладі або на відстані не більш як 500 метрів від нього мають бути укриття. Також школа повинна мати достатню матеріальну базу. Навчальні заклади, які не зможуть виконати ці умови, мають призупинити свою діяльність. І контрольний постріл: в класах має бути не менш як 20 учнів, і сюди не враховуються ті, хто навчається на екстернаті чи домашньому навчанні (і це може означати їх закриття в деяких школах). У дужках зазначу, що така норма суперечить нормі Закону «Про повну загальну середню освіту» (стаття 12), що дозволяє відкривати класи, якщо в них — не менш як п’ять учнів.

Усі ці умови означають, що міністерський наказ пройдеться широкою сапою по мережі шкіл — їх стане менше й відповідно відбудеться скорочення вчителів. У деяких громадах узагалі буде майже знищено мережу шкіл. Причому такі наслідки стосуватимуться здебільшого шкіл у прифронтових зонах і тих, що релоковані з ТОТ і продовжують зараз працювати дистанційно.

Як працюватимуть на практиці ідеї наказу №850, яскраво ілюструють приклади, надані нам АМУ.

У Кривому Розі, який систематично обстрілює ворог, зруйновано 86 шкільних споруд (а це матеріальна база навчання), тривоги тривають від 15 хвилин до дев’яти годин, що впливає на психологічний стан і навряд чи сприятиме якісному очному навчанню. За таких умов неможливо виконати вимоги МОН щодо навчання виключно в очному або змішаному форматі.

У Білозерській селищній територіальній громаді на Херсонщині за такого підходу залишиться не більш як три школи з дев’яти, що призведе до звільнення сотні педагогічних працівників і втрати третини учнів.

У Сєвєродонецькій територіальній громаді Луганської області з 20 шкіл залишиться тільки дві, з 405 вчителів — 40. У Маріупольскій громаді Донецької області буде звільнено 100 вчителів із 261, які працюють наразі.

«Більшість цих педагогів мешкає в сільській або приміській місцевості, де вони не мають можливості працевлаштуватися, — зазначено в аналітичній довідці Маріупольської територіальної громади. — Тобто ці педагоги залишаються без коштів на існування. Це призведе до збільшення в територіальних громадах безробіття, емоційної напруги, втрати кваліфікованих педагогічних кадрів, що негативно вплине на економічну ситуацію в громаді. Це стане поштовхом до виїзду педагогів із території України за кордон, а можливо, й до повернення на окуповані території».

Ми запитали в Міністерства освіти і науки, чи здійснювали розрахунки наслідків реалізації наказу №850 для системи освіти: скільки вчителів буде звільнено, скільки шкіл припинять діяльність, яка економія освітньої субвенції передбачається (бо освітня субвенція — це якраз учительські зарплати)? Чітких цифр і розрахунків у відповіді на наш запит не надали, але пояснили, що спільно з областями проводили моделювання мережі освітніх закладів для прифронтових областей, які мають ТОТ (Луганської, Донецької, Херсонської, Запорізької). Тим часом правозахисники та громадські організації наводять приблизну цифру: тільки зі шкіл, переміщених із ТОТ, може бути звільнено близько 10 тисяч учителів.

МОН висуває до шкіл вимогу працювати очно з укриттями. А чи знають у відомстві, скільки шкіл мають захисні споруди? Нам дипломатично відповіли, що в Україні є 10 111 укриттів у закладах загальної середньої освіти та ще 2416 укриттів інших субʼєктів господарювання, якими користуються школи. Скільки шкіл не мають укриттів, ми не дізналися, оскільки міністерство «не проводить відповідних обстежень та не є розпорядником цієї інформації».

Навіть якщо школи захочуть виконати наказ МОН щодо наявності укриттів та очного навчання, зробити це буде складно. Наприклад, у Музиківській сільській громаді (20 км від Херсона) порахували: щоб побудувати укриття в місцевому ліцеї, потрібно 10 млн грн, і це непосильна сума для бюджету громади, яка втратила потужних бюджетоформуючих платників податків. Також неможливо вести будівельні роботи під постійними обстрілами.

У МОН кажуть, що знають про проблему з укриттями й працюють над її вирішенням у прифронтових і прикордонних районах. Для цього є декілька шляхів. Перший — державна субвенція на побудову укриттів. Міністерство вже затвердило 57 проєктів ремонту та будівництва укриттів, серед них 53 для восьми прифронтових і прикордонних із Росією областей України. Але субвенція не покриє всіх потреб громад, тому другий шлях — пошук донорських коштів. І третій — області можуть отримати державну субвенцію (1 млрд грн) на шкільні автобуси, аби підвозити дітей до шкіл, у яких є укриття. Та чи погодяться батьки на щоденне підвезення дітей під обстрілами поганими дорогами? Наприклад, у тій-таки Музиківській громаді об’їзна дорога завдовжки 20 км не лише є небезпечною через обстріли, а й перебуває в незадовільному стані, бо її капітальний ремонт розпочали до повномасштабного вторгнення й так і не завершили.

Що далі?

Сумніваюся, що після доопрацювання у наказі №850 будуть принципові зміни. Чому? Бо, по-перше, на мою думку, найголовніше у ньому — не дистанційка, а оптимізація мережі шкіл та економія державної субвенції. Хоча у відповіді на наш запит в МОН і стверджують, що економія коштів не є метою наказу №850. Можливо, щоб заспокоїти громадськість, до нього прив’яжуть кілька бантиків або протиснуть його ідеї в інших законах чи наказах, яких широкий загал може й не помітити. Бо навіть цей наказ не проходив громадського обговорення.

Думаю, владі тепер доведеться робити нелегкий вибір між пошуком коштів на утримання системи освіти та популізмом. Але відкрито урізати фінансування шкіл, особливо розташованих у прифронтовій зоні та переміщених із ТОТ, — це політичне самогубство. Не знайти коштів на утримання величезної системи освіти — ще більше самогубство. А от такі варіанти, як наказ МОН, мають прийнятніший вигляд в очах суспільства. Тим більше амбразуру затулить грудьми одне окремо взяте міністерство.

До речі, Міністерство освіти і науки пропонує школам перейти на змішане навчання, але що це таке? Ми запитали представників МОН, де в законах визначено такий термін і чи планують вони ініціювати законодавчі зміни, аби узгодити пункти свого наказу та закони (наповнюваність класів, вибір батьками школи тощо). Нам відповіли, що закон дозволяє комбінувати різні форми навчання, а це і є змішане, і його вже застосовували під час пандемії. «Тому змішане навчання потребує чіткого визначення і нормативного закріплення для його належного застосування. І саме це було однією з цілей під час створення наказу №850 — унормувати на законодавчому рівні саме поняття «змішане навчання», — кажуть у МОН. Але Міністерство освіти і науки — не законодавчий, а виконавчий орган. Під час дії воєнного стану МОН має право врегульовувати певні питання своїми наказами, але тільки там, де вони не врегульовані законами (закон «Про освіту» ст. 75-1).

Другий факт, який змушує сумніватися в тому, що наказ №850 зазнає суттєвих змін після опрацювання, — багато солодких пряників, які зараз обіцяють учителям: допомогу служби зайнятості, створення єдиного порталу вакансій, індивідуальний супровід кар’єрними консультантами, створення кадрового резерву вчителів із виплатою середньої заробітної плати та підготовкою їх до роботи на деокупованих територіях. На все це потрібні кошти. Але якщо навіть припустити, що вони знайдуться в державі, «скорочені» педагоги все одно втратять у виплатах, бо вчительська зарплата — це не лише гола ставка, в ній ще є багато різних доплат.

Третє ідея переглянути виплати вчителям трапляються й у листі МОН від 27 травня 2024 року «Про розгляд питання щодо призупинення виплат заробітної плати та простою педагогічним працівникам на тимчасово окупованій території». Йдеться про необхідність додаткового опрацювання питання щодо виплат учителям, які перебувають на ТОТ. Це так звані кошти на простій.

Насправді ми всі розуміємо, чому влада має заощаджувати та шукати кошти, і що зараз країна переживає складні часи. Та чому ж так невміло вибудовується комунікація із суспільством? Якщо проблеми є, варто прямо про них сказати й обговорити публічно, як нам затягнути паски й що робити.

P.S. Коли готувався цей матеріал, відбулося перше засідання робочої групи при МОН по опрацюванню пропозицій до наказу №850. І вже з′явилися коментарі її учасників щодо перших вражень. Експерт АМУ Михайло Гончар у коментарі ZN.UA зауважив: «Із проєкту наказу №850 прибрали спірні питання, але всі вони з’явилися в іншому наказі, загорнуті у специфічну бюрократичну форму. Тобто тепер у нас замість одного буде кілька наказів».

Прокоментував роботу групи й народний депутат Павло Сушко: «Та версія, яка була презентована робочій групі, виглядає ще гірше. Наявні недоліки не усунено, а всі спірні положення просто перенесено у якості змін до інших наказів МОНу…У такій редакції, коли підзаконні акти не узгоджені ні з законами, ні з Конституцією, працювати та виконуватися вони не будуть».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ситуація на Покровському напрямку: скільки кілометрів ворогові лишається до міста
TSN
2024-11-24T12:04:38Z
У 93-й ОМБр розповіли про важкі міські бої у Торецьку та Часовому Яру
ZN UA
2024-11-24T11:28:07Z
Окупанти розмістили системи ППО на мисі Фіолент - партизани
УкраинФорм
2024-11-24T11:04:08Z
Загарбники обстріляли Зеленівку на Херсонщині - поранена людина
УкраинФорм
2024-11-24T11:00:07Z
У Краматорській громаді відновили зруйновану обстрілами амбулаторію
УкраинФорм
2024-11-24T10:48:18Z
У Севастополі росіяни зайняли базу відпочинку і облаштували там вогневі точки
УкраинФорм
2024-11-24T10:42:26Z
Через мобілізацію в Кривому Розі нікому вмикати опалення в будинках, — Криворіжтеплоцентраль
Фокус
2024-11-24T10:12:21Z
Як вберегти побутову техніку під час відключень світла, — поради ДСНС
InternetUA
2024-11-24T10:04:16Z
Ситуація на Запорізькому фронті загострилася: військовий розповів про нову небезпеку, подробиці
Политека
2024-11-24T09:30:10Z
Корупція у владі гальмує проєкти з захисту енергетичної інфраструктури України
360ua.news
2024-11-24T12:12:49Z
Пошта Румунії випустила серію листівок до 1000 днів спротиву України російській агресії
УкраинФорм
2024-11-24T12:06:07Z
Як поява ядерної зброї в України вплине на хід війни - прогноз
GlavRed
2024-11-24T12:06:05Z
Наступні 8 тижнів будуть найбільш складними в історії України після 1991 року, – посол Мельник
24tv
2024-11-24T11:57:45Z
Блокування тривають: яка ситуація на кордоні через страйк польських фермерів
24tv
2024-11-24T11:51:09Z
Путін може розпочати переговори на початку 2025 року – The Guardian
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T11:48:56Z
Reuters: Ердоган говоритиме з генсеком НАТО про війну в Україні
Европейская правда
2024-11-24T11:48:01Z
У Канаді відбудеться дискусія «Війна Росії проти України»
УкраинФорм
2024-11-24T11:46:21Z
Під Часовим Яром ліквідували продюсера пропагандистського телеканалу Russia Today
Украина Криминальная
2024-11-24T11:40:33Z
Відомий актор розповів про пікантну постільну сцену з Ольгою Сумською у серіалі "Скажені сусіди 3"
TSN
2024-11-24T12:09:42Z
Рецензія на другий сезон мультсеріалу «Аркейн» / Arcane
ITC
2024-11-24T12:07:25Z
Вперше за 4 роки: Надя Дорофєєва виступила на сцені зі своїм колишнім партнером
24tv
2024-11-24T12:03:00Z
Камалія на милому відео показала, як у Лондоні проводить вечір з ексчоловіком та доньками
TSN
2024-11-24T11:39:03Z
Василіса Фролова повідомила, що вийшла заміж: хто став її обранцем
24tv
2024-11-24T11:12:27Z
Соломія Вітвіцька стала тіткою і показала новонароджене маля
TSN
2024-11-24T11:09:45Z
Джамала замилувала фото з трьома підрослими синами в особливий для неї день
TSN
2024-11-24T11:09:01Z
5 найпопулярніших екранізацій Агати Крісті: гострий сюжет і чудова гра акторів
Фокус
2024-11-24T11:00:17Z
7 коротких серіалів, які захоплюють з першої серії
360ua.news
2024-11-24T10:21:50Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Навіщо потрібно додавати чашку чаю під час смаження курки
TSN
2024-11-24T02:39:43Z
Зима наближається: 7 продуктів, які допоможуть не хворіти
ZN UA
2024-11-24T02:04:50Z
Нванері з Арсеналу увійшов до списку наймолодших авторів голів в історії АПЛ
Football.ua
2024-11-24T11:44:15Z
Арсенал — Ноттінгем Форест 3:0 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-11-24T11:28:47Z
36-річний Ді Марія забив феєричний гол бісіклетою: шалене відео
24tv
2024-11-24T11:18:21Z
Владислав Орлов програв титульний матч турніру ITF в Іракліоні
УкраинФорм
2024-11-24T11:09:42Z
Українські судитимуть матч Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-24T11:03:56Z
Букмекери зробили прогноз на матч Ліги Європи "Динамо" – "Вікторія"
ZN UA
2024-11-24T10:56:02Z
Бився у шортах зі словами «Маріуполь» і «Україна». Ханаков здобув яскраву перемогу в США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T10:27:52Z
Дібанго, По та Маханьков гратимуть із перших хвилин проти Оболоні
Football.ua
2024-11-24T09:57:19Z
Блізніченко: Не отримував у Кривбасі того ігрового часу, якого прагнув
Football.ua
2024-11-24T09:46:42Z
Розвідка розповіла про тактику морських дронів Magura V5
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:03:09Z
"Тобі то не верне дитину": жителі відмовляються перейменовувати вулицю на честь Героя, деталі скандалу
Политека
2024-11-24T12:03:08Z
У Британії помітили невідомі дрони над авіабазами, які використовують ВПС США, – The Guardian
24tv
2024-11-24T11:52:24Z
«Добрий ранок!» чи «Доброго ранку!»? Ось у чому питання
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T11:48:04Z
Українські студенти пригостили французів «стравами» часів Голодомору
УкраинФорм
2024-11-24T11:43:12Z
Фінляндія почала готувати жінок до можливої ​​війни з РФ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T11:39:46Z
Дружина Тігіпка насмішила кумедними фото з їхнім сином на честь його 13-річчя
TSN
2024-11-24T11:39:22Z
Крупа не діяла самостійно, – ветеран про те, хто долучений до корупційних схем у МСЕК
24tv
2024-11-24T11:06:36Z
Він не боявся смерті: у річницю загибелі згадують капітана Едуарда Шарана
24tv
2024-11-24T11:03:46Z
Хурма дорожчає, але встояти неможливо: "заламують" ціну навіть на ринках
Знай
2024-11-24T12:12:27Z
В Україні зростуть пенсії: коли та наскільки
TSN
2024-11-24T12:09:33Z
В Україні по-новому відкриватимуть і закриватимуть банківські рахунки: що вирішив НБУ
Фокус
2024-11-24T12:00:35Z
Про що потрібно інформувати ПФУ, аби не втратити субсидію
24tv
2024-11-24T11:54:45Z
Ціни відрізняються: скільки коштують бензин, дизель та автогаз в Одеській та Львівській областях
Хвиля
2024-11-24T11:45:20Z
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення
Знай
2024-11-24T11:30:04Z
"Молочка" у холодильнику стає недосяжною мрією: супермаркети підняли ціни на сир, молоко та вершкове масло
Знай
2024-11-24T11:12:19Z
Аграрії на розвиток садів і теплиць отримали цьогоріч ₴441,5 мільйона грантової підтримки
УкраинФорм
2024-11-24T11:07:26Z
Вірменія зайнялася продажем російського золота попри загрозу санкцій — ЗМІ
Петр и Мазепа
2024-11-24T10:36:14Z
Акомодуйтеся до холодриги: що на галицькій гварі означають сподні, анцуґ і криси
24tv
2024-11-24T12:03:36Z
Великі штрафи за все на світі: які дивні заборони для туристів існують у різних країнах
24tv
2024-11-24T12:03:04Z
Як прикрасити кімнату на Новий рік: оригінальні ідеї для декору 2025
GlavRed
2024-11-24T11:28:46Z
Що очікувати у 2025 році? Головні астрологічні тенденції
360ua.news
2024-11-24T11:09:04Z
Як обрати ідеальну ялинку на ринку: буде краща, ніж в усі роки раніше
24tv
2024-11-24T10:48:53Z
Кекси зі смаком піци: рецепт незвичайного перекусу, який оцінять і дорослі, і діти
24tv
2024-11-24T10:36:23Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 25 листопада по 1 грудня
GlavRed
2024-11-24T10:27:35Z
Цей лайфхак з TikTok допоможе за лічені хвилини прибрати розкидані речі в оселі
24tv
2024-11-24T10:21:06Z
Якщо купили кислі мандарини, не засмучуйтесь: як швидко зробити фрукти солодкими
TSN
2024-11-24T10:18:38Z
У Румунії зафіксували два землетруси
УкраинФорм
2024-11-24T11:43:29Z
У французькому місті евакуювали тисячі людей через бомбу Другої світової війни
Европейская правда
2024-11-24T11:16:29Z
Бажання нажитися обернулося для начальника ТЦК проблемами: українець може сісти за ґрати
Политека
2024-11-24T11:00:40Z
Затриманий стрілець, який розстріляв людей у готелі Києва
TSN
2024-11-24T10:42:41Z
У Херсоні внаслідок артобстрілу постраждала літня жінка
УкраинФорм
2024-11-24T09:51:59Z
Пожежу бачило ціле місто: у Бердянській райраді озвучили деталі потужного удару по порту
24tv
2024-11-24T09:30:20Z
Затримано чоловіка, який влаштував стрілянину в одному з готелів Києва
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T09:27:59Z
Внаслідок нічної атаки дронам по Київщині влучань та постраждалих не зафіксовано — КОВА
Khreschatyk
2024-11-24T09:12:46Z
Трагедія на Рівненщині: внаслідок зсуву піску загинула дитина
TSN
2024-11-24T09:09:38Z
На них скаржаться найбільше: названо найбільші проблеми Phone 16
InternetUA
2024-11-24T12:01:04Z
Міноборони США опублікувало новий звіт про НЛО — що в ньому
InternetUA
2024-11-24T11:56:43Z
Застосунок «ЄППО» допомагає Україні закрити небо на 80%
УкраинФорм
2024-11-24T11:55:24Z
Фанати оптимізували Stalker 2: тепер гра не гальмує
InternetUA
2024-11-24T11:31:25Z
У Землі дуже важка атмосфера: вчені розповіли, чому вона нас досі не розчавила
Фокус
2024-11-24T11:21:53Z
SpaceX запустила у космос ще 20 супутників Starlink
УкраинФорм
2024-11-24T11:18:58Z
Чому ми віримо зловмисникам в Інтернеті і як їм протистояти, коли емоції беруть гору. Поради психолога
ZN UA
2024-11-24T11:10:53Z
Якою буде найтонша модель iPhone: коли вона вийде і чи варто на неї чекати
InternetUA
2024-11-24T11:04:34Z
Австралія відмовилася від плану штрафувати соцмережі за поширення дезінформації
Детектор М
2024-11-24T10:31:58Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z
Українці частіше купують вживані електромобілі
360ua.news
2024-11-23T15:06:16Z