MY.UAНовини
МОН проти дистанційки: чи стануть школярі розумнішими після її скасування?
МОН проти дистанційки: чи стануть школярі розумнішими після її скасування?

МОН проти дистанційки: чи стануть школярі розумнішими після її скасування?

У Міністерстві освіти та науки України вирішили повернути з дистанційної освіти за парти щонайменше 600 тисяч учнів, пояснюючи цю ініціативу «колосальними освітніми втратами». «Дитина у восьмому класі володіє академічними знаннями на рівні шостого класу», - наголосив міністр освіти та науки України Оксен Лісовий. Коротко про розповідає про те, чому пропозицію Міносвіти вчителі, школярі та їхні батьки зустріли в багнети.

Хто тут найрозумніший?

Близько 1 мільйона українських дітей навчаються онлайн: 600 тисяч – в Україні та майже 400 тисяч – за кордоном. І за останні чотири роки, як заявили в МОН, українська система освіти зазнала якісних втрат, у тому числі через COVID-19 та повномасштабну війну. І тому українські діти відстають від своїх однолітків із інших країн на 1,5-2,5 роки навчання. Про це свідчать результати дослідження Організації економічної співдружності та розвитку PISA-2022, проведеного у 81 країні світу минулого року.

Щоправда, у МОН України промовчали, що практично всі країни, які беруть участь у дослідженні PISA–2022, показали загальне зниження з різних причин, але в основному через коронавірусну пандемію, середніх результатів математичної та читацької грамотності. У відомстві також не згадали, що дослідження проводилося серед учнів віком 15 років і лише у 18 із 27 регіонів України (зрозуміло, чому).

Ну й будемо чесні: конкурувати зі Сінгапуром, Японією, Тайванем і Південною Кореєю за рівнем математичної грамотності, які перебувають на вершині списку PISA–2022, Україна не могла й у свої найкращі роки – що вже казати, коли в країні війна. І до речі, результати PISA-2022 не такі вже й жахливі: Україна далеко не в кінці списку, а скоріше - ближче до високих показників. І те, що наша країна не скотилася за ці роки на дно безграмотності та неосвіченості – це заслуга українських вчителів та школярів. У тому числі – викладачів та учнів на дистанційному навчанні.

Незважаючи на це, в міністерстві вважають, що вчитися дітям краще офлайн. Комплексна політика «Школа офлайн», розроблена у відомстві, покликана «дати доступ до безпечної очної освіти, а також дозволить підвищити якість дистанційної освіти, якщо вихід офлайн неможливий".

У запропонованому проєкті наказу № 850, який то ось-ось готовий набути чинності, то повертається на доопрацювання до МОН, автори окреслили конкретні кроки.

Число дистанційних шкіл скоротять

Міністерство перегляне список дистанційних шкіл, і якщо у класах буде менше 20 осіб (не враховуються діти на екстернаті чи домашньому навчанні), школи закриють. Класів має бути як мінімум по одному для всіх років навчання (з 1-го по 9-й або з 5-го по 11-й, або з 8-го по 11-й для ліцеїв).

У МОН кажуть, що на дистанційці навчаються різні категорії учнів з різними потребами: діти за кордоном навчаються за подвійною програмою (за місцевою та українською), діти на окупованих та прифронтових територіях не мають постійного доступу до інтернету (спірне твердження, хіба що йдеться про глухі села, звідки сім'ї з дітьми постаралися виїхати давним-давно). І вчителі не можуть через це приділити увагу кожному учневі під час уроку.

Цю інновацію Коротко про прокоментувала мешканка тимчасово окупованої території Донецької області Людмила Єремченко, чий син навчався дистанційно в українській школі.

– На дистанційну освіту моя дитина перейшла ще у 2019 році: це був 9-й клас, син хотів отримати атестат базової середньої освіти, щоб вирішити, куди рухатися далі. Адресу найближчої дистанційної школи ми знайшли на сайті МОН у Мирнограді. Точніше, це був екстернат. Син писав контрольні, ми відправляли їх через кордони, тому що вимагали оригінали контрольних. Випускних іспитів не було через пандемію. Потім син пішов вчитися дистанційно до школи в Покровську, де був 10-й клас. Були відеоуроки, була звичайна робота вчителя, завдання, «домашки», відповіді, при цьому вчителі частіше не мали електрики, ніж ми. Іспитів у 10-му класі не було. У 11-му класі ми виїхали на вільну територію, на захід України, син почав навчатись очно. Але! По дві-три години на день школа сиділа в укритті, благо воно було поряд. Потім почалися блекаути. І школа перейшла на дистанційну форму навчання. Ближче до кінця навчального року ми виїхали до Латвії, де складали НМТ. Син показав достатні результати, щоб вступити до столичного вишу. Отже, справа не стільки у форматі навчання, скільки в бажанні дітей вчитися… А дистанційку скасовувати не можна, тут уже напрацьовано гігантський викладацький досвід за ці 10 років. І ніхто не знає, куди прилетять російські ракети та де закриються школи.

Діти з тимчасово окупованих територій залишаться на дистанційній формі навчання

Для них пропонується запровадити індивідуальні плани навчання та педагогічний патронаж. Щоправда, йдеться про дистанційні класи колишньої школи. Якщо вона припиняє роботу, діти з учителем переходять до іншого класу. Не зовсім зрозуміла інновація, якщо врахувати, що шкіл-переселенців не так і багато, і багато хто навчається хто де. Передбачається, що дитина продовжить спілкуватися на дистанційці зі своїм класом та своїми викладачами, а не чужими. Але враховуючи масовий від'їзд дітей та батьків за кордон та інші міста, навряд чи класи залишаються тими ж, якими були з моменту їх створення.

Насправді діти на окупованих територіях ходять до тамтешніх шкіл. Інакше до батьків прийдуть із запитаннями з «міністерств освіти» та «районо». У вільний час маленькі мешканці окупації осягають українську освітню програму дистанційно. Добре чи погано – інше питання, але до вишів хто хоче - вступає і навіть не за пільговими квотами, а на загальних правах.

Учням за кордоном полегшать навчання

Українські діти-біженці навчаються у місцевих школах і водночас – в українських, щоб не втрачати зв'язку з батьківщиною. У міністерстві стурбовані таким же їхнім подвійним навантаженням, як і у дітей в окупації, тому пропонують запровадити українознавчий компонент – скорочену навчальну програму, яка складається з української мови та літератури, історії та географії України, захисту України. Інші предмети після повернення дитини назад до України будуть перезараховані.

Чому не можна зробити українознавчий компонент для дітей в окупації? Вони вивчають хімію, фізику, біологію, алгебру та геометрію спочатку російською, потім українською мовами. З кожним роком дітям, які не мають повсякденної практики спілкування, дедалі важче осягати науки українською мовою. Зв'язки з Україною можуть порватися непомітно та швидко.

Укриття+автобуси+девайси=?

Усі діти, які вийдуть на очне навчання, навчатимуться лише у школах, де є укриття. Якщо укриттів немає – школа має побудувати чи обладнати його. Держава обіцяє дати на це гроші, якщо школа подасть заявку через систему DREAM.

Чи вважається школа, де укриття тільки будується, школою з укриттям? Не повідомляється.

Далі: автори ініціативи в МОН обіцяють, що там, де неможливо збудувати укриття з причин безпеки, громади купуватимуть автобуси для підвезення дітей до безпечних місць для навчання.

Чи готові батьки ризикувати життям дітей, яких автобусами везтимуть розбитими - і не виключено, що замінованими - дорогами, можливо, під обстрілом до шкіл, де є укриття? І що означає «неможливо збудувати укриття з причин безпеки»? Якщо йдеться про прифронтові райони, то, по-перше, громадам там не до шкільних автобусів, і по-друге, жоден з батьків не відправить свою дитину в невідомість у тих умовах, коли навіть будувати укриття небезпечно.

Добре було б, якби МОН оприлюднило список гарантовано безпечних місць для навчання. Бо, як показало життя, ракети долітають і до умовно мирних Черкас, Вінниці, Кропивницького…

Пропозицію роздати вчителям та учням ноутбуки та планшети для продовження дистанційки поки що можна розцінювати як добре побажання. Їх роздадуть там, де не буде можливості відвідувати школу офлайн, але хто та як привезе гаджети дітям та викладачам у небезпечні райони?

А що викладачі?

Закриття дистанційних шкіл та тих, що не оснащені укриттями, призведе до звільнень вчителів, швидше за все – до масштабних. Можна припустити, що в українській системі освіти миттю намалюється гостра нестача педагогів, але закрити прогалину не буде кому. Мало хто з викладачів, особливо похилого віку, залишить свій будинок, щоб шукати роботу та будувати нове життя в іншому місці. Безробітні викладачі-переселенці з певною часткою ймовірності можуть плюнути на все і повернутись додому в окупацію, де є будинок і не треба віддавати зарплату за оренду квартири.

Якщо держава хотіла заощадити, «оптимізувавши» дистанційні школи, то ця економія обійдеться їй дуже дорого і буде виражатися в людських ресурсах, що залишили систему економіки. Звільнені не платять податки, не купують багато товарів і найчастіше їдуть, благо країни за кордоном відкриті. Нестача викладачів може легко перетворити школи на кшталт сільських навчальних закладів, де географію та історію читає за сумісництвом фізрук, а біологію – завгосп.

Намагатися заощадити на системі освіти – ганебно у будь-якій країні. Чи варто чіпати дистанційну форму навчання, яка вже більш-менш склалася за десять років, яка показує не найстрашніші результати і цілком життєздатна? Шкільні автобуси гарні в мирний час, а в укриттях, якими б вони не були надійними, учні ще навесні проводили до 6 годин, чекаючи закінчення повітряної тривоги - може, цей час продуктивніше було б витратити на навчання, хай і дистанційне?

Наказ № 850 Міністерства освіти та науки України ще обговорюється у самому міністерстві. Можливо, його підкоригують із урахуванням реалій, а не «хотілок» відомства. Поки що він виглядає надто відірваним від реальності.

Теги за темою
Образование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Ситуация на фронте на вечер 26 ноября
UAToday
2024-11-26T21:36:54Z
В 20 раз больше "Шахедов" по Украине: эксперт назвал сценарий зимних обстрелов
UAToday
2024-11-26T21:36:44Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Конфликт с подкастером. Украина против Джо Рогана
Корреспондент
2024-11-26T22:18:53Z
Байден заявил, что Израиль и Хезболла договорились о перемирии
Корреспондент
2024-11-26T22:12:17Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Реакция НАТО на новую баллистическую ракету РФ, которая ударила по Украине
Comments UA
2024-11-22T16:24:18Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Диана Попова рассказала, на каком этапе создания сейчас пребывает Музей авангарда
Знай
2024-11-26T21:48:20Z
Врачи присвоили паллиативный статус: известный российский певец умирает от рака
Comments UA
2024-11-26T21:45:11Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Когда нужно прекращать пить пиво: с определенного возраста этот напиток не лечит, а калечит
TSN
2024-11-26T21:03:12Z
Болезни ушей, с которыми не могут мобилизовать: украинцам дали разъяснение
Политека
2024-11-26T20:01:00Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Стивенсон получил нового потенциального соперника после срыва боя с Сепедой
Корреспондент
2024-11-26T22:03:00Z
Одноклубник Зинченко затроллил игрока команды соперника после забитого гола
Корреспондент
2024-11-26T21:45:17Z
Бывший соперник дал совет Джошуа по поводу его будущего
Корреспондент
2024-11-26T18:42:31Z
Экс-партнер Месси официально стал тренером Интер Майами
Корреспондент
2024-11-26T18:21:34Z
Лидер топ-клуба АПЛ рассказал, что играл в последнем матче с травмой
Корреспондент
2024-11-26T17:21:23Z
Украинец попал в символическую сборную тура в европейском чемпионате
Корреспондент
2024-11-26T16:49:53Z
Чухаджян рассказал, что должен изменить Фьюри в реванше с Усиком
Корреспондент
2024-11-26T16:42:07Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Счета за техобслуживание газовых сетей: кто получит и как оплатить
Знай
2024-11-26T21:51:47Z
Не хаос, а четкая схема: украинцам объяснили, как разрабатывают графики отключений
Знай
2024-11-26T20:30:17Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Мобилизация в Украине: планируют ли ввести трекинг повесток
TSN
2024-11-26T22:00:27Z
В Украине вводятся светофоры нового стандарта: что изменится
Новости Украины
2024-11-26T21:39:07Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Открыли огонь по самолету: в Башкирии перепутали "Кукурузник" с украинским дроном
Фокус
2024-11-26T19:36:32Z
В одесситки, помогавшей уклонистам, нашли 2,5 килограмма золота
Корреспондент
2024-11-26T19:25:02Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
День ангела 27 ноября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-11-26T22:18:17Z
Кто для Овна: друг, любовник или враг? Совместимость с разными знаками зодиака
Comments UA
2024-11-26T21:30:06Z
Создаем настроение: 5 по-настоящему стильных образов с рождественским свитером
Marie Claire
2024-11-26T19:30:01Z
Яйца, фаршированные печенью трески: рецепт вкусной фуршетной закуски
Фокус
2024-11-26T19:21:36Z
Просто и вкусно: ленивый рецепт овощной лазаньи от Мэри Берри
Marie Claire
2024-11-26T19:01:32Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Студент сделал солнечную панель своими руками: вот, как ему это удалось
Фокус
2024-11-26T18:15:22Z
Под угрозой 8 млн смартфонов: названы 15 опасных приложений, которые стоит удалить
Фокус
2024-11-26T18:12:22Z
Instagram теперь слушает вас: появилась новая функция, которая подстраивается под пользователей
Знай
2024-11-26T17:51:34Z
Китай показал новейший компьютер, "неподвластный" хакерам: какая у него защита
Фокус
2024-11-26T17:30:09Z
Тормоза индустрии: Paradox Interactive не может портировать Cities: Skylines II на консоли
GameMag
2024-11-26T17:10:26Z
Какие астрологические события будут влиять на наш 2025 год: детальный разбор
Фокус
2024-11-26T16:21:21Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Агрессивный дизайн и 855 сил: дебютировал сверхмощный семейный BMW
Фокус
2024-11-26T16:51:46Z
Аварийность снизилась на 80%: какие дорожные знаки спасают сотни жизней
Знай
2024-11-26T14:51:20Z
Круче любого маслкара: в Украине "отрыли" эксклюзивное купе из 60-х "Акула"
Знай
2024-11-26T12:51:04Z
Разгоняется до 966 км/ч: на аукцион выставили впечатляющее реактивное авто 60-х
Фокус
2024-11-26T11:30:42Z
Опытные водители наливают в бак омывателя популярный напиток: зачем так делать и действительно ли это полезно
TSN
2024-11-26T09:39:45Z
Стремительный силуэт и 367 сил: дебютировал стильный спортивный кроссовер Audi
Фокус
2024-11-26T08:57:07Z
Tesla и кроссоверы по шокирующим скидкам: какие автомобили купили украинские министры в 2024 году
Знай
2024-11-26T04:51:23Z
Эксклюзив высшей пробы: на продажу выставили уникальный Mercedes за $55 миллионов
Фокус
2024-11-25T18:15:51Z