Посольство України у Великій Британії відреагувало на запит щодо "припущення Романа Червінського" про наказ Валерія Залужного і викрадення літака РФ. При цьому дипломати посилались на особливі норми закону, які пояснюють зміст відповіді.
У документі, підписаному послом України у Великій Британії та екскомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, вказано, що у дипломатичного представництва немає інформації про спецоперацію на аеродромі "Канатове". На цій підставі ЗМІ відмовили у запиті. Фрагмент відповіді посольства журналістам опублікували на порталі "Громадське".
Журналісти надіслали запит до посольства України у Британії щодо заяви ексрозвідника Романа Червінського про спецоперацію з викрадення літака ЗС РФ. Вони цікавились відповіддю посла Залужного на припущення, що він начебто наказав її провести як тодішній командувач ЗСУ. Запит у посольстві отримали 29 липня і вже 31 з'явилась відповідь, фрагмент якої з'явився у мережі. Журналістам відмовили у запиті, оскільки посольство "не володіє інформацією". Внизу стоїть підпис Залужного.
У документі від диппредставництва є посилання на ст. 1 та ст. 22 Закону "Про доступ до публічної інформації". Ці статті пояснюють, чому ЗМІ отримали саме таку відповідь. Згідно з законом, органи влади відповідають на запит про публічну інформацію, якщо вони цю інформацію "отримали або створили", або нею володіє "суб'єкт владних повноважень", у цьому випадку — посольство. Посольство "не володіє інформацією щодо порушеного Вами питання", ідеться у тексті. На цій підставі журналістам, які цікавились Червінським і подіями у "Канатовому", "вимушено відмовили".
Удар по аеродрому "Канатове" і Червінський
Зазначимо, один з ударів ЗС РФ по аеродрому "Канатове" під Кропивницьким відбувся у серпні 2022 року. Внаслідок прильоту російських ракет одна людина загинула — це був командир військової частини. 17 отримали поранення. Крім того, серйозні пошкодження отримали два військових літаки та злітна смуга. Через рік, у серпні 2023, правоохоронці затримали розвідника Романа Червінського, якого підозрювали у причетності до удару РФ за ч. 5 ст. 426-1 (перевищення повноважень, 8-12 років тюрми). Згідно з даними слідчих, розвідник проводив спецоперацію з виманювання російського пілота, який мав викрасти літак і посадити його на "Канатовому". Замість літака прилетіли ракети РФ по координатах, які начебто отримав "пілот".
У липні 2024 року Червінський, який вийшов під домашній арешт після застави у 9 млн грн, заявив про причетність тодішнього командувача ЗСУ Залужного доспецоперації з викрадення літака. З його слів, такий наказ він отримав начебто саме від генерала.
Восени 2023 року ГУР Міноборони відзвітувало про іншу успішну операцію з викрадення російського вертольота Мі-8. Вертольотом керував 28-річний росіянин Максим Кузьмінов, який через пів року загинув в Іспанії.
Нагадуємо, у ЗМІ повідомили про ще одну підозру, яку мають слідчі щодо Червінського. Ідеться про підозру у шахрайстві, оскільки на таємних відеозаписах він представляється як представник податкової, який може "залагодити питання".