MY.UAНовини
МОН проти дистанційки: чи стануть школярі розумнішими після її скасування?
МОН проти дистанційки: чи стануть школярі розумнішими після її скасування?

МОН проти дистанційки: чи стануть школярі розумнішими після її скасування?

У Міністерстві освіти та науки України вирішили повернути з дистанційної освіти за парти щонайменше 600 тисяч учнів, пояснюючи цю ініціативу «колосальними освітніми втратами». «Дитина у восьмому класі володіє академічними знаннями на рівні шостого класу», - наголосив міністр освіти та науки України Оксен Лісовий. Коротко про розповідає про те, чому пропозицію Міносвіти вчителі, школярі та їхні батьки зустріли в багнети.

Хто тут найрозумніший?

Близько 1 мільйона українських дітей навчаються онлайн: 600 тисяч – в Україні та майже 400 тисяч – за кордоном. І за останні чотири роки, як заявили в МОН, українська система освіти зазнала якісних втрат, у тому числі через COVID-19 та повномасштабну війну. І тому українські діти відстають від своїх однолітків із інших країн на 1,5-2,5 роки навчання. Про це свідчать результати дослідження Організації економічної співдружності та розвитку PISA-2022, проведеного у 81 країні світу минулого року.

Щоправда, у МОН України промовчали, що практично всі країни, які беруть участь у дослідженні PISA–2022, показали загальне зниження з різних причин, але в основному через коронавірусну пандемію, середніх результатів математичної та читацької грамотності. У відомстві також не згадали, що дослідження проводилося серед учнів віком 15 років і лише у 18 із 27 регіонів України (зрозуміло, чому).

Ну й будемо чесні: конкурувати зі Сінгапуром, Японією, Тайванем і Південною Кореєю за рівнем математичної грамотності, які перебувають на вершині списку PISA–2022, Україна не могла й у свої найкращі роки – що вже казати, коли в країні війна. І до речі, результати PISA-2022 не такі вже й жахливі: Україна далеко не в кінці списку, а скоріше - ближче до високих показників. І те, що наша країна не скотилася за ці роки на дно безграмотності та неосвіченості – це заслуга українських вчителів та школярів. У тому числі – викладачів та учнів на дистанційному навчанні.

Незважаючи на це, в міністерстві вважають, що вчитися дітям краще офлайн. Комплексна політика «Школа офлайн», розроблена у відомстві, покликана «дати доступ до безпечної очної освіти, а також дозволить підвищити якість дистанційної освіти, якщо вихід офлайн неможливий".

У запропонованому проєкті наказу № 850, який то ось-ось готовий набути чинності, то повертається на доопрацювання до МОН, автори окреслили конкретні кроки.

Число дистанційних шкіл скоротять

Міністерство перегляне список дистанційних шкіл, і якщо у класах буде менше 20 осіб (не враховуються діти на екстернаті чи домашньому навчанні), школи закриють. Класів має бути як мінімум по одному для всіх років навчання (з 1-го по 9-й або з 5-го по 11-й, або з 8-го по 11-й для ліцеїв).

У МОН кажуть, що на дистанційці навчаються різні категорії учнів з різними потребами: діти за кордоном навчаються за подвійною програмою (за місцевою та українською), діти на окупованих та прифронтових територіях не мають постійного доступу до інтернету (спірне твердження, хіба що йдеться про глухі села, звідки сім'ї з дітьми постаралися виїхати давним-давно). І вчителі не можуть через це приділити увагу кожному учневі під час уроку.

Цю інновацію Коротко про прокоментувала мешканка тимчасово окупованої території Донецької області Людмила Єремченко, чий син навчався дистанційно в українській школі.

– На дистанційну освіту моя дитина перейшла ще у 2019 році: це був 9-й клас, син хотів отримати атестат базової середньої освіти, щоб вирішити, куди рухатися далі. Адресу найближчої дистанційної школи ми знайшли на сайті МОН у Мирнограді. Точніше, це був екстернат. Син писав контрольні, ми відправляли їх через кордони, тому що вимагали оригінали контрольних. Випускних іспитів не було через пандемію. Потім син пішов вчитися дистанційно до школи в Покровську, де був 10-й клас. Були відеоуроки, була звичайна робота вчителя, завдання, «домашки», відповіді, при цьому вчителі частіше не мали електрики, ніж ми. Іспитів у 10-му класі не було. У 11-му класі ми виїхали на вільну територію, на захід України, син почав навчатись очно. Але! По дві-три години на день школа сиділа в укритті, благо воно було поряд. Потім почалися блекаути. І школа перейшла на дистанційну форму навчання. Ближче до кінця навчального року ми виїхали до Латвії, де складали НМТ. Син показав достатні результати, щоб вступити до столичного вишу. Отже, справа не стільки у форматі навчання, скільки в бажанні дітей вчитися… А дистанційку скасовувати не можна, тут уже напрацьовано гігантський викладацький досвід за ці 10 років. І ніхто не знає, куди прилетять російські ракети та де закриються школи.

Діти з тимчасово окупованих територій залишаться на дистанційній формі навчання

Для них пропонується запровадити індивідуальні плани навчання та педагогічний патронаж. Щоправда, йдеться про дистанційні класи колишньої школи. Якщо вона припиняє роботу, діти з учителем переходять до іншого класу. Не зовсім зрозуміла інновація, якщо врахувати, що шкіл-переселенців не так і багато, і багато хто навчається хто де. Передбачається, що дитина продовжить спілкуватися на дистанційці зі своїм класом та своїми викладачами, а не чужими. Але враховуючи масовий від'їзд дітей та батьків за кордон та інші міста, навряд чи класи залишаються тими ж, якими були з моменту їх створення.

Насправді діти на окупованих територіях ходять до тамтешніх шкіл. Інакше до батьків прийдуть із запитаннями з «міністерств освіти» та «районо». У вільний час маленькі мешканці окупації осягають українську освітню програму дистанційно. Добре чи погано – інше питання, але до вишів хто хоче - вступає і навіть не за пільговими квотами, а на загальних правах.

Учням за кордоном полегшать навчання

Українські діти-біженці навчаються у місцевих школах і водночас – в українських, щоб не втрачати зв'язку з батьківщиною. У міністерстві стурбовані таким же їхнім подвійним навантаженням, як і у дітей в окупації, тому пропонують запровадити українознавчий компонент – скорочену навчальну програму, яка складається з української мови та літератури, історії та географії України, захисту України. Інші предмети після повернення дитини назад до України будуть перезараховані.

Чому не можна зробити українознавчий компонент для дітей в окупації? Вони вивчають хімію, фізику, біологію, алгебру та геометрію спочатку російською, потім українською мовами. З кожним роком дітям, які не мають повсякденної практики спілкування, дедалі важче осягати науки українською мовою. Зв'язки з Україною можуть порватися непомітно та швидко.

Укриття+автобуси+девайси=?

Усі діти, які вийдуть на очне навчання, навчатимуться лише у школах, де є укриття. Якщо укриттів немає – школа має побудувати чи обладнати його. Держава обіцяє дати на це гроші, якщо школа подасть заявку через систему DREAM.

Чи вважається школа, де укриття тільки будується, школою з укриттям? Не повідомляється.

Далі: автори ініціативи в МОН обіцяють, що там, де неможливо збудувати укриття з причин безпеки, громади купуватимуть автобуси для підвезення дітей до безпечних місць для навчання.

Чи готові батьки ризикувати життям дітей, яких автобусами везтимуть розбитими - і не виключено, що замінованими - дорогами, можливо, під обстрілом до шкіл, де є укриття? І що означає «неможливо збудувати укриття з причин безпеки»? Якщо йдеться про прифронтові райони, то, по-перше, громадам там не до шкільних автобусів, і по-друге, жоден з батьків не відправить свою дитину в невідомість у тих умовах, коли навіть будувати укриття небезпечно.

Добре було б, якби МОН оприлюднило список гарантовано безпечних місць для навчання. Бо, як показало життя, ракети долітають і до умовно мирних Черкас, Вінниці, Кропивницького…

Пропозицію роздати вчителям та учням ноутбуки та планшети для продовження дистанційки поки що можна розцінювати як добре побажання. Їх роздадуть там, де не буде можливості відвідувати школу офлайн, але хто та як привезе гаджети дітям та викладачам у небезпечні райони?

А що викладачі?

Закриття дистанційних шкіл та тих, що не оснащені укриттями, призведе до звільнень вчителів, швидше за все – до масштабних. Можна припустити, що в українській системі освіти миттю намалюється гостра нестача педагогів, але закрити прогалину не буде кому. Мало хто з викладачів, особливо похилого віку, залишить свій будинок, щоб шукати роботу та будувати нове життя в іншому місці. Безробітні викладачі-переселенці з певною часткою ймовірності можуть плюнути на все і повернутись додому в окупацію, де є будинок і не треба віддавати зарплату за оренду квартири.

Якщо держава хотіла заощадити, «оптимізувавши» дистанційні школи, то ця економія обійдеться їй дуже дорого і буде виражатися в людських ресурсах, що залишили систему економіки. Звільнені не платять податки, не купують багато товарів і найчастіше їдуть, благо країни за кордоном відкриті. Нестача викладачів може легко перетворити школи на кшталт сільських навчальних закладів, де географію та історію читає за сумісництвом фізрук, а біологію – завгосп.

Намагатися заощадити на системі освіти – ганебно у будь-якій країні. Чи варто чіпати дистанційну форму навчання, яка вже більш-менш склалася за десять років, яка показує не найстрашніші результати і цілком життєздатна? Шкільні автобуси гарні в мирний час, а в укриттях, якими б вони не були надійними, учні ще навесні проводили до 6 годин, чекаючи закінчення повітряної тривоги - може, цей час продуктивніше було б витратити на навчання, хай і дистанційне?

Наказ № 850 Міністерства освіти та науки України ще обговорюється у самому міністерстві. Можливо, його підкоригують із урахуванням реалій, а не «хотілок» відомства. Поки що він виглядає надто відірваним від реальності.

Теги за темою
Освіта
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
«Блюзнірство грантових патріотів». Виступ Тимошенко спровокував овації в Раді і обурення активістів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:06:19Z
Розбір НАБУ в цифрах: "Нуль доведених до посадок корупціонерів ТОПрівня"
FaceNews
2025-07-22T19:04:44Z
Німеччина назвала головну умову для швидкої передачі Україні комплексів Patriot
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:03:06Z
Рада "убивает" евроинтеграцию, реакция ЕС, задержание "хозяина Молдовы": новости дня
Европейская правда
2025-07-22T18:31:52Z
Трамп захотів розслідування проти Обами
Европейская правда
2025-07-22T18:31:22Z
Українці вийшли на протести через обмеження повноважень НАБУ та САП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T18:15:47Z
У Держдепі підтвердили вихід США з ЮНЕСКО
FaceNews
2025-07-22T18:10:03Z
Суд у Німеччині відхилив скаргу "АдН" на її "екстремістську" класифікацію
Европейская правда
2025-07-22T18:07:20Z
Дикі тварини масово з’являються у містах та біля осель: зоолог пояснив ризики
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:27:06Z
Масована атака безпілотниками по Сумах: одна жінка загинула, троє отримали поранення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:48:07Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога через ракетну небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:09:16Z
Запоріжжя атакує сарана, розміром із сірникову коробку: еколог пояснив, чи варто панікувати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:41Z
Як може змінитися простір після демонтажу МАФів: приклад Печерська
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:24Z
У середмісті Житомира посеред вулиці утворилося провалля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:36:19Z
Як із фільму жахів. Запорізька область потерпає від нашестя сарани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:21:18Z
Окупанти в Криму бояться ударів Сил оборони – партизани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:15:45Z
Рух ділянкою Берестейського проспекту 23 липня буде частково обмежено
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:33:28Z
У трьох областях України зафіксовано спалахи гострих кишкових інфекцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:45:05Z
Яка їжа влітку особливо небезпечна? Фахівець дав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:37Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
13 років без Богдана Ступки. Син легендарного актора показав архівні фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:12:58Z
«Зараз російської музики не має бути…» Інтерв’ю з Ігорем Чернявським, чию скрипку слухав Конгрес США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:54Z
Український гурт «Антитіла» заспівав українською мовою хіт «Смотри в меня» і представив кліп, яким просто довів до мурах, адже там показані реалії війни.
FM-TV
2025-07-22T10:49:26Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
У Греції вдруге за два тижні обмежили відвідування Акрополю через спеку
Европейская правда
2025-07-22T16:25:53Z
А ти знав, чому пляшка вина саме 0,75 л?
Корреспондент
2025-07-22T13:48:31Z
Українці в лідерах. Іноземці скуповують житло в одній із туристичних країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:06:58Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Церковний календар на серпень 2025: коли святкуємо Успіння Пресвятої Богородиці та медовий, яблучний і горіховий спас
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:00:27Z
Терорист Гіркін визнав УПЦ МП «оплотом русского міра» в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:51:36Z
Естонія платитиме гроші призовникам за хорошу фізичну форму
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:36:20Z
Найважливіші професійні навички у 2025 році: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:24:54Z
Міноборони готує зміни, які спростять фінансування підприємств оборонного сектору
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:06:10Z
У Луцьку учасника бойових дій з маленьким собакою працівниця автовокзалу не допустила до поїздки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:17Z
Олена Шуляк розповіла, як зміниться житлова політика в Україні
VGorode
2025-07-22T12:18:57Z
Спека на межі можливостей людини: в Ірані температура перевищила 50 градусів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:27:37Z
Шмигаль розповів, звідки планує брати кошти на оборону України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:00:28Z
Нацбанк відкликав ліцензії трьох фінустанов
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T18:03:55Z
Усі українці, які здають в оренду нерухомість, повинні сплачувати податки – Южаніна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:09:38Z
Доходи РФ від нафти й газу в липні впадуть більш ніж на третину – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:06:35Z
Уперше за рік нових ФОПів зареєстровано більше, ніж закрито
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T16:27:22Z
РФ уночі завдала масованого удару по газових об'єктах України
FaceNews
2025-07-22T16:06:43Z
«Укртрансгаз» уперше застосував нову технологію для створення 3D-моделей газосховищ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:51:45Z
90% ударів по енергетиці України РФ цьогоріч завдала дронами – Клименко
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:51:00Z
«Укрзалізниця» отримає сотню нових пасажирських вагонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:36:17Z
Канада відкриває свій ринок для новозеландських молокопродуктів
AgroPortal
2025-07-22T15:00:23Z
Серія А та НХЛ підписали угоду про співпрацю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:57:00Z
Пішов з життя легендарний ексгравець «Ліверпуля»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:54:25Z
Кваліфікації Євро-2027 з футболу: визначилося місце проведення гри Литва – Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:33:47Z
Матчі «Олександрії» з «Партизаном» у Лізі Конференцій пройдуть без гостьових глядачів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:15:21Z
Юний шотландський хокеїст загинув внаслідок нещасного випадку в готелі на Ібіці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:57:54Z
Визначилися суперники збірної України з баскетболу 3х3 на етапі Жіночої серії у Сумгаїті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:43Z
Тхеквондист Гарбар здобув бронзу Універсіади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:03:35Z
«Хамрун» – «Динамо»: де дивитися гру кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:57:11Z
Олімпійський чемпіон з РФ, який погорів на допінгу, поскаржився на англосаксів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:42:50Z
У ресторані Кацуріна виявлено серйозні порушення, а в персоналу не було медкнижок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:06:09Z
Командир бригади «Лють» Казбан загинув у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T18:54:02Z
Суд відправив під варту керівника «Лісів України»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T16:33:55Z
Правоохоронці викрили підпільне виробництво сигарет у дитячому таборі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:21:45Z
На Глибочицькій через негоду завалився будівельний кран
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:06:46Z
Агенти РФ готували теракти в чотирьох областях: серед підозрюваних школярка з Полтавщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:00:34Z
У мережі з'явилося відео моторошного ДТП на проспекті Соборності
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:39:36Z
Мігрант на надувному колі намагався дістатися з Африки до Іспанії: плавця дивом врятували
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:18:37Z
У Києві затримано двох чоловіків, що підозрюються у підпалах авто на замовлення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:33:42Z
Перевірка фактів від DW: Як розпізнати новини, створені ШІ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T18:30:18Z
Lidl створює систему обрахунку та контролю викидів на базі ШІ
AgroPortal
2025-07-22T16:00:31Z
Погодні умови змістили терміни льоту кукурудзяного стеблового метелика
AgroPortal
2025-07-22T14:30:18Z
Морські мешканці потерпають від аномальної спеки Середземномор'я: вчені б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:15:05Z
YouTube-канали Китаю, Росії та інших країн видалено: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
У McDonald's новий конкурент? Маск відкрив кафе Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:54:25Z
Українці все частіше купують гібриди та електрокари: рейтинг лідерів ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:51:56Z
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:50Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z