MY.UAНовини
Валюта чи гривня? Куди вкладати кошти та як інвестувати з максимальною вигодою в 2024 році
Валюта чи гривня? Куди вкладати кошти та як інвестувати з максимальною вигодою в 2024 році

Валюта чи гривня? Куди вкладати кошти та як інвестувати з максимальною вигодою в 2024 році

Українцям у третій рік протистояння російській агресії доступні кілька варіантів вдалого інвестування вільних коштів. Проте чи вигідною є дохідність цих інструментів і в якому разі краще зачекати з довгостроковими інвестиціями? Фокус дослідив детально.

Обсяг коштів населення та бізнесу в банках у ІІ кварталі 2024 року значно зріс і банки очікують на його подальше зростання в наступному кварталі. Про це свідчать результати щоквартального опитування, повідомляють у НБУ. "У ІІ кварталі зріс обсяг коштів як домогосподарств і корпорацій, так і оптового фондування. Фінустанови очікують на подальше зростання обсягу коштів населення та бізнесу в ІІІ кварталі. Середня вартість фондування в ІІ кварталі знижувалася четвертий квартал поспіль. Подальшого зниження вартості депозитів для домогосподарств і корпорацій і вартості оптового фондування в ІІІ кварталі очікують майже всі банки", — йдеться у повідомленні Нацбанку. Що відбувається з депозитами, які ставки зараз за державними облігаціями (ОВДП) та чи варто вкладати у готівкову валюту, з’ясовував Фокус.

Шалених ставок більше немає: які умови строкових вкладів банки пропонують громадянам

Ставки за вкладами у гривні знижуються. Про це свідчать дані Українського індексу ставок за депозитами фізосіб UIRD, які регулярно публікує НБУ. Від початку 2024 року і станом на 29 липня ставка за вкладом на три місяці просіла на 0,76 в. п. до 12,92% річних, щодо депозиту на 6 місяців — на 1,65 в. п. до 12,87%, а щодо річного вкладу зменшилася на 2,37 в.п. до 12,65% річних. Дещо скоротилася й дохідність вкладів у доларах — на 0,04-0,24 в. п. залежно від терміну розміщення коштів, тож на 29 липня ставка для шестимісячного вкладу в доларах становить 0,97% річних, а для річного — 1,26% річних.

Важливо Відсотки мають значення. Де і як українцям зберігати кошти у часи великої нестабільності

"За останні три місяці ми спостерігали пониження ставок за депозитами в національній валюті у багатьох банків. Пониження відбувалися середньому на 0,5-1 в. п. як на короткі терміни (3, 4, 6 міс.), так і на довші (понад 1 рік). У деяких випадках були й пониження на 2 в. п. і більше. Найвищі ставки спостерігаємо на вклади в національній валюті терміном на 6 і 12 місяців", — розповів Фокусу Олександр Супрунович, директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку.

Гривневі вклади залишаються найбільш прибутковими, проте ставки протягом року суттєво скоротились
Фото: Getty

Тим часом Аліна Компанець, директорка з маркетингу Unex Bank, зазначає: протягом останніх трьох місяців ставки за усіма вкладами в гривні поволі знижувалися, реагуючи на зниження облікової ставки НБУ, яка від середини березня знизилася на два відсоткових пункти до 13%. "Банки за межами топ 20, де конкуренція за вкладника гостріша, пропонують у середньому на 1,5-2 відсоткових пункти вищі ставки. Скажімо, за тримісячними вкладами дохідність, залежно від банку, коливається в межах 14-15% річних. До того ж, у цьому сегменті ринку часто можна натрапити на спеціальні пропозиції, бонуси та надбавки, що залежать, наприклад, від суми вкладу", — каже експертка.

Нещодавнє рішення НБУ залишити облікову ставку на рівні 13% не повинно суттєво вплинути на депозитну дохідність. Ба більше, експерти зауважили, що навіть поступове зменшення прибутковості вкладів не впливає на популярність такого інструменту, як депозит. "Чергове зниження облікової ставки не призведе до глобального зниження ставок за гривневими вкладами та певного відтоку вкладів, оскільки банківські заощадження у гривні все ще залишатимуться доволі привабливим інструментом для українців", — зазначили у пресслужбі Ощадбанку.

Зараз у банках пропонують розмістити гривневі кошти зі ставкою 7-13% річних
Фото: УНІАН

Серед переваг депозиту у гривні фінансисти називають прогнозованість рівня дохідності, гарантії від держави (адже за усіма вкладами громадян на час війни є зобов’язання повернення коштів через Фонд гарантування вкладів фізосіб, про що в 2022 році було ухвалено окремий законопроєкт), простота оформлення та можливість розміщення коштів з опцією поповнення, а крім того банки пропонують гнучкі вклади з можливістю зняття коштів у будь-який момент.

Важливо Квартира, депозит чи банківське золото: що дасть більше прибутку у 2024 році

Проте є у депозитів і певні недоліки. Зокрема йдеться про втрату відсоткового доходу за умови дострокового розірвання договору строкового депозиту, а ще — податки, що обов’язково мають сплачуватись із отриманого за вкладом доходу. "Гривневий депозит, окрім його непривабливої відсоткової ставки, це ще й зниження ліквідності ваших коштів, їхнє заморожування. Вони стануть доступними після завершення терміну вкладу, а дострокове зняття в разі виникнення якихось непередбачуваних життєвих обставин чи витрат просто позбавить вас відсотків внаслідок дострокового розірвання договору, що також не завжди допускається банками. Окрім того, і так невисока дохідність вкладів з огляду на імовірні ризики зменшиться на 20% податків (18,5% — ПДФО, 1,5% — військовий збір)", — пояснюють у компанії "КИТ Груп", український оператор ринку обміну валют.

Депозити залищаються популярним інструментом, хоча в часи невизначеності багато хто обирає короткі терміни розміщення коштів

Поки що в Україні депозити у гривні залишаються одним із найпопулярніших інструментів зберігання громадянами вільних коштів. У 2024 році українці надають перевагу тримісячним депозитам. "Крива дохідності за різними строками розміщення коштів є майже рівною. Дещо більші, але не принципово, ставки банки пропонують за тримісячними та депозитами на 12 місяців. Перші мають більший попит через прагнення українців у часи надзвичайної невизначеності зберігати якомога більш вільний доступ до власних заощаджень і додаткові можливості для банків щодо розміщення таких коштів у депозитних сертифікатах регулятора. Щодо річних вкладів, то вони традиційно є одним із найбільш бажаних для фінустанов джерелом ресурсів", — каже Аліна Компанець.

Валюта в ціні: як змінюється попит і чому українці купують долари

Не втрачає актуальності такий інструмент заощаджень, як готівкова іноземна валюта. Нагадаємо, у червні 2024 року населення України купило у банках валюти на $2,456 млрд. А за шість місяців 2024 року обсяг купівлі валюти в банках досяг $5,238 млрд.

Купують валюту активно найчастіше під впливом девальваційного тренду: традиційно обсяги купівлі доларів і євро збільшуються через валютні коливання. У такий спосіб населення прагне убезпечити гривневі доходи від знецінення. Багато хто обирає готівкові долари для накопичень на серйозні покупки — від пральної машини і нового телевізора до нового автомобіля чи заміського будинку або квартири.

Важливо У всьому винні тарифи. Чому українці бачать шалене зростання цін і що буде далі

"Готівкова валюта вдома — найбільш простий спосіб формування суперліквідних заощаджень. Їхній найбільший недолік — ризик втрати через пограбування домівки, пожежу, стихійні лиха, прильоти тощо. Щодо дохідності такого способу заощаджень: якщо ви накопичуєте долари на великі покупки (дорога побутова техніка, ремонт, квартира, авто) чи оплату освіти дітям і є усвідомлення, що витратите ці кошти все одно в Україні та в гривні, навіть валютний кеш завдяки курсовій премії все одно принесе вам дохід і збереже заощадження", — зауважили експерти "КИТ Груп".

Протягом 2024 року громадяни придбали у банках понад 5,2 млрд доларів
Фото: УНІАН

Найближчим часом готівкова валюта збереже свої позиції одного з інструментів для накопичень, кажуть фінансисти. Проте не слід забувати, що готівкові долари принесуть інвестору дохідність лише за умови продовження девальваційного тренду. Але цей варіант заощаджень експерти називають одним з оптимальних щодо нівелювання інфляційних і девальваційних ризиків.

В Україні традиційно обсяги купівлі доларів і євро збільшуються через валютні коливання

Тим часом у "КИТ Груп" зазначили: найбільш потужним драйвером перетоку заощаджень у валюту, а найчастіше — валютний кеш, стали психологічні фактори, а саме невизначеність і нові ризики, які створила держава. "З ухваленням оновленого законодавства про посилення мобілізації, яке у вигляді санкцій за порушення передбачає шалені (для більшості населення країни) штрафи та ризик блокування банківських рахунків, населення стало мінімізувати залишки будь-яких коштів на будь-яких рахунках", — зауважили експерти "КИТ Груп".

Купити облігації: яка дохідність інвестицій у цінні папери в 2024 році

Останнім часом зростає популярність такого інструменту, як військові облігації (ОВДП). Нині їх можна придбати у великих банках і в інвестиційних компаніях. Причому є багато калькуляторів онлайн, що дозволяють вирахувати майбутній дохід таких інвестицій.

Серед переваг ОВДП — гарантоване державою повернення коштів, зрозумілий термін, а також можливість продати придбані ОВДП на вторинному ринку. Крім того, ставки за ОВДП часто вищі, аніж за депозитами на аналогічний термін у великих банках. Наприклад, за ОВДП із терміном погашення в липні 2025 року ставка – 14,75% річних, а з терміном погашення в жовтні 2025 року – 15,25% річних.

Купівля облігацій дозволяє розмістити вільні кошти на термін від 1 місяця до 5 років
Фото: Getty

"ОВДП є доволі популярним інвестиційним інструментом. Від початку цього року портфель держоблігацій фізичних осіб зріс на 9,9 млрд грн. Звісно, залишки коштів на поточних рахунках і строкових депозитах зростали значно динамічніше, проте й цей показник не можна вважати слабким. Причин такої популярності ОВДП — дві. По-перше, дохід від розміщення коштів у держпаперах не оподатковується. По-друге, суто процедурно такі операції за останні кілька років стали набагато простішими. А почати інвестувати в облігації можна від 1000 грн", — зазначає у коментарі Фокусу Аліна Компанець.

Важливо Готівка і валюта — понад усе: як українці зберігають гроші та чи накопичують "на чорний день"

"З огляду на вищу за депозити дохідність різних ОВДП, гривневих і валютних, а також відсутність оподаткування доходів із них, цей інструмент за певних обставин та інвестиційних/ощадних стратегій можна розглядати як прийнятний. Такий інструмент може бути рекомендований заможним людям із диверсифікованими заощадженнями, котрі мають додаткові доступні кошти в гривні та/або валюті", — вважають у "КИТ Груп".

Сьогодні можна придбати військові облігації, як гривневі, так і валютні - у доларах чи євро
Фото: Getty Images

А в Ощадбанку пояснюють: перевагами є високі відсоткові ставки, гарантії від держави та відсутність оподаткування отриманих доходів. "Поточна доходність ОВДП перевищує рівень інфляції. Що більший термін інвестиції, то більшу дохідність отримає інвестор. Тож такі вкладення можуть допомогти захистити кошти від втрати їхньої купівельної спроможності", — зазначили у пресслужбі Ощадбанку.

Наразі придбати ОВДП доволі швидко можна в онлайн-банкінгу великого банку (наприклад, у ПриватБанку, в Ощадбанку, в Райфайзен Банку). Причому у гривневі ОВДП можна інвестувати на термін до 5 років. Але важливо знати, що у банках є мінімальна сума такої інвестиції, як правило, це 50 тис. грн. Цікаво, що є і максимальна сума для вкладень в ОВДП, наприклад, у ПриватБанку це 50 млн гривень.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Какую зарплату получают учителя в Украине в 2025 году
TSN
2025-07-12T07:36:39Z
Будет ли перерасчет пенсий в 2025 году — в Минсоцполитики объяснили
TSN
2025-07-12T07:09:46Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Есть их может быть опасно: какие овощи любят слизни
Telegraf
2025-07-12T04:51:44Z
Сжигает жир лучше любой диеты: ягода, которая поможет быстро похудеть
Знай
2025-07-12T04:51:28Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Выборы во время войны?: Раде предлагают изменить избирательное законодательство
TSN
2025-07-12T07:36:50Z
После ночного террора Зеленский обратился к союзникам с жестким призывом
TSN
2025-07-12T07:36:43Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Полыхали целые "грибы" огня: моменты прилетов в Черновцах, Луцке и Харькове показали на видео
Telegraf
2025-07-12T07:33:33Z
Россия достала ракетой и дронами Черновцы: что известно о погибших и раненых
Comments UA
2025-07-12T07:33:18Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
"Железная леди" с юности: как легендарная Лина Костенко выглядела в молодые годы
Telegraf
2025-07-12T07:36:14Z
Некоторые украинцы могут получить бесплатно планшет, смартфон или компенсацию за приобретение техники
Знай
2025-07-12T07:21:00Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
«Супермен» Джеймса Ганна: очередная кинематографическая попытка сделать этот мир лучше
Комсомольская правда
2025-07-12T07:34:27Z
РФ разрушила студию в Киеве, в которой Дорофеева и Позитив сняли клип
GlavRed
2025-07-12T07:27:27Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Атака РФ на Черновцы: показали последствия
Gazeta UA
2025-07-12T07:15:28Z
В Луцке горел дом после российской атаки. ФОТО
Новости Украины
2025-07-12T06:48:49Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Суккуленты: что это такое и почему это отличный подарок
Comments UA
2025-07-12T07:03:46Z
Такое мясо вы еще не пробовали: как его приготовить с овощами в винно-томатном соусе
Telegraf
2025-07-12T07:03:30Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Слух: PS5-эксклюзив Intergalactic: The Heretic Prophet от Нила Дракманна будет смесью The Last of Us Part II и Dark Souls
GameMag
2025-07-12T07:04:21Z
Banishers: Ghosts of New Eden от создателей Vampyr получила обновление для PS5 Pro перед добавлением в PS Plus
GameMag
2025-07-12T06:40:27Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Усик озвучил имя спортсмена, которого считает лидером мирового бокса
Корреспондент
2025-07-12T06:48:26Z
Короткая стрижка и с "хвостиками": такой олимпийскую чемпионку Стеллу Захарову мало кто помнит
Telegraf
2025-07-12T05:57:04Z
Бывший тренер сборной Украины по боксу сравнил Усика с Мухаммедом Али
Корреспондент
2025-07-12T05:48:21Z
Забарному подбирают нового напарника в команду
Корреспондент
2025-07-12T04:24:41Z
Защитник Реала Асенсио: С игрой на КЧМ не сложилось, недостаточно был хорош
Корреспондент
2025-07-11T23:12:50Z