Разом із викидом випромінювання та енергії також відбулося масштабне виверження плазми.
Космічний апарат Solar Orbiter за допомогою своїх приладів зафіксував появу на зворотному боці Сонця найпотужнішого спалаху в поточному сонячному циклі, який розпочався 2019 року, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Вчені з Європейського космічного агентства провели аналіз даних, отриманих зондом Solar Orbiter, який вивчає Сонце і з'ясували, що 23 липня на нашій зірці стався найпотужніший спалах класу Х14 за останні 5 років. Цей викид випромінювання та енергії також супроводжувався масштабним корональним викидом маси. Але це виверження відбулося на зворотному боці Сонця, тобто тому, що не був звернений до Землі, а тому жодних негативних наслідків для нашої планети не було.
За словами вчених, це був найсильніший сонячний спалах, починаючи з 2019 року, коли почався поточний 25-й цикл сонячної активності. Поки що найсильнішим сонячним спалахом з усіх відомих залишається спалах класу Х45, який виникав на Сонці 2003 року.
Спалахи класу Х можуть спричинити тривалі сонячні бурі, які можуть призвести до глобального відключення енергосистем на Землі, а також відключення радіозв'язку. Але це відбувається тоді, коли випромінювання спрямоване в бік нашої планети. Цього разу жителям Землі пощастило, адже спалах класу Х14 віддавався на іншій стороні Сонця.
Клас X є лідером за шкалою класифікації сонячних спалахів і він у 10 разів потужніший за клас М, який посідає друге місце в списку. Далі йдуть не такі небезпечні для Землі спалахи класу С, В і А. Кожен клас має цифрове позначення від 1 до 10, що показує приблизну потужність спалаху. Але клас Х не має таких обмежень, а тому спалахи цього типу можуть мати цифри від 1 до нескінченності.
За словами вчених, найпотужнішими вибуховими подіями на зворотному боці Сонця за останні 5 років були спалах класу Х12 (виник 20 травня 2024 року) і спалах класу Х10 (виник 17 липня 2023 року). Що стосується найпотужнішого спалаху, який був спрямований у бік Землі за той самий період, то він виник 14 травня цього року і це був спалах класу Х8.9.
Новий спалах класу Х14 супроводжувався потужним корональним викидом маси або потоком плазми, який полетів у космос і на зачепив Землю. Якби наша планета опинилася на лінії удару, то виникла б одна з найпотужніших геомагнітних бур. Вчені вважають, що це призвело б до масштабних відключень енергосистем по всій планеті.
З огляду на те, що Сонце постійно обертається навколо своєї осі, найближчими тижнями регіон сонячних плям, що створив спалах Х14, виявиться спрямованим у бік Землі. Тому астрономи продовжують спостереження за ним, адже може виникнути такий самий або ще потужніший спалах на Сонці. І в цьому разі він може становити велику загрозу для Землі.
Як уже писав Фокус, в липні астрономи вже спостерігали за двома дуже сильними спалахами класу Х на Сонці, які негативно вплинули на нашу планету.
Також Фокус писав про те, що на Сонці було виявлено ознаки наступного циклу активності, який має розпочатися тільки через 6 років.