MY.UAНовини
У Києві знайшли підземелля палацу Кирила Розумовського
У Києві знайшли підземелля палацу Кирила Розумовського

У Києві знайшли підземелля палацу Кирила Розумовського

Джерело: Укрінформ

Розкоп заховався між деревами схилу Дніпра та «сталінкою» поблизу метро «Арсенальна». На цьому місці ТОВ СОБІ планувало поставити комерційну будівлю замість старої занедбаної, але будівництво застигло і об’єкт нині – мов той гібрид. З одного боку – свіженький бетон з арматурою, з іншого – залишки старої будівлі, а між ними – розкопане підземелля. Старовинна кладка, склепіння дуже контрастують з верхньою стіною, де штукатурка та фарба – «радянський стайл».

«Добре, що поки що сухо, але якнайшвидше треба подбати про пам’ятку, щоб не постраждала», – говорить Тимур Бобровський, археолог, який з березня опікується долею розкопу і готував документи, щоб археологічні залишки отримали пам'яткоохоронний статус.

Ми стоїмо якраз там, де колись був задній двір чи сад за палацом останнього гетьмана Війська Запорізького Кирила Розумовського, і дивимося вниз, на «привіт» з ХVIII століття. Якщо пощастить і власники будівлі (що несподівано для себе стали розпорядниками археологічної знахідки) облаштують тут цікаву туристичну локацію, місто збагатиться новими історіями та легендами зі свого минулого. А поки що про долю Розумовського і його маєтків слухаємо ми.

Ровесник Маріїнського палацу і «предок» Київської фортеці

Це справжній скарб, і виявили його дивом. Про те, що так званий Інженерний двір Київської фортеці був збудований частково на місці колишнього маєтку Розумовського, історики знали. «Але до останнього часу вважалося, що від самого маєтку нічого не лишилось (крім будівлі оддалік – перебудованого флігеля)», – розповідає вчений. І ось цього року забудовники, розбираючи старі стіни будівлі кінця ХІХ століття (тієї, що з комплексу Київської фортеці), несподівано відкрили підземний простір ще старішого періоду.

«Мурування випадково побачила київська екскурсоводка Алла Бондаренко і зробила кілька фотографій, які виклала на Фейсбуці, – розповідає історію відкриття фундаментів Тимур Анатолійович. – І хтось з киян звернув мою увагу на цей пост, мовляв, – а що це таке може бути?» Бобровський тоді нічого ще не знав про палац Розумовського, але відразу за характером мурування зрозумів, що ця цікавинка – XVIII століття. До справи долучився краєзнавець, дослідник історії забудови Києва Антон Короб. Він розшукав, що писав про палац Розумовського Федір Ернст – відомий український історик-мистецтвознавець (жив у 1891-1942 роках). «Це дозволило припустити, що ми маємо справу з залишками палацу», – говорить Бобровський. Провели додаткові дослідження з Іваном Зоценком, співробітником Інституту археології – поміряли, роздивилися детальніше, склали план споруди, знайшли ще деякі історичні свідоцтва кінця ХІХ століття, що згадують про маєток і його долю. «І на сьогодні ми можемо впевнено на 100% казати: те, що ми бачимо, є підвалами палацу Кирила Розумовського», – стверджує вчений.

Тимур Бобровський, археолог

З березня Тимур Бобровський з однодумцями працюють над оформленням паперів і проходженням процедур, необхідних, аби знайдена пам’ятка набула відповідного статусу. «Сьогодні Консультативна рада Департамент охорони культурної спадщини КМДА розглянула оновлену облікову документацію і таки прийняла рішення внести «Фундаменти палацу Кирила Розумовського» до Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини», – нарешті написав він на своїй сторінці у Фейсбук наприкінці червня. Далі – внесення об'єкта до Державного реєстру пам'яток, і то теж нешвидка справа. Але визнання загадкових мурувань об'єктом культурної спадщини – вже великий успіх: як пам'яткоохоронців, так і міста.

«Це дуже рідкісна знахідка XVIII століття. В Києві є церкви того періоду, а цивільної архітектури – лише три будинки на Подолі, збудовані до пожежі 1801 року, і Маріїнський палац», – пояснює цінність підземелля вчений.

Палац К.Розумовського в Батурині. Фото: commons.wikimedia.org

А це ще й об’єкт, пов’язаний з такою неординарною особистістю – останнім українським гетьманом Кирилом Розумовським. Чудовий комплекс, присвячений Гетьманщині, козацтву з відновленим (за часів Віктора Ющенка) палацом Розумовського, є в Батурині, каже наш експерт. Але історичних цінностей багато не буває. «І ось маємо таку унікальну пам’ятку, яку не просто варто зберігати – я сподіваюся, ми вже зробили перший крок – а використовувати так, щоб люди могли це бачити», – впевнений Бобровський.

Популярні новини зараз
8-річний хлопець знайшов гранату в селі Гоголів Броварського району Київщини На тролеї в момент аварії було два брата — прокуратура показала запис з камер відеоспостереження Алея Слави: Глеваха будує місце вшанування загиблих героїв поруч з Глеваським академічним ліцеєм На Одеській трасі під Києвом навесні 2024 планують відкрити новий ТРЦ
Показати ще

Шукати «скарби» будуть в льодовнях гетьманського маєтку

Маєток у мальовничому куточку Києва був хоч і величний, але дерев’яний, та мав цегляні фундаменти і великі підвали. Дерево пішло в небуття, а от контури підвалу виглядають міцно. Вони досить складні і дають нам уявлення, яким був цей будинок, каже Бобровський. З ним пов’язана легенда, підтверджена істориками ХІХ століття – таке собі свідчення незламності Кирила Розумовського як останнього гетьмана України.

Останній гетьман Війська Запорізького Кирило Розумовський. Фото: commons.wikimedia.org

Коли Катерина ІІ скасувала Гетьманщину і відправила Розумовського у відставку, залишатися в Україні йому заборонили (на термін до 12 років). Кирило Григорович був, м’яко кажучи, не в захваті і хоч мав місце в Сенаті Російської імперії та був президентом Петербурзької академії наук, в Петербурзі не залишився і довгі роки блукав Європою, розповідає вчений. Коли термін заборони сплив, Розумовський у 1777 році повернувся на Батьківщину, де заснував кілька маєтків, зокрема, в Києві, Яготині і Батурині. Київський, найімовірніше, був першим з тих палаців, збудованих десь на початку 80-х років XVIII століття, каже Тимур Бобровський.

І от в 1787 році розпочалася російсько-турецька війна і київська комендатура почала нав’язувати Розумовському на зимовий постій військових, які через Київ рухалися в бік Туреччини. «То він викликав з яготинського маєтку селян з підводами, сокирами, за два дні розібрали будинок, вивезли його в Яготин і зібрали його там, – каже археолог. – І будинок з Печерська став основою яготинського палацу». А ділянку в Києві, де стояв маєток, Розумовський просто подарував видатному українському діячу, меценату і основоположнику українського театру Дмитру Трощинському.

Флігель колишнього палацу Кирила Розумовського в Києві. Фото 1930 р. (Ернст, 1930 р., с. 470)

Історики-краєзнавці кажуть – будівля була надзвичайно красива, зведена з дубових брусів за проєктом англійського архітектора Адама Менеласа. Вже Трощинський збудував на цьому місці, схоже, кам’яну, ще більшу за розмірами будівлю (а після його смерті вона перейшла у власність Київської фортеці). «Я сподіваюся, що археологи, коли проводитимуть тут дослідження, знайдуть і її фундаменти, – каже Бобровський. – Але нас цікавить цей осередок, пов’язаний з Кирилом Розумовським». Тобто підвал, що складається з трьох господарських приміщень, перекритих напівкруглими склепіннями, – частину, на жаль, вже розібрали сучасні забудовники. Тимур Анатолійович вказує, де були типові для тих віків вікна назовні, що навкоси відкривалися для провітрювання і куди вели бокові відгалуження. «Це підземні ходи, ми не знаємо, наскільки вони довгі, зазвичай – 15-20 м. Вони використовувалися як льодовні, – розповідає він. – Взимку на річці ламали блоками кригу і зберігали в тих ходах, ціле літо крига там зберігалася для різних господарських справ і охолоджувала всякі продукти».

Фотолистівка 1900-х рр. Заготівля льоду на Дніпрі. Фото виготовлене в ательє Д.Маркова на Хрещатику, 6.

На жаль, розкопувати сам підвал вглиб археологам сенсу вже немає. «Бачите, всередині будівельники трішки похазяйнували і культурний шар знищено. Але у нас є оці відгалуження, їх можна розібрати (ходи закладені і, ймовірно, засипані землею, – ред.) і дослідити. Хоч вони й перерізані фундаментом будинку ХХ століття, – міркує вчений. – І ще ж є культурний шар, який межує ззовні з цими фундаментами – ми стоїмо на ньому.

В ньому можуть зберігатися речі, пов’язані з побутом цього палацу або пов’язані з пізнішим періодом (а то й більш раннім). Тобто археологам є чимало роботи». І, можливо, попереду ще багато цікавих знахідок – монет, фрагментів посуду, прикрас… Хтозна, що ще лишив нам гетьман у спадок.

Таким був палац Розумовського у Яготині (з картини Лазарєва П.Є.,1807 р.). Фото: ua.interestingukraine.kiev.ua

Намагаємося уявити, як виглядав будинок гетьмана років з 240 тому. Бобровський припускає – приблизно так, як і флігель палацу, що зберігся до сьогодні, хоч і перебудований. «У центрі був винесений вперед великий ґанок, можливо, з колонами, тому, що це тоді робили, – описує він. – Флігель є на фотографіях початку ХХ століття, от у нього приблизно така конфігурація: з ґанком, колони стоять». У бік сучасної вулиці Івана Мазепи дивився чільний фасад, а до Дніпра виходила, ймовірно, терасована (це коли на схилах створюють майданчики у вигляді ступенів – терас) паркова зона.

«Спочатку цю територію Розумовський винаймав у монастиря – отут поруч, де знаходиться Київський палац дітей і юнацтва, був великий Свято-Микільський монастир, збудований Іваном Мазепою, – розповідає історію місця дослідник Бобровський. – Можливо, згодом він її викупив, бо джерела кажуть – пізніше гетьман подарував ділянку Трощинському». Здавалося б – просто підземелля, а насправді – ціла захоплива історія для майбутніх туристів.

Кав’ярня, артоб’єкт, музей чи законсервована пустка

Дуже хотілося б, щоб знайдена пам’ятка була збережена і стала доступною для відвідування, кілька разів наголошує Тимур Бобровський. Все залежне від себе він для цього вже зробив – підготував історичну довідку та облікову картку, які подали до Департаменту охорони культурної спадщини КМДА. Документи рухалися складними бюрократичними шляхами, і в результаті, за словами Тетяни Осінчук, керівниці КЗ «Центр консервації предметів археології», вже підписаний наказ і готується пакет документів для подання Міністерству культури – щодо огляду і занесення пам’ятки до державного реєстру. А подальша доля підземелля – у приватних руках.

Тетяна Осінчук, керівниця КЗ «Центр консервації предметів археології»

«Департамент охорони культурної спадщини проводив перемовини, були зустрічі з власниками – вони зацікавлені в збереженні пам’ятки, і тому буде коригування проєкту», – каже пані Тетяна. За її словами, вдалося домовитись, що залишки фундаментів законсервують і запланують створення музею на базі пам’ятки. Археологи продовжать дослідження ділянки, а власники підписали договір з Інститутом археології, тож навколо будуть проводитися окремі шурфування (точкові «розвідувальні» розкопки), пошуки решток, пов’язаних із пам’яткою.

А паралельно за участі археологів, архітекторів розроблять проєкт музеєфікації фундаментів. Його затвердять на консультативній раді і подумають, як саме реалізувати. «Звичайно, було б цікаво спуститися вниз і відчути дух цієї епохи», – говорить Осінчук. «Мені здається, якби реставратори як слід законсервували цю кладку і вдалося відновити склепіння, було б добре зробити там кав’ярню, меморіальну експозицію з інформацією про гетьмана Розумовського, – ділиться своїм баченням пан Бобровський. – Це і прибуток власникам, і туристичний об’єкт для міста». Тим більше, що площа цілком дозволяє щось таке влаштувати – 3 однакові приміщення на близько 150 кв.м. Головне, щоб у господарів об’єкта були бажання та гроші – місто може брати участь, але рішення, витрати і вигоди – на плечах ТОВ СОБІ. З ним, за словами Осінчук, буде укладено охоронний договір, в якому пропишуть, що є предметом охорони, створять паспорт на пам’ятку. І тоді будуй що хочеш, але автентичні залишки палацу збережи.

Власник прийматиме рішення – чи він тримає під замком порожні приміщення і раз на тиждень пускає сюди екскурсантів, або ж облаштує артоб’єкт, кав’ярню і має з того прибуток, пояснює Осінчук. «Головне – забезпечити доступність, як того вимагають міжнародні конвенції стосовно історичної спадщини, – каже вона. – Її важливо показувати, розповідати про неї – особливо зараз, під час війни. Бо це ж наша автентичність, наша історія, коріння, це про те, хто ми є». Представники товариства-власника напіврозібраної-напівзбудованої наново будівлі, хоч і пустили нас люб’язно подивитися розкоп, коментувати свої плани щодо нього відмовилися.

А місто, за словами Осінчук, у збереженні спадщини дуже зацікавлене. «За останні 3 роки у Києві за поданням Департаменту охорони культурної спадщини занесено до Державного реєстру 41 археологічний об’єкт – чимало як на такий маленький термін, – розповідає вона. – Тобто міська влада опікується, переймається і співпрацює з активістами, фахівцями».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайские грабли Трампа. Это полезно знать и Украине
ZN UA
2024-11-13T06:31:24Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
COP29: Украина и международные партнеры запускают новые проекты для оценки экологического ущерба от войны
Знай
2024-11-13T06:55:58Z
Ложь наших партнеров: украинцы расплачиваются кровью за запрет бить по России
Фокус
2024-11-13T06:45:03Z
Трамп сделал первое назначение в своей будущей администрации
Корреспондент
2024-11-08T07:15:17Z
Стало известно, что сделает Путин во время выборов в США или сразу после них
Comments UA
2024-11-03T13:33:40Z
Выдал ордер на арест Шойгу и Герасимова: в России "арестовали" судью в Гааге
Апостроф
2024-11-11T18:43:16Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
Правительство ликвидирует МСЭК и внедрит новую систему оценки трудоспособности
Comments UA
2024-11-12T17:21:36Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Вместо МСЭК в Украине появится принципиально новая система
Хвиля
2024-11-13T04:45:07Z
Вредные свойства пластика, которые разрушают организм
Comments UA
2024-11-13T02:18:46Z
Распространенные продукты, которые "убивают" щитовидную железу: что не стоит употреблять
Comments UA
2024-11-12T23:45:07Z
Вызывают усталость и упадок сил: 5 продуктов, которые крадут вашу энергию
Фокус
2024-11-12T20:42:14Z
Рак, инфаркт и депрессия: украинцев ждут тяжелые последствия после окончания войны
Знай
2024-11-12T18:51:44Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
В Амстердаме прошли массовые еврейские погромы
Корреспондент
2024-11-08T03:30:10Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
Настоящее чудо: 5 удивительных историй спасения пропавших людей
Marie Claire
2024-11-13T07:01:47Z
Пенсия более 8 тысяч гривен: в ПФУ напомнили, кто из украинцев может получать такие выплаты
Политека
2024-11-13T07:01:00Z
Всеобщая мобилизация: в какой срок нужно забрать повестку с почты
ZN UA
2024-11-08T04:03:51Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
В Украине усилили охрану АЭС
Апостроф
2024-11-13T07:06:56Z
Масло, яйца и овощи: почему украинцы платят на 20% больше того же набора продуктов
Хвиля
2024-11-13T06:03:49Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Експерт розкрив несподівані ризики нової пенсійної реформи в Україні
Хвиля
2024-11-13T05:45:43Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Фронтмен PROBASS ∆ HARDI Артем Ткаченко: Создаем свой музыкальный жанр – UKROBASS
Комсомольская правда
2024-11-13T07:04:12Z
"Холостяк" сломал психику Злате Огневич: пришлось обращаться за помощью
Знай
2024-11-13T05:51:48Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
Черная пятница с промокодами и купонами: где искать дополнительные скидки?
Bin UA
2024-11-08T18:35:00Z
Инсайдер: Глен Пауэлл может заменить Тома Круза во франшизе "Миссия невыполнима"
GameMag
2024-11-13T01:04:08Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Ошибка, портящая ваш лук: почему лучше избегать холодильника
Знай
2024-11-13T06:51:59Z
Карта Таро недели: что нас ждет с 18 по 24 ноября
Marie Claire
2024-11-13T06:30:38Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Заливные пироги: два способа приготвоить простую выпечку с начинкой
Фокус
2024-11-13T05:57:39Z
Самые сокровенные желания женщин, о которых они боятся признаться
Comments UA
2024-11-13T04:15:21Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Готовится массированный штурм позиций ВСУ: военный рассказал, куда стягивает войска РФ
Comments UA
2024-11-13T07:06:12Z
«Тепло на фронт»: из-за резкого похолодания «Украинская команда» срочно собирает на согревающие наборы
Апостроф
2024-11-13T07:00:26Z
Россияне пожаловались на разграбленные дома в селе, в которое ВСУ и не заходили
Фокус
2024-11-12T14:27:41Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
В рядах ТЦК на Волыни обнаружили российского «крота»
Апостроф
2024-11-08T10:33:47Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Кубок НБА: Голден Стэйт одолел Даллас, Бостон уступил Атланте
Корреспондент
2024-11-13T06:54:56Z
Реал может рассмотреть продажу игроков из-за финансовых проблем
Корреспондент
2024-11-13T05:15:36Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Игрок сборной Украины подписал контракт с новым агентством
Корреспондент
2024-11-13T05:09:33Z
"Хотел успокоить": тренер избил 8-летнюю ученицу после поражения на чемпионате по тхэквондо
Фокус
2024-11-13T01:06:47Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В РФ в огне большой оборонный институт: какие проблемы могут начаться в росармии
Comments UA
2024-10-30T12:33:56Z
В Пензе прилетело: БпЛА поразили нефтехранилища завода нефтегазового оборудования
Апостроф
2024-11-13T07:03:00Z
Массированная ракетная атака на Украину: где раздаются взрывы
Comments UA
2024-11-13T05:42:28Z
Дроны ударили по Воронежской области РФ: повреждено предприятие
Корреспондент
2024-11-13T05:33:30Z
В Сумской области прогремели 124 взрыва
TSN
2024-11-13T04:21:05Z
В Сумах был слышен взрыв
Корреспондент
2024-11-12T22:12:57Z
"Подъехали зеленые": суд вынес приговор мужчине, который информировал о местах нахождения ТЦК
Политека
2024-11-12T20:00:09Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Загадочные белые пятна массово выносит на береговую линию: никто не знает, что это
Фокус
2024-11-13T07:12:57Z
Поют все: Представлен новый трейлер LEGO Horizon Adventures
GameMag
2024-11-13T06:05:06Z
Ice-Pick Lodge показала первый геймплей Pathologic 3
GameMag
2024-11-13T05:46:56Z
Считаем до 50: Nvidia свернула выпуск видеокарт из серии RTX 40
GameMag
2024-11-13T05:10:26Z
Официально: Netflix экранизирует гача-игру Nikke: Goddess of Victory
GameMag
2024-11-13T04:57:56Z
Проклятие Google Stadia: Tequila Works подала заявление о банкротстве
GameMag
2024-11-13T04:18:20Z
Sony реформирует структуру бизнеса PlayStation — сокращение расходов является частью процесса
GameMag
2024-11-13T04:06:04Z
На PS5 Pro запустили The Matrix Awakens — прокачанная консоль справляется с Unreal Engine 5 гораздо лучше базовой модели
GameMag
2024-11-13T03:08:51Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z
Mercedes-Benz 1923 выставили на продажу: за сколько продадут ретро-авто
Comments UA
2024-11-12T15:36:36Z
Неожиданный лидер: один из регионов обогнал Киев по количеству электрокаров
Comments UA
2024-11-12T14:33:28Z
Представлений мотоцикл Secoron RA600
Portaltele
2024-11-12T12:07:59Z
В чем отличие бензина 95 от 95 премиум и 92: важно знать каждому водителю
UAToday
2024-11-12T11:06:21Z
Зимой скажете спасибо за этот способ: для чего водители используют пленку в авто
Знай
2024-11-12T09:51:09Z
На подарок дочери: отец 15 лет хранил уникальное авто
Фокус
2024-11-12T09:15:01Z
Представлений новий кросовер Chery Jetour X95
Portaltele
2024-11-12T09:05:55Z
Volkswagen ID. 4 Crozz 2025 представлять 15 листопада
Portaltele
2024-11-12T06:04:31Z