MY.UAНовини
Майже 40% родин грошей вистачає лише на їжу. Як змінюється дохід українців у 2024 році
Майже 40% родин грошей вистачає лише на їжу. Як змінюється дохід українців у 2024 році

Майже 40% родин грошей вистачає лише на їжу. Як змінюється дохід українців у 2024 році

Нове опитування показало: фінансовий стан українців — один із головних показників життєздатності економіки країни — доволі скрутний. На тлі ухвалення урядом законопроєкту, який передбачає збільшення податків, Фокус дослідив, що відбувається з доходами родин.

Середньомісячний рівень доходів українських родин переважно не дотягує до 30 тис. грн. А пенсіонери та громадяни, які не працюють за станом здоров'я, живуть на 8 тис. грн на місяць. Про це свідчить нове спільне дослідження видання ZN.UA та Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова. Як змінюються доходи українців у третій рік повномасштабної війни та чому родинам не вистачає на необхідне?

Результати шокують: які доходи в Україні та чому українці забагато їдять

Згідно з опитуванням, українські сім'ї переважно живуть на дохід від 8 тис. до 30 тис. грн. Зокрема 43,6% респондентів, які працюють, вказали свій дохід у межах 8-18 тис. грн на місяць. А 22% опитуваних зазначили 18-30 тис. грн. Фахівці додають, що левова частка (67,2%) українців, яких вони опитали, отримує до 8 тис. грн і не працює або за віком, або за станом здоров'я.

Спільне дослідження видання ZN.UA та Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова доводить, що українські сім'ї переважно живуть на дохід від 8 тис. до 30 тис. грн
Фото: ZN.UA

Дійсно, за словами директора аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитра Чуріна, в Україні проживають майже 10 млн пенсіонерів, та далеко не всі з них можуть похвалитися своїм добробутом.

В Україні проживають майже 10 млн пенсіонерів, та далеко не всі з них можуть похвалитися своїм добробутом

"На жаль, демографічна картина така, що громадяни, які працюють, не можуть забезпечувати достатні платежі в Пенсійний фонд, навіть якщо ці пенсійні відрахування трохи збільшити. Проблема дефіциту Пенсійного фонду відома давно, тому лише підвищенням відрахувань до ПФУ із працюючих громадян цю проблему не вирішити. Середні зарплати в Україні дійсно низькі, тож важко розраховувати на те, що люди мають зайві кошти у своїх гаманцях", — зазначив Дмитро Чурін у коментарі Фокусу.

10 млн українських пенсіонерів не можуть похвалитися своїм добробутом
Фото: УНІАН

Зазначимо, що, згідно з торішнім дослідженням міжнародного знижкового сервісу Picodi, українці витрачали майже 41,6% доходу на їжу й напої. Цього року навряд чи картина суттєво змінилася.

Раніше в сервісі Picodi дослідили витрати на харчування у співвідношенні з усіма витратами на споживчі товари й послуги у 105 країнах за 2023 рік. Тоді Україна перебувала на 93-му місці в рейтингу. Схожі результати мали Молдова (41,1%), Ефіопія (41,3%) та Камбоджа (42,7%).

Левову частку доходів українці витрачають на продукти харчування (4,1 бала), не забувають про ЖКП (3,6 бала), здоров'я (2,4 бала)
Фото: ZN.UA

Згідно з цьогорічним дослідженням ZN.UA, тенденція щодо витрат на їжу в Україні практично не змінилася.

Дослідники навіть назвали пріоритетність видатків "виживальницькою".

Головні статті витрат українців — це їжа, здоров'я і комунальні платежі. Тобто аспекти, які потрібні для виживання

Так, левову частку доходів українці витрачають на продукти харчування (4,1 бала), не забувають про ЖКП (3,6 бала), здоров'я (2,4 бала), ледь можуть собі дозволити купувати новий одяг і взуття (2,2 бала).

"Що ж, на жаль, українці все ще "багато їдять". А судячи з того, що наступна за обсягом стаття сімейних витрат — житлово-комунальні послуги (ЖКП), то ще й багато миються", — з гірким гумором прокоментували результати опитування у ZN.UA.

Цікаво, що за червневим звітом НБУ, доходи громадян стабільно зростають (наприклад, зарплата на понад 20% — Фокус), а інфляція сповільнюється. Тож Фокус попросив прокоментувати таку ситуацію фінансового аналітика Андрія Шевчишина.

Важливо Доходи зростають, витрати злітають: що насправді відбувається з гаманцями українців

"Повномасштабна війна стрімко й незворотньо змінила споживчі настрої. Головні статті витрат українців — це їжа, здоров'я і комунальні платежі. Тобто аспекти, які потрібні для виживання. І в цьому немає нічого дивного. Водночас ми бачимо зростання інвестицій в облігації внутрішньої державної позики України (ОВДП), рекордні рівні гривневих депозитів на рахунків банків. Ми спостерігаємо рекордний попит на валюту. Але через воєнні дії формується дуже глибоке розшарування населення та розмежування фінансової спроможності людей", — вважає експерт. Він зазначає: так, зарплати зростають, адже є дефіцит робочих рук. Тож підприємства підвищують оклади, запрошують експатів і перекуповують спеціалістів з інших компаній. І це все відбувається через підвищення курсу. "Гривня девальвує, відповідно, вимоги спеціалістів до зарплати також підвищуються. Водночас зростає рівень роздрібної торгівлі, показники якої подолали максимум довоєнних часів. До речі, та ж сама інфляція провокує підвищення зарплат. Тож, на мій погляд, одне іншому не заважає", — пояснив Фокусу Андрій Шевчишин.

Аналітик Дмитро Чурін також вказує на ефект відкладеного зростання зарплатні.

"Поки інфляція становила 26%, зарплати зростали повільно, а зараз інфляція сповільнюється, тож зростання зарплат триває від минулого періоду, для компенсації минулої фактичної інфляції", — додає експерт.

Левову частку доходів українці витрачають на продукти харчування
Фото: УНИАН

Витратити дохід: як заробляють в Україні

Повномасштабна війна, зокрема динамічна ситуація на лінії фронту, має відчутний вплив на ринок праці. Про це свідчить дослідження за червень від порталу з пошуку роботи Work.ua. Вакансій на Донеччині та Харківщині меншає, проте розмір середніх зарплат на ринку праці впродовж року не змінився, а на початку літа навіть збільшився на 2,5%.

Від лютого 2024 року розмір середньої зарплати становив 20 тис. грн. У червні цей показник зріс на 2,5% — до 20 500 грн

За даними фахівців Work.ua, від лютого 2024 року розмір середньої зарплати становив 20 тис. грн. У червні цей показник зріс на 2,5% до 20 500 грн.

"Проте це зростання відбулося завдяки вакансіям у Силах оборони. У цивільних професіях розмір середньої зарплати не змінився", — підвердила експертка Вікторія Білякова.

Посади, найбільш популярні в Україні у червні 2024 року, згідно із даними Work.ua
Фото: Work.ua

Якщо проаналізувати конкретні категорії вакансій, можна пересвідчитися, що найбільше зросли зарплати у червні 2024 року у таких категоріях спеціалістів:

  • "Охорона, безпека" — 41 тис. грн (+9% до травня 2024-го);
  • "Сільське господарство, агробізнес" — 22 500 грн (+5%);
  • "Продаж, закупівля" — 27 тис. грн (+4%);
  • "Фінанси, банк" — 18 тис. грн (+3%);
  • "Сфера обслуговування" — 18 500 грн (+3%);
  • "Бухгалтерія, аудит" — 19 тис. грн (+3%);
  • "Готельно-ресторанний бізнес, туризм" — 19 тис. грн, (+3%).

У червні найвищі середні зарплати (окрім керівних посад, сфери IT і фахівців до Сил оборони) отримували водій-міжнародник, медіабаєр (50 тис. грн), висотник, рихтувальник (42 500 грн), зубний технік, рієлтор, тонувальник (40 тис. грн), автослюсар, арматурник, бізнес-аналітик, медіапродюсер (37 500 грн).

Автослюсар, арматурник, бізнес-аналітик, згідно із даними досліджень, заробляють в Україні близько 37 500 грн на місяць

Прожитковий мінімум "заморожено", а податки зростуть: як це вплине на доходи

Дійсно, ринок праці України вкрай гостро відчув на собі всі виклики повномасштабної війни. Після економічного шоку початку російського вторгнення попит на робочу силу почав стрімко відновлюватися. Попри це, активність шукачів роботи низька, рівень безробіття у червні становив 13,1%, а споживчі настрої у червні були на найнижчому рівні за всю повномасштабну війну. Про це, із посиланням на індекси дослідницької компанії Info Sapiens, розповів Фокусу економіст ЦЕС Максим Самойлюк.

Активність шукачів роботи низька, рівень безробіття у червні становив 13,1%, а споживчі настрої у червні були на найнижчому рівні за всю повномасштабну війну

На тлі цього всього майбутнє підвищення податків в Україні негативно вплине на громадян із низькими доходами, каже експерт.

"Відповідно до даних опитування Info Sapiens, яке ми публікуємо у своєму Трекері економіки України під час війни, станом на червень 25,6% опитаних українців були змушені економити на їжі. Тобто будь-яке підвищення податків дійсно має зважати на те, як це вплине на громадян із низькими доходами", — сказав Самойлюк.

Окрім споживацьких настроїв, падають і очікування бізнесу. Максим Самойлюк відзначив суттєве погіршення порівняно з травнем 2024-го.

"Індекс менш ніж 100 означає, що серед громадян переважають негативні споживчі настрої. Складниками Індексу споживчих настроїв є Індекс економічних очікувань (73,6 у червні) та Індекс поточного становища (50,9 у червні). Споживчі настрої перебувають на найнижчому за весь час повномасштабної війни рівні", — пояснив фахівець.

Це означає фактичну неготовність громадян більше витрачати. Що зі свого боку гальмує загальний економічний розвиток у країні, адже бізнес не отримує обігових коштів через збільшення продажів.

Економіст і член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин погоджується, що збільшення податків в Україні насамперед ударить по внутрішньому споживачу, тим більше на тлі "замороження" прожиткового мінімуму і мінімальної зарплатні.

За його словами, кілька тижнів тому український уряд ухвалив бюджетну декларацію на найближчі три роки. Там міститься інформація про те, що буде закладено в державний бюджет у період з 2025-го до 2027 року.

Важливо Податок на війну. Чому та наскільки в Україні посилять податкове навантаження на громадян

"Там не будуть індексувати ані прожитковий мінімум, ані мінімальна зарплата. Тобто, у зв'язку з відсутністю коштів, 3 тисячі на прожитковий мінімум і 8 тисяч на мінімалку на найближчі три роки "заморожуються". Водночас тільки у 2025 році, згідно з макроекономічним прогнозом, який закладений у бюджетній декларації, очікується інфляція на рівні 10%. Тобто, якщо виходити з цієї логіки, якщо Мінсоцполітики проведе розрахунок фактичного прожиткового мінімуму хоча б через рік, то вийде, що в нас прожитковий мінімум буде реально вищим, аніж мінімальна заробітна плата, що в теорії навіть не може відповідати дійсності", — каже Пендзин. І додає: можливо, мінімалку нарешті підвищать на 10%, до близько 9 тисяч гривень. "Ми розуміємо, що живемо у війні, що спостерігаються надзвичайно великі виклики для виживання держави, але є речі, які точно не можна відкладати на післявоєнний період. Є речі, які мають бути вирішені достатньо швидко, адже це виживання людей, зокрема тих, хто має ці кошти як єдиний соціальний дохід і перебуває далеко за межею бідності", — зазначив Олег Пендзин.

Отже, поки що у експертів песимістичні очікування щодо майбутнього зростання доходів українців. Це означає, що в перспективі кількох років до 50% українських родин будуть намагатися вижити, заробляючи, здебільшого, на покриття витрат на харчі, комунальні рахунки та невідкладні потреби (сплату лікування тощо).

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Нові пільги для українців: хто може економити на транспорті, комуналці та лікуванні
24tv
2025-04-05T04:03:34Z
5 квітня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна веселитися
24tv
2025-04-05T04:03:22Z
Чому не можна казати "в кінці кінців": вчителька пояснила поширену помилку
GlavRed
2025-04-05T03:27:33Z
Яке свято 5 квітня 2025 та до чого чхає кіт
Факти ICTV
2025-04-05T03:01:16Z
Цей гризун здивує кожного: щур-рекордсмен має унікальний нюх, що знаходить вибухівку
Фокус
2025-04-05T01:57:01Z
"Залиште мене в спокої": як українською замінити російську кальку
Gazeta UA
2025-04-05T01:39:35Z
Чи вистачить 20 років стажу, аби мати гідну пенсію у 2025
Telegraf
2025-04-05T00:30:38Z
Порушення прав військових та їхніх родин: як подати скаргу
ZN UA
2025-04-04T22:25:15Z
Вас можуть мобілізувати, навіть якщо маєте судимість. Які є підстави
Telegraf
2025-04-04T22:24:53Z
Карта бойових дій на 5 квітня 2025 – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-04-05T04:03:28Z
Платежі за воду можуть неприємно здивувати: як уникнути переплат через лічильники
Хвиля
2025-04-05T03:45:15Z
Продовольчі ярмарки у Києві 5-6 квітня: де можна купити свіжі овочі та фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T03:42:28Z
Гороскоп на завтра 6 квітня: Левам - фінансовий сюрприз, Терезам - відпочинок
GlavRed
2025-04-05T03:27:57Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-05T03:25:26Z
Синоптики погіршили прогноз погоди на суботу
Gazeta UA
2025-04-05T03:15:15Z
В Україні дощі та грози: прогноз погоди на 5 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T03:00:54Z
У Самарській області атаковано промислове підприємство
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T03:00:12Z
Сніг посеред квітня чекати і в Одесі? На коли прогнозують похолодання
Telegraf
2025-04-05T02:33:44Z
Мобілізація в Україні: як правильно діяти при незгоді з рішенням ВЛК
Политека
2025-04-05T04:00:10Z
СБУ викрила командування, причетне до обстрілу Палацу Потоцького в Одесі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T03:48:11Z
Адміністрація Трампа помилково розіслала українцям листи із наказом покинути США, — Reuters
Фокус
2025-04-05T03:30:57Z
Відправка миротворців в Україну: чи наважиться Європа на такий крок
GlavRed
2025-04-05T03:27:55Z
Тарифна політика Трампа - катастрофа?
GlavRed
2025-04-05T03:27:53Z
"Питання знято": з'явився сумний прогноз щодо гарантій безпеки для України
GlavRed
2025-04-05T03:27:02Z
Конституція Орлика – документ, що випередив час: 5 фактів, які обовязково слід про нього знати
24tv
2025-04-05T03:06:18Z
Україна використовуватиме штучний інтелект для опрацювання збитків, які завдала Росія
InternetUA
2025-04-05T03:01:16Z
В Генштабі прокоментували російську брехню про Кривий Ріг: ворог не залишиться без покарання
Telegraf
2025-04-05T02:48:01Z
Де зараз Наталія Валевська, яка виступала на Антимайдані, а сьогодні мріє про материнство
24tv
2025-04-05T04:03:50Z
Актор Дмитро Ярошенко пояснив втечу за кордон: Реалізовував «важливий проєкт»
Antikor
2025-04-04T21:45:54Z
Хто може посісти 34 місце на Eurovision, на думку букмекерів? Це може бути Латвія. Етно- та поп-музичний гурт Tautumeitas.
FM-TV
2025-04-04T21:42:06Z
5 знаменитих акторок, які були вагітними на зйомках: який вигляд мають їхні діти зараз
24tv
2025-04-04T21:03:32Z
Емінему народили онука: усі подробиці
GlavRed
2025-04-04T20:27:15Z
Напруга в кожному кадрі: 3 неймовірні серіали про апокаліпсис
24tv
2025-04-04T20:06:05Z
Червоний і жовтий – культовий дует: дизайнери розповіли, як поєднувати їх в інтер'єрі
24tv
2025-04-04T17:39:40Z
Віталій Козловський показав, як виріс його син Оскар: фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:36:12Z
Пугачова і Галкін прийшли на виставу і здивували своєю поведінкою - деталі
GlavRed
2025-04-04T17:27:51Z
Баварія у більшості перевернула хід матчу проти Аугсбурга
Football.ua
2025-04-04T22:03:43Z
Мадрид схилився перед Барселоною: Еспаньйол у гостях познущався над Райо Вальєкано
Football.ua
2025-04-04T21:07:17Z
Дженоа після заміни Маліновського вирвала важку перемогу над Удінезе
Football.ua
2025-04-04T20:49:57Z
Україна перемогла Чехію в жіночій Лізі націй з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:21:19Z
Викликав суперечки у мережі: Ярмоленко відчитав фаната "Динамо"
Antikor
2025-04-04T20:18:07Z
Тренерка з фігурного катання назвала відсторонення російських спортсменів мерзотністю
Antikor
2025-04-04T20:15:19Z
Аль-Наср з дублем Роналду розбив Аль-Хіляль у чемпіонаті Саудівської Аравії
24tv
2025-04-04T20:12:10Z
Моурінью серед кандидатів на посаду головного тренера збірної Бразилії
Football.ua
2025-04-04T19:57:05Z
Шевченко пояснив провал на виборах в УЄФА: "Україну і мене особисто не хочуть бачити"
Antikor
2025-04-04T19:39:53Z
До Великодня між Києвом і Львовом курсуватиме ще один поїзд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T04:00:07Z
В Україні спростили порядок отримання пенсії: кого торкнулися зміни
ZN UA
2025-04-05T03:43:22Z
Українцям виплатять до півмільйона гривень: хто може отримати гроші
GlavRed
2025-04-05T03:27:27Z
В Канаді ліцензували виробництво модульних атомних реакторів BWRX-300: що це таке та хто їх будує
Telegraf
2025-04-05T03:12:12Z
Критично низькі запаси газу у сховищах: чи підвищать тариф через посилений імпорт
Знай
2025-04-05T03:06:22Z
Подорожчання продуктів у Дніпрі: українцям розповіли, як зростуть ціни перед Великоднем
Политека
2025-04-05T03:01:16Z
Ціни на курятину у квітні: у яких супермаркетах купувати найвигідніше
Хвиля
2025-04-05T03:00:10Z
АЗС Київщини оновили цінники: водіям показали, скільки коштує пальне
Хвиля
2025-04-05T02:06:47Z
Lenovo та Ericsson врегулювали міжнародну патентну суперечку
InternetUA
2025-04-05T01:31:46Z
Атака "Шахедами", у Кривому Розі зросла кількість жертв і поранених: хронологія 1137 дня війни
24tv
2025-04-05T03:51:25Z
Росіяни атакували Київ дронами: в одному з районів виникла пожежа через падіння уламків
Лига
2025-04-05T03:48:19Z
Країну атакувала найпотужніша магнітна буря: Україна під атакою майже 7-бального шторму
GlavRed
2025-04-05T03:27:55Z
Ракетний удар РФ по Кривому Рогу 4 квітня: кількість загиблих зросла до 18 людей
Лига
2025-04-05T03:24:35Z
У російському Чапаєвську дрони атакували завод з виробництва вибухівки "Промсинтез"
24tv
2025-04-05T03:21:34Z
Поліція вилучила $600 тис. у продавця на eBay, якого обвинувачують у продажі підроблених повітряних пакетів
Топ Жир
2025-04-05T01:15:28Z
У російському Саранську – вибухи: ймовірно, горить виробництво оптичного волокна
24tv
2025-04-05T00:51:38Z
У Саранську палає оптоволоконний завод
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T00:51:19Z
У Кривому Розі завершено аварійно-рятувальні роботи: 18 людей загинули
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T00:27:09Z
Де 3 відмінності між дітьми: треба мати "гострі очі", щоб знайти відповідь швидко
GlavRed
2025-04-05T04:12:16Z
Характер людини за знаком зодіаку: у кожного є свій страх і слабкі сторони
GlavRed
2025-04-05T03:36:39Z
Тест на уважність: знайдіть сумочку, що відрізняється від інших, за 5 секунд
GlavRed
2025-04-05T03:27:42Z
Бісквіт вийде пухким та високим: знадобиться всього одне яйце
Telegraf
2025-04-05T03:15:28Z
Як нагострити тертку підручними засобами - прості лайфхаки
Gazeta UA
2025-04-04T23:30:03Z
Їсти вчорашній рис – не можна: гарнір є небезпечним
24tv
2025-04-04T21:33:58Z
Сік з неї так і капатиме: рецепт великодньої шинки, який ви збережете і на наступний рік
24tv
2025-04-04T21:00:50Z
Кімнатна рослина, яка не потребує грунту: ідеальний варіант, якщо забуваєте про полив
Gazeta UA
2025-04-04T20:54:59Z
Українців попередили про місце, де не можна зберігати покришки між сезонами
24tv
2025-04-04T20:12:24Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z
Пилові кліщі, грибки та бактерії: чому не варто спати з мокрою головою
Gazeta UA
2025-04-04T23:57:45Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T19:15:38Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
Допоможе в пошуках людей під час завалів. Американські інженери створили незвичайного гнучкого робота
InternetUA
2025-04-05T04:01:39Z
Стала відомою нова дата презентації Samsung Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-05T02:01:55Z
OpenAI готує випуск O3 та O4-mini перед релізом GPT-5
InternetUA
2025-04-05T01:03:00Z
Оптична загадка кидає виклик найуважнішим: якщо у вас гострий зір, знайдіть число 4884 за 15 секунд
Gazeta UA
2025-04-05T00:54:42Z
Програмісти та веброзробники: люди з цими іменами створені для роботи в IT-сфері
Telegraf
2025-04-04T23:33:39Z
3 знаки зодіаку, у яких буде складний 2025 рік
GlavRed
2025-04-04T23:27:34Z
Давні люди активно займалися торгівлею: археологи знайшли докази
Gazeta UA
2025-04-04T22:39:30Z
Вчені вважають, що знайшли рушійну силу її вулканів
Portaltele
2025-04-04T21:28:29Z
Наступне покоління iPad mini може отримати екран OLED
InternetUA
2025-04-04T21:07:42Z
Водій самокату виходить з близької смертельної ситуації після того, як його збив автомобіль
Топ Жир
2025-04-05T02:30:19Z
Неймовірно барвистий G-Wagen: вражає зовні та ще більше вражає всередині
Топ Жир
2025-04-05T00:30:41Z
Найпотужніший двигун V12 для шосе їде не тими, від кого ви очікуєте
Топ Жир
2025-04-04T23:45:50Z
Чверть Омардеривых Збив З цим Інфініті для Американців
Топ Жир
2025-04-04T23:00:00Z
Для цієї Dodge Challenger заплатили $450,000
Топ Жир
2025-04-04T22:30:00Z
Hyundai та Genesis не підніматимуть ціни до червня, а потім всі ставки скасовано
Топ Жир
2025-04-04T22:00:35Z
Tesla представила доступнішу модель Y Juniper від $48,990
Топ Жир
2025-04-04T21:15:01Z
Stellantis надає працівникам знижку через наростання страхів перед рецесією
Топ Жир
2025-04-04T20:45:34Z
Неабиякі можливості: купуй Nissan Z із 400 к.с. за меншу ціну, ніж Mazda MX-5 RF
Топ Жир
2025-04-04T20:15:56Z