MY.UAНовини
У Києві знайшли підземелля палацу Кирила Розумовського
У Києві знайшли підземелля палацу Кирила Розумовського

У Києві знайшли підземелля палацу Кирила Розумовського

Джерело: Укрінформ

Розкоп заховався між деревами схилу Дніпра та «сталінкою» поблизу метро «Арсенальна». На цьому місці ТОВ СОБІ планувало поставити комерційну будівлю замість старої занедбаної, але будівництво застигло і об’єкт нині – мов той гібрид. З одного боку – свіженький бетон з арматурою, з іншого – залишки старої будівлі, а між ними – розкопане підземелля. Старовинна кладка, склепіння дуже контрастують з верхньою стіною, де штукатурка та фарба – «радянський стайл».

«Добре, що поки що сухо, але якнайшвидше треба подбати про пам’ятку, щоб не постраждала», – говорить Тимур Бобровський, археолог, який з березня опікується долею розкопу і готував документи, щоб археологічні залишки отримали пам'яткоохоронний статус.

Ми стоїмо якраз там, де колись був задній двір чи сад за палацом останнього гетьмана Війська Запорізького Кирила Розумовського, і дивимося вниз, на «привіт» з ХVIII століття. Якщо пощастить і власники будівлі (що несподівано для себе стали розпорядниками археологічної знахідки) облаштують тут цікаву туристичну локацію, місто збагатиться новими історіями та легендами зі свого минулого. А поки що про долю Розумовського і його маєтків слухаємо ми.

Ровесник Маріїнського палацу і «предок» Київської фортеці

Це справжній скарб, і виявили його дивом. Про те, що так званий Інженерний двір Київської фортеці був збудований частково на місці колишнього маєтку Розумовського, історики знали. «Але до останнього часу вважалося, що від самого маєтку нічого не лишилось (крім будівлі оддалік – перебудованого флігеля)», – розповідає вчений. І ось цього року забудовники, розбираючи старі стіни будівлі кінця ХІХ століття (тієї, що з комплексу Київської фортеці), несподівано відкрили підземний простір ще старішого періоду.

«Мурування випадково побачила київська екскурсоводка Алла Бондаренко і зробила кілька фотографій, які виклала на Фейсбуці, – розповідає історію відкриття фундаментів Тимур Анатолійович. – І хтось з киян звернув мою увагу на цей пост, мовляв, – а що це таке може бути?» Бобровський тоді нічого ще не знав про палац Розумовського, але відразу за характером мурування зрозумів, що ця цікавинка – XVIII століття. До справи долучився краєзнавець, дослідник історії забудови Києва Антон Короб. Він розшукав, що писав про палац Розумовського Федір Ернст – відомий український історик-мистецтвознавець (жив у 1891-1942 роках). «Це дозволило припустити, що ми маємо справу з залишками палацу», – говорить Бобровський. Провели додаткові дослідження з Іваном Зоценком, співробітником Інституту археології – поміряли, роздивилися детальніше, склали план споруди, знайшли ще деякі історичні свідоцтва кінця ХІХ століття, що згадують про маєток і його долю. «І на сьогодні ми можемо впевнено на 100% казати: те, що ми бачимо, є підвалами палацу Кирила Розумовського», – стверджує вчений.

Тимур Бобровський, археолог

З березня Тимур Бобровський з однодумцями працюють над оформленням паперів і проходженням процедур, необхідних, аби знайдена пам’ятка набула відповідного статусу. «Сьогодні Консультативна рада Департамент охорони культурної спадщини КМДА розглянула оновлену облікову документацію і таки прийняла рішення внести «Фундаменти палацу Кирила Розумовського» до Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини», – нарешті написав він на своїй сторінці у Фейсбук наприкінці червня. Далі – внесення об'єкта до Державного реєстру пам'яток, і то теж нешвидка справа. Але визнання загадкових мурувань об'єктом культурної спадщини – вже великий успіх: як пам'яткоохоронців, так і міста.

«Це дуже рідкісна знахідка XVIII століття. В Києві є церкви того періоду, а цивільної архітектури – лише три будинки на Подолі, збудовані до пожежі 1801 року, і Маріїнський палац», – пояснює цінність підземелля вчений.

Палац К.Розумовського в Батурині. Фото: commons.wikimedia.org

А це ще й об’єкт, пов’язаний з такою неординарною особистістю – останнім українським гетьманом Кирилом Розумовським. Чудовий комплекс, присвячений Гетьманщині, козацтву з відновленим (за часів Віктора Ющенка) палацом Розумовського, є в Батурині, каже наш експерт. Але історичних цінностей багато не буває. «І ось маємо таку унікальну пам’ятку, яку не просто варто зберігати – я сподіваюся, ми вже зробили перший крок – а використовувати так, щоб люди могли це бачити», – впевнений Бобровський.

Популярні новини зараз
8-річний хлопець знайшов гранату в селі Гоголів Броварського району Київщини На тролеї в момент аварії було два брата — прокуратура показала запис з камер відеоспостереження Алея Слави: Глеваха будує місце вшанування загиблих героїв поруч з Глеваським академічним ліцеєм На Одеській трасі під Києвом навесні 2024 планують відкрити новий ТРЦ
Показати ще

Шукати «скарби» будуть в льодовнях гетьманського маєтку

Маєток у мальовничому куточку Києва був хоч і величний, але дерев’яний, та мав цегляні фундаменти і великі підвали. Дерево пішло в небуття, а от контури підвалу виглядають міцно. Вони досить складні і дають нам уявлення, яким був цей будинок, каже Бобровський. З ним пов’язана легенда, підтверджена істориками ХІХ століття – таке собі свідчення незламності Кирила Розумовського як останнього гетьмана України.

Останній гетьман Війська Запорізького Кирило Розумовський. Фото: commons.wikimedia.org

Коли Катерина ІІ скасувала Гетьманщину і відправила Розумовського у відставку, залишатися в Україні йому заборонили (на термін до 12 років). Кирило Григорович був, м’яко кажучи, не в захваті і хоч мав місце в Сенаті Російської імперії та був президентом Петербурзької академії наук, в Петербурзі не залишився і довгі роки блукав Європою, розповідає вчений. Коли термін заборони сплив, Розумовський у 1777 році повернувся на Батьківщину, де заснував кілька маєтків, зокрема, в Києві, Яготині і Батурині. Київський, найімовірніше, був першим з тих палаців, збудованих десь на початку 80-х років XVIII століття, каже Тимур Бобровський.

І от в 1787 році розпочалася російсько-турецька війна і київська комендатура почала нав’язувати Розумовському на зимовий постій військових, які через Київ рухалися в бік Туреччини. «То він викликав з яготинського маєтку селян з підводами, сокирами, за два дні розібрали будинок, вивезли його в Яготин і зібрали його там, – каже археолог. – І будинок з Печерська став основою яготинського палацу». А ділянку в Києві, де стояв маєток, Розумовський просто подарував видатному українському діячу, меценату і основоположнику українського театру Дмитру Трощинському.

Флігель колишнього палацу Кирила Розумовського в Києві. Фото 1930 р. (Ернст, 1930 р., с. 470)

Історики-краєзнавці кажуть – будівля була надзвичайно красива, зведена з дубових брусів за проєктом англійського архітектора Адама Менеласа. Вже Трощинський збудував на цьому місці, схоже, кам’яну, ще більшу за розмірами будівлю (а після його смерті вона перейшла у власність Київської фортеці). «Я сподіваюся, що археологи, коли проводитимуть тут дослідження, знайдуть і її фундаменти, – каже Бобровський. – Але нас цікавить цей осередок, пов’язаний з Кирилом Розумовським». Тобто підвал, що складається з трьох господарських приміщень, перекритих напівкруглими склепіннями, – частину, на жаль, вже розібрали сучасні забудовники. Тимур Анатолійович вказує, де були типові для тих віків вікна назовні, що навкоси відкривалися для провітрювання і куди вели бокові відгалуження. «Це підземні ходи, ми не знаємо, наскільки вони довгі, зазвичай – 15-20 м. Вони використовувалися як льодовні, – розповідає він. – Взимку на річці ламали блоками кригу і зберігали в тих ходах, ціле літо крига там зберігалася для різних господарських справ і охолоджувала всякі продукти».

Фотолистівка 1900-х рр. Заготівля льоду на Дніпрі. Фото виготовлене в ательє Д.Маркова на Хрещатику, 6.

На жаль, розкопувати сам підвал вглиб археологам сенсу вже немає. «Бачите, всередині будівельники трішки похазяйнували і культурний шар знищено. Але у нас є оці відгалуження, їх можна розібрати (ходи закладені і, ймовірно, засипані землею, – ред.) і дослідити. Хоч вони й перерізані фундаментом будинку ХХ століття, – міркує вчений. – І ще ж є культурний шар, який межує ззовні з цими фундаментами – ми стоїмо на ньому.

В ньому можуть зберігатися речі, пов’язані з побутом цього палацу або пов’язані з пізнішим періодом (а то й більш раннім). Тобто археологам є чимало роботи». І, можливо, попереду ще багато цікавих знахідок – монет, фрагментів посуду, прикрас… Хтозна, що ще лишив нам гетьман у спадок.

Таким був палац Розумовського у Яготині (з картини Лазарєва П.Є.,1807 р.). Фото: ua.interestingukraine.kiev.ua

Намагаємося уявити, як виглядав будинок гетьмана років з 240 тому. Бобровський припускає – приблизно так, як і флігель палацу, що зберігся до сьогодні, хоч і перебудований. «У центрі був винесений вперед великий ґанок, можливо, з колонами, тому, що це тоді робили, – описує він. – Флігель є на фотографіях початку ХХ століття, от у нього приблизно така конфігурація: з ґанком, колони стоять». У бік сучасної вулиці Івана Мазепи дивився чільний фасад, а до Дніпра виходила, ймовірно, терасована (це коли на схилах створюють майданчики у вигляді ступенів – терас) паркова зона.

«Спочатку цю територію Розумовський винаймав у монастиря – отут поруч, де знаходиться Київський палац дітей і юнацтва, був великий Свято-Микільський монастир, збудований Іваном Мазепою, – розповідає історію місця дослідник Бобровський. – Можливо, згодом він її викупив, бо джерела кажуть – пізніше гетьман подарував ділянку Трощинському». Здавалося б – просто підземелля, а насправді – ціла захоплива історія для майбутніх туристів.

Кав’ярня, артоб’єкт, музей чи законсервована пустка

Дуже хотілося б, щоб знайдена пам’ятка була збережена і стала доступною для відвідування, кілька разів наголошує Тимур Бобровський. Все залежне від себе він для цього вже зробив – підготував історичну довідку та облікову картку, які подали до Департаменту охорони культурної спадщини КМДА. Документи рухалися складними бюрократичними шляхами, і в результаті, за словами Тетяни Осінчук, керівниці КЗ «Центр консервації предметів археології», вже підписаний наказ і готується пакет документів для подання Міністерству культури – щодо огляду і занесення пам’ятки до державного реєстру. А подальша доля підземелля – у приватних руках.

Тетяна Осінчук, керівниця КЗ «Центр консервації предметів археології»

«Департамент охорони культурної спадщини проводив перемовини, були зустрічі з власниками – вони зацікавлені в збереженні пам’ятки, і тому буде коригування проєкту», – каже пані Тетяна. За її словами, вдалося домовитись, що залишки фундаментів законсервують і запланують створення музею на базі пам’ятки. Археологи продовжать дослідження ділянки, а власники підписали договір з Інститутом археології, тож навколо будуть проводитися окремі шурфування (точкові «розвідувальні» розкопки), пошуки решток, пов’язаних із пам’яткою.

А паралельно за участі археологів, архітекторів розроблять проєкт музеєфікації фундаментів. Його затвердять на консультативній раді і подумають, як саме реалізувати. «Звичайно, було б цікаво спуститися вниз і відчути дух цієї епохи», – говорить Осінчук. «Мені здається, якби реставратори як слід законсервували цю кладку і вдалося відновити склепіння, було б добре зробити там кав’ярню, меморіальну експозицію з інформацією про гетьмана Розумовського, – ділиться своїм баченням пан Бобровський. – Це і прибуток власникам, і туристичний об’єкт для міста». Тим більше, що площа цілком дозволяє щось таке влаштувати – 3 однакові приміщення на близько 150 кв.м. Головне, щоб у господарів об’єкта були бажання та гроші – місто може брати участь, але рішення, витрати і вигоди – на плечах ТОВ СОБІ. З ним, за словами Осінчук, буде укладено охоронний договір, в якому пропишуть, що є предметом охорони, створять паспорт на пам’ятку. І тоді будуй що хочеш, але автентичні залишки палацу збережи.

Власник прийматиме рішення – чи він тримає під замком порожні приміщення і раз на тиждень пускає сюди екскурсантів, або ж облаштує артоб’єкт, кав’ярню і має з того прибуток, пояснює Осінчук. «Головне – забезпечити доступність, як того вимагають міжнародні конвенції стосовно історичної спадщини, – каже вона. – Її важливо показувати, розповідати про неї – особливо зараз, під час війни. Бо це ж наша автентичність, наша історія, коріння, це про те, хто ми є». Представники товариства-власника напіврозібраної-напівзбудованої наново будівлі, хоч і пустили нас люб’язно подивитися розкоп, коментувати свої плани щодо нього відмовилися.

А місто, за словами Осінчук, у збереженні спадщини дуже зацікавлене. «За останні 3 роки у Києві за поданням Департаменту охорони культурної спадщини занесено до Державного реєстру 41 археологічний об’єкт – чимало як на такий маленький термін, – розповідає вона. – Тобто міська влада опікується, переймається і співпрацює з активістами, фахівцями».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росіяни намагаються прорвати фронт, – військовий розповів про складну ситуацію на полі бою
24tv
2024-12-03T20:24:35Z
СБУ заочно повідомила про підозру рашисту, який готує кримських школярів до війни проти України
Украина Криминальная
2024-12-03T20:03:00Z
Чи є імовірність великого наступу на Запорізькому напрямку найближчим часом
24tv
2024-12-03T19:27:26Z
На Київщині та у низці областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2024-12-03T19:24:54Z
Кілька груп російських «Шахедів» розпочали чергову атаку, у низці областей повітряна тривога
УкраинФорм
2024-12-03T19:24:44Z
ГУР: Російські командири видають солдатам інструкції для самогубства на фронті
Хвиля
2024-12-03T19:12:54Z
У Куп’янську залишаються понад 1600 жителів, з них більш як 100 - на лівому березі Осколу
УкраинФорм
2024-12-03T19:00:46Z
Енергетика і наступ РФ на Донеччині: головне зі звернення Зеленського
TSN
2024-12-03T18:51:58Z
Росіяни захопили рекордну кількість територій з березня 2022 року: Тимочко пояснив причину
24tv
2024-12-03T18:48:40Z
Воєнний стан у Південній Кореї та "ультиматум" України: головні новини України
GlavRed
2024-12-03T20:27:56Z
Україна очікує у грудні системи ППО від кількох партнерів - Зеленський
УкраинФорм
2024-12-03T20:24:15Z
Не обійшлось без втручання ззовні: що спричинило воєнний стан у Південній Кореї
24tv
2024-12-03T20:24:05Z
Каллас зустрілась із лідерами Сербії та Косова, закликала до нормалізації
Европейская правда
2024-12-03T20:13:31Z
Південна Корея вводить воєнний стан
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T20:09:05Z
Російський флот тікає з Сирії: OSINT-аналітики показали цікаві знімки з супутників
24tv
2024-12-03T20:06:08Z
ЗСУ не отримували наказів тримати Курську область до інавгурації Трампа - ЦПД
УкраинФорм
2024-12-03T20:03:21Z
Адміністрація США працює цілодобово, щоб забезпечити підтримку України - Держдеп
УкраинФорм
2024-12-03T20:03:19Z
Президентка Грузії заявила, що Конституційний суд ухвалив вирок собі та країні
УкраинФорм
2024-12-03T20:01:52Z
Як спілкуватись з людиною, яка має деменцію
24tv
2024-12-03T20:03:26Z
Умєров прокоментував реформу ВЛК
1News
2024-12-03T18:42:22Z
Міноборони спільно з МОЗ запустили реформу ВЛК: що вона передбачає
TSN
2024-12-03T17:48:12Z
Чому так важливо відновлювати втрачені зуби
24tv
2024-12-03T17:30:58Z
Скільки заробляють лікарі в Хмельницькій МСЕК: офіційні дані
24tv
2024-12-03T17:15:35Z
Як приготувати омлет в мікрохвильовці: смачні, швидкі рецепти
TSN
2024-12-03T17:09:19Z
Вчені відкрили новий клас неврологічних захворювань
Portaltele
2024-12-03T16:39:12Z
Чому взимку не можна ходити без шапки: поради, які вбережуть волосся
24tv
2024-12-03T15:39:33Z
Турбота про кишківник і не тільки: в чому суть дієти Майра, яка стає усе популярнішою
24tv
2024-12-03T15:09:20Z
Близький друг Алсу розкрив справжню причину розлучення
GlavRed
2024-12-03T20:27:45Z
4 найкращі фільми з оскароносним Бренданом Фрейзером, який святкує 56-річчя
24tv
2024-12-03T20:12:10Z
Притула назвав Молочного із "Файна Юкрайна" "ватою" та пригадав останню їхню розмову у 2022 році
Комсомольская правда
2024-12-03T19:55:09Z
"Це безпрограшні прийоми": дизайнерка інтер'єру поділилася хитрощами з облаштування дому
24tv
2024-12-03T18:33:14Z
Актор озвучування Індіани Джонса влаштував 9-годинну пиятику, щоби підготуватися до ролі
ITC
2024-12-03T18:28:11Z
"Хімія між вами": Melovin злився в пристрасному поцілунку з відомою співачкою
GlavRed
2024-12-03T18:27:03Z
Ректорка університету Карпенка-Карого: У нас китайці захищали докторські бездоганною українською
УкраинФорм
2024-12-03T18:13:37Z
Університет імені Карпенка-Карого планує в 2025 році набирати курс на «Майстерність актора кіно»
УкраинФорм
2024-12-03T18:13:10Z
Klavdia Petrivna, Пивоваров та Dorofeeva - чиї пісні слухали українці в Apple Music у 2024 році
Комсомольская правда
2024-12-03T18:05:16Z
Уряд оновив критерії для підприємств по відновленню бронювання працівників
360ua.news
2024-12-03T20:24:39Z
Через високі ціни на молочні продукти стримуються попит на них
24tv
2024-12-03T20:03:57Z
Українцям розповіли, як тепер правильно передавати свідчення газового лічильника
Хвиля
2024-12-03T20:03:26Z
Пенсії, виплати, мобілізація та інше: чимало зміниться для українців з грудня, перелік нововведень
Политека
2024-12-03T20:01:59Z
Співробітники Apple звинувачують компанію у стеженні за їхніми особистими смартфонами
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T20:00:28Z
"Київстар" змінює тарифи для пенсіонерів: що потрібно знати в грудні
Хвиля
2024-12-03T19:45:35Z
Австрия дает 10 млн евро фонду Всемирного банка по поддержке Украины
Европейская правда
2024-12-03T19:40:58Z
Підвищення тарифів на газ, тепло і світло: Шмигаль зробив важливу заяву
TSN
2024-12-03T19:36:35Z
Виплату 1000 гривень очікують уже 4 млн українців: як і на що можна витратити кошти
GlavRed
2024-12-03T19:27:43Z
Як захистити поле почесних поховань у Тернополі?
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T20:33:31Z
"Ну то й що, що загинув": священник УПЦ МП вдарив сестру полеглого українського героя
GlavRed
2024-12-03T20:27:29Z
Тернополянка Аліна Ременець зіграла на піаніно в квартирі, де загинув її батько: щемливе відео
24tv
2024-12-03T20:24:42Z
Сергій Притула відверто розповів про свої заробітки — за рахунок чого живе і на чому економить
TSN
2024-12-03T20:06:11Z
ЗСУ отримають американську систему M131 MOPMS: що це таке і як допоможе
InternetUA
2024-12-03T20:01:55Z
Дослідники Єльського університету ідентифікували сотні українських дітей, викрадених Росією - Зеленський
УкраинФорм
2024-12-03T19:48:23Z
Росіяни запустили "Шахеди" по Україні: які області під загрозою атак
24tv
2024-12-03T19:48:19Z
Подружаться з кожною дитиною: топ порід собак, яких найкраще тримати вдома
Фокус
2024-12-03T19:45:17Z
Фонд «Повернись живим» закликає українців скерувати тисячу від держави на потреби ЗСУ
Детектор М
2024-12-03T19:42:20Z
З'ясовано причину нового пошкодження кабелю між Швецією та Фінляндією
InternetUA
2024-12-03T20:27:51Z
Суд заарештував ексзаступника голови Вищого господарського суду
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T20:12:57Z
Засудили чоловіка, який здавав росіянам харківську ППО
InternetUA
2024-12-03T19:25:44Z
Псевдобанкіри ошукали чоловіка на 120 тисяч гривень
InternetUA
2024-12-03T17:27:38Z
Фінська поліція заявила, пошкодження підводного кабелю сталося через ремонтні роботи
УкраинФорм
2024-12-03T16:45:45Z
Шукав "легких" грошей в інтернеті: у Рівному судитимуть палія авто
InternetUA
2024-12-03T16:27:39Z
"Мілана була єдиною дитиною, на яку чекали 15 років": нові подробиці "мажорної" ДТП у Дніпрі
TSN
2024-12-03T16:09:39Z
Смертельна ДТП у Дніпрі: суд обрав запобіжний захід 19-річному підозрюваному
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T16:01:36Z
Сімейна драма: на Буковині вітчим порізав пасинка
TSN
2024-12-03T15:51:59Z
Рафінья: Я переживаю найкращий момент у кар'єрі
Football.ua
2024-12-03T20:33:14Z
Ноєр отримав першу в своїй кар'єрі червону картку
Football.ua
2024-12-03T20:27:36Z
"Барселона" розчавила суперника, перервавши свою безвиграшну серію в чемпіонаті Іспанії
TSN
2024-12-03T20:18:50Z
Український футбол чекають зміни: як нововведення вплине на клуби УПЛ
24tv
2024-12-03T20:03:25Z
Кубок Італії: Болонья з голом і трьома асистами Кастро розгромила Монцу
Football.ua
2024-12-03T19:37:53Z
Кубок Німеччини: Штутгарт розгромив Ян Регенсбург, Фрайбург поступився місцем у чвертьфіналі Армінії
Football.ua
2024-12-03T19:18:30Z
Збірна України U-21 отримала суперників на Євро-2025: результати жеребкування
24tv
2024-12-03T19:15:34Z
У МанСіті замислились над звільненням Гвардіоли: хто може стати новим тренером чемпіона АПЛ
24tv
2024-12-03T19:12:03Z
"Нарешті зупинить його": відомий промоутер зробив прогноз на реванш Усик – Ф'юрі
TSN
2024-12-03T19:09:59Z
Одеколон і парфуми: між ними є важлива різниця й ось чому ви повинні знати її
24tv
2024-12-03T19:57:46Z
"Магічна" стеля з Гоґвортсу у себе вдома: як зробити справді чарівний декор
24tv
2024-12-03T19:36:42Z
Жир можна відмити олією: несподіваний лайфхак, про який не чув ніхто
24tv
2024-12-03T19:27:59Z
Чи належите ви до двох знаків зодіаку, які матимуть найкращий грудень у своєму житті
24tv
2024-12-03T19:12:04Z
В нього закохані абсолютно усі: готуємо знаменитий салат "Чоловічі сльози"
24tv
2024-12-03T18:36:06Z
Перейшли межі розумного вже давно: в Іспанії почала діяти скандальна вимога для туристів
24tv
2024-12-03T18:21:12Z
Корисніші, ніж ви уявляли: 5 способів використати мандаринову шкірку
24tv
2024-12-03T18:12:49Z
Що важливо мати вдома при відключенні електроенергії: прості та корисні поради
Политека
2024-12-03T17:42:15Z
Новий вигляд, знайомий смак: рецепт закусочного торта "Оселедець під шубою"
Фокус
2024-12-03T17:36:48Z
Геймдиректор Mass Effect 5 натякнув на сюжет гри: «Не пропустить це DLC»
ITC
2024-12-03T20:27:09Z
Для S.T.A.L.K.E.R. 2 вже вийшов третій патч за п’ять днів: що покращили
ITC
2024-12-03T20:18:47Z
Перші 43 хвилини геймплею Kingdom Come: Deliverance 2 від IGN
ITC
2024-12-03T20:18:03Z
STALKER 2 отримав новий патч: що принесли зміни в 1․0․3
24tv
2024-12-03T20:06:26Z
Відкрито новий вид вимерлих людей з великою головою
24tv
2024-12-03T20:03:24Z
Як зарядити телефон за 30 хвилин: найефективніші способи
Политека
2024-12-03T19:42:14Z
Венера ніколи не була здатна підтримувати життя
Portaltele
2024-12-03T19:39:09Z
Астероїд C0WEPC5 впав у російській Якутії
24tv
2024-12-03T19:27:09Z
Можуть говорити про серйозну поломку: звуки в котлі, які не варто ігнорувати
GlavRed
2024-12-03T19:27:06Z
Всюдиходи MAN TGS продовжують оснащувати українськими кузовами
AutoCentre
2024-12-03T18:30:51Z
Toyota bZ3C: електричний кросовер із запасом ходу 630 км й автопілотом на базі лідара та ШІ
ITC
2024-12-03T18:28:55Z
Сучасна класика: BMW випустили оригінальний мотоцикл у ретростилі
Фокус
2024-12-03T18:15:22Z
Caterpillar презентує нове покоління навантажувачів з бортовим поворотом
AutoCentre
2024-12-03T17:12:16Z
Тест нового Jeep Grand Cherokee L: Ленд Крузер, посунься
Топ Жир
2024-12-03T16:54:05Z
Jaguar представив футуристичний концепт електромобіля Type 00
24tv
2024-12-03T16:36:33Z
Mazda представила оновлений пікап BT-50
AutoCentre
2024-12-03T16:09:22Z
Ford представив компактний електрокрос Puma Gen-E
AutoCentre
2024-12-03T15:40:03Z
Водіям загрожує штраф за водіння в неправильному взутті: що відомо
GlavRed
2024-12-03T15:27:17Z