MY.UAНовости
Нема кому працювати: яким сферам критично не вистачає працівників та що буде далі
Нема кому працювати: яким сферам критично не вистачає працівників та що буде далі

Нема кому працювати: яким сферам критично не вистачає працівників та що буде далі

На вітчизняному ринку праці не покращується ситуація: компаніям, держустановам, малим бізнесам катастрофічно не вистачає людей. Тим часом, правила бронювання змушують роботодавців вдаватися до "чорного працевлаштування".

В Мінекономіки ознайомили місію МВФ з економічною ситуацією в державі та навели конкретні цифри: українській економіці не вистачає 4,5 млн працівників. Чи не перебільшують у міністерстві потребу в людях та в яких галузях сьогодні найбільші проблеми, дослідив Фокус.

Дефіцит кадрів: потрібно 4,5 млн людей

Про дефіцит кадрів у різних секторах економіки українці чують не вперше. Країну навіть почали поступово готувати до того, що єдиним виходом з кризи на ринку праці є залучення мігрантів з Азії та Африки.

Тему охоче підхопили в Мінекономіки. Під час зустрічі керівництва міністерства з представниками місії МВФ в Україні були озвучені потреби Україні в мільйонах людей.

Важливо Ані грошей, ані соціальних стандартів: як та звідки Україна залучатиме трудові ресурси

В міністерстві зазначили, що одним з найважливіших чинників, який суттєво впливає на економіку сьогодні та впливатиме на динаміку її зростання у майбутньому, є демографічна ситуація в країні і, зокрема, наявність трудових ресурсів. А через війну, виїзд українців за кордон та внутрішню міграцію в державі спостерігається кадровий дефіцит та структурне безробіття.

Як зазначила заступниця міністра економіки Тетяна Бережна, якщо у 2021 році офіційний ринок праці нараховував 11,5 мільйона працівників, то у 2023 році ця цифра зменшилася до 9 мільйонів офіційно працевлаштованих. "За попередніми розрахунками, для того, щоб забезпечити щорічне зростання ВВП до 2030 року на 7%, нам потрібно 4,5 мільйона працівників додатково", – зазначила Тетяна Бережна.

Через війну, виїзд українців за кордон та внутрішню міграцію в державі спостерігається кадровий дефіцит

І це ще оптимістично: скільки працівників не вистачає насправді

Якщо цифри й перебільшені, то не принципово, бо дефіцит кадрів буде зберігатися навіть за умови закінчення військових дій, каже HR-експертка, власниця HR-агенції Домініка Іванова-Бекар. "Людського капіталу і без воєнного фактору не вистачало б — привіт демографічній кризі 90-х", — зазначила експертка у коментарі Фокусу.

Дефіцит кадрів зберігатиметься навіть за умови закінчення військових дій внаслідок демографічної кризи 90-х

Водночас на думку президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, цифри від Мінекономіки ще оптимістичні, адже, за даними Міжнародної організації праці Україні не вистачає 8,2 млн робочих рук. За словами експерта проблема серйозна, і дуже добре, що в Мінекономіки розуміють, що сьогодні головне надбання будь-якої держави — це люди.

Директорка консалтингової компанії TalentMatch, HR-експертка Наталія Слинько вважає, що цифри Мінекономіки дуже близькі до реальних. Але, продовжує вона, головна проблема полягає не в тому, що всі чоловіки "зникли". Проблема саме в офіційному працевлаштуванні, в необхідності оновлювати документи, а, як показує практика, дуже часто після візиту до ТЦК чоловіки просто не повертаються.

Часто після візиту до ТЦК чоловіки на роботу не повертаються
Фото: sud.ua

"Питання не вирішується ще й тому, що станом на сьогодні забронювати можна тільки працівника, який вже працевлаштований, — пояснює експертка. — Якщо ж людина зараз не працює і її тільки хочуть взяти на роботу, бронювання зробити неможливо, тож доводиться шукати інші способи. Єдиний вихід чимало роботодавців бачать в тому, щоб обходити закон, але за це передбачена серйозна відповідальність. І хоча це не можна вважати хорошим рішенням, наразі роботодавці у суто "чоловічих" галузях можуть вирішити питання тільки чорним працевлаштуванням".

Невирішене питання: чи всюди чоловіків можуть замінити жінки

Раньше у Мінсоцполітики також обговорювали проблему дефіциту кадрів та закликали роботодавців активніше залучати до роботи жінок та осіб з інвалідністю. Але, кажуть експерти, далеко не кожну проблему працевлаштування сьогодні можна вирішити за допомогою пенсіонерів та жінок.

Важливо Жінки, особи з інвалідністю та "вікові співробітники": де Україні брати робочі руки

"Є цілий ряд робіт, де потрібна суто фізична сила — наприклад, у будівництві, вантажних, комплектувальних роботах, — зазначила Наталія Слинько у розмові з Фокусом. — Жінки для такої роботи не підходять, а автоматизувати це станом на сьогодні неможливо. Це достатньо високі інвестиції, яких сьогодні у українського підприємця просто немає. Так, наразі є тенденції, щоб навчати жінок новим професіям. Зараз підприємства шукають не тільки жінок-водіїв, а й, наприклад, жінок-монтажниць, але ж ці вакансії були багато років чоловічими не просто так. Суто фізично чоловіки та жінки відрізняються, далеко не кожна жінка витримає таку роботу".

Деякі роботи в принципі для жінки неможливі. Наприклад, каже експертка, якщо жінці доводиться піднімати більше 7 кг, то вона законодавчо обмежена в кількості таких підйомів та в часі, протягом якого вона може виконувати таку роботу. А роботи у будівництві, монтажі тощо передбачають саме підняття. Ніхто не візьме молоду маму (та вона й сама не піде), наприклад, мішати бетон. Часто насамперед фізична сила потрібна для того, щоб виконувати роботи у енергетиці.

Вирішити свої проблеми за рахунок залучення жінок зможуть далеко не всі галузі

Тож вирішити свої проблеми за рахунок залучення жінок зможуть далеко не всі галузі, вважає експертка. До того ж, є небезпечні роботи, на які переважна кількість жінок просто не погодяться, особливо сьогодні, коли чоловік на фронті, а жінка залишилась єдиним годувальником у сім'ї.

"Найпростіша ситуація зараз у рітейлі, де можна працевлаштувати жінок, пенсіонерів, студентів, людей з обмеженими можливостями. Працювати, наприклад, за касою може майже будь-хто, а якщо поставити зручні графіки, люди зможуть працювати і одночасно навчатися або доглядати маленьку дитину. Тобто достатньо роботодавцю продемонструвати мінімальну гнучкість, і проблему можна вирішити", — зауважила Слинько.

Працювати за касою може майже будь-хто, особливо, якщо поставити зручні графіки
Фото: УНІАН

На думку Іванової-Бекар, найбільша нестача кадрів наразі відчувається у виробництві, аграрній сфері, будівельній галузі, логістиці. "Психологія гравців ринку праці на жаль змінюється повільно. Наразі роботодавці приязно ставляться до жінок, для яких впроваджуються програми з перекваліфікації, але до пенсіонерів та осіб передпенсійного віку відносяться ще з упередженням", — зазначила експертка у розмові з Фокусом.

"Нестача працівників спостерігається в багатьох галузях — від водіїв, машиністів у метрополітені, працівників у сільському господарстві до будівельників, металургів, шахтарів. І долученням жінок проблему не вирішити, — додає Василь Воскобойник. — І справа не тільки в тому, що це важка фізична праця, але й в тому, що жінок та пенсіонерів також фізично не вистачає. Наразі за кордоном за різними оцінками перебувають від 5 до 8 млн українців, 40% з них жінки, 10-15% — пенсіонери. Тож, залученням та перенавчанням жінок, літніх людей, людей з інвалідністю можна закрити якісь окремі потреби, але про те, щоб таким чином вирішити проблему, навіть не йдеться".

Нестача працівників спостерігається в багатьох галузях — від водіїв, машиністів у метрополітені, працівників у сільському господарстві до будівельників, металургів, шахтарів. І долученням жінок проблему не вирішити

Прогнози невтішні: що буде із дефіцитом кадрів

Головним чинником, який впливатиме на ринок праці, у найближчому майбутньому буде продовження або закінчення військових дій в Україні, каже Василь Воскобойник.

"Сподіваємося на краще, але, скоріш за все до кінця року війна не скінчиться, тож ситуація на ринку праці буде погіршуватися. У подальшому все напряму залежить від того, коли та на яких умовах завершаться військові дії", — зазначив експерт.

Важливо Чоловіків — на фронт, жінок — у підземки: як змінюється ринок праці під час війни (статистика)

Домініка Іванова-Бекар каже, що зараз складно давати прогнози, але можна робити припущення, виходячи з поточної ситуації та основних критеріїв, один з яких – ситуація в енергетиці. "За значних блекаутів ми отримаємо нову хвилю виїзду за кордон наших громадян, в першу чергу жінок з дітьми, — прогнозує експертка. — Серед інших чинників — анонсовані зміни податкового навантаження, впровадження економічного бронювання тощо. Відповіді на ці та інші питання зумовлюватимуть пожвавлення чи спад економічної активності, яка своєю чергою впливатиме на ринок праці".

Кількість людей, готових працевлаштуватися офіційно, зменшуватиметься
Фото: unsplash.com

На думку Наталії Слинько, сьогоднішні тенденції дефіциту на ринку праці до кінця року збережуться. "Якщо питання умов бронювання ніяк не будуть вирішені, ситуація не змінюватиметься. а тиск на ринок праці посилюватиметься, — вважає експертка. — Кількість людей, готових працевлаштуватися офіційно, а разом з цим і обсяги виконаної роботи зменшуватимуться".

Якщо йдеться про чоловіків, то на роботу зараз здебільшого беруть або пенсіонерів, або демобілізованих, або списаних за станом здоров'я, і переважна більшість з них далеко не завжди можуть виконувати важку фізичну роботу. Тож роботодавці продовжуватимуть брати на роботу людей, як і зараз, неофіційно, з ризиками покарання. Там, де можливо, — навчатимуть людей без досвіду. Шляхів вирішення проблем — ціла низка, але вирішаться далеко не всі задачі, підсумувала Наталія Слинько.

Теги по теме
війна
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Невизначеність перебігу війни в Україні не дозволяє Кремлю готуватися до виборів у Думу – ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T06:15:37Z
Глава Пентагону: Путін не виграє війну в Україні, навіть з військами КНДР
Европейская правда
2024-10-31T06:13:50Z
Росія атакувала Київ дронами, пошкоджена високовольтна лінія електропередач
Комсомольская правда
2024-10-31T06:06:34Z
Юристка пояснила, чи можуть ТЦК вручати повістки своїм рідним та друзям: «Є справою кожної людини»
Политека
2024-10-31T06:00:27Z
Росія не перетинає ваші "червоні лінії" ‒ вона йде червоною доріжкою: Кислиця про "параліч" ООН
ZN UA
2024-10-31T05:54:41Z
«Завдати росії стратегічної поразки»: експерт розповів, як Захід бачить перемогу
Политека
2024-10-31T05:48:50Z
КНДР провела нове випробування міжконтинентальної балістичної ракети: політ був найтривалішим за весь час запусків
ZN UA
2024-10-31T05:34:27Z
От "коррупции" до телемарафона: что ЕС ждет от Украины и как оценивает готовность к членству
Европейская правда
2024-10-31T05:27:48Z
Білий дім: Байден буде на інавгурації нового президента США, незалежно від переможця
Европейская правда
2024-10-31T05:24:34Z
Україна отримала від Канади партію пікапів з обладнанням для розмінування
УкраинФорм
2024-10-31T06:15:34Z
Підкоряються законам фізики: привиди живуть сто років, після чого "помирають",— експерт
Фокус
2024-10-31T06:12:16Z
Геловін і мексиканський День мертвих: що спільного та відмінного
TSN
2024-10-31T06:09:50Z
1 листопада — яке церковне свято, кому ввечері забороняється залишатися наодинці
TSN
2024-10-31T06:09:34Z
Пільги для пенсіонерів: якими вони можуть скористатися
ZN UA
2024-10-31T06:03:16Z
У Чорному та Азовському морях немає російський військових кораблів
УкраинФорм
2024-10-31T06:00:03Z
Кому можуть передати дітей ухилянтів на вулиці: адвокат назвав сценарії
TSN
2024-10-31T05:36:51Z
Екс-директор Google закликав армію США замінити танки безпілотниками
InternetUA
2024-10-31T05:36:38Z
Таропрогноз на листопад 2024 року: що карти нам віщують
TSN
2024-10-31T05:36:22Z
Катастрофічна повінь в Іспанії: кількість загиблих наближається до сотні
TSN
2024-10-31T05:51:09Z
Чоловік отримав повістку і відмовився від мобілізації, бо "не хоче помирати": що вирішив суд
TSN
2024-10-31T05:36:19Z
У Мексиці вбили журналіста - вперше за каденції нового президента
УкраинФорм
2024-10-31T05:36:13Z
У Харкові внаслідок удару Росії загинув 11-річний хлопчик, кількість постраждалих зросла до 35
Комсомольская правда
2024-10-31T05:36:04Z
Удар РФ по Харкову: двоє загиблих, кількість поранених зросла до 34
УкраинФорм
2024-10-31T05:18:23Z
Працював на РФ та підпалив відділення "Укрпошти" у Києві: поліція затримала 16-річного студента
InternetUA
2024-10-31T05:04:21Z
У Києві внаслідок атаки БпЛА виникла пожежа
TSN
2024-10-31T05:03:33Z
Житомирський адвокат стверджує, що йому зламали кістки через мобілізацію: що відомо
TSN
2024-10-31T05:03:02Z
Росія знову била "Шахедами" по Києву: уламки впали у Подільському районі, виникли пожежі
24tv
2024-10-31T04:15:35Z
"Ми з чоловіком насолоджуємося": Наталя Могилевська вирушила на відпочинок із сім'єю
GlavRed
2024-10-31T06:12:50Z
Утік з України, перепливши річку: де зараз зірка "Фабрики зірок" Борис Апрель
Фокус
2024-10-31T06:12:38Z
Онука Боярського влаштувала безсоромні танці та ледь усе не впустила
GlavRed
2024-10-31T06:03:19Z
У Римі відкрили український мовний клуб
УкраинФорм
2024-10-31T05:45:54Z
Святкує 43-річчя: де сьогодні й чим займається Дмитро Шуров, відомий як Pianoбой
24tv
2024-10-31T05:00:31Z
У Страсбурзі відкрили виставку світлин, присвячену полоненим українським журналістам
УкраинФорм
2024-10-31T04:00:14Z
"Гостьовий шлюб": зрадниця Регіна Тодоренко заговорила про колапс у відносинах
GlavRed
2024-10-31T00:27:50Z
Мамині гени: Ріанна показала своїх малюків від відомого репера
GlavRed
2024-10-31T00:27:28Z
В Україні оголошено конкурс на здобуття літературної премії імені Гоголя
ZN UA
2024-10-31T00:13:48Z
Понад 1300 окупантів, танки, артсистеми й інша техніка: втрати ворога 31 жовтня
24tv
2024-10-31T06:15:34Z
Яким може бути літо 2025 в Україні: метеорологиня здивувала прогнозом
24tv
2024-10-31T06:03:53Z
Був командиром відділення РХБЗ: на війні загинув захисник з Калуша
24tv
2024-10-31T05:48:18Z
Триває операція в Курській області, Росія просувається на Сході: у ISW проаналізували фронт
24tv
2024-10-31T05:36:26Z
Тельцям варто рухатися вперед, а Близням потрібно проявити професіоналізм: гороскоп за картами Таро на 31 жовтня 2024 року
TSN
2024-10-31T05:36:05Z
«Київтеплоенерго» завершило підготовку до опалювального сезону
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T05:36:05Z
У Харкові зросла кількість загиблих та поранених після влучання авіабомби в будинок
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T05:21:20Z
Ворог за добу атакував 11 населених пунктів Запорізької області
УкраинФорм
2024-10-31T05:18:58Z
З 1 листопада на деяких ділянках доріг Києва буде змінено швидкісний режим
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T05:15:54Z
Призупинення виплат 2025 року: під загрозою дві категорії пенсіонерів
TSN
2024-10-31T06:09:46Z
В Україні може рекордно подорожчати молоко
AgroNews
2024-10-31T06:06:06Z
Експорт соняшникової олії з Причорноморського регіону цього сезону зменшиться на 18%
Agravery
2024-10-31T06:06:05Z
Число гравців в українському свинарстві буде надалі зменшуватись
AgroPortal
2024-10-31T06:00:37Z
Дефіцит електроенергії взимку. Вихід є!
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T05:30:18Z
Експорт кукурудзи з початку сезону становить 4,494 млн тонн, з них 1,73 млн тонн у жовтні
Agravery
2024-10-31T05:15:27Z
Стало відомо, як змінилися ціни на гречку в Україні
AgroNews
2024-10-31T05:01:33Z
Нові умови бронювання, реформа МСЕК та виплати по інвалідності: що зміниться з 1 листопада
24tv
2024-10-31T05:00:23Z
Ціни найвищі за останні 7 років: в Україні стрімко дорожчає базовий овоч
Политека
2024-10-31T04:42:27Z
Заноза в шкірі: коли та як діставати й чи можна залишити
24tv
2024-10-31T06:06:35Z
Хто ризикує втратити пенсію по інвалідності цьогоріч
24tv
2024-10-31T05:33:36Z
Герпес чи просто прищ: ось як помітити різницю
24tv
2024-10-30T21:48:44Z
Названо три причини, чому не можна мити сире м'ясо перед приготуванням
TSN
2024-10-30T21:03:33Z
Прихований відсік пральної машини здивував людей: ніхто ніколи його не чистив
GlavRed
2024-10-30T20:27:38Z
Чи може відмова від сексу покращити вашу продуктивність
24tv
2024-10-30T20:27:15Z
Як дізнатися, чи ви, бува, не "занадто добрі" у своїх стосунках
24tv
2024-10-30T20:12:45Z
Погіршився слух: як себе перевірити та що з цим робити
24tv
2024-10-30T20:06:20Z
Гарбузовий манник, який сподобається навіть тим, хто не любить овоч
TSN
2024-10-30T18:57:49Z
Які дерева та кущі можна посадити в саду в листопаді: найкращі варіанти від дачників
Политека
2024-10-31T05:31:53Z
6 рослин, які відлякають павуків з будинку: будуть тікати самі
24tv
2024-10-31T05:27:11Z
Геловін 31 жовтня 2024 року: три медитації, щоб з’єднатися з родом
TSN
2024-10-31T05:03:15Z
Як швидко приготувати домашні вафлі: ідеальний рецепт від Тетяни Литвинової
Политека
2024-10-31T05:01:12Z
Чоловічий гороскоп для Діви на 2025 рік: успіхи, випробування та несподівані шанси
24tv
2024-10-31T04:36:49Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти змію
GlavRed
2024-10-31T04:27:49Z
Буде сяяти, як нова: чим відмити шви між плиткою в домашніх умовах
GlavRed
2024-10-31T04:27:35Z
Жучки в крупі зникнуть назавжди: дивовижний спосіб, який врятує продукт
GlavRed
2024-10-31T04:27:19Z
Гороскоп на завтра 1 листопад: Овнам - божевільний день, Водоліям - незабутні враження
GlavRed
2024-10-31T04:27:00Z
Брайтон — Ліверпуль 2:3 Відео гола та огляд матчу Кубка англійської ліги
Football.ua
2024-10-31T06:12:49Z
Рома — Торіно. Напередодні
Football.ua
2024-10-31T06:12:34Z
Тоттенгем зіграє з Манчестер Юнайтед: відомі пари суперників в 1/4 фіналу Кубка ліги
Football.ua
2024-10-30T22:51:59Z
Тоттенгем вибив Манчестер Сіті з 1/8 фіналу Кубка ліги
Football.ua
2024-10-30T22:15:04Z
Серія А: Ювентус втратив очки з Пармою, Аталанта дотиснула Монцу
Football.ua
2024-10-30T21:58:20Z
Астон Вілла вилетіла з Кубка ліги від Крістал Пелес
Football.ua
2024-10-30T21:43:55Z
Манчестер Юнайтед у першому матчі без тен Гага розгромив Лестер на шляху до 1/4 фіналу Кубка ліги
Football.ua
2024-10-30T21:40:56Z
Дубль Гакпо допоміг Ліверплю здолати Брайтон у 1/8 фіналу Кубка ліги
Football.ua
2024-10-30T21:31:41Z
Лаутаро Мартінес — найкращий бомбардир-легіонер в історії Інтера
Football.ua
2024-10-30T20:58:35Z
Як уникнути "скаму" в Інтернеті: основні види шахрайства та способи захисту
InternetUA
2024-10-31T06:01:56Z
Випущено «розумний» годинник Rollme X3
Portaltele
2024-10-31T05:42:46Z
Прогноз магнітних бур на 31 жовтня – 2 листопада: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T05:06:08Z
Ubisoft відмовляється від української локалізації своїх ігор
Знай
2024-10-31T04:51:17Z
Як прибрати плями з дивана: неочікуваний засіб відчистить все до ідеалу
GlavRed
2024-10-31T04:27:51Z
YouTube планує змінити інтерфейс головної сторінки: як він виглядатиме
InternetUA
2024-10-31T03:01:40Z
Вчені розробили "котячі очі" для дронів: на що вони здатні
TSN
2024-10-31T01:45:33Z
Meta розробляє новий пошуковик для конкуренції на ринку
InternetUA
2024-10-31T01:01:36Z
У Microsoft заявили про масштабну фішингову атаку російських хакерів Midnight Blizzard
Украина Криминальная
2024-10-30T23:45:14Z
В Україні зріс попит на нові автомобілі: які марки купують найчастіше
Хвиля
2024-10-31T06:06:52Z
Німці виставили на продаж "нульовий" Запорожець з ексклюзивним салоном: пробіг лише 3 тис км
Знай
2024-10-31T05:51:31Z
Новий кросовер Kia Sportage розсекретили до прем’єри: подробиці та відео
ЗаРулем
2024-10-31T05:09:45Z
Яким має бути ідеальний пробіг у вживаного авто: експерт назвав цифру, яка має насторожити вас
24tv
2024-10-30T21:33:08Z
Mercedes-Benz CLA вже не торт?: авто отримає двигун Geely та китайські технології інтелектуального управління
ITC
2024-10-30T17:49:30Z
Названо найекологічніший автобус 2025 року
AutoCentre
2024-10-30T17:31:12Z
Розкішний салон і 700 сил: Rolls Royce Cullinan отримав ексклюзивну версію
Фокус
2024-10-30T17:06:15Z
В Україні росте кількість вантажівок Volvo FH з турбокомпаудними двигунами
AutoCentre
2024-10-30T16:37:12Z
Rolls-Royce, Ferrari та Corvette: які яскраві ретроавто можна побачити в Україні
Фокус
2024-10-30T15:42:55Z